Fraaie sport op de Alkmaarsche Wielerbaan. Het congres van he» internationaal Olympisch comité. Plechtige openingszitting. De openingsdag nadert. De aankomst der Nederlandsche athleten. De Nederlandsche renners op weg en baan. Plechtigheid te Kiel. PIJNENBURG-SLAATS rekenen af met Wals-Pellenaars en de gebr.v. Kempen. Uitstekend werk van Kuiper-Klink. DE OLYMPISCHE SPELEN Berlyn 29 Juli. In de feestelijk versierde Aula van de Friedrich Wilhelm universiteit is van daag onder voorzitterschap van graaf de Baillet Latour het congres van het internationaal Olympisch comité begon nen met een plechtige openigszitting. In opdracht van rijkskanselier Hitier heette diens plaatsvervanger, rijksmi nister Hess, de leden van het I. O. C., de deelnemers aan de Olympische spe len en alle buitenlandsche gasten wel kom. Staatscommissaris dr. Lippert be groette het congres namens de rijks hoofdstad, staatssecretaris dr. Lewald namens het organiseerend comité en rijkssportleider von Tschammer Und Osten namens het Duitsche Olympische comité. De vergadering werd bijgewoond door het presidium, het uitvoerend comité en na genoeg alle leden van het I. O. C., terwijl ook aanwezig waren de diplomatieke verte genwoordigers van bijna alle landen, welke aan de spelen deelnemen, alsmede de voor zitters der onderscheidene internationale sport organisaties, de chefs de mission van de reeds te Berlijn aangekomen Olympische athleten. Van de zijde der Duitsche autoriteiten waren tegenwoordig rijksminister Frick, rijksleider Bouhler, de staatssecretarissen Pfundtner en Funk, de plaatsvervangende districtsleider Goerlitzer, en vele andere vooraanstaande presonen. Voor het gebouw der universiteit hadden zich duizenden verzameld om getuige te zijn van de aankomst van de aan de zitting deelnemende genoodigden en leden van het I. O. C. In de Aula hing de Olympische vlag. welke aan beide zijden geflankeerd door de Duitsche vlaggen. Even voor vier uur leidde de plaatsvervangende rector der universi teit, prof Hoppe, minister Rudolf Hess de zaal binrilh. Kudolf Hess De feestelyke zitting begon met de in tocht van de leden van het comité, die voor de eerste maal een speciale ambtsketen als teeken hunner waardigheid droegen. Nadat het Dresdener strijkkwartet de Andante Cantabele uit de a-dur Symphonie Ludwig von Beethoven had uitgevoerd, nam miniaer Rudolf Hess het woord. Begroetingswoorden. „Al» vertegenwoordiger van den leider van het Duitsche volk en den Duitschen rijkskanselier, den beschermheer van de elfde Olympische spelen en in zijn bijzon dere opdracht, heet ik de leden van het in ternationale Olympische comité alsmede de deelnemers aan de Olympische spelen uit het binnen- en buitenland hartelijk welkom. in het bijzonder begroet ik namens den leider en tevens namens het Duitsche volk onze gasten uit het buitenland, die voor de ze vreedzame wedkamp der volkeren hier in de Duitsche rijkshoofdstad zijn samen gekomen. Deze wedkamp wordt gehouden met trots op de eigen prestatie, verbonden met de achting voor de verrichtingen der concur renten en voor de landen, welke zy verte genwoordigen. Moge deze geest zich in steeds grooter mate meester maken van de volkeren zelf, opdat zij bij alle trots op de eigen prestatie eerlijk en zonder nyd de prestaties der an deren erkennen en achting toonen voor hun nationale eigenaardigheden. Deze geest als wegbereider van den waren vrede, die onze gekwelde wereld zoo bitter in nadruk te kunnen verlee- nen, is niet slechts voor de actieve Duitsche deelnemers, maar voor het ge- heele Duitsche volk als gastheer, een groote voldoening. De Olympische klok is een klo van den vrede. Zy draagt de woorden: „Ik roep de jeugd der wereld". In naam van den leider en van het Duitsche volk mag ik deze woorden veranderen „Ik groet de jeugd der wereld". Na de rede van Rudolf Hess spiak commissaris dr. Lippert, namens e stad. TT j Rijkssportleider von Tschammer Osten bracht het I.O.C. den dank ove de gezameiyke Duitsche sport ea ®Pra wensch