Het internationale tournooi te Zandvoort. SSM S2S.-dJSS. gecn De Ronde van Frankrijk. In en door Berlijn. nen, jullie allebei". En tegen ons voegt zij er aan toe: „Zijn beenen zijn nog niet heele- maal zooals ik ze hebben wil en daarom wil hij dat niet tegelijk met Rie. Hoe vindt je dat, die twee zijn nou precies even oud en worden allebei op 26 Februari achttien jaar". Onze menschen hebben wel de belangstel ling der toeschouwers en vooral ook van de trainers, die allen met Ma Braun een praatje komen maken. Een ervan, een Duit- sche bekende uit Dusseldorf, heeft gezien hoe de Japanners de voeten losmaken alvo- réns het water in te gaan en onmiddellijk moet Stam uit het water komen om het ook te probeeren. Inderdaad heeft deze massage effect en v eel losser en soepeler gaan zijn beenen door het water. Rie Mastenbroek krijgt opdracht om de anderen, die op de ne- venbanen zitten, waar zij kan in te halen en zij doet dat op de rug met schoolslag en vrijen slag. Dan volgt nog even een spurt over 50 M. en een herhaling daarvan op verzoek van den Olympia-filmdienst, die graag eenige close-ups van fraulein Mastenbroek wil ma ken. Als zij aan dit verzoek heeft voldaan, maakt de operateur zijn camera op de klei nen rolwagen al weer gereed, want 't Hol- landsche trainingsuurtje is voorbij en reeds komen de Franschen in het water en ook Jean Taris moet eraan gelooven en zwemt een baantje onder het oog van de camera. MEJ. VAN DER KLAAUW LIJDT AAN KEELONTSTEKING. Opmerkelijk is het, dat verscheidene athleten gedurende hun verblijf in het olympisch dorp op het Friesenheim lichte keelontsteking hebben gekregen. Zoo ver nemen wij, da. ook mej. C. van der Klaauw een lichte angina had opgeloopen en totaal heesch was. Mevrouw Braun en mej. Pfauw verzorgen haar voortreffelijk, al werkt de medische verzorging vrij langzaam. Eerst op herhaald veroek is gisteren eindelijk een geneesheer verschenen. Men heeft alle hoop, dat de Rotterdamsche schermster Dinsdag a.s., als zij voor de flo retwedstrijden moet aantreden, weer geheel fit is. Schaken. Fine winnaar, Euwe tweede. De uitslagen van de laatste ronde van het internationale schaaktournooi te Zand voort luidden: Spielman remise met Euwe. Fine remise met van Doesburgh. Bogoljubov wint van Becker. 'Landau wint van Prins. (Maroczy remise met Gruenfeld). Keres remise met Tartakower. De eindstand van het tournooi luidt: Fine 8 1/2 punt. Euwe 7 1/2 punt. Kenes ea. Tartakower 6 1/2 punt. j Bogoljubov en Maroczy 6 punten. Gruenfeld, Landau en Spielman 5 1/2 p. Van Doesburgh 4 punten. Berker 3 punten. Prins 11/2 punt. De laatste ronde. Zoo was dan Zaterdag de laatste dag aangebroken. Ofschoon vrijwel zeker vast stond, dat Fine de eerste prijs zou behalen, overtrof de belangstelling alle verwachtin gen. Hoe zeker men aan den anderen kant van de Oceaan ervan overtuigd was dat hem de zege niet zou ontgaan, bleek uit de vele felicitatie-telegrammen die de jonge Amerikaan van zijn landgenooten ontving voor het begin van zijn laatste party. Velen koesterden de stille optimis tische hoop, dat Fine een veer zou laten en Euwe door van Spielman te winnen nog beslag zou leggen op den eersten prijs, ge deeld met Fine. Doch geen oogenblik was Fine bedreigd, integendeel, hij schiep zich 7»1fs winstkansen en stuurde regelrecht op remise aan, waardoor hy zich van den eersten prijs