Vier gouden medailles op den eersten dag ïïfïVSSï sr* 'elo°pt'" «Sitsirai? z' r t Olympische Records. De moderne vijfkamp. De resultaten van de 5.000 meter terreinrft met hinder nissen. Twee Duitsche overwinningen op speerwerpen en kogeletooten heeren. Volkomen Finsche zege op de 10.000 meter. Amerikaaneche supprematie bij het hoogspringen. Nieuw wereldrecord op 100 meter van Owens. Nieuwe Olympische records 100 meter, kogel etooten, hoogspringen en speerwerpen dames. Osendarp en van Beveren in de halve eindstrijden 100 meter. 800 Meter. Tilly Fleischer Olympisch kampioene. De 10.000 meter. Het kogelstooten. Het hoogspringen. Optimistische stemming bij onze athleten. Speerwerpen dames: Kogelstooten heeren: oud 16.005 M., nieuw 16.20 M. t. n.v. Woellke, Duitschland. 100 M. hard loopen heeren: oud 10.3 sec., nieuw 10.2 sec. t. n. v. J. Owens, Ver. Staten. Hoogspringen heeren: In 1940 Japan. Thans reed» voorbereidin gen in Japan. geannuleerd. Onze zwemmers trainen. 3e kwart-finale: 1. Metcalfe (Ver. Staten) 10.5 sec.; 2. Pennington (Engeland) 10.6 sec., 3. van Beveren (Nederland) 10.7 sec.; ver der Theunissen (Zuid-Afria), Sasaki (Ja pan) en Humber (Canada). 4e kwart-finale: 1. Borchmeyer (Duitsch- land) 10.5 sec.; 2. Sweeney (Engeland) 10.6 sec.; 3. Macphee (Canada); 4. Soezoeki (Ja pan); 5. Berger (Nederland); 6. Dannahei (Zuid-Afrika). (De drie eerst aankomenden worden ge plaatst, zoodat dus van ons landgenooten al leen Berger uitgeschakeld is.) Klokslag drie uur werd de eerste kwart finale 100 meter verloopen. Het starten werd gehinderd door het voortdurend ge roep, zoodat het even duurde voor de zoo zeer gewenschte stilte was verkregen. De drie eerst aankomenden van elke serie plaatsten zich in de demi-finale, wel ke hedenmiddag wordt geloopen. In de eerste kwart-finale startten de loo- pers als volgt: 1. Homberger, 2. Gyenes, 3 Strandberg, 4. Holmes, 5. Wykoff, 6. Osen- darp. De eerste start was goed. De Zweed Strandberg was enorm snel weg en verover de daardoor zoo'n grooten voorsprong, dat hij niet meer in te halen was. Osendarp was niet bijzonder goed weg. Hij lag aanvanke lijk achteraan, maar toen toonde onze land genoot zijn grooten kracht. Hij wist zelfs Wy koff, den besten blanken sprinter van Ame rika, voorbij te komen, waardoor hij op de 2e plaats eindigde. Eerste werd Strand berg in 10.5 sec. Osendarp noteerde 10.6, evenals Wykoff, die enkele decimeters ach ter onzen landgenoot eindigde. Er werd in deze kwart-finale vinnig ge streden. Osendarp bewees opnieuw, dat hij tot de klasse-sprinters behoort. Alleen door zijrt féllen loop wist hij een vrij grooten ach terstand in te loopen. De tweede kwart-finale was zeer sterk be zet, n.L met Grimbeek, Owens, Haenni, Lindgren, Yoshioko en Sir. Nieuw wereldrecord. Deze kwart-finale werd er een van groo- te beteekenis. Jesse Owens, die toch enkele van de snelste sprinters ter wereld als te genstander had, liep wel 3 tot 4 meter op zijn mededingers uit. In dezen loop vestigde hij een nieuw we reld- en Olympisch record met 10.2 sec. De vraag is echter of dit record zal kun nen worden erkend. In Amerika is vroeger ook reeds een tijd van 10.2 gemaakt, maar dit record kon niet voor erkenning in aan merking komen, daar er met sterken wind in den rug werd geloopen. De wind was thans ook vrij sterk, maar of de invloed daarvan zeer groot was in verband met de hoogte der tribunes, blijft de vraag. Als