ii«r»r98; c bm s- VKAGEN OP BELASTINGGEBIED. £attd: en Juïh&ouw TEXEL B c\BT"89; J- QetHeentazadeu SCHAGEN Een Kostbare Bezuiniging couranten-reclame IS niet te vervangen £aaUte b (Ongecorrigeerd). jMQezoudeH Stukken OLYMPISCHE SPELEN. JCeek School Schietwedstrijden B. V. L De uitsl.jvan den op Texel gehouden schietwedstrijd van den B. V L was- A-klasse: H. Z(jm 98; H. Kievits 96- P C-klasse: M. Bakker 98- t«i, r» u OO- r Am Tnn» iv a Joh- Daalder Wz 88 m€S 89J" TraP De eigenaar van dit been vond het „zonde van *t geld** om tijdig de remmen van A zijn auto te laten nazien.... Afwezig de heeren mr. dr. J A E Buiskool en Jb. de Vries (met kennisge ving). Mededeeling, dat de heer G. Gras niet accoord gaat met hurprijs terrein haven. Deze mededeeling werd voor kennis geving aangenomen. Rapport controle Eierveiling en toe lichting der commissie. De heer v. Erp is het niet eens met de wijze waarop de gemeente aan de koopers crediet verleent. Spr. wil dit doen op houden. De gemeente heeft reeds stroppen ge had. De voorzitter lichtte toe, dat het ten eenenmale onvermijdelijk is. Met de meeste voorzichtigheid wordt tewerk ge gaan. De heer Schoorl, voorzitter der com missie, deelde mede, dat de raad vertrou wen in deze commissie moet stellen. Wan neer bepaalde koopers het te lastig wordt gemaakt, zullen ze elders gaan veilen en doet dit daar aan onze eierveiling. Voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling inzake verzoek om huur- verlaging der vereeniging „Goed Wonen". De heer Bijlsma begrijpt dit niet goed. Spr. ziet er een gevaar in, dat straks toch enkele woningen leeg zullen komen te staan. Het is voor spr. nog de .raag, wat voordeeliger zal zijn of dat de gemeente een toeslag op de huur geeft, of straks het exploitatietekort bijpassen. De voorzitter deelde mede, dat alleen in bijzondere gevallen toeslag op de huur gegeven mag worden. Vaststelling verordening heffing van vergoeding voor inlichtingen uit het be volkingsregister. Geheven zal worden 5 cent per inlichting, per 100 4 cent, 500 3 cent, 1000 2 cent en per 10000 1 cent per inlichting. Vastgesteld werd de verordening op lig- en kadegelden. De verordening tot heffting van havengelden kon volgens Ged. Staten niet voor goedkeuring door de kroon in aanmerking komen, aangezien kanaal en haven voor ieder kosteloos be vaarbaar moeten zijn. Het liggeld per reis en per ton laadver mogen bedraagt IX cent. Dit kan ook per jaar worden betaald en zal alsdan per 50 ton laadvermogen of gedeelte daarvan 12.50 bedragen. Het kadegeld bedraagt 2X cent per M2. perdag of gedeelte daarvan. Voorstel tot liquidatie van het akkerbouw- voorschot ten name van Gebr. J en N. Way. Goedgevonden wordt, dat aan de Boeren leenbank het bedrag van 278.78 zal wor- Een bekende firma kwam eenige jaren geleden tot de conclusie dat zij met baar voornaamste artikel een ongenaakbare positie op de markt had veroverd. Zóó verzekerd was de directie van haar zaak, dat zy ertoe over ging haar advertentiebudget voor het komende jaar te halveeren. Dat jaar daalde de omzet met 40 en zij moest haar budge verdrievoudigen om het artikel weer op z'n oude plaats te brengen. Deze firma mag zich nog geluk kig prijzen die plaat» tenslotte hcroïerd te hebben; zij het dan ook met hooge kosten. Want memgeen M1 in een dergelijk geva moeten bespeuren dat zijn p aa nomen is door een zaa kortzichtig was om op de koopkosten te bezuinigen. Meer dan ooit geldt bet na. alle krachten te concentreeren P matige verkoopsmethodes. Wanneer g»; bezuinigen wilt, doet het dan door het mees e sche, doeltreffendste verkoop*""» del te benutten: courantenrecla den betaald. De schuld van Gebr. Way aan de gemeente blijft dus. Verzoek r.k. schoolbestuur om uitkeering van 57.200. Volgens art. 205 der L.O.