verzekerde. Meer spanning heerschte in het begin van de party Spielmann—Euwe. Dr. Euwe bekommerde zich niet om de remise-nei gingen van zijn tegenstander en compli ceerde het spel om de party zoo lang mo gelijk te rekken. Doch Spielmann liet niet met zich spotten en beet van zich af, hij bereikte eenig voordeel, doch de wereld- kampioen passeerde alle dreigingen me groot gemak. Toen de uitslag van Does burgh—Fine bekend werd, gaven beiden elke winstpoging op. Door dezen uitslag eindigde Euwe als nummer twee. De sensatie van deze ronde was de party Bogoljubov—Becker. Voor sP^lma™' Gruenfeld en Landau was het zeer be laneriik hoe hier de uitslag zou zyn, aan gezien zij nog kansen hadden op den zes den U, Aanvankelijk scheen het dat Bogoljubev zou verliezen, dwrdatW^een Dion weasaf en bijna in de kuil gevaü was die hij voor zijn tegenstander gegra- ven had. Becker profiteerde echter met van den hem geboden kani, Roeoljubov dl* buil Becker een correct pionoffer brac zonder aarzelen het offer a voig. grooteverbazing verloor hy fouten een zet een toren. Ondanks de er_ frwi. p.r.ö. Hierdoor b Mob$£».„n, zekerd van een prys ,te:rwy werden. Gru«i^.ld en Landau ingeschakeld M Landau die winnen moest moellijk. K^^pMlde'non'chalant en werd spoedig "KS£ en Keres, genoegen te nemen. Tenslotte Beiden speelden fel OP «'"•^Vdeel kwam Tartakower met een voor uit de opening, doch M ve™° na nog deel niet in winst om te zetten enn twee uur spelen werd de pai U Nabeschouwingen. De 21-jarige Amerikaan Fine t eindigde met een pracht-score. 8 1/2 P eer- partjjen, zonder verlies-party sten plaats. Toen hij verleden jaar te Has- tings dèn eersten prijs won voor Flohr had men groote verwachtingen van dezen jongen speler. Aljechin, die 4 jaar geleden een tournooi in Amerika maakte was zeer over het spel van Fine te spreken en zag m hem den toekomstigen wereldkampioen. Eigenaardig genoeg faalde hy in het kam pioenschap van Amerika, waar hij als 3de eindigde achter Reschewsky en Simon- son. Dit was het eerste tournooi van groot formaat waaraan hij deelnam. Zijn stijl,is moeilijk te defineeren: hoewel in schijn systeemloos, bestaat zijn spelwijze uit so- liede partij-opbouw en zeer fijne techniek. Zijn zwakke zijde is, in tegenstelling tot Euwe, de opening. Hij ontplooit zijn kracht pas in het middenspel en verstaat de kunst om kleine positioneele zwaktes te ontdek ken en uit te buiten. Ook in het eindspel behandelt hij in de perfectie. De schaakwereld zal met groote belang stelling zijn resultaten in het komende groote tournooi te Nottingham tegemoet zien. Van den tweeden prijswinnaar dr. Euwe behoeven wij weinig te zeggen. De wereldkampioen had met veel pech te kampen. Tegen Fine ontging hem een halve punt doordat hij in tydnood de winst over het hoofd zag. Tegen Bogoljubov heeft hij in goede stelling nog zelfs verloren door een blunder. Zeer te verwonderen was in dit tournooi naar zijn behandeling der ope ningen. Bijna in alle partijen wist hij iets bijzonders te vinden. Hij faalde alleen in de afwerking, hetgeen waarschijnlijk zijn grond vindt in zyn oververmoeidheid en zyn gebrek aan voorbereiding. Immers zijn werkzaamheden eischten hem op. Men is ervan overtuigd, dat hij in Not tingham nog beter zal spelen en een se rieuze candidaat voor den eersten prijs zal zijn. Imponeerend was het spel van den 19- jarigen