De Olympische Spelen begonnen! zns,'s™voor' DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN Owens' nieuw record Olympische Kampioenen. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 100 M. in 10.2 s«c. Een grootsche plechtigheid bij de ofticieele opening. PUNCTUEELE REGELING. V.S». S buuw Het I.O.C. bij Hitier. Uitslagen. Drie Nederlanders in de kwartfinales. Owens egaliseert het wereldrecord. BS*! 10.000 M. hardloopen: Kogelstooten (heeren): Speerwerpen (dames): Hoogspringen (heeren): Gewichtheffen (licht gewicht); 11 11 1 DE OLYMPISCHE SPELEN Zaterdagmiddag, precies op den vast- gestelden tijd, zijn de 11de Olympische Spelen door den Duitschen rijkspresi- dent Adolf Hitier met eenige kernach tige woorden geopend. „Ik verklaar de Spelen der Elfde Olympiade van de nieuwe tijdrekening te Berlijn 1936 geopend". Dat waren zijn woorden, helder en met warmte uitgesproken. Toen dreun den de saluutschoten, toen werd de Olympische vlag geheschen, toen klon ken de fanfares en zochten tienduizen den postduiven als evenzoovele vredes- boden het luchtruim op. Reeds vroeg in den middag was de uit tocht naar het reusachtige Olympische sta dion begonnen en alles verliep buitenge woon ordelijk. De wachtenden behoefden zich niet vervelen, want een zeer sterk orkest speelde voortdurend, terwijl de Hin denburg eenige keeren laag over de men- schenzee vloog en enthousiast begroet werd. Tegen kwart voor vier was behalve in de loges der eere-gasten geen plaats meer on bezet. Een druilerige regen, die af en toe in een flinke stortbui overging, deed een waar bosch van parapluies uit de tribunes verrij zen, want bij alle comfort en prachtige in richtingen, welke het nieuwe stadion biedt, alle tribunes met hun 100.000 zitplaatsen zijn onoverdekt en bieden den bezoeker geen bescherming tegen regen of te feilen zonne schijn. Hitier komt. Gejuich en fanfares kondigen aan, dat de flihrer bij den ingang van het rijkssport veld is gearriveerd. Het is vier uur precies als onder luid gejuich en „Heil-geroep" Hitier boven aan den trap van den Mara thontoren verschijnt, aan zijn linkerhand de voorzitter van het I O C., graaf de Bail- let Latour, rechts van hem de voorzitter van het Duitsche organisatie-comité, dr. Lewald en gevolgd door de overige leden van het IO.C. en de meeste leden der ryksregee- rlng. Aan de beide masten ter weerszijden van de eereloge worden de standaards van den rijkskanselier en de vlag van het I.O.C. geheschen, terwijl Hitier en het gevolg zich over het veld naar de eereloge begeven. Voor hij plaats neemt, biedt een meisje in een blauw jurkje een ruiker aan. Terwijl allen zich van hun zetel verheffen, zet de muziek het Deutschlandlied in, dat gevolgd wordt door de eerste strophe van het Horst Wessellied. De muziek brengt nog een speciale fan fare ten gehoore en dan klinkt het com mando: hyscht de vlaggen. Opnieuw ver heffen zich allen van de zitplaatsen als tege lijk aan alle masten de vlaggen der deel nemende landen omhoog gaan terwyl het klokkespel van den Olympischen klokke- toren begint te luiden. Nauwelijks zijn in de dieoe stilte, die op dit oogenblik heerscht, de galmende klanken van dé klok verstor ven of onder de poort van den Marathon- rvioVerhe vlag van de Grieksche dee d. traditie het défilé de, TeESehe volgorde volgen, dé eehe nemen