DE OLYMPISCHE SPELEH Minister Göbbels ontvangt de pers. Rede van den minister. o..T°sirXteX"„X r? beh»°"i«' het congres van het I. O. C. De Olympische fakkel. Generale repetitie van de openingsplechtigheid. De spelers van 1940. Internationale sterrit voor auto's en motoren. Ons hockeyteam te Berlijn. De Duitsche autostrade. Onverwachte kom6t van onze zwemmers. kj' Dr. Göbbe Is Donderdagavond heeft in het «k den Dierentuin de rijksmini.* gebouw van voorlichting en propagÏÏÏl V02r volkB* journaliaten, alsmede de mó Goebbel®. film en de rttaX 2?*™ van de Olympische spelen in iroote**61) Van de Duitsche hoofdstad zifn oei,*6 "aar de zUn gekomen, ontvan- staande figuren uit He f'W' Vele vooraan- wereld en talrijke ri"'enale sport lieden. ykC bek#nde Du'tsche staats- onderstaatssecretaris va k En««lsche ken, en de £oeX bu/tenlan<^he za- oorlog en marine, Pietr? mUliSter Van secDreta^i7Cdhr<fFVunnk "m ^k8rege€ring. staats- mgsrede, welÏTg^beg- eveneens korte rede van-h een het I.O.C eraaf s m voorzltt*r van Na „„Vf de Ba,Uet Latour. woort- Hii ll PfU2C nam dr" het van He groette de vertegenwoordigers VM de mternat'onale pers uit naam van rijkskanselier Hit- Ier en van de Duitsche rjjksre- «eering. Hij wees erop, dat Duitsch- lend groote en waarlijk monu mentale voorbe reidingen voorde Olympische spe len had getroffen en gezorgd had, dat de mannen van de pers, de radio en de film over al het mo gelijke zullen be schikken wat hen bij hun arbeid zou kunnen verlichten. Ver der zeide dr. Oöbbels. dat niemand hunner om zijn overtuiging zou worden geweerd. Niets ligt nu meer voor de hand, dan te ver wachten, dat indien Duitschland de overtui ging van zijn gasten respecteert, ook de gas ten de overtuiging van het jonge Duitsch land zullen respecteeren. Dr. Göbbels verweerde zich met na druk tegen het verwijt, dat Duitschland van plan zou zijn om door middel van de Olympische spelen propaganda te maken voor zijn staat. „Ik kan u verze keren, dat dit niet het geval is". Duitsch land wil zich vanzelfsprekend van de beste zijde aan zijn gasten toonen. Dat gebiedt ons de beleefdheid, doch dit heeft met politieke propaganda mets te maken. Wij zouden willen, dat gii Duitschland zoo ziet, zooals het is. Wy zijn niet van plan u Potemkinsche dor pen voor oogen te tooveren". In het verder verloop van zijn rede ver klaarde rijksminister Göbbels, dat de ach ting voor de meening van anderen ook de plicht van de anderen met zich medebrengt om de meening van den partner te rispee- teeren Slechts op deze wijze verklaarde dr. Göbbels, onder levendige toejuichingen, be reiken wij op den duur een vrede in de we reldpers. die de voorwaarde moet zijn voor een politieken wereldvrede. Hij verklaarde verder: Ik acht het juist, dat wij na al het ongeluk, dat in de afge- loopen jaren over de geheele wereld is los gebroken, in de toekomst meer van het ge luk, dan van de zorgen der volkeren spre ken. Op deze wijze helpen wij mede, het ge lijk der volkeren te bevorderen. Het geluk der volkeren echter is, de politieke, econo mische en kameraadschappelijke vrede tus- schen ons allen. Dr. Göbbels besloot zijn rede met het uit spreken van den wensch, dat deze Olym pische spelen inderdaad een waarachtig feest van den vrede moge zijn, dat zij mo gen medehelpen, het geluk van de volkeren te bevorderen, de welvaart van allen te die nen, en een brug te bouwen waarop alle lan den elkaar kunnen tegemoet treden. De rede van den minister werd beant woord door den president van de interna tionale sportpersvereeniging, den Belg Boin. Gutermiddag