-wet. De geschatte waarde van de school be draagt 71020,75, zoodat het schoolbestuur recht zal hebben op een bedrag van 56823 80. De gemeente bespaart hiermee een bedrag van 676.08. Aldus besloten. Aanbieding gemeenterekening dienst 1935. Benoemd in de commissie tot nazien de heeren S. Stam, Joh. de Veer en D. Bijlsma. Voorstel tot aanvaarding van een bedrag voor het eeuwigdurend onderhoud van een graf. Door de fam. Blom wordt een bedrag van 100 aangeboden voor dit doel. Behou dens goedkeuring Ged. Staten aangenomen. Voorstel tot intrekking van het raadsbe sluit tot niet deelname in het Middenstands- borgstellingsfonds. Door de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Hollands Noorderkwartier is bericht ingezonden, dat zij besloten heeft een der twee door haar aan te wijzen permanente besjuursplaatsen voor de gemeente Schagen beschikbaar te stellen. De voorzitter deelde mede, dat hij inmiddels reeds een vergadering heeft me degemaakt en hij tevens gekozen is in het dagelijksch bestuur. Als waarnemend gemeente-ontvanger werd benoemd de heer K. Holtrop, die te gelijkertijd de eed van zuivering en waarne ming aflegt Tot vertegenwoordiger der gemeente in de commissie van uitv. vleeschkeurings- dienst werd in de plaats van den heer J. Schoorl Pzn., benoemd mr. dr. J. A. E. Buis kool. Tot havenmeester werd benoemd de heer N. Hoogschagen te Schagen met 5 stem men. De heer J. Keesman kreeg 1 en de heer A. Lievens 3 stemmen. Datum van in diensttreding 1 September 1936. In verband met de op wachtgeld stelling van de onderwijzeres mej. P. A. Visser wordt goedgevonden een oproeping te plaat sen voor collectanten naar de betrekking van onderwijzeres in nuttige handwerken aan de ULO-school op een bezoldiging van 150 per jaar, hetgeen overeenkomt met ongeveer 2 per les uur. Voorstel tot overname van de Veldstraat en de Kanaalstraat. B. en W. stelden voor deze straten voor 1 per perceel over te nemen en daarna ze te voorzien van een teerdek, kosten begroot op 140. De heer Stam merkte op dat de heer Tuinman de straten aanbiedt, die volgens mededeeling in goeden stand verkeeren en de gemeente meent er nog voor 140 ver beteringen te moeten brengen. Laat de heer Tuinman dit in orde maken. De heeren v. Erp en de Veer merkten dit eveneens op. De heer Schoorl hield een lang betoog van het tegendeel en hoe men dit moest aanvullen. Het resultaat is geworden dat het voor stel kelderde met 81 stemmen. Alleen de wethouder de heer Schoorl was er voor. Vastgesteld wordt kohier Straatbelasting met 6458.20, idem Tonnen- en rioolbelas ting 4330, idem hondenbelasting 843 idem kohier1 Schoolgeld Traifsche cursus met 209.39. Bij de rondvraag deed de heer v. Eip klachten uitkomen omtrent de straten om de haven. Hoog noodig is verbetering ge- wenscht De voorzitter deelde mede dat dit in Augustus zal gebeuren. Alsnog zal op spoed worden aangedrongen. Mej. Kamp vroeg politietoezicht op het neerzetten van paard en wagen tijdens het venten aan de perceelen der bewoners. Hierna sluiting. Ongecorrigeerd. ook eens te probeeren voor het reinigen van eieren. Het bleek een zoo snel en af doend middel, dat ik Vim heb voorgeschre ven voor het reinigen van de