DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Madrid door de opstandelingen bedreigd. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENJ Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 171 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Toestand sinds gisteren uiterst kritiek, vrijwel geheel Spanje een oorlogsveld. Bloedig gevecht aan Fransche grens. Einde spelling-strijd? ALKMAARSCHH Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 22 Juli 1936 Nog steeds is in Spanje de toestand uiterst critiek en verwarrend is vooral de berich tendienst. In het Noorden heeft de opstandige be weging zich nogal uitgebreid. Van Pam plona, dat reeds eenigen tijd in handen van de opstandelingen is, onder aanvoering van generaal Mola, is men na veel hindernissen naar San Sebastian getrokken en heeft zich van deze stad meester gemaakt. Gisteravond zijn de rebellen vervolgens naar Bilbao op gerukt Irun, aan de Fransche grens, is ech ter nog in handen van de regeering. Een ander groot leger uit Pamplona rukt, onder leiding van generaal Mola, op naar Madrid, dat uit het zuiden bedreigd wordt door troepen van generaal Quiepo de Llano, die uit Sevilla komen. De regeering heeft troepen en gewapende burgers uit Madrid naar de provincie gezonden, om de rebellen te bestrijden. Bepaalde berichten wijzen er nu op, dat het beslissende oogenblik in den burgeroorlog binnen zeer korten tijd ver wacht wordt, wanneer de strijd zal zijn aan gebonden tusschen de regeeringsgetrouwe troepen, die uit Madrid vertrokken zijn en de troepen der opstandelingen, die op de hoofdstad aanrukken. Een opstandig leger korps bevindt zich reeds op een afstand van 60 K.M. van Madrid, te Segovia. De regee ring meldt, dat er »eeds in de buurt van Madrid gevochten is en dat de regeerings- troepen daarbij overwinnaar zijn gebleven. Het is niet mogelijk, na te gaan, hoe groot de verliezen zijn, die sedert het uitbreken van den opstand zijn geleden. Men raamt 1 aantal dooden echter op ruim 300, waarbij de gevallenen van Madrid en Sevilla niet zijn meegeteld. De roode militie te Madrid staat onder bevel van twee officieren, die de regeering trouw zijn gebleven. 5000 gewapende boeren en arbeiders trekken op naar Saragossa in particuliere auto's en taxi's, die voor dit doel gerequireerd zijn. In het Zuiden heeft de regeering een succes te boeken. Gisteravond werd nl. ge meld, dat Sevilla zich heeft overgegeven aan de regeeringstroepen. San Sebastian in handen van de opstandelingen. Gistermorgen is op enkele kilometers af stand van de grens een botsing ontstaan tusschen een krachtige afdeeling opstande lingen, die uit Pamplona kwamen en regee- ringsgezinde troepen uit Irun en Fontara- bie, welke tot taak uadden, de opstandelin- lingen te verhinderen, naar San Sebastian op te rukken. 24 leden der regeeringstroe pen werden gedood. De autoriteiten hebben daarop de brug van Andalasa, op 6 K.M. van Irun, opgeblazen, zoodat de opstande lingen niet in rechte lijn hun weg konden vervolgen. Deze hebben vervolgens een smokkelaarspad in de richting van San Se bastian gekozen. Op de vernieling van de brug van Anda lasa, welke de grens tusschen de provincies Navarra en Guipuzcoa vormt, hebben de re bellen geantwoord met het in de lucht doen vliegen van de spoorlijn IrunElixondon. De burgemeester van Vera heeft zijn be voegdheden overgedragen aan den comman dant der troepen, die uit Pamplona zijn aan gekomen. In geheel Navarra is de staat van beleg afgekondigd. Gistermorgen zijn de jonge mannen gemobiliseerd in de velden rondom Vera, waarna zij naar San Sebas tian werden gedirigeerd. Later werd gemeld, dat de civiele gouver neur van San Sebastian in den namiddag het gezag overgedragen heeft aan den mili- tairen gouverneur, die als fascistisch gezind bekend staat. De aftredende gouverneur zou naar Eibar vertrokken zijn. Om half ze ven kwam de gouverneur van Navarro, Ma- riano Menor, als politiek vluchtelmg op Fransch gebied aan. Hij was vergezeld door twee personen uit zijn omgeving. Voorts wordt vernomen, dat