'Prax au dnci f Tlieuüis ^Radionieuws Rechtszaken PROFESSOR SLIM EN ZOON koedijk eg mond aan zee st. pancras castricum graft stompetoren noordscmarwoude 1 wijdenes burgerbrug Glimlachje DE HUISEIGENAREN EN DE CRISIS- HYPOTHEEKAFLOSSINGSWET. De Nederlandsche bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers heeft er in een adres aan den minister van justi tie op gewezen, dat met de crisis-hypo- theekaflossingswet 1936 beoogd wordt die debiteuren te beschermen, die in het alge meen aan hun periodiek wederkeerende be talingsverplichtingen van rente en over- heidslasten hebben voldaan en zij, die niet in staat zijn tot verdere verplichte aflossing dan 1 pet. 's jaars op de oorspronkelijke hoofdsom van de eerste hypotheek. Bij de vaststelling van deze normen in die wet is aldus adressant rekening gehouden met het destijds aanhangige wets ontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Door de intrekking van dit wetsontwerp is het daarmede be oogde verband met de crisis-sypotheekaflos- singswet 1936 dus niet tot stand gekomen en van de daarbij in uitzicht gestelde verlaging van de op het onroerend goed drukkende renteverplichtingen en vaste overheidslas- ten zal, volgens adr., voorloopig ook wsl niets komen De reeds over de geheele linie plaats gehad hebbende huurverlaging daar entegen zal zich z.i. nog verder voortzetten, mede tengevolge van de door verschillende gemeentebesturen reeds ingevoerde of op het punt van invoering staande huurverla ging voor overheidswoningen en voor wo ningen van woningbouwvereenigingen. Dienengevolge zien de particuliere huizen exploitanten niet alleen hunne inkomsten doorloopend verminderen, doch daarnaast zullen zü hun uitgaven zien vermeerderen door de voortdurende stijging van de kosten voor onderhoud tengevolge van het veel vuldig verwisselen van bewoners en door de in den laatsten tijd reeds meermalen voorkomende verhooging van hypotheek rente bij continuatie der leeningen, onge rekend nog de reeds ingevoerde en wellicht voor verschillende gemeenten nog te wach ten verhooging van overheidslasten. Daardoor zullen, aldus adressant, de meeste particuliere huizenexploitanten, die thans nog door de crisis-hypotheekaflossings- wet 1936 worden beschermd, over eenigen tijd geen beroep meer op die wet kunnen doen. Een debiteur immers moet om een beroep op bedoelde wet te kunen doen, de ver schuldigde rente van de door hypotheek verzekerde hoofdsommen hebben voldaan. Bij het wetsontwerp tot verlaging van de vaste lastert 1936 werd die verschuldigde rente gesteld op 4 3/4 pet. Adressant is van meening, dat het alleszins redelijk en bil lijk tnoet worden geacht dat, zoolang door de intrekking van dat wetsontwerp de daar mede beoogde verlaging van rente en van vaste overheidslasten niet op andere wijze wordt ingevoerd, in de crisis-hypotheekaf- lossingswet 1936 de verplichte rentebetaling wordt gesteld op ten hoogste 4 pet. Voorts wordt erop gewezen, dat overigens de uit voering van de crisis-hypotheekaflossings- wet 1936 nog moeilijkheden oplevert ten aanzien van sommige detailpunten. Adressant verzoekt op grond van een en ander een spoedige wijziging van de crisis- hypotheekaflossingswet te willen bevorde ren in dier voege, dat geen executie van onroerend goed mag plaats hebben, zoolang de debiteur 4 pet. rente betaalt van de door hypotheek verzekerde hoofdsommen, be nevens een totale aflossing van tenminste 1 pet. per jaar op die hoofdsommen of van tenminste de helft van de bedongen tus- schentijdsche