^Binnenland Jtadiopcoqeamma Gruwelijke moord te Grootegast. gevaarlijke zee. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 27 JULI 1936 Glimlachje '2-jarlge man vermoord. In het dorp Opende, onder de ge meente Grootegast is Zaterdag de 72- jarige heer Setsma, armmeester, in zijn woning vermoord gevonden. De daders hadden het slachtoffer een prop in den mond geduwd. De heer Setsma woonde alleen, in zijn huis was alles overhoop gehaald. De burgemeester heeft na de ontdek king van het gruwelijk misdrijf het parket te Groningen gewaarschuwd, dat nog in den loop van den morgen ter plaatse was. Het politie-onderzoek is in vollen gang. Nadere bijzonderheden. Groote opschudding en ontsteltenis is on der de bewoners teweeggebracht door den afschuwelijken moord, die in den nacht op Zaterdag is gepleegd in Grootegast, dezelf de gemeente waar zich in Januari 1929 het drama van de vermoording van vier veld wachters afspeelde. Omtrent hetgeen thans gebeurde is, zijn de volgende bijzonderheden bekend gewor den: In Opende woonde de ruim 70-jarige on gehuwde landbouwer R. Setsma. De oude man woonde geheel alleen, hij kookte zijn eigen potje en had weinig omgang met vrienden of kennissen. Links en rechts van lijn wening staan huizen en ook aan de overzijde had hij buren. Letsma was door de gemeente Grootegast belast met de uit betaling van gelden aan de armen. Hij be^ schikte Vrijdag over ongeveer 700 gulden, zijnde het geld om uit te betalen aan de armen voor twee weken. Daar hij Dinsdag a.s. op reis zou gaan naar zijn broer in Arnhem, had hij deze keer geld voor twee weken gevraagd en was van plan dit Zater dagmorgen uit te betalen. Schoten klonken. Vrijdagavond tusschen 10 en 11 uur is Setsma naar bed gegaan. Des nachts tus- achen half twee en half drie hoorde de fa milie U. Bovius, die haar woning aan de overzijde heeft plotseling drie schoten achter elkaar lossen. De vrouw werd wakker en schrok hevig. Onmiddellijk na de drie schoten hoorde men een geraas, hetgeen men echter aan niets ernstigs toeschreef. De man zeide nog tot zijn echtgenoote: „maak je maar niet onge rust het zijn misschien weer van die schut ters die op kippen en eenden jagen". Ver der werd over het geval niet meer gespro ken. De familie Sissing, die vlak naast Setsma woont heeft van de schietpartij niets ge hoord. Alles overhoop gehaald. Des ochtends kwam bij Setsma meestal een intiemen vriend, de heei K. Wijma op bezoek. Dit was bekend aan mejuf frouw H. Frankes, die zich Zaterdag morgen naar Setsma begaf, om haar weekgeld te halen. Toen zij bij de wo ning aankwam, vond zij tot haar groote verbazing de zijdeur open staan, terwijl zij in een oogopslag bemerkte, dat alles in de woning overhoop was gehaald. Zij begreep dat er iets bijzonders moest zijn gebeurd en spoedde zich naar den heer Wijma. Tezamen Degaven zij zich naar de woning van Setsma, waar zij de slaapkamer ingingen en zagen dat de man dood op zijn bed lag. Hij had een prop in den mond en een doek om den hals. De marechaussee en de politie werden ge waarschuwd, die onmiddellijk -een onder zoek ter plaatse instelden, terwijl de burge meester van Grootegast, de heer D. van der Muiuiik, het parket in Groningen telefonisch van het gebeurde in kennis stelde. Een uur later was het parket, bestaande uit de hee- ren mr. J. N. Meindersma, substituut-offi cier van justitie, mr. H. Groenewegen, Waarnemend officier van justitie, mr. G. F. de Sitter, rechter en mr. H. Engelkens, rechter-commissaris ter plaatse, ook de districts-commandant van de koninklijke marechaussee uit Leeuwarden, de heer van de Kroon was aanwezig, terwijl de Gro- ningsche recherche vertegenwoordigd was door den inspecteur van politie F. Kraayen- ga. Vast staat, dat minstens twee personen aan het werk moeten zijn geweest. Men neemt aan dat Setsma, die altijd een revol ver bij zich had als hij te bed iag, nog kans heeft gezien om op de onverlaten te schie ten, vandaar dat er drie schoten gehoord x|)n. Het aanwezige geld, zijnde pl.m. 700 gul den, was verdwenen, terwijl de slaapkamer een ruïne gelijk was. Van de daders on - breekt tot nu toe ieder spoor. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. HET HAAGSCHE ZEDENDELICT. Ter aanvulling van ons bericht, dat de rechtbank in raadkamer heeft beslo en de tweede verlenging van de gevangen o ding van den eenigen persoon, die nog 8 detineerd is van de bij het zedende i< trokkenen, vernemen wij van de zy e diens raadsman, mr. M. H. Huygens, tegen dezen verdachte, behalve de v ring van den getuige V., die ook de an verdachten bezwaard heeft, nog een klaring van een geheel anderen ge u,8 welker juistheid met klem door den - dichte ontkend wordt, doch, welke ve j ring, zooals de raadsman veronderstelt, vo de raadskamer althans voorloopig aa ding genoeg is om de voorloopige hec continueeren. Ongevallen bij het baden. Het baden in zee nabij het vrije strand op Scheveningen heeft Zondag' middag weder een menschenleven ge- ëischt, terwijl enkele atldere drenkelin gen ternauwernood aan den dood zijn ontsnapt De 22-jarige jongeman F. H. uit Hil- legersberg, die met het 16-jarige meisje M. E. B., uit Rotterdam, door den stroom was meegesleurd, is, nadat hij heldhaf tige pogingen had aangewend om het meisje te redden, jammerlijk verdron ken. Hft meisje werd gered door den 23-jarigen J. K. en den 27-jarigen G. H. van B., beiden uit Rotterdam, met assis tentie van een agent van politie, die zich gekleed in zee had begeven. Op het nippertje gered. Voorts heeft dezen middag ter hoogte van Kijkduin een andere bader, W. D., uit den Haag, in levensgevaar verkeerd. Hij werd gered door den 30-jarigen W. B. en den 28- jarigen L. W., beiden van de Haagsche Red dingsbrigade, en is in aanvankelijk bewuste- loozen toestand naar het Roode Kruis-zie- kenhuis overgebracht. Badend meisje reeds schijndood. Tenslotte is nabij het Noorderstrand te Scheveningen, ter hoogte van het „Groene Huisje", een 16-jarig meisje, J. T. uit Noot dorp. bij het baden te ver in zee gegaan. Met groote moeite hebben twee andere baders, de 30-jarige M. H. en de 18-jarigen M. S., beiden uit den Haag, het meisje op het droge kunnen brengen. Zij bleek reeds schijndood te zijn. Een dokter en een poli- tie-agent hebben langdurig kunstmatige ademhaling op de drenkelinge toegepast, rr et het verheugend succes, dat tenslotte het bewustzijn bij patiënte terugkeerde. Het meisje is ter verpleging opgenomen in het Roode Kruis-ziekenhuis te Den Haag. Zich te ver in zee gewaagd. Zaterdagmiddag is op het strand bij den Wassenaarschen Slag een ernstig verdrin- kingsgeval gebeurd. Een twintigjarige jon geman had zich bij het baden te ver in zee gewaagd en is in de diepte verdwenen Van het strand af werd hulpgeroepen gehoord en men zag den in nood verkeerende een hand opsteken. De reddingsbrigade werd onmiddellijk gewaarschuwd, doch deze slaagde er niet meer in, den drenkeling te bereiken, zoodat hij is verdronken. Later op den middag is het lijk aange spoeld op de grens tusschen Wassenaar en Katwijk, waar het door een viertal Rotter dammers werd aangetroffen. De identiteit van het slachtoffer was gisterayond nog niet bekend. Wel is er een hoopje kleeren gevonden, doch dit bevatte geen aanwijzin gen omtrent den omgekomene. ONTHULLING GEDENKTEEKEN ALBERT VOGEL. Zaterdagnamiddag is op het Frederik Hendrikplein in de Residentie het door den heer Ant. J. Molkenboer ontworpen en uit gevoerde gedenkteeken voor wijlen den woordkunstenaar Albert Vogel onthuld. ONZE VORSTINNEN IN HET BUITENLAND. Uit Hohwald wordt gemeld, dat H.M. de koningin en H.K.H. prinses Juliana met ge volg in een open auto bij gunstig weer een bezoek hebben gebracht aan het klooster Ste. Odile en een toer hebben gedaan naar