ZBivutenCand 'ProiHHcioflf 'nieuws Jiitnttieuws PROFESSOR SLIM EN ZOON CASTRICUM DIRKSHORN Glimlaohje EGMOND A. D. HOEP BEVERWIJK DE VACANTIE VAN KONING EDWARD. Officieel wordt bevestigd, dat de koning een aanbod van Lady Yull heeft aanvaard om met haar jacht een tocht te maken. De koning s&l waarschijnlijk over een tiental dagen ergens aan de Middellandsche Zee aan boord gaan, waarna een kruistocht over de Middellandsche Zee zal worden gemaakt. DE Z.G. „SOCIALE WEEK" TE ROLDUC. Vragen van den heer de Marchant et d'Ansembourg. Het Eerste Kamerlid de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) heeft .aan den mi nister van justitie de volgende vragen ge steld: Heeft de minister kennis genomen van het courantenbericht volgens hetwelk ook dit jaar, begin Augustus, wederom de z.g. „Sociale week" te Rolduc (L.) wordt ge houden? Is het den minister bekend, dat deze ver gaderingen plegen bezocht te worden door tal van leidende politici en andere officieele personen, waaronder ministers en oud ministers, alsook vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden? Is het den minister bekend, dat de orga nisatoren van deze bijeenkomst, met name mgr. dr. Poels en de heer Jos. Maenen, be kend staan als krachtige bestrijders van het heden in. Duitschland heerschende regime, zoodat aanvallen daarop alleszins zijn te verwachten, en dat genoemde heeren an derzijds de nauwste betrekkingen onder houden met de grootste regeeringspartij? Is het den minister bekend, dat het voor nemen bestaat, om dit jaar tijdens de „sociale week" o.a. ook de Duitsche Jezuïe tenpater Fr. Muckermann te laten spreken, die eveneens bekend staat als hevig bestrij der van zijn eigen regeering, zoo zelfs, dat het hem wegens zijn politieke agitatie is verboden in Duitschland op te treden? Handhaaft de minister zijn standpunt, o.a. omschreven door zijn uitlatingen in de Tweede Kamer op 21 November 1935 (han delingen blz. 530): „Er is geen reden hun (den Duitschers) het leven lastig te maken, tenzij zij zich aan politieke actie schuldig maken". Voorts (ter zelf der plaatse der handelin gen): „Nu heeft de heer Kortenhorst gezegd, dat de Duitschers zich hier ook bemoeien met interne Nederlandsche aangelegenhe den. Als algemeene stelling lijkt mü dit te boud gesproken. Men trekke uit enkele op zich zelf staande concrete feiten niet te algemeene conclusies. Wanneer echter be paalde Duitschers of groepen van Duit schers zich met Nederlandsche aangelegen heden bemoeien, in dien zin, dat zij zich aan politieke activiteit te buiten gaan, ben ik steeds de eerste om daar dadelijk maat regelen tegen te nemen. Het spreekt van zelf, dat ik gaarne op de hoogte wordt ge bracht van gevallen?" Is de minister niet van meening, dat, waar Rolduc in de onmiddellijke nabijheid van de Duitsche grens is gelegen, aanvallen op dit land of diens regime van deze plaats uit een speciaal provoceerende uitwerking zou den moeten hebben? Acht de minister het onder deze omstan digheden niet in het belang van ons land en in het bijzonder van Limburg, dat aan pater Muckermann het spreken worde ver boden, dat er speciaal voor worde gewaakt, dat in deze vergaderingen niets worde ge zegd, dat een nadeeligen invloed zou kun nen oefenen op onze verstandhouding met het Duitsche rijk en dat, indien dit laatste niet volkomen vaststaat, de bijeenkomst worde verboden? ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT EEN DOODE. Gisteravond werd de 58-jarige P. van der Grift, op den overweg nabij Hemmen door een trein gegrepen en gedood. De ongeluk kige, die per rijwiel den overweg passeer de, heeft den trein, die ongeveer kwart voor zeven uit Zetten in de richting Tiel vertrok, niet opgemerkt. Hij werd ongeveer 30 meter meegesleurd. De trein kwam ongeveer 60 meter verder tot stilstand. Het lijk van den verongelukte man is ondergebracht in het lijkenhuisje van de Ned. Herv. begraaf plaats te Hemmen. NOODWEER BOVEN SOMEREN. Boerderij afgebrand. Gistermiddag woedde boven Someren een hevig onweer gepaard gaande met geweldi gen regen- en hagelbuien. De bliksem sloeg in de boerderij van de wed. Chr. Hurk- mans, aan de Oude Kerkstraat. In een oogenblik stond de geheele boerderij in lichterlaai. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met twee stralen. Zij kon echter niet voorkomen, dat huis en stallen geheel afbrandden. De om liggende gebouwen konden worden behou den. De geheele inboedel en landbouw- ïnventaris ging in de vlammen op, het vee bevond ?ich in de weide. De schade die -zienlijk is, wordt door verzekering ge- DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMST. Tegen 1 September opgezegd. In een dezer dagen te Tilburg gehouden al gemeene vergadering der Federatie van Ne derlandsche Schoenfarikanten is besloten de collectieve arbeidsovereenkomst per 1 Sep tember a.s. op te zeggen. De in de federatie vereenigde werkgevers betreuren het ten zeerste, dat nog steeds een groot aantal schoenfabrikanten weigerachtig blijft de collectieve arbeidsovereenkomst te aanvaarden het optreden dezer buitenstan ders, die in vele gevallen een scherpe loon- concurrentie voeren, maakt het voor de goed willende fabrikanten zeer moeilijk de verplich tingen der collectieve arbeidsovereenkomst te blijven aanvaarden. Eveneens werd het ten zeerste betreurd, dat de regeering tot nu toe geweigerd heeft aan de Staten-Gencraal de bevoegdheid te vragen tot het algemeen verbindend verklaren van collectieve arbeidscontracten. Door n der gelijke algemeen verbindendverklaring zou e schoenindustrie voor een belangrijk deel kun nen worden gesaneerd, waar daardoor paal en perk zou worden gesteld aan de felle loon- concurrentie die thans wordt gevoerd. Anderzijds was de overgroote meerderheid der federatieleden van oordeel, dat getracht moet worden te voorkomen, dat op 1 Septem ber a.s. opnieuw een chaos ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden in de Nederlandsche schoenindustrie ontstaat. De vergadering be sloot daarom, niettegenstaande de nadeelen, die voor de georganiseerde fabrikanten voort vloeien uit het feit, dat het overgroote deel der ongeorganiseerde fabrikanten vrij is in de regeling der arbeidsvoorwaarden, zich niette min tegenover de arbeidersorganisaties bereid te verklaren de bestaande collectieve arbeids overeenkomst ongewijzigd te continueeren, met dien verstande, dat daaruit ruien moeten vervallen de bepaling, dat arbeidsvoorwaar den, die in voor de arbeiders gunstigen zin van de arbeidsvoorwaarden der C. A. O. afwijken op de individueele fabrieken in stand moeten worden gehouden, alsook de bepaling, die de fabrikanten verplicht, ingeval van werkloos heid in elk geval 50 van het minimum weekloon aan het personeel uit te betalen. Aan de arbeidersorganisaties is verzocht te willen mededeelen of zij bereid zijn met het doen vervallen dezer beide artikelen der col lectieve arbeidsovereenkomst accoord te gaan, in welk geval de verdere inhoud der collectie ve arbeidsovereenkomst voorloopig ongewij zigd kan worden gecontinueerd. DREIGENDE STAKING BIJ DE VER. GLASFABRIEKEN. Het personeel van de Vereeniging Glasfa brieken te Schiedam heeft aanzegging gekre gen van de directie, dat het collectieve ar beidscontract niet kan worden verlengd, tenzij het personeel genoegen neemt met een 3 pro cents loonkorting of een contractloos tijdperk aanvaardt. Het personeel heeft gisteravond na halfacht vergaderd waar de dagploegen, dat is de meerderheid van het personeel, aanwezig waren. Met vrijwel algemeene stemmen werd beslo ten, aan de directie een ultimatum te zenden, waarin voortzetting van het collectieve con tract, dat thans bestaat, geëischt wordt. Dit ultimatum loopt tot 10 Augustus. Heden ochtend zullen de nachtploegen hierover ver gaderen, doch men verwacht niet dat in deze vergadering nieuwe gezichtspunten zullen worden geopend. De samenwerkende vakbonden staan op het standpunt dat het ultimatum vandaag zal moeten worden verzonden. Naar wij vernemen, acht de directie het ultimatum niet aanneme lijk, zoodat een staking in dit bedrijf dreigt. VACANTIECURSUS BINNENVAART. De „Prinses Juliana" te Enkhuizen. Het instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijtfonds voor de scheepvaart is Woensdagavond met den directeur en leeraren der binnenvaartscholen en vertegenwoordigers van organisaties, die deelnemen aan den va- cantiecursus voor de binnenvaart, te Enkhui zen aangekomen. Tijdens de vaart van Amsterdam naar Enk huizen heeft de heer G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart, den cursus geopend met een rede, waarin hij er op wees, dat het Onderwijsfonds zich steeds de vraag moet stellen, hoe de toestand in de bin nenvaart zich ontwikkelt en in welke richting in verband hiermede de opleiding moet ge schieden. Deze vacantiecursus zal de gelegen heid geven dit vraagstuk te behandelen. Als eerste inleider heeft de heer mr. H. Willemse uit Rotterdam gesproken over het meest economische schip voor de kust-, reis- en binnenvaart in de naaste toekomst. Uitvoerig behandelde spr. hierbij de ontwikke ling van het motorvaartuig en de economische beteekenis van geregelde lijnvaart en de bin nenvaart. De snelle ontwikkeling van de mo torkustvaart achtte spr. een gevolg van de crisisomstandigheden. Hij constateerde dat de bemanningsregeling voor deze schepen, zooals deze thans nog bestaat, niet berekend is op den grooten omvang, die de kustvaart heeft genomen. Hij achtte zoowel om economische als sociale redenen een voorziening op dit punt dringend geboden. Op de inleiding volgden geanimeerde be sprekingen, waarbij tenslotte werd besloten 't stichtingsbestuur van het Onderwijsfonds voor de scheepvaart te verzoeken een permanente commissie in te stellen om de economische vraagstuken van het bedrijf te bestudeeren. Dj „Prinses Juliana" zet vandaag den tocht via Urk naar Zwolle voort. HET LIBERALE WEEKBLAD. In de plaats van mr. E. Elias, die uit de redactie van het Liberale Weekblad is ge treden, teneinde zich wederom geheel te kunnen wijden aan zijn litterair-journalis- tieke bezigheden, is tot redacteur-secretaris van dit blad benoemd dr. P. H. Ritter Jr. te Utrecht. TRAWLER TE AYR GESTRAND. De trawler „Rotterdam" IJm. 112 van de Visscherjj-exploitatie Maatschappij strand de Woensdagmorgen zeven uur in een dikken mist op ongeveer twee mijl van de haven van Ayr in het graafschap Ayrshire (Westkust van Schotland). Twee in de nabijheid zijnde trawlers van dezelfde maatschappij werden naar het ge strande vaartuig gezonden. Van deze schepen heeft de „Clasina Luther" IJm. o» het schip zoodanig geassisteerd, dat de „Rotterdam Woensdagavond laat vlot Kwam. De trawler ligt thans voor bodemonder