de, lenden „«pen deelneme» S^elta, nationale vlaggen. waarbii het blauw sportkleeding gestoken, waaroy ne en grijs domineerenwacht men af, Met merkbare SP*"1""1* als zy keurig wat de Franschen zu deein'emers door de met een groot aantal SnTemarcheerd. Marathonpoort komen daverende He, flauwe appU» ^Td. „ch,e,- ovatie, als voor de brengen zij den armen omhoog «aan„ appiaus houdt aan Olympischen groet P ef vorderen en doo, de grijre pelt ui„d„ hoofd die on,« driekleur Ach,., Rem de «art e„ dan draagt, marchee* heerenathleten, volgen onze dames bei_ de hockeyspelers, wc re équipe is de manlijke zwemmers. zyn lang niet compleet, want n'e g n0g vele Nederlandsche «toe ook ver niet In Berlijn gearriveerd, schillenden de, d. .printers b» de wiel"""» korten afstand loopers bj het heeft de leiding niet toege.s a vermoeiende défüé deel te neffleö. De Zwitsers hebben bij hun groep als spe ciale attractie een vendelzwaaier, die de roode vlag met het witte kruis op vermetele manier voor de eere-tribune hoog de lucht inwerpt, doch hem feilloos weer opvangt. Dan volgen als voorlaatste deelnemers de groep van de Ver. Staten, een zeer groote ploeg, waarbij zich verscheidene dames be vinden, die by de meeste andere landen m opvallend gering aantal meemarcheeren. Terwijl de Amerikanen nog voorbij trek ken, verschijnt in de Marathonpoort de hakenkruisvlag en daarachter de in witten uniform gekleede Duitsche deelnemers. Als zij binnenmarcheeren zet de muziek het Deutschland-lied iru gevolgd door het Horst Wissellied, dat staande door het publiek wordt meegezongen, waardoor de Ameri kanen lichtelijk uit den pas raken. Er heerscht onder de buitenlanders verschil van meening over de vraag, of een derge lijke ontvangst van de eigen nationale deel nemers protocolair toelaatbaar is en op en kele plaatsen hoort men zelfs gefluit. Het gezang gaat over in een luid applaus, en weldra hebben ook de Duitsche deelnemers hun plaats op het middenveld ingenomen. De plechtige opening. Nadat de voorzitter van het Duitsche or ganisatie-comité dr. Lewald eep korte rede heeft gehouden, verzoekt hij den Führer en rijkskanselier, de officieele opening te wil len verrichten. Hitier verheft zich van zijn zetel en spreekt met luider stemme: .,Ik verklaar de spelen der 11de Olympiade van de nieuwe tijdrekening te Berlijn 1936 geopend". j De Olympische fakkel. Een luid applaus klinkt direct daarna op, want aan den Oostel;jken ingang verschijnt een athleet met den Olympischen fakkel, die in estafette van Athene naar Berlijn is ge bracht. De laatste looper in den langen keten, Fritz Schiltgen, daalt in snelle ren de trappen af, snelt langs de eere-tribune, achteruit de trappen van de Marathontoren en terwijl het koor de Olympische hymne inzet, ontsteekt hy het Olympische vuur op de Marathontoren. De Olympische eed. Intuschen zijn op het veld de vaandeldra gers der verschillende landen naar voren geterden en hebben zich geschaard rondom het spreekgestoelte, in hun halve cirkel in sluitend de leden van het I.O.C. De Duitsche vaandeldrager, Franz Fritsch, een der tienkampers, treedt met de Duitsche vlag naar het spreekgestoelte, waarop de Duitsche gewichtheffer, Rudi Ismayer, heeft Ismayer plaats genomen om namens alle deelnemers uit alle landen den Olympischen eed af te leggen en met forsche stem