eieren onzer leden. Mijn recept is als volgt: Vuil afkrabben met een mes, daarna reinigen met een voch tig lapje met iets Vim er op. Van alles wat ik heb geprobeerd, is er niets, dat het vuil zoo snel losmaakt en verwijdert als wat Vim op een vochtig doekje. En het is boven dien goedkoop, want met één busje van 15 cent kunnen 3500 eieren worden gereinigd. Het heeft niet lang geduurd, of alle leden volgden mijn raad op en zij hebben er veel gemak en voordeel van. En telkens, wanneer de Rijksinspecteur by mij komt controlee ren, is hij over onze eieren uiterst tevreden. Dat is voor my een groote voldoening". Waar de Coöp. Eierenbond te Rekken, volgens den bedrijfsleider zelf, met behulp van dit overal verkrijgbare middel, zulke gunstige ervaringen heeft opgedaan, hebben wij het wel van belang geacht om onze le zers in het pluimveebedrijf met deze resul taten bekend te maken. VRAGEN OP BELASTING-GEBIED. J. B.H. H. W. Uw meening, dat Uw broer niet belastingplichtig is, is niet juist. Hy woont samen met een belasting-plichtige en daardoor valt hfj nu in de belasting. Wanneer hij beslist geen andere inkom sten heeft, ook geen vrye kost en inwoning, dan kunt U m.i. wel bezwaar maken tegen het vastgesteld zuiver inkomen. Dit zou alleen een kleinere vermindering tot gevolg hebben. In ieder geval zal hy toch wel wat moeten betalen. Blijkens de Instr. (Inv. D. B.) kan geen beslag gelegd worden op Bezoldigingen en Pensioenen (Art. '19 Ambt. Wet) wat deze laatste betreft beneden een bedrag van 800. EEN VETERAAN AAN HET WOORD. Men schrijft ons: De heer J. H. Bennink te Rekken, die on danks zijn 75-jarigen leeftijd nog steeds aan het hoofd staat van de Coöp. Eieren Ont vang Vereeniging te Rekken, heeft een ont dekking gedaan, die voor pluimveehouders van groot belang is. Wy laten hier het relaas van zyn ervaringen volgen: „Al zyn eieren nog zoo versch en smake lijk, als ze vuilschalig zijn, verliezen ze op het oog en ook in prijs geweldig in waarde, ja, zijn vaak niet te plaatsen en terecht, Nu moge men zeggen: „produceer dan toen een ei, dat zindelijk uit het nest komt", stel lig een goede raad, doch de praktijk spreekt ook een woordje mede. Een niet onbelang rijk percentage heeft nog een schoonmaak beurt noodig. En hoe? Afwasschen en onder water dompelen is een oude manier, maar deze eieren bederven spoedig en presentee ren zich ver van „versch". Afwasschen met azijn is in den laatsten tijd vrijwel contra bande. Men ruikt het zelfs. Bijwerken mot krijtwit geeft het ei een „goor" aanzien Overal moeilijkheden! Wie dit artikel van een 50-tal of meer boeren in ontvangst moet nemen, weet er van mee te spreken Als bij toeval werd Vim geprobeerd en di bleek een enorme verbetering op het in het Eierenbesluit aanbevolen .plaatselijk af vagen met een vochtigen doek". Mijn doch ter, de krachtig reinigende werking van Vim kennende, kwam op het idee om Vim op hetzelfde tijdstip uit Den Haag naar Am sterdam vertrekt. Daarbij heeft hij den trein naar Leidschen- dam blijkbaar niet tijdig opgemerkt. Het slachtoffer moest nog aan het werk gaan. Hij had de masten van de stroomleiding moeten schilderen. Hiermede wordt ge wacht, tot de 'aatste trein is gepasseerd, waarna de stroom wordt uitgeschakeld. De geneeskundige dienst heeft het stof felijk overschot overgebracht naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. EENIGE UREN VOOR DE OPENING. In aansluiting op wat reeds in de Sport pagina geplaatst is over de opening der