Estlander Paul Keres. die bekend staat als correspondentie-speler. Hij be wees, dat zijn eersten prijs, gedeeld met Aljechin te Dresden, niet op toeval be rustte. Ongetwijfeld heeft hij zeer veel talent doch zijn jeugdig temperament speelt hem dikwijls parten. De Poolsche grootmeester dr. Ttartako- wer heeft bewezen ,nog steeds tot de beste te behooren. Ook de 68-jarige Maroczy heeft getoond dat hij een zeer moeilijk te verslane tegenstander is. Bogoljubov speelde zeer wisselvallig. Het gevaarlijkste was hy tegen de sterk- sten. Spielmann en Gruenfeld hebben door vele remises getoond hoe moeilijk het is de geroutineerde meestér te slaan. Van de Hollandsche deelnemers (de wereldkam pioen buiten beschouwing gelaten) heeft Landau het beste resultaat gehaald. Hij is met 50 procent geluk met Spielmann en Gruenfeld geëindigd en hij kan met dit resultaat zeker tevreden zyn. Opvallend was zyn eindspurt. Hij won de laatste drie partijen in schitterenden stijl en had hij niet in het begin wat ongelukkig gespeeld, zou hij zeker een hoogere plaats verwor ven hebben. Van Doesburgh heeft getoond ook in dit milieu thuis te behoorén? ^Niet minder dan 6 grootmeesters konden er niet in slagen hem te verslaan. Prins heeft nog te wei nig ervaring en zal het zeker verder bren gen, indien hij meer studie van de ope ningen maakt en zyn tegenstanders niet onderschat. Wielrennen. Le Greves wint de eerste helft van de voorlaatste etappe. Bijna alle overige renners komen in denielfden tijd bin nen. De voorlaatste etappe van de ronde van Frankrijk welke Zaterdag werd verreden, leidt van Angers naar Caen over een af stand van 259 K.M. Het tweede gedeelte van deze etappe van Vire naar Caen over 55 KM. is weer een rit tegen het horloge. De streek, waardoor de eerste route ging was minder gemakkelijk dan die van gisteren. De renners moesten door een heuvelachti ge streek, welke soms zelfs eenigszins berg achtig aandeed. Maar wie de reusachtige cols van de Alpen en de Pyreneeën achter den rug heeft, heeft geen angst voor het beklim men van dergelijke heuvels. In een kalm tempo, kennelijk om zich te sparen voor den tijdrit, draaide het geheele peleton achter elkaar aan. Vlak voor het einde van het tra ject schoten een aantal onaf hankelij ken naar voren, waarbij zich ook de Franschman Le Greves bevond, die in den eindsprint ge makkelijk won in den tijd van 7 uur 38 min. 20 sec. Achtereenvolgens kwamen toen bin nen de onaf hankelij ken Thietard, Bertocco, Ducazeaux, Marcaillou, dan de Belg Neuvil- le, terwijl vervolgens ex-aequo alle overige renners waaronder ook Middelkamp en de gebrs. van Schendel, in denzelfden ty'd als de winnaar de eindstreep passeerden. Alleen de onafhankelijke Cloarec en de Fransch man Paul Maye moesten wegens pedh ach terblijven en kwamen later binnen. In het algemeen klasement is door dezen uitslag dus geen verandering gekomen. De Fransche ploeg wint de tijdrace van de voorlaatste etappe. Magne her overt de tweede plaats in het alge meen klassement. Goede prestaties van onze landgenooten. In aansluiting op de eerste helft van de voorlaatste etappe van de ronde van Frank rijk, welke van Angers naar Vire voerde over een afstand van 204 K.M. en welke in den sprint werd gewonnen door den Franschman Le Greves, werd Zaterdagmid dag 't 55 K.M. lange traject van Vire naar Caen tegen het horloge