r.„ KIJKEN sKQOPENsuCLOECK Op reis onmisbaar! Agenda Stad en Omgeving. ■«is.ïssïïsa: IDeecAecLAt Auto in Winschoterdiep. Wat een stadgenoot in Spanje beleefde. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9—1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 20 Aug. eiken dag bloemen en plantententoonstelling te Bergen aan Zee; 10—5 en 7—9 uur; 's Zondags van 10 tot 9 uur. Bioscopen. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Teeken des Kruises (relig.); hoofdrollen Claudette Colbert en Elisa Landi. Toegang boven 18 jaar. Woensdag, 2.30 en 7.45 uur, hoofdnummer Privé-Secretaresse (rom.); hoofdrollen Re- nate Müller en Felix Bressart. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag, 7.45 uur, hoofdnummer Mad- chen in Uniform (dram.); hoofdrollen Doro- thea Wieck en Hertha Thiele. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De circuskoning (episoden uit de Am. en Europ. cultuurgeschiedenis); hoofdrol Wal- lace Bury. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het mysterie van de 39 stappen (avont); hoofd rollen Robert Donat en Madeleine Carrol. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, half 8, hoofdnummer De wildernis roept (sens.); hoofdrol Harry Piel. Toegang boven 14 jaar. Dinsdag 28 Juli. 8.30 uur, openluchttheater te Bergen, derde opvoering van het blijspel Romanesk. Woensdag 29 Juli. 7.30 uur, Alkmaarsche Wielerbaan, wed strijd tusschen rijders van wereldvermaard heid. Verlichtingsavond te Bergen. xoo'n handig rr»talen lakdoosje met 3 AKKERTJES", want daarmee verdrijft Ge direct elke hoofdpijn, onweliijn, kou. Practisch en goedkoop, slechts 20 centl De wapenleveranties aan Spanje. Een te Barcelona verschijnend blad, de Solidaridad Obrera, meldt dat 50 uit Frankrijk afkomstige vliegtuigen te Barce lona zijn aangekomen en 20 te Madrid. Van andere zijde werd hieraan toegevoegd, dat dit de eerste levering is van en aankoop van te zamen 300 vliegtuigen. De Agence economique en financiere, die zich even eens met de Fransche wapenleveringen aan Spanje bezighoudt, meent te weten, dat de regeering weliswaar besloten heeft geen le veranties van oorlogsmateriaal uit te voe ren, maar dat is geen beletsel geweest voor bovengenoemde transactie. Optimistisch communiqué der regeering. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken heeft medegedeeld, dat radio berichten zijn opgevangen, uitgezonden te Saragossa, waarin aan Valladolid om ver sterkingen wordt verzocht. De regeeringsvliegtuigen hebben alle steden gebombardeerd, welke door de op standelingen zijn bezet De marine blijft de straat van Gibraltar bewaken, ten einde het vervoer van de effectieven van generaal Franco te beletten. Te Madrid gaat het leven zijn gewonen gang. De oogst wordt binnengehaald door de boeren, die niet zijn vertrokken om de milities te versterken. De regeeringstroepen achtervolgen de troepen van generaal Mola. De mededeeling besluit: „de overwinning is overal en uitsluitend met de loyale republikeinsche troepen". Uit Jaen wordt gemeld, dat de regee ringsvliegtuigen de stellingen der rebellen te Cordova hebben gebombardeerd. Hieraan wordt toegevoegd dat een radiobericht is opgevangen, afkomstig van het militair commando te Cordova, volgens hetwelk de opstandelingen zich alleen aan het staande leger zouden overgeven. Siërra Guadarrama in handen der regeeringstroepen. Om half vier vannacht heeft Radio-Ma- drid een overzicht gegeven van den alge- meenen toestand, en medegedeeld, dat de steden, in het bezit der rebellen, gebombar deerd waren. Voorts werd medegedeeld, dat de Siërra Guadarrama geheel in handen der regeeringstroepen was. Fransch schip door Spaansch vliegtuig gebombardeerd. De „Matin" publiceert een telegram uit La Rochelle, volgens hetwelk de gezagvoer der van het stoomschip „Saumur" aan zijn reeder, den burgemeester van La Rochelle, heeft medegedeeld, dat het schip dat met een lading stukgoed onderweg was van Al giers naar Bordeaux en La Rochelle, gister middag in de straat van