DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Opstandelingen in Spanje winnen veld. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 172 Dlt n"mmpr bps,aat drie bladen- Directeur: C. KRAK. Donderdag 23 Juli 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang Toestand blijft uiterst verward; rebellen hebben drie oorlogsschepen van de regeering tot zinken gebracht. Bij duizenden vallen de dooden. Hoe er te Barcelona gevochten is. De spelling. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. tit De algemeene toestand is en blijft uiterst verward. Spanje leeft op den rand van den afgrond. Nog steeds is er geen aanwijzing, welke iets laat voorspellen omtrent een overwinning hetzij van de regeering, hetzij van de opstandelingen. In midden- Spanje moeten volgens de laatste be richten Toledo en Guadalajara in han den van de regeering zijn. Hoewel legers uit de hoofdstad naar het Noor den en het Zuiden vertrokken zijn, heeft zich nog een ernstige botsing met de rebellen voorgedaan. Te Madrid zelf komen straatgevechten voor. Zelfs vrouwen werken mede aan de hand having van de orde. Gewapend met pistolen houden zij de auto's aan om te zien of deze niet tot de opstandelingen behooren. Reeds dikwijls is namelijk gebleken, dat uit auto's op de regee- ringstroepen werd geschoten, waardoor deze verliezen hebben geleden. Uit het Noorden komen hardnekkige be richten, dat San Sebastian op de opstan delingen is heroverd. Volgens eenige Spaan- sche vluchtelingen, die zijn aangekomen aan de Fransche grens, zou een belangrijke kolonne mijnwerkers van het volksfront te Bilbao, welke naar San Sebastian was ge dirigeerd, de stad op de opstandelingen hébben heroverd. Dit bericht moet echter met voorbehoud worden ontvangen. In ieder geval hebben de opstandige troepen in het Noorden een ernstig verlies geleden, doordat hun aanvoerder generaal Mola gesneuveld is in een gevecht met re- geeringstroepen in de buurt van San Se bastian. Een correspondent van een Fransch blad geeft uit Pamplona het volgende beeld van den toestand in het Noorden: Bij de Noordelijke opstandelingen zijn evenveel gemobiliseerde burgers als soldaten van ge neraal Mola. Pamplona levert geen groote contingenten meer, maar het geheele Noor den van Spanje, met uitzondering van Bil bao en Barcelona, neemt aan den opstand tegen de regeering deel. Wij zijn door heele dorpen getrokken, waar nog slechts jonge lieden aanwezig waren, die trouwens ge wapend zijn en die politiediensten op de wegen verrichten. Successen voor de regeering. Volgens een verklaring van den Catalaan- schen minister van binnenlandsche zaken hebben de opstandige officieren in Huesca zich onderworpen na een bombardement van het vliegtuig van kolonel Sandino. De repubükeinsche troepen zouden volgens deze mededeeling den toestand meester zijn in Mahon en op de Balearen. De Spaansche minister van binnenland sche zaken heeft gistermiddag het volgende bekend gemaakt: De te Lagranja samengetrokken rebellen zijn uiteengedreven. Zij hebben op het veld een groot aantal dooden en gewonden, be nevens talrijke wapenen en veel munitie achtergelaten. De troepen achtervolgen de vluchtelingen en worden daarbij gesteund door gewapende burgers. De minister van binnenlandsche zaken heeft verder nog verklaard, dat de chef der troepen in Car- thagena heeft doen weten, dat de bevolking van die stad de wettige regeering met geest drift steunt. Twee uit burgers gevormde kolonnes zijn naar Alicante vertrokken ter bestrijding der opstandelingen. De stad Albacete in de gelijknamige pro vincie zou op de rebellen heroverd zijn. Verder wordt verzekerd, dat de lucht strijdkrachten der regeering het vliegveld van Leon hebben gebombardeerd en de vliegtuigen aldaar hebben vernield. Een kolonne mijnwerkers, die voor de regeering strijdt, en afkomstig is uit Jaen, zet de ge vechten in de omgeving van Cordoba voort. Wat vluchtelingen vertellen. Gistermiddag hebben eenige oorlogssche pen van de Spaansche regeering