JilHutieuws [vuist enWetenschap JCeck School JUoviHciaal 'flieums bergen stompetoren wieringen egmond binnen hensbroek heiloo PAS OP DIE JAS! Fietspaden en heideontginning. Moor kleine tuinen. MINISTER COLIJN TE LONDElT Geen politieke beteekenis zuiver voor vacantie. zuiver Minister Colijn, die vergezeld van zijn vrouw en zijn secretaris t«, r aangekomen, verklaarde naar Engeknd gekomen te zyn om een korte vacantie door te brengen. Zijn bezoek fcJr? p„u.i,k, wrk,„i.g ,^'r Leur aan, aldus de minister tv. vcxlr over politiek te prïn LÏ niet slaan nog niet geheel vast, maar vo^rloo- P^nemen w,j mtrek in een LtïïSSi DE BRAND TE ZUTPHEN. ^Bewoner ,n verzekerde bewaring In verband met den in den nacht van Za terdag op Zondag uitgebroken brand in een perceel aan de Rozengracht te Zutphen firma M van dè firma A. M M. Schmidt, is de bewoner D. op last van de justitie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand is nog in volen gang. D. zal binnen kort voor den officier van justitie worden geleid. OPENLUCHT-BIOSCOOP IN BERGEN. Spektakel om Jolanthe. Er is in Bergen een nieuwe attractie, welke naar het zich laat aanzien aller- wege instemming zal hebben. Tenminste, de eerste voorstelling, welke w(j Zaterdag avond in het Openlucht-theater hebben bij gewoond en waar de film „Spektakel om Jolanthe" is gedraaid, is een succes over alle linies geworden. Er waren ongeveer 600 a 700 bezoekers, die dank zij het gunstig weer zich eenige uren kostelijk geamuseerd hebben met een alleraardigste, landelijke film, welke vooral door de prachtige natuur opnamen en de juiste personen-typeering een film is van groote waarde. ..Spektakel om Jolanthe" is door Carl Frölioh uitstekend geregisseerd en wat zijn groote talent zoo ten volle aan het licht doet treden, is de wijze, waarop hij een rus tige, landelijk-vredige sfeer weet te schep pen met een bekwaam camerawerk, zooals men dat zelden treft. Het verhaal „an sich" heeft weinig te be teek en en, wént wanneer men nu weet, dat de hoofdpersoon een varken is, dan begrijpt men, dat de inhoud zelf niet van vèr-strek- kenden aard is. In een typisch Duitsch plattelands-ge huchtje komen tegelijkertijd aan een nieu we onderwijzer en een nieuwe veldwachter, van wie de eerste blij is bekend te worden met een eerlijke boerenbevolking, terwijl juist de laatste hevig het land heeft aan zijn overplaatsing. En zij komen juist in het dorp aan, als zich daar een „belangrijke" gebeurtenis afspeelt, n.L het varken van boer L&mpker, dan den schoonen naam van .Jolanthe", draagt en bekroond is met een eersten prijs van de landbouwtentoonstel ling, zal worden verkocht Het varken zelf is zich niet bewust, welk een uiterst ge wichtig voorwerp van bespreking het is. liet kan het ook niet helpen, dat zijn baas de belasting niet betaald heeft. De belasting-beambte, die juist in het huwelijk zal treden, wil nu door middel van dit bekroonde varken zijn belastingcenten binnenkrijgen, maar men voorziet thans de groOte moeilijkheden. De openbare veiling wordt dusdanig gesaboteerd, dat zelfs de nieuwe onderwijzer, die prettig met de boe- weet om te gaan, dit afkeurendswaardig vindt En om datzelfde varken wordt zulk een spektakel gemaakt, dat vrijwel de heele bevolking erin betrokken wordt. Men be hoeft waarlijk geen deskundige te zijn om te vermoeden, hoe alles zal afloopen, doch onze eindindruk is uitermate gunstig. Naast de vele prachtige natuuropnamen èn vooral de bewonderenswaardige tegen- licht-close-ups, treffen het meeste de intieme boerenstemming, het heerlijke landelijke karakter en de kostelijke types, zooals Stine, de boerenmeid, de molenaarsdochter en de dochter van