Gibraltar door een Spaansch vliegtuig is gebombardeerd. Vier bommen zijn in de nabijheid van het schip gevallen, waarvan twee op slechts 50 meter afstand. De reeder zal bij het ministerie van buitenlandsche zaken een protest indienen. De nieuwi regeering te Burgos. Generaal Franco heeft den Portugee- schen consul te Tanger medegedeeld, dat aan alle buitenlandsche mogendhe den mededeeling zal worden gedaan van de samenstelling der nieuwe regee ring te Burgos, onder generaal Caba- nellas. Opstandelingen melden overwinningen. De in het bezit der nationalisten zijnde zenders beweren, dat de troepen der mili taire beweging in het Guadarrama-gebergte een beslissende overwinning op de marxis ten hebben behaald. Verder heeft in de mijnstreek van Pen- naroya (Zuid-Spanje) een botsing tusschen nationalistische troepen en mijnwerkers plaats gehad, waarbij de laatste volkomen verpletterd zijn. Naar uit vrij betrouwbare bron wordt ver nomen, zouden in het noorden de troepen van generaal Mola contact hebben verkre gen met het garnizoen van San Sebastian, zoodat de inneming van deze stad binnen kort verwacht zou kunnen worden. Amerikaansche ambassadeur verlaat Spanje. De ambassadeur der Vereenigde Staten in Spanje heeft het ministerie van buiten landsche zaken medegedeeld, dat hij het Spaansche grondgebied verlaat, en zijn hoofdkwartier vestigt aan boord van het oorlogsschip „Cayuga", vanwaar hij zal toe zien op de bescherming der Amerikanen in alle deelen van Spanje. 10.000 rebellen naar het Guadara- mafront vertrokken. De opstandigen in het noorden zijn erin geslaagd een legermacht van 10.000 man bijeen te brengen uit alle deelen van Na- varra, welke Maandagnacht is vertrokken voor een nieuwen aanval op de passen van de Siërra Guadarama. Voor de troepen in vrachtauto's werden geladen om naar het front te vertrekken, defileerden zij voorbij generaal Miguel Cabanellas, die zijn hoofd kwartier bezuiden Burgos heeft. De troep maakte een uitstekenden indruk en bleek voldoende te zijn uitgerust. Onder deze manschappen bevindt zich ook een afdee- ling vrijwilligers, welke worden gecomman deerd door legerofficieren. Ook beschikt de troep over verpleegsters en ander vrouwe lijke hulpdiensten. 19.000 dooden... Gisteravond werd te Madrid het aantal dooden officieel geschat op 19.000, waarvan 3.000 te Barcelona. NATIONAAL-SOCIALISME IN BULGARIJE. Vorming van nationaal-socialistische stormafdeeling. De Bulgaarsche nationaal-socialistische beweging, Cankow, heeft aan de vertrou wenslieden overal in den lande opdracht ge geven in de jeugdafdeeling en van de be weging een klein aantal moedige jongelie den te organiseeren, die bereid zijn offers te brengen. Zij zullen worden gebruikt voor vertrouwelijke opdrachten. Hun namen mo gen alleen bekend zijn aan den leider van de politieke sectie, waaronder deze storm- afdeelingen zullen ressorteeren. De Cankow heeft verder een brochure uitgegeven, waarin het hoofddoel van de be weging wordt uiteengezet, n.1. de concen tratie van de Bulgaarsche natie. In dit ge schrift wordt niet verbloemd, dat de bewe ging groote bewondering heeft voor het Duitsche nationaal-socialisme en het Ita- lü.ansche fascisme. Tenslotte wordt een meedoogenlooze strijd tegen het volksfront aangekondigd. De aanhangers van de Cankow-beweging in de regeering hebben de hoop nog niet opgegeven, dat zij den minister van binnen- landsche zaken, Krasnowski, kunnen dwin gen een aantal van hun menschen op be langrijke posten te plaatsen. In verband met dezen inwendigen toe stand is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat koning Boris eerder van zijn vacantie, welke hij in het buitenland doorbrengt, terugkeert. Volgens schatting van welinge lichte zijde zou bij een vrije verkiezing de Cankow-beweging in de steden 25 procent van de stemmen behalen, en op het platte land 10 tot 15 procent HEVIG ONWEER IN FINLAND. Verscheidene dooden. Een hevig onweer heeft Finland geteis terd. De bliksem was niet van de lucht en doodde verscheidene