is het congres van het In ternationaal Olympisch Comité in hotel Adlon voortgezet. Nadat des ochtends de Japansche verte genwoordigers erop hadden aangedrongen,, de Olympische Spelen van 1940 te Tokioito houden, kwamen des middags e ver eg woordigers van Finland aan het woord, die een pleidooi hielden voor Helsmgfors. De leider van de Finsche delegatie Enk van Frenkell en de vroegere minister van bu- tenlandsche zaken, Hjalmar Procope, lich ten de Finsche voorstellen uitvoerig toe; Uit de vergadering werden ver8cbd!end vragen gesteld omtrent de ™oge^kb van het houden der winterspelen m Fi land en inzake de huisvesting e>" deelnemers, welke door de Finsche verte genwoordigers werden bea *00DpHiseus- werd breedvoerig over de zaak 8 sieerd, doch tot een definitieve besll*®l g het nog niet gekomen. Die is waarschynlyk heden te verwachten. Het I. O. C. op het raadhuis ontvangen. In de historische zaal van het Berlb"®cljjg raadhuis vond gistermiddag de o ontvangst plaats van het Internationaal Olympisch Comité door den Staatscomm* saris, dr. Lippert. Aan het gezelschap een noenmaal aangeboden, tijden» b dr. Lippert een begroetingsrede hield, hij den president van het I.O.C., V Baillet Latour, den voorzitter van het Or- ganiseerend Comité, dr. Lewald, den Rijks sportleider, von Tschammer und Osten en den Staatssecretaris Pfundtner, de Olympi sche plaquette van de stad Berlijn aanbood. Graaf de Baillet Latour sprak een woord van dank namens het I. O. C. Dr. Benesj houdt een toespraak. De Olympische fakkel is gistermiddag het kruispunt van den weg naar Sezimovo Usti, tusschen Sobieslau en Tabor, gepasseerd. Daar stond een afdeeling Tsjechische sokols opgesteld, alsmede een groot aantal school kinderen met hun onderwijzers. Eenigen tijd voor de aankomst van den fakkellooper verscheen ook de Tsjechische Staatspresi dent, ds. Benesj, met zijn echtgenoote en eenige hooge ambtenaren, o. w. de chef van het protocol, Stringl. Hij werd begroet door den leider van de fakkelestafette, den voor zitter van de Tsjechische Athletiek Unie, ir. Fikl. Deze stelde den president voor aan kapitein von Honzatko, een Olympisch kampioen van 1896. Spoedig daarop ver schenen de voorbod envan den fakkelloop, vijf athleten, getooid met de wapens van Bohemen, Maehren, Silezië, Slowakije en Karpaten Rusland. Achter hen naderde de looper met het Olympische vuur. Hij liep op den Staatspresident toe, die daarop tot de menigte een kore toespraak hield. Dr. Benesj dankte in de eerste plaats voor de hem bewezen eer en sprak er vervolgens zijn vreugde over uit, dat de Olympische Spelen te Berlyn spoedig een aanvang zul len nemen. De Spelen zijn niet slechts een vernieuwing van de antieke idealen de schoonheid van lichaam en geest maar ook een demonstratie voor den vrede. „Ik zou wenschen", vervolgde dr. Benesj, „dat de bewoners van geheel Tsjecho-Slowakije aar deze demonstratie deelnamen. Ik wensch den fakkelloop op het gebied van Tsjecho-Slowakije op zijn weg naar de elfde Olympische Spelen te Berlyn het beste toe en onzen vertegenwoordigers op deze Spelen vele successen". Gisteravond is de Olympische fakkel te Praag aangekomen, waar op de Alstaedter- ring feestelijkheden waren georganiseerd. De minister van buitenlandsche zaken, dr. Krofta, begroette den fakkellooper namens den president der Tsjechische republiek en namens de regeering. Wij zien in het Olympische vuur, zeide de minister, een symbool van de eeuwige, hier en overal geldende waarheid, welker licht onder de volkeren moet worden ver spreid, om den algemeenen