boer Lampker. Een film, die niet zal nalaten prettige her inneringen te doen beleven, een film tevens, juist geschikt voor een openlucht-theater, terwijl ze als vacantie-attractie belangstel ling verdient. IN DEN MUZIEKTUIN. Jonker vond gisteravond, toen hij zijn concert gaf een geheel gevulden tuin. Dat was een prettig gezicht, te meer daar het weer zich goed hield, al was er wat te veel wind en werd het later tamelijk koel. De Marsch uit de opera „Tanhaüser van Wagner werd goed en in pittig rhyth- me gezongen, de begeleiding bestond uit strijkorkest met piano. Daarna kwamen de kinderen. Keurig zongen de jongste leerlingen, frisch en beschaafd de jongens, in drie klassen ver deeld; de derde klasse bracht nog het „Jubilate" van Bortniansky ten gehoor». Alles, zonder onderscheid welluidend, mooi van toon. Met medewerking van het dameskoortje Half Vijf, zongen de oudere kinderen een aardige cantate van Bart Verhallen. „Naar Buiten" bestaat uit 13 korte num mers, 't brengt veel afwisseling en is met kennis van zaken geschreven. Ook dit nummer vond een zeer geslaagde vertol king. Jo Brandse speelde de pianopartij, D. Stam deed dit bij het openingsnummer. (Nu ik over de begeleiding spreek, neem ik de gelegenheid weer een verzuim goea te maken, en vermeld nog dat j.1. Donder dag bij Snel's concert Barten bij enkele ijummers accompagneerde). Schoorl's Gemengd Koor verdient een woord van hulde voor het uitvoeren van „Middernacht" van Wierts. Dat is muziek aie indruk maakt mits mooi gezongen. Schoorl, dat kleine koor, voldoet daar vol komen aan, Het dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap" kwam met „Les Martyrs aux Arnèes" van de Rillé voor den dag. n Tamelijke opgave voor acht zangers, doch zy toonden tegen de moeilijkheden opgewassen te zijn, en stonden er zelfs boven. Het Vrijzinnig Hervormd Zangkoor, dat ook het eerste nummer gezongen had, liet zich met Schoorl's Gemengd Koor nog hooren in „Prés du Fleuve Etranger" van Gounod en „De Winter" van Loots. De vereeniging van beide koren vormde een pracht ensemble, dat genoemde nummers schitterend gezongen heeft. Het gemengd door „Daniël de Lange" uit Koog a. d. Zaan (voorheen ook onder Jonker's leiding) dirigent Booda, verleen de aan dit concert vriendschappelijke me dewerking. Het zong „Minnezangers Mei lied" van Jos. de Klerk, een nummer dat niet zoo direct de volle aandacht heeft men moet het meer hooren wil men het in zich opnemeh en de Donauwals van Strauss. De vriendelijke geste van het koor heeft men zeer gewaardeerd. A. K. Aan de r.k. vakschool te Leiden is ge slaagd voor het diploma huishoudkundige mej. A. M. F. Leesberg uit Alkmaar. RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR. Bevorderd van klasse I naar klasse II de volgende leerlingen; Miep Bruin, Arendje Hazes, Jannie Ven- nik, Marie Zinkweg, Jan Biesboer, Jan Molenaar en Jan de Wit. Niet bevorderd één. Bevorderd van klasse II naar klasse III: Trien Brands, Annie van den Berg, Sjoukje Huberts, Lydia Maschhaupt, Adri van Peursen, Sofie Urbanus, Alie Vahl, Bep van der Worp, Trui van Zeegen, Piet Brouwer de Koning, Jacob Dekker, Piet Eriks, Klaas Houtkooper, Hendrik Kuijs, Gerard Nierop, Roel Noorman en Ko Schekkerman. Niet bevorderd vier. Voor toelating tot de school hebben zich aangemeld veertig adspiranten, n.1. tien voor klasse I, tien voor klasse II en twin tig voor klasse III. Deze laatste groep wordt gevormd door leerlingen van de Rijkskweekschool te Zaandam, die met ingang van 1 September a.s. is opgeheven. Overwogen wordt, die leerlingen samen te vatten in een parallel-derde-klasse der Rijkskweekschool alhier. Met het oog op de U.L.O.-examens, die nog in den loop dezer week worden afge nomen, is aangifte voor de lagere klassen nog mogelijk tot uiterlijk 25 Juli a.s. EXAMEN M. U. L. O. Zaterdag slaagden te Alkmaar voor het m.u.l.o.-examen diploma A: J. Willig en J. Zuidland te Avenhorn, N. Scheer te Andyk, D. Timmerman, B. Hovinga en D. Bakker te Hoorn, Th. Janssen te Castricum. A. M. v&n Kansen te Alkmaar, G. ar.sma te Petten, F. Bruvn te Enkhuizen. M. Jonker te Den Burg (Texel), H. R. Schoeffelenberger te Den Helder, D. Plevier, G. Swakman, H. Maasen, C. Zijdewind, M. C. Bakker, C. M. A. Schrooder, A. v. Stuivenberg, A. Offe- ringa en A. Zwart, allen te Bergen, A. C. W. v. Heelsbergen te Schoorl, H. Doets te Purmerend, V. de Wit te Beets, A. W. v. Kluyve te De Rijp, C. Köhne en G. Woel- ders te Beemster. Voor diploma B slaagde J. Zwart te Enkhuizen. Afgewezen werden 5 candidaten. Plan-meeting. Op het B.S.V.-terrein te Bergen werd Zondag een, door de Plaatselijke Propadan- da-Commissie te Bergen belegde, Plan- Streek meeting gehouden, bedoeld als pro paganda voor het Plan van den Arbeid en ter voorbereiding van de op 6 September te houden provinciale meetings. Ondanks het feit, dat het slechte weer 's morgens veel afbreuk aan het bezoek ge daan zal hebben, waren later in den middag toch nog ruim 1000 personen aanwezig om te luisteren naar de toespraak van ir H. Vos van Amsterdam. Het terrein was kwis tig met vlaggen en doeken met Plan-spreu ken versierd, terwijl een luidsprekerinstal- latie er voor zorgde, dat het gesprokene over het geheele terrein goed verstaanbaar was. Stipt op tijd, om 1 uur, opende de Arbei- ders-muziekvereeniging Excelsior met eeni ge marschen, de meeting, waarop de voor zitter van de afdeeling Bergen van de S.D. A.P. de aanwezigen welkom heette en de bedoeling van deze meeting uiteenzette. Nadat Excelsior zich nogmaals had doen hooren, was het woord aan ir. Vos, directeur van het wetenschappelijk bureau van de S.D A.P. Spreker wilde het speciaal hebben over den toestand in ons land en hoe die is geworden in de laatste jaren. Hij stelde de cijfers van werkloosheid, handel en nijver heid nu eens niet van Zweden, maar 't ge middelde van de heele wereld tegenover die van ons land en concludeerde, dat Ne derland, door het Colijn-regime, achteraan komt op elk gebied. De wereld-werkloos heidscijfers namen sedert 1932 af, in Neder land steeg het aantal werkloozen met 60 Voor het stichten van nieuwe industrieën, is in ons land niets gedaan, Colijn heeft ge faald en schijnt dit thans zelf te gaan be grijpen, alleen verzuimt hij er bij te zeggen, evenals de andere politieke partijen, hoe het dan wel moet. Bovendien komen in Nederland de arbei ders, de middenklasse en de boeren achter aan. Loonen en werkloozen-steun werden verlaagd, maar van winsten van 442 Naaml. Vennootschappen namen van 1933 op 1935 toe van 48 millioen op 108 millioen. De Colyn-politiek met haar funeste gevolgen voor de arbeidersklasse begint vruchten af te werpen voor de ondernemers. Het wordt tijd, zei spreker, Nederland te zetten in het teeken van den opgang. De wil tot Opgang demonstreert zich bij de ar beidersklasse en ligt besloten in het Plan van den Arbeid. Er zijn gevaren in binnen- en buitenland, vervolgde spreker. De gevaren in het bui tenland worden gekenmerkt door oorlogs gevaar; de schuldigen hiervan zijn te vinden in Duitschland, in het fascisme. Het staat voor hem vast, dat in Italië en Duitschland duizenden het regiem verfoeien. Wij hebben de taak door onze eigen pro paganda en successen de Duitschers te too- nen, dat hun moed niet vergeefsch is ge weest, wij hebben tot taak in ons eigen land het fascisme te keeren door den opgang in te luiden. De georganiseerde laaghartige overval bij Abcoude is een voorteeken van wat de fas cisten willen. Zij zien in, dat, als het Plan aan de macht komt, Mussert nooit wint. De politie en de rechterlijke macht hebben de plicht de daders van dezen overval te ach terhalen en te vonnissen. Schieten zij in deze taak te kort, dan wordt het meer dan tijd, dat er een regeering komt, die ook in dit opzicht anti-fascistisch durft op te tre den. Vervolgens besprak ir. Vos de houding van de r.