zoek in de haven van Ayr. ANDERHALF MILLIOEN HONGAARSCHE WESPEN DE LUCHT IN. Op weg naar Canada. De K. L. M. schrijft: Anderhalf millioen Hon- gaarsche wespen zijn de lucht in gegaan. Toch zal Hongarije hierdoor geen bezoeking noch een bezoek van wespen-zwermen te dulden k ijgen, slechts Canada zal van een wespen- plaag kunnen spreken. En alweer niet de men- schen, maar coloradokevers en dergelijke in secten, die den oogst in de noordelijke regio- ne.. van Amerika bedreigen. Het geval wil, dat de wespen niet uit vrijen wil ditmaal het luchtruim hebben gekozen, doch zij verdwenen keurig verpakt in zeven kisten in het vrachtruim van de „Blauwe Do- nau Express" der K. L. M. Linea recta zijn de diertjes met een der Fokker-Douglas vlieg tuigen naar Londen vervoerd, waar zij door een Oceaanstoomer naar Canada zullen ver trekken. Deze „doorboekingen" van Centraal Europa, via de luchtlijn van de K. L. M. naar Amerika zijn geen zeldzaamheden meer, maar het geval van de gevleugelde wereldreizigers i» een feit, waarbij even stil gestaan dient te worden. De 1 millioen wespen zijn door 200 arbei ders binnen een maand bijeen gezocht. De La- tljnsche naam van dit soort 1» Dlrrion Sertifer, waarvan prof. dr. K. Morris de waardevolle eigenschappen van insectenverdelging heeft na gegaan, toen hij werd uitgezonden, door het Imperial Institut of Intimology, naar Hongarije. In Canada zal de Hongaarsche zending ter stond worden vrijgelaten. Tijdens het vervoer bevinden de wespen zich nog In cocon. HET BEZOEK VAN DE POOLSCHE MINISTERS. Aan de lunch, welke de Poolsche gezant gistermiddag in het legatiegebouw aanbood ter eere van het bezoek van de Poolsche ministers, werd deelgenomen door de mi nisters de Graeff, Gelissen, Deckers, Oud en Slingenberg, door den Poolschen consul- generaal te Amsterdam en door den consul te Dordrecht. Voorts door dr. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijver heid, de heer Lamping, directeur van de handelsaccoorden, door mr. Telders en de heer Niekerk, voorzitter en secretaris van de NederlandschPoolsche Kamer van Koophandel, door ir. Bonthuis van het de partement van landbouw en visscherij, door mr. van Kleffens, chef van de afdeeling diplomatieke zaken van het departement van buitenlandsche zaken en door verschil lende hoofdambtenaren der genoemde de partementen. Na de lunch maakten de Poolsche gasten een auto-tocht door den Haag en brachten o.a. een bezoek aan het Vredespaleis. Feestweek V.V.V. Castricum en Bakkum in de bloemen gezet. Zoo is dan eindelijk de feestweek geopend. Dagen en weken te voren is door het bestuur der V.V.V. en zijn staf van medewerkers, vooral de eerste weken, in stilte gewerkt Eindelijk de laatste dagen, toen ging het overal vorm en kleur aanne men, en vooral Bakkum, waar ©ogenschijn lijk niets gebeurde, kwam voor den dag, en op welke wijze! Gistermorgen kwamen overal vlaggen en wimpels te voorschijn, transparanten werden over de straten ge spannen, bloemenbakken en slingers en eerepoorten versierd met groen en bloemen zag men op ontelbare plaatsen, heel Castri cum was in feesttooi. Bij het naderen van de openingsplechtigheid nam de versiering nog meer vorm aan; met gloeilampjes en vetpotjes, met lampions daartusschen enz. Winkels gaven het beste te zien wat Castri- cum's nijverheid en handel kunnen aanbie den. Kortom, het was feest in de heele ge meente. Ieder ingezetene heeft begrepen dat het den vreemdeling zoo aangenaam mogelijk moet worden gemaakt, opdat hij een volgend jaar terug zal komen of zich hier komt vestigen. Te 