gereden. De Fran schen, die verrassend goed reden, wonnen ditmaal dezen rit voor de Belgen. Als eer ste startte de Luxemburgsche-Spaansche- Nederlandsche-Zwitsersche ploeg, daarna vertrokken de Franschen, dan een aantal onafhankelij ken, vervolgens de Belgen en tenslotte weer een ploeg onafhankelijke ren ners. De Franschen reden een prachtigen koers en toen de Belgen hadden gereden, bleek het, dat de Franschen er 1 min. 4 sec. sneller over hadden gedaan. Van de groep. waarin ook de Nederlanders zaten, was Het wederom Middelkamp die de snelste bleek, terwijl Albert en Anton van Schendel in denzelfden tijd binnen kwamen, resp. als 11e en 12e. De uitslag luidde: 1. Magne (Frankrijk) 1 uur 18 min. 16 sec.; 2. Cogan; 3. Le Greves; 4. Lesueur; 5. Maye (allen Frankrijk) en in denzelfden tijd; 6. Vervaecke (België) 1 uur 19 min. 20 sec.; 7. Kint; S. Sylvain Maes; 9. Hendrickx (allen België en in denzelfden tijd als Ver vaecke); 20. Middelkamp (Nederland) 1 uur 21 min.; 11. Albert van Schendel (Neder land) en 12. Anton van Schendel (Neder land) zelfden tijd. In het algemeen klassement is wel het groote feit, dat Vervaecke die gisteren zijn tweede plaats op den Franschman Magne had heroverd, deze na dezen tydrit weder om aan Magne af moest staan. Met 58 sec. voorsprong op Vervaecke is Magne gister voor de laatste etappe naar Parijs gestart. Albert van Schendel ging in het algemeen klassement een plaats achteruit en staat nu op de 16e plaats, Middelkamp bleef op de 23e plaats staan en Anton van Schendel was de eenige Nedërlanders, die vooruit ging en van de 33e naar de 32e plaats schoof. Het algemeen klassement luidt: 1. Sylvain Maes (België) 135 uur 38 min. 26 sec.; 2. Magne (Frankrijk) 136 uur 5 min. 21 sec.; 3. Vervaecke (België) 136 uur 6 m. 19 sec.; 4. P. Clemens (Luxemburg) 136 uur 22 min. 37 sec.; 5. Mersch (Luxemburg) 136 uur 34 min. 36 sec.; 6. Canardo (Spanje) 136 uur 41 min. 58 sec.; 7. M. Clemens (Luxem burg) 136 uur 43 min. 52 sec.; 8. Amberg (Zwitserland) 136 uur 57 min. 39 sec.; 9. Kint (België) 136 uur 59 min. 52 sec.; 10. Level (Frankrijk) onafhankelijke, 137 uur 5 min. 24 sec.; 16. Albert van Schendel 137 u. 30 min. 49 sec.; 23. Middelkamp 137 uur 54 min.; 32. Anton van Schendel 138 uur 48 m. 39 sec. SYLVER MAES WINT DE RONDE VAN FRANKRIJK. Onze landgenooten 23e en 32e plaats. bezetten 15e, Sylver Maes heeft de ronde van Frankrijk gewonnen. Vanaf de negende etappe heeft de Belg de gele trui aangehad en geen en kele maal heeft hij deze weer moeten uit trekken. Schitterend heeft hij gereden en het is ongetwijfeld de beste en sterkste ren ner, die dezen 30sten monsterrit heeft ge wonnen. Soms een étappe winnend, dan weer deze eer aan anderen overlatend, was de neef van den winnaar van het vorige jaar, Romain Maes, steeds bij de eersten. Onweerstaanbaar soms was de Belg, pheno- menaal vaak waren zyn prestaties en de schitterende overwinning, die hij op de tweede etappe door de Pyreneeën behaalde, ligt een ieder nog versch in het geheugen. Steeds meer vergrootte hy zyn voorsprong op de anderen in het algemeen klassement en tenslotte is hy met bijna een half uur voorsprong op nummer twee, den Fransch man Magne, als w ion eer geëindigd. Het prachtige repultaat, dat hij heeft be haald, heeft hy toch ook voor een zeer groot deel aan zyn landgenooten te danken. De Belgische renners hadden