H KRISHNAMURTI SPREEKT. ieuilleioH 'Buitenland ET HELSCH COMPLOT ALKMAARSCHE COURANT DONDERDAO 30 JULI MN PARLEMENT „i;r:Pret"- De G'i°el<"» op zijn Hetjrediel „oor de Muinck Keizer. Impressies uit het Sterkamp te Ommen. AANDACHTIG GEHOOR. Incident op het Olympische feest te Weenen. n. w, Den Haa8> 29 Juli. De herziening van de voorschrifen inzake kosteloos procedeeren, welke de Kamer heden zonder hoofdelijke stemming heef goedgekeurd brengt een onderscheiding in mogenden, die tegen verminderd tarief zul len kunnen procedeeren. Thans kan het voor komen. dat iemand, die wel in staat zou zijn een deel der proceskosten te betalen, gehee" kosteloos procedeert, en in zooverrede -rdtentT t* hiTa" een eind maa^ verdient zyI te worden toegejuicht. Boven dien en hiermede was met name jhr. van Sasse van IJsselt (r.k.) ingenomen wordt de on- of nunvermogendheid beoordeeld in verband speciaal met het te voeren proces, zoodat een ambtenaar met een beperkt in komen zelfs als onvermogend kan worden beschouwd, als de kosten van zijn proces hoog zullen zijn. Maar er zijn ook bezwaren tegen het wetsontwerp aan te voeren. De heeren Mendels (s.d.), van der Hoeven (c.h.) en van Sasse van IJsselt gaven er uiting aan. De bedenkingen betroffen voor namelijk het feit, dat menschen, van wie aangenomen wordt, dat zjj even boven de onvermogendheid uitsteken, voortaan als minvermogenden een deel van de proces kosten zullen moeten betalen, dat voor hen een belangrijk bedrag beteekent. De bona fide armen zullen, zooals mr. van der Hoe ven het uitdrukte, meer moeilijkheden vin den op hun weg, als zij recht willen zoeken. Deze senator en mr. Mendels betwistten, dat er tegenwoordig zoo lichtvaardig be wijzen van onvermogendheid worden af ge- gegeven, dat een nieuwe regeling noodzake lijk zou zijn. Men voert, zeide mr. van der Hoeven, altijd weer ten tooneele den heer met den gouden ketting, die zich voor onvermogend uitgeeft, maar ach, dat is een ketting van doublé, en de dame met de bontjas „bon ten mantel" bedoelde mr. van der Hoeven natuurlijk maar deze jas is niet zoo duur. „Een kattenvelletje", interrumpeerde mr. Mendels. Minister van Schaik zelf liet het niet voorkomen, alsof vreeselijke misstanden tot het wetsontwerp aanleiding zouden heb ben gegeven. Hoofdzaak is, zeide Z Exc., dat minvermogenden, dit tot dusver de pro ceskosten niet konden betalen en die toch ook niet pro deo kunnen procedeeren, vooraan hun recht zullen kunnen zoeken, •en deel der kosten betalende. De rechter zal toelating tot het gratis of tegen verminderd tarief procedeeren kun nen weigeren, als het geschil niet belangrijk genoeg is voor een proces. De bewindsman beloofde mr. van der Hoeven, dat de rechter toelating niet te gauw zal weigeren, en gaf voorts in het algemeen te kennen, dat iemand, die het niet breed heeft, niet te spoedig een bewijs van onvermogendheid zal worden geweigerd. Op mr. Mendels' vraag, waarom de rege- ïng alleen voor civiele en niet voor straf zaken geldt, antwoordde Z.Exc., dat iemand in civiele zaken licht probeert, om kosteloos te procedeeren, maar dat men in strafzaken, als men het maar even kan doen, zelf zijn advocaat bekostigt. Bij een stel naturalisatie-ontwerpen be reed jhr. de Gijselaar (c.h.) zijn stokpaardje. Voor de zooveelste maal zette hij als zijn meening uiteen, dat men oud-landgenoot»n, die hun nationaliteit hebben verloren, door dat zij, in het buitenland wonende, hun plicht hebben verzaakt, om tijdig te ken nen te geven, dat zij Nederlander willen blijven, niet te gemakkelijk het Nederlan derschap moet teruggeven. Min. van Schaik stelde ertegen over, dat het hier geen plicht verzaking betreft, maar onbekendheid met de wet, welke eischt, dat men in het buiten land eens in de tien jaar den wil te kennen geve, Nederlander te blijven. Bij een contingenteeringsontwerp voor draadnagels e.d. heeft de heer Blomjous (r.k.) afgekeurd, dat de regeering aan de naamlooze vennootschap de Muinck Keizer te Zuilen een ton crediet geeft, waarmede z.i. den concurrenten het bestaan moeilijker wordt gemaakt. Dit crediet echter dient voor de oprichting van een walswerk, waar van de Nederlandsche industrie in het alge meen kan profiteeren. Had de regeering geen crediet beschik baar gesteld, dan zou de Muinck Keizer toch haar bedrijf hebben uitgebreid, maar op een andere manier. Het walswerk zou dan min der, de draadindustrie meer uitgebreid zijn geworden. En dan zouden de andere draad- fabrieken eerst recht meer concurrentie te verduren hebben gekregen. Minister Gelis- sen heeft niet nagelaten, hierop de aandacht te vestigen. Overigens onderhandelen de draadnagelfabrikanten op het oogenblik om tot een productieregeling te komen. Bij een contingenteeringsontwerp voor steenkolen heeft graaf de Marchant et d'An- sembourg (N.S.B.) erop aangedrongen, dat een verbetering van het bedrijfsresultaat der mijnen ook aan de mijnwerkers ten goe de zal komen. Maar deze kwestie behoort, zooals minister Gelissen antwoordde, onder „Waterstaat" thuis. De behandeling der credietposten voor werkveruiming en industriefinanciering heeft alleen een verklaring gebracht van minister Slingenberg, die zeide, dat hij met een opmerking in de Tweede Kamer over de provincie Zuidholland niets onvriendelijks aan het adres van deze provincie had be doeld. Zuidholland maakt zich juist bijzon der verdienstelijk voor werkverruiming door wegenaanleg. Het ontwerp-girowet en de wijziging van de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand zijn onder den hamer doorgegaan. De senaat is nu op reces. (Van onzen R.-redacteur.) Een kleine, tengere gestalte glipt de groo- te lezingtent van het Sterkamp te Ommen binnen aan de achterzijde. Krishnamurti zal spreken voor de honderden begeerigen, die hier zijn samengekomen om naar zijn woor den te luisteren. In de groote ruimte heerscht stille afwachting, voordat hij bin nenkomt. Zijn verschijning is plotseling en onopvallend; met een vlugge beweging be geeft hij zich naar het podium, waar hij gaat zitten met gekruiste beenen, op de wij ze der Oosterlingen. Het ernstige gelaat van Krishnamurti heeft in de jaren van afwezigheid zwaardere trekken gekregen. In zijn lange zwarte ha ren. die als een helm zijn hoofd omsluiten, In het midden gescheiden en aan den voor kant over de slapen vallende, liggen witte streepen, die op een aankomende grijsheid duiden Zijn kleine handen hebben nog de zelfde bewegelijkheid van vroeger, alleen schijnen ze trager te zijn. Maar zijn oogen hebben aan glans weinig verloren; zy kun nen staren in de verte, langs de voor hem staande microfoon en over de luisteraars heen en even later flonkeren zij met een begeesterenden gloed. Krishnamurti spreekt, en in de honderden harten vinden zijn woorden weerklank. Al leen luisteren aandachtig en niemand schijnt het te merken, of zijn houding minder ge makkelijk is. Want de meesten liggen op den grond, slechts enkelen zitten aan den kant op banken en stoelen. De menigte be weegt niet en schijnt aan de lippen van den spreker te hangen, lettend op ieder gebaar en ieder woord in zich opnemend. Zijn uit spraak van het Engelsch is duidelijk en zijn donkere, klankrijke stem wordt tot in alle hoeken en ook nog buiten de tent voor de daar op den grond zittende luisterenden verder gedragen door een stelsel van luid sprekers. Het is niet meer de wereldleeraar, die tot de schare spreekt. Sedert 1929 bestaat er geen Orde van de Ster meer, waarvan Krishnamurti het hoofd is. Hier spreekt een mensch tot andere menschen. Een mensch legt zijn hart open en tracht zijn medemen- schen den weg te wijzen, hoe zij door eigen kracht uit het moeras hunner geestelijke en Yrg naar het Engelscb door ANNIE 8. 