uit, dat de werkzaamheid van I-O.C. in de toekomst een even groo b zou bewerkstelligen als tot nu toe. Slaat, mijne heeren, met de doorzetting v*n de olympische gedachte nieuwe gen voor den vrede en weest ervan tfigd, dat het voor de Duitsche spoit s t een hooge eer zal zijn, u hier bij met volle kracht en met groote geestdrift te steunen. De voorzitter van het I. O. C., graaf de Baillet Latour, slobt de rij der sprekers. Wy mogen met recht trotsch zijn, aldus spr., dat wij een werkelijke bin dende schakel tusschen de volkeren blyven en krachtiger dan welk ander organisme ook arbeiden aan de verzoe ning der volkeren. Hoeveel dank is de wereld verschuldigd aan onzen stichter, de Coubertin, dien wy als candidaat voor den nobelprys voor den vrede hebben voorgesteld. de Coubertin Wy hebben de vaste hoop, dat hem deze hooge onderscheiding zal ten deel va''en welke nem zonder twijfel toe komt voor al het goede en nuttige werk, dat hij in zijn lang leven, vol opoffering en toewijding voor de wereld heeft ver richt. Allen, die aan de spelen deelgenomen hebben, weten, welk nut de jeugd van de landen, waar olympische spelen zijn gehou den, daarvan gehad heeft. Daarom hebben ook thans zoovele steden den wensch te kennen gegeven eenmaal het tooneel der spelen te zijn. De beteekenis van elk hun ner afzonder'ijk is zoo groot, dat u de keus bijzonder zwaar zal vallen. Daarom verzoek ik u, met uitsluiting van elke andere be schouwing, slechts dat de overwegen, wat u naar beste weten, van het grootste be lang voor het groote internationale werk waarvan gij hoeders zyt, toeschijnt. De zitting werd besloten met het ten ge- hoore brengen van het „Assai Agitato" uit opus 41 van Robert Schumann. Nog enkele dagen slechts en de openings plechtigheid zal een aanvang nemen. Dage lijks komen athleten van alle oorden der wereld naar Berlijn en op de stations van de rijkshoofdstad is het een komen en gaan van officials, ordediensten, actieven en be langstellenden. Letterlijk elk uur van den dag komen er weer nieuwe groepen bij en de bevolkingsaanwas in het Olympisch dorp en in het Frauenheim is onrustbarend. De stad Berlijn zelf krygt, naar mate 1 Augustus nadert, een steeds meer feestelijk gewaad. Zoo reden wy gisteren van het Olympisch stadion over de via Triumphalis naar Unter den Linden, het hart van de stad en deze kilometers lange boulevard was volkomen in vlag en tooi gebracht, terwijl alle zijstraten versierd waren met vaandels, vlaggen, bloemen en planten. Geheel Berlijn leeft mee met deze spelen en overal waar men komt, bemerkt men dat alles en alles er op ingesteld is, dat deze elfde Olympische spelen op grootsche wijze zullen moeten slagen. Is de training op de verschillende terrei nen van het Olympisch dorp, op het wieier- stadion, in het zwemstadion, kortom op alle sportvelden reeds in vollen gang, in het reusachtige Olympische stadion komen de actieven niet. Daar ligt de roode athletiek- baan verlaten, het voetbalveld met de prachtige graszoden onbeheerd. Maar niet temin wordt er rusteloos gewerkt. Elk uur van den dag, ja zelfs tot zeer laat in den avond, wordt hier gerepeteerd om daar straks bij de opening en alle wed Long (links) en Leichum (rechts), de twee beste verspringers van Duitschland, die een goede kans maken op een Olym pische medaille. strijden alles zoo vlot mogelijk te doen ver- loopen. Des avonds branden de schijnwer pers, de muziek speelt, de repetities zijn dan weer in vollen gang voor het feest spel. Hier en daar wordt nog gehamerd om de laatste hand te leggen aan de technische voorbereidingen, doch men kan, twee da gen voor de openingsplechtigheid zeggen dat alles practisch volmaakt in orde is. En wanneer dan zoo tegen middernacht de laatste organisatoren, werklieden, deel nemers aan het feestspel het stadion verla ten hebben, ligt het reusachtige forum in alle stilte te wachten op de komende ge beurtenissen. Met den trein uit Nederland, die te 16.26 uur aan het station Friedrichstrasse had moeten aankomen, doch