DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Regeeringstroepen weteri de opstandelingen een voorloopig „halt" toe te roepen. He. 175 Maandag 27 Juli 1936 138e Jaargang De Spaansche woelingen Ondanks kleine overwinningen van de rebellen toch gematigd optimisme bij hun leiders. Roof en moord een de orde ven den dag. De houding van ex-koning Alfonso. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. tlt PRIJS PER GEWONE ADVERTENTÏEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Al wordt op vele plaatsen in Spanje gevochten, het zwaartepunt van den strjjd bevindt zich echter nog uit den aard der zaak nabij Madrid. Men heeft reeds kunnen lezen, dat zich vier ko- lonnes der opstandelingen op weg be vinden naar de hoofdstad: uit Salaman- ca, uit Vallalolid, uit Burgos en uit Albacete. De berichten, gelijk zij in den loop van gisteravond binnenkwamen, zijn voornamelijk afkomstig uit het kamp der rebellen en moeten dus een eenzijdig beeld geven. De zender te Sevilla die den strijd tegen de regee ring in den aether voert, meldt dat de afdeeling uit Salamanca de hoogten van Leon (ten noordwesten van *%- drid) heeft bezet en de republikeinen daar verdreven. Thans tracht zij zich met de andere oprukkende afdeelingen te vereenigen. De troepen uit Burgos hebben volgens dezelfde bron Segovia bezet en de vierde afdeeling onder be- veT van Primo de Rivera moet ook be langrijk voortgang hebben gemaakt. Zij heeft de verbinding tusschen Madrid en Valencia verbroken. Tot zoover de berichten van de zijde der rebellen. Inmiddels meldt de minister van binnenlandsche zaken, dat Albacete der regeering in handen is gevallen. Dit moet den druk, uitgeoefend door de vier opruk kende legers, aanzienlijk hebben verlicht, want Albacete, gelegen ruim 200 kilometer ten zuidoosten van Madrid, wordt be schouwd als de sleutel tot de havens in de provincie Valencia, die de hoofdstad van levensmiddelen moeten voorzien. Omtrent de voorraden, die nog aanwezig zijn moet men te rade gaan bij de rapporten, die de Amerikaansche zaakgelastigde daarom trent geregeld aan het departement van staat te Washington doet toekomen. Huil heeft weer een telefoongesprek ge voerd met de legatie, die hem meldde, dat men nog over een rantsoen van ongeveer twee weken beschikte voor de in het ge zantschap ondergebrachte Amerikaansche onderdanen. Het is echter niet meer moge lijk dezen weg te krijgen, wegens de ge vechten, die thans in den geheelen omtrek worden geleverd. Ondanks de groote spanning, vertoont de stad uiterlijk een rustig beeld. Men ziet haast geen auto's meer vol zwaargewapende miliciens en ook de be waking der openbare gebouwen is vermin derd. De weinige miliciens, die nog zijn gebleven de meesten zijn nu tegen da rebellen opgerukt verzorgen de voedsel voorziening en de noodziekenhuizen. Later wist een milicien uit Guadarrama nog te melden, dat regeeringsvliegtuigen de pas in de Siërra de Guadarrama, waar over de weg van de hoofdstad naar San Sebastiaan voert, en waar de opstandelingen mitrailleurs en ander geschut opgesteld hadden, gebombardeerd hadden. Een tamelijke kalme dag in het Noorden. Een tweede belangrijk centrum van den strijd bevindt zich nog steeds in het Noor den en ook van daar geven de berichten geen duidelijk beeld. De meeste ee{> men komen uit het Fransche p aa sj die ter plaatse ge- de Bidassoa. daye nabij de grens vormd wordt door de rivier VUima WUiUt UUUl WW -wvexFö Van Hendaye uit kan men duidelyk groo troepen gewapende lieden op de aan de overzijde zien. De Franse e le garde is versterkt en waakt ervoor aar geen schending van de grens p aa De Fransche dorpen in de buurt zitten propvol met gevluchte Spanjaar e Hendaye uit kon men gisteren o groote Fransche vlag zien waaien, ne een blijk ervan, hoe ieder onc*er standigheden van het oogenblik er is, bescherming te zoeken, die zijn na liteit uit de Noordelijke provinciën opm ken en dat daar gisteren tamelijk r e is geweest en er geen vermei ge ontwikkeling in de