vrede, die wij allen zoo behoeven, te verzekeren. In dezen geest verheugen wy ons, over onze waardi ge deelneming aan dit internationale sport- feest. dat wy een volkomen succes toe wen schen. Gisteravond is het Olympisch stadion voor het eerst geheel gevuld geweest en hebben de Duitsche organisatoren van de Olympi sche spelen een proef kunnen nemen, welke moest aantoonen, dat alles zou loopen zooals zy het wenschten. De toegangswegen naar het stadion zijn tegen het avonduur overvol geweest, het verkeer was ontzaglijk, maar het werd voor beeldig geleid. Geweldige menschenmassa's werden per auto, ondergrond, trams en bus sen aangevoerd. En aan het stadion waren dezelfde krachtige maatregelen genomen welke Zaterdag by de officieele opening zul len gelden. Dientengevolge werden de tienduizenden en tienduizenden toeschouwers en de dui zenden deelnemers en deelneemsters aan de generale repetitie in groote orde toegelaten en opgesteld. Geen plaats in het stadion was onbezet. De indruk van die menschenmassa, in een zee van licht van de schijnwerpers, waarin tienduizenden gelaten hel beschenen wer den, was overweldigend. Voor de Berlijners, die Zaterdagavond geen gelegenheid hebben het plechtig ope- ningsspel bij te wonen, was dit een groot- sche avond. De organisatoren kunnen de zen avond als zeer geslaagd beschouwen. Over het spel zelf schrijven wij uiteraard pas Zaterdagavond na de officieele opvoe ring. Ook de uittocht der geweldige menschen massa's gaf een indruk van het opnemings vermogen der pleinen en toegangswegen. Het internationaal Olympisch comité heeft besloten de beslissing omtrent de plaats van de Olympische winterspelen van 1940 tgt het volgende jaar aan te houden. In dit verband vernemen wij, dat Noor wegen en Canada hebben verzocht met de organisatie der winterspelen te worden be last. Automobilisme. Gister zijn de deelnemers aan de inter nationale sterrit voor automobielen en motorfietsen te Berlyn aangekomen. De finish was de Noordelijke oprit van de Avusbaan. De deelnemers en deelneemsters kwamen uit 22 landen naar de Duitsche hoofdstad. Reeds om half twaalf, een half uur voor de officieelen tijd van aanmelding kwam de eerste wagen binnen. Aan het stuur zat piej. Haig uit Bir- mingham die door den stafleider von Bayer-Ehrenberg hartelijk welkom werd geheeten. De automobiliste ontving een bouuet bloemen, een Olympische auto- plauette en een Olympische wimpel, ter wijl de mede-inzittende een bronzen her inneringsplaquette kreeg aangeboden. De andere deelnemers lieten echter niet lang op zich wachten. Aan de eindcontrole was het weldra een drukte van belang en in het Avusrestau- rant heerschte een Babylonische spraak verwarring. Men hoorde Engelsch, Fransch, Tsjechisch, Deensch, Italiaansch en Poolsch en men zag niet slechts auto's en motor rijwielen uit alle deelen van Duitschland, maar ook uit Oostenrijk, ethland, Roeme nië, Nederland, Zuid-Slavië, Zweden, Hongarije, ja zelfs uit Turkije en Amerika. Een schitterende prestatie hadden vier studenten uit Praag volbracht. Zy waren op 25 Juli vertrokken om met een „kleinen omweg" via de Noordelijke IJszee, Berlijn te bereiken. Zij hadden daarbij meer dan 10.000 K.M. afgelegd. Alle deelnemers waren vol lof over den rit. Tegen vijf uur was reeds meer dan 90 pet. van alle deelnemers de controle ge passeerd. Een bijzonder goede indruk maakten de motorfietsrijders, die voor het grootste ge deelte in uniforme kleeding in gesloten landenteams de stertocht hadden vol bracht. De Nederlanders b.v. waren met 25 motorrijwielen en 39 persnoen ver schenen. Onze hockeyspelers per auto naar de Olympische stad. Gistermiddag zijn de leden van de Ne- derlandsehe Olympische hockeyploeg te Berlyn aangekomen. Zy zijn niet op de in deze dagen gebruikelijke wijze, evenals an dere Olympische ploegen ontvangen, tenge volge van de oorspronkelijke manier, waar op zij de reis naar de Olympische stad had den ondernomen. Met eigen auto's zyn zy Woensdag uit hun diverse woonplaatsen in Nederland vertrokken om elkaar Woens dagavond in Brunswijk te ontmoeten, waar de nacht werd doorgebracht. En zoo was het gistermorgen vroeg een karavaan van acht Nederlandsche auto's van diverse pluimage, van elkaar afwijkend in grootte, vorm, merk en nummerbord, doch allen met het nationaliteitsschild „NL", die zich in beweging zette om den nog restee- renden afstand tot de Duitsche hoofdstad af te leggen. De weg was op sommige plaat sen vry lastig, tengevolge van het slipge vaar, doch deze moeilijkheid wisten onze jongens, die elkaar zoo noodig aan het stuur aflosten, te boven te komen. Niettemin speelde het pechduiveltje en kelen hunner nog parten, want even boven Burg moest de auto, waarin de Waal, de Roos, Sparenburg en de masseur Vriezinga gezeten waren, tengevolge van motorpanne de reis opgeven. De auto moest in Burg ter reparatie ach terblijven en met den trein zetten de vier Nederlanders in den namiddag de reis naar Berlijn voort. De overigens, onder leiding van den chef d'équipe, jhr. L. J. Quarlee v. Ufford, en den heer J. H. Wagener, arriveerden tegen lunchtijd in Potsdamm waar het middag maal werd gebruikt en de heer Lotsy, de leidér der gezamenlijke Nederlandsche Olympische ploegen gewaarschuwd werd, dat de hockeyspelers in aantocht waren. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van den Duitschen Hockeybond de Nederland sche hockeyspelers bij het begin van den Avusbaan nabij Wannsee officieel te ontvan gen, doch in verband met het onzekere uur van aankomst werd dit plan later weer op gegeven. Een welkom. Toch werden de Nederlandsche hockeyërs, die den tocht maakten in de blauw-grijze uniform van de Nederland--he Olympische deelnemers bij het nade van de hoofd stad begroet en wel dooi ige Nederlan ders die hen tegemoet waren gereden tot voorbij Wannsee, waar onze jongens nog steeds in de waan verkeerden op weg te zyn naar een officieele ontvangst Even voor de Avusbaan kwam echter de wagen van den heer Lotsy tegemoet en de blijd schap over het weerzien die den voorsten rijder plotseling deed remmen, veroorzaak te nog bijna een botsing met de achterop komende wagens, doch gelukkig gebeurde er niets. Allen verlieten de wagen om den heer Lotsy de hand te drukken en zonder al te veel spijt vernam men, dat de officieele ont vangst niet doorging. Terwijl allen nog op den weg verzameld stonden, ging er een nieuw hoera op, want er naderde uit de richting van Berlyn een andere wagen met Nederlandsch nummerbord, waaruit de be wegelijke directeur van het Amsterdamsche stadion, de heer Jan van den Berg, sprong, die de hockeyspelers en officials eveneens hartelijk begroette. Over den Avus-baan en de Adolf Hitler- platz ging het vervolgens van den Kaiser- damm naar het Olympische dorp, waar de hockeyspelers tegen half vijf arriveerden en in hun kwartieren werden ingedeeld. De Olympische eed zal worden afgelegd door den Duitschen zwaargewicht-heffer Uudolf Ismayer, wiens foto men hier ziet. Nu de Olympische Spelen deze zomer maanden tal van automobilisten naar Ber lijn zullen trekken, waaronder er ongetwij feld velen zullen zyn, die tevens een indruk