boeren op het veld. Een groot aantal huizen werden door den bliksem in brand gestoken, vooral in het gebied Disavolakoa, waar de bevolking door een paniek werd gegrepen. De telefoon- en telegraaflijnen zijn veelal vernield en de schade is nog niet te schatten. SPOORWEGRAMP IN SIBERIE. Volgens berichten uit Charbin is de Trans- Siberische exprestrein op de in een steile helling loopende lijn tusschen Khingan en Pokotoe verongelukt. De tweede locomotief van den trein, twee wagons derde klasse en een postwagen stortten van een steile glooi ing omlaag. De wagons eerste en tweede klasse bleven staan. Het juist aantal slachtoffers is nog niet bekend. Men vreest echter, dat het aan zienlijk is. AUTO-ONGELUK BIJ BATA-FABRIEKEN. 2 dooden, 12 zwaar gewonden. Door het weigeren der remmen reed een vrachtauto tegen de poort van de Bata-fa- brieken te Zlin in Tsjecho-Slowakije. 14 personen, meerendeels fabrieksarbeiders, raakten onder de auto. 2 zijn aan hun ver wondingen bezweken, de andere 12 zijn ernstig gekwetst. HET DUITSCHE GEZANTSCHAP IN ADDIS ABEBA. Wordt consulaat-generaal. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, heeft den Duit- schen gezant von Hassel ontvangen, die hem mededeelde, dat de Duitsche regeering be sloten had het Duitsche gezantschap te Addis Abeba op te heffen en te vervangen door een consulaat-generaal. Graaf Ciano sprak zyn voldoening hier over uit en dankte den gezant voor de mede deeling. QUEEN MARY HEEFT NOG NI^T DEN BLAUWEN WIMPEL VEROVERD. De kapitein van de Queen Mary heeft medegedeeld, dat het schip den afstand van Cherboug naar het licht schip Ambrose heeft afgelegd in 4 da- dagen 8 uur en 37 minuten, hetgeen 3 uur en 5 minuten minder is dan den tijd dien de Normandië noodig heeft gehad voor den afstand Southampton- Ambrose lichtschip, welke afstand evenwel langer is. De gemiddelde snelheid van Queen Mary bedroeg 29.61 myl, en van de Normandië 29.94 myl, zoodat het bericht, als zou het Engelsche schip het record verbeterd hebben, voorba rig is geweest. de die VIER DOODEN TEN GEVOLGE VAN GASVERGIFTIGING IN BRUIN- KOLENMIJN. In een bruinkolenmijn nabU Breitscheid zijn door de uitlaatgassen van een in den mijn opgestelden benzinemotor 4 arbeiders gedood. Drie anderen liggen met zware vergiftigings-verschynselen in het Z1C" kenhuis. DE TOESTAND IN ABESSINIE. Italiaansche garnisoenen aange vallen. Troepen rebellen onder Averra Kassa, een zoon van Ras Kassa, hebben de Ita liaansche garnizoenen aangevallen in een poging, de verbinding tusschen Dessie en Addis Abeba te verbreken. Zü werden even wel verdreven, met achterlating van onge veer 1000 man. THANS WEER DE KELLNERS IN STAKING. Op de gisteravond gehouden vergadering van de vakvereeniging hebben de kellners in het café- hotel-, en restaurantbedrijf te Bordeaux besloten, met ingang van heden in staking te gaan. De staking in het bouw bedrijf, die reeds zes weken duurt, nadert thans haar einde. Op een bijeenkomst der stakers heeft de meerderheid hunner zich voor hervatting van het werk uitgesproken. Vandaag zal opnieuw een vergadering plaatsvinden, in den loop waarvan een de finitief besluit zal worden genomen. Omstanders redden iniittenden. Gisteravond om 9 uur had door tot nu toe onbekende oorzaak aan het Win schoterdiep onder Foxham (Hooge- zand) een botsing plaats tusschen een auto, bestuurd door den 50-jarigen Th. H. Blauw, garagehouder te Midwolda en een tweepersoons auto, bestuurd door den 25-jarigen heer A. Gjaltema uit Marum (Gr.). Na de -botsing reed laatstgenoemde auto tegen een boom en werd bescha digd, terwijl de vierpersoons auto van den heer Blauw in het Winterschoter- diep terecht kwam. De auto verdween geheel onder water. De drie inzittenden van deze auto, de heer Blauw, zijn 14- jarig zoontje en een 14-jarige loge, konden door omstanders worden gered. De heer Blauw liep een armbreuk op en een hoofdwonde. Hij werd naar het Academisch ziekenhuisz te Groningen overgebracht. Zijn toestand was gister avond niet ernstig. De beide