klinken de in het Duitsch uitgesproken woorden door het stadion: „Wy zweren, by de Olympische Spelen eerlijke strijders te zyn en de regelen der spelen te eerbiedigen. Wij nemen deel in ridderlijken geest tot eer van ons land en tot roem van de sport". Allen hebben zich tijdens deze eedsafleg ging van hun zetels verheven en plechtig klinkt het koorgezang „Halleluja" van G. F. Haendel. Hiermede is de plechtigheid afgeloopen, want thans begint de afmarsch der groepen. Ook bij het publiek is de belangstelling over haar hoogtepunt heen en geleidelijk probeert men het stadion te verlaten, voor dat de groote uittocht begint. Als de Duit- schers als laatsten onder luid applaus, dat overgaat in rhythmisch handgeklapt, op de maat waarvan gemarcheerd wordt, het veld heben verlaten en ook de rijkskanselier zich uit ce eereloge terugtrekt om naar de stad terug te keeren, loopen de tribunes lang zamerhand leeg. Nog even blijft het buiten het eigenlijke stadion zeer druk, de uitgangen lijken iets te klein om de geweldige stroom van men- schen te verwerken, maar tenslotte ligt het Olympische stadion verlaten. Nieuwe opgravingen in Griekenland. Voordat de Spelen door Hitier officieel werden geopend, heeft de rijkspresident de leden van het I.O.C. en van het Duitsche Olympische Comité bij zich ontvangen. Bij deze ontvangst waren tal van officieele per sonen, w.o. alle leden der Duitsche rijks- regeering en tal van gezanten aanwezig. Nadat graaf de Baillet Latour een toe spraak tot Hitier had gehouden, waarin hij wees op de geheele organisatie van deze Spelen en op de Olympische gedachte, aan deze Spelen verbonden, heeft Hitier een dankwoord gebracht, waarin hy o.m. zeide: Duitschland heeft gaarne en met vreugde de taak op zich genomen de Spelen voor te bereiden op een wijze, waarbij recht wordt gedaan aan de groote idee en de traditie, en het hoopt daarmede by te dragen tot ver steviging van het ideaal, dat de volkeren verbindt. Hitier dankte de leden van het Duitsche organiseerend comité voor hun toewijden den en zorgvuldigen arbeid, welke zij by de voorbereiding der Spelen hebben verricht. Het resultaat zal, naar hij in vol vertrouwen hoopte, de moeite loonen. De grondgedachten, welke in de Olympi sche Spelen opnieuw voor de wereld te voorschijn treden, zijn van den oudsten oor sprong. Hitier herinnerde eraan, dat in de jaren 1875 tot 1811 overeenkomstig het des tijds met de Grieksche regeering gesloten verdrag, de plaatsen der oude cultuur door Duitsche geleerden zijn opgegraven, daar door verkreeg de wereld een nauwkeuriger Speerwerpen dames: 1. en Olympisch kampioene Tilly Fleischer (Duitschland) 45.18 meter (nieuw Olympisch record); 2. Luise Krueger (Duitschland 43.29 meter; 3. Marjap. Kwasnieuwska (Polen) 41.80 meter. 10.000 M. hardlooper* 1. en Olympisch kampioen Salminen (Finland) 30 min. 15.4 sec.; 2. Askola (Finland) 30 min. 15,6 seo.; 3. IssoHolo (Finland) 30 min. 20,2 sec.; 4. Murakoso (Japan). Kogelstooten heeren: 1. en Olympisch kampioen: Woellke (Duitschland) 16,20 meter (nieuw Olympisch record); 2. Baer- lund (Finland) 16,12 meter; 3. Stoeck (Duitschland) 15,56 meter. Hoogspringen heeren: 1. en Olympisch kampioen: Johnson (V. St.) 2.03 meter (nieuw Olympisch record); 2. Al Britten (V. St.) 2 meter; 3. Thurber (V. St.) 2 meter (na overspringen). Gewichtheffen (licht gewicht): 1. en Olympisch kampioen Mohammed Ahmed Mesbah (Egypte) 342,5 K.G. (drukken 92.5 K.G., trekken 105 K.G., stooten 145 K.G.), 2. Robert Fein (Oostenrijk) 342,5 K.G. (resp. 105, 100 en 137,5 K.G.), 3. Karl Jansen (Duitschland) 327,5 K.G. (resp. 95, 100 en 132,5 K.G.) beeld van de strijdplaatsen van het Nationale heiligdom der Hellenen, hoewel als van de wijze waarop de Spelen werden gehouden. „Ik heb nu besloten", zoo vervolgde Hitier, „als blijvende herinnering aan de Olympische Spelen van 1936 te Ber lijn, de in 1875 begonnen nieuwe opgra vingen der Olympische feest- en sport terreinen weder op te vatten en ten einde te brengen. Ik dank de Grieksche regeering voor haar vrijwillige toestemming tot dezen arbeid. Daardoor zal een gewijd oord van de oude cultuur aan de huidige menschheid worden teruggegeven. Ik hoop, dat dit ertoe zal bijdragen voor alle tijden de herinnering wakker te houden aan de viering der Olympische Spelen van 1936. Dat deze goed zullen slagen, is mijn en ons aller oprechte wensch". Hierna begroette Hitier persoonlijk alle gasten. In aansluiting op deze receptie werd het gezelschap een noenmaal aangeboden. in B e r 1 ij n, 2 A u g. De eerste morgen der athletiekwedstrijden heeft voor Nederland een zeer gunstig verloop ge had. In de eerste plaats hebben niet alleen onze drie 100 meter sprinters Osendarp, Berger en van Beveren zich voor de kwarteindstrijden kunnen plaatsen, zij hebben allen hun serie gewonnen, een resultaat dat Nederland nog nimmer be haald heeft de Olympische wedstrijden. En hun loopen wettigde het vertrou wen, dat zij het ook nog wel verder zul len brengen. Opmerkelijk was wel het succes der sprin ters uit de Vereenigde Staten, Japan, Zuid- Afrika en Nederland, al deze landen zagen drie sprinters naar de volgende ronde over gaan. In de kwarteindstrijd komen behalve onze landgenooten de Amerikanen Jesse Ow^ns, Metcalfe en Wykoff, de Japanners Yoshioka, Suzuki en Sasaki ,de Zuid-Afri kanen Dannaher, Grimbeek en Theunissen, de Duitschers Homberger en Borchmeyer, de Hongaren Gyenes en Sir, de Engelschen Sweeney en Plnnington, de Zweden Lind- gren en Strandberg, de Zwitser Haenni, de Canadeezen Humber en Mcphee, de Argen tijn Fondevilla. En wat te zeggen van Jesse Owens, de man, die zonder tegenstand en zoo op het gezicht zonder zich in te spannen, 10,3 sec. in yn serie liep? En daarbij het wereld- en Olympische record egaliseerde? Bewonde rend keken allen naar dezen sprinter, die, wij zouden haast zeggen als een paard over de baan draafde. Zoo soepel, zoo los en ge makkelijk. Minder prettig nieuws voor Holland was wel het feit, dat Carlier de 1.85 meter, het geen de minimumprijs bij het hoogspringen was, niet'haalde. Wij hebben reeds voor de uitzending be twijfeld, of het verkiezen van hem wel ge-( rechtvaardigd was, Daarvoor waren immers zijn prestaties van de voor dit internationale milieu van te matig gehalte. Brasser plaat ste zich voor de finale, hetgeen wij overi gens verwacht hadden. De wedstrijden. Het Rijkssportveld bood Zondagmorgen een fleurig beeld. Voor de eerste athletiek wedstrijden bleek reeds groote belangstel ling te bestaan. Bij den aanvang van de wed strijden om half elf was het stadion bijna geheel gevuld met een publiek, dat reeds voor*het begin van zijn enthousiasme blijk