opstandige troepen uit Pamplona de bergen in bekken in het gebied van Irun en deze plaats van 18.000 inwoners trachten te omsingelen, inwoners der stad zijn aanhangers van het volksfront. Om zeven uur is de leiderva het volksfrond van Irun de Fransche grens gepasseerd. Te Madrid zelf is alles rustig. De regeering heeft de winkeliers door middel van de radio gelast hun middellijk te openen en open te houden- dien zij zich niet aan dit bevel houden ad len zij zwaar worden gestraft. Alle drid is rustig; de trams rijden gewoon. In de straten patrouilleeren politie en roo tie te voet en in auto's. Op de openbare bouwen is de nationale vlag geheschen. Er zijn, volgens een radio-bericht van regeering, vijf sterke afdeelingen ge vorm bestaande uit infanterie, Guardia de Asa o, civiele garde, carabineros en roode militie. Deze afdeelingen hebben opdracht de haar den van den opstand aan te vallen en zul len worden gezonden naar Toledo, Vallado- lid, Saragossa en Burgos. De regeering deelt verder mede, dat op de Pardo manschappen van de genie roode militie aanvielen. Deze slaagden er evenwel in na een kort gevecht de opstandelingen te verdrijven. Teneinde de opstandige troe pen, die uit Segovia op Madrid aanrukken tegen te houden, hebben de regeeringsstrijd- krachten de brug Peguerinos tusschen Vil- lalba en Torrelodos in de lucht doen vlie gen. Voorts hebben afdeelingen volksmilitie den noordelijken weg bezet van Madrid af tot aan San Rafael op 60 k.m. van de hoofd stad. Vooral hebben zij zich krachtig ver schanst in den pas Leon. Alle auto's die naar Madrid komen worden streng door zocht. Op grond van een gisteren door den pre sident der republiek onderteekend decreet heeft Lamoneda, de secretaris der socialis tische partij, beslag gelegd op de lokalen van het monarchistische dagblad A. B. C. Volksmilitie bezette de lokalen en stelden deze onder bewaking. De telefonische verbinding tusschen de hoofdstad en Barcelona is hersteld. Regeeringstroepen, bijgestaan door volks frontmilitie zijn gisteren Alcala de Henares in de provincie Madrid binnengerukt en hebben de rebellen aldaar, die zich in de St. Mariakerk en in het raadhuis verschanst hadden, verslagen. Op de Spaansche vloot. De regeering zegt geestdriftige betui gingen van trouw te ontvangen van de be manningen van de kruisers Libertad, Espa- na en Jaime. De Jaime patrouilleert in de Straat van Gibraltar en werkt mede aan de onderdrukking van den opstand in Marok ko. Het telegram der bemanning van dezen kruiser luidt: „Wij hebben ernstigen tegen stand van dienstdoende officieren onder vonden en hen met geweld bedwongen. Een kapitein en een luitenant ter zee werden gedood, acht kwartiermeesters, een luite nant ter zee, een luitenant ter zee tweede klas, twee artilleriekwartiermeesters en twee matrozen werden ernstig gewond". De Jaime heeft verder geseind, dat het schip op weg is naar Tanger. Te Tanger liggen op het oogenblik 12 Spaansche oorlogsschepen in de haven te wachten op orders van de regeering om naar Algeciras te stoomen. De bemanning staat voor het meerendeel onder commando van communisten. De Cortes nog niet bijeen. Bij decreet van den minister-president is de Cortes, die gisteren weer bijeen had moeten komen, nog een 20 dagen op reces gezonden. De Gaceta de Madrid publiceert een decreet van den minister van marine, waarin wordt medegedeeld, dat zoolang de tegenwoordige toestand duurt, de generale staf van het leger beperkt zal worden tot de afdeeling voor operaties. Bescherming van buitenlandsche onderdanen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de positie van de Britsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee als volgt is: de Ke- pel en de Witshed liggen te Vigo, de Sham rock te Malaga en de Repulse te Alexan- drië, waar het regiment Gordon-Hoogian- ders aan boord wordt genomen, dat naar Gibraltar zal worden overgebracht. Voorts meldt Reuter uit Malta dat ie kruisers Londen en Devonshire, van de Middellandsche Zee-vloot, die daar giste ren zouden aankomen, niet naar Gibraltar zouden