tweede achter Owens kwam de Zwit ser Haenni binnen, die evenals Osendarp een grooten achterstand inliep. De Zwitser bewees opnieuw tot de sterkste loopers van Europa te behooren. Zijn tijd was 10.6 sec. De bekende Hongaar Sir was derde met 10.7 sec. Ook van Beveren in de demi-finale. In de derde kwart-finale startte van Be veren. De volgorde der loopers was: 1. Pen- nifljgton (Engeland), 2. van Beveren (Ned.), 3, Theunissen (Zuid-Afrika), 4. Sasaki (Ja pan), 5. Humber (Canada), 6. Metcalfe (Ver. Staten). Van Beveren was prachtig weg, maar de eerste plaats, welke hij in den beginne be zette, werd hem spoedig ontnomen door den snellen Metcalfe, terwijl ook Pennington hem voorbij ging. In de laatste meters kwam TheUnissen geweldig opzetten. Borst aan borst gingen de Nederlander en de Zuid-Afrikaan door de finish. De jury had echter duidelijk geconstateerd, dat van Beveren voor was. De uitslag van deze kwart-finale was: 1. Metcalfe 10.5 sec., 2. Penington 10.6 sec., 3. van Beveren 10.7 sec. Berger valt uit. In de laatste kwart-finale kwam Berger uit. Er werd als volgt gestart: 1. Mcphee, 2. Susuki, 3. Berger, 4. Borchmeyer, 5. Swee ney, 6. Dannaher. Terwijl de loopers zich gereed maakten voor den start verscheen rijkskanselier Hit- Ier, die met handgeklap werd begroet. De eerste start mislukte, doordat Berger direct na het commando „fertig" wegging, zonder dat het schot had geklonken. De handicap van dezen valschen start was zeer groot. Berger moest om niet te worden ge diskwalificeerd de volgende maal de groot ste Voorzichtigheid in acht nemen. Dit had vermoedelijk tot gevolg, dat Berger's twee de start zeer slecht was. Hij raakte zoo ver achter, dat hij 20 meter voor de finish den strijd eigenlijk reeds opgaf. De achterstand was toen niet meer in te halen. Hy eindigde als vijfde. De film beslist. De uitslag van deze laatste kwart-finale was: 1. Borchmeyer 10.5 sec., 2. Sweeney (Engeland) en 3. Mcphee (Canada). De be slissing over de derde plaats kon de jury van aankomst niet nemen, daar naar het scheen Mcphee en de Japanner Susuki te gelijk door de finish waren gegaan. De film, welke van elke finish wordt opgenomen' moest toen beslissen. Deze wees uit, dat de Canadees met mi niem verschil had gewonnen. De 12 snelsten. In de demi-finalen komen dus hedenmiddag uit: Wykoff, Owens en Metcalfe (allen V.S.) Osendarp en van Beveren (beiden Neder land), Pennington en Sweeney (beiden En geland), Borchmeyer (Duitschland), Strand berg (Zweden), Haenni (Zwitserland), Mac Phee (Canada) en Sir (Hongarije). De resultaten van de 5.000 M. terreinrit met hindernissen, het eerste onderdeel van de moderne vijf kamp, luiden als volgt: 1. Abba (Italië) 9 min. 2,5 sec., 2. Hand- riek (Duitschland) en 3. Mollet (België), beiden 9 min. 9,6 sec., 4. von Arban (Hon garije) 9 min. 10.3 sec., 5. de la Court (België) 9 min. 13 sec., 12. luit. jhr. A. 7an G een (Nederland) 9 min. 34,8 sec., 20. luit. J. P. F. v a n der Horst (Needrland) 10 min. 5,3 sëc., 22. luit. J. Serre (Nederland) 10 min. 14.6 sec. De eerste 25 deelnemers waren allen zonder strafpunten, de overigen hadden er 1 tot 82, terwijl reeds eenige deelnemers uitgeschakeld zijn. Er waren 46 deelnemers Ingeschreven, die allen aan den start verschenen. De (5000 M.) afstand moest worden afgelegd binen 11 minuten 6.66 sec. en de hinder nissen (20 stuks) waren niet hooger dan 1.10 meter. Zooals bekend ontvangen de