van de „Reichsautobahnen" mée naar huis willen nemen, plaatsen wij hierbij een overzichtkaartje van den stand der werk zaamheden op 1 Juli 1.1. Van het geheele net, dat een lengte zal verkrijgen van 7000 km., zijn thans onge veer 320 km. gereed en ruim 2000 km. in aanleg. Zij, die van Nederland naar het Olym pisch Stadion rijden en daarbij de route over Hannover kiezen, kunnen gebruik maken van het 32 km. lange wegvak Lehrte -Brunswijk, dat in April j.L voor het ver keer werd opgensteld. Van Berlijn uit zou nog een bezoek gebracht kunnen worden aan het, naar Stettin loopende gedeelte Berlyn-Joachimsthal (45 km.) Blijft men tot na 15 Augustus in de hoofdstad, dan zal men terugkomende vermoedelijk een groo- ter gedeelte van den autoweg Berlijn- Hannover reeds kunnen berijden. Meer naar het Westen kan men de wegen Düsseldorp-Keulen (25 km.) en Frankfurt- Mannheim-Heidelberg (83 km.) in oogen- schouw nemen. Het gedeelte Frankfurt- Darmstadt (22 km.) van laatstgenoemden weg is de eerstgeborene van de Duitsche autostrade en heeft zijn eersten verjaardag op 19 Mei J.l. gevierd. Tusschen Keulen en Bonn treft men te vens een enkelbanigen autosnelweg aan, welke niet tot het complex der „Reichs autobahnen" behoort en reeds in 1932 voor het verkeer werd opengesteld. Ten Zuiden van Berlijn vindt men nog de wegvakken Halle-Leipzig (27 km.) en München-Weyarn (32 km.), de laatste in de route München-Salzburg. Men verzuime hier niet de groote Mang- fallbrücke in oogenschouw te némen. Ten Noorden van de hoofdstad liggen nog de gedeelten Ogten-Dibbersen nabij Hamburg en geheel in Oost-Pruisen Ko- ningsbergen-Kobbelbude, welk wegvak ter lengte van 15.5 km. voorloopig enkelbanig is uitgevoerd. De overige wegen zijn alle uitgevoerd met twee afzonderlijke banen van 7.50 km. breedte. WA V Zwemmen. Mevr. Braun met Rle Mastenbroek, Stam en Haasman gearriveerd. Station Friedrichatrasse. Wederom af zetting van de perrons, wederom een muziekcorps, weer verscheidene promi nente personen van het Duitsche orga nisatiecomité. lederen middag tegen half vyf komt de D-trein uit het Wes ten, zooals zy dit te Berlyn noemen, uit Nederland. Gisteren zou een groote groep Engel- schen arriveeren, waaronder de voetbal lers en natuurlyk ontdekten we onder de aanwezigen behalve dr. Lewald, den heer Rous, secretaris van de Football Association, dr. Bauwens, lid van de or ganisatiecommissie voor het Olympisch voetbaltournooi, en nog vele andere figuren uit de internationale sportwe reld. Het was ons echter niet om de aankomst van de Engelsche ploeg te doen. Daarvoor zouden de heeren van Rossem, secretaris van het N.O.C. en van Randag, de Neder landsche attaché by de spelen, niet gekomen zijn. Een kleine groep Nederlanders werd met denzelfden trein verwacht. En toen, natuurlijk weer geruimen tijd te laat, de trein het perron binnenstoomde, za gen wij uit een der raampjes het hoofd van mevr. Braun stekerV en met de handen wui vend en zwaaiend naar de weinige Hollan ders, die ter verwelkoming aanwezig wa ren. Met mevr. Braun waren meegekomen Rie Mastenbroek en de beide Indische zwem mers Stam en Haasman. In de morgenuren was dit kleine groepje te Rotterdam door een aantal leden van de O.D.Z. uitgeleide gedaan, rustig en kalm, terwijl ook de ont vangst een dergelijk karakter droeg. Naar men weet komt de Nederlandsche zwemploeg eerst Dinsdag 4 Augustus naar Berlyn. Dat mevrouw Braun reeds enkele dagen eerder komt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat men het tenslotte beter vond iets meer tijd te besteden aan de voorberei