situatie is fie Nu zoovele buitenlanders uit San tiaan aan boord van.verschillen e s konden vluchten, kan men zich oo is om berichten een beeld vormen van hoe het daar is toegegaan. Zoo had een groep jeugdige fascisten, ge kleed in uniformen van de civiele garde door deze vermomming de waakzaamheid van de wacht van het volksfront en van de gendarmen weten te verschalken en zich met machinegeweren weten te installeeren op het terras van het Casino te San Se bastiaan. De regeeringstroepen beantwoor den weldra het vuur en na een gevecht van een uur heschen de fascisten de witte vlag en deelden mede, dat zij zich overga ven. Toen de regeeringstroepen echter op rukten, knetterden de machinegeweren op nieuw en moesten de belegeraars zich te rugtrekken. Bij den tweeden aanval heschen de rebellen opnieuw de witte vlag, maar ditmaal was het verloop van den strijd in hun nadeel. Nadat het Casino was ingeno men, vond men den commandant der fas cisten, Moles, gewond in een kelder van het gebouw. Men sleepte hem door de straten der stad, ontnam hem zijn tressen en eere- teekenen en fusileerde hem. Bombardement van Ceuta. Schepen, waarvan de bemanning op de hand der regeering is, hebben gisteren te Marokkaansche kustplaats Ceuta bescho ten. Er waren 6 duikbooten bij, die uit Ma laga waren gekomen en ook de Jaime I, die na een tijdlang zich in handen der rebellen te hebben bevonden, nu dus weer aan de zijde der regeering strijdt. De kustbattery- en van Ceuta beantwoordden het vuur en hebben o.m. de Jaime ernstig beschadigd. Toen het weer voor de Punt van Europa verscheen kon men duidelijk de sporen van het geschut der opstandelingen zien. Wat de uitwerking op Ceuta zelf is geweest, is nog niet bekend. Voldoende levensmiddelen in Barcelona. Barcelona bood Zaterdag en Zondag een kalmen aanblik; het verkeer van de auto bussen en den ondergrondschen spoorweg is hersteld, alleen de trams rijden nog niet, daar de rails nog niet zijn hersteld. De banken zijn gisterochtend weer geopend, doch men kon alleen geld krijgen voor het uitbetalen van werkvolk. De religieusen zijn uit de inrichtingen voor liefdadigheid verwijderd en vervangen door leeken. Het telefoonverkeer, dat geheel was gestremd door de beschieting van de centrale, is in zooverre hersteld, dat nog slechts 200 van van de 16000 aangeslotenen geen gebruik van hun toestel kunnen moken. Companys heeft op het vliegveld zijn voldoening uit gesproken over het heldhaftig gedrag van de vliegers van de regeeringstroepen. De anarchistische arbeidsunie heeft aan de overige arbeiderspartijen een program ma voorgelegd, dat o.a. een werkweek van 36 uur omvat met een loonsverhooging van tien procent voor de loonen beneden 500 peseta per maand, en verlaging van de hu ren met 25 pet.; verder zuivering van het leger en behoud van de roode militie en 't terechtstaan voor een krijgsraad van de lei ders der revolutie. Het gemeentelijk bureau voor de statis tiek deelt mede, dat zich in de pakhuizen voldoende levensmiddelen voor een perio de van verscheidene weken bevinden. Te vens wordt erop gewezen, dat o.a. de land bouwers rondom Barcelona sinds Vrijdag weer geregeld de markthallen van voorra den voorzien. De correspondent van de Intransigeant te Port Vendres aan de Spaansche grens, heeft gesproken met eenigen van de negen tig uitgeweken Nederlanders aan boord van het Nederlandsche stoomschip Tiberius, dat uit Barcelona kwam. Er waren tal van vrouwen en kinderen bij, ook een pas ge boren kind. Zy en eenigen van de officie ren vertelden: Wij waren twee dagen te Barcelona en het geratel van de machine geweren was niet van de lucht. Vrijdagoch tend om zes uur zijn wü in 't geheim ver trokken. Het schip kon maar de helft van de bagage der Nederlandsche kolonie te Barcelona meenemen. Er waren veertig athleten bij, die aan de sportspelen hadden willen deelnemen. De meeste andere passagiers zijn industrieelen, die hun fabrieken in den steek moeten la ten. De overwinning van het Volksfront