DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gemis aari doortastendheid aan beide zijden Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. f77 Woensdag 29 Juli 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. t38e Jaargang De Spaansche revolutie Eiken dag, dat de opstandelingen langer wachten om hun slag te slaan, wordt nadeelig geacht. BLOEDBAD IN BARCELONA. De gruwelen te Barcelona. Een Nederlander vertelt van zijn ervaringen. Eindhovensch industriëel gedood. Auto in Luxemburg verongelukt. Nederlanders verlaten Spanje. Door „Agamemnon" en „Tibe- rius" van de K. N. S. M. aan boord genomen. mam ALKMAARSCH URANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken heeft gisteren over den radiozender te Madrid aangekondigd, dat de regeeringstroepen thans een offensief van grooten omvang hebben ingezet om algeheel met de opstande lingen af te rekenen. Nu de ring om Madrid verbroken is, verwacht men een wellicht beslissenden strijd om Saragossa. Er liggen daar tien regimen ten der opstandelingen, die men rekent tot de beste uit Spanje. Zij bezetten een strategisch gunstige stelling en zijn bo vendien uitstekend gewapend. Saragos sa is ook het eenige garnizoen in Span je, dat met tanks is uitgerust. Reeds sedert de tweede helft van de vorige week hebben zich afdeelingen regee ringstroepen uit Barcelona naar dit punt begeven en de laatste dagen zijn ook troepen uit Madrid derwaarts ver trokken. Inmiddels wordt ook van het front in de Siërra de Guadarrama nog iets vernomen. Daar heeft naar men meldt een af- deeling Guardia de Asalto een groot muni tiedepot der opstandelingen in de lucht doen vliegen. Vliegtuigen hadden de plaats op gespoord en nadat de divisie zich verdeeld had, bestormde zij van vier zijden den berg, waarop het depot gelegen was en slaagden •rin onder een regen van kogels het op te blazen. Twee gardesoldaten werden gedood en 11 gewond. in het Noorden heeft de regeering een succes behaald door de inneming van de kazerne Loyola bij San Sebastian, die be schouwd werd als de haard van den op stand in de provincie Guipuzcoa. De offi cieren, die zich daar hadden verschanst, zijn gevangen genomen en, naar de minister van binnenlandsche zaken voor de radio mededeelde, verzoenden de soldaten zien met de militie van het volksfront Men vond een belangrijken voorraad oorlogsma- teriaaL Telegrammen uit Burgos, het hoofd kwartier van generaal Mola, maken daar entegen melding van eenige overwinningen op de regeeringstroepen bevochten. Ook al weer volgens berichten uit hetzelfde kamp, is het dichtst bij de hoofdstad gelegen steunpunt der nationalisten het plaatsje San Rafael aan den straatweg van Segovia naar Madrid, en generaal Mola zelf heeft gisteren verklaard, dat de inneming van Madrid nog slechts een kwestie van tijd was. De toestand te Barcelona verbetert dage lijks. Aan de plundering en daden van per soonlijke wraak, welke in de eerste dagen voorkwamen, is door den bewakingsdienst van de regeering en de roode militie een einde gemaakt. Overeenkomstig het ver langen van de werkliedenorganisaties en de overheid hebben de meeste werklieden den arbeid hervat, alleen blijven vele winkels nog gesloten. In bijna geheel Catalome is het spoorwegverkeer hersteld. Ten Noorden van Tarragon zijn de regeeringstroepen op gerukt en men hoopte gisteren Huesca te bezetten. Gisteren zijn op het vliegveld Barcelona vijf jachtvliegtuigen en een bom menwerper aangekomen, terwijl ook te Lerida vijf nieuwe toestellen zyn aangeko men, zoodat in totaal 15 toestellen gereed staan om Saragossa aan te vallen. Alle radiostations in Catalome zlJ" th^s In handen van de regeering. Vandaag zul- men heeft den schouwburgen verzocht volksvoorstellingen te geven. hiblio- particuliere kunstverzamelingen en biblio theken zijn in beslag genomen om voor vernieling te behoeden.^ Van de gevechten van meer bekend meidt^ generaal Franco nu een gi voorbereidt, doch het is ni«over te makkelijk soldaten uit Ma™*K waak_ brengen, nu de Spaansche °raltaf Gister. hoord uit de richting van L rteide dat p,ta„ v.„ d. zestig communisten door^ iv;iren na gefusileerd. f een hevig gevecht, d.t M»"d*$0'"d, „p- Roque plaats vond, gevlucht en standelingen gevangen Sen°T"en't Tangcr Een Fransch advocaaL d e aangekQ. woont, is gisteren uit Alge"* men. Hij verklaarde, dat daar «Ietj en gewonden in de straten vinden riteiten kunnen geen chauffeurs voor het besturen van de ambulance auto's. Het Britsche schip Gibel Dersa deelde mede, dat gisterochtend na vertrek uit Tanger bommen in de nabijheid van het schip ontploften. Op den toch door de Straat van Gibraltar passeerde het schip twee duikbooten van de regeering. De uittocht der vreemdelingen. Van officieele Engelsche zijde werd gis teren medegedeeld, dat onder de 319 man nen en 466 vrouwen en kinderen, die in den loop van de laatste dagen in Barcelona en andere Catalaansche havens aan boord van de Britsche schepen zijn genomen. 18 na tionaliteiten vertegenwoordigd zijn. Een be richt, dat gistermorgen te Londen van den Engelschen consul te Madrid ontvangen is, bevestigt, dat de treinen die in den nacht van 26 Juli uit de hoofdstad naar Alicante en Valencia vertrokken zijn, behouden zijn aangekomen. Treinen met voorraden le vensmiddelen zijn anderzijds uit Valencia te Madrid aangekomen. Men is derhalve bezig maatregelen te treffen om Britsche onderdanen langs dezen weg Madrid te doen verlaten. Het Engelsche hospitaalschip Maine ver trekt morgen naar Barcelona en de Requlse bevindt zich op het oogenblik in de buurt van de Balearen. De Fransche torpedoboot- jager Albatros heeft nog 60 Franschen aan boord genomen uit Valencia, terwijl op de reede van Saint Jean Luz is aangekomen met den Amerikaanschen gezant uit San Sebastian aan boord met zijn echtgenoote en secretaris. Vandaag zullen nog drie vliegtuigen uit Parijs naar Madrid vertrekken om vandaar vrouwen en kinderen naar Frankrijk terug te bengen. De buitenlandsche gezantschappen vestigen sich te Irun. De hoofden van de buitenlandsche gezant' schapen in Spanje, die zich op het oogen blik te San Juan de Luz bevinden, hebben gisteren een conferentie gehouden. Zij zijn tot het besluit gekomen om een gemeen schappelijke zetel der ambassades op Spaanschen bodem te Irum, onmiddellijk over de Fransche grens te vestigen. Zij zul len daartoe gezamenlijk een huis huren. De Amerikaansche, Italiaansche, Tsjechoslo- waaksche, Noorsche, Zweedsche en Duit- sche gezantschappen openen nog vandaag provisorische bureaux. De Engelsche ge zant bevindt zich 26 kilometer ten Westen van Zarauz, waar hem twee Engelsche oor logsschepen ter beschikking staan. De Fransche gezant wenscht aan boord van een Fransch oorlogsschip voor San Sebastian te blijven. Engelsche vliegtuigen te Bordeaux vastgehouden. Vier Fokker-vliegtuigen, die op het vlieg veld van Bordeaux geland zijn en die uit Engeland kwamen onderweg naar Lissabon worden tot nader order op dit vliegveld vastgehouden. Aan boord is geen enkel verdacht voorwerp gevonden. Volgens wel ingelichte kringen zullen de toestellen weer kunnen vertrekken, wanneer de gebruike lijke verificaties geschied zijn. Munitiedepot der rebellen opge blazen. Te Madrid verluidt, dat een compagnie Guardia de Asalto onder aanvoering van kapitein Puig er in geslaagd is gisteren een munitiedepót der rebellen aan het front van Guadarrama in de lucht te doen vliegen. De luchtstrijdkrachten der regeering hadden het depot opgespoord waarop Puig zijn compagnie in vier patrouilles indeelde, die den berg, waarop het lag, beklommen en er in slaagden het in de lucht te laten vliegen, ondanks het voortdurende vuren der rebellen. Twee leden der compagnie werden gedood, elf gewond. De kruiser „Almirante Valdes" is op de reede van Cartagena voor anker gegaan De bemanning heeft officieren gevangen gezet. Het is echter niet juist, dat de kapi tein gedood is. De overgave der rebellen in Loyola Het ministerie van binnenlandsche zaken publiceert bijzonderheden omtrent de over gave der rebellen in de kazernes van Loyola te San Sebastian. Om tien minuten voor half twee, nadat de kazerne van Loyola, die een haard van opstand in Quipuzcoa vorm de, was omsingeld, gaven de rebellen zich over. De leiders en officieren werden naar een provinciale deputatie gebracht. De soldaten sloten zich aan by de leden der regeeringsgetrouwe militie. Er werd veel oorlogsmateriaal gevonden. De bevol king van San Sebastian is geestdriftig. Naar de directie der N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda mededeelt, is het haar ook gisteren niet gelukt verbinding te krijgen van de directie van de N.V. La Seda de Barcelona te Barcelona, zoodat de onzekerheid over den toestand waarin deze Nederlandsche fabriek zich bevindt, blijft voortbestaan. Een der ingenieurs, aldus de N.R Crt., welke de geëvacueerde vrouwen en kinde ren der Nederlandsche employé's begeleid de, heeft gisteren te Breda rapport uitge bracht. Hieruit bleek, dat de Nederlanders te Bar celona eenige angstige dagen hebben door gemaakt. De ellende te Barcelona begon Zondag 19 Juli, direct toen de eerste berichten omtrent een militairen opstand in sommige deelen van Spanje daar doordrongen. Onmiddellijk vorderde de communistische overheid alle wapens op en werden huizen en fabrieken doorzocht. Ook by de N.V. La Seda de Barcelona drong en een wilde horde regeeringstroepen binnen en eischte de aanwezige wapens op. Het Nederlandsche personeel, dat zich in de fabriek verzameld had, beleefde eenige angstige uren, vooral door de tegenstrijdige bevelen, die gegeven werden. Zoo werd b.v. een Nederlandsch ingenieur door een guardist met de revolver in de hand gedwongen tegen den muur te gaan staan met de handen omhoog. Toen vlak daarop een ander guardist den ingenieur beval den weg naar het magazijn te wijzen en deze aan dit bevel wilde voldoen, schoot de eerste guardist op hem, gelukkig zonder hem te treffen. Na eenigen tijd trokken de guardisten weg, terwijl een wacht werd achtergelaten om de vreemdelingen te „beschermen". Maandag 20 en Dinsdag 21 Juli werd de toestand steeds erger. Overal in de stad klonk geweervuur, de Hjken van menschen en dieren bleven op straat liggen. Een geor ganiseerde bende stak systematisch alle kerken in brand en wierp er, wanneer de ge bouwen in lichterlaaie stonden, eenige hand- bommen in, teneinde de mogelijkheid van blussching te voorkomen. Bepaald wanhopig werd de toestand toen op last der overheid de gevangenissen wer den geopend en het gespuis werd gewaperd om aan de zijde der regeering tegen de rebellen te vechten. f Gruwelijke tooneelen speelden zich af. Dronken bandieten trokken met het geweer in den aanslag door de straten van Barcelona en schoten op ieder die hen in den weg kwam. Daar op deze wijze geen enkele waarborg meer bestond, dat het leven der vreemde lingen zou worden geëerbiedigd, besloot de Nederlandsche directie van La Seda de Bar celona te trachten het grootste gedeelte der Nederlandsche employé's benevens alle vrouwen en kinderen in veiligheid te stel len, waarvoor de hulp der communistische overheid werd ingeroepen. Onder bewaking van guardisten trok men in groepen met auto's langs binnenwegen en door droge rivierbeddingen naar de kust, waar een schip wachtte om de Neder landers naar Frankryk te brengen. Ook op deze vlucht naar de kust beleefde men nog angstige oogenblikken. Overal klonk geweer- en geschutvuur, soms zeer naby. Tot in de kleinste plaatsjes toe wer den kerken en kloosters platgebrand. En kele malen vond men midden in het veld de gruwelijk verminkte lyken van vermoorde rebellen. Het was dan ook een ware verademing, toen men zich aan de kust kon inschepen. Slechts de Nederlandsche directeur en 7 Nederlandsche ingenieurs zyn bij de fa brieksgebouwen te Barcelona achtergeble ven, teneinde te trachten te voorkomen dat de groote Nederlandsche kapitalen, welke in deze fabriek geïnvesteerd zijn, geheel verloren gaan. Gemeenschappelijke ambassade dicht bij de Fransche grens. De leiders van te Madrid geaccrediteerde buitenlandsche missies hebben te Jean de Luz in een conferentie besloten den offi- cieelen zetel der missies te Irun op Spaan schen bode, op slechts enkele honderden meters van de Fransche grens, te vestigen in een gemeenschappelijk voor dat doel ge huurd huis. De gezantschappen der Ver- eenigde Staten, van Italië, Tsjechoslowakije, Noorwegen en Zweden hebben er reeds Dinsdag hun voorloopige bureaux ingericht. Fransch journalist omgekomen. Het blad „Vigie Marocaine" verneemt, dat gistermiddag een vliegtuig met aan boord de Parijsche journalist Guy Mazieres, tijdens een vlucht boven de zone der op standelingen is neergeschoten. Guy Mazieres werd gedood, de piloot werd gewond. Engelsche vliegtuigen te Bordeaux vastgehouden. Vier vliegtuigen, die op het vliegveld van Bordeaux geland zijn en die uit Engeland kwamen onderweg naar Lissabon, werden tot nader order op dit vliegveld vastgehou den. Aan boord is geen enkel verdacht voor werp gevonden. Volgens welingelichte kringen zullen de toestellen weer kunnen vertrekken, wanneer de gebruikelijke verificaties geschied zijn. Gil Robles te Lissabon. Gil Robles is gisteren uit Boulogne te Lissabon aangekomen. Hij verklaar de niets uitstaande te hebben met de huidige situatie in Spanje. Hij werd volgens zyn zeggen te Biarritz door de Uit het hoofdkwartier van generaal Mola. De Parijsche „Paris Soir meldt uit Bur gos het hoofdkwartier van generaal Mola. dat' het den opstandelingen gisteren gelukt is een afdeeling roode militie en Guardia civiele bij Petrargo na een feilen strijd te rug te slaan. Op vragen van verscheidene journalisten zou generaal Mola hebben verklaard, dat de inneming van Madrid slechts een kwestie van tijd is. De „Paris Soir" publiceert verder een in terview met Companys, den president der Catalaansche generaliteit, die uiteenzette, dat alleen de officieren aan den opstand schuldig zyn. De soldaten zyn republikei nen, hetgeen ook blijkt uit het groote aan tal van hen, die naar de regeeringstroepen zyn overgeloopen. Geruchten, volgens wel ke de arbeiders naar de wapenen hebben gegrepen om een communistische of anar- cho-Syndicalistische dictatuur in toe voe ren, zijn onjuist. De arbeiders strijden slechts voor de republiek. gebeurtenissen verrast. Daar de Frai.- sche regeering hem een verblijf op 100 K.M. van de grens wilde aanwijzen, heeft hij er de voorkeur aan gegeven naar Portugal te gaan. Twee Amerikaansche kruisers voor Bilbao. Twee Amerikaansche kruisers, de „Ar- kansa" en de „Wyoming" zullen voor Bil bao verschijnen en de leerlingen van den kustwachtkotter „Cayuga" die thans als hoofdkwartier dient voor den Amerikaan schen ambassadeur in Spanje, aan boord nemen. De leerlingen zullen door mari niers worden vervangen. De Amerikaan sche kru i ser „Quincy" is te Alicante aan gekomen ,waar men 148 Amerikanen en andere vreemdelingen, die op het oogen blik in de Amerikaansche ambassade te Madrid zijn gevlucht, verwacht. Rebellen in het Alcazar bieden nog weerstand. Het bericht van de overgave der rebel len, die in het Alcazar te Toledo zijn ge vlucht, is voorbarig. Slechts enkele hunner gaven zich over. De overigen bieden nog steeds weerstand in het paleis. De gouverneur heeft troepen en Guardia de Asalto gezonden om de overgave te bespoedigen. Aanslag op trein met vluchtelingen. Bij het passeeren van den sneltrein van Port Bou naar Parijs heeft een aanslag op de spoorlijn plaats gehad. Met dezen trein werd een groot aantal vluchtelingen uit Spanje vervoerd. Op het moment, dat de trein met een snelheid van 110 kilometer ter hoogte van het dorpje Lalande pas seerde, werd een groot lawaai gehoord en werden vonken opgemerkt. De trein ver volgde echter zijn tocht zonder ongeluk ken. Op den spoordijk werden stukken ijzer gevonden. De justitie heeft een onder zoek gelast naar de daders en de beweeg redenen voorlezen misdaad. De toestand nog steeds onover zichtelijk. Te Laroda, in de provincie Malaga, is een