tot taak hun „Sylveer" op alle mogelijke wijze te steu nen, en zij hebben zich daarvan gekweten op een wijze, die boven allen lof verheven is. Met raad en daad hebben zij hun leider terzijde gestaan en dat de saamhorigheid en de opofferingsgezindheid by de Belgen zoo veel grooter was als bij de Franschen, heeft tenslotte een grooten invloed op den uitslag gehad. Bovendien hadden de Belgen een ongetwijfeld sterkere ploeg en stuk voor stuk Waren zij uitmuntende wegrenners. De Franschen hadden eveneens een prach tig team, doch de discipline ontbrak. An- tonin Magne, die tweede is geworden, heeft niet veel medewerking van zijn teamgenoo- ten ondervonden. Deze Franschman, die reeds in 1934 een ronde van Frankrijk had gewonnen, en die in deze ronde de afgod van heel fietslievend Frankrijk is geweest, heeft een ongelooflijke prestatie verricht. Etappe na étaffee heeft hij bijna geheel al leen tegen de twee Belgen Maes en Ver vaecke moeten strijden om de eer van zijn land hoog te houden. Hij was vaak de eenige van zijn landgenooten, die het moordende tempo van de Belgen kon bijhouden en met een ijzeren wil heeft hij telkens weer een bewonderenswaardigen stryd geleverd tegen zijn twee rivalen. Buiténgewoon heben ook de Luxembur gers zich gehouden, Drie van hen hebben zich in het eindklassement onder de eerste tien weten te plaatsen en deze prestatie is er een van den eersten rang. De Franschman Level heeft de tiende plaats weten te veroveren. Onze landgenooten. En dan onze landgenooten. Gijsen heeft moeten opgeven. Buitengewoon moedig heeft hij in het begin gereden, doch tenslotte bleek deze krachttoer wel te zwaar voor hem. Albert van Schendel, de Nederlander uit Toulouse, heeft het er van onze landgenoo ten het beste afgebracht. Steeds was hij een van de besten en dat deze renner, die nog nooit in een ronde van Frankrijk heeft mee gereden, de vijftiende plaats in het alge meen klasement heeft weten te veroveren, stempelt hem tot een rijder van bijzondere klasse en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat hij met de in deze ronde opgedane er varing, in een volgende ronde een nog betci resultaat zal weten te bereiken. Middelkamp, de renner, die behoudens enkele ritten in België, nog nooit in het bui tenland had gereden, heeft in deze ronde bewezen, dat hij van het hout is gesneder, waaruit groote renners groeien. Om in de eerste ronde van Frankrijk, waaraan men deelneemt een zeer zware étappe te winnen voor andere keien, heeft men kracht noodig en hersens. En de jonge Nederlander heeft bewezen, van beide een behoorlijke dosis te bezitten. Anton van Schendel tenslotte heeft bet er minder goed afgebracht dan zijn broer en Middelkamp. Toch blijft ook zijn rijden een wel zeer bevredigende prestatie en onge twijfeld zal ook hij van deze ronde geleerd hebben, wat tenslotte ook zijn voordeel heeft. Al met al kan Nederland tevreden en (Van onzen specialen verslaggever) Berlijn, Maandag. Bij al de overweldigende vorderingen, op het gebied der techniek, is de mensch per slot van rekening toch maar een stum- perd gebleven. Want hoe schoon, alsook nuttig,, zou het zijn, wanneer hij, die geroe pen is, duizenden en nog eens duizenden het hier in deze feestelijk getooide stad ge- bodene, in groote lijnen te schetsen, het zoo ver had gebracht, dat hij zich zonder al te groote moeite en inspanning in ettelijke deelen zou kunnen splitsen. Waar dit evenwel nog niet is uitgevonden, moet men zich bepalen een greep te doen uit een hoeveelheid, zoo groot en zoo bont, dat alleen al het trachten, ditzelve tot stand te brengen, geprezen dient te worden. Ge lijk trouwens ook geheel en al in de lijn der Grieken en nog meer in die der Romei nen lag. „Laudanda Voluntas" (ook het streven is schoon). Berlijn in feestkleed. Wat moet ik er u nog eigenlijk van vertellen? Het is fraai, het is imponeerend in hooge mate en het heeft mijns bescheiden inziens tenminste maar een minder gelukkigen kant en dat is, dat men met een weinig minder nog meer had kunnen bereiken. Wij zouden het waar schijnlijk meer met bloemen en minder met vlaggen, banieren en vaandels hebben ge zegd. Er zijn scribenten geweest, die ver telden, dat hij, die eenige jaren niet in de Duitsche hoofdstad was geweest, deze niet zou herkennen en hoe vreemd het misschien ook moge lijken, daar zit veel waars in deze oogenschynlijk zou stoute bewering. Men heeft het houweel niet gespaard, men is niet karig met de verfkwast geweest, men heeft opgeruimd wat het stadsbeeld ontsierde en wat niet meer paste in het kader van het in zoo menig opzicht veranderde Duitsch- land. Een andere geest is over het Duitsche volk gekomen, de olympische geest, de geest van vrede, vriendschap en verbroedering. Dit tot uitdrukking te brengen was het doel der allentwege aangebrachte versieringen. „Freude war in Troja's Hallen" zong lang geleden de Duitsche dichter vreugde heeft thans Berlijn tot haar woonstee geko zen en deze vreugde is ten top gestegen bij den intocht der athleten die naar de eed het wil zullen strijden met de edelste wapenen waarover een waarachtig sport man beschikken kan enmoet, met rid derlijken geest en volledigen inzet van fairness en kracht. Schoon deze gansch gevulde arena vol jonge menschen uit de meest verschillende landen tezamengekomen schoon ook de rede van den onvermoeiden strijder voor de olympische idee, Excellenz Lewald aan grijpend dat oogenblik, toen de laatste loo- per voortsnelde met den fakkel die nimmer zal dooven omdat het licht der olympische gedachte immers de tijden zal tarten. Doch niet gansch en al staan deze dagen Charivarius moge den schrijver de zonde dezer expressie grootmoediglyk vergeven „in het teeken der sport". De mensch leeft niet by brood alleen by enkel sport zal hy evenmin zijn levenshonger kunnen stillen. Daarom ga hy, die ter gelegenheid der spelen de Duitsche Metropolis bezoekt, een oogenblik het gewoel van allen dag ontvluchten in de betrekkelijk kléine „Olympische Kunstausstellung" en late den blik bewonderend glijden over wat daar door verschillende landen is samengebracht op het gebied der bouw-, beeldhouw-, schilder en grafische kunst. Men kent den uitslag van het „Kunstbewerb". Onder doodsche stilte werd deze door Excellenz Lewald be kend gemaakt. Men hoorde geen applaus en ontkwam niet aan den indruk, dat de te leurstelling behalve bij de groote landen algemeen was. Het schijnt nu eenmaal onmogelijk, een dergelijk „concours d'art" zoo te organiseeren, zonder dat allerlei mo tieven meespreken, die „an sich" met kunst weinig of niets te maken hebben. Het doet goed, van deskundige zijde te hooren, dat het Duitsche organisatie-comité in dezen niet de minste blaam treft. Het deed alles, om