Van het Spaansche front geen nieuws. ftaMopcogetuttma De Spaansche revolutie Geen wijziging in de positie der tegenstanders. GEEN VEILIGHEID HEER VOOR BUITENLANDERS? Staat de Spaansche regee ring niet meer In voor de veiligheid der buiten landers? De kwestie der niet-inmenging. De strijd om Addis Abeba. T, Tr,ia^g Kai aan d# Kwin»,i'«en«- Het beeld dat de toestand in Spanje de laatste dagen geeft begint min of meer monotoon te worden. Beide par tyen schijnen een afwachtende houdine aan te nemen, hetgeen naar men van regeeringszijde zegt, ten aanzien van ie opstandelingen te wijten zou zijn aan gebrek aan ammunitie. Hoe het ook zij, aan geen van beide zijde toont men veel initiatief tot aanvallen en er wordt koortsachtig gewerkt aan de verster king der in de laatste dagen ingenomen versterkingen. Uit alles blijkt dat de tegenstanders het oogenblik afwachten waarop zij paraat zullen zijn tot het voeren van een laatsten en wellicht be- slissenden slag. De toestand in het Zuiden. woordige crisis in Spanje geen Ameri- kaansch eskader in de Europeesche wate ren gevormd zal worden. De Duitsche oorlogschepen in de De steden La Linea en Algeciras worden op het oogenblik bezet gehouden door af- deelingen vrijwilligers, leden van monar chistische organisaties, die de Marokkaan- sche troepen zijn komen aflossen, welke thans te San Roque zijn samengetrokken. Te Al geciras bevinden zich op het oogenblik 3000 man, terwijl in den loop van de week nog 2000 worden verwacht uit Marokko. Uit Cadiz en San Fernando komen veldkanon nen en vrachtauto's met munitie aan. Stra tegische punten aan de kust nabij Algeciras worden door de gevangenen versterkt. An ti-luchtvaart kanonnen zijn te Getares en Punta Camera opgesteld, waar de opstan delingen een heftig bombardement ver wachten van regeerings-kruisers en -vlieg tuigen. Met 't aanbreken van den dag zouden heden een viertal postbeambten, die telegrafisch inlichtingen aan de regeeringstroepen heb ben verstrekt en die te San Roque werden gearresteerd, worden terecht gesteld. Van het postpersoneel te Algeciras werd het grootste gedeelte gearresteerd. Weinig nieuws uit het Noorden. De berichten vfen het noordelijke front, uit de streek van Enteria, Irum, Oyarzun en Ventas brengen niets nieuws. De op standelingen schijnen een afwachtende hou ding aan te nemen en de reeds enkele da gen geleden aangekondigde groote aanval is nog niet ontketend. Van hun kant maken de regeeringstroepen gebruik van dezen stilstand der vijandelijKheden om hun Vrij dag en Zaterdag j.L ingenomen stelJingei te versterken. De provincie Biscaje, aldus wordt ver klaard, bevindt zich in de macht der re geeringstroepen. Het werk 'n de fabrieken is hervat nadat een week gestaakt is. De communisten, socialisten en Baskische na tionalisten hebben zich achter de regeering geplaatst en zich aangesloten bij de trouw gebleven militaire Guardia Civij en politie. Een uit militie en soldaten gevormde troe- penafdeeling is uit Bilbao vertrokken ter herovering van Vittoria. Verscheidene bui- tenlandsche oorlogsschepen zijn te Bilbao aangekomen ter evacueering van vreemde lingen. De toestand in San Sebastian. Te San Sebastian begint het leven weer zij normalen loop te hernemen. Er heerscht volkomen rust. De trams hebben hun dienst hervat. Regeeringstroepen boeken een over winning. In de provincie Badajoz heerscht vol maakte rust. Te Santo Olalla, in de provin cie Huelva, heeft een uit Badajoz vertrok ken colonne een verwoeden strijd geleverd met de rebellen, die, nadat de regeerings troepen versterking hadden gekregen, op de vlucht werden gedreven. 