vliegtuig der opstandelingen door de regeeringstroepen neergeschoten. Twee in zittenden werden gedood. Volgens de laatste berichten, die uit An- dalusië zijn binnengekomen, zou de positie der opstandelingen te Sevilla onhoudbaar geworden zijn. Queipo de Llano en zijn staf zouden er zelfs over denken om te vluch- Gisternamiddag is op de Luxemburgsch- Belgische grens een auto, waarin zes Nederlanders zaten, verongelukt. Hier bij is de 47-jarige heer F. van Agt, tex tielfabrikant te Eindhoven, die den wa gen bestuurde, om het leven gekomen. Zijn schoonzuster, mej. Ropke, uit Am sterdam, werd ernstig gewond, terwijl de drie kinderen van den heer van Agt en een inzittend nichtje, mej. v. Pinste- ren uit Amsterdam, lichte verwondin gen opliepen. De oorzaak van het onge luk is onbekend. De heer van Agt was weduwnaar. Naar wy vernemen is de „Agamem non" van de Kon. Ned. Stoombootmij., welk schip in overleg met de regeering naar Barcelona was gezonden om daar vluchtelingen aan boord te nemen, giste ren met 47 passagiers uit deze stad naar Marseille vertrokken. Voorts is het s.s. „Tiberius" van dezelfde maatschap pij gisteren van Malaga vertrokken, waar 17 passagiers zyn opgenomen, die naar Lissabon worden vervoerd. Of het hier uitsluitend Nederlanders be treft, is niet bekend. Wy vernemen voorts, dat de K.N.S.M. nog een derde schip ter beschikking van de regeering heeft gesteld, voor zoover het noodig mocht blijken om deze week ook in Valencia vluchtelingen aan boord te nemen. ten. Er zyn maatregelen genomen, om te voorkomen, dat hij naar Portugal kan uit wijken. Generaal Queipo de Llano heeft echter, naar uit Sevilla wordt gemeld, nogmaals de berichten, die de radiostations der re geering hebben uitgezonden, tegengespro ken. Hij heeft verklaard, dat een uit Se villa komende colonne zonder moeite bezit heeft kunnen nemen van Huelva, waar de burgerlijke gouverneur en de plaatselijke autoriteiten de vlucht hebben genomen. Het aan de Portugeesche grens gelegen Ayamonte zou zeer spoedig in handen zijner troepen vallen. De toestand in Galicië zou zeer gunstig zijn. De colonne onder gene raal Mola zet methodisch den opmarsch ten noorden van Madrid voort. Tenslotte spoort de generaal allen aan, geduld te hebben, „want over enkele dagen zullen de re- regeeringstroepen geen tegenstand meer kunnen bieden". Uit Lissabon wordt gemeld, dat volgens berichten, welke te Elvas zijn ontvangen, van alle openbare gebouwen te Badajoz de witte vlag wappert. Men verwacht, dat de revolutionnaire troepen morgen Badajoz zullen binenrukken.. Een bericht uit Cadix meldt, dat de op standelingen te San Roque zich hebben overgegeven. De toestand te Barcelona. De toestand te Barcelona verbetert dage lijks. De plundering en daden van persoon lijke wraak, welke in de eerste dagen voor kwamen zijn door de bewakingsdienst van de regeering en de roode militie beëindigd. Overeenkomstig het verlangen van de werkliedenorganisaties en de overheid hebben de meeste werklieden den arbeid hervat, alleen blijven vele winkels nog ge sloten. In bijna geheel Katalonië is het spoorwegverkeer normaal hersteld en zelfs konden enkele treinen via Valencia naar Madrid komen. Ten Noorden van Tarra gon zijn de regeeringstroepen opgerukt en men hoopt heden Huesca te bezetten. Gisteren is Hijar in handen van de re geering gevallen. Gisteren zijn op het vliegveld van Barcelona vijf jachtvlieg tuigen en een bombardeur aangekomen, terwijl ook te Lerida vijf nieuwe toestel len zijn aangekomen, zoodat in totaal 15 toestellen gereed staan Saragossa aan te vallen. Te Lerida zyn verscheidene afdeelingen roode militie geconcentreerd. Uit Tortosa wordt gemeld, dat kolonel Gil de Rivera is gearresteerd op het oogenblik dat hij in den trein naar Murcia wilde stappen. Hy wordt beschuldigd van fascistische denkbeelden. Verder wordt gemeld, dat Jean Casanellas Corteslid en onderstaatssecretaris voor ar beid te Saragossa is gearresteerd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1