te Barcelona is onbetwistbaar. Maar welk een ommekeer staat ons te wachten? Volgens het laatste nieuws zijn 20.000 gewapende miliciens uit Barcelona onder de muren van Saragossa verslagen. José Giral, de huidige Spaansche minister-president. De consul van Amerika is in zijn auto ge dood, evenals een Engelsche ingenieur. Een al jaren te Barcelona gevestigde Nederland sche industrieel vertelde den Franschen jounalist, dat strenge orders gegeven waren, die stipt zijn opgevolgd, om alle buitenlan ders te ontzien. Een dame vertelde: een auto passeerde een machinegeweerpost op een plein van Barcelona. De bestuurder groette niet met de gebalde vuist, zooals gebruik is. Een mili cien heeft hem toen een kogel door het hoofd geschoten. Anderen hingen hartver scheurende verhalen op van de honderden dooden, de in de kerken gestichte branden en het schieten over de boulevards, waar door groote gaten in het plaveisel kwamen. Het schip zou denzelfden avond naar Bar celona terugkeeren om anderen te halen. De socialistische leider Prleto voor de radio. De socialistische leider en oud-minister Prieto heeft in een radio-toespraak een overzicht gegeven van het verloop van den burgeroorlog en de rebellen verzocht zich over te geven, daar zij moeten inzien, dat de strijd voor hen verloren was. Prieto be sprak den moeilijken toestand die in Spanje door dezen burgeroorlog den grootsten in de Spaansche geschiedenis in buiten- landsch politiek opzicht, is ontstaan. Spanje is door de omstandigheden gedwongen ge worden zijn internationale verplichtingen in Noord-Afrika te schenden. Buitenland- sche oorlogsschepen bevinden zich in Spaansche havens niet voor 'n beleefdheids bezoek, maar om het leven van hun onder danen te beschermen, omdat Spanje daartoe niet in staat is. Tenslotte verklaarde Prieto, dat de verraders er niet op moesten rekenen, dat Madrid zich vrijwillig zou overgeven. Zij zouden in de hoofdstad geen gevange nen maken, maar slechts lijken aantreffen. Weer honderden vertrokken. Honderden vreemdelingen zijn gisteren weer uit de kustplaatsen aan boord geno men van de buitenlandsche schepen. Te Bilbao zijn 75 Franschen vertrokken met den Franschen kruiser Emile Bertin, die te San tander nog meer passagiers aan boord zou nemen. Te Parijs wordt vernomen, dat de torpedojager Albatros te Valencia is aange komen en dat de torpedojager Kersiant gisteravond Palmo op Mallorca zou aandoen om het vertrek mogelijk te maken van de Fransche burgers. 30 vluchtelingen van ver schillende nationaliteit zijn te Bilbao aan boord gegaan van de Oklahama, een Ameri- kaansch schip. Aan boord van een ander Amerikaansch schip zijn 25 Duitschers uit Barcelona te Marseille aangekomen, vanwaar zij naar hun land zullen terugkeeren. Zy verklaarden, dat alle Duitsche gebouwen te Barcelona be schadigd zijn. Bij de overbrenging naar het schip is een Duitscher door een kogel ge dood. Andere Duitsche vluchtelingen uit Barcelona bevinden zich op een Italiaansch schip, dat op weg is naar Genua. De Oostenrijksche regeering heeft den Duitschen autoriteiten verzocht de Oosten rijkers in Spanje voorloopig onder Duitsche bescherming te willen nemen. Tevens heeft de Zwitsersche regeering de Duitsche regee ring verzocht aan de Zwitsers in de Spaan sche havens gelegenheid te geven Spanje te verlaten. De Duitsche autoriteiten hebben desbetreffende instructies uitgevaardigd. Britsche en Italiaansche oorlogsbodems voor Barcelona zijn overeengekomen niet de gebruikelijke saluutschoten te lossen, ten einde geen noodeloos alarm te maken met schieten. De aanval op Saragossa. De Zondag is te Barcelona normaal ver- loopen. De berichten over de Catalaansche expeditie, die op weg is naar Saragossa, zyn tot dusverre gunstig voor de regeering. Het fort Jaca is gebombardeerd. Men verwacht binnenkort dat Saragossa door drie Cata laansche colonnes zal worden aangevallen. De bevelhebber der luchtmacht, Sandino, deelt mede, dat zijn eskaders den opmarsch der regeeringstroepen naar