gaf. Het weer was voor athletiek buitenge woon geschikt. Er stond een lichte Westen wind, welke de loopers in den rug hadden. Veel invloed oefende dit echter niet uit, want beneden in het stadion met zijn hoog- opryzende tribunes was van den wind maar zeer weinig te bespeuren. Om 11.35 uur klonk het startschot voor de eerste serie, welke door den Zweed Strand berg werd gewonnen. In de volgende serie startte onze landge noot Berger. De volgorde der deelnemers was als volgt: le baan Sande ((Argentinië), 2. Berger (Nederland), 3. Dannaher (Zuid- Afrika), 4. Marchand (Zwitserland), 5. Bauer (Joego-Slavië). De Oostenrijker Ber ger, die ook in deze serie had geloot, had medegedeeld, dat hij niet zou starten. Starter Miller instrueerde de loopers eerst over zijn startmethode. De eerste start mis lukte, doordat Sande te vroeg wegging. Ook de tweede start was valsch, doordat Bauer naar voren kwam voor het schot klink. De derde start was goed. De vijf loopers waren vrijwel tegelijker tijd weg, maar Berger wist onmiddellijk naar voren te komen en midden op de baan leidde hij met ruim 2 meter voorsprong. De zege kon hem niet meer ontgaan, hoewel op het laatste moment de Zuid-Afrika Dan- neher fel kwam opzetten, waardoor Berger iets van zijn voorsprong verloor. Het loopen van Berger wekte echter den indruk, dat hij zeker was van de zege, waardoor hij niet al zijn kracht op de laatste meters inzette. Berger werd eerste in den tijd van 10.8 sec. In de daaropvolgende derde serie startte vanBeveren. De volgorde der loopers in deze serie was als volgt: 1. Mohd Kahn (Afghanistan), 2. Sanchez (Columbia), 3. van Beveren (Nederland), 4. Toomsalu (Estland), 5. Grimbeek (Zuid-Afrika), 6. Salcedo (Philippijnen). De eerste start was valsch, doordat Sanchez veel te vroeg ver trok. De tweede was goed. VanBeve ren was niet bijzonder snel weg. Hij lag aanvankelijk op de vierde plaats, maar na 25 meter kwam onze landgenoot fel opzet ten. Snel passeerde hy al zijn tegenstanders, van wie de Zuid-Afrikaan de gevaarlijkste bleek. Maar ook van Beveren wist tenslotte op royale wijze te winnen. De meter voor sprong, welke hij in het midden van de baan wist te veroveren, liet hij zich niet meer ont nemen. Van Beveren won de serie in 10.8 sec., twee werd Grimbeek in 10.9, terwijl Toomsalu de derde plaats bezette met een tijd van 11 sec. Osendarp startte in de tiende serie. Hoewel met vrij groote zekerheid kon wor den voorspeld, dat onze snelste sprinter van het oogenblik de kwart-finale zou bereiken, kon toch worden vastgesteld, dat Osen darp een heel wat zwaarderen stryd zou krijgen dan Berger en van Beveren. Behalve de uitstekende Engelschman Pennington, startte ook de zeer goede Canadeesche sprin ter Orr in zijn serie. De volgorde der loopers: 1. Struckl (Oostenrijk), 2. Osendarp (Nederland), 3. Pennington (Engeland), 4. Orr (Canada), 5. Whiteside (Britsch-Indië). De start was direct goed. Alle loopers waren zeer goed weg, maar Osendarp had i.o. toch den besten start. Reeds na een kwart baan had hij een kleinen meter voor sprong, welke hy tot het einde behield. Om de tweede plaats werd tusschen Pennington en Orr e«,n titanenstrijd gevoerd. De En. gelschman wist op het laatst een kleinen voorsprong te nemen, waarbij Pennington ook nog eenigszins op Osendarp inliep. Osendarp Toen de speaker