deelne- emrs 100 punten, waarvan dan gedurende den rit eventueele strafpunten worden afgetroken, zoodat 100 punten het maxi maal bereikbare aantal is. De drie Nederlandsche vijfkampers kregen geen enkel strafpunt, wat dus ,wel zeer fraai is. De meening van majoor v. Scherpenhuizen. Van tevoren troffen wij het gelukkig, dat wij majoor van Scherpenhuizen, den chef d' équipe, even konden spreken. Vanzelf sprekend was ook hij uitermate benieuwd naar de prestaties van de Hollanders. Maar hij voegde er oogenblikkelijk aan toe, vol vertrouwen te zijn, omdat hij wist, dat de drie Hollanders in uitnemende con ditie zijn. De hiel-blessure van luitenant van Geen is geheel genezen en deze vrees was dus ook van de baan. Ook de paarden waren uitstekend. „Wij trainden in Amersfoort op heel wat moei lijker terrein en vooral de „doodkist een steile afdaling was bij de vyfkam- pers gevreesd". Deze moeilijkheden hebben ons hard gemaakt en dat komt nu van pas, daar het terrein makkelijker is". Het spreekt vanzelf, dat majoor van Scherpenhuizen volkomen tevreden was over de prestaties van de Hollandsche vijf kampers .temeer omdat zij hierin de prik kel zullen vinden om zich in de volgende nummers geheel te geven. De beste prestaties gister werden ge leverd door den Italiaan Silvano en er waren bij deze wedstrijden op het ver afgelegen terrein nog zeer vele belang stellenden onder wie wij opmerkten den voorzitter van den Nederlandschen Hip- plschen Sportbond, jhr. Quarles van Uf- ford en den secretaris, den heer D. J. Couvé. 30 m. op ).6 Vier- En en De eerste dag van de athletiekweek is achter den rug. Het heeft den 100.000 toe schouwers, die in de middaguren het sta dion bevolkten, niet aan prachtige sport ont broken. Van onze landgenooten zijn er goede, maar toch ook minder goed dingen te ver tellen. Ongetwijfeld mag het een fraaie prestatie van onze Hollandsche sprinters genoemd worden, dat zoowel Osendarp als van Beveren zich voor de halve eindstrijden 100 meter klasseerden. Berger viel af, zijn loopen was gedeprimeerd na den eersten valschen start, die hij veroorzaakte. Maar er was toch een sprinter, die een klasse op zich zelf vormde en dat was Jesse Owens. Zyn tijd van 10.2 sec., zij het met wind in den rug, was phenomenaal. Blijft slechts over de vraag, of het erkend zal worden. Owens Twee Duitsche overwinningen vielen er te noteeren bij het speerwerpen dames en het kogelstooten heeren. Het eerste kwam niet onverwacht, bij het kogelstooten echter vielen de prestaties der Amerikanen ge ducht tegen, zelfs van den gevreesden Tor- rance. Bij het speerwerpen dames voldeed mej. de Koek niet geheel aan de verwachtingen. Wel liet zij talrijke concurrenten achter zich, doch de 40 meter grens haalde zij lang niet De 10 K.M. leverde een volkomen zege der Finnen op. Driemaal ging het witte dun doek met het blauwe kruis omhoog. En tenslotte valt de volledige suprematie in het nummer hoogspringen der Amerika nen te onderkennen. Zoo domineerden de athletieklanden Fin land, Duitschland en de Ver. Staten dezen eersten dag volkomen. Toen om 3 uur de athletiekwedstrijden werden voortgezet, was het stadion vrijwel geheel uitverkocht. De duizenden, die de tribunes bevolkten lieten reeds voor den aanvang aanmoedigingskreten hooren, waar- by de Hongaren zich in 't bijzonder onder scheidden. Het aantal deelnemers voor de 800 meter is in deze Olympische spelen zoo groot, dat de loopers