8WAN. 45) kunt Blenkenfoot „Kyk eens, man, zelfs ai ZOudt onmogelijk op tijd bereike Ik u vliegen. U ^^Terschaffen. Uw zal u een goed onderdak en u uw gevangene zal niet uur kunt morgen de diligence van neg !tou het niet beter zijn, als w« ™ar de herberg gingen en daar overnachtten^ Traquair keek hem re^ht^n u ziet er „Ik weet uw naam met, m ellendige vriendelijk uit. Denk eens aan de omstandigheden van het geva d in man is niet tot een dergelijke staat. Het is onmogelijk, nu)n Van_ onmogelijk kunt u zelfs niet begr^ 'd dat midd.g h„(, dj zich erover het geld haar een last was en „gS daags nog in de verleiding zou co voor liefdadige doeleinden weg K w dat de geestesgesteldheid van ee for_ die een moord zou begaan om zie ,er. tuin te verzekeren, want dat zal,vd stel ik, wel als het motief voor de aangenomen worden?" „Daar weet ik niets van, mijnheer", ant woordde de agent, die niet liet merken, dat de woorden hem getroffen hadden. „Ik heb alleen maar iets met de inhechtenisneming te maken. Niet dat ik het een aangename plicht vind. Ik heb, eerlijk gezegd, nooit iets met meer tegenzin gedaan. Maar het moet gedaan worden. En mag ik u nu ver zoeken? We kunnen hier niet eeuwig blij ven staan. Ik ben bereid, daar ik uw woord van eer heb, te wachten, totdat u met de jongedame gesproken hebt". „U kunt door de keukendeur binnengaan. Daar zullen zij u wel iets te drinken geven en ook zal er voor uw paard gezorgd wor den", zei Traquair, die zelfs temidden van de grootste ellende de gastvrijheid van White's Moss niet vergat. „Mijn zuster en zwager zijn hier ook. U zult hem wel bij name kennen, mr. Marshall King, een naam die op zichzelf al een garantie is van goede trouw". Nadat hij dit gezegd had, liep Traquair in de richting van het huis, op geringen afstand door de twee mannen gevolgd. Vanuit het raam van de kamer, waar zij zich aan het verkleeden was, zag Alice her komen, wat haar echter in het geheel nie'. verontrustte. Een tuinman, die het grint voor de deur aan het harken was, nam op bevel van zijn meester de teugels van hem over en leidde het paard weg, terwijl hij ondertusschen een schuinen blik wierp op de twee man nen die achter hem aan kwamen. Traquair wachtte een oogenblik, totdat zjj bij h«t breede, lage portiek gekomen maatschappelijke verengingen kunnen gera ken. Van verheerlijking wil hij niets weten, al schijnt het voor enkele zijner volgelin gen heel moeilijk te zijn, zich daarvan te onthouden. Het oude „ken uzelf" wordt door Krish namurti in anderen vorm herhaald. Men moet het „proces van zijn ik" leeren ken nen, het samenstel van een kunstmatig zelf, waardoor iedere benadering van de levens problemen wordt verhinderd. Slechts als we ons van dit proces ten volle bewust worden, bestaat er voor ons de mogelijkheid tot een waarlijke bevrijding. Onze daden berusten op vrees, die weer het gevolg is van onze verlangens. Die vrees moeten we opzij zet ten, om de „intelligentie" gelegenheid te geven zich te ontwikkelen. Zoo moeten we ook het lijden overwinnen, door er ons ge heel rekenschap van te geven en niet door onze toevlucht te nemen tot geneesmidde len en het verdoovingsmiddel van gods dienstige ceremoniën. Pas wanneer men