8 uur werd het college van B. en W. door het bestuur der V.V.V. en het Uitvoe rend Comité ontvangen op het kermister rein, waar het fanfarecorps van het patro naat reeds in optocht naar toe getrokken was om een feestconcert te geven. In het midden van het terrein stond opgesteld een lichtfontein welke was tot stand gekomen onder technische leiding van de heeren Din- gerdis, Duinker en van Diepen. De burge meester schetste in het kort waarom hier feest gevierd zou worden. Het deed hem goed dat zoovelen hadden medegewerkt om op zoo waardige wijze te toonen wat Castricum vermag. Men zou feest vieren, om den vreemdeling, die hier zijn vacantie komt doorbrengen, te laten zien, dat op het gebied vermaak Castricum met zijn schoone omgeving niet achterblijft. Spr. betuigde zijn dank in het algemeen aan alle medewerkers, maar maakte een uitzondering voor den oud-voorzitter der V.V.V. den heer Aukes, die jarenlang in het algemeen belang van Castricum werkte en vooral in het belang der V.V.V. Hierna sprak de voorzitter der V.V.V. een woord van dank in de eerste plaats aan B. en W., aan de medewerkers, aan de buurt- commissies en verder aan de velen die hier en daar versiering hebben aangebracht. Na in het kort aangegeven te hebben wat de V.V.V. beoogt, verzocht hij den burge meester ter opening van de feestweek de lichtfontein in werking te willen stellen. Met een enkelen handomdraai zag men daarop op het midden van het feestterrein de lichtfontein haar water spreiden in het breede bekken. Inmiddels was een groote menigte om het feestterrein geteld. De Castricumsche Tramweg-Mij. had huar trambaan geopend. Jong en oud omzwerm de het aloude paardenvehikel om zyn eersten gang mede te maken en toen ging het naar Bakkum. U1 Versieringen en lichtreclames schier huis aan huis. Mooie étalages brachten kleur en fleur. Bij het verzamelpunt aan de v. d. M(jleweg stonden duizenden en duizenden te wachten op hetgeen geschieden zou. In middels werd hle* en daar de feestverlich ting aangestoken en als glanspunt de ver lichting op den hoek van de v. d. MtJle— Bakkummerstraat. Te ongeveer 9 uur was het feestcomité aangekomen en was het woord aan den heer Aukes, oud-voorzitter der V.V.V. Bakkum had zich één getoond en op een stille maar krachtige wijze was er gewerkt, want niemand wist tot den mid dag wat hier zoo eensgezind zou tot stand komen. Met den wensch dat dit feest moge medewerken tot den groei en bloei van Castricum verklaarde hij hier het feest voor geopend. De voorzitter der V.V.V. bracht dank aan den heer Aukes, maar niet minder aan de Bakkummers, die op zoo uitnemende wijze hebben medegewerkt. Hierop ontstak de heer Aukes de feestverlichting ln den vorm van een reclame van het gasbedrijf. Direct hierop gaf D.I.U. een feestconcert tegen over hotel Borst. De kermis. Zondag en Maandag werd dit jaar- lijksch feest door zeldzaam mooi weder be gunstigd. Toch was het in den namiddag op staaat niet druk te noemen, des Zondags doordat er weinig bezoekers waren, vooral weinig jongeren door het ontbreken van draai- en zweefmolen, des Maandags van wege de spelen op het voetbalterrein, waar het zonnige weer velen had vereenigd en welke werden opgeluisterd door fanfare muziek. Zondagavond was het in café Pijper ge zellig als van ouds. Maandag traden hier voor een talrijk publiek op de heeren Daan Pool en Tommy Bouman. De muziek werd De omgekeerde wereld of te wel „Kan men ook hoofdpijn krijgen van Aspirine?!" door 't ensemble Koa uitstekend verzorgd. In café Swager ging terzelfder Tijd JUn Stern fallt vom Himmel", een film van Joseph Schmidt. Het tamelijk groot publiek toonde zich zee tevreden. Dinsdagavond gaf in hetzelfde café de Centraal Bioscoop een circusfilm „Art.3ten", met mooie, variëeren- de opnamen uit het bekende circus Sar»#, sani. Blijkbaar trok de laatste naam nog, want er was flink bezoek en men amu seerde zich best *n Buitenkansje, De Loterijclub alhier had na 25 jaar spelen geluk! 