zoo onpartijdig mogelijk te werk te gaan, maar dat neemt niet weg, dat met den uit spraak der internationale jury menig deel nemer zich niet zal kunnen vereenigen. Op zichzelf behoeft zulks geen verwondering te baren u kent het gezegde „Mach" es we- nigen recht allen gefallen ist schwer" of op zijn goed Nederlandsch: men kan het niet iedereen naar den zin maken. Interessant schijnt my de veelvuldig ge hoorde bewering te zyn, als zou de interna tionale commissie zich wat al te zeer heb ben vastgeklampt aan de idee, dat een prijs voor beeldende kunst slechts toegekend kan worden aan zoogenaamde „bewegingskunst" „dynamimische kunst". Zoodra een beeld een statisch karakter vertoonde, was men blijkbaar van oordeel, dat het niet „spor tief" genoeg was. Dit is intusschen een on juiste opvatting. Immers de oude Grieken huldigden men kan het aan de versie ringen op de vazen zien juist die sta tische kunst, terwijl tegenwoordig wat men zou kunnen noemen de „momentopname" troef is. Laten wy als klein land gelukkig zijn, ook hier goed voor den dag te kofnen doen onze athleten het niet minder wy kunnen ook zonder medailles tevreden zijn. Buiten gemeen mooi zyn eenige schilderijen die Holland op zijn best dus op het water laten zien. Zeer fraai is het door den beeld houwer Visser ingezonden „duikende meisje", zoo slank van lijn en zoo fyn van vorm, dat men zich de borst van trots voelt zwellen, wanneer een vreemdeling ons vraagt, of dit naar het leven geschapen is hoe het model heet enwaar het woont.. En tenslotte beziet eens die rust die van de werken der oude meesters uitgaat. Buiten mededinging ingezonden want het moest immers werk van de laatste vier ja ren zynmaar een inzending, die ons hart in begrijpelijken trots luider doet slaan. En wat een zeer voornaam punt is: ieder die ook maar eenig begrip van kunst heeft, moet het opvallen, dat er van dat Holland sche hoekje een rust uitgaat, die alleen door een waar kunstenaar kan worden bereikt en het blijkt, dat Nederland het eerste land is geweest, dat uit sport kunst heeft weten te puren. Welke mededeeling my van deskundige zy de gewerd. Gelukkig u zoudt het anders misschien wel eens niet kunnen gelooven. trotsch zyn, dat het door deze renners heeft bewezen, dat het een zeer gevaarlijke tegen stander kan zijn, met wien terdege rekening moet worden gehouden. De laatste étappe, welke gister werd ver reden, voerde van Caen naar Parijs over een afstand van 234 K.M. Van den start af reden de renners door een haag van men schen en toen zy in Parijs aankwamen, stonden de toeschouwers vele ryen dik om de renners aan te moedigen en toe te juichen. En de menigte heeft in Parijs zelf nog van een fraaien stryd kunnen genieten, want in de stad ontketenden de Luxembur gers nog een felle jacht, die zy tot het Pare der Princes, waar de finish was, volhielden. Als eerste kwam tenslotte de Luxemburger Mersch binnen met ee ntyd van 7 uu 7 min. 50 sec. ruim een halve minuut voor zijn landgenoot P. Clemens. Onder groot enthousiasme kwamen daar na de overige renners binnen en toen de uit slag werd bekend gemaakt en de renners hun eereronodje reden, werden hun door 50.000 toeschouwers een donderende ovatie gebracht. De dertigste ronde van Frankrijk was teneinde De uitslagen van de laatste étappe (Caen Parijs 234 K.M.) luidden: 1. Mersch (Luxemburg) 7 uur 7 min. 50 