knapen met den schrik vrij. De heer Gjaltema kreeg lichte verwondingen aan het hoofd. De marechaussee uit Hoogezand heeft de zaak in onderzoek. KNAAPJE VERDRONKEN. Zaterdagavond elf uur kwam de moeder van den 8-jarigen A. .van der Kruit uit de van der Takstraat te Rotterdam by de po litie aangifte doen, dat haar zoontje niet was thuis gekomen. By informatie vernam de politie, dat de jongen 's middags met een vriendje in „het Park" gespeeld had. Het vriendje werd opgespoord en dit kon ver tellen, dat, toen de jongens 's avonds naar huis zouden gaan, de jongen van der K. nog eventjes vertoefd had op den steiger van het veerbootje aan den Leuvehaven. De jongen was toen naar beneden ge vallen, met het hoofd op een paal terecht gekomen en daarna onder water verdwenen. Het vriendje was zoo geschrokken, dat hij zonder iets te zeggen, naar huis was ge gaan. De politie heeft twee dagen lang gedregd, maar tot op heden is het lijkje van den jongen nog niet opgehaald. Met Engelsche torpedojager naar Marseille. Toen wij vernamen, dat een stadgenoot gisteren behouden vanuit Spanje in zijn va derstad was teruggekeerd, hebben wij ons gehaast, hem te verzoeken ons voor ons blad een interview toe te staan. Aanvanke lijk gevoelde hy daar weinig voor, omdat hij slechts een zeer klein deel van de revolutie had gezien, doch toen wij een poosje met hem hadden gepraat, bleek hetgeen hij wist te vertellen wel zoo interessant, dat wij ons verzoek met meer nadruk herhaalden en hem tenslotte bereid vonden daaraan te vol doen. „U moet begrijpen", zoo stelde hy voor op, dat ik mij uitsluitend naar Sitges, een badplaatsje aan de Middellandsche zee, 40 K.M. ten Zuiden van Barcelona, had bege ven om daar 14 dagen mijn vacantie door te brengen en allerminst om studie te ma ken van de bevolking van een ander land". Het werd ons echter al spoedig duidelijk, dat hij zich te voren goed op de hoogte had gesteld van de geschiedenis van het Spaan sche volk, eens het machtigste ter wereld, dat thans door onderlinge verdeeldheid ge heel dreigt te verbrokkelen. Spanje, zoo vertelde hy, is een fantas tisch, mooi en interessant land. De afstan den zijn er zeer groot, Barcelona ligt bijv. 617 K.M. van Madrid verwijderd, maar de wegen zijn er uitstekend, zoodat het ook voor het autotoerisme een ideaal land is. Ik was echter per trein naar Sitges ge gaan, omdat ik zoolang mogelijk in dit inte ressante oude stadje aan de Middellandsche zee wilde verblijven. Toen ik er aankwam, leek dit gedeelte van Spanje mij volmaakt rustig. Donderdag voor den opstand was ik nog in Barcelona, dat ik ook reeds een paar da gen eerder, voor het bijwonen van een stie rengevecht, had bezocht. Zoo'n stierenge vecht is al bijzonder geschikt om een kijk te krijgen op het Spaansche volk. De wereld achter de Pyreneeën is vol maakt een wereld OP Zich zelfervoor on. Hollanders buitengewoon InftrtMiint. AM je dit niet gezien hebt onze vertelle g raakte hierbij steeds meer in vuur dan zóu iï iedereen willen raden dit toch een. teBgaaSlodn°aen"i. een veel levendig* m U- waaieger stad dan Parys en al. Hollander staat men eenvoudig perplex over de druk te die de Spanjaard overal over maakt. Toen de moord op Sotelo bekend werd, werd die op straat zeer druk besproken en viel overal een nerveuze stemming waar te nemen' De opstand. Saterdag 18 Juli kregen wij de eerste be richten van de landing van een leger van de opstandelingen uit Marokko. De regeering beantwoordde den opstand onmiddellijk met de proclamatie van de al- gemeene werkstaking, die in ons kleine bad plaatsje, waar het zeer rustig was, algemeen werd opgevolgd. Gelukkig bevond ik mij in het hotel, waar plaats was voor 60 men schen, met slechts 10 gasten, zoodat wi) door den directeur en zijn moeder bediend konden worden. Wij hadden het in het stadje vrij rustig, doch konden er niet uit, terwijl de telefo nische communicatie verbroken was en de telegrafische met groote vertraging werkte. Vreemdelingen beschermd. De bescherming van de vreemdelingen