in zes kwartfinales moesten wor den ingedeeld. In totaal startten een kleine 50 athleten. Er werd vaak vinnig gestre den, hoewel de tijden niet zoo bijzonder wa ren. De beste tijd werd in de eerste serie gemaakt door den Canadeeschen neger Ed- ward, die een tijd van 1 min. 53.7 sec. no teerde. Het wereld- en Olympisch record staat op naam van den Engelschman Hamp- son met 1 min. 49.08 sec. In de kwart-fina les klassificeerden zich: drie Amerikanen, Hornbostel, Williamson en Woodruff, drie Hongaren, Temesvari, Szabo en Vadas; drie Engelschen, McGabe, Handley en Powell; twee Canadeezen, Edwards en Conway; twee Oostenrijkers, Huebscher en Eischberger; twee Franschen, Petit en Soulier; twee Duitschers, Mertens en Desecker; de Belg Verhaert, de Nieuw-Zeelander Boot, de Noor Johannessen, de Australiër Backhouse, de Italiaan Lanzi, de Argentijn Anderson en de Pool KucharskL Voorwedstrijden voor het speerwerpen der dames werden niet gehouden. Elke deel neemster kreeg gelegenheid tot drie wor pen, de zes besten konden opnieuw driemaal pogen haar prestatie te verbeteren. Onze landgenoote mej. de Koek wierp de eerste maal 36.93 meter, hetgeen naar later zou blijken, ook de beste prestatie van haar zou z(jn. De tweede keer kwam zij tot 34.77 me ter, de derde keer tot 35.03 meter. Geen on verdienstelijke prestaties en de Amsterdam- sche athlete liet talrijke concurrenten ach ter zich. Maar toch was het niet voldoende om zich voor de beslissing te klasseeren. Hier kwamen zes dames in, die allen boven de 40 meter wierpen. De Duitsche dames domineerden wel in dit nummer. Het was Tilly Fleischer die met een prachtige prestatie van 44.69 meter het Olympisch record, dat op naam stond van Bebe Didrikson (Ver. Staten) met 43.69 me ter van 1932, met 1 meter verbeterde. Tenslotte kwamen de zes volgende dames in den eindstrijd: Eberhardt (Duitschland) 41 meter; Yamamoto (Japan) 41.18 meter; Bauma (Oostenrijk) 41.66 meter; Kwas- nieuwska (Polen) 41.80 meter; Keueger (Duitschland) 43.29 meter en Fleischer (Duitschland) 44.69 meter. Tijdens de drie worpen der beslissing wist Tilly Fleischer haar prestaties nog aan zienlijk te verbeteren door thans een afstand van 45.18 meter te bereiken, hetgeen dus een nieuw Olympisch record beteekende. Geen der andere dames slaagden er nog in haar positie te verbeteren, zoodat het blon de meisje voor den eersten titel van Duitsch land zorgde. Toen volgde de ceremonie protocolaire. Aan den middelsten mast boven het sco ring bord werd de hakenkruisvlag gehe- schen, links dezelfde en rechts het Poolsche wit-roode dundoek. De drie Olympische medailles werden bit- gereikt, het Duitschlandlied en het Horst Wessellied klonken. Sinds 1912 toen de 10.000 meter in Stockholm voor het eerst op de Olym pische spelen werd geloopen, hebben de Finnen op dit nummer den toon aan gegeven. Nog nooit werd het echter zoo'n fraaie zege als ditmaal: alle drie medailles werden door de Finnen ver overd, die op een schitterende wijze in deze zware race hebben geloopen. Nurmi, eens de groote man op dit num mer, die voor de laatste training van zijn landslieden meer naar Berlijn was geko men, heeft zyn werk wel met uitzonderlijk succes bekroond gezien. Opnieuw werd be lezen, dat geen land ter wereld nog in staat is de hegemonie der Finnen op de lange afstandsnummers te breken. Slechts één van de overige 35 athleten, die op de 10.000 M. startten, heeft den Fin nen werkelijk partij gegeven. Dat was de Japanner Murakoso, die van een zeldzaam uithoudingsvermogen heeft blijk gegeven. De kleine Japanner nam van den kop af de leiding. Eerst op 6000 meter gingen de Fin nen Murakoso voorbij, die daarna nog een maal den kop nam, maar weer spoedig de leiding moest afstaan. Toen de laatste twee ronden ingingen verhoogden de Finnen, die elkaar aan den kop telkens afwisselden, het tempo. Nog één ronde bleef de Japanner onmiddellijk achter zyn tegenstanders. De laatste ronde, welke in een nog hooger tempo werd geloopen, was hem echter te machtig. Op weergalooze wyze spurtten de Finnen naar de finish. Salminen, die als favoriet voor dit num mer was gestart, kwam in de laatste 200 me ter geweldig naar voren. Askola volgde goed, maar Iso Hollo viel iets terug. In de laatste meters werd nog een felle kamp ge voerd om de eerste plaats, doch Salminen liet zich niet meer passeeren. De winnaar legde de 10 K.M. af in 15 4 sec. Het Olympisch record staat naam van den Pool Kusocinski, winnaar van Los Angeles, met 30 min. 11.4 sec. Nurmi is wereldrecordhouder met 30 min. 0.2 Askola werd tweede in 30 min. 15. en Iso Hollo derde in 30 min. 20.2 sec. de werd de Japanner Murakoso. Burns geland) bezette de 5e plaats, terwijl Zabala (Argentinië) als 6e eindigde. Het kogelstooten, dat eerst in twee per ken tegelijk werd gehouden, bracht twee groepen van 19 athleten in den strijd, l'it groep I gingen naar de finale over Zaits V. S.), Stoeck (Duitschland) en Torrance (V. S.) Uit groep II waren het Woellke (Duitsch land), Francis (V.S.) en Baerlund (Finland) die met de eerstgenoemden om den Olym pischen titel moesten kampen. De Amerikanen vielen zeer tegen vooral van den machtigen Torrance hadden wij meer verwacht. De strijd ging dan ouk tusschen de twee Duitschers en den Fin. Met een prachtige stoot van 16.20 meter verbeterde Hans Woellk# (Duitschland) het Olympisch record, dat met 16.05 meter op naam stond van Sexton (V.S.), die hiermede in Los Angeles zegevierde. Het wereldrecord van 17.40 meter op naam van Torrance (V S.) werd dus op geen stukken benaderd. Hans Woellke (Duitschland) bleef eerste tweede werd Barlund (Finland) met 16.12 meter, derde Stoek (Duitschland) met 15.66 meter. I Het waren de stars en stripes, die bij 't hoogspringen de prijzen wonnen. De 21 deel nemers klasseerden zich aanvankelijk voor de beslissing, daar zij 1.85 meter hadden ge sprongen, waaronder onze landgenoot Bras ser, naar men weet. Het was jammer, dat Brasser de 1.90 me ter niet haalde. Slechts 11 athleten kwamen zich voor de hoogte 1.94 meter melden. En van 1.94 meter ging het op 1.97 meter en hier wamen slechts vijf athleten over heen. Het was den Amerikaan Johnson, die het eerst de twee meter-grens haalde en daar mede een nieuw Olympisch record vestigde. Het oude record stond op naam van Osbom (V.S) met een sprong van 1.98 meter, ge vestigd in 1924 te Parijs. Eindelijk is dit wel heel oude Olympische record dus gevallen Al Britton en Thurber, beide Amerikanen, alsmede de Fin Kotkas, haalden verder nog de 2 meter. Johnsson deed nog eens zijn uiterste best en met een magnifieke sprong gleed de Amerikaan over de lat en bracht dus het Olympisch record op 2.03 meter. Alle an deren slaagden daarin niet, zoodat Johns son Olympisch kampioen werd. Door overspringen werd de volgorde Al Britton, Thurber en Kotkas op rasp. de 2e, 3e en 4e plaats bepaald. Het