150 civiele garden hebben zich aan de regeeringstroepen over gegeven. Bij een huiszoeking in het bischop- pelijk paleis werd voor tien millioen pesetas aan verschilende waardepapieren gevonden. De Spaansche regeering bevestigt dat de regeeringstroepen de dorpen San Rafael en Vertiente, die in het Noorden van Siërra Guadarrama liggen, hebben ingenomen. Strategisch centrum van Saragossa gebombardeerd. Volgens in Barcelona verschijnende bla den heeft de luchtstrijdmacht van Barcelo na het strategische centrum van Saragossa, Nuestra Senora del Pilar, gebombardeerd Een commissie van architecten en kunste naars heeft een bezoek gebracht aan de in brand gestoken kerken en gebouwen, ten einde na te gaan, wat daarvan nog zal kun nen worden hersteld. Het gothische deel der kathedraal zal worden gerestaureerd. Een tweetal andere kerken zal echter moeten worden afgebroken. In het Catalaansche gebied is het mogelijk gebleken alle monu menten van kunstwaarde te restaureeren Ronda door opstandelingen inge nomen. De Spaansche opstandelingen verklaren de Sad Ronda, op 80 kilometer ten noorden van Algeciras gelegen, te hebben ingeno men na hardnekkige tegenstand der volks militie. Aan beide zijden zouden aanzienlij ke verliezen zijn geleden. De Amerikaansche oorlogsschepen in de Spaausche wateren. Roosevelt heeft tegenover journalisten een verklaring afgelegd, waarin hij o.m zeide: ik weet niet of nog andere Ameri kaansche oorlogsschepen naar de Spaansche wateren zullen worden gezonden, maar hel is zeker, dat met betrekking tot de tegen- Spaansche wateren. Van de tot bescherming der Duitsche be langen en Duitsche onderdanen in de Spaansche wateren vertoevende Duitsche oorlogsschepen zijn gisteren het panter- schip Deutschland en de torpedoboot Luchs naar Malaga vertrokken, welke stad zich nog in handen bevindt der Spaansche oor logsschepen, welke de regeering trouw ge bleven zijn. De torpedoboot Leopard is Maandag voor eenige uren de haven van Meilila (Spaansch Marokko) binnengeloopen, teneinde de bij de laatste beschieting door de regeering3- schepen veroorzaakte schade aan Duitsche eigendommen vast te stellen. Het panterschip Admiral Scheer is van Almeria via Taragona naér Barcelona ver trokken. Voorts zijn dezer dagen nog enkele hon derden vluchtelingen aan boord van han delsschepen en oorlogsbodems opgenomen, Luchtgevecht boven de Straat van Gibraltar. Volgens niet bevestigde berichten is gis terochtend boven de Straat van Gibraltar een gevecht geleverd tusschen vliegtuigen van de regeering en watervliegtuigen van de rebellen. Na het gevecht zouden twee watervliegtuigen hebben moeten dalen, ter wijl twee andere naar Ceuta vlogen. Na dere bizonderheden ontbreken evenwel nog Spaansche ambassade reeruteert in Parijs. Volgens het „Journal des Debats" zullen vandaag of morgen recruteeringsbureaux worden geopend in de Spaansche ambassa de te Parijs. De verschillende partijen van het volksfront hebben reeds aanmeldingen ontvangen en hebben transporten per auto bus georganiseerd De internationale roode hulp verzamelt aanmeldingen van vrijwil lige artsen en ziekenverpleegsters op lijs ten die aan de Frarsche regeeiing moeten worden toegezonden. De opstand is geen militaire be weging. In een interview verklaarde de leider van de opstandelingen generaal Mola, dat de opstand geen beweging van militairen is, doch een beweging var, het Spaansche volk tegen het internationalisme De inname van Madrid zal geen wijziging brengen in den bestuursvorm. De huidige beweging is zuiver republikeinsch. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen en schepen te Ceuta. Gisterm. uit Tanger te Gibraltar aangeko men Engelschen verklaren, dat negen Ita liaansche vliegtuigen, drie Duitsche water vliegtuigen, de kruiser „Deutschland" en de torpedojager „Luchs" zich op het oogen blik te Ceuta bevinden. Genoemde reizigers konden echter niet bevestigen, dat deze vliegtuigen en schepen in dienst waren van generaal Franco. Fransche vliegtuigen naar Spanje? De „Intransigeant" bericht, dat 6 jacht vliegtuigen van het vliegveld Villa Cou blay naar Toulouse zijn vertrokken. Dit beteekent nog niet, dat deze vliegtuigen aan Spanje zullen worden geleverd, schrijft het blad. Wel zijn onderhandelingen