DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Geringe vorderingen aan beide zijden. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No 1 82 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. De Spaansche revolutie De regeering gaat van meer vliegtuigen gebruik maken. Dinsdag 4 Augustus 1936 Jaimo I beschiet Algeciras. De strijd om Addis Abeba. Door Italië tegengesproken. 138e Jaargang hoofdonderwijzer en twee kinderen verdronken. Roeiboot op de Lek omgeslagen. Acht personen te water. Hulp aan Nederlanders in Spanje. K.N.S.M. blijft paraat. ALKMAARSCHE COURANT PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Uit berichten van het Noordelijk front biijkt, dat de regeeringstroepen de laatste dagen een sterker gebruik maken van het luchtwapen. Het aan tal bommen, dat geworpen wordt is aanzienlijk grooter dan in de eerste dagen van den opstand. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de rebellen met de batterijen van Ceuta en Tarifa het vuur van de „Jaime I" en „Libertad" beantwoordden. De oorlogsbodems werden evenwel niet getroffen, hoewel de granaten vlak bjj de schepen ontploften. Het bombardement van Algeciras. Naar uit Algeciras wordt vernomen, heeft de „Jaime I" Maandag een aantal granaten afgeschoten op de stad. Verschil lende der granaten ontploften op de kust bjj Tarifa, doch richtten geen schade aan, hoewel enkele vlak bij de vuurtoren neer kwamen. De speciale vertegenwoordiger van Havas, die zich aan boord van de Gibel Dersa, onderweg van Tanger naar Gibral tar, bevond, was in de Straat van Gibraltar getuige van de beschieting van Tarifa door de Spaansche regeeringsschepen. De gra naten van de Jaime I en de Libertad kwa men in de haven en op de kazernes van Tarifa neer. De beide schepen en een vijf tal yliegtuigen voerden een strijd, die ech- lar Onbeslist bleef. De Gibel Dersa bevond zich tusschen twee vuren en zette snel koers naar de kust. Op den weg van Ta rifa naar Algeciras werden vanaf het •chip een zestal auto's opgemerkt die zich snel voortbewogen in de richting van laatstgenoemde plaats. Waarschijnlijk werden daarmede de gewonden van het bombardement naar Lageciras vervoerd. De Gibel Dersa wist zonder verdere inci denten behouden Gibraltar te bereiken. Regeeringstroepen slaan aanval op San Sebastian af. Het sedert eenige dagen te San Sebas- tion verschijnende blad Frente Popular meldt, dat de aanval der insurgenten op San Sebastian en voorsteden door de re geeringstroepen is afgeslagen. Oyarzun en de hoogten der Tres Coronas, om welke verwoed werd gestreden, zijn weer in han den van het Volksfront. De strijd om Saragossa. De leider der Catalaansche luchtvaart Sandino, heeft medegedeeld, dat zijn es kaders Saragossa hebben gebombardeerd, alsmede alle stellingen der rebellen aan het front van Aragon. Daar de opstandelingen zich ln tal van openbare gebouwen hadden genesteld, moest de Catalaansche lucht vaart deze bombardeeren, waardoor aan zienlijke schade werd aangericht. De re- publikeinsche troepen versterken hun stellingen rondom Saragossa. Groepen op standige cavalerie, afkomstig uit Saragos sa, die een insluitende beweging trachtten uit voeren, werden door de regeerings- strijdkrachten teruggeslagen en door de luchtvaart uiteengejaagd. Verder werd in dezelfde mededeeling nog verklaard, dat een groot aantal opstandelingen zich heb ben overgegeven, die allen in zeer slech ten physieken toestand verkeerden. De strijd nabij Guipuzcoa be ëindigd. De gevechten, welke gisteren in de om geving van Guipuzcoa werden 8evo^j<f, schijnen in den nacht beëindigd t® zljnn De artillerie van de fortenGusdelupoen San Marco zweeg hedenochtend. Het weer is regenachtig en de bergen zyn dichten mist gehuld. Gisteravond nen verscheidene vliegtuigen, richting van San Sebastian koers De strijd om de hoofdstad. Het radiostation van Sevilla heeft me degedeeld, dat een colonne Zamora heef verlaten in de richting van Madrid, ten einde de insluiting der hoofdsta tooien. Zij kon haar opmarsch aa zonder op eenigen tegenstand te Naar verklaard wordt, blijkt