ding. En wat was er dan logischer, dat haar pupil Rie Mastenbroek meeging? Voorts wa ren Haasman en Stam meegekomen om vooral hen, die nog zoo kortgeleden uit In- dië naar Nederland kwamen, in de gelegen heid te stellen te Berlyn aan de totaal vreemde omgeving te kunnen wennen en tevens konden zij dan nog eens extra hun licht opsteken bij de Japanners, Amerika nen tri andere buitenlanders, die reeds ge- ruimen tijd in het zwemstadion dagelijks trainen. Met de speciale autobus ging het direct de stad in. Eerst werd generaal b.d. Schef- fer, de voorzitter van den Kon. Ned. ama- teursschermbond, die evenals luitenant-ko lonel b.d. Linden, secretaris van de Kon. Ned. scherpschuttersvereeniging, met den zelfden trein was meegekomen, naar zijn hotel gebracht en toen ging het direct naar het Frauenheim. Mevr. Braun over de loting. Wij hadden in de bus nog even gelegen heid mevr. Braun over de loting te spreken. „Ja, ik heb in de krant gelezen, dat een Hollandsche jongedame de loting voor de zwemwedstrijden heeft verricht. Nu, zij heeft het niet slecht gedaan. Men zegt nu wel, dat Rie Mastenbroek zoo'n zware serie heeft getroffen met Gisela Arendt en Ca- therine Rawls, maar het voordeel is, dat zij tusschen deze beide zwemsters start, zoodat zij altijd een goed overzicht kan hebben. Rie moet natuurlijk reeds in de serie alles Amerika is door tal van schoonen ver tegenwoordigd. Hier ziet men mej. Dorothy Poynton, die in Los Angelos in 1932 Olym pisch kampioene schoonspringen werd en nu haar titel zal verdedigen. geven. Veel zal er trouwens van afhangen of er twee dan wel drie zwemsters naar de volgende ronde overgaan. Alle andere zwemsters van ons land zijn er goed afge komen En nu valt het maar te hopen, dat zy zich allen voor de volgende ronde weten te klasseeren. Inmiddels was de bus in de nabijheid van het Olympische stadion gekomen en vol be langstelling werden in het voorbijrijden de verschillende gebouwen bekeken. „Kijk Rie", zeiden wij, „daar ligt nu het groote zwemstadion". „Hé, het ziet er wel mooi van buiten uit, maar het lijkt niet zoo groot. Is het wel een heusche vijftig-meter-baan?" Wy hebben onze wereldrecordhoudster ge rust gesteld. Misschien zou zij dien avond nog even een kijkje gaan nemen, maar zij was wat moe van de reis en mevrouw en haar pupil zouden onmiddellijk een verfris- schend bad nemen en dan morgen onmid dellijk het water in. „En eens kijken, wat de buitenlanders piesteeren" voegde mevr. Braun er aan toe. Aan het Frauenheim werden de beide da mes hartelijk ontvangen. Verrukt was men over de omgeving, versteld stond men van de inrichting van het huis. „In een woord prachtig", was de meening van mevr. Braun. En toen moesten wij afscheid nemen, im mers het Frauenheim is voor ons verboden terrein. De bus keerde om, om Haasman en Stam naar het Olympische dorp te brengen, dat nog enkele kiolmeters verder is gelegen. Zij werden door den attaché van Randag weg gebracht en natuurlijk onmiddellijk in den vriendenkring, die er reeds lang in de Hol landsche huisjes bestaat, opgenomen. Met dc Nederlandsche hockeyers is het aantal landgenooten gisteren dus weer aanzienlijk vergroot. Vandaag zal de geheele Nederlandsche zwemploeg arriveeren. In training. Tevredenheid over de geheele linie. Gisterenmiddag zyn mevrouw Braun met Rie Mastenbroek, Haasmann en Stam aan gekomen en reeds vanmorgen troffen wij dit eerste, maar voorname gedeelte van de Hollandsche zwem-equipe in het Olympisch Zwemstadion, waar zij de omgeving eens

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7