gaande om trent de levering van zes Amiot-bombarde- mentsvliegtuigen, ook vestigde de Spaansche regeering haar aandacht op Potez-toestellen, doch de Fransche regeering blijft trouw aan de verklaringen welke in de Kamer zijn afgelegd en heeft geen uitvoervergunning verleend voor vliegtuigen. Twee vliegtuigen, die gisteren door mist verdwaald waren en te Biarritz zijn geland, hebben gister toestemming ontvangen naar San Sebastian te vliegen. Geen levering van Fransche vlieg tuigen. Officieele kringen verklaren ten aanzien van het in den „Matin" gepubliceerde be richt, dat de regeering langs een omweg toch vliegtuigen aan de Spaansche regeering zou hebben geleverd, dat dit bericht volko men onjuist is. De bedoelde 'toestellen wa ren naar Spanje geznden voor evacuatie naar Oran van Fransche onderdanen en wa ren naar Spanje gezonden voor evacuatie zekering toch gerequireerd. Na diplomatie ke stappen zijn de toestellen weer vrijgege ven. Lufthansa repatrieert Duitschers. Een vijftal vliegtuigen der Lufthansa zul len hedenmorgen Marignane verlaten met bestemming naar Madrid. In deze plaats zullen een aantal Duitschers, die besloten hebben Madrid te verlaten, zich aan boord der vliegtuigen begeven. Zij zijn reeds in het bezit van pasagebil jetten. Sedert Vrijdag onderhoudt de Luft hansa een geregelden dienst op Madrid. lsjecho-Slowaaksche toeristen zoek? Sinds het begin van de revolutie in Span je heeft men niets meer vernomen van ze- van Tsjecho-Slowaaksche toeristen, hoewel het ministerie van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije een nauwkeurig on derzoek heeft laten instellen. punten nader bepaald worden zooals bijv. dc procedure, die gevolgd moet worden en- einde te komen tot verklaringen betrc de neutraliteit en de interpretatie van l niet-inmengingsbeginsel. Frankrijk, a i dezen het initiatief heeft genomen, za i in de leiding moeten nemen. In officieele Brltsche kringen worc vei- nomen, dat het Britsche antwoord op Fransche voorstellen een overeenkomst van non-interventie inzake de Spaansche wes tie te s'uiten, op de Fransche ambassade te Londen werd overhandigd. D* Bn sc regeering verklaart hierin dat zij met vo - doening het Fransche initiatief ontvangt en in principe hiermede instemt. Fransche ambassadeur bij Ciano. De Ital. min. van buitenlandsche zaken, Graaf Ciano, heeft den Franschen ambas sadeur ontvangen, die hem mondeling net voorstel deed, een voor'oopig Engelsch— Fransch—Itallaansch accoord te sluiten tot handhaving van de neutraliteit ten opzichte van de gebeurtenissen in Spanje. De mi nister heeft zich zijn antwoord voorbehou den, daar hü eerst met Mussolini overleg wilde plegen. desbetreffend versoek aan Duitsch- and. De Fransche ambassadeur heeft gistermor-1 gen 'n bezoek gebracht aan 't Duitsche mi nisterie van buitenl. zaken, en naar men ge looft, ten aanzien van Spanje om niet-in- menging verzocht, zooals door Frankrijk ook aan Engeland en Italië is gevraagd. Naar men volgens Havas in politieke kringen meent te weten, zou Duitachland er geen bezwaar in zien, besprekingen te openen, om bepaalde regels op te stel len, teneinde het beginsel van niet-inmen- ging der mogendheden in de binnenland- sche aangelegenheden van Spanje gestand te doen, op voorwaarde echter, dat sovjet- Rusland deze regels eveneens toepast. Mededeeling aan Deenschen gesant te Madrid. Volgens Berlingske T-idende heeft de I Deensche gezant te Madrid het ministe rie van buitenlandsche zaken te Kopen-1 hagen telegrafisch medegedeeld, dat hij gisteren bij den Spaanschen minister I van buitenlandschen zaken Burcia is ontboden, die verklaard heeft, dat de toestand in de stad thans pas ernstig dreigt te worden. Minister Burcia heeft voorts te ken nen gegeven, dat men moeilijk verder de verantwoordelijkheid voor de veilig heid van de buitenlanders op zich zal kunnen nemen. Tenslotte heeft Burcia den gezant meegedeeld, dat alles in