e J i •ijn, dat Castellon de la Plana in P is gekomen. De stad is in de macht der militaire strijdkrachten. Uit deze wordt vernomen, dat te Valencia de troe pen eveneens in opstand zyn ge kken Zij verlieten de kazernes en betrof •tellingen in de omgeving dei s aanhangers der regeering namen der verlaten kazernes. Bisschop van Jaen gearresteerd. De regeering deelde per radio mede, dat de bisschop van Jaen werd gearresteerd, tezamen met zijn familie, op het oogen blik dat zij wilden vluchten. De roode militie, welke den bisschop arresteerde, heeft hem opgesloten in de kathedraal, welke is omgevormd in een gevangenis. De zuster van den bisschop, die eveneens werd gearresteerd, trachtte een millioen Peseta aan bankbiljetten en effecten mee te nemen. Bij huiszoeking in het paleis van den bisschop zijn acht millioen peseta en vele juweelen in beslag genomen. Deze zijn in beslag genomen en gedeponeerd bij het bijkantoor van de Spaansche bank. Verder is de fascistische afgevaardigde dr. Albinana gearresteerd. Het schynt, dat hij deel uit zou moeten maken van de regeering, welke de opstandelingen hebben gevormd. Bom in kathedraal te Saragossa. In de kathedraal alhier heeft men ach ter een pilaar een bom gevonden. Men ge looft, dat de bom daar door een anarchist is neergelegd. Het feit, dat de bom niet tot ontploffing is gekomen wordt door de be volking der stad als een wonder be schouwd. Voor herstel heeft men een pro cessie gehouden. Spaansche militaire toestellen in Frankrijk geland. Twee militaire toestellen van de Spaan sche regeeringsluchtvloot zijn, komende uit Madrid, op het vliegveld van Bayonne ge land. Het waren bombardementstoestellen, die met mitrailleurs gewapend waren en voorzien waren van veel munitie en vlug schriften, bestemd voor San Sebastian. De piloten verklaarden, dat zy uit de koers geraakt waren. Nadat zy ondervraagd waren .werden zij vastgehouden tot de autoriteiten een beslissing zullen hebben genomen. De vliegtuigen zyn verzegeld. Werk te Valencia en Badajoz hervat. Het ministerie van arbeid heeft meege deeld dat hedenochtend het werk te Va lencia en Bajoz op normale wyze is her vat. Verder wordt in hetzelfde commu niqué verklaard, dat de toestand aan het front van Granada gunstig is en dat de tegenstand der rebellen daar meer en meer verzwakt. Uit Malaga wordt bevestigd, dat de opstand te Ronda thans volledig onderdrukt is. Spaansche onderzeeërs te Tanger. In den afgeloopen nacht zijn twee Spaan sche onderzeeërs, der regeeringsvloot, op de reede van Tanger verschenen. Zij zijn weer vertrokken. Vanmorgen kwam de duikboot C. 6 te Tanger aan. De onder zeeër werd geravitailleerd door een hulp- convooischip. De opstandelingen vragen er kenning hunner „regeering". Staatssecretaris Huil heeft toegegeven, dat de Spaansche opstandelingen, leiders officieele diplomatieke erkenning hunner regeering hebben verzocht. De regeering der Vereenigde Staten heeft echter geen enkele maatregel dienaangaande genomen. Italië en de Spaansche burger oorlog. De bladen publiceeren een schrijven van den Spaanschen zaakgelastigde Aquinaga, waarin deze meedeelt, dat de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken for meel tegenspreekt verklaringen te hebben geuit betreffende een accoord, dat de Ita- liaansche regeering met Franco zou heb ben gesloten, waarby de rebellen den Italiaanschen steun zouden betalen met afstand van Ceuta. De niet-inmenging van het buitenland. De minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft den Franschen ambas sadeur de Chambrun, ontvangen. In officieele kringen weigert men ieder commentaar op het Fransche voorstel be treffende niet-inmenging in de Spaansche binenlandsche aangelegenheden. Men wacht het resultaat af van de demarche van den Franschen ambassadeur in het Palazzo Chigi. Het onderhoud van de Chambrun met Ciano was langdurig. Het schijnt niet, dat Italië een direct antwoord heeft gegeven op de voorstellen, die thans officieel zijn voorgelegd. Mussolini bevindt zich trouwens sinds enkele dagen in Ro- magna met vacantie. 