sec., 2. P. Clemens (Luxemburg) 7 uur 8 min. 22 sec., 3. Carnado (Spanje) 7 uur 8 man. 38 sec., 4. Marcaillou (Frankrijk) on afhankelijk 7 uur 8 min. 51 sec., 5. Meulen- berg (België) 7 uur 9 min. 6 sec. Algemeene klassement: 1. en winnaar Sylver Maes (België) 142 uur 47 min. 32 sec., 2. Magne (Frankrijk) 143 uur 14 min. 27 sec., 3. Vervaecke (Bel gië) 143 uur 15 min. 25 sec. 4. P. Clemens (Luxemburg) 143 uur 30 min. 14 sec.; 5. Mersch (Luxemburg) 143 uur 40 min. 56 sec., 15. Albert van Schendel 144 uur 39 min. 55 sec., 23. Middelkamp 145 uur 4 min. 5 sec., 32. Anton van Schendel 146 uur 2 min. 29 sec. Landenklassement: 1. België, 2. Spanje Luxemburg, 3. Frankrijk, 4. Nederland, 5. Zwitserland. RONDE VAN MEDEMBLIK. Jan Groot weer tweede. Gisteren werd onder een stroomenden regen en harden wind de Ronde van Medem- blik verreden, waaraan verschillende Alk- maarders deelnamen Jan Groot behoorde natuurlijk weer bij het groepje der favorieten en hij heeft ook dezen keer niet teruggesteld. Hoewel het parcours zeer zwaar was, waagde de Alkmaarder het met nog vier andere renners, om weg te loopen. Gedurende het geheele parcours had hij bovendien nog te kampen tegen een zestal Hagenaars, die hem trachten uit te sluiten. Ook hier weer moest een eindspurt de be slissing brengen en Groot werd in deze sprint geklopt der Houtman, die dus eerste werd. Een goede prestatie dus, die des te mooier is, wanneer men bedenkt, dat de Alle rnaarder op de laatste paar honderd meter zich ingesloten zag door genoemde Hage naars en heel veel energie noodig had, om zich los te werken. Paarden. DRAVERIJEN MIDDEN-BEEMSTER. Voor de kortebaandraverijen te Midden- Beemster waren ingeschreven 24 paarden, waarvan er 22 opkwamen. De uitslag was: 1. Vitesse S. W. (eig. Stal Bakkum te Bakkum, ber. J. v. Leeuwen); 2. Fanfare (eig. Gebr. Konijnenburg te Den Haag, ber. P. Konijnenburg); 3. Sister Patrick H. (eig. J. Klarenbeek, Amsterdam; ber. J. de Vlieger); 4. Drisse (eig. D. Beets, Oostbaan; ber. D. Beets). Lawtennis. NOÜRNEY OVERLEDEN. De bekende Duitsche tennisspeler Nourney is te Berlijn in zyn woning tengevolge van een hartverlamming overleden. Nog enkele dagen gelegen had hij in Warnemuende ge speeld. Negen jaren achtereen stond Nourney aan de spits van het Duitsche tennis. Verschei dene malen was hij in de Duitsche davis- beker ploeg opgenomen. Nourney, die ook een goed hockeyspeler was, heeft in het j.L voorjaar nog een prachtig resultaat be haald, door Gottfried von Cramm te slaan. V i s s c h e n. HENGELWEDSTRIJD TE WARMEN- HUIZEN. De hengelsportvereeniging „Vischlust" hield Zondagmorgen een wedstrijd in de Bleekmeer. De uitslag luidde: 1. D. de Vries, grootste baars 22 c.M.; 2. G. Nieuwland, met 3 stuks; 3. K. Nieuwlapd met 24 stuks; 4. U. Slot, met 21 stuks; 5. J. Jongerling, met 21 stuks. De laatste twee by loting. In totaal werden 370 baarzen gevangen. Duiven. POSTDUIVENVEREEN. DE METEOOR, NOORDSCHARWOUDE— WARMENHUIZEN. Wedvlucht met jonge duiven van St. Kathalijne Waver (België), afstand 185 K.M. Los 7.30, wind Zuid-West, Aankomst: 1. J. Deutekom 9.43.03 2. J. Deutekom 9.46.45 3. G. Sevenhuyzen 9.48.53 4. J. Deutekom 9.47.13 5. J. Deutekom 9.48.14 6. H. Bouwens 9.48.15 7. J. Deutekorn 9.48.45 8. C. Keeman 9.50.52 9. C. Keeman 9.51.02 10. H. Bouwens 9.51.13

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7