Selestat, waar zij de oude kerken St. Foi en St. George en Recollets hebben bezichtigd. DE INBRAAK TE HAARLEM. Dader gearresteerd: hij bekent telkens andere inbraken te hebben gepleegd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Haarlem ingebroken in het heeren modemagazijn van den heer K. in de Kleine Houtstraat, waarbij een bedrag van 830 gul den werd gestolen. De Haarlemsche recherche heeft thans in een logement te Arnhem aangehouden den 27-jarigen G. S., afkomstig uit Maastricht, die bekend heeft, de inbraak gepleegd te hebben. Hij had nog slechts een rolletje cen ten in zijn bezit en beweerde, het overige deel van het geld aan de vrouw van den logementhouder gegeven te hebben. De/e betwist dat echter en bij een huiszoeking ir> het logement is het geld ook niet gevonden. S. is naar Haarlem overgebracht en heeft tevens bekend, dat hij ook in 's-Gravenhage. Rotterdam en Groningen soortgelijke inbra ken heeft gepleegd. De man is in bewaring gesteld en zal aan de justitie worden overgegeven. INBRAAK IN EEN KERK In den nacht van Zaterdag op Zonuag is ingebroken in de pastorie van de gerefor meerde kerk aan den Damlaan te Voorburg. Na een ruit, welke vooraf met zeep was in gesmeerd, te hebben verwijderd, zijn de daders binnengekomen en hebben alle kas ten doorzocht zonder iets te kunnen vinden Ook heeft men geprobeerd de brandkast te forceeren, wat evenwel niet gelukte. Onder leiding van den burgemeester heeft de rijkspolitie een uitgebreid onderzoek inge steld. Men vermoedt, dat men te doen heett met dezelfde persoon, die ook in Voorburg in een tweetal scholen hebben ingebroken. DE INBRAAK TE GRONINGEN. Dader aangehouden en legt bekentenis af. De dader van de inbraak bij den heer J. Loman in de Zwanestraat te Groningen, ge pleegd in den nacht van 4 Juli, is thans door de recherche te Haarlem gearresteerd. Hij is naar Groningen overgebracht. Het is de 27- jarige G. S., afkomstig uit Maastricht. De jonge man moet nog verscheidene andere inbraken gepleegd hebben. Ten aanzien van de inbraak in de Zwanestraat heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. LIJK VAN MATROOS GEVONDEN. Het verdrinkingsongeval bij de manoeuvres. Gistermiddag is voor den Waterweg bij Hoek van Holland door de loodsboot het lijk opgevischt van den marinematroos, die ver leden week tijdens de manoeuvres bij Wal cheren overboord gevallen en verdronken is. Het is voorloopig in het lijkenhuisje te Hoek van Holland opgebaard. GEVAARLIJK SPEELGOED. In den Baarsjespolder te Amsterdam speelden gistermiddag twee jongens resp. 12 en 13 jaar met een windbuks. De 12-ja- rige jongen legde op zijn vriendje aan, niet wetende dat het wapen geladen was. Het schot ging af en het kogeltje trof den jongen in het hoofd. Hij is naar het Wil- helmina-gasthuis overgebracht, waar ope ratief moest worden ingegrepen. TREIN OP EEN TROEP KOEIEN INGEREDEN. Zeven dooden beesten. Zaterdag om half twaalf zijn twee trei nen komende uit de richting Heerenveen en uit Leeuwarden en die elkaar onder de ge meenten Grouw moesten passeeren op een troep koeien ingereden, eigendom van den heer Schuurman te Grouw. Van de bees ten, die blijkbaar uit de weide waren los gebroken, werden er zeven gedood, terwijl verscheidene andere gewond werden. Beide treinen ondervonden geruimen tijd vertraging. Door de politie wordt een onderzoek naar de oorzaak van het losloopen van de koeien ingesteld. DR. F. WIJDENES. SPAANS. t In den afgeloopen nacht is te den Haag overleden dr. F. Wijdenes Spaans, gewezen oudst-aanwezend stadsgeneesheer te Soera- baja, oud-lid en secretaris van den genees kundigen raad van het departement van koloniën te 's-Gravenhage, en voorzitter van de geneeskundige commissie van het departement van Waterstaat. Dr. Wijdenes Spaans was officier in de orde van Oranje-Nassau. HET ONTSLAG TE UITHOORN. Leniging van de dringenste