120.000 arbeiders te Moskou betoogen ten gunste van Spanje. Vandaag was het te Moskou, voor zoover men zich kan herineren, de warmste dag der laatste jaren. Ondanks de warmte heb ben 120.000 leden der vakvereenigingen op het Roode Plein een protestbetooging gehouden tegen inmenging in de Spaan sche democratie en hun afkeuring uitge sproken over de Italiaansche en Duitsche fascisten. De leden der vakvereenigingen te Mos kou en in de provincie worden opgewekt K tot 1 pet. van hun maand-inkomen af te staan voor de verdediging der Spaan sche democratie. De vakvereenigingsleiders hebben den voorbijmarsch der arbeiders gadegeslagen van het Mausoleum van Lenin af. Bemanning en officieren van de „Deutschland" te Ceuta aan land gegaan. Het radiostation van Ceuta heeft mede- geedeld, dat de officieren en de bemanning van den Duitschen kruiser „Deutschland" Maandagmiddag te Ceuta aan land zijn gegaan. Fransche onderwijzers steunen Spaansche regeering. Het nationaal onderwijzers Congres, waar een duizendtal onderwijzers 85.000 col lega's in Frankrijk vertegenwoordigen, allen leden van den Nat. Bond van On derwijspersoneel heeft by acclamatie een voorstel van het bureau van het congres aangenomen om 10.000 franc te zenden aan de Spaansche regeering. Op dit oogenblik verscheen op de tri bune Augusto Vidal, afgevaardigde van den Spaanschen onderwijzersbond. De deelnemers aan het congres verhieven zich van hun zetels en zongen met opgeheven vuist de „Internationale". Nationalisten melden succes. Het groote hoofdkwartier van generaal Queipo de Llano meldt, dat de uit de pro vincie Caseres komende witte troepen een evrwoed gevecht hebben geleverd met de socialistische en communistische milities, die van Ciudad Iteal waren vertrokken. De regeeringscolpnne werd teruggedron gen, met achterlating van 200 dooden. Om 3 uur protesteerde het hoofdkwartier van generaal de Llano via de radio tegen de bombardementen der historische monu menten te Saragossa door de Catalaansche luchtmacht. Tevens werd ontkend, dat reegeringstroepen van Badajoz vertrokken, in de richting van Sevilla. Verklaard werd, dat de Catalaansche contingenten voor Saragossa een ernstige nederlaag hadden geleden. Volgens te Sevilla ontvangen berichten zouden verschillende diplomaten hebben verklaard, dat de toestand te Madrid on houdbaar werd, en dat het spoedig tot een oplossing dient te komen. Aan het Somosierra-front. De Havas-correspondent aan het Somo sierra-front meldt: gistermorgen om 5 uur zijn de rebellen overgegaan tot een aanval op de reegeringslinies, die uitsluitend be zet waren door miliciens, onder bevel van Francisco Galan. Deze laatsten deden een verwoeden tegenaanval. Om 6 uur gister middag werd nog steeds fel gestreden. Het gevecht eindigde tenslotte met den aftocht der opstandelingen, die 300 dooden en ge wonden achterlieten. De verliezen aan regeeringszijde waren 80 dooden en ge wonden. Succes der regeeringstroepen aan het Guadarrama-front. Naar de Havas-correspondent aan het Guadarrama-front meldt, hebben de opstan delingen gisteren omstreeks het midden van den dag een wanhopigen uitval gedaan. De regeeringstroepen konden hen echter op den linkervleugel gemakkelijk tot staan brengen, waarby hun aanzienlijke verliezen werden toegebracht. De rebellen waren ge noodzaakt, overhaast de vlucht te nemer., waarvan de soldaten, die tegen den opstand gekant waren, gebruik maakten om naar de regeeringstroepen over te loopen. In den loop van den nacht hebben de regeerings troepen de veroverde stellingen versterkt; hetgeen mogelijk was, doordat voortdurend nieuwe troepen aankomen. De indruk schijnt zich te bevestigen, dat de beslissende strijd in de Leon-pas midden dezer week zal aanvangen. Spaansche troonpretendent aan den grens opgehouden. Hij wilde aan den oorlog deelnemen. Op den weg van Burgos naar het front werd Zondagavond een auto met twee vrij willigers door de wachtpost aangehouden De eene Vrijwilliger verklaarde desgevraagd Juan Lopez te heeten, en een Spanjaard te zijn, die uit het buitenland kwam, om aan den strijd voor zijn vaderland deel te nemen. Een toevallig aankomend officier herkende in den zich noemenden Juan Lopez den der den zoon van den ex-koning van Spanje, die door afstand van den oudsten zoon troonpretendent is geworden. Op bevel van den opperbevelhebber der nationalistische troepen is de prins met dank voor zijn offer vaardigheid direct naar de Fransche grens teruggebracht. De rede voor deze maatregel is gelegen in de bezorgdheid om de kwestie der staats hervorming reeds thans in den strijd, die gevoerd wordt, te mengen. Sevilla meldt vorderingen van generaal Mola. De zender Sevilla verspreidt het bericht, dat de troepen van generaal Mola den ring om Madrid steeds nauwer maken. In het Guadarrama-gebergte is generaal Mola Zondag 10 K.M. opgerukt. De zender Tetoean, die zich in handen der nationalisten bevindt, meldt, dat het derde regiment van het vreemdelingenlegioen voor den overtocht naar Spanje gereed staat Het moet dienen tot versterking van de strijd krachten van generaal Queipo de Llano. De nationalisten voor Malaga. De opmarsch der nationalistische troepen naar de Zuid-Spaansche havenstad Malaga is met succes voortgezet. De troepen staan volgens een mededeeling van den zender Tetoean vlak voor de stad. De roode politie is bij een uitvalpoging teruggeslagen. Uit Viana do Castello, in Noord-Portugal, wordt gemeld, dat in de provincie Galicië alle reservisten van de nationalisten onder leiding van generaal markies de Cavalcanti tot een nieuw korps zijn vereenigd, dat eveneens naar Madrid zal oprukken. Trotzky gaat niet naar Spanje. Leon Trotzky ontkende, dat hij voor nemens is naar Spanje te gaan om den bur geroorlog van nabij gade te slaan. Hy wei gerde zich over de Spaansche toestanden uit te laten. Officieren van Duitsche oorlogs schepen bezoeken Franco. De officieren van de beide Duitsche oor logsschepen, de kruiser „Deutschland" en de torpedojager „Luch", die gisteren te Ceuta zyn aangekomen, hebben een bezoek gebracht aan generaal Franco in het paleis van den hoogen commissaris. Dit bericht heeft een groot enthousiasme verwekt in de militaire kringen in de Spaan sche zóne, doch in internationale kringen te Tanger toont men zich uiterst gereserveerd. Volgens geloofwaardige berichten zijn de laatste dagen ware veldslagen geleverd nabij Addis Abeba, dat langen tijd omsingeld is geweest. Men weet op het oogenblik niet of de omgeving van de Abessinische hoofdstad weer vol komen vrijgemaakt is. De Italiaansche autoriteiten verklaren echter den toe stand meester te zijn. In de omstreken van den weg DessieAddis Abeba, na bij de hoofdstad, hebben sterke afdee- lingen niet-onderworpen inboorlingen onder bevel van Dedjaz Aberra Ita liaansche afdeelingen aangevallen. Zij zijn teruggeslagen en hebben vol gens Italiaansche kringen een duizend tal dooden op het terrein achtergelaten. Aan den anderen kant verluidt, dat in de afgeloopen week 60 vrachtwagens door de Abessinischen zijn vernield, terwijl 200 Doebats werden gedood. De troepen van Modjo hebben een aanval van 2000 niet-onderworpenen tegenge houden, die op de spoorlijn aftrokken. Het spoorwegverkeer is normaal geble ven. Uit Addis Abeba wordt vernomen, dat het hevige offensief voorafgegaan werd door een langzaam binnendringen van niet-onder- worpenen in zekere voorsteden en ontketend werd ter gelegenheid van den feestdag van St. George, den schutsheilige der Abessini sche krijgslieden. De Abessinische bisschop Petros, die be schuldigd werd van medeplichtigheid met de aanvallers, is midden op straat doodge schoten na een sommair proces. Deze ge beurtenis heeft naar het schynt de opwin ding buitengewoon vergroot. Op bevel van de Italiaansche autoriteiten moet de bevol king in huis blijven, teneinde mogelijke botsingen met de rebellen te voorkomen. De winkels zijn gesloten. De hoofdstad verkeert in staat van oorlog en Italiaansche patrouil les doorkruisen voortdurend de straten. Addis Abeba werd op drie punten aange vallen door duizenden niet-onderworpenen. De slag duurde ruim 36 uur en had plaats op 28 en 29 Juli. Het geweer- en