aflossing in de gevallen, waar in die aflossing minder dan 2 pc. per jaar bedraagt, zoomede dat ten aanzien van de in het adres nader omschreven detailpunten de ondervonden moeilijkheden worden on dervangen. BLIKSEM IN MOLEN GESLAGEN. Tijdens het hevige onweder, dat gepaard ging met hevige plasregens, sloeg de blik sem in de korenmolen van den heer de J. te Meerveldhoven. Een der zoons, die in den molen aan het werk was, werd door den bliksem neergeslagen en liep hevige brand wonden aan armen en beenen en aan het lichaam op. De bliksem zocht verder nog zijn weg door enkele balken, die vernield werden en door den meeltrechter, die ge heel uit elkaar werd geslagen om tenslotte tegen een granieten vloer te stuiten, waarin een groot gat werd geslagen. De molenaar en zijn knecht, die ook in den molen waren, liepen geen letsel op. Er ontstond geen brand. J. F. C. ARNTZ Gistermiddag is in het St. Canisius-zie- kenhuis te Nijmegen, waar hij een operatie had ondergaan vrij plotseling overleden de heer Johannes Franciscus Clemens Arntz een der voornaamste figuren uit de Waal steen-industrie in Nederland. De heer Arntz bereikte den leeftijd van 58 jaar. Nee! Kaatje! me met je verloven kan ik niet!je kan zelf zien, dat er geen plaats meer is.... kijk maar! PIËTEITVOLLE DAAD. Gedenkteeken voor door den bliksem gedoode arbeiders te Megcn. Gisteren is te Megen a. d. Maas op het terrein van de Maaswerken, waar in Sep tember 1935 tijdens een hevig onweer de bliksem sloeg in een keet, welke de ar beiders tot schuilplaats diende en waarbij drie menschenlevens te betreuren waren, van de zijde der Nederlandsche Heide Mij. uit piëteit een gedenkteeken geplaatst. SCHEPEN ZITTEN VAST OP DE WESTER-SCHELDE. Tankschip met sleepboot omhoog gevaren. Het Fransche, met benzine geladen tank schip „Neerlandia", gesleept door de Ne derlandsche sleepboot „Donau", is gister middag op de Wester-Schelde bij Wals oorden omhoog gevaren en blijven zitten. Ook de sleepboot is vastgevaren. Het sleepschip zit zeer scheef. Bergingsvaartuigen zijn naar de plaats van de stranding vertrokken. Nader meldt men ons: Het Fransche tankschip „Neerlandia dat gisteren tusschen Bath en Walsoorden omhoog is gevaren, is dezen nacht op eigen kracht vlot gekomen. De sleepboot „Donau" is door de sleep boot „Rotterdam" vlot gesleept. Vervol gens heeft men de reis naar Antwerpen voortgezet. DE SCHORSING VAN DEN BURGEMEESTER VAN BORSSELEN. Het onderzoek inzake de onregelmatighe den in de administratie van den burge meester van Borsselen, H. C. R„ wordt voortgezet, een daarvoor aangewezen per soon controleert de boeken enz. op het ge meentehuis, dat voor den geschorsten bur gemeester thans verboden terrein is. De gemeenteraad heeft vergaderd onder voorzitterschap van den heer A. A. Elen- baas, burgemeester van 's Heer Arends- kerke, die tijdelijk ook voor Borsselen is aangesteld en beëindigd, deze deelde mede, dat het schorsingsbesluit dateert van 21 Juli en voor een maand van kracht is. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Op den Huizerweg te Bussum is de motor rijder K. tegen een auto gereden, die van de tegenovergestelde richting kwam en niet tijdig te kennen had gegeven, dat hij de Bisonstraat wilde inrijden. Met een hersen schudding en zware inwendige verwondin gen is hij naar het ziekenhuis vervoerd. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is bij het zwemmen op het stille strand te Nes op Ameland verdron ken de 23-jarige Kramer uit Groningen. Het lijk is nog niet aangespoeld. HOOGE KOSTEN VAN PASPOORTEN. Zij vormen op zich reeds een reis- belasting. Bij de bestrijding van het denkbeeld eener reisbelasting is indertijd ook het argument aangevoerd, dat de tegenwoordig vrij hooge kosten van een paspoort op zichzelf reeds een belasting op buitenlandsche reizen vor men. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. heeft daarin aanleiding gevonden te onder zoeken, welke bedragen verschillende ge meenten voor paspoorten en verlengingen heffen en in de resultaten van dat onder zoek heeft de bond aanleiding gevonden, zich met een adres te wenden tot den mi nister van Binnenlandsche Zaken. Daarin wordt er op gewezen, dat vele gemeenten leges heffen, welke zeer beslist hooger zijn dan hetgeen voor een vergoeding van de werkzaamheden, verbonden aan de vervaar diging en uitreiking der paspoorten, ge vraagd kan worden. Dit is in strijd met de strekking der desbetreffende wettelijke voorschriften. In een circulaire van 6 Januari 1928 reeds heeft de minister van Binnenlandsche Za ken te kennen gegeven, dat een bedrag aan leges van 1 een voldoende vergoeding was te achten, welk standpunt de ministers van Buitenlandsche Zaken en Justitie bleken te deelen. Niettemin heffen vele gemeenten nog steeds een hooger bedrag. Bepaald exor bitant acht de bond b.v. het bedrag van 7.50, dat in Hilversum wordt geheven krachtens een verordening, welke de mi nister heeft goedgekeurd tot 1 Januari 1938. Met den meesten aandrang verzoekt de A.N.W.B. den minister dan ook, de ver leende goedkeuring der Hilversumsche ver ordening na dezen datum niet te conti- nueeren en bij de gemeentebesturen in het algemeen aan te dringen op verlaging der leges, onder onthouding van goedkeuring aan gemeentelijke verordeningen, welke op dit punt de grenzen van het redelijke over schrijden. EEN EXTRA SCHIP NAAR SPANJE? Uitgaande van de regeering in samenwerking met de Hollandsche kunstzijde industrie en Philips. Naar wy vernemen, bestaat in verband met den critieken toestand in Spanje by de directies van de Hollandsche Kunstzijde In dustrie te Breda en de N.V. Philips' Fabrie ken te Eindhoven, welke beide vennoot schappen groote belangen in Spanje heb ben, het voornemen een schip te charteren en voor de Spaansche kust te stationneeren, ten einde zoo noodig de nog in Spanje ver blijvende Nederlanders aan boord te nemen. Over dit voornemen is gisteren meerma len telefonisch overleg gepleegd met de regeering en verschillende scheepvaart maatschappijen. Naar ons wordt medege deeld, zou de bedoeling van het overleg zijn, het zenden van een schip officieel van de Nederlandsche regeering te doen uit gaan, terwijl de industrieën met directe be langen in Spanje in de kosten zouden bij dragen. MUSSERT OVER NIEUW-GUINEA. Interview met Duitsch journalist. De Rotterdamsche correspondent van tc Völkische Beobachter heeft een onderhoui gehad met den heer Mussert, die eerst zrn meening over de Dietsche volksgedachte uit eenzette en vervolgens uitweidde over de in het programma van de N.S.B. opgenomen kolonisatie van Nederlandsch Nieuw-Guinea. „Ben ik wel ingelicht", zoo zeide de heer Mussert, „dan heeft Australië Nederland eens den raad gegeven Nieuw Guinea met blanke bevolking te koloniseeren. Tot een actie van dergelijke afmeting is echter geen regee ring, dus ook niet de Nederlandsche regee ring van heden, om redenen van systeem in staat. Zulks zou slechts mogelijk zijn bü een eensgezind volk. Eerst wanneer het Neder landsche volk zich zal hebben bevrijd van de