het vuur geopend op een vliegtuig der opstandelingen dat over de rots vloog om dekking te zoe ken tegen de projectielen. Men zag duide lijk hoe de laatste in de lucht uiteenspatten boven de bioscoop van het garnizoen en bo ven het hoofdkwartier van de Bntsche luchtmacht. Granaatscherven vielen neer vlak bij het Rotshotel en het dorp Catalan- bay. Niemand werd gewond, voorzoover men weet Drie Spaansche oorlogsbodems, die te ui- bratar voor anker lagen, zijn naar Puente Mallorca tusschen Algeciras en La Linea vertrokken, aangezien hun te Bibraltar geen brandstof werd verstrekt. Dreigementen van generaal Franco. Generaal Franco heeft den autoriteiten te Tanger een brief doen toekomen, waarin hij dreigt met een bombardement uit de lucht op de stad, indien de Spaansche vloot in de haven geen bevel krijgt te vertrekken, en indien geen eind wordt gemaakt aan het feit, dat Spaansche oorlogsbodems Tanger gebruiken als station om hun voorraden aan te vullen. De internationale commissie is bijeengekomen om dezen brief te bespre ken, en ook het feit dat gisteren bijna in de haven bommen zyn gevallen van de vlieg tuigen der opstandelingen, die de Spaansche oorlogsschepen bombardeeren. Er werd geen besluit genomen, maar een lid van de com missie heeft zich naar Tetoean begeven om generaal Franco over deze zaak te spreken. De verschillende consulaten aldaar worden door matrozen van de ver schillende oorlogsschepen, die hier in de haven liggen, bewaakt. Het Portugeesche consulaat wordt bewaakt door Italianen en de plaatselijke politie bewaakt het Spaan sche consulaat. Telkens als een Spaansche kruiser de haven binnenkomt, vervolgd door een bom menwerper, verlaat een andere Spaansche kruiser de haven, om voort te gaan met het bombardement van de plaatsen die door de rebellen zijn bezet. Gisteren zijn een officier en vier man schappen van den kruiser Jaime die ge wond waren, naar het Spaansche hospitaal gebracht aldaar. Zij bevestigden, dat alle officieren die zich bij den opstand had den aangesloten, door de bemanning waren gedood en dat de matrozen vervolgens zelf de leiding in handen hadden genomen. DE SPAANSCHE GEZANT VERLAAT DEN HAAG. Verschil van meening met zijn regeering. De Spaansche gezant by het Nederland- sche Hof, de heer José Maria Doussiague y Texidor, heeft wegens verschil van politiek inzicht met het jongste Spaansche kabinet, ontslag uit zyn functie gevraagd. Dit ontslag is hem door de Spaansche re geering verleend. Naar men ons mededeelt, zal de heer Doussinague y Texidor binnenkort Den Haag verlaten en naar Frankrijk ver trekken. Torpedojager tot zinken gebracht? Volgens een radio-bericht afkomstig van de zijde der opstandelingen, zou de bewe ging van generaal Franco Badajoz gemak kelijk hebben ingenomen. Uit de te Casa- blanca ontvangen berichten blijkt, dat in bijna geheel Spanje weerstand tegen den opmarsch der opstandelingen wordt geor ganiseerd. Volgens onbevestigde be richten zou een torpedojager der regeering door een vaartuig der opstandelingen in de straat van Gibraltar zyn achtervolgd en tot zinken gebracht. Nadat de voorzitter van de controle-commissie van Tanger, de Ita- liaansche consul-generaal, de aandacht van generaal Franco had gevestigd op de ern stige gevolgen van iedere poging tot schen ding van de internationale zone, heeft de controle-commissie besloten de regeering te Madrid te verzoeken de haven van Tanger niet als basis voor ravitailleering der oor logsschepen te gebruiken. Saragossa gebombardeerd. De leider van de luchtstrijdkrachten te Barcelona, luitenant-kolonel Sandrino, heeft per radio den president der generaliteit meegedeeld, dat hij Saragossa liet bombar deeren. Er werden 70 bommen op kazernes geworpen, die ernstige schade aanrichtten. Ofschoon er vele schoten met geweren, mitrailleurs en kanonnen op het eskader bombardementsvliegtuigen werden gelost, heeft dit ongedeerd zijn basis weer bereikt. Indien de opstandelingen zich niet over' geven, zal het bombardement