het werk wordt gesteld, opdat de vreemde lingen Spanje zullen verlaten. Zij die in het land achterblijven doen dat op eigen risico. Quadarrama door nationalisten ont ruimd. De speciale verslaggever van Havas aan het Guadarrama-front meldt, dat zich van de opstandelingen een paniek meester maakte toen zij vernamen dat een colonne regeeringstroepen het dorp San Rafael had ingenomen. De rebellen trokken naar Gua darrama, waar een hevige schietpartij los brandde, en dat zij tenslotte moesten ont ruimen. Regeeringstroepen lijden nederlaag te Granada. Generaal Queipo de Llano heeft via den radiozender Sevila wederom mededeelingen gedaan omtrent den algemeenen toestand. Hij begon met te verklaren, dat de re geering te Madrid tracht, met alle midde len de uitzendingen van Sevilia te storen Een Madrileensche zender werkt zelfs op de golflengte van Sevilia om de „onaangename waarheden" te overstemmen. Voorts meldt de generaal, dat Madrileen sche bombardementsvliegtuigen een deta chement nationalisten, dat vanuit Sevilia oprukte, gebombardeerd hebben, zonder schade aan te richten. Daarentegen zijn in een klein dorp vier vrouwen door de ge worpen bommen gedood. Bij den luchtaanval der regeeringsvlie- gers op de kathedraal van Saragossa zijn de bommen gelukkig niet ontploft, zoodat het prachtige bouwwerk niet beschadigd is. In tegenstelling met de beweringen der marxis tische regeering, hebben zich geen troepen in de kathedraal bevonden, daar er „helaas geen tijd is o te bidden". Tenslptte deelde de generaal mede, dat den regeeringstroepen in de nabijheid van Granada een gevoelige nederlaag is toege bracht. Zij hebben 200 dooden en verschil lende munitiecolonnes moeten achterlaten. Donderdag 6 Augustus. HILVERSUM, 1375 M. (AVRO- uitz8 Olympisch nieuws. 8 Ensemble J. Kroon. 10— Morgen- wijding, gr.pl. 10.30 Ensemble J. Kroon. 11.— Orgelconcert en vtool- recitalu. 12— De Minstreel.. 2— Voordracht. 2.30 Jetty Cantors orlteit 4— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Voor groote kinderen. 5.30 Olympisch nieuws. 6.15 Kovacs' Lajos' orkest. 7,— Olympisch nieuws. 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.15 Residen tie-orkest en soliste. (In de pauze reportage). 10.30 Dansmuziek. 11— ANP-ber. 11.10 Dansmuziek. 1130 Gr.pl. 11.45-12— Orgelspel. HILVER8UM. 301 M. (8.—8.15 en 11.—t— KRO, de NCRV van 10.11,en 2.11.30 uur).8—8.-5 en 10— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30-12— Godsd. halfuur. 12.15 Or.pl. en KRO- orkest. 2— Gr.pl. 3.—3.45 Zang en piano. 4— Bijbellezing. 5— Cursus handenarbeid v d. jeugd. 5.30 Or gelconcert. 6.45 CNV-kwartlertJe. 7— Ber. 7.15 Gr.pl. 7.45 Rep. f ANP-ber. 8.15 Arnh. Orkestver. en solist. (9.10 Causerie over Henry Deterding's schenning). 10.35 ANP- ber. 10.4011.30 Gr.pl Hierna schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 1135 Gr.pl. 12.20 Trocadero- Clnema-orkest. 1.05 Gr.pl. 1-35 Octetconcert. 2.20 Rep. uit Wales. 3 20 Het Carlton Hotel orkest. 4.10 Causerie „Three my friends". 4.30 Rep. uit Berlijn. 4 45 Or.pl. 5 05 Het Cellini-trio. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber 6.50 Het Bridgewater Harp- kwintet 7.20 BBC-orkest en soliste. 8.20 Dansmuziek. 9.05 Voor tand heelkundigen. 8.20 Concert uit Salzburg. 10.05 Ber. BBC-Variété- orkest en solisten 11.05 Zangvoor- dracht. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.20 en 9.20 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 2.50, 4.20 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Orkestconcert 11.35 12^5 Populair concert KEULEN, 456 M. 6.20 Gr.pl. 8.20 Blaasconcert. 8.20 Solistenconcert 10.20 Dansmuziek. 12.20 Militair concert. 1.20 Gevar. concert. 3.20 Omroep-Amusements-orkest 8.30 Omroeporkest. 11.05 Kamermuziek. 12.201.10 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 M. Alexys orkest. 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 J. Schnilders' orkest. 