er toe komt zuiver waar te nemen, kan de geest een einde maken aan dit ik-wordings- proces. En dit is het begin van alle geluk en zaligheid. Deze idee licht Krishnamurti nader toe in zijn toespraken, welke hjj eiken morgen houdt. Aan het slot daarvan komen de vra gen aan de orde, die hem vooraf schriftelijk zijn gesteld. Daarbij wordt hij telkens op sociaal terrein gedrongen, een terrein waar op hyj zich niet dan aarzelend begeeft. Maar de vragenstellers houden aan en telkens is hjj genoodzaakt zijn meening te zeggen over maatschappelijke problemen van dezen tijd. Volgens Krishnamurti zal het ontwaak te inzicht in het „ikwordingsproces" vanzelf een uiterlijke orde teweeg brengen. Zonder innerlijke revolutie is er geen uiterlijke re volutie en alles wat op revolutie lijkt, duurt lang. De menschen moeten werkelijk tot be grip komen en daar doen rijkdom en ar moede niet veel toe. Dan zullen we niet meer zoeken naar individueel geluk, klasse en ras-onderscheidingen. Van de theosofie, waarin hij aanvankelijk door dr. Annie Besant was opgevoed, heeft Krishnamurti zich volkomen los gemaakt. Elk verband met de theosofische beweging heeft hij thans met de meeste stelligheid afgewezen. Zelfs zeide hij, dat zijn ideeën en de grondstellingen der theosofie geen enkele gemeenschappelijke basis hebben. Wel zijn er in het Sterkamp enkele leden der Theosofische vereeniging, doch hun aan tal is in vergelijking met vroeger sterk ver minderd en de meesten hunner nemen aan het theosofische leven niet actief meer deel. Met de opheffing van de Orde van de Ster zijn meteen alle ceremoniën uit het Sterkamp verbannen. Het kampvuur des avonds is echter gebleven, thans echter niet meer als een ceremonieele plechtigheid, doch zuiver als een gelegenheid tot inkeer en meditatie. Wanneer de avond gaat val len, trekken de kampbewoners naar het open terrein achter de groote lezingtent, waar lage houten banken in wijde kringen zijn gebouwd om een ruimte, waarop een groote houtstapel is opgericht. Stemmige muziek klinkt uit de luidsprekers, die met de microfoon in de lezingtent is verbonden. En als dan het hier ontstoken vuur hoog op laait en in glans wedijvert met de stralen van de ondergaande zon op de gouden stammen der hooge pijnboomen in den om trek, dan zit daar ieder met zijn eigen ge dachten in stil gepeins verzonken. Zulke oogenblikken kunnen de beste zijn uit een menschenleven. Het kampvuur vormt een integreerend deel van het leven in het Sterkamp, waar over men niet te lichtvaardig moet denken. Krishnamurti wekt immers bij voortduring tot zelfinkeer op. Het kamp te Ommen zal, evenals dat in Britsch-Indië, in Californië, in Australië en misschien ook in het Oosten van de Ver. Staten, moeten zijn een plaats van retraite, een middelpunt om tot klaar en helder denken te komen. Door denken zal men moeten komen tot een dieper door dringen in het wezen der dingen. En als we eerst onszelf begrijpen, kunnen we pas wat voor de wereld beteekenen. Het is de vraag, of niet aldus deze kampen een zeer exclu sief karakter zullen krijgen, hetgeen niet strookt met Krishnamurti's eigen woorden. Dit zal de toekomst evenwel moeten leeren. Krishnamurti en de theosofische vereeniging. De leiding van het Sterkamp te Ommen schrijft ons: Verschillende onderschriften van foto's en artikelen in dagbladen blijven de dwaling levend houden, als zou Krishnamurti behoo- ren, of tenminste in de een of andere be waren en wenkte hen toen binnen te ko men. Hij bracht haar zelf naar de keuken, waar hij zijn huishoudster opdracht gaf hun een uitgebreide thee te bereiden. Met een veelbeteekenend knikje in de richting