doorgaan. Dit in verband met den toestand in Spanje. De torpedobootjager Whitehall is naar Tanger vertrokken. Voorts zijn instructies gegeven voor het zenden van een oorlogsschip naar Barcelo na en een naar Palma op Mallorca. Een Fransche torpedoboot is van Casa- blanca naar Tanger vertrokken, waar het schip voorloopig zal blijven, teneinde bij verdere ongeregeldheden in Spaansch Ma rokko de Fransche onderdanen aldaar te beschermen. Het Italiaansche schip Silvia is te Tanger aangekomen met de leden van de Italiaan sche kolonie te Malaga aan boord. Een zonderling bericht. Naar de Parijsche „Le Journal" meldt, zyn op Le Bourget twee Spaansche vliegofficieren aangekomen. Beiden waren in het bezit van diplomatieke passen en hadden zich direct na aankomst naar de Spaansche ambassade begeven. Het blad zou vernomen hebben, dat de beide offi cieren opdracht hebben, de hulp der Fran sche regeering in te roepen voor het herstel van de orde in Spaansch Marokko. De waarheid van dit gerucht heeft het blad echter niet kunnen controleeren. Neutrale schepen moeten Ceuta verlaten. De havenkapitein te Tanger heeft een be richt ontvangen van het hoofdkwartier der opstandelingen te Ceuta, waarin de neutra le schepen worden uitgenoodigd, de haven te verlaten, daar de rebellen voornemens zijn over te gaan tot een luchtbombardemt van de regeeringsgetrouwe Spaansche oor logsschepen, die, ten getale van ongeveer 10, waaronder de „Jaime Primero", te Tanger voor anker liggen. Gebrek aan brandstoffen verhindert deze oorlogssche pen, Cadiz en Algeciras te gaan bombardee ren. Het consulaire corps in de internationale zone is bijeengeroepen, teneinde den toe stand onder de oogen te zien. Personeel van ambassades ontvlucht Spanje. Het blad „Petit Gironda" publiceert het volgende telegram uit Bayonne: Drie reizigers, behoorende tot de ambas sades resp. van Engeland, Frankrijk en Nederland, hebben gistermiddag San Sebastian verlaten. Zij slaagden erin de Spaansche grens te passeeren, doch niet dan nadat nabij Behodie jeugdige commu nisten het vuur op hun hadden geopend. De auto van twee secretarissen der Fran sche ambassade, die het diplomatiek valies meevoerden, droeg de sporen van kogels. Koopmansbeurs wordt 48 uur ge sloten. Bij decreet is bepaald, dat de koopmans beurs te Madrid voor den duur van 48 uur gesloten moet worden, terwijl een mora torium voor denzelfden tijd is afgekondigd. Voorts is bepaald, dat de ambtenaren, die aan den opstand deelnemen, ontslagen zul len worden. Ceuta vau zee uit gebombardeerd. Vier schepen der, regeering hebben Ceuta gebombardeerd. Er ontstond een waar ge vecht tusschen de batterijen der stad en de schepen. De laatsten moesten tenslotte te rugtrekken Zij voeren de Britsche wate ren binnen, doch een Britsche patrouille vaartuig verzocht hun de territoriale wate ren te verlaten. Een officieel communiqué. Om 1 uur hedennacht werd vanwege het ministerie van binnenlandsche zaken de volgende mededeeling gedaan: Gijon, Al- meria en Alcala de Henares zijn definitief op de opstandelingen heroverd. De rebellen bezetten nog Saragossa, Valladolid en Se villa. Officieele kringen verzekerden even wel des avonds dat de opstandelingen te Sevilla zich definitief hebben overgegeven. Het blad „Olridad", het orgaan van de extremistische fractie der socialistische par tij, meldt, dat het opstandige garnizoen van Granada zich aan de regeeringstroepen heeft overgegeven en dat een eskader de opstandelingen te La Coruna bombardeert, die zich spoedig zullen moeten overgeven. Saragossa met bombardementen bedreigd. Kapitein Sampil is te Madrid opgestegen, teneinde de opstandige centra te Saragossa te bombardeeren. Andere vliegtuigen zijn van Madrid vertrokken om Alcazar te bom bardeeren, alsmede Toledo, waar een com pagnie cadetten aan het muiten is geslagen. Uit Barcelona wordt gemeld, dat het ra diostation aldaar om half tien aan den ge neraal, die het bevel voert over de vijfde brigade te Saragossa, de medeeling heeft gericht, dat de stad gebombardeerd zal worden, indien zij