Saragossa heb ben gesteund. Zij hebben groepen opstan delingen gebombardeerd en op de vlucht gejaagd. De regeeringstroepen zullen van daag een punt bereiken, dat van groot stra tegisch belang is met het oog op den aanval op de stad. Wat Lissabon meldt. De aan de grens van Noord-Portugal ge legen Spaansche stad Tuy zou volgens te Lissabon ontvangen berichten, door artil lerie der rebellen gebombardeerd zijn. Naar Noord-Portugal is een sterke afdeeling ge motoriseerde politie gezonden, terwijl de grenswacht versterkt is. Te Tetoean zouden radiogesprekken van de regeeringsbodems „Lauria" en „Cadiz" opgevangen zijn, waarin hulp werd ge vraagd in verband met bombardementen door de luchtmacht der rebellen. Te Retirro bij de Portugeesche grens heeft een gevecht tusschen opstandelingen en gewapende burgers plaats gehad. Nederlandsche gezant uit San Sebastian vertrokken. De Amerikaansche ambassade heeft me degedeeld, dat de meeste leden van het corps diplomatique thans San Sebastian hebben verlaten. Onder meer zijn de N e- derlandsche gezant, de gezantschaps secretaris, de Noorsche gezant en de Brit sche consul uit de stad vertrokken. Aan dén rand van de stad worden de gevechten voortgezet. De rebellen optimistisch. De middernacht hebben de rebellen zich door middel van radio Sevilla optimistisch uitgelaten over het verloop van den strijd. Medegedeeld werd, dat de troepen van ge neraal Mola op 40 K.M. afstand van Madrid staan en dat de stad niet lang meer weer stand zal kunnen bieden. De regeering, aldus de rebellen, is zich zoo zeer van den ernst der situatie bewust, dat zij al haar hoop vestigt op San Sebastian, vanwaar zij naar het buitenland zou kunnen uitwij ken. Gil Robles naar Lissabon vertrokken? De Parijsche „Sureté Nationale" deelt mede, dat Gil Robles zich aan boord van het mailschip „Avilastar" heeft begeven, dat naar Zuid-Amerika is vertrokken aange zien het schip ook Lissabon aandoet, ver moedt men, dat de Spaansche staatsman daar aan land zal gaan. Fransche wapenlevering aan Spanje? Een redacteur van de „Intransigeant" Pierre Causse, heeft een onderzoek inge steld naar de levering van wapenen door Frankrijk aan Spanje. Hij heeft vernomen, dat Los Rios, de vroegere Spaansche verte genwoordiger te Genève, die naar Parijs is gekomen om voorloopig den afgetreden am bassadeur Barrose te vervangen, dringend heeft gevraagd om levering van wapenen. Verder is gesproken over de levering van 20.000 vliegtuigbommen, 50 mitrailleurs, 8 stukken geschut en 13 millioen patronen voor geweer en mitrailleurs. Deze moesten verscheept worden met de Spaansche sche pen, welke gisteren te Marseille zijn aange komen, begeleid door een torpedojager. De schepen moesten evenwel op de reede voor anker gaan, aangezien zij volgens inter nationaal recht de haven niet mochten bin nenvaren. Tot nu toe is nog niet begonnen met de levering van het gevraagde. Het schijnt, dat in het kabinet de ministers van buitenlandsche zaken en oorlog zich sterk verzetten. In verband met deze besprekingen is ook de Spaansche zaakgelastigde te Parijs, Del Castillo, afgetreden. Hij weigerde mede te werken aan het koopen van wapenen voor het bestrijden van zijn landgenooten. Bar- roso is naar Duitschland vertrokken, Del Castillo is naar een plaats in de provincie vertrokken. Pierre Causse kon van deze kwesties op het ministerie geen definitieve ontkenning verkrijgen. Grensincident. Naar uit Biarritz gemeld wordt, bevond dr. Jose Bago zich Zondagmorgen met zijn vrouw en een vriendin, mevr. Arocena, die van Fransche nationaliteilt is, op den inter nationalen brug. Jose Bargo is gouverneur ad interim geweest van San Sebastian. Me vrouw Arocena wilde den ontvanger der douane spreken, dien zij persoonlijk kende. Niemand van het gezelschap echter wilde de grens passeeren. Leden der militie her kenden Jose Bargo, die bekend staat om zijn zeer vooruitstrevende republikeinsche denkbeelden. Zy liepen de internationale brug op omringden de drie personen en