Spelen, kunnen wij nog het volgende me- dedeelen: De belangstelling voor de groote openings plechtigheden is \»2l zeer groot. Niet alleen tallooze buitenlanders hebben zich naar de binnenstad begeven, waar vanmorgen vroeg reeds voorname straatgedeelten waren af gezet, men kan wel zeggen, dat heel Berlijn op de been is. De grootste drukte concentreert zich by het begin van Unter den Linden, welke boulevard zelf thans geheel stil ligt, een plechtige stilte, nog verhoogd door de vlag- genversiering, die thans beter dan ooit uit komt. De groepen van de sportstudenten der diverse landen, waarbij wij ook de Holland- sche equipe ontdekken, in keurige grijze uniformen met grijze studentenbaretten op het hoofd, staan naast het graf van den on bekenden soldaat opgesteld. Klokken beieren en daartusschen door flitsen zangflarden van aanrukkende jon- gensgroepen. Tusschen het Ehrendenkmal en de groo te Berlijnsche dom staat het altaar opge steld, waar straks het Olympische vuur voor het eerst in deze Olympische stad zal bran den, na een toch van Griekenland, het klas sieke land der Olympiade, naar Berlijn, de nieuwste Olympia-zetel te hebben gemaakt. Straks is het begin der spelen een feit. Nog enkele uren en de laatste estafette- looper brengt zyn kostbaren last Duitsch- land's hoofdstad birihen. DE INDEELINC? DER ATHLET1EK- WEDSTRIJDEN. De indeeling der. athletiek-wedstryden van de Olympische-, Spelen is wat de Ne derlanders betreft, als volgt: Op Zondag 2 Augustus om half 11 des morgens worden de eerste series geloopen. 2e serie: Bauer Joego-Slavië), Berger (Nederland), Berger (Oostenrijk), Dana- her (Zuid-Afrika), Marchant (Zwitser land), Sande (Argentinië). 3e serie: VanBeveren (Nederland), Grim beek (Zuid-Afrika), Mohd Kahn (Af ghanistan), Salcedo (Philippijnen), San- chez (Columbia), Toomsalu (Estland). 10e serie: Orr (Canada), Osendarp (Nederland), Pennington (Engeland), Struckl (Oostenrijk), Whiteside (Britsch Indië). De loting voor de series 100 meter is voor Nederland zeer gelukkig uitgevallen. Bij een normaal verloop kan men er vrij zeker van zijn, dat onze drie deelnemers op dit zoo by uitstek belangrijke loopnummer in elk geval de kwart-finale zullen bereiken pech natuurlijk buiten beschouwing gela ten. Berger, die in de tweede serie start, heeft een uitstekende kans op de eerste plaats. Zijn ernstigste concurrent is Dannaher (Zuid-Afrika). De andere deelnemers in deze serie zyn allen zwakker dan Berger. Daar twee loopers de kwart finale zullen bereiken, is Berger er zeker van zich te kunnen plaatsen. Ook van Beveren heeft een gemakkelijke serie. De kans is eveneens groot, dat onze land genoot als eerste zal aankomen, gevolgd door den Zuid-Afrikaan Grimbeek. Osendarp heeft een serie van vijf deelne mers geloot. Zijn eenige concurrent is naat het zich laat aanzien de Engelschman Pen nington. We hebben in het Olympisch dorp bij onze officials eens geinformeerd naar de daar heerschende meening over de loting. Men bleek ook daar de opvatting te zijn toegedaan, dat Berger, van Beveren en Osendarp ongelukjes voorbehouden beslist de kwart-finales kunnen bereiken. SPOORWEGARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. In den afgeloopen nacht, even na 12 uur, is de 36-jarige spoorwegarbeider J. B., wo nende te Rotterdam, op den spoorweg in de richting v. A'dam, ter hoogte van de Binck- horstlaan te Den Haag door 'n trein gegrepen en op slag gedooda Omtr. de juiste toedracht van dit noodlottig ongeval tast