DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nog weinig teekening in den strijd. No. 181 Maandag 3 Augustus 1936 138e Jaargang De regeering meldt successen; strijd om San Sebastian? Franco weigert verdere interviews. Nederlanders op Ibiza geïsoleerd. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit He. bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Twee leiders der Spaansche rebellen, links generaal Mola, rechts José Rivera. Bij den aanvang van de derde week van den Spaanschen burgeroorlog rijn de fronten vrijwel hetzelfde als acht dagen geleden. Eenige beweging is slechts te be speuren voor Saragossa en voor San Se bastian. In Navarra dringen de nationalis ten krachtig op naar de kust, voor Sara- trachten de regeeringamilities hun nederlaag van de vorige week te herstel- i** Zij hebben tot dusver echter nog niet eens Huesca kunnen veroveren. De in de lange telegrammen uit beide hoofdkwartieren, te Madrid en te Bur gos, gemelde terreinwinsten blijken bij onderzoek aan de hand van nauwkeurige kaarten in het algemeen onoeteekenend en strategisch van weinig belang te zijn. Slechts de bewegingen in het Guadarrama- gebergte zijn van speciale beteekenis, aangezien het daar gaat om het bezit der bergtoppen en der waterleiding van Ma drid. In de laatste 24 uur schijnt echter in dit gebied niets veranderd te zijn. Nieuwe Katalaansche regeering gevormd. Nicolaus Dolwer, oud-minister van de repu bliek en leider van de „Katalaansche actie' verklaarde in een interview, dat een nieuwe Katalaansche regeering is gevormd op een breede basis. Men moet derhalve deze regee ring vertrouwen schenken, opdat zij handelend kan optreden. Zoo zal er voldoende autoriteit sijn, om met alle kracht op te treden tegen hen, die de orde willen verstoren. De Katalaansche regeering moet de eenige regeering zijn in Katalonië en alle loyale Ka- talanen moeten zich snel onder de autoriteit van deze regeering plaatsen, opdat spoedig de economische orde in het land wordt hersteld. Dolwer voegde hieraan toe: „we zijn allen ervan overtuigd, dat de actie van de militairen een orde wil scheppen, welke wij revolution- nair noemen, doch laat deze orde zoo revolu- tionnar zijn als men wil, laat het in ieder geval orde zijn". Officieuze berichten maken melding van een belangrijk succes der regeerings- troepen, die er in geslaagd zijn het dorp Sastago te heroveren, waar zich de voor naamste fabrieken bevinden, die Saragossa van het noodige voorzien. Vliegtuigen der regeering hebben vlug schriften boven Cordoba uitgeworpen en voorts de brug gebombardeerd in Alcolea op 50 K.M. ten N.O. van Sevilla, waar over een belangrijke spoorlijn loopt. De plaatselijke commandant van Malaga heeft drie colonnes gevormd, teneinde kleine groepen Afrikaansche troepen te achter volgen. die in het begin van de opstandige beweging te Algeciras aan land werden gezet en die daar verslagen werden. De Gaceta de Madrid publiceert een de creet van den minister van Arbeid, waar ij een einde gemaakt wordt aan de staking in het bouwbedrijf, die 1 Juni werd afgekondij, De zegeeringstroepen naderen Vranaida. «ijo nog slechts op een afstand van 8 K. de stad. In den toestand in Barcelona is geen wijz ging gekomen. Men verwacht met smart nieuws v*n het front in Aragon, aangezicD me hoopt, dat vandaag of morgen Huesca borden aangevallen. De voorhoede van regeeringstroepen bevindt zich op 4 K.M. van de stad. Almeria in handen der regeerings troepen. Geen kerk of klooster aan vernieling ontsnapt. De rebellen te La Linea hebben twee afge- vaardigen gezonden naar den piloot van het regeeringsvliegtuig, dat hier een noodlanding moest verrichten en zeiden hem: „indien gij en uw bemanning capituleert en het vliegtuig uit levert, zal uw thans gearresteerde familie niets geschieden, zoo niet, dan