6.50 Gr.pl. 8.20 J. SchnUders' orkest 8.20 Opera-concert. Hierna tot 11.10 Gr. pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.302.20 M. Alexys' orkest. 5.20, 6.35, 7.35 en 8.20 Gr.pl. 9.35 J. SchnUders' orkest 10.50—11.20 Olympische reportage. DEÜTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroeporkest en solist 10.20 Ber. 10.35 Olympia-nieuws. 11.08 Weerber. 11.20 Rep. 11.50 Kamer muziek. 12.20—1.10 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 2: Keulen 8—11.20, Parijs Radio 11.20—18 05, Brussel VL 13.06 14.20, Keulen 14.20—20.20, Wee- nen 20.20—22 05, Beromtinster 22.06 —22.35. Brussel (Fr.) 22 35—22.50, Boedapest 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI 8—9.20. Pa rijs Radio 0.20—10.35, Droitwich 10.35—14.20. Lond. Reg. 14.20 17.05. Droitwich 17.05—18.20, Lu xemburg 18.20—18.50. Droitwich 18.50—21.05, Lond. Reg. 21.05— 22 25, Droitwich 22 25—24 Engeland in principe accoord met het Fransche voorstel. Diplomatieke kringen verklaren met be trekking tot den term „in principe" in het Engelsche antwoord aan Frankrijk ten aan zien van de niet-inmenging van het buiten land in de Spaansche aangelegenheden o.m. dat hierin geen restrictio mentalis gezien moet worden. Er moeten echter nog eenige melige burgemeester van Addis Abeba Wolde Hawariate. Omtrent Ras Desta heeft men sedert den nederlaag van Neghelli niets meer verno men. en zün plaatsvervanger, Gabre Mariam is naar den Soedan uitgeweken. De twee zoons van Ras Kassa, DedJasmatsj Wolde Woeossen en Averra, die het bevel hebben gevoerd tijdens den laatsten aanval op Addis Abeba, zUn op de vlucht geslagen. Averra is gewond. Daarentegen hebben zich vier rassen van keizerlijken bloede, nl. Ras Ayeloe. Ras -Seyoem, Ras Gabredhuot en Ras Tsjebbede. zich onderworpen. Blijft nog slechts Ras Imroe, die struik rooverij pleegt met eenige duizenden rebellen. In Ethiopië bestaat geenerlei leger meer en de laatste bandietenbenden zullen na het einde van het regenseizoen worden vernietigd, Thans felle strijd bij het Tana-meer. Volgens te Port Said ontvangen berichten zou zich een hevig »evecht hebben afge speeld tusschen Abessinische strijdkrachten en Italiaansche -olonnes in de nabyheid van het Tana-meer vooral rondom Gondar zouden de gevechten een moorddadig ver loop hebben gehad. De Abessinische strijd krachten stonden onder bevel van Dedjaz Wand Bawassan, den tweeden zoon van Ras Kassa. Voorts wordt gemeld, dat Tekla Hawariate zich aan het hoofd van een co lonne zou bevinden, die verschanst is nabij den spoorweg naar .ddia Abeba HET SCHANDAAL DER ITALIAANSCHE JOURNALISTEN. De Bondsraad te Bern heeft besloten geen enkele hinderpaal meer in den weg te leggen aan de acht Italiaansche journalis ten, wien op 10 Juli j.1. de toegang tot Zwitserland werd ontzegd in verband met het door hen veroorzaakte schandaal tij dens de zitting der Volken bondsvergade ring. ITALIAANSCHE KROONPRINS DE GAST VAN GORING. De Prins van Piemont heeft aangezeten aan een lunch, aangeboden door generaal Göring en diens echtgenoote. Tot de gasten behoorden eveneens prinses Maria van Savoie, de Italiaansche ministers Alfieri en Thaon de Revel, de Italiaansche ambassa deur Attolico, de zoons van den Duce Bruno en Vittorio en andere Italiaansche diploma tieke en militaire persoonlijkheden. DE STRIJD IN CHINA. Ontspanning in den toestand in Zuid-Chlna? Officieele kringen zien In het telegram f"aU Li T»°eng Jen en Pel Tsocng Hsi het Ras Ayeloe en ras Seyoem souden begin van een ontspanning in den toestand, zich hebben onderworpen. Een d#ar den Kwangsi-leiders thans niets an- ltaliaanach overzicht van den toestand deI8 ov*rdlÜft dan van koers te veranderen. De Kwangsi-generaals hebben naar de badplaats Koeling vertegenwoordigers ge zonden om met Tsjang-kai-sjek te onder handelen. Het Italiaansch agentschap Stefani seint: Een overzicht van de positie der vroegere inboorlingen hoofden jegens de nieuwe regeering wijst uit, dat byna alle voormalige leiders van het land naar het buitenland zijn gevlucht dan wel tijdens den oorlog zijn gesneuveld of zich later hebben onderworpen. 