verlammende partijpolitieke verdeeld heid, kan het weder groote daden doen, zoo als de kolonisatie van Nieuw-Guinea, welke absoluut noodzakelijk is. Over de verkiezingen welke in 1931 ir, Nederland zullen plaats vinden, zeide de heer Mussert, dat de N.S.B. daaraan na tuurlijk zal deelnemen. De verkiezingen voor de Provinciale Staten bewijzen met welke middelen zal worden gestreden in den aanstaanden kiesstrijd. Er zullen slechts twee fronten zijn: aan de eene zijde de poli tieke partijen en aan de andere zijde de N.S.B. Het Nederlandsche volk zal te kiezen hebben tusschen politieken machtshonger aan de eene en eerlijk streven naar een na tionale wedergeboorte, aan de andere zijde. Het is de keus tusschen ondergang en be houd. Wij verwachten een harden strijd, maar stellen vertrouwen in de ontwaking van de nationale gevoelens van ons volk, aldus de heer Mussert. JHR. IR. C. J. A. REIGERSMAN GAAT HEEN. Jhr. ir. C. J. A. Reigersman heeft aan de Provinciale Staten van Noord-Holland ver zocht hem met ingang van 1 Januari 1937 eervol ontslag te verleenen als hoofdinge nieur-directeur van den Provincialen Water staat van Noord-Ho'land. Jhr. Reigersman die op 16 Augustus 60 jaar wordt, wenscht gebruik te maken van de gelegenheid waar bij ambtenaren, die den 60-jarigen leeftijd bereikt hebben te kunnen worden gepen- sionneerd. LIJK AANGESPOELD. Door twee burgers werd om ongeveer 6 uur tijdens het zeilen in de buitenhaven te Scheveningen het lijk drijvende gevonden van J. H„ 15 jaar, uit de Koppelstokstraat, te Den Haag, die op 27 Juli bij het baden in zee nabij den vuurtoren was verdronken. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Voorts is het onbekende lijk, dat op 28 Juli omstreeks 7 uur aanspoelde, door de familie herkend als te zyn van A. H. M., 17 jaar, wonende te Rotterdam, die op 24 de zer bjj het baden op Kijkduin is verdron ken. Donderdagavond werd door de afdee- ling van het Instituut van Arbeidersont wikkeling een ledenvergadering gehouden in het lokaal van den heer Jn. Bakker, onder leiding van den heer F. Riekwel. Medegedeeld werd, dat op 16 Augustus e.k. een feestweek te Schoorl zal plaats hebben, waarvoor medewerking gevraagd wordt. De voorzitter bracht in bespreking een te maken fietstocht, waarvoor een drietal richtingen werden aangegeven. Besloten werd om naar IJmuiden en Omstreken te gaan. Zij zal plaats hebben op 23 Augustus e.k. Pogingen werden aan gewend om weer een arbeiders-avond school op te richten. Evenals voorgaande jaren zal men trachten leesavonden te houden, eenige personen stelden zich beschikbaar een lezing te houden. Badplaatsen-tournee Emmy Baumann. De coloratuur-zangeres Emmy Bau mann zal .alvorens in het a.s. najaar- en winterseizoen in verschillende plaatsen van ons land zoowel alleen als in samen werking met haar eigen kamer-opera ensemble op te treden, een korte badplaat sen-tournee aanvangen op Maandag 3 Augustus te Egmond aan Zee, terwijl zij o.a. ook zal zingen te Bergen en Schoorl. Tocht ouden van dagen. Dinsdag hebben de ouden van dagen hun jaarlijksch uitstapte gemaakt. Om 8 uur stonden 3 autobussen gei eed, om alles in te laden, zooals eetwaren en versnaperingen en verder alles wat noodig was voor de reis, alles gegeven door de ver schillende zakenlieden. 