worden uw familieleden terstond terecht gesteld." De pi loot heelt hierop nog niet geantwoord. Een Britsche torpedojager is vanavond uit Almeria met acht Britsche uitgewekenen aan boord in Gibraltar aangekomen. Dezen ver klaarden in een onderhoud, dat Almeria ge heel in handen der regeeringstroepen is maar zeer zware schade heeft geleden. Geen kerk of klooster is aan plundering en brandstich ting ontsnapt. Honderden fascisten zouden zijn terecht gesteld. Het is thans kalm in de stad. Mededeeling van generaal Queipo de llano. Generaal Queipo de llano, die vannacht weer over den radiozender Sevilla heeft ge sproken, verklaarde, dat de rust, die op het oogenblik heerscht, de stilte voor den storm is. De positie van de regeering te Madrid is uiterst kritiek, en is nog ongunstiger gewor den, doordat de laatste dagen verschillende eenheden van de civiele garde naar de nationa listen zijn overgeloopen. Offensief van generaal Franco op komst. Naar uit Tanger wordt gemeld, wordt in het hoofdkwartier van generaal Franco koortsach tig gewerkt. Den geheelen dag reden gisteren vrachtauto's af en aan, met troepen, die naar Ceuta en Tetoean worden vervoerd. Generaal Franco is van plan, zijn troepen bij de eerste belegenheid op onopvallende wijze naar Spanje te transporteeren. Men verklaart bo vendien, dat sterke luchtstrijdkrachten te Tetoean geconcentreerd zijn. Opmarsch der opstandelingen naar San Sebastiaan. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de van Pamplona uit optrekkende troepen der opstandelingen den hoofdweg hebben verlaten en door de bergen oprukken naar San Sebas tiaan. De artillerie, welke moeilijk getransporteerd kan worden in dezen bergstreek, heeft op een hoogte een stelling betrokken en vandaar het vuur geopend. Te Hendaye kan men het optreden der bat terij gadeslaan. De aanval is in de eerste plaats gericht op Renteria en Pasajoz. Indien de opstandelingen erin zouden slagen deze plaatsen te bezetten, dan zouden de regeeringstroepen, welke zich te Irun bevinden, geïsoleerd zijn. Aan de Telegraafkantoren kunnen reeds weer telegrammen worden aangeboden. Er kan evenwel geen waarborg worden gegeven voor de goede overkomst. Aangezien het treinver keer nog niet kon worden hersteld, heeft men autobussen in dienst gesteld om een verbin ding tusschen Vetoria, Burgos en Pamplona mogelijk te maken. De civiele gouverneur heeft tegenover een correspondent van Havas verklaard, dat verscheidene duizenden vrijwilligers zich op verschillende punten van het front bevinden, waar de opstandelingen in toom worden gehouden. „De opstandelingen hebben getracht zich is Pamplona te nestelen en zich meester te maken van Irun, Oyarsun, Renteria en Tolosa. Wij hebben ze afgeslagen. Zij zijn er ternauwernood in geslaagd aan den eenen kant de grens van het dorpje Casti- lo en aan den anderen kant Villafranca te bereiken. Vervolgens hebben zij gepoogd ons aan te vallen op de helling van Rigo- kua, door van den hoogen berg af te da len. Ook hier zijn zij daarin niet geslaagd. Op het oogenblik houden wij hen overal er onder. Onze tactiek is buitengewoon eenvou dig. Wij vormen twee vrij sterke colonnes om naar Pamplona en Logrono op te rukken en de rebellen in den kop aan te vallen. Te Valencia is de toestand normaal. In Catalonië is de rust hersteld. Een vrijwilligerscolonne is uit Barce lona vertrokken om te trachten Saragossa te hernemen. Onze successen zijn buiten twijfel, het is nog slechts een kwestie van dagen". De strijd nabij Segovia. De correspondent van Havas aan het front van den Col de Leon meldt: de linies van de beide partijen zijn weinig veranderd. De re geeringstroepen zijn een weinig opgerukt. Volgens gevangenen hebben de opstandelin gen een stelling ingericht op de noordelijke helling van den Col de Leon om hierop terug te trekken, en is het hoofdkwartier overge bracht van San Rafael naar Estinar, dat op 7 K.M. achter San Rafael ligt. Het schijnt, dat de rebellen te Estinar hun troepen, die op den Col de Leon strijden, wil len concentreeren, tezamen met die welke La- granja nog bezet houden, teneinde zich op Segovia terug te trekken. Verwoede gevechten bij Tolosa. De opstandelingen hebben Tolosa omsin geld, dat door loyale troepen en lieden van het Volksfront wordt bezet. Er worden overal gevechten geleverd, tot zelfs op de begraafplaats. Tolosa bevindt zich op bijna 60 K.M. van San Sebastian. Uit van de grens ontvangen berichten blijkt, dat de artillerie derlbrten van San Marcos en Guadalupe de rebellen in Navarra heeft verspreid. Thans probeeren regeeringstroepen en vrijwilligers de opstandelingen naar Navarra terug te drijven. Den geheelen dag wordt aan de Fransche grens duidelijk geschutvuur ge hoord. Overwinningsbericht der loyale troepen. 86 rebellen gedood. „EU Socialista" verneemt uit particuliere bron, dat de loyale troepen Castillo Atienza in de provincie Guadalajara hebben ingenomen, en dat 86 rebellen zijn gesneuveld. Officieren van het regeeringsleger, die deel namen aan de bestorming van Guadalajara verklaarden, dat zij bij het betreden van de luchtvaart-kazerne de lijken hebben gevonden van generaal Barrera, gekleed in burger, en van generaal Gonzalez Dara, in admiraals uniform. De generaals Garcia Camireno en Rodriguez Ramirez die door de rebellen in de provincie Leon waren gevangen genomen, hebben over de Portugeesche grens weten te ontsnappen zijn in Madrid aangekomen, waar zij zich ter beschikking van de regeering stelden. Fascisten onthoofd; lijken in zee geworpen. Volgens verklaringen van uitgewekenen uit Malaga en andere steden in Andalousië, heb ben de communisten thans besloten hun muni tie te sparen voor het komende offensief tegen La Linea, San Roque en Algeciras. De gevan gen genomen fascisten worden onthoofd en hun lijken in zee geworpen. De uitgewekenen zagen gisteren talrijke onthoofde lijken in zee drijven. Vele wapenen der regeeringsaanhan- gers zijn van oud model en het meerendeel der plunderaars in de steden Ronda, Alhama, Velez en Malaga zijn jongens van nog geen 17 jaar. D:n vreemdelingen geschiedt niets. Regeeringstroepen naar Saragossa; maatregelen tegen terrorisme. De regeering deelt mede, dat de loyale troe pen naar Saragossa oprukken, een vijandige afdeeling hebben verslagen en de steden Sas tago en Quinto op 40 en 30 K.M. van Sara gossa hebben ingenomen. Het militair comité, dat een eind wil maken aan de daden van terreur, heeft aangekondigd, dat elkeen die be trapt wordt op het verrichten van geweldda den of wetsovertreding, op staanden voet ge- executeerd zal worden. De Amerikaansche kruiser „Oklahoma" is van de Spaansche kust te Saint Jean de Luz (Frankrijk) teruggekeerd, met aan boord 81 uitgewekenen, meerendeels Engelschen, als mede Amerikanen, Spanjaarden en een Duit- scher. De strijd om Saragossa. Van particuliere zijde wordt vernomen, dat Zaterdag de rebellen in Saragossa trachtten een uitval te doen om de stad Sastago, waar de voornaamste electrische centrale van Sa ragossa staat, te hernemen. Zij werden evenwel door de artillerie van de regeeringstroepen teruggeslagen, de regeeringstroepen namen verder Bujaralor en Escatron in de provincie Saragossa in alsmede Hijar, Alcaniz en Alba- late in de provincie Teruel. Deze plaatsen lig gen op een 50-tal K.M. van Saragossa. Ook Arena San Pedro aan de grens van de provincies Avila en Toledo werd door de re- geeringstroepen ingenomen. De Guardia Civile welke hier in opstand was gekomen, gaf zich op de eerste sommatie over. Radioredevoering van Martinez Barrio. Martinez Barrio heeft Zaterdagavond voor den zender van Valencia een radio redevoering uitgesproken