170 bekende figuren onder wie Ras Kassa, Tas Getatsjoe, Dedjaz Nassiboe en ver scheidene oud-ministers, hebben den Negus naar het buitenland gevolgd. Ras Moeloegeta, de vroegere minister van oorlog, is tijdens den veldslag gedood, even als de twee invloedrijke bevelhebbers Ded- de voor- betreuren. jasmatsje Mangas, Wanderat en NOODWEER IN DE VERSCHILLENDE GEBIEDEN VAN RUSLAND. u.1" n™dtn van Siberie heerscht op k/e" buiten6ew°ne koudegolf gepaard gaande met hevige stormen Tal zhn h T' °'a' de Ü,blekei Hussanof zyn dooi het ys ingesloten. in Z"^"^ Wordt uit Ti<lis gemeld, dat den waaM ZWare andarmen woe- talrijke bewoner! verdulsU,,d wordk en - I sloten Fr huizen zijn opgc- - betreuren ver#chlllende slachtoffers te OM DE ENGELSCHJAPANSCHE SAMENWERKING. Japen zoekt toenadering tot Engeland. Wederom een pleidooi leverende voer En gelach-Jepansche samenwerking schrijf» de Aaahi Sjunboen ln een hoofdartikel dat niet ontkend ken worden, dat een machtig gedeelte van de publieke opinie geetemd is ten aanzien ven een Engelsch-Japanache toenadering, noch, dat betwyfeld kan wor den, dat aamenwerking dezer belde landen, welke meer gein tere—«erd zijn bij het ver re Oosten, dan eenige andere mogendheid, niet alleen beiden ten goede komt, maar te vens bydraagt tot den vrede in het verre Ooeten. Het blad verwerpt echter de ge dachte aan een Engelsch-Japanache toena dering als tegenwicht tegen andere invloe den en verzekert, det de Engelech-Japaneche samenwerking alleen van bcteekenls li ab motief tot machts-heraanpaaeing tn reor ganisatie van da betrekingen met andere U> het verre Ooeten gein te reeeeerde landen. Het blad neemt nota van het ar gument tegen toenadering der belde landen, welke door sommigen wordt bestreden omdat zij z.g. Japan zou tarug- brengen tot de positie van Britachan waak heid in het verre Ooeten, maar verklaart, oat, wanneer Japen nieta wint door een Engelach-Japenache aamenwerking, dit een toestand van onzekarhaid in da buitenland sche politiek van Japan betaekand. Voort gaande legde de Aaahl SJimboen er den na druk op, dat Japan's positie als sUbilisee- rende kracht ln Oost-Azi# verder versterkt zal worden door een toenadering tot Brit- tanje, terwyl ten nuttelooze uneenighaid tusschen de beide landen, welke ln zoo nauw varband tot elkaar staan, benut aal worden door andere invloeden. In dezen zin gelooft het blad. dat een toenadering Engeland overweging verdient als een van de fundamenteelen richtlijnen der Japen- sche buitenlandsche politiek. NA DEN AANSLAG OP KONING EDWARP Mac Mahon schrijft in da gevange nis te Brlxton. Ten emde aan middelen te komen voor de bestryding van de proceskosten, geeft Mac Mahon. die een aanslag heeft gepleegd op koning Edward ln de gevangenis te Br:xton twee nummers uit van hat tUdschrlft, da door hem werd geredigeerd. De ren zullen tegen een Sh. per stuk word verkocht ONTPLOFFING IN EEN DYNAMIET- FABRIEK. 5 doodsp in e«n dynamlet-fabriek te Ortebello Italië, heeft een ontploffing plaats geh»°; waardoor 5 personen werden gedood en v len gewond, waarvan veracheldenen zwtf*- Hat berginpwerk wordt met koortsach I haast voortgezet, aangezien men vreest, nog elachtoffera onder de puin bedoiv liggen. VON NEURATHs SCHOONZUSTER GEWOND. Bi) ongeluk op ©nbewaakten over weg in Tlroi. Op een onbewaakten overweg in heeft de locomotief van een sneltrein auto gegrepen, waarin de schoonzuster den Duitschen minister van buitenlan zaken, Von Neurath gezeten was. die wondingen aan hoofd en beenen bc Haar moeder, de baronesse Von B#rf. tengevolge van een hartverlamming leed en dc beide kinderen der barones^ die ernstig werden gewond. De baio bestuurde de auto. Zy had te laat gezie een trein naderde.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10