men in het duister, omdat vermoedelijk niemand het ongeluk heeft zien gebeuren. De wagenbe- stuurdei van den trein, welke om 12.15 uur uit Den Haag naar Leidschendam was ver trokken, heeft verklaard, dat hy plotseling een man de lijn zag oversteken. Oschoon hy uit alle macht remde, was niet meer te voorkomen dat de man werd ge grepen en een eind werd gesleurd. Hy moet op slag zyn gedood. Vermoedelijk heeft het slachtoffer uitge weken voor den Pullman-trein, die ongeveer GEEFT ONS EEN IJSCO VAN 3, VAN 5. In den Gids voor Schoolreizen onder re dactie van de heeren J. H. Boon en Jac. Dam, onderwijzers, een boekwerkje, dat ook dit jaar in een oplage van 12500 exempla ren gratis is toegezonden aan alle onder wijsinrichtingen en honderden vereeni- gingen, vraagt de redactie aan alle reislei ders van groepen kinderen te willen bevor deren, dat de jeugdige reizigers uit het reis- potje een klein offer brengen voor zwakke kameraadjes in den lande, die een verblijf van 46 weken in een andere luchtstreek zoo dringend noodig hebben. Als ieder kind (meer dan 600.000 maken een schoolreisje) een ijswafel van 3 of 5 cent offert, kan veel leed verzacht worden. Dit ijscofonds heeft de redactie van den Gids voor Schoolreizen te onzer beschik king gesteld. De opbrengst zal worden ver deeld onder alle vereenigingen, werkzaam op het gebied der kinderuitzending, naar verhouding van het aantal door het rijk gesubsidieerde verpleegdagen. Het is voor hoofden van scholen, onder wijzers en andere leiders van jeugdreizen een kleine moeite aan de vorming van een belangrijk IJscofonds mede te werken. De jeugdige reizigers zullen gaarne hun ysco offeren, indien de reisleider het verzamelen der centjes op zich neemt. Maar ook Gy, ouders, grootouders, die zich verheugt in het bezit van gezonde kin deren, kleinkinderen, brengt ze tot dit klei ne offer, voeg er een ijswafel aan toe, ver zamel ze in Uw kring van kennissen, de ysco's van 3, de ijsco's van 5 en stort het ge zamenlijk bedrag op de IJsco-Giro-Rekening 245800, Pioenweg 25 's-Gravenhage. Zonder uitzondering verkeeren alle uit- zendvereenigingen in financiëele moeilijk heden. Daarom volgen de besturen met meer dan gewone belangstelling den ijsco regen op bovengenoemde postrekening. Lezers en lezeressen, van Uw bereidheid tot dit kleine offer zijn wij overtuigd. Ons helpt echter alleen de daad. Helpt onze zwakke kinderen reiken tot daar waar de dadels hangen. H. C. Snel, directeur v/h Centraal Ge nootschap voor kihderherstellings- en va- cantiekolonies. Mr. J. H. de Crane, secretaris-pen ningmeester der centrale commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten „Kinabu". Dr. H. J. Damen, voorzitter v/d ka tholieke kinderuitzending in het bisdom Haarlem. Ds. Corn. J. v. Paassen, voorzitter der chr. gezondheids- en vacantiekolonies in Ne derland. Mevrouw dr. R. Wijnberg, secreta resse der joodsche zee- en boschkolonies „Wijk aan Zee". De ondergeteekenden bevelen dit „IJsco- plan" van harte aan: Prof. Dr. G. A. VAN POELJE, Directeur-generaal van het Onderwijs. Dr. N. M. JOSEPHUS JITTA, Voorzitter van den Gezondheidsraad. Dr. C. VAN DEN BERG, Dir.