zich niet onmiddellijk aan de autoriteiten overgeeft. Meer dan 200 dooden te Malaga. Volgens de Engelschen en Amerika nen, die te Gibraltar aan boord van den Britschen torpedojager „Shamrock" uit Malaga zijn aangekomen, zouden in laatstgenoemde stad meer dan 200 per sonen gedood en verscheidene duizen den gewond zijn. Het bloed vloeide in stroomen door de straten, die bezaaid lagen met lijken. Talrijke terechtstellingen in Madrid. Naar het agentschap Radi uit Madrid meldt, zouden zich ongeveer 150.000 man regeeringsgezinde troepen, versterkt met de socialistische- en communisti sche jeugdbonden, vanuit Madrid naar het noorden begeven. Zy worden door vliegtuigen vergezeld. In een spoorweg tunnel tusschen Madrid en Burgos wacht een afdeeling rebellen om den opmarsch der regeeringstroepen te ver hinderen. Tevens meldt dit agentschap, dat in Madrid talrijke opstandelingen zouden zyn terechtgesteld, hetgeen on der de bevolking diepen indruk heeft gemaakt. Alle fascisten stierven met den uitroep „leve Spanje" Opstandelingen rukken van twee kanten naar Madrid op. Twee opstandige legermachten rukken thans naar Madrid op, de een komende van Pampeluna, de andere van Algeciras en Cadiz. De opstandelingen schijnen in het Noorden terrein te winnen, doch in het Zuiden blijft de toestand onzeker. Van de 45 provincies zouden niet minder dan 10 min of minder in handen der opstan delingen zijn, namelijk Valladolid, Sara gossa, Navarre, Toledo, Huesco, Vittoria, Burgos, Segovia, Cordova en Sevilla. OPENBARE RECHTSZITTING IN ADDIS ABEBA. Clementie van generaal Graziani. Graziani Op het met duizenden inlanders bezette marktplein vond de eerste openbare rechtszit ting plaats van den Krijgsraad tegen 66 inlan ders, die ondanks het verbod der Italiaansche autoriteiten, nog in het bezit van wapenen waren bevonden. Hoewel overtreders van dit gebod met den dood gestraft kunnen worden, wilde generaal Graziani, de onder-koning, clement zijn, teneinde een bewijs te leveren van de edelmoedigheid der Italiaansche regee ring. Hij besloot derhalve de gevangenen in vrijheid te stellen en ongestraft aan hun ge zinnen terug te geven. De verzamelde inlan ders juichten daarop den onder-koning toe. De in vrijheid gestelde verdachten zwoeren daar op nooit weer de wapenen tegen de Italianen te zullen opnemen. AANVAL OP ADDIS ABEBA. Honderden dooden en gewonden. Het Egyptische consulaat te Addis Abeba heeft het ministerie van buitenlandsche za ken meegedeeld, dat sterke ongeregelde benden Abessynen de hoofdstad hebben aangevallen. Er' heeft zich een hardnekki- gen strijd ontsponnen, waarbij honderden gedood of gewond zouden zijn. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk ras Kassa met een leger naar Addis Abeba zou oprukken merkt men te Londen op, dat de bekende ras Kassa op 't oogenblik in Engeland vertoeft. In het be richt wordt wellicht een zoon van den le geraanvoerder bedoeld, maar hieromtrent bestaat geen zekerheid. Verder herinnert men er aan, dat het re genseizoen in Abessir.ië in vollen gang is, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat groote operaties zullen plaats hebben. OOSTENRIJKSCHE NAZI'S UIT DE PARTIJ GEROYEERD. De „Prager Presse" verneemt uit Berlijn, dat 300 Oostenrijksche nationaal-socialisten, die indertijd uit Oostenrijk geëmigreerd wa ren en lid van de N.S.D.A.P. te Praag gewor den waren, thans geroyeerd zijn, omdat zij on geoorloofde critiek oefenden op het accoord met Oostenrijk WONINGTOESTANDEN TE PRAAG. Terwijl ongeveer zes jaar geleden drieka merwoningen in de Tsjecho-Slowaaksche hoofdstad sterk gevraagd waren, is daarin in den laatsten tijd een groote verandering ge komen. Waar er slechts weinig tweekamer woningen te krijgen zijn, moet de bevolking, die duurdere woningen niet kan betalen, nood gedwongen haar intrek nemen in woningen van één kamer. Het is reeds zoo ver gekomen, dat 87 procent van alle woningen éénkamerwonin gen zijn, waarbij de huurders in de meeste ge vallen nog over een keuken beschikken. JOURNALIST VEROORDEELD TOT LEVENSLANG. De