kanonvuur duurde zelfs nog voort, nadat de niet-onder worpenen reeds waren afgeslagen. De stad bleef omsingeld. Het geheele garnizoen had zyn gevechtsposten ingenomen. Bombarde mentsvliegtuigen uit Diredaoua kwamen de actie der te Addis Abeba gestationneerde verkenningstoestellen versterken. Een dezer driemotorige bombardements toestellen werd door de opstandelingen neergehaald. Het offensief der niet onder worpenen werd afgeslagen, maar te Port Said vreest men, dat de toestand te Addis Abeba netelig blijft. Hedenmorgen omstreeks tien uur heeft op de Lek naby het fort ,,'t Spoel" bij Culemborg een ernstig ongeluk plaats gehad waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. De heer J. Ulehake, hoofd van de open bare lagere school te Everdingen, was he denochtend met zeven kinderen, eenigen van hemzelf en eenige logeetjes in een Ijze ren roeiboot op de Lek gaan varen. Toen zy, stroomopwaarts varende, buiten een krib kwamen, werd het vaartuigje overvaren door een passeerende motorboot. De roeiboot sloeg om en alle inzittenden kwamen in de rivier terecht. Zoodra op de motorboot het ongeval werd bemerkt, werd gestopt en werd een roeiboot uitgezet om te trachten de drenkelingen te redden. Het gelukte vier kinderen uit het water te halen. Zy werden binnen gebracht in de wo ning van den landbouwer O. Vroege, die aan den Lekdijk gelegen is. Daar waren in tus schen de politie uit Culemborg en dr. W. O. Brouwer aangekomen. Het gelukte met een zuurstofapparaat de levensgeesten van de vier kinderen, die allen bewusteloos waren, weer op te wekken. De motorboot, waarmede de politie en de dokter uit Culemborg naar de plaats van het ongeval waren gekomen, had onderweg de omgeslagen roeiboot op sleeptouw genomen. Als door een wonder gered. Toen men de boot weer omkeerde, kwam men tot de ontdekking, dat zich in het vaar tuigje nog een der kinderen bevond. Een negenjarig meisje had zich, toen de roei boot werd overvaren, aan een zitbank vast geklampt en na een uur bevond het kind zich nog steeds in de omgeslagen boot. Het had al dien tyd angstig in het omgeslagen vaartuigje gezeten en was dank zy de ach tergebleven zuurstof in het leven gebleven. Het kind was ongedeerd. De heer J. Ulehake, ongeveer 50 jaar oud, en twee kinderen zijn verdronken. De heer Ulehake was een goed zwemmer, doch hy was gekleed in een leeren jas en het schynt, dat hy daardoor niet in staat was zich boven water te houden. De lijken van den heer U. en de kinderen zijn later ongehaaid. De man laat een vrouw en nog vyf kinde ren achter. Het stoomschip „Ajax" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij is gister avond van Barcelona naar Marseille vertrokken. In het bij de reedery ontvangen be richt van dit vertrek wordt geen mèl- ding gemaakt van het aantal passagiers, dat zich aan boord bevindt. De „Venus" van dezelfde maatschap pij is gisteravond van Genua naar Bar celona vertrokken, waar het schip ter beschikking zal zyn van den Neder- landschen consul. Voorts wordt aangenomen dat de „Juno" Ibiza heeft bereikt om daar Ne derlanders en buitenlanders, die het eiland willen verlaten, aan boord te ne men. Elke telegrafische gemeenschap met het eiland is verbroken, verzonden telegrammen komen als onbestelbaar bij den afzender terug. Het stoomschip „Perseus" van de K.N. S.M. is in den gewonen lijndienst van Santander naar Bilbao vertrokken. Italiaansche tegenspraak. In welingelichte kringen wordt ontkend dat Abessinische troepen onder commando van Ras Seyoem en den zoon van Ras Kassa zich meester zouden hebben gemaakt van Dessie en een deel van Addis Abeba. Deze aanvallen bestaan, naar het Italiaansche agentschap bericht, slechts in de fantasie van sommige personen. De berichten uit Abessinië luiden in tegen stelling met de geruchten, juist zeer goed, steeds meer onderwerpen zich stamhoofden en stammen. Het Italiaansche bestuur wordt steeds beter geregeld en reeds hebben ver scheidene Italiaansche arbeiders bezit ge nomen van terreinen om deze te ontginnen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1