-katholieken, die hij diep treurig noemde. De koers aan het regiem Colijn is verkeerd, zeggen zij allen, maar ze vergeten te zeggen, hoe ze de politiek dan wel willen voeren. De voornamnnen, oud-ministers van de R.K. Staatspartij, steken groote redevoe ringen af, maar ze doen niets. De staatpartij heeft niet alleen den plicht andere weger, aan te wijzen, maar ze ook te gaan. De dreiging van het fascisme komt voor reke ning van de katholieken. In ons Plan van den Arbeid hebben wij aangegeven hoe het moet, positieve richtlijnen gegeven voor economische regeerbeleid. Het Plan kan worden aanvaard door de groote meerderheid van ons volk, het is een stap op den weg naar economisch herstel. In het Plan hebben wij een openbare werkenplan nauwkeurig omschreven, vol gens tegenstanders zou er echter geen geld voor zijn. Spreker wees in dit verband op de 1800 millioen gulden, die tijdens de oor logsjaren beschikbaar werden gesteld bij een volksvermogen van 7 milliard. Thans bedraagt het volksvermogen 11 milliard en honderden millioenen gaan naar het bui tenland. Van het met groot poeha aangekondigde werkfonds van 60 millioen gulden is in twee jaar slechts 20 millioen verbruikt. Spreker verweet in deze de regeering sabotage. De sociaal-democratie is gereed en bereid de taak het land weer te voeren naar den opgang, over te nemen. Wie het Plan ziet als het eenige middel om op te rijzen uit de ellende, die zal zijn geheele persoonlijkheid als inzet voor de actie moeten geven. Steunt de actie, besloot spreker, het wel zijn van het land hangt af van Uw wil, Uw overtuiging. Uw kracht. Op voor het Plan. (Daverend applaus)H Na een korte péuze werden hierna door eenige leden van het gezelschap de Jonge Spelen fragmenten /opgevoerd uit de Plan revue. waarmede veel succes werd geoogst. Hierna werd de demonstratie opgesteld, die in een vlot tempo door een gedeelte ven Bergen trok en veel belangstelling trok. Met een kort woord van den heer Brak werd de stoet ontbonden. Melkexamen. Vrijdagmiddag slaagden op de boerde rij van den heer Govers mej. Gr. Valk en de heeren R. Cnossen te Stompetoren, D. Mod der, Bergen; M. ten Wolde, St. Pancras; Q. Groot, Schermeer, voor het melkaxamen welke gehouden werd op initiatief van de Zuivelfabriek Neerlandia en de L.T.B. te Schermerhorn. De leiding berustte bij de heren P. de Geus en P. Kuiper. De jury be- staa.nde uit de heeren F. Groot, Hoorn; J. Kamp, Berkhout en uit twee leden welke adviezen gaven n.1. de assistent van Dr. Scheij, de heeren P. Eriks Jz. en P. de Geus waren hoogst tevreden over de behaalde resultaten. Het hoogste aantal punten be droeg 180% en D. E. en F. 121. Geslaagd. Vrijdag slaagden te Bolsward voor het toelatingsexamen vcor de Zuivelschool, de volontairs van de zuivelfabriek „Neerlan dia", de heeren Klaas de Boer Jbz en Henk Kooijer. Een succes ook voor het hoofd der school de heer Köhne, die hen een half jaar behulpzaam was bij de voorbereiding. Afwezigheid burgemeester Kolff. De burgemeester dezer gemeente de heer L. C. Kolff, zal van 9—30 Augustus e.k. afwezig zijn. Gedurende dien tijd zal hij worden ver vangen door den waarnemend