vandaag worden hervat. Regeering blijft successen melden. De regeering heeft door middel van de radio doen mededeelen, dat te Buitrace op standige strijdkrachten door de regeerings- troepen op de vlucht zijn gedreven. Te Guadelajara zijn de rebellen volgens de re geering definitief overwonnen. De regee- ringstroepen zijn, na een garnizoen in de stad te hebben gelegd, naar Madrid terug gekomen, bij Puerto in de provincie Leon heeft de luchtmacht der regeering met suc ces de haarden van het verzet gebombar deerd. Uit Barcelona wordt gemeld, dat het bericht volgens hetwelk het Italiaansche De Reuter-correspondent te Barcelona meldt thans bijzonderheden over de gevechten, die daar hebben plaatsgehad. Volgens zijn mededeelingen culmi neerde de wanorde in een reeks zeer bloedige straatgevechten, waarin de loyale troepen, bijgestaan door gewa pende burgers, gevechten van man te gen man leverden met de opstande lingen, die herhaaldelijk aanvielen. Vooral in het district Espana was de slachting verschrikkelijk. Op een gege ven oogenblik lagen de lijken opgesta peld voor 't station der ondergrondsche spoorlijn. De ergste dag was Zondag, toen er bij het vallen van de duisternis minstens 300 dooden waren. Het vuren duurden den geheelen dag onafgebroken voort. Er werd van machinegeweren en artil lerie gebruik gemaakt. Bij een poging om de rebellen er uit te verdrijven werd een hotel met granaten bestookt. Het geronk der vliegtuigen werd aan houdend gehoord en de ziekenhuizen werden met gewonden overstroomd. Na de overwinning der communistische strijdkrachten trokken troepen anar chisten en communisten door de stad, die elke kerk, elk klooster of kerkelijk gebouw plunderden en in brand staken. Niet minder dan twintig kerken en kloosters werden met den grond gelijk gemaakt of ernstig beschadigd. Slechts de beroemde kathedraal bleef intact. In de seminarie werden verschei dene priesters ter dood gebracht. Later trok een menigte in overwinningsroes door de straten der stad. Gekleed in de gewaden der kerkelijke autoriteiten. Na de gevechten van Zondag en Maandag lagen de straten bezaaid met lijken en gedoode paarden. Generaal de Llauo heeft over den zender nadat de opstandelingen aanzienlijke verliezen hadden geleden. Daarna duurden de straatgevechten echter nog voort. De politie wist echter langzamer hand den toestand meester te worden. Generaal de Llano kondigt intocht in Madrid aan. Generaal de Liano heeft over den zender Sevilla een oproep voorgelezen, waarin ge zegd wordt: „Ik hoop binnenkort te kunnen mededeelen, dat mijn troepen Madrid bin nengerukt zijn. Het leger van generaal Mo la bevindt zich bijna in het gezicht der stad. Gistermiddag zijn twee nieuwe leger-afdee- lingen opgemarcheerd. De eerste wordt ge vormd door militairen van het vreemde lingenlegioen, terwijl de twee uit geregelde troepen bestaat". consulaat door een gewapende bende zou zyn aangevallen en in brand gestoken ge dementeerd wordt. Ook wordt tegengespro ken, dat een redacteur van de „Corriere Della Sera" zou zijn gearresteerd. Een dankbetuiging van Franco. Door middel van radio-Sevilla heeft ge neraal Franco woorden van dank gericht tot de Ciciele garde, die hem heeft gesteund. In deze boodschap zeide hij verder: „Onze beweging is niet gericht tegen de arbeidersklasse, zooals de regeering wil doen gelooven. Zij is louter een Spaansche beweging voor het welzijn van het vaderland en het gezinsleven". Het spoorwegverkeer. Volgens officieuze, van de Fransche Spaansche grens ontvangen berichten, heb ben de Fransche spoorwegen aangezien het verkeer op de Spaansche stopgezet is, tot nader order ieder reizigers- en goederen verkeer met Spanje stopgezet Weer Amerikaansche eskader in Europeesche wateren? De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken Cordell Huil liet de moge lijkheid doorschemeren van het weer sta- tionneeren in de Europeesche wateren van een eskader der Amerikaansche vloot met het oog op den algemeenen onzekeren toe stand in Europa. De Vereenigde Staten heb ben na 1929 geen oorlogsschepen meer in Europa gestationneerd. Val van Madrid aanstaande? Generaal Franco heeft via een radiozen der van de civiele garde medegedeeld, dat de inneming van Madrid aanstaande is. Daarentegen heeft de minister van bin nenlandsche zaken bericht ontvangen, dat Talinea in handen der regeeringstroepen is gevallen. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat het be richt van de overgave van La Linea, even als van Algeciras, volkomen ongegrond is. De Marokkaansche troepen zyn nog steeds in het bezit van de nabij Gibraltar gelegen districten. Uit Madrid wordt gemeld, dat regeerings troepen uit Alicante, versterkt door artille rie uit Murcia, Hellin, in de provincie Alba cete, hebben ingenomen. Van Madrid zijn een veertigtal vracht auto's met leden van de Guardia de Asalto en milliciens vertrokken, o.a. naar Toledo, meisjes, die gewapend zyn, oefenen bewa kingsdiensten uit en fouilleeren alle voorbij gangers. Vijfduizend Madrileensche vrou wen hebben gevolg gegeven aan den op roep van de internationale roode hulp, om deel te nemen aan de hulpverleening aan de gewonden en de levensmiddelen-distri butie aan de strijders van het volksfront. Aantal slachtoffers ontstellend groot. Uit Hendaye wordt aan het blad „Petite Gironde" gemeld, dat volgens officieuze inlichtingen bij de gevechten der laatste da gen naar schatting meer dan 20.000 dooden zyn gevallen. Sommigen zouden dit aantal zelfs op 25.000 schatten. Te Madrid dreigt gebrek. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft mededeeling ontvangen, dat verschei dene hotels te Madrid, waar Amerikanen logeeren, reeds twee dagen aan het vuur der aanvallers blootstaan, en dat in de hoofdstad schaarschte dreigt. Geheel Catalonie in handen der regeering. De Catalaansche regeering is thans in ge heel Catalonie meester van den toestand. Te Lerida en Gerona hebben de rebellen zich overgegeven. Te Barcelona wordt een vrijwilligersle ger gevormd, dat zich gereed maakt om in vrachtauto's naar Saragossa te vertrekken. De broer van generaal Mola heeft de hand aan zichzelf geslagen. Eerbiediging van neutraliteit der Tanger-zone. Uit bevoegde bron wordt vernomen, dn' de controle-commissie van generaal Franco de verzekering heeft ontvangen, dat hij de neutraliteit van de Tanger-zone zal eerbie digen, op voorwaarde dat de schepen der regeering dit wederkeerig eveneens zullen doen. De commissie zal stappen onderne men, teneinde deze wederkeerigheid te ver krijgen. Mededeeling van radio-Sevilla. De radiozender van Sevilla wijst er in een verklaring van 1 uur, vannacht op, dat de door de radiostations van Madrid en Barce lona uitgezonden berichten volkomen valsch zijn. Volgens de mededeelingen van het mi litaire hoofdkwartier te Sevilla, heerscht te Saragossa en Logrono volkomen rust, even als in de provincie Navarra. Deze plaatsen zijn geheel in de macht der militairen. De verbindingen met Jaca en Huesca zijn her steld. De Civiele gouverneurs van Navarre en Guipuszoa zijn naar het buitenland ge vlucht. De Civiele garde van de provincie Badajoz steunt de beweging van generaal Franco. Te Pontevedra is de staat van be leg afgekondigd. In de stad heerscht groote geestdrift. De Civiele regeering en het stadsbestuur zijn door de troepen van ge neraal Franco afgezet. Naar radio-Sevilla verder mededeelt, zyn de steden Vigo, Orense, La Coruna en San tiago eveneens tegen de regeering te Madrid in opstand gekomen. De in het district van Salamanca opereerende militaire colonne maakt snelle vorderingen. De civiele gou verneur van deze provincie is juist toen hij de Portugeesche grens wilde passeeren, ge arresteerd. Generaal Goded niet gevangen? Uit Biarritz wordt gemeld, dat het be richt, als zou de leider der militaire opstan delingen in Catalonie, generaal Goded, ge vangen genomen zijn, onjuist is. De generaal zou van de boven Barcelo na gelegen vesting Mont Juich uit, die door oproerlingen is bezet, het