van de twee mannen, ten teeken, dat hij zijn woord zou houden, verliet Traquair de keu ken en ging op zoek naar zijn zwager. Hij vond hem uitgestrekt op de divan in de eetkamer liggen, blijkbaar net uit een middagslaapje ontwaakt. Hij lachte, terwijl r»ij zich uitrekte en opstond. „Prettige rit gehad? Het is prachtig weer, niet?" „Waar is Lucy?" vroeg Traquair en iets in 7:;n stem deed zijn zwager vreemd aan. I „Ze waren hier alle twee een oogenblik geleden. Wat is er? Is er iets gebeurd?" „Iets verschrikkelijks, Tom, iets abso- luut verschrikkelijks. Ze zijn uit Edinburg gekomen om miss Harman te arresteeren „Wat!" Marshall King was nogal een klein man netje en hij sprong bijna van de divan af. „Wat zeg je me daar? Om miss Harman te arresteeren? In Godsnaam, waarvoor?" „Voor moord op haar tante". De twee mannen staarden elkaar een oogenblik stom van ellende aan. „Nou", zei King tenslotte, „van alle ezels ter wereld is het gerecht wel de grootste. Wie heeft zoo iets schandelijks durven be denken? Dat zal toch zeker geen oogen blik steek houden! Als je alleen maar naar het meisje kijkt, weet je al, dat ze zooiets nooit gedaan kan hebben". „Dat zal haar dezen keer niets helpen; haar trekking staan tot wat men in het algemeen theosofie noemt of tot de theosofische ver eeniging in het bijzonder. Alleen reeds het feit, dat de theosofische vereeniging op vrijwel denzelfden tijd (29 Juli5 Augustus) haar wereldconventie te Geneve houdt, als Krishnamurti spreekt te Ommen (25 Juli4 Aug.), toont het ontbre ken van elk verband tusschen Krishnamurti en de theosofische vereeniging afdoende aan. Op een door hem in het openbaar in het Sterkamp beantwoordde vraag, het hier be sproken misverstand betreffende, wees Krishnamurti elk verband ondubbelzinnig af, erop wijzende, dat zijn ideeën en de grondstellingen der theosofie geen enkele gemeenschappelijke basis hebben. Dat een ofschoon, zoowel absoluut, als in verhouding steeds verminderend aan tal theosofen het kamp bijwoont, heeft mo gelijk het misverstand weder gewekt. Wij verwachten, dat de door ons aangetoonde, volstrekte onjuistheid ervan, zal verhinde ren, dat voortaan meeningen van den door ons gesignaleerden aard zullen postvatten. De regeeringslieden, die aan het Olympisch feest deelnamen, trokken zich terug, toen de nationaal socialis ten een incident veroorzaakten, terwijl de ravag op hetzelfde oogenblik de radiouitzending van het feest onderbrak. De ministers kwamen in het gebouw der kanselarij bijeen voor een bespre king met den prefect van politie Skubl en verschillende andere hooge politie autoriteiten. Zij stelden zich bovendien in verbinding met bondskanselier Schuschnigg, die zich op zijn verblijf in de nabijheid van Salzburg bevindt. In welingelichte kringen verzekert men, dat de regeering vastbesloten is met de meest mogelijke gestrengheid op te treden tegen de nationaal socialisten, die onlusten trachten te veroorzaken, al zou daardoor dan ook de toekomst van het Duitsch Oostenrijksch accord in gevaar komen. Nationaal Socialisten gearresteerd. Na de demonstratie van nationaal socia listen werden een honderdtal personen ge arresteerd. In den loop van den nacht ver wacht men nog vele andere arestaties. Verscheidene agenten werden gewond. Een nationaal socialistisch leider van Duit- sche nationaliteit werd eveneens gearres teerd. De politie blijft waakzaam. De bewoordingen van het officieele com muniqué betreffende de nat. soc. incidenten van gisteren doen verwachten, dat de regee ring geen enkele clementie zal betoonen. De gearresteerde nationaal socialisten die de voordeelen van de onlangs afgekondigde