burgemeester den heer O. J. Bosker. Aanstelling gemeenteveldwachter. De heer A. G. Kappenburg, controleur, der steunregeling alhier, werd aangesteld tot onbezoldigd gemeenteveldwachter. Begin van brand. Door het spelen met lucifers door een van de kinderen ontstond Zaterdagavond een begin van brand ten huize van den heer K. Sijm. Door krachtig optreden wist men erger te voorkomen, wat een geluk was, daar niets was verzekerd. Ingekomen personen. M. Koger en gezin, D., F 151, van Koe dijk K. Westra en echtgen., geen, A 497a, van Haarlem A. Zyp en dochter, N.H., A 65, van Amsterdam T. Pronk, R.K., L 189, van Dongen J. Quax, R.K., I 218, van Oudkarspel J. M. Zeegers en echt- gen., R.K., I 144, van Alkmaar D.. Visser en echtgen., N.H., C 239, van Heemstede mej. T. Visser, N.H., C 239,van Heemstede J. de Rover en echtgen., Rem., J 65c, van Hilversum J. L. J. Lize en echtgen., N.H., K 75, van Amsterdam J. Strengman en gezin, R.K., L 36a, van Alkmaar mej. G. Westra, N.H., F 117, van Alkmaar N. F. A. de Graan, N.H., L 71, van Amsterdam mej. C. Hagedoorn, N.H., L 71, van Amster dam J. H. Nanne, R.K., I 197, van Lim- men W. T. H. Winnubst en echtgen., R.K., A 446, van Hoorn mevr. M. 10 Hink Stoop, R.K., L 166, van Heerhugowaard G. Tervoort, R.K., L 70, van Egmondbinnen mevr. H. van der SteenKapitein, geen, F 258,van Zijpe (N.H.) mevr. A. Piene- manKromhout, N.H., B 21, van St. Pan cras H. CopiusPeereboom en echtgen N.H., A 504, van Heemskerk mevr. G. Frans—Wagenaar, Ger., I 49a, van St. Pan cras. Mevr. A. J. van Tongeren—Zijp, R.K., K 60, van Noordscharwoude. J. P. Paaren en gezin, geen, A 53, van Alkmaar. H. Horsman, N.H., I 149, van Tietsjerkstera- deel. Mevr. A. M. NijmanBergen, R.K., A 432, van Amsterdam. L. Sallen en echtgen.. N.H., G 137, van Den Helder. Mej. W. Lelittko, A 172, van Amsterdam. Mevr. J. M. van KeulenAbbes, R.K., F 232, van Velsen. C. H. Broekhof en gezin, geen, echtgen. N.H., J 40, van Alk maar. W. H. T. Tromp en gezin, R.K., L 12, van Amsterdam. J. M. J. Maas en gezin, R.K., K 76, van Amsterdam. H. Wesseling en gezin, geen, L 56, van Heems kerk. Mevr. M. BakkerZonneveld, R.K., M 6, van Castricum. L. Blaauboer en gezin, N.H., L 27a van Amsterdam. J. van den Bogaard en gezin, R.K., A 413, van Alkmaar. Mej. E. Winkler, Ev., A 178, van Oostenrijk. Mej. C. G. J. Ver steeg, R.K., A 298, van Alkmaar. D. G. Schmidt en gezin, geen, echtgen. N.H., A 469a, van Alkmaar. H. A. Molde, R.K., J 92, van Alkmaar. F. J. van Dijk en ge zin, N.H., I 14, van Amsterdam. Mevr. D. VinkeGroot, geen, J 144, van Alkmaar. B. Douma, G.K., A 16, van Velsen. Vertrokken personen. Wed. K. PienemanSnijder en gezin n. Alkmaar. Wed. B. BakkerKlomp, n. Hoorn. H. B. Ros naar Alkmaar. C. Gerling n. Egmondbinnen. Mej. A. A. Jonker naar Zwaag. J Visser en gezin naar Alkmaar. J. Toepoel naar Weert. Mevr. A. HartingsveldtToepoel naar Weert. G. Jorna en gezin naar Huizum, Leeuwarderadeel. Mevr. T. Bakkerde Geus naar Egmond aan Zee. Mevr. B. PlevierMeyer naar Schermerhorn. Mej. C. Kaandorp naar 's-Gravenhage. Mej. M. van Iddekinge naar Huizen. H. S. van Diepen naar Akersloot. Mej. E. Hartog naar Amsterdam. Mevr. B. J. van TilHartog naar Limmen. Mej. Th. Oubrecht naar Alkmaar. Mevr. T. H. C. SmitsSeelen naar Ginneken en Bavel. C. B. Termaat en gezin naar 's-Graven hage. C. van Niekerken en gezin naar Castricum. Mevr. C. TijmsKaandorp naar Heemskerk. C. Smit paar Almaar. Mej. P. van Staa naar Amsterdam. W. F. E. Heimann naar Schiedam. Mej. J. E. de Kruijf naar Beverwijk. C. N,. Kerssens naar Uitgeest. Mej. A. Evers naar Alkmaar. Mej. I. G. C. Pater naar Amsterdam. T. Boots naar Amsterdam. L. C. Stuifbergen naar Beverwijk. Wed. D. van RielHofboer naar O.