behoefte. Naar aanleiding van in de pers ver schenen berichten, alsmede naar aanleiding van de uiteenzetting van den bond van Nederl. fabrikanten van vleeschwaren (niet te verwarren met de vereeniging van Nederl. exporteurs van vleesch- en vleeschproduc- ten) deels de directie der Uithoornsche baconfabrieken ons nog mede: Nadat het bekend was, dat de Uithoorn sche baconfabrieker. tot 1 November a.s. geen baconvarkens meer zou ontvangen, heeft de directie tot haar spijt aan het ge- heele personeel, bestaande uit 76 menschen inderdaad ontslag moeten aanzeggen. Zij heeft deze ontslag-aanzegging duidelijk ge motiveerd, toezegging gedaan alles in het werk te zullen stellen wat in het belang var allen nog gedaan zou kunnen worden en eventueele schadeloosstelling, welke zij voor deze stopzetting zou ontvangen, even eens te zullen aanwenden tot leniging van de dringendste behoefte, welke onverhoopt mocht ontstaan. De directie wenschte bij dezen nieuw ontstanen toestand geheel vrij te staan, opdat zij de noodige maatregelen ter reorganisatie zou kunnen nemen, waarbij o.m. overwogen wordt om oudere krachten te vervangen door goedkoopere jongere, alhoewel deze politiek tot dusver nimmer toepassing in haar bedrijf vond, daar zij deze immer veroordeeld heeft. Onderhandelingen worden met de betref fende instanties gevoerd en van een en ander zal afhangen of het bedrijf te Uit hoorn dan wel elders zal worden voortge zet, daar in ieder geval vaststaat, dat de fabricage voor het binnenland zal worden gehandhaafd. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK OP DEN MUIDERSTRAATWEG. Berijder krijgt een hersenschudding, duorijdster deerlijk aan het hoofd gekwetst. Op den Muiderstraatweg onder Diemen, heeft gisteravond een ernstig ongeluk plaats gehad. Een 23-jarige motorrijder uit Hilver sum die op de duo een 19-jarig meisje had, is vermoedelijk tengevolge van niet goed opletten over eenige losse steenen gereden en gevallen. Beiden werden van den motor geslingerd en bleven bewusteloos liggen. De marechaussee heeft de hulp ingeroepen van den geneeskundigen dienst. De jongeman heeft een hersenschudding en en kele bloedende wonden. Het meisje werd deerlijk aan het hoofd verwond. Beiden zijn in het burgerziekenhuis opgenomen. ERNSTIGE AANRIJDING TE HILLEGOM. Zaterdagmiddag is de 64-jarige Sijtsma te Hillegom door een auto aangereden, Nabij het politiebureau wilde hij den weg over" steken en liet eerst een auto passeeren. Hij zag niet, dat nog een tweede auto naderde, werd gegrepen en tegen den grond gewor pen. De man bleef bewusteloos met een bloedende hoofdwonde liggen. De hulpver- leenendgeneesheer constateerde schedel- basisfractuur. In zeer ernstigen toestand is de patiënt naar een ziekenhuis in Haarlem vervoerd. De politie heeft voorloopig beslag op de auto gelegd. 9-JARIG MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN. Met schedelbreuk in ziekenhuis op genomen. Zaterdagmiddag is 'n meisje van 9 jaar op de Nassaukade te A'dam bij de v. Lennepkade aangereden door een auto. Met een schedel breuk is het kind opgenomen en in sterven den toestand overgebracht naar het Wilhel- mina-gasthuis. Dinsdag 28 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding, gr.pl. 10.30 Ensemble J. Kroon. 11.Huish. wenken. 11.30 Vervolg ensemble J. Kroon. 12.45 Gr.pl. 1.30 Omroeporkest en gr.pl. 3.Liedjes a. d. vleugel, pianospel en gr.pl. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kin derkoorzang. 5.— Voor de kinde ren. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Vlieg les. 7.— Concert door „De Staal meesters". 7.40 Gevar. progr. mmv. De Violiers, de Avro-girls en solis ten. 10.30 Gr.pl. 11.— Ber. ANP. 11.1012.Dansmuziek. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.9.15 en 10.Gr.pL 11.3012. Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pL 2. Vrouwenuur. 3.KRO-orkest. 