den uitleg bekend maak te, bleek dat Osendarp den tot op dat oogenblik besten tijd van den dag had ge maakt, nml. 10.5 sec. Bij het erkend worden van deze prestatie werd luid geapplaudis seerd. Pennington werd tweede in 10.6, welke tijd een der besten van den dag, ook door nr. 3 (Orr) werd gemaakt. Desondanks kon de goede Canadeesche looper niet in de kwart-finales worden geplaatst. Jesse Owens loopt in wereldrecord tijd. Toch maakte Osendarp niet den bes ten tijd van dezen morgen. In de laatste serie toch startte de phenomenale Ame- rikaansche neger-sprinter, Jesse O wen* de favoriet voor den Olympischen titél in dit nummer. De verwachting be stond, dat Owens niet zijn besten t$d zou maken, daar in zijn serie geen en kele looper van klasse startte. Dit bleek voor Owens geen beletsel om al zijn krachten te geven. Op een meer den phenomenale wijze liep de neger vit. Het scheen alsof zijn tegenstanders stil stonden. Met vele meters voorsprong bereikte hij de finish. Toen de tijd van Owens werd bekend gemaakt, bleek, das hy het wereld- en Olympisch record had geëgaliseerd. Zijn tijd was 10.3 ses, nr. 2 bracht het tot 11 seo. De uitslagen waren (4 en 2 komen In kwart-finales): le serie: 1. Strandberg (Zweden) 10,7 sec, 2. Yoshioka (Japan) 10,8 sec, 2. Kersch (Duitschland) 10,8. 2e serie: l.Berger (Nederland) 10|® sec., 2. Dannaher (Zuid-Afrika) 11 sec, Marchand (Zwitserland) 11,2 sec. 3e serie: 1. vanBeveren (Nederland) 10,8 sec., 2 Grimbeek (Zuid-Afrika) 10,9 sec, 3. Toomsalu (Estland). 4e serie: 1. Gyenes (Hongarije) 10,7 seo, 2. Soezoeki (Japan) 10,7 sec., 3. Virtanen (Finland) 10,9 sec. 5e serie: 1. Macphee (Canada) 10,8 see., I. Lindgren (Zweden) 10,8 sec, 3. Paul (Frankrijk) 11 sec. 6e serie: 1. Theunissen (Zuid-Afrika) 10,7 sec., 2. Homberger (Duitschland) 10,7 sec, 3. Beswick (Argentinië) 10,9 sec. 7e serie: 1. Metcalf (Ver. Staten) 10,8 sec., 2. Sir (Hongarije) 10,8 sec., 3. Guzman (Phi lippijnen) 11,1 sec. 8e serie: 1. Borghmeyer (Duitschland) 10,7 sec., 2. Humber (Canada) 10,8 sec, 3. Geroe (Hongarije) 11,3 sec. 9e serie: 1. Wykoff (Ver. Staten) 10,6 see., 2. Sweeney (Engeland) 10,7 sec., 3. Fonde- vila (Argentinië) 11 sec. 10e serie: 1. Osendarp (Nederland) 10,5 sec., 2. Pennington (Engeland) 10,6 sec, 3. Orr (Canada) 10,7 sec. 11e serie: 1. Haenni (Zwitserland) 10,7 sec., 2. Holmes (Engeland) 10,8 sec., 3. Tran- goudis (Griekenland) 10,8 sec. 12e serie: 1. Owens (Ver. Staten) 10,8 see. (wereldrecord geëvenaard), 2. Sasaki (Ja pan) 11 sec., 3. Almeida (Brazilië) 11,1 seo. De kwart-finales honderd meter heereik De resultaten van de Zondagmiddag ge- loopen kwart-finales van het nummer MO meter heeren luiden: le kwart-finale: 1. Strandberg (Zweden) 10.5 sec.; 2. Osendarp (Ned.) 10.6 sec.; Si Wykoff (Ver. Staten) 10.6 sec.; verder Gey* nes (Hongarije), Holms (Engeland) en Homberger (Duitschland). 2e kwart-finale: 1. Jesse Owens (Ver. Sta ten) 10.2 sec. (nieuw wereldrecord); 3, Haenni (Zwitserland) 10.6 sec.; 3. Sir (Hon garije) 10.7 sec.; verder Grimbeek (Zuid- Afrika), Lindgren (Zweden) en Yoshihod* (Japan). SALMINEN (Finland) 30 min. 15.4 sec. Woellke (Duitschland) 16.30 M. Tilly Fleischer (Duitschland) 45.18 M. Jonhsson (Ver. Staten) 2.03 M. Mohammed Mesbak (Egypte) 342.5 K.G. v ...■fcau.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5