tot het Spaan sche volk, waarin hij o. m. zeide: de mili taire revolte is niet gericht tegen .een Marxistische regeering, noch tegen een Marxistisch leger, noch tegen een Marxistischen staat. De militairen zijn in opstand gekomen tegen den Spaanschen staat, die vertegenwoordigd wordt door den op wettige wijze door een wettige Kamer benoemden president. Zij hebben den opstand ontketend om in de plaats van den algemeenen wil des lands den w.1 te stellen van een maatschappelijke klasse, die haar privileges wil laten voortduren De dictatuur van Primo de Rivera i, gevallen door zijn onbekwaamheid, de monarchie is ge vallen tengevolge van haar dwalingen en haar eeuwenoude ondeugden: het is de wil van asPchn,De' 7 Zl' T' 7"' °pStaan uit haar asch. De Spaansche democratie is wettig geor ganiseerd en is in een legitiem regime, dat met kan worden betwijfeld. Derhalve vragen hè d k 7 0Me krachtif5« vastberaden- heid te eerbiedigen. Ieder land is vrij zijn eigen lot te bepalen en absolute neutraliteit te vragen van alle vreemde landen. De opstande- 'lngen vragen hulp van andere landen om te- gen hun vaderland, tegen de republiek te strijden. De voorzitter van de Spaansche Ka mer stelt er prijs op de internationale opinie voor dit gevaar te waarschuwen: Spanje eer biedigt de vrijheid van ieder land zich te be sturen zooals het dat wil, maar het vraagt we- derkeeng, dat men zijn wÜ eerbiedigt. Het authentieke Spanje wordt slechts vertegen woordigd door den leider van de verantwoor- lijke regeering en door de wetgevende Ka mer. Voor de opstandelingen is thans het uur van «vergave gekomen en van onderwerping aan de grondwettelijke autoriteiten die den wil géven republlkeinsch SP®nje zullen weer- Kolonel Puig gesneuveld. Kolonel Puig, die het commando voerde over een der regeeringscolonnes aan het front van Guadarrama, is Zaterdag door mitrailleurvuur der rebellen gedood. Zijn stoffelijk overschot is naar Madrid over gebracht, waar het plechtig ter aarde zal worden besteld. Troepen uit Valencia in Madrid. De voor samenwerking tegen de opstande- iingen in Guadarrama naar Madrid gedirigeer de troepen van het garnizoen van Valencia zijn per trein alhier aangekomen. Men denkt dat xij voorloopig in de kazernes van het Escurial zullen worden ondergebracht. A.B.C. in beslag genomen. A°Dl^..heeft de nummers van het dag- "ABC- van 1 Augustus in beslag geno men, aangezien hierin een photo was gepubli ceerd, die militiesoldaten voorstelde in een crypt van een kerk, waar zij verschillende voorwerpen uit het crypt toonden. De direc teur van het blad is gearresteerd. Samper gearresteerd. De oud-premier Ricardo Samper is gear resteerd op het oogenblik, waarop hij zich in scheepte op een Fransche boot, hij is gevan gen gezet aan boord van het s.s. „Mar Canta- brica", dat is ingericht tot drijvende gevan genis. Duitsche kruiser te Algeciras. Een kruiser, welke de Duitsche vlag voerde, is hedenmiddag de haven van Algeciras bin nengelopen. De stad is in handen van de opstandelingen. Het blad A.B.C. deelt mede, dat vliegtuigen AMI 'Wee treinen °P den weg Valladohd-Ked.na hebben gebombardeerd Door een van de bommen ontplofte de locomo- e, van een d" treinen, waardoor de trein ontspoorde en de munitie, waarmede de trein deétfind h 7' ,u de, ,UCht Vl0°«' °e tweede on derging hetzelfde lot. Vervolgen, bombardeerden de vliegtuigen de stellingen van de rebellen te Valladolid en stondén °°r Ver8cheidene branden ont- De Spaansche vloot verlaat Tanger. Uit Tanger wordt gemeld, dat Zater dag een vliegtuig der regeering te Madrid op geringe hoogte boven de reede van Tanger heeft gevlogen. Alle voor Tanger liggende vaartuigen der Spaansche marine zjjn in den nacht op Vrijdag vertrokken, uitgezonderd het verkenningsvaartuig „Tofino", dat ech ter geen militaire waarde