-Generaal v/d Volksgezondheid. WATERVERVERSCHING VAN DE BLEEKERSLOOT. Aan de redactie van de Alkmaarsche Crt. Ik verzoek een klein plaatsje als inge zonden stuk in uw geacht dagblad, het zou ten algemeene nutte kunnen zyn. Vernemende dat voor water-verversching in de Bleekersloot een pompinstallatie zal worden gemaakt, op een terrein aan de Heilooërdyk. Volgens myn inzicht zal dat geen voldoe ning geven. Ten eerste omdat zoo'n pompinstallatie te weinig water geeft, pl.m. 100 kub. meter water per uur en ten tweede dat het water hetwelk wordt opgepompt waarschijnlijk brak en zwavelig zal zijn. Daardoor erg riskant werk. Ik zelf wil een ander plan naar voren brengen, waardoor niet alleen de Bleeker sloot, maar ook meerdere en andere plaat sen er mede gebaat zullen zijn. Onder de brug aan de Kennemersingel tegennover de molen van Piet een bema ling aanbrengen, daar een schutmuurtje te zetten en dan een watervijzel diam. pl.m. 50 cjn. met een electromotor van S PJC. (voor de ontworpen pomp is 6 P.K. noodig). De vijzel verzet een water hoeveelheid van 350 kub. meter per uur. Dat water wordt dan gehaald nK het Paardewet en wordt gebracht in de sloot loopende langs het Ropjeskuil en zoo ver volgens voor en achterom het ziekenhuis, langs Westerlicht en komt dan in de vijvers van de Hertenkamp. Gaat van daar door bestaand riool naar de Zandersloot en vervolgens door het be staande slootje tot Sportpark. Deze sloot met een riool door te trekken naar de be staande riolen van Nieuwpoortslaan en ver dere straten tot in de Bleekersloot. Zoo heeft men een veelvoudige water- verversching. De hertenkamp is er al heel veel bij ge baat, eiken dag als men daar verblijft moet men medelijden hebben met onze geveder de dieren, die moeten leven, eten en was sen in het troebele stinkwater. De kosten van aanleg zijn veel lager en de exploitatie eveneens. De opvoerhoogte is niet meer dan 60 c.m. en geeft nog een aardigen aanzicht, het ge regeld stroomen van een sloot en beek. Ook kan men een klein watervalletje maken. Verzoekende aan gemeentebestuur een en ander in overweging te willen nemen, tee- ken is met dank voor de plaatsing. Goed bad en zwemwater voor eend en zwaan. DE VACANTIEBONNEN DER BOUWVAKARBEIDERS. Geachte Redactie! Uw bericht in het blad van 30 Juli j.1. inzake vacantie van de bouwvakarbeiders, geeft aanleiding tot de meening, dat het bedrag dat de werknemers ontvangen voor het inwisselen van hun loonbonnen, zou kunnen worden gebruikt als b.v. reis geld om vacantiereisjes te maken enz. Niets is echter minder waar. Dit geld kan enkel maar dienen voor loonderving. Vele werknemers zullen, doordat zy met werk loosheid te kampen hebben gehad, geen bonnen genoeg hebben om de loonderving te niet te doen. Gy zult ons zeer ver plichten als U dit nog even in Uw blad wilt vermelden, omdat enkele personen ons al gevraagd hebben, hoe groot ons spaar potje is. Bij voorbaat onze dank. Namens het bestuur, H. HABIECHT, penningm. CORRESPONDENTIE. J. B. te S. Plaatsing van uw stuk achten wy niet wenschelyk. De heer J. A. J. Pedroli te Alkmaar is te Haarlem geslaagd voor het examen hoofd- acte. Mej. J. Schanerveld te Broek op Lan- gendijk is te Haarlem geslaagd voor het examen hoofdacte. Mej. G. Schouten te Heerhugowaard is te 's Gravenhage geslaagd voor het examen Duitsch 1. o. De herv. Timotheusschool te Enkhui zen ontving van wylen den heer G. P. de Vos aldaar een legaat groot vijfduizend gulden. PREDIKBEURTEN. Evang. Luth. Kerk. ALKMAAR, 10 uur, mej. da. P. M. Stol, van Haarlem. (Verbeterde opgave). Glimlachje Professor (opgetogen) „Nu, llef6te, wie Is er nu verstrooid Ik heb mijn parapluie èn de Jouwe mee naar huls gebracht I" Z'n vrouw „We zijn geen van belden met een parapluie uitgegaan". (Humorist)

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3