bombardement v«n Barcelona leiden. Communisten eischen uitwijzing van Gil Robles. De communisten eischen uitwijzing van Gil Robles uit Biarritz, opdat hy niet vandaar uit de opstandige bewe ging der fascisten tegen het Spaansche volk kan leiden. Een koninklijk besluit inzake de schrijfwijze van de Nederlandache taal. Wy laten hieronder volgen de koninklijke beslissing inzake de spelling, zooals wij die gister nog in onze stadseditie konden op nemen: In de Staatscourant van gister is af gekondigd het koninklijk besluit van 18 Juli 1936 tot wijziging van de Koninklij ke Besluiten van 28 Augustus 1934 met be trekking tot de schrijfwijze van de Neder- landsche taal. In dit Koninklijk Besluit wordt bepaald, dat de toevoeging, vervat in elk der boven genoemde Koninklijke Besluiten, gelezen wordt als volgt: Bij het schriftelijk werk volgt de adspirant de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel, met de navolgen de afwijkingen: 1. de „e" wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld, de „ee" blijft echter aan het eind van een woord, alsmede in afleidingen en samenstellingen van woorden op -ee; 2. de „o" wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De „oo" blijft echter vóór „ch" in de woorden: goochelen, goochem loochenen, als mede in hun afleidingen en samen stellingen; 3. „sch" wordt alleen daar geschre ven, waar de „ch" gesproken wordt, echter behoudt het achtervoegsel -iach de thans gangbare spelling; 4. de verbuigingsuitgangen „e" en „en" van het lidwood „een", van „geen" en van de bijvoeglijk gebruikte bezittelij ke voornaamwoorden „mijn", „uw" •iiin"» ..hun", „haar", mogen worden weggelaten, behalve in staande uitdruk kingen als hare hoogheid, te zijnen huize, en in bijzondere taal en bijzon- deren stijl; 5. de naamvalsuitgang -n bij lidwoor den, voornaamwoorden, bijvoeglijke naamwoorden of daarmede gelijkstaan de verbuigbare woorden mag worden weggelaten, behalve: a. in staande uitdrukkingen en in bij zondere taal en bijzonderen stijl, b. in het enkelvoud bij de namen van mannelijke personen, bij de namen van dieren, die óf uitsluitend een mannelijk individu aanduiden öf een gebruikelijk afleidsel op -in ter aanduiding van het vrouwelijk individu naast zich hebben, benevens by woorden, die een kennelijk mannelijke zelfstandigheid aanduiden; 6. onverminderd hetgeen geldt voor staande uitdrukkingen, bijzondere taal en bij zonderen stijl, richt men zich bij de voornaamwoordelijke aanduiding van zelfstandigheden en bij het ge bruik van den tweeden naamval en kelvoud naar het beschaafde taalge bruik, met dien verstande, dat zij, haar, der, dezer, enz. niet gebruikt mogen worden met betrekking tot de namen van mannelijke personen, van dieren, die öf uitsluitend een mannelijk indi vidu aanduiden öf een gebruikelijk afleidsel op -in ter aanduiding van het vrouwelijk individu naast zich heb ben, benevens met betrekking tot de woorden, die een kennelijk mannelijke zelfstandigheid aanduiden, en dat hij, zijn, hen, hun, des, dezes, enz. niet ge bruikt mogen worden met betrekking tot de namen van vrouwelijke perso nen en de namen van dieren, die uit sluitend een vrouwelijk individu aan duiden. De strekking van het bestuit. De wijzigingen in het boven weergegeven K. B. van 18 Juli komen dus op het volgen de neer: Gehandhaafd blijft de spelling der e-, o-, en s-klanken, zooals die bij K.B. van Augus tus 1934 was geregeld (z.g. spelling-Mar- chant). Wat het schrijven der naamvalsuitgangen betreft, kan men over de geheele linie de selling De Vries en Te Winkel blijven vol gen. In zoover is deze dus facultatief ge steld. Imperatief geldt ze voor lidwoorden, bijvoegelijke naamwoorden, voornaamwoor den enz., die betrekking hebben op bepaal de rubrieken van zelfstandige naamwoor den, t.w. dezelfde enkelvoudige zelfstandige naamwoorden als waarbij dat ook volgens de spelling-Marchant was voorgeschreven en bovendien enkelvoudige z.g. kennelijk-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1