duwden hen, ondanks hun protesten, met geweld naar Spaansch gebied. Daar werden zy ondervraagd en naar de gevangenis te Pamplona overgebracht. Het gebeurde heeft in de streek groot opzien gebaard. De toestand rondom Madrid. De correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de troepen van generaal Mola alle passen van de Guadar rama en de Somon Siërra hebben bezet. De voorhoede van het leger van generaal Franco zou Aranjuez hebben bereikt. De beide Madrileensche waterleidingen zouden Opvallende bedrijvigheid op het slot te Koenigswart. Eenige dagen geleden is ex-koning Alfonso van Spanje, die met zijn dochter prinses Isabella op het slot van zijn neef, graaf Zamoiski te Ruzbach in Tsjechoslowakije vertoefde vandaar vertrokken om zijn in trek te nemen op het slot van de familie Metternich te Koenigswart bij Marienbad, waar hy reeds vroeger eenige keeren lo- leerde. Ofschoon ook gisteren de rentmeesterij van het slot Metternich ontkennend ant woordde op de vraag of er toebereidselen voor een vertrek worden getroffen, valt er een ongewone bedrijvigheid waar te ne men. De vensters van het slot zijn tot laat in den nacht verlicht en de ex-koning ont vangt voortdurend bezoekers met wie hy langdurige besprekingen houdt. Het perso neel is omtrent deze bezoeken de strengste geheimhouding opgelegd. De telefoon staat geen oogenblik stil en de twee ambtenaren, die den dienst op het postkantoortje te Koenigswart voorzien, kunnen den stroom van telegrammen niet meer baas, zoodat de bezetting van het bureau thans is ver dubbeld. Gedeeltelijk zijn deze depeches in cijferschrift en opvallend is het groote aan tal der telegrammen uit Spaansch-Marokko. (N. R. C.) door de rebellen zijn afgesneden. Waar de stad nog slechts voor 3 dagen watervoor raad zou hebben, zoodat de stad, volgens deze correspondent, het nog hoogstens zes dagen kunnen uithouden. Ook de waterlei ding van San Sebastian zou zijn afgesneden. De commandant van de luchtmacht der regeering, Nunez de Prado, zou door fas cisten gevangen zijn genomen. De regeering treedt op tegen willekeur. De minister van binnenlandsche zaken heeft order gegeven, dat de leden van de Volksfrontmilitie geen arrestaties meer mogen verrichten. Zy mogen van niemand partij lidmaatschapskaarten of dergelijke do cumenten vragen. Ieder burger moet tegen willekeurige handelingen beschermd zijn, indien hij een officieel legimitatie-bewijs bij zich heeft. Overtreding van deze beslissing wordt streng gestraft. De door de militie in beslag genomen auto's moeten aan de eige naars worden teruggegeven. De militie te Madrid moet des avonds te tien uur voor de kazernes aantreden en zich ter beschikking der officieren stellen. Opstandelingen behalen overwinning. Te Algeciras zijn versterkingen der re bellen uit Marokko aangekomen, die naar Malaga oprukken. Zij zouden 250 linkschen op de vlucht gedreven en een honderdtal gedood of gewond hebben. Franco meldt vorderingen. Generaal Franco heeft in een interview met Reuter verklaard, dat de opstande lingen op het Schiereiland goede vorde ringen maakten, en dat hy spoedig zijn hoofdkwartier te Sevilla zou vestigen. Hij zeide voorts, dat de bronnen voor de le vensmiddelenvoorziening van Madrid in handen der rebellen zijn, doch dat deze iet den waertoevoer hebben afgesneden. Wat de regeering mededeelt. Het gemeentebestuur van Madrid deelt mede, dat de spoorwegverbindingen tus schen Valencia en Madrid hersteld zijn. Uit Valencia is een trein met levensmidde len te Madrid aangekomen. De levensmid delen toevoer voor de rebellen te Oviedo is afgesneden. De regeering heeft voorts medegdeeld, dat de regeeringsgetrouwe luchtmacht Ceu ta heeft gebombardeerd. Men gelooft, dat het radiostation vernield is. Voorts heeft het bombardement van Melilla talrijke branden veroorzaakt. Het blad „Claridad" meldt, dat een nieuw radiostation werkt onder den naam „Radio U. G. T.". Het heeft tot taak, de valsche be-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1