amnestie genoten, zullen nu hun geheele straf moeten uitzitten, zonder dat hierdoor invloed wordt uitgeoefend op de nieuwe strafefn, die zij zullen krijgen. De regeering heeft de aanvullende am nestie voor eenvoudige politiedelicten die ieder oogenblik had kunnen worden afge kondigd opgeschort. Vlgens niet-officieele bron zijn in totaal 150 arrestaties verricht. SNEEUWSTORM OP DEN MONTE ROSA. Jongen bevroren. In het gebied van de Monte Rosa in Italië is een groep leerlingen van de Salesianen door een sneeuwstorm overvallen. Met groote moeite kon eindelijk een hut wor den bereikt, waar een van de jongens over leed tengevolge van de geleden ontbering. DE LOCARNO-CONFERENTIE. Volgende week Duitsch antwoord? De Berlijnsche correspondent van den „Journal" seint aan zijn blad: „Wij ver nemen uit betrouwbare bron, dat de Duit- sche regeering in het begin van de volgen de ewek zal antwoorden op de uitnoodi- ging tot deelneming aan de nieuwe Locar- no-conferentie. Het Duitsche antwoord, dat bevestigend zal luiden, zal gesteld zijn in buitengewoon verzoeningsgezinde termen en zal den belanghebbenden mogendheden voldoening geven. VUFTÏEN PERSONEN VERDRONKEN W DE V. S. Op het Michiganmeer is een schip, de „Material Service", gezonken. Van de uit 23 koppen bestaande bemanning zijn er 15 ver dronken. TURKIJE KOOPT ONDERZEEERS. Order op Nederlandsche en Duitsche werven. Na in Duischland reeds een mailschip te hebben gekocht van 8000 ton, dat bestemd is voor de ravitailleering en het herstel van onderzeeërs, heeft de Turksche regeering 4 duikbooten besteld op Nederlandsche en Duitsche werven. Duitsche werven zullen twee eenheden in haar geheel bouwen, ter wijl de Turksche werven de beide anderen (die volgens dit telegram dus klaarblijkelijk in Nederland zullen worden vervaardigd! zullen monteeren. Voors is de regeermg voornemens nog een duikboot bij dezelfde werven te bestellen. NIEUWE VACANTIE VOOR EDEN. Naar de diplomatieke correspondent van de „Times" bericht, zal minister Eden einde dezer week vertrekken voor een vacantie van 14 dagen in Yorkshire. Hij zal vervan gen worden door lord Halifax, doch zal on middellijk naar Londen terugkeeren als de toestand in Europa dit eischt. DE HITTE IN RUSLAND. Ongekend hooge temperaturen. In het Noordelijke districten van Rusland heerscht een ongekende hittegolf. Er is vrij algemeen een temperatuur geregistreerd van 33 graden in de schaduw. GROOTE BRAND TE LONG BCACH. 15 brandweerlieden gewond. In een café aan de strandboulevard van Long Beach is gisteravond brand uitgebro ken. Het vuur greep snel om zich heen en 10 perceelen werden in asch gelegd, niet tegenstaande ongeveer 300 brandweerlie den gedurende 4 uur bezig waren met het blusschingswerk. Tijdens de bluasching werden 15 brandweermannen ernstig ge wond. ZWAAR ONWEER BOVEN POMMERBN. Vijf personen gedood; groote schade. Boven Pommeren heeft een zwaar nood weer gewoed, waardoor groote schade is veroorzaakt. Drie honderd huizen worden vernield, 5 personen werden gedood, een honderdtal anderen werd gewond. De oogst heeft ernstig geleden. Men schat de schade op een millioen zloty. HET ZUSTERSCHIP VAN DE QUEEN MARY. Bouw sal 18 maanden vergen. Men verwacht, dat de bouw van het zus terschip van de „Queen Mary"' te Huil M maanden zal duren, zoodat het schip in het voorjaar van 1938 van stapel zal loopen en in den zomer van het daaraanvolgend jaer zijn maidentrip maken zaL Naar de bladen melden, zal het nieuwe schip 2.000 ton meer meten dan de „Queen Mary", welke een tonnage heeft van 80.773 ton. De kosten zullen vermoedelffti 5.500.000 bedragen, een half millioeA pond meer