-Am- stel. F. W. Focke naar Haarlem. P. A. Verduin naar Limmen. Mej. J. van Straalen n. Grootebroek. H. J. Defour- ny naar Amsterdam. Mej. T. A. Cedee naar Haarlem. J. C. van Heek naar 's-Hertogenbosch. Mej. B. Kleijmeer naar Laren (N.-H.) M. van Dijk naar Vught. A. C. Wijtenburg naar 's-Her togenbosch. Mej. J. K. van der Steeg naar Alkmaar. De werkverschaffing op den ver keerden weg. Wat Drente leert. Wij zijn de laatste jaren in ons land met de werkverschaffingen toch wel op een droeve en ontstellende wijze op den ver keerden weg geraakt. In een der jaarver slagen van Natuurmonumenten zegt dr. Jac. P. Thijsse: „Zoo konden wij doorwer ken tot de crisis kwam. En thans staan wij keer op keer voor moeilijkheden grooter dan wij ooit hebben ondervonden. Ter wille van werkverschaffing en werkver ruiming worden thans op groote schaal werken ondernomen, die in normale tijden in langzamer tempo, op beperkter schaal of in het geheel niet zouden zijn uitge voerd. Met groote zorg en tegenzin moeten wij het aanzien, dat met gelden, verschaft door de overheid, ons erfdeel aan natuur schoon wordt bedorven". En niet minder dan verbijsterend is dan de aanhaling uit het officieele Verslag van den Landbouw over 1932, waaruit blijkt dat een belang rijk deel van de in Rijkswerkverschaffing ontgonnen terreinen ongecultiveerd moest worden gelaten, daar de gronden onver- pachtbaar bleken, terwijl van exploitatie met eigen middelen werd afgezien, omdat die met groote verliezen gepaard zou gaan. Hier ging dus, met groot geldelijk ver lies, kostelijk natuurschoon noodeloos verloren. Dan moeten wij toch de vraag stellen, die absurd schijnt maar redelijk is: zou het dan maar niet beter wezen hier en daar heel groote putten te laten graven en die daarna weer dicht te gooien in werkver schaffing? Dat levert niets op, maar dat schaadt en bederft ook niets en het is c'us allicht beter dan dat, wat hierboven in een officieel verslag wordt gesignaleerd. Twee recente krantenberichten accen- tueeren deze kwestie weer eens. De T.T.- races (waarvan ik overigens niets anders dan mijn afschuw uit kan spreken) heb ben de provincie Drente weer eens in het centrum van de belangstelling gesteld. Welnu, uit dat oude landschap Drente kwamen dezer dagen twee in hun onder ling verband merkwaardige berichten tot ons. Eerst werd gemeld, dat gelden beschik baar zullen worden gesteld om de prach tige (dat staat er niet bij, maar het is zoo) Aardbeien, kool, bloemen en tomaten. Nu de aardbeienoogst is afgeloopen maken we de bedden goed schoon, waarbij we de ranken afsnijden om ook tusschen de plan ten het onkruid weg te kunnen houden. Aan deze ranken bevinden zich jonge planten, en wie nieuwe bedden wil aanplanten kan de daarvoor benoodigde jonge planten nu Voor zichtig met wortels opnemen en van de ran ken afsnijden. Voorloopig planten we ze op een goed bemest rabat op een afstand van 10 tot 12 c.M.M Bij zonnig weer is het wen- schelijk de jonge planten te schermen. Om streeks October worden ze met kluit, opge nomen en op de plaats van bestemming uitgeplant. Ook de aspergeoogst is nu ge ëindigd en de bedden worden geëffend, waarbij we voorzichtig te werk gaan om de jonge stengels niet te beschadigen. Na het gelijk maken der bedden geven we een overbemesting met chilisalpeter waarvoor we 5 KG. per Are gebruiken. Alleen van oude bedden die we wenschen op te ruimen gaan we nog door met oogsten en deze bed den slechten we dus niet. Van kool kunnen we nu nog planten spruitkool, boerenkool en putjeskool of Bredasche kleine groene sa- voye. Daar we nu land vrij krijgen van vroege aardappelen, vroege