3.45 Gr.pl. 4.15 KRO-kamerorkest mmv. soüst. 5.Gr.pl. 5.15 Verv. KRO- orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6. Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Techniek der luchtbescherming. 7.35 Sporthalf- uur. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8.10 Sted. orkest Maastricht. 9. Gr.pl. 9.15 Populair concert. 9.45 Gr.pl. 10.30 ANP-ber. 10.35 Sprato Calza en zijn orkest mmv. solist. 11.15—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 11.50 Gr.pl. 12.20 Sportver- siag. 12.35 BBC-Schotsch-orkest, mmv. soliste. 1.45 Sportverslag. 1.55 Het Sharpe Sextet. 2.35 Gr.pl. 3.20 Sportverslag. 3.35 Het Clifford kwintet. 4.20 Gr.pl. 4.45 Sportver slag. 4.55 Het Carlton-Hotel-orkest. 5.35 Het Vario-trio mmv. soliste. 6.50 Het BBC-Militair-orkest. 7.20 Komische dialoog. 7.35 Deel. 7.50 Ch. Ernesco's kwintet. 8.20 Korte causerie. 8.25 Dansmuziek. 9. Radio-tooneel. 9.50 Ber. 10.20 Zang en Het London-Trio. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 en 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gr.pl. 5.50 en 6.50 Orkestcbn- cert. 9.05 Cabaret-progr. 11.05— 12.36 Dansmuziek en populair con cert. KEULEN, 456 M. 6.20 Populair con cert 8.20 A. Goronzy's orkest. 9.20 Blaagconcert 10.20 Hens Bund's Kapel, Ferdy Kauffman's orkest en solisten. 12.20 Omroep-amuse- mentsorkest en solisten. 2.20 Gevar. concert. 3.20 Fransehe operamu ziek. 4.20 Populair concert. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Gr.pl. 8.301.15 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest 1.30 Dansmuziek. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek en gr.pl. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Klein-orkest 8.40 Voor dracht. 9.05 Klein-orkest. 9.20 Ca baret 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Solistenconcert. 6.35 Gr.pL 6.50 Sa lonorkest. 8.20 Fauré-concert. 9.20 Opera-uitz. 11.11.15 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Volksconcert. 10.20 Ber. 10.35 Rep. 10.50 Gr.pL 10.551.15 Dans muziek. GEMEENTELIJKE RADiO- DISTRIBTTTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.11.20, Parijs R. 11.20—12.20, Brussel VI. 12.20— 14.20, Keulen 14.2016.20, Parijs R. 16.20—17.20, Brussel VL 17.30 18.50, Brussel Fr. 18.5019.20, Keu len 19.20—21.20, Brussel Fr. 21.20— 22.50, Boedapest 22.5023.20, Keu len 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droitwich 11.20—12.20, Lond. Reg. 12.2013.55, Droitwich 13.55—15.20, Lond. Reg. 15.20—16.55 Droitwich 16.5518.20, Luxemburg 18.20—18.50, Parijs R. 18.50—19.50, Droitwich 19.5021.—y Lond. Reg. 21.24.—i AUTOBOTSING TE HEESCH. Twee gewonden Op den Rijksweg te Heesch stond Zater dagavond te ongeveer 6 uur ter hoogte van het raadhuis ter rechterzijde van den weg eei. vrachtauto geparkeerd van een firma uit Roosendaal. Een tweepersoons personen auto, waarin de gebroeders Louwers uit Eindhoven waren gezeten, kwam, vermoe delijk doordat in den stortregen het zicht slecht was, in botsing met de linkerachter zijde van den vrachtwagen. De kleine wagen, een Amilcar, die met een vaart van ongeveer zestig kilometer reed, werd door de botsing geheel vernield. De twee inzittenden raakten ernstig bekneld en konden slechts met moeite worden bevrijd. Zij zijn opgenomen in het St. Ludovicusge- sticht te Heesch. EEN WIELRIJDER GEDOOD. Botsing tusschen een auto wielrijder. en Z jgmiddag om één uur kwam de 29- jarige wielrijder D. Zwierser, wonende te Groningen, in botsing met een auto, be stuurd door den heer W. J. R., eveneens te Groningen. De wielrijder werd in den flank gegrepen en kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van den wagen. Met een hersen schudding en een ernstige hoofdwonde werd hij naar zijn woning op het Heerenplein ver voerd, waar hij des nachts is overleden. FILMAVONTUUR TE ZWOLLE. Spannende achtervolgingsrace. De 15-jarige J. D. uit