'Particulieren had den in geld ruimschoots bijgedragen, zoo dat de 60 oudjes overvloedig konden wor den getracteerd. Allen werden van huls gehaald en even over half negen werd de reis aanvaard. Over Alkmaar werd gereden over Schoorl, Bergen en Wijk aan Zee, waar in het res taurant „Kennemerduin de koffie werd gebruikt. Vandaar werd om 11,20 de reis voort gezet over Haarlem, Amsterdam en Maar den ging het naar het zoo welbekende Oud- Valkenveen, waar de lunch werd gebruikt, en genoten werd van de mooie omgeving en niet te vergeten den doolhof, waar har telijk is gedoold en gelachen. Na door een heele poos te hebben ver toefd, werd een rondrit gemaakt door het Gooi, Hilversum bezichtigd en via Blaricum terug gereden over Amsterdam naar de „Nieuwe Karseboom" te Zaandam, de laatste pleisterplaats. Daar werd nog een gezellig uur door gebracht. De voorzitter, de heer van Kampen, sprak daar de oudjes toe en bracht dank uit aan allen, die hadden medegewerkt, om dezen dag van genoegen mogelijk te maken. Om half tien kwamen allen hoogst vol daan binnen. Feestweek kinderoptoeht Gistermiddag werd de aangekondigde kinderoptocht met versierde rijwielen enz. gehouden en al dadelijk kunnen we mede- deelen dat deze in alle opzichten schitte rend geslaagd is. al moet er bij gevoegd worden, dat de stroomende regen een lee- lijke kink in de kabel is geworden. Aan de stoet welke aan de v. d. Mijle- weg is opgesteld geworden namen niet minder dan 80 groepen en deelnemers deel. Alle zullen we niet opnemen omdat dit niet doenlijk is. Laten we er direct echter op volgen, dat deze kinderoptocht een openbaring is geworden. We zagen onder anderen een groep, voorstellende een bruidstoet en Meiko ningin; boerenbruidspaar op bokkenwagen; versierde bokkenwagen; vliegmachine ge monteerd op rijwiel; kano met matrozen; dokter en verpleegster; kano in witte bloemen; Castricum volgend jaar ons va- cantieoord; demonstratiehond van de hon denclub; versierde kinder-auto; kunst schilders in fluweelen jasjes met palet; ruiter te paard en nog tel van versierde rij wielen. De prysuitdeeling kon gelukkig dank zy het opklarende weer op het feest terrein geschieden, hetgeen geschiedde door den heer Aukes, die onder eenige hartelijke woorden de winnaars gelukkig maakte. Hierna werd door een goochelaar ver schillende trucs vertoond, die een waar lachsalvo deden opgaan. Ook dit deel van de feestweek is niet tegenstaande het slechte weer zeer goed geslaagd. Burgemeester en Wethouders der ge meente Graft hebben aan den aannemer E. Woud te Wormer opgedragen het bou wen van een betonbrug, Noordeinde van Graft, Zuiderbrug, voor de som van 2430, laagste inschrijver. Schoolfeest te Stompe toren. Onder niet bepaald ideaal zomerweer heeft Woensdag het jaarlijksch uitstapje met de kinderen van de O. L.-school te Stompetoren plaats gehad. In twee groote autobussen werd naar Bergen gereden tot aan de Ruïne. Vandaar ging het door Euwigelaan en Sparrenlaan op Duinver- maak af, waar de kinderen, nog begunstigd door vrij goed weer, naar hartelust hebben gestoeid en geklauterd op de duinen. De middag werd gedeeltelijk door regenwater bedorven, hoewel aan het strand ook nog flink werd gebaad en gespeeld. De school- feestcommiasie bereidde echter de kinderen aan het eind van den dag een verrassing in den vorm van een bioscoopvoorstelling te Alkmaar, die bij de jeugd geweldig insloeg Na den gebruikelyken rondgang langs hertenkamp en apen keerden allen voldaan Huiswaard. Bond voor Staatspensinnnrerini Door de afdeeling Noordschtrwoude— Oudkarspel van den Bond voor Staatspën. sionneering is besloten deel te nemen aan de groote demonstratie, welke in het voor jaar van 1937 in Den Haag zal worden gehouden. Een spaarfonds zal hiervoor gevormd worden. Koe