doperwten, peu len, tuinboonen en andere vroege gewassen kunnen deze koolsoorten goed dienen voor volgteelt. Denk er vooral aan dat kool een voedzame, stikstofrijke bodem wensch. De stokboonen vragen nu geregeld onze zorg opdat de stengels in de voor hen bestemde stokken klimmen en geen chaos vormen. Soms is het noodig om enkele met een bies of raffia aan te binden, meestal is het vol doende wanneer we de rank even om de stok slingeren waarbij we er aan denken dat de boon een links windend gewas is en tegen de zon in draait. Een ander gewas dat onze geregelde zorg vraagt zijn de volle- gronds-tomaten. De planten zijn voorzien van een stevige stok waaraan de stengel los jes wordt vastgebonden. We binden niet te stijf Omdat de stengel nog aanmerkelijk dik ker wordt. Alle zijscheuten worden gere geld tijdig weggebroken want alleen de trossen aan de hoofdstengel kunnen buiten behoorlijk tot rijpheid komen. Boven de vierde tros nijpen we ook de hoofdstengel in daar hooger geplaatste trossen buiten ge woonlijk ook te laat zijn en daardoor niet meer tot rijpheid komen. Alleen waar de pinten geplaatst zijn tegen een zuidmuur of schutting is het mogelijk ze langer te laten groeien. Om de laatste trossen tot rijp heid te doen komen kan men er dan een raam voor plaatsen. om de prachtige heiden bij Ruinen en Koe kan ge te ontginnen .Daarmee zal weer een der mooiste en meest karakteristieke dee- len van het Drentsche landschap aan noodelooze vernietiging worden prijsge geven. Het tweede bericht, dat kort daarna volgde, meldt, dat het plan der provincie» om in Drente rijwielpaden langs de .voor- né*mste wegen aan te leggen, tot groote teleurstelling van de betrokken instanties en van de bevolking geen toestemming van het ministerie van sociale zaken kan vinden wegens financieele bezwaren. In Drente ontbreken, ook langs de grootere wegen, deze fietspaden zoo goed als ge heel. De veiligheid en het toerisme vragen om deze rijwielpaden. Zij komen er niet. De heideverwoesting komt er wel. Als ten minste niet tijdig het roer nog wordt om gewend. „De goede veiligheidsklep van vroeger bij het beramen van ontginningen de vraag naar de rentabiliteit, zegt dr. Trijsse te recht, is verloren gegaan. En ook schijnt helaas, bij velen het besef verloren van de werkelijke, doch niet in gave guldens uit te drukken, waarde van onze natuurlijke land schappen, van onze flora en fauna voor de ontwikkeling van de kinderziel, voor het geluksgevoel van iedereen, voor de zuivere ■wetenschap, voor den opbloei der kunsten". Het wachten is nu op de natuurbescher mingswet, die al in de troonrede van 1928 is aangekondigd, maar nog steeds niet is ingediend. Het wachten is, met of zonder deze wet op daden die toonen dat onze prachtige Nederlandsche natuur in zijn veelzijdige schoonheid niet noodeloos meer geschonden zal worden. Of eigenlijk gezegd: in zekeren zin komt het hier meer op laten aan dan op doen. Laat een groot deel van ons landschap maar gerust aan zijn lot, d.w.z. aan zijn natuurlijke ontwikkeling, door de scheppingsorde bepaald, over. Dan doet het het meeste nut, nut in den hoog- .sten zin van dat woord. En hiermee wil ik deze serie artikelen, •die in het bijzonder aan natuurbescherming gewijd waren, beëindigen. Ik hoop dat zij gelezen en overdacht zijn. Wij willen nu 'weèr naar de indrukken, de stemmingen, de bewogenheid vragen, die de natuur ons op zoo velerlei wijze geven kan. A. L. B. Een prima reflector en een wit achter spatbord op uw fiets baten niet als er zop gebeurt I (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag v9rplichi zijn I)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7