die ruim een kwar tier vertraging had, zijn gistermiddag de Nederlandsche athleten, die ons land by de Olympische Spelen zullen vertegenwoordi gen, te Berlyn gearriveerd. Van Nederlandsche zijde bestond begrij pelijkerwijze groote belangstelling voor deze aankomst en op het station zagen wy o.a. den secretaris van het N.O.C., den heer van Rossem en den chef de Mission der Ne derlandsche deelneming, den heer Karei J. J. Lotsy, alsmede verscheidene Nederland sche persvertegenwoordigers. De Duitschers weten hun gasten keurig te ontvangen, want hoewel eergisteren, by de aankomst der Nederlandsche wielrenners en vijfkampers de officiëele ontvangst, die elk land slechts eenmaal ten deel valt, door het Berlynsche gemeentebestuur en het organi satie-comité der Spelen heeft plaats gehad, liet men nu geenszins de aankomst van een andere groep Nederlandsche gasten onopge merkt voorbijgaan. Op het station waren de in keurige witte uniformen gekleede meis jes en jongens van den ordedienst aanwezig om de Nederlanders te begroeten. Toen te ruim half vijf de trein binnen kwam ging er een luid hoera op van de Ne derlandsche athleten, die uit de coupe- ramen de aanwezige Hollanders herkenden en vol blijdschap hun intocht in de Olym- pia-stad deden. Op het door manschappen van de Bahnschutz vrijgehouden gedeelte van het perron werd het een hartelijke be groeting. De meisjes van den ordedienst verwelkomden in het bijzonder de Neder landsche dames athleten, die zy allen de hand drukten en aan wie zij zich voorstel den. In totaal arriveerden 221 actieve deel nemers onder leiding van den heer A. J. G. Strengholt, voorzitter der K.N.A.U. en chef de Mission der Nederlandsche athleten, terwijl tevens waren meegekomen de beide coaches Korver en Blankere. Onder groote belangstelling van het publiek ging het naar buiten, waar twee groote grijze autobussen van de Ryksweer, elk getooid met de Ne derlandsche vlag, gereed stonden om de deelnemers naar hun kwartieren te vervoe ren, waar deze voertuigen ter beschikking der deelnemende ploegen blijven geduren de het geheele oponthoud te Berlyn. Ook voor het station toonde het publiek groote belangstelling. Ryksweer en twee motoren met zijspan van de Schupo gin? het Unter den Linden voorbij, onder den Brandenburger toren in de richting van den Kaiserdamm en vervolgens verder, op eeni- gen afstand voorbij het Olympische Sta dion, waar de eerste autobus, in welke de dames athleten hadden plaats genomen, rechtsaf sloeg naar het Frauenheim, terwijl de manlijke athleten doorgingen naar het Olympische dorp. Aan de keurige blauwe jasjes met de op gestikte gouden leeuw en tevens aan de formatie, waarin de stoet reed, herkenden de Berlijners al heel gemakkelijk in de voorbyrydenden een nieuwe groep deel nemende gasten aan de Olympische Spelen en bijna langs den geheelen weg werden de Hollanders dan ook legroet. De manlijke athleten arriveerden te ruim half zes bij het Olympische dorp, waar zij onder leiding van den heer Lotsy naar hun kwartieren werden gebracht. Een der vriendelijke huisjes aan den boschrand is hun toegewezen, naar de stad die het ge bouw schonk „Kaiserslautern" genaamd Onze jongens waren opgetogen over de prettige, frissche kamers, de comfortabele inrichting en de prachtige omgeving van hun tydelyk verblijf, waar zij zich in een oogwenk geïnstalleerd hadden. Weldra vertoonden zich de in het naastbijgelegen huis wonenden wielrenners, voor zoover zij niet wegens training afwezig waren, om met de land- en buurtgenooten kennis te maken, en zoo was het weldra 7 uur, het tijdstip, waarop men ging genieten van den eersten maaltijd, die in het Olympisch dorp speciaal voor de Nederlanders was bereid In het Frauenheim vonden de meisjes even eens alles gereed en al is de naaste omge ving niet zoo prachtig als de aanleg van het Olympische dorp, toch waren ook de dames- athleten opgetogen over de verblijven. Ten einde de vermoeidheid van de lange trein reis zoo radicaal mogelijk te boven te komen werd