was de laatste ceremonie protocolaire van dezen dag. Alleen stars en stripes gingen omhoog en het Amerikaansche volkslied weerklonk. Osendarp in uitstekende conditie. Het vergeten starinummer van mej. de Koek. Onder onze Nederlandsche athleten in het Olympische dorp heerschte Zondagavond een zeer opgewekte stemming. Men was buitengewoon verheugd over de bereikte es uitaten. Nog nooit is het aan onze athle ten gelukte de demi-finales 100 meter te be reiken en nu hadden we het met twee van onze drie deelnemers op dit belangryke loopnummer zoover gebracht. Men ontveinst zich niet, dat het voor Osendarp en van Be veren uiterst moeilyk zal zijn om het tot de finale te brengen. De tegenstand is buiten gewoon zwaar. Alles hangt thans af van de loting. Hoewel men van oordeel is, dat men de feiten niet mag vooruitloopen en dat het zeer gevaarlijk is een al te optimistischen toon te laten hooren, heeft men goede hoop dat een onzer het tot den eindstrijd zal bren gen. Vanzelfsprekend is aller hoop op Osen darp gevestigd. Hetgeen onze kampioen gis termiddag op dit nummer heeft gepresteerd geeft reden tot goede verwachtingen. Do wyze, waarop hy na een abnormaal slechten start op zyn concurrenten inliep, bewees, dat hy tot de allersterkste sprinters behoort Het is daarby een bijzonder gelukkig feit tl hflft rP/1SterJniet den mm8ten h'"- h*eft ondervonden van zyn kniebles- ™.0ver( die blessure spreekt men in het geheel niet meer. „Het beste is", aldus ver telde ons een der Nederlandsche officials „Oem Osendarp daaraan niet meer te herm jammer' dat Berger gister- 1S gelukkig, dat onze wereldremrHh™, er zich van de nederlaag weinig aantrekt* Hy kan straks al zyn krachten aan Je II* fette wyden. Berger's achterstand mZ, ceheel dC renln" °n*er SSüTSlS geheel worden toegeschreven ..7 "«wel sten valschen start waardoor de T" V°AlleeTuitstek moeilyk werd de baan, teTe 7nTn Z?dl7T °VCr de conditie verkeert schitteren- Ploeg, den heer Jutte. d'mes* „Vanzelfsprekend zyn we heel der optimistisch dan de heeren» i antwoord. We leur,,,.. luidde ze dames slechts zeer" h 777'*" Van on" tingen koesteren bescheiden verwach- Prestatiedverricht mt^r C°n behoorlijke nog wel iets meer van' k"6" had mis»chien wachten. Van haar bunnen ver- Het begin voot h„, min- het on- oud 43.69 M., nieuw 45.18 M. t. n. v. Tilly Fleischer, Duitschl! oud 1.98 M., nieuw 2.03 M. L n. v. Johnsson, Ver. Staten. lijk, doordat er moeilijkheden hestonden over haar deelname. Het bleek n.l„ dat men haar nummer In het Olympisch dorp hsd la ten liggen. De wedstrijdleider was van oordeel, dat men zonder startnummer niet mocht deel nemen. Het Olympisch dorp, dat ongeveer een half uur rydens van het rijkssportveld is gelegen, was te ver om het nummer nog te halen. De speaker maakte al bekend, dst mej. de Koek niet was verschenen. Gelukkig zag de wedstrijdleider In, dat het niet uitkomen van onze speerwerpster door dit misverstand toch wel zeer onge- wenscht was. Hij gaf toen zijn toestemming op voorwaarde, dat het nummer des Maan dagsmorgens zou worden ingeleverd. Zij is negende geworden met haar worp van 36.93 meter, in dit gezelschap dus toch nog een heel behoorlijke prestatie. Graaf Soejina, de Japansche frdelefeerda in het I. O. C., ia tot lid van bat Hoogarbeia gekozen. Het Japanache Olympische Comité heeft thans reedt een aanvang gemaakt met de voorbereidingen voor de Olympische spelen ia 1940 Een