door het Volksfront was echter absoluut af doende. Wy werden met alle respect behan deld, doch het Volksfront kon op de buiten wegen de veiligheid niet waarborgen, omdat men niet wist, waar de rebellen zich bevon den en geen zekerheid kon geven, dat wy daar niet door de een of andere groep aan gevallen zouden worden. In Sitges verdwenen, na de proclamatie van de algemeene staking, de politie en gar de civiel en oefenden geen veiligheidsdienst mer uit. Die kwam in handen van het comi té van defensie, gevormd door het Volks front, dat zich stelde tegenover het opatan- dige leger, dat vanuit de garnizoenen pogin gen deed verbinding te krijgen met de uit het Zuiden oprukkende legers Met het oog hierop was de staat van be leg, met alle gevolgen van dien, als het re- quireeren van levensmiddelen, afgekondigd. Alles geschiedde echter in de volmaakste orde en met de meest brillante organisatie. De auto's van de Spanjaarden d<e van de vreemdelingen werden met rust gelaten werden zonder vorm van proces gerequi- rcerd en beschilderd met de teekens van de communisten, die van de FAX, de C.G.T. en cie P.O.W.M. Arbeiders-militie. Aan de arbeiders, die daarvoor in aan merking kwamer. werden wapens uitgere'kt ooor de regeering en zoo zagen wy een 60- ta' jongens van n7 tol 25 jaar met geweren gewapend en patronen van diverse soorten de geweren waren over het algemeen niet zeer modem den geheelen dag en ook des nachts, met hun hemden open, met de gerequireerde auto's rondryden, met de geweren in den aanslag op zoek naar de re bellen en om ae veiligheid op den weg te verzekeren, alsmede voor het onderhouder, van de verbind in gsposten aan de grens van het stadje. Het comité van de regcenngsgetrouwen zetelde in en voor een huis op een pleintje aan zee. Een ieder, die zich tot het comité wendde, werd, \cor zoover ik heb gehoord, met oe- leefdheid en correctheid te woord gestaan, door jonge mannen, w.o. verscnillende bui tenlander-* Ook wij vreemdelingen werden op wa pens onderzocht. Men gaf ons te verstaan, dat men het niet uitgesloten achtte, dat zich ook onder ons fascisten bevonden, doch -lat men vóór alles geen conflict met eenig an der land wenschte. Van eenig verzet tegen het comité was in Sitges echter geen sprake. De Spaansche families, die aldaar zomer- villa's bezitten, werden ook met rust gela ten. Alleen werd een auto met twee rebellen- officieren, komende van Saragossa en ry- dende naar Barcelona, aangehouden en de officieren gearresteerd. Een plunderpartijtje De eenige onregelmatigheid, die ik heb medegemaakt, was de verschijning van een vrachtauto met een 30-tal met machinege weren gewapende arbeiders uit Barcelona, die, na in ons hotel gegeten te hebben, de kerk leegplunderden en alle voorwerpen, banken, preekstoel, altaar or- ge' en priestergewaden, op het plein vóór de kerk tot een reusachtigen brandstapel vorm den, die 's avonds in brand werd gestoken waarby de geheele bevolking toekeek, zon der een hand er tegen uit te steken. Slechts ae kerk bleef gespaard, al was er een po ging gedaan om den toren in brand te ste ken. Tot eenige ongeregeldheden gaf deze brandstichting echter geen aanleiding, zoo als ik op een honderd meter afstand kon waarnemen. Na deze vernieling vertrok de vrachtauto kÓnH h b7apende lieden weer met onbe kende bestemming, waarschynlyk om bij de t^ treden" °mgeVing °P deZe"de 5 Vier dagen, aldus onze stadgenoot, heb ik in het stadje gezeten met de radio, waarvoor dao WH i 8r°°te belan«steUing aan den g legde, als eenig communicatiemiddel verscheen "ft* de, dat dit w«a eens een van de opstandelingen kon riin °n>*<^0 ger kelyk het stadje k£ In de motorsloep die van h ger was neergelaten, zaten drie ongewapend aan wal kwamen 7,"?"' dle mité, werd door den mm ,van het co- het Engelsche gouvernetT"1» namens dat aan de aanE r medegedeeld, aanwezige Engelsche onderdanen naar waarnemingen, verricht in den morgen van Dinsdag 28 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met, Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 