kort na aankomst de avond maaltijd gebruikt, waarna de Nederlandsche deelneemsters vroeg ter kooi kropen om fit en frisch te zijn als zii aanstonds hun best? krachten zullen moeten geven om onze vlag te verdedigen. Nog steeds verkennen van den weg. Van Vliet in vorm. Gister zijn de Nederlandsche wielrenners weer druk in training geweest. De bewo ners van Neustadt het huisje, waar alle Nederlandsche renners in het Olympisch dorp zijn ondergebracht splitsten zich in twee groepen. Onder leiding van Bontekoe gingen Schulte, Vethaak, van Gageldonk, van Hove, Saarloos en Reuter den weg op, de anderen vertrokken naar de baan op het B S.C.-terrein, waar de heer Swaab de Beer den scepter zwaaide. - 1 T l Japansche meisjes oefenen zich op het rijkssportveld te Berlijn in het discus werpen. buitengewonen vorm bevindt. En nu is het de groote vraag, zal hij dezen vorm tot de wielerwedstrijden kunnen bewaren? Ieder een weet, dat de vorm van een renner bui tengewoon gevoelig is, maar alle pogingen worden door den heer Swaab de Beer en Guus Schilling aangewend om van Vliet over enkele dagen de baan op te sturen in een vorm, waarin hij groote kansen maakt om op een der eerste plaatsen, zoo niet op de eerste te eindigen. Dinsdag waren nog drie fietsen weg, doch gister zijn deze eindelijk terecht gekomen en het materiaal bevindt zich in prima con ditie. Zoo heerscht in het kamp onzer weg en baanrenners goede hoop op bevredigen de resultaten. De wegrenners hebben ditmaal ongeveer een 50 K.M. afgelegd, hetgeen niet veel is, maar de training geschiedt dan ook langs lijnen van geleidelijkheid, immers men wil niet teveel hooi in de eerste dagen op de vork nemen. Een gedeelte van het parcours, dat voor den Olympischen wegwedstrijd wordt gebruikt, werd daarvoor uitgekozen. Begonnen in langzaam tempo, werd er en kele malen hard aan getrokken en Bonte koe was zeer tevreden over zijn pupillen, toen hij met hen terugkeerde. Allen bleken in goeden vorm te zijn. Vandaag wordt de training wederom over ongeveer 50 K.M. voortgezet en men hoopt dan Zaterdag zoo ver te zijn, dat het geheele parcours van 100 K.M. kan worden gereden. Het is overigens verbazingwekkend, hoe veel de jongens eten, aldus vertelde Bonte koe ons bij een bezoek aan Neustadt, waar hy ons op het terras ontving. U weet, Ne derland heeft bij alle Olympische Spelen een titel behaald in het wielrennen, doch nu hebben wij reeds een kampioenschap ge wonnen, voordat de Spelen zijn aangevan gen. In het restaurant n.1. houdt men statis tisch bij, wat de leden der verschillende landenploegen per dag opeten. Welnu, Ne derland heeft reeds glansrijk het kampioen schap gewonnen. Wij zijn daarvoor berucht En toch houden wij een wakend oog op allen, want de renners moeten regelmatig leven, anders raken zij den goeden vorm kwijt. De baanrenners hebben gistermorgen en -middag druk op 'iet B.S.C.-terrein getraind De 400 meter baan is zeer snel, ja wij hoor den zelfs van verschillende kanten, dat men de baan al te snel vond, hetgeen ook zijn bezwaren meebrengt. Gistermorgen is een klein ongevalletje gebeurd, nl. zyn de ach tervolgers Meijer en Hellemons gevallen, waarbij zij lichte schaafwonden hebben op- geloopen. Een en ander is niet van ernstigen aard, doch het is natuurlijk hinderlijk bij het masseeren. Wat ons opviel is, dat van Vliet zich in Gistermidag heeft te Kiel de indrukwek kende plechtigheid plaats gehad van het hijschen der vlaggen van de 53 landen, wel ke aan de Olympische spelen deelnemen. Dit geschiedde nabij de Bellevue-brug, op korten afstand van het Olympiaheim. Van verre waren de blinkende vijf Olympische ringen welke aan drie witte zuilen beves tigd waren, zichtbaar. Van de masten, in een halven cirkel geplaatst, wapperden de vlaggen van de 27 landen, welke vertegen woordigd zijn in den Olympischen zeilwed strijd. De muziekcorpsen van de oorlogsmarine en het luchtwapen en eenige eere compag nieën stelden zich op waarna door Schout- by-nacht Goetting het bevel gaf voor de