dan de „Queen Mary". Het schip zal een grooter snelheid hebben en zuiniger zijn in het gebruik van stookolie. Reeds zijn een aantal proeven genomen met modellen in de modeltank van de werf aan de Clyde. De bouw van dit nieuwe schip is een schit terende werkverschaffing, aan de werf zul len reeds 7.000 man werk vinden, terwijl in de verschillende andere bedrijven 250.000 man voor het nieuwe schip zullen werken, zoodat ongeveer 1)4 millioen pond zullen worden uitbetaald aan loonen op de werf. WERK BIJ DE N.V. LA SEDA I» BARCELONA HERVAT. Pressie op de directie. Naar vernomen wordt is Woensdagmor gen bij de N.V. La Seda de Barcelona te Barcelona, een dochtermaatschappij der N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda, het werk hervat met alle arbeiders, te weten 800 mannelijke en 400 vrouwe lijke. Ingevoerd is de 40-urige werkweek, ter wijl tevens tot een loonsverhooging van 15 pet. werd overgegaan. De directie der fabriek te Barcelona heeft deze 1200 personen in dienst moeten nemen. m e.m~ - uiterlijk, bedoel ik", zei Traquair woest. „Ze zal dit heele afschuwelijke geval van het begin tot het einde moeten doormaken, wat de gevolgen ook zullen zijn. Denk eens aan, Tom, dat een meisje met een derge- lijken gevoeligen en hoogstaanden aard de schande zal moeten ondergaan van in het beklaagdenbankje te moeten staan. Wij weten, hoe ze onder het vorige proces ge leden heeft. Nu pas begint zij zich daarvan geheel te herstellen. Mijn God, het is ver schrikkelijk!" De eerlijke kerel raakte een oogenblik zijn zelfbeheersching kwijt en een snik welde in zijn keel op. Marshall King keek hem medelijdend aan. „Tracht je goed te houden, Jack", zei hü en legde vriendelijk een hand op zijn schou der. „We zullen er haar wel doorheen ha len. En we zullen het haar zoo gemakke lijk mogelijk maken". „Maar ze moet de gevangenis in, Tom. En de politie zegt, dat zij niet onder borg- steling vrijgelaten kan worden". „Dat zullen we nog wel eens zien. Een beetje olie kan de stroefste wielen minder onhandelbaar maken", zei King, die opge wekt trachtte te spreken. „Waar is zij? Heet ze er eenig idee van?" Traquair schudde bedroefd zijn hoofd. „Wü moeten het haar vertellen. Ik heb de mannen in de keuken gezet en ze daar wat te eten gegeven. Ik moet zeggen, dat zij heel schappelijk zijn geweest. Om je de eerlijke waarheid te vertelen, geloof ik, dat zij, toen ze haar zagen, het haar niet goed zelf durfden zeggen". „Maar ze heeft ze wel gezien, want at) heeft hier een paar minuten geleden ver teld, dat jij met een paar politiemannen bezig was, waarschijnlijk over een geval van strooperij. Dat verbaasde mij al, want ik had nooit geweten, dat dat in het Blen- kendal voorkwam". „Ze willen haar mee naar Blenkenfoot nemen om daar in de herberg te overnach ten. Maar dat moeten we in geen geval toestaan. Tom, je weet, hoe de oude Keddie is. Jij moet met ze spreken en al je amb telijk overwicht in de schaal leggen. In dien tusschentijd moet het haar verteld worden". Hij kreunde en de uitdrukking van abso lute ellende op zijn gezicht was deernis waardig. „Wie heeft deze beschuldiging verjon nen?" „Een van de bedienden. Het zal de oude Dalgleish zijn, waar wij wel van gehoord hebben, maar de Ruthvens zitten er onge twijfeld achter". „Dat zal wel. Ze durven natuurlijk niet de openlijke aanklagers te zijn, daar het vorige proces het publiek nog te versch in het geheugen ligt en de algemeene opinie tegen hen bevooroordeeld zou hebben". „Maar is het niet vreemd, dat er nooit iets over in de kranten gestaan heeft?" vroeg Jack. Wordt

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5