765,5 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 750,6 m.M, te Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 29 Juli: Meest zwakke veranderlijke wind; be- trokken tot zwaar bewolkt; later wellicht opklarend; aanvankelijk nog regen met kans op onweer; iets warmer. Buitenlandse!! weeroverricht Vooruitzichten op mooi weer zijn seer gunstig. De depressie, welke gisteren ten westen van Ierland lag. heeft zich in oostelijke richting verplaatst en bevindt zich nu als een zelfstandige vrü vlakke 760 ram. kern over het kanaal. ZU bracht matigen tot zwaren regen in zuid-Engeland, west- Frankrijk. België en het zuiden van ons land. (Vlissingen 11 mm.) Voorts veroor zaakte zij een lichte stijging der ochtend- temperaturen over dit gebied. Over Frank rijk en onze omgeving dalen de barometers nog langzaam, over Ierland en op den oceaan stijgen zij flink. Te verwachten is dus, dat de depressiekern over of ten zui den van ons land voorbij zal trekken. Ver anderlijke wind. aanvankelijk zware bewol- king met regen of onweer, en later opkla rend weer met iets stijgende temperaturen zijn waarschijnlijk. De verdere vooruitzichten zijn niet ongunstig, in de eerste plaats om- dat de machtige Azoren-hoogedruk zich naar onze omgeving uitbreidt, in de tweede plaats omdat ook in ScandinavM de hoogedruk zich ontwikkell De de- premie voor de Noorsche kust is nL noordwaarts getrokken, gevolgd door drukst ij gingen. Langs de Nooreche kust waait het krach tig uit het zuidwesten, er viel daar nog vrij zware regen, terwijl vrij krachtig# afkoe ling intrad. Over Duitschland en Polen is sinds gisteren de druk weer lager gewor den. Een deelgebied trok door van het zui den naar het noorden, en bracht onwaar* achtige regens. Ook hier zijn de temperaturen flink ge daald. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21 46 uur tot 141 uur licht op. HOOG- EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd)- Ju<i Hoogwater Laagwatar 29 0.07 8 04 «43 30 0 40 1.20 9.22 9.58 SI 1 47 2.22 10X9 11.03 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (la Zomertijd). J ul L Hoogwater Laagwater 29 0.04 7.52 8J1 30 0X7 1X0 9.10 9.46 31 1.44 119 10.17 10X1 gelegenheid moest worden gegeven, zich aan boord van den torpedojager te begeven, tcrwyl aan vreemdelingen van andere na tionaliteit die gelegenheid, met toestemming van het plaatselijke gezag, gegeven sou worden. Het comité maakte hiertegen geen enkel bezwaar en van deze gelegenheid om U» rustiger oorden te komen, maakte, behalve een 30-tal Engelschen, Fransch en en Ameri kanen, ook ik gebruik, zoodat ik in grootan haast mijn bagage pakken moest. Alles geschiedde met groote hoffelijkheid en ik ben vol bewondering voor het zelfbe wuste en correcte optreden van den com mandant van het Engelsche oorlogsschip- Een aantal buitenlanders bleef overigens in Sitges achter, met het oog op hun parti culiere belangen en omdat zü zich voldoen de veilig rekenden. Aan boord van den torpedojager bevond zich reeds een groep vreemdelingen, opge pikt in Tarragonna, een 20 K.M. zuidelijker gelegen. De overtocht werd gratis verleend en op de meest gastvrije wyze werden aan boord de hutten te onzer beschikking gesteld, ter wijl ons overvloedig voedsel en dranken werden aangeboden. Deze tocht, over de Middellandsche ze«> aldus onze zegsman, zal ik nimmer verge ten. Wij bereikten Marseille, waar inmiddels verschillende Britsche oorlogsschepen waren aangekomen, die van andere kustplaatsen en vanuit Barcelona vreemdelingen hadden aangevoerd. Ik blijf, zoo eindigde onze stadgenoot, •en onvergetelijken indruk bewaren aan deze eerste vacantiereia naar het aan n*' tuurschoon zoo rijke Spanje. OP DE LUST. Door de politie is gisteren een tweetal personen aangehouden, die beiden in hal Algemeen Politieblad stonden gesignale«rd tot het ondergaan van eenige dagen hechte- niastraf. Zij zijn daartoe naar het Huia var Bewaring overgebracht.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2