vlaggenparade. Korte commando's weerklon ken en onmiddellijk gingen aan de 53 mas ten de vlaggen omhoog, terwijl de militai ren het geweer presenteerden. Na afloop van de plechtigheid werden de zeilers die daarbij tegenwoordig waren, voorgesteld aan den leider der Olympische zeilwedstrijden, Kewisch, en aan Schout-bij - nacht Goetting, vertegenwoordiger van den comamndant voor het Oostzeegebied. Wielrennen. Ondanks dreigende luchten en vee) kans op regenbuien was gisteravond een zeer talrijk publiek naar de Alk maarsche baan gekomen, waar een eerste klas-programma werd verreden. Zy hebben niet alleen geen vergeef- sche reis gemaakt, maar tevens goede sport gezien, want de renners hebben werkelijk fraaien strijd te zien gegeven. Wat het varieerend programma voor de pauze betreft, de wedstrijdleider, de heer Visser, had voor een werkelijk aardige at tractie gezorgd: een koppelachtervolging met aflossing, waarbij als verrassing de sa menstelling der koppels kwam: Kuiper met Pijnenburg en Klink met Slaats. De groote sterren hadden er zelf aardig heid in en maakten er een prettige race van. Van het viertal was Pynenburg de sterkste en terwy) de beide onafhankelij ken onder vonden, wat aflossen was, kon Kuiper ten slotte lachen, want hij won met den groo- ten Pijn na 14 ronden in 2 min 52.2 sec. Pynenburg deed nog iets meer en sprak de jonge Kuiper en Klink toe met een paar hartelijke woorden. Daar was verder de omniumrace tusschen Jan van Kempen, Oszmella en Arie v. d. Linden. De sprint was natuurlijk voor Arie v. d. Linden, die een zeer tactischen wedstrijd reed en uit tweede positie won voor Jan v. Kempen, die eerst nog een verrassende po ging van Oszmella den kop had ingedrukt. Wel werd de klassementsrace over 3 K.M. door J. v. Kempen gewonnen, maar in den stryd tegen het horloge over 500 M. was v. d. Linden verre de meerdere van de twee anderen (hy maakte een tijd van 32.4 sec.) zoodat hy tevens de omnium won. Jan van Kempen werd tweede en Oszmella derde. Een klassementrace over 5 K.M. werd een zeer verdiende overwinning voor Piet van Kempen, die drie van de 5 klassementen wist te winnen en een keer tweede werd achter Wals, die echter juist 1 punt minder veroverde dan de oude Piet. Pellenaars ver overde de derde plaats. De tijd was 7 min. 32 sec. Verreweg de levendigste wedstrijd was echter die over 5 K.M., eveneens voor de profs. Het bleek, dat de 9 ren ners zeer vechtlustig waren. Onmiddellijk trokken Wals en Slaats er tusschen uit en elkaar goed steunen de, wist het tweetal op het zich sterk verdedigende veld een ronde uit te loopen. Ook verder bleef de strijd levendig, maar eenige pogingen van Pijnenburg e.a. misluk ten. En toen de Pijn en Wals samen nog even spurtten, had Wals al heel gemakkelijk de eerste plaats veroverd. Slaats werd tweede en Pijnenburg derde op 1 ronde achterstand. De tijd was 6 min. 23.6 sec. Er waren verder nog twee wedstrijden voor nieuwe ',en, een over 5 K.M. om den Lotisico-beker. en een afvalrace. In beide races werd hard gewerkt, maar niet al te zuiver en zoo kreeg de eerste race een iet-wat onzuiver karakter. Een tweet»* protesten baatte niet, zoodat v. Breda wu.. met Groeneveld Kramer als tweede en Bos- ma als derde. De tijd was 4 min. 23.8 sec. De afvalrace verliep iets normaler en le verde tenslotte een zeer goede eindspurt op tusschen v. Breda en Hegeman. Eerstge noemde won uit tweede positie. Groeneveld Kramer werd nu derde. Tenslotte deden Jan Groot, Jan Pronk en Jan Derksen elk een poging om het ronde- record voor amateurs te verbeteren. Nadat Groot eerst een verdiend eererondje had ge reden voor zijn fraaie prestatie in de Beem- ster, deed Pronk een mislukte poging, even aarde Groot het record van Kremers en ver beterde Derksen het met 0.2 sec. Derksen is dus thans voor de amateurs recordhouder met 10.6 sec. Nog twee Japansche meisjes: Nishuda (links) en Komiyu (rechts), die inge schreven zyn voor het hoogspringen niet aanloop.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7