Berlijnsche Volksrechtbank heeft den Duitschen journalist Walter Schwertfeger we gens hoogverraad veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en onthouding der burgerrech ten. Hij was redacteur van de „Börsenzeitung" en werd in Juli 1935 gearresteerd, omdat hij aan buitenlandsche journalisten vertrouwelijke daginstructies zou hebben verstrekt, welke door het ministerie van Propaganda aan de Duitsche pers waren doorgegeven. Naar wy vernemen, is by Koninklijk Besluit van 18 Juli een gewijzigde rege ling van de spelling tot stand gekomen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen doet een toelichting ter zake aan de Staten-Generaal toekomen. DE ONREGELMATIGHEDEN TE VLISSINGEN. De heer W., administrateur van het bureau voor sociale zaken en leider van maatschappelijk hulpbetoon te Vlissin- gen, is gisteravond gearresteerd. Hij zal hedenmorgen voor de justitie te Mid delburg worden voorgeleid. STAKINGEN IN FRANKRIJK. Staking in metaalindustrie weer opnieuw op. laait De arbeiders der Peugeot-fabrieken te Montbeliard (Fr.), te Terreblanche, Hari- moncourt. Pont de Roide en Sochaux zijn in staking gegaan. Uit Belfort, wordt gemeld, dat aangezien de besprekingen, die op de prefectuur van Belfort zijn gevoerd, teneinde een collec tief contract voor de arbeiders in de me taalindustrie in de districten Belfort en Montbeliard op te stellen, de arbeiders niet hebben bevredigd, dezen de algemeene sta king hebben afgekondigd. Het aantal sta kers bedraagt ongeveer 25.000. De bespre kingen tusschen de werkgevers en arbei ders zullen dezen morgen opnieuw begin nen. „DANZIGER ECHO" VERBODEN. De „Danziger Echo", het blad van de jood- sche minderheid in Danzig is voor den tijd van tien maanden verboden. Dit is de eerste maat regel overeenkomstig de nieuwe maatregelen van den Senaat, zoodat een beroep op den rechter niet mogelijk is. KASTEEL DOOR ONTPLOFFING VERWOEST. Vier ernstig gewonden. Het kasteel Nitra in Slowakije is door een ontploffing geheel verwoest. Vier personen werden ernstig gekwetst De ontploffing ont stond door een chemische substantie welke bij schoonmaak-werkzaamheden gebruikt werd. IERLAND NIET VERTEGENWOORDIGD BIJ DE KRONING. Naar de „Daily Herald" bericht, heeft de Iersche minister-president de Valera besloten, dat Ierland geen vertegen woordiger zal zenden naar de kroning van den koning het volgend jaar. De uitnoodiging om een vertegenwoordiger te zenden, is afgewezen. Een dergelijk besluit is in de Britsche geschiedenis ongekend. DE „MOEDER VAN HET BOBBED HAAR" OVERLEDEN. Een pionierster van het „bobbed haar", miss Amanda Ziegler, die 50 jaar geleden reeds kortgeknipt haar droeg, is gestorven. In de pers is veel aandacht aan haar besteed als de „moeder van het bobbed haar" in Amerika. REORGANISATIE VAN DE KERK IN ABESSINIE. De paus heeft de zaak in onderzoek. De paus heeft een uit kardinalen en pre laten bestaande speciale commissie benoemd om te onderzoeken op welke wyze de ker kelijke hiërarchie en het missiewerk in Abessinië zullen worden georganiseerd. De commissie heeft reeds eenigen malen verga derd en zal te zijner tyd den paus een plan voorleggen. Naar gemeld wordt, zullen 12 vicariaten of apostolische prefecturen worden inge steld. De uiteindelijke beslissing is echter by den paus. Slechts Italiaansche geestelijken en missionarissen zouden in Abessinië mo gen werken. De congregatie voor de uitbrei ding des geloofs heeft reeds eenige hoofden van geestelijke orden uitgezonden om het missiewerk ter plaatse te bestudeeren. GRAAF DE LESSEPS GEDOOD. Zijn grootvader bouwde het Suez- kanaal. Graaf Frangois de Lesseps, kleinzoon van graaf Ferdinand de Lesseps, die het Suez- kanaal bouwde, is te Sudbur (Ontario) aan de gevolgen van een auto-ongeluk overle den. De vader van Frangois de Lesseps, graaf Jacques de Lesseps, was een beroemd vlie ger, die tijdens carteeringswerk in oostelijk Quebec in 1927 met zyn vliegtuig is veron gelukt. De familie de Lesseps woont sinds jaren in Canada.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3