heeft. Krach tens het statuut van Tanger heeft de Spaansche regeering het recht perma- Stoomschip „Juno" zal in opdracht van-de regeering het eiland aan- loopen. In verband met berichten, die de regeering ontvangen heeft over Neder landers, die op Ibiza geisoleerd zijn, heeft naar wij vernemen de re geering de Kon. Ned. stoomboot mij. verzocht, het stoomschip „Juno", dat hedennacht Gibraltar moest passeeren, op weg naar Genua, het eiland Iziba is zonder telegrafische gemeenschap te doen aanloopen, met het doel die Nederlanders en eventueel ook buiten landers aan boord te nemen, die het eiland willen verlaten. Deze passagiers zullen naar Genua worden vervoerd. „Saturnus" der K.N.S.M. beladen van Santander naar Rotterdam. Stoomschip „Venus" naar ver schillende Spaansche havens. Volgens ontvangen bericht is het stoom schip „Saturnus" van de Kon. Nederl. Stoomboot Maatschappij Vrijdag 1.1. beladen van Santander naar Rotterdam vertrokken. Het is niet bekend of zich passagiers aan boord bevinden. Het stoomschipt „Venus" van dezelfde maatschappij, dat ter beschikking is van de Nederlandsche regeering. zal hedenavond van Genua vertrekken, met het doel die Spaansche haven aan te loopen, waar hulp noodig mocht zijn. Voorloopig gaat de „Venus" naar Barcelona. Aansl. Spanje. nent een oorlogsschip in de haven te hebben. Het blad „El Liberal" publiceert bijzon derheden over het gevecht te Naval Peral, waar een regeeringscolonne de rebellen heeft verslagen. Een duizendtal ostandelin- gen trok in een groot aantal vrachtauto's op. Het gevecht begon vroeg in den ochtend en duurde tot den namiddag. De regeerings- troeen bereikten volkomen hun doel. De meeste opstandelingen droegen het kruis van Santiago op hun uniformen. Onder de gesneuvelden bevonden zich eenige pries ters, die weliswaar een legeruniform van de Guardia Civil droegen, maar herkenbaar waren aan hun kruinschering. De Italiaansche vliegtuigen. De speciale correspondent van de Petit Pjisien te Ouda meldt o.a., dat de in de streek van Saida neergekomen Italiaansche vliegers zich aan drie overtredingen heb ben .sciuldig gemaakt: zij hebben inbreuk gepleegd op de verordeningen betreffende het inschrijven van vliegtuigen. Zij hebben zonder machtiging boven Fransch gebied gevlogen, en zij hebben oorlogsmateriaal vervoerd. Overigens worden de aviateurs niet zonder egards behandeld. Inspecteurs van politie geleiden hen op de etensuren naar een restaurant. Geen enkel interview met de gevangen Italianen wordt toege staan. Italiaansche vliegtuigen in Marokko kwamen alleen Italiaansche inwo ners halen. Generaal Franco weigert verdere interviews met de pers. Generaal Franco heeft verklaard in het vervolg alle interviews met de pers te weigeren, aangezien hierin steeds zijn woorden onjuist worden weergege ven. De correspondent van Havas heeft zich naar Tetoean begeven, waar hij te woord werd gestaan door den chef van den staf van Franco, Armada, de rech terhand van Franco. Deze verklaarde, dat de Italiaansche vliegtuigen, welke naar Marokko zijn gekomen, toestellen waren, welke toestemming hadden de Italiaansche onderdanen uit de streek te komen halen. Op de vraag van den correspondent waarom de toestellen zoo zwaar bewapend waren antwoordde Armada, dat hij aan het bovenstaande niets had toe te voegen. Op de vraag hoe lang de huidige strijd nog kon duren antwoordde Armada, dat de buitenlandsche tusschenkomst, voor al van Moskou, een overweldigend succes van de revolutie verhinderde, doch de voor naamste strategische objecten zijn bereikt en de actie welke binnenkort zal worden ontplooid zal aan den opstand het uit eindelijk succes geven, niettegenstaande het lafhartig verraad van een deel van de vloot. Op den weg van Tanger naar Tetoean en

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1