50C0.op een kwart lot, een aardig meevallertje in dezen tijd. Aan de Beverwijkacha veiling vsrache» nen gister de eerste natuur-staaksnjjboaatft van zeldzaam schitterende kwaliteit DAVID COPPERFIELD IN VICTORIA THEATER. Ch. Dickens verfilmd. Dickens's meesterwerk biedt stellig den regisseur een pracht-collecta typen, maar het ia in zijn episodisch karakter volkomen in strijd met de „continuity", met het in el kaar overvloeiende van de deelen der film handeling. Zoo volkomen in strijd, dat men zich eigenlijk geen volmaakter tegenstelling kan denken dan Dicken's gemoedelijke ver tellingen met heel hun bonte rijkdom van details en verlokkende zijpaden en een psy chologisch verantwoorde film. Wij doen dan ook maar beter deze aan eenschakeling van tafereelen niet de maat staf van een film aan te leggen, maar ons eenvoudig te verlustigen in de bonte ver scheidenheid van heerlijke typen, nobele jongelingen, onschuldige meisjes, hardvoch tige stiefvaders, doortrapte schurken, on- noozele goeierds en komieke hoog-Haar- lemmerdijkers, die ons voorbijschuiven. Daar is in de eerste plaats de lieve David zelf: een vaak ontroerende rol van Freddie Bartholomew, die van opmerkelijk filmta lent getuigt. En tevens als David ouder wordt, wordt de rol natuurlijk overgeno men door een ander een verdienstelijke, beheerschte creatie van Frank Lawton. En daar is in de tweede plaats Micawbar, de man met het goede hart en het boeg- dravende pathos: een heerlijk Dickens-type, door den onvolprezen W. C. Field» meester lijk getypeerd. En dan da innige Betsey Trotwood met haar gouden hart: welk een prachtige rol van Edna May Oliver, die noen nog kort geleden in een dwaze parodisti sche rol in een echt ruw-Amerikaanadw detective-film zag, maar dia hier overtui gen laat zien. at ze nog wel wet meer kan. En hoe zuiver in de Dickens-afeer pest ook de onnoozele mr. Dick van Leonox Pawiel En de gemeene Uriah Heep van Roland Yoeng! Denken wij een de afzonderlijke acèM'f terug, aan de typeeringen, aan het milieu, dan is onze waardeering vaak groot Maar denken we dan weer aan de film els geheel, dan moet voor ieder, die iet» anders dan fragmentarische, levende illustraties van t beroemde boek van Dickens verwacht da slot-indruk teleurstellend zijn. Want een „film" zijn al deze tafereelen. ondanka de arbeid van George Cukor hij heeft trou wens een zwak voor episodisch werg, getui ge zijn „Dinner at Eight" en „Little Wo- men" (Onder moeders vleugsls) niet ge worden. Men kan zich desalniettemin zeer goed voorstelen dat in een land met een intensieve Dickens-cultuur een dergelijke bewerking voor camera en montage-tafel een succes is. 101. Het voorjaar was gekomen. De proffesor achtfp yd oa} ,de grappige wilgenkatjes eens te gaan bestudeeren. Jullie kent ze wel, die graDDiep v, tige bolletjes die aan de wilgentakken groeien Proces" sor Slim was er zoo druk mee bezig, wat hii vnn, i P# Professor zette een wilgentakje ln een mos- opot en nu kon je langzamerhand de katjes te voor- scujn zien komen. Ze werden hoe langer hoe grooter waren eindelijk mooie zilverwitte knopjes geworden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6