bedrag van 15 millioea ven la be schikbaar gesteld, waarvan rijf millioe* door da regeering. Een som van ongeveer tien ail- lioen aal worden besteed voor de uitbreiding en de voltooiing van het Meiji-etadiom Voer de dekking van da reiskoatae dar buitenleed- sche deelnemers is I millioen yen uit {«trokken. Groote geestdrift te Tokie. De beslissing van het L O. G, om da Olym pische spelen ia 1940 te Tokie te doee hou den, is te Tokio met goots geestdrift ontvaa- gen. De airenee van schepen en lebrieben loeiden, terwijl op de pleinen vuurwerk weid afgestoken. Zondag werden groote feestaa ge houden. Overal wapperden de Olympieeha dc nationale vlaggen. De bladen publioMren bouwplannen voor bet nieuwe stediea au nieuwe hotels. Ruitersport DE INSCHRIJVINGEN. Voor kot Olympisch# ruiter tour nooi hebbes 21 landen met ia totaal 132 deelnemers inge schreven. De iadeeliag ia als volgt: Samengestelde ruiter wedstrijd. Bulgarije, Denemarken, Finland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië, Japan, Nederland. Noorwegen Oostenrijk, Polen, Roemenië, Zwaden. Zwitser land, Tsjecbo Slowakije, Turkije, Hongarije, Vereenigde Staten en Duitschland. Dressuur: Densmarken, Duitschland, Frank rijk, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk. Hon garije, Tsjecbo Slowakije, Vereenigde Staten, Zweden en Zwitserlnnd. Jachtepringen: België, Duitschland, Freafc- rijk, Groot-Britanmé, Nederland, Italië, Jepea, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal. Roe menië. Zweden, Zwitserland, Tsjccho-Slowa- kije, Turkije, Hongarije en Vereenigde Staten. ALLE SPAANSCHE inschrijvingen Het Spaanscbe Olympische Comité heelt thans alle inschrijvingen voor du Olympische spelen ingetrokken met het oog op den ver warden politieken toestand in Spanja. Hst Comité baeft de hoop uitgesproken, dat Spanja in 1940 tc Tokio door een sterke ploeg verte genwoordigd zal zijn. Het reeds in Berlijn aanwezige dool van onze zwemploeg heeft van den Zondag geen rustdag gemaakt Nadat xU in het hoofdstadion getuigen waren geweest van dc overwinningen van onze athleten op de 100 meter vonden wij kort na 12 uur mevr. Bruun in het zwemstadion alweer druk be zig met haar discipelen, Haasmann, Rie Mastenbroek en Piet Stam. Haasmann had reeds geoefend toen Ri* Mastenbroek het water inging om een baan tje van 400 meter te trekken. ZU voelt zich puik in conditie en mevr. Braun, die Rie op de 400 meter schijnbaar aan zichzelf over laat, laat haar oogen wijden over de andere banen, waar de Amerikaanache en Cana- deesche zwemsters aan het trainen zijn. „Neen", zegt ze critiach, „voor wat lk tot nog too hier heb gezien hoeven we niet bang te zyn. Je staat soms verbaasd erover, dat sommige meisjes door hun land zijn uit gezonden als je ziet hoe ze zwemmen. Bij de mannen ia het in het algemeen veel he ter". Dat ze Rie Mastenbroek inmiddels niet uit het oog heeft verloren blijkt wel, als ze haar plotseling toeroept: „Denk om je Hn" kerarm Rie, nee, lk zie' het beslist, Je moet je linkerarm harder doorhalen". Dan gaat ook Piet Stam het water in. D® temperatuur valt hem niet mee, want zelf» Rie en de Canadeezen vinden het water koud, dat vanmorgen pas ververscht Is waaraan nog niet voldoende voorverwarmd water ls toegevoegl om het op temperatuur te brengen. ,Kyk die jongen eens zijn best doen", zegt mevr. Braun, „nu eens alleen met de bee-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6