door bliksem gedeed. Tijdens het hevige onweer, dat Weent- dagmorgen boven ons dorp woedde werd een koe van mej. de wed. D. Leeuwrlk in de weide door den bliksem gedood. Autotocht ouden van dagwi. Woensdag j.1. hebben de ouden van dagen uit Burgerbrug en omgeving een tocht gemaakt In luxe-aute'a. De reis ging over Alkmaar waar een bezoek aan de mooie Inrichting „Weater- licht" werd gebracht en Egmond naar Bloemendaal. Na op „Hel Kopje" aldaar eenigen tijd te hebben vertoefd, werd de reis voortgezet naar Zandvoort en Haar lem en vandaar terug over Alkmaar. Het weer was goed en ook overigens verliep deze tocht naar wenach. zoodat het gezelschap kan terugzien op een volkomea geslaagden dag. TELEVISIE DOOR AMATEURS. Thans 2 amateur-televisie tea In aansluiting op het bericht omtrent den televisiezender PA.OJJ. te Voorburg schrijft de Nederlandsche vereeniging voor internationale radio-amateurs, dat de zend tijden van dezen zender lijn lederen Zater dag van 00.00 tot 2.00 uur Amsterdamsen tijd (dus In den nrcht van Vrijdag op Za terdag). Het tydstip van den aanvang der uitzendingen zal nog nader worden bekend gemaakt. Zij vinden plaats op een golf lengte van 80 M. Dit is de tweede televisiezender, welke door leden van de Nederlandsche vereeni ging voor internationale radio-amateurtaae (N V IJL) in bedrijf is gesteld. Zooels be kend heeft de leider van de experimenteels afdeeling van deze vereeniging. de heer Kerknof te Eindhoven, in het begin van dit jaar het daadwerkelijke initiatief tot het doen van 30 lijnen televisie op den 80 meter band genomen. De heer Mulder, die deie uitzendingen van het begin trouw heeft gevolgd, la titans ook tot het bouwen van een televislemaiff overgegaan. De interma* in televiue-iAasn- dingen neemt hand over hand toe. Reeds tl een tieatal ontvangstations op verschillends plaatsen in ons land ln bedrijf, die lederen Zondagochtend van 0.30 tot 8.30 de Eind- hovensche uitzendingen „bezien". Deze sta tions zullen dus met de uitbreiding van de zenders wel in de allereerste plaats gebaat zyn. Vanwege de N.VJJL zal binnenkort, ver moedelijk eind September, een brochure worden uitgegeven, waarin ozn. de bouw van een eenvoudigen televisie-antvanpr wordt beschreven. Het secretariaat der vereeniging, postbus 150, Den Haag, ia gaarne bereid aan de ge interesseerden in deze uitzendingen meer uitgebreide inlichtingen te verschaffen. BELEEDIG1NGKZAAK DS. BIK. Twee verdachten van vrijgesproken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de meineedzaak tegen twee per sonen uit Enkhuizen, die voortgevloeid la uit de beleedigin^vaak tegen ds. Bik, predi kant te Enkhuizen. Het gerechtshof vereenigde zich met het vrijsprekend vonnis van de rechtbank te Alkmaar, omdat niet bewezen is, dat ver dachten opzetteli l een met de waarheid in strijd zynde v rklaring hebben afgelegd. De procureur-generaal had negen maanden gevangenisstraf geëischt 103' De dagen verliepen en de katjes in de mosterdDot werden hoe langer hoe grooter. Er waren er zelfs hn h heel hoog uitgroeiden en een mooie eur kregen. Maar de anderen begonnen ook lang/a merhand te veranderen. '<*ngza- [e berden eerst heel dik en daarna schoten er beHr.iM 8 meeldraden uit te voorschijn. Deze waren d ,net L>eri laag stuifmeel, die zich langzamerhand h ie kamer begon te verspreiden. De geleerde man vinH L 0U lLta ponders uit. Door een geheimzinnige rf.„, "8' rar n'em>nd achter kon komen, maakte hij reuzen wilgenkatjes. I

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6