Oosterzee, gem. Lemsterland zou de wijde wereld ingaan, per fiets trok hij erop uit, ouders en ver wanten in ongerustheid latend omtrent zijn lot, en zoo arriveerde hij in Zwolle. Of daar berouw of heimwee zijn gaan knagen, dan wel de honger, we weten het niet, maar in elk geval had de jongeman besloten, per spoedigste gelegenheid terug te keeren. De fiets was daartoe evenwel niet snel genoeg, daarom moest hem een auto, die gelegen heid bieden. In de Diezerstraat te Zwolle zag hij een dergelijk voertuig staan, dat hem wel leek. De fiets bond hij vlug op de treeplank, zelf nam de jongen achter het stuur plaats, en daar ging het terug naar Oosterzee. Op het laatste oogenblik had de eigenaar van de auto, de heer G. evenwel bemerkt wat er gaande was. Dies snelde hij zijn be zit na, waarbij hij nog juist de kans kreeg om op de treeplank te springen. Van die plaats trachtte hij het contact uit te schake len, maar dat was niet overeenkomstig de bedoelingen van den jeugdigen D. die zijn reisplannen ernstig bedreigd zag. Als een paard, dat den stal ruikt, gaf hij dan ook extra gas en terwijl hij met de eene hand den wagen in het goede spoor trachtte te houden, sloeg hij met de andere als een be zetene om zich heen, teneinde op die manier zijn belager kwijt te raken. En zoo trok de ze wonderlijke stoet een tijdlang door de drukke hoofdstraat, zeer de bevreemding van de voorbijgangers, die niet begrepen wat zij daarvan moesten denken. Tot het toeval den luid om bijstand roependen eigenaar in zooverre gunstig was, dat er een paar agenten van de motor-politie passeer den Zij hadden den vluchteling spoedig in gehaald en toen was het met D.'s reisplan nen afgelopen. De jongen is naar het hoofd bureau van politie overgebracht, waar pro ces-verbaal tegen hem is opgemaakt en hem bovendien is medegedeeld, dat hij op de vlugste manier naar huis zou worden over gebracht. MAN DOOR TREIN GEDOOD. Over gesloten spoorboomen ge klommen. Gistermorgen om kwart voor negen werd de ongeveer 50-jarige H. uit Saa- senheim, die ondanks de waarschuwing van den spoorwegwachter over de ge sloten boom en van den spoorwegover gang de Klinkenberg te Sassenbeim was geklommen, door een passeerenden trein gegerpen en op slag gedood. Het lijk is naar het St. Bernardusge- sticht te Sassenheim overgebracht. MARGARINE MENGERS IN NOOD. De Nederlandsche bond van den marga- rinehandel heeft dezer dagen te Amsterdam vergaderd teneinde den noodtoestand in het bedrijf te bespreken. Dat deze vergadering niet veel eerder plaats vond werd veroorzaakt door het feit, dat men in afwachting van een accijnsver laging verkeerde. Nu door de ministerieel# beschikking het een en ander bekend is ge maakt wilde het bestuur niet langer wach ten, aldus de waarnemend voorzitter, de heer Bijleveld. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Uit de mededeelingen bleek, dat de omzet ten enorm teruggeloopen waren, dus veel minder winst gemaakt, ja in vele gevallen zelfs tegen kostprijs afgeleverd moesten worden om de omzet nog te behouden. De nieuwe regeling is voor de mengers onbe vredigend. De crisis-zuivelcentrale neemt eveneens een onbarmhartige houding aan tegen deze groep middenstanders. En dit terwijl de minister geen onrecht wil. De minister heeft in de Eerste Kamer gezegd, dat hij zeer ontvankelijk is voor de nooden van den margarinehandel. De landbouwman, het Ka merlid Ruyter, heeft een lans voor deze groep gebroken. De vergadering is beiden, zoowel de bewindsman als het Kamerlid erkentelijk voor hun blijken van mede leven, maar men wachte niet te lang met het bieden van de reddende hand. Ook de Eerste Kamer is overtuigd, dat er ontoelaat bare dingen gebeuren. Waarom wordt er dan geen einde aan gemaakt? De prijs Heb medelijden met onsl? Als mijn vrouw nu toevallig bin nenkomt!..^ Wat dan?!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5