DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Generaal Franco is tevreden over den toestand. WW Ne. 185 Vrijdag 7 Augustus 1936 138e Jaargang Pc Spaansche revolutie Troepen uit Marokko naar het vasteland. 4 Duitschers door roode militie gefusilleerd. De mijnramp in Engeland. Het Fransche voorstelover niet-inmenging. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Een speciale correspondent van de „Tribuna" in Spaansch-Marokko heeft heeft een onderhoud gehad met gene raal Franco, die o.m. verklaarde, dat de nationalisten, behalve op de schepen, die zich bij de beweging hebben aange sloten, kunnen rekenen op een machtig eskader linieschepen, die op de reed 2 van Ferrol liggen en die omvatten het pantserschip Espana, vier kruisers en twee hulpschepen. De nationalistische strijdkrachten hebben echter gebrek aan torpedobooten, torpedojagers en onderzeeërs, hetgeen de oorzaak is, dat het te Ferrol samengetrokken eskader nog geen slag heeft geleverd met de aan Madrid trouw gebleven vloot. De luchtstrijdkrachten der opstandelingen zyn machtig en actief. De organisatie der luchttransporten heeft in staat gesteld uit Marokko belangrijke troepencontingenten, gewapend en uitge rust, naar Spanje te vervoeren. Op sommige dagen is men erin geslaagd tot 800 man te vervoeren. Overigens bewaken de rebellen- vliegtuigen de regeeringsvloot en vallen die aan, terwijl zij de stellingen der tegenstan ders bombardeeren. Generaal Franco gaf den jnterviewer de verzekering voldaan te zijn over den loop der militaire operaties in alle sectoren. Aan het einde van het onderhoud gaf gen. Franco uiting aan zijn levendige sym pathie voor Italië, Mussolini en het fascis me, waaraan hij toevoegde dat het opbouw werk, dat het fascistisch regime tot stand heeft gebracht voor de hervorming van Italië tot een groote natie, waard is als voorbeeld te worden gesteld. Beslissing op komst? Generaal Franco heeft nog verklaard, dat beslissende, gebeurtenissen voor de deur staan. Het hoofdkwartier zal dezer dagen met het oog op de slotoperaties voor de bezetting van Madrid en de onderwerping van het Volksfront van Spaansch-Marokko naar Spanje worden verplaatst. Vier Duitschers in Spanje dood geschoten. De buitenlandsche afdeeling van de N.SJ5.A.P. verneemt thans definitief, dat op 24 Juli vier Duitschers door de roode militie zijn doodgeschoten. Zij trachtten in een auto van Barcelona uit de Fransche grens te bereiken, doch zij werden in de voorstad van Barcelona San Martin door communisten aangehouden en na een kort verhoor door een zoogenaamde Marxistische re volutierechtbank terechtgesteld, hoewel zy in het bezit waren van geldige pa pieren. Duitsch protest. Volgens een telegram van het Duitsche consulaat-generaal te Barcelona, heeft con- sul-generaal Koecher Woensdag m verband met het thans bekend geworden dooden van vier Duitschers in Barcelona by de Catalaansche regeering een zeer scherp protest ingediend waarbij hy het «steilen v«n een onmiddellijk onderzoek eischte. De strijd in de straat van Gibraltar. Naar het hoofdkwarftier van Franco in Tetoean meldt, zou 1 der. van den nacht van Woensdag op dag een tweede troepentransport na geciras zijn overgezet, zoodat thuisi taal 4000 man uit Marokko naar bpa gebracht. Overwinning der regeeringstroepen in het Noorden. Gistermorgen was een opstandige colonne, die voorzien was van een belangrijke hoe veelheid oorlogsmateriaal en onder bevel stond van luitenant-kolonel Suarez, voor nemens op te rukken naar Oviedo, teneinde de troepen van kolonel Aranda, wiens po sitie zeer critiek is te hulp te komen. De reg.troepen vielen echter de colonne aan en wisten haar ernstige verliezen toe te brengen en op de vlucht te slaan. De toe stand der rebellen in Asturie is critiek. Zy zijn in de wijken van Oviedo omsingeld. Naar verluidt zouden de troepen van kolonel Aranda verloren zijn. Communiqué van het opstandelin gen-leger. In het tweede communiqué van het hoofd kwartier van het opstandelingleger wordt verklaard, dat aan het Zuidelijk front den geheelen dag groote bedrijvigheid heeft ge- heerscht. De mobiele colonnes hebben in hun respectieve afdeelingen gedeeltelijke successen behaald, terwijl ook de lucht vaart den geheelen dag in actie was. In Andalusie heeft het Marokkaansche leger de veroverde stellingen geconsolideerd. Het transport der troepen werd levendiger en de colonnes marcheeren naar het Noorden op. Noorden op. Een sterke, uit Vittoria vertrokken, co lonne, bestaande uit infanterie, cavalerie en bergartillerie, -heeft een sterke concen tratie rooden in de nabijheid van Orduna uiteengedreven, waarbij de vijand deze stad moest opruimep en vry zware verliezen leed. Wy hebben talrijke gevangenen ge maakt met de bezetting van Orduna Villa Real en Avala hebben wy de verbindingen tusschen Vittoria en Bilbao afgesneden. De geschokte vijand trok zich op Amurrio terug. Persdienst door opstandelingen op gericht De Juncta voor nationale verdediging te Burgos deelt mede, dat zeer binnenkort een persdienst zal worden ingesteld voor de buitenlandsche correspondenten. Aan het hoofd daarvan zal worden geplaatst Juan Pujol, de vroegere directeur van het te Ma drid verschijnende blad „Informationes". Overwinning van de opstandelingen bij Bonar. De luchtmacht van de regeering heeft het bombardement van Valladolid, dat reeds drie dagen duurt, voortgezet. De schade is betrekkelijk gering en men maakt geen mel ding van slachtoffers. Nabij Bonar in de provincie Leon heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen op standelingen en communisten. De commu nisten leden aanzienlijke verliezen. De activiteit der Duitsche oorlogs schepen. De Duitsche zeestrijdkrachten, die Duit sche vluchtelingen aan boord willen nemen en de Duitsche belangen in Spanje willen behartigen, werken in twee groepen. Daar de macht in de in handen der regee ring zijnde havens aldus wordt medege deeld steeds meer aan de communistische en anarchistische elementen komt, heeft de kruiser „Koeln" vooreerst La Coruna, dat in handen der rebellen is, links laten liggen er. is doorgevaren naar Bilbao, waar de toestand verscherpt is. Voor Gyon ligt de torpedoboot „Seead'er" die vluchtelingen aan boord heeft genomen en proviand heeft verstrekt aan 25 Duitschers en Oostenrij kers, die nog in de stad blyven, waar le vensmiddelen schaarsch beginnen te wor den. Bij de zuidelijke groep heeft de „Ad miraal Scheer" een aantal vluchtelingen, die drie dagen aan boord geweest waren, overgegeven aan een Italiaansch schip. De andere schepen van de zuidelijke groep zullen de Spaansche havens aan de Middel- landsche zee Cartagena, Alicante, Valen- cia, Taragona en Barcelona opnieuw aanloo- pen om de Duitsche vluchtelingen af te halen. Vice-admiraal Carls zal by den comman dant van de Spaansche regeeringsvloot na drukkelijk protesteeren tegen het feit, dat de Duitsche „Sevilla" op 4 Augustus voor Larache drie kwartier lang beschoten is. Hij zal eischen, dat maatregelen worden ge nomen om dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. Duitsche bommenwerpers Spanje. De Parysche correspondent van de Daily Herald meldt, dat men gisteravond in Fran sche kabinetskringen bericht heeft ontvan gen, dat het Duitsche stoomschip „Usam- bara" op het oogenblik op weg is naar Spanje met een lading van 28 bommenwer pers aan boord. Het schip is 31 Juli van Hamburg vertrokken. Piloten en werktuigkundigen verge zellen de vliegtuigen. Deze onthulling heeft groote beroering gewekt en is aanleiding geweest tot informeele be sprekingen tusschen Fransche minis ters en linksche politici. In de „News Chronicle" schrijft Vernon Bartlett, dat men in hoogst verantwoorde lijke kringen gelooft, dat de Duitsche oor logsschepen by hun laatste bezoek aan Spaansch-Marokko munitie hebben gelost. Bartlett voegt hieraan toe, dat men te Pa rijs en Londen gelooft, dat de toestand nog veel ernstiger zou kunnen worden, tenzij de verplichting om niet in Spanje te inter- venieeren algemeen en zonder verwijl wordt aanvaard. De gevechten rond Badajoz. De gouverneur van Badajoz heeft de re geering in kennis gesteld van de inneming der kazerne van de civiele garde te Cum- bres Mayores, in de provincie Huelva, na een gevecht, waarbij aan de zijde der natio nalisten 4 en aan de zijde der militie 1 doode vielen. De gouverneur bevestigt, dat de geheele civiele garde in de provincie Badajoz is ontwapend. Voorts heeft een colonne roode troepen de stad Baene, in de provincie Jaen, een be langrijk verkeerscentrum tusschen Cordoba, Jaen en Granada, bezet. De opstandelingen zijn de kerk binnengevlucht, doch verwacht wordt, dat zij zich spoedig zullen overge ven. De Portugeesche radioclub heeft medege deeld, dat te Badajoz slag geleverd is. De Guardia civil en de Guardia de Asalto zyn naar de opstandelingen overgeloopen. De militie heeft de kmaerne aangevallen. Het schieten is van verre te hooren. Generaal Queipo de Llano heeft vanuit Sevilla een colonne naar Badajoz gezonden. De strijd om Huesca. Naar van het Aragoneesche front wordt vernomen, hebben de regeeringstroepen gisteren den geheelen dag den vijand rond Huesca bestookt en verschillende in de om geving der stad gelegen dorpen bezet, o.a. in den noordelijken sector, tengevolge waar van alle verbindingen met Huesca verbro ken zyn. Tot deze dorpen behoort o.a. Santa Eula- lia, een strategisch punt gelegen op 800 me ter hoogte, dat Huesca beheerscht en op 12 K M. dezer stad is gelegen. De roode troe pen hebben voorts de Siërra San Julian bezet, waar zich de bronnen voor de water voorziening van Huesca bevinden. De lucht macht werkte met de troepen samen en bombardeerde de transportauto's der rebel len. Lichten te Madrid na tien uur des avonds gedoofd. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft besloten, dat des avonds na 10 uur de lichten der stad worden gedoofd teneinde te voorkomen, dat deze de vliegtuigen der op standelingen orienteeringspunten zouden verschaffen. Bovendien mogen particuliere automobielen na dat tijdstip zich niet meer op den weg bevinden. Slechts officieele voertuigen mogen zich, met verminderde verlichting, langs de straten voortbewegen. Fascisten in graven verborgen. De A. B. C. meldt: Dagelijks brachten een vijftal jonge mannen een bezoek aan 't gemeentelijke kerkhof te Madrid. Steeds droegen zij manden met bloemen by zich. De kerkhofbewakers ontdekten echter, dat zich onder de bloemen hoeveelheden le vensmiddelen bevonden, die bestemd wa ren voor een zevental fascisten, die in grafkelders verborgen waren. Twaalf ar restaties werden verricht. Voorbereidingen tot een aanval. Uit Hendaye wordt gemeldt: Den geheelen dag bombardeert de artil lerie van de regeering vanuit de forten San Marcos en San Marcial de omstreken van Oyarzum. Alles schynt er op te wyzen, dat de re geeringstroepen vanuit Renteria en Irun een aanval zullen doen om de rebellen van de grens van Navarra te verdrijven. Nog plunderingen te Barcelona. Naar de „Paris Midi" uit Barcelona bericht is het normale leven in de stad nog niet hersteld. De plunderingen duren nog voort en de burgers, welke van wapenen zijn voorzien, gebruiken deze niet zelden voor particuliere rooftochten. Britsche watervliegtuigen te Algiers. Naar uit Algiers wordt vernomen zijn daar 12 Britsche watervliegtuigen aangeko men. Klaarblijkelijk staat dit in verband met de concentratie van een aanzienlijke Britsche luchtmacht te Gibraltar. Geen Belgische wapenlevering. De Belgische regeering is voornemens geen vergunning te verleenen voor het uit voeren van wapenen en munitie naar Span je. Zij zal zich gaarna vereenigen met een collectieve entente, in den geest van het Fransche voorstel inzake non-interventie in Spanje. Levert Vickers-Armstrong munitie? Het Italiaansche agentschap deelt mede, van geloofwaardige zijde te hebben verno men, dat de Spaansche ambassadeur te Lon den namens de Spaansche regeering bij de wapenfabriek Vickers-Armstrong 2000 pro jectielen voor de luchtdoelartillerie van den kruiser „Cervantes", 3000 projectielen voor den torpedojager „Antequera", 5000 projec tielen voor den torpedojager „Charruca" en 2000 projectielen voor den kruiser Cervan tes heeft besteld. De koopvoorwaarden zijn contante betaling en vervoer op Britsche schepen. Een Argentijnsche kruiser naar Spaansche wateren. De Argentijnsche regeering heeft beslo ten den kruiser „25 Mei" naar de Spaansche wateren te zenden. Het schip zal morgen in zee steken. Britsche ambulances voor Spanje. De leden van den Britschen socialistischen bond van geneeskundigen heet besloten een ambulance samen te stellen, welke later naar Spanje zal worden gezonden en ter beschikking zal worden gesteld van de re geering. Het aantal slachtoffers van den burgerkrijg. Volgens inlichtingen uit opstandelingen zijde de meest betrouwbare bron bedraagt het aantal personen, dat tot op heden dan de drie fronten in het noorden is gedood, nog geen 700. Men gelooft hier, dat de ver liezen aan regeeringszijde tweemaal zoo groot zyn. Heldendood van nationalistische soldaten. De speciale berichtgever van het „Jour nal" te Burgos schildert den heldhaftigen dood, welke 40 nationalisten en een officier te Albacete hebben gevonden. Toen zy hadden ingezien, dat zij zich on mogelijk verder konden verdedigen, had den zij zich in twee rijen tegenover elkaar opgesteld en elkaar wederkeerig het geweer op de borst gezet. Op het bevel van den of ficier hadden zij elkaar wederkeerig dood geschoten, terwijl de offiecier zelfmoord pleefde door een revolverschot in de hart streek. Toen de linksche troepen de kazer ne binnenkwamen vonden zy 41 lyken. Madrid meldt successen. De berichtgever van het Spaansche agent schap „Diana" meldt uit Hendaye, dat de slag bij Oyarzun tot dusver de hevigste van den geheelen burgeroorlog is geweest. De nationalistische troepen, die over dertien 10y, c.m. kanonnen beschikten, zouden de plaats Lesaca hebben veroverd. De regee ringstroepen zouden toen een pantsertrein tegen de vijandige stellingen hebben ge bruikt, welke den nationalisten zware ver liezen toebracht. De berichtgever beweert vervolgens, dat de treinverbinding San SebastianIrun hersteld is. Geen Zweedsche schepen meer naar Spanje. Aftonbladet meldt, dat de Zweedsche Rijksdag besloten heeft het scheepvaartver keer op Spanje voorloopig te staken, aange zien de toestand in dat land een ontwikke ling ondergaat, die het niet veroorlooft vaartuigen derwaarts te zenden. Foreign Office spoort Engelschen aan Spanje te verlaten. Op verzoek van het ministerie van bui tenlandsche zaken heeft de B.B.C. heden avond een oproep uitgezonden voor de nog in Spanje aanwezige Engelschen, waarin zy worden uitgenoodigd zich in verbinding te stellen met het naastbij gelegen consulaat en aldaar mededeeling te doen, of zy ge zond en wel zyn en in staat Spanje te ver laten. In verband met de onzekere toestan den in dat land wordt hun ten sterkste aangeraden gebruik te maken van de thans geboden gelegenheid het land te verlaten, daar de faciliteiten niet voortdurend ter beschikking gehouden kunnen worden. Weinig hoop op redding van de mijnwerkers. Het reddingswerk in de Wharncliffe-myn gaat langzaam voort, aangezien de red dingscolonnes slechts kruipend voorwaarts kunnen gaan. De met moeite gemaakte nood-luchtschachten zyn weer ingestort. Van de 53 bedolven arbeiders zyn tot nu toe 8 als lijken geborgen. De lichamen zijn ontzettend verminkt. Eenigen zyn blijkbaar gestikt, anderen werden gedood door de kracht van de ontploffing, 's Middags drie uur deelde een dokter, die uit den myn kwam mede, dat de meeste lijken gevonden waren. Hij had weinig hoop, dat nog leven den gevonden zouden worden. Geen hoop meer. De geredde mijnwerker, die naar men eerst geloofde aan de bekomen verwondin gen was overleden, blijkt nog in leven te zijn. Zijn toestand is lichtelijk beter gewor den, ofschoon hij nog niet tot bewustzijn is gekomen. In den loop van gisteravond heeft men practisch alle hoop laten varen nog een der 36 vermisten levend aan te treffen. Wan neer zij niet tengevolge van de ontploffing gedood zijn, moeten zij tot hoogstwaar schijnlijk het leven hebben verloren door de verstikkende gassen, die na de explosie de mijngangen vulden. In totaal zullen dus 57 dooden betreurd moeten worden. .1 Honderden vrouwen, kinderen, bloedver wanten en vrienden der slachtoffers, die ge duldig op berichten omtrent de vermisten gewacht hebben, vrijwel steeds in een neer- stroomenden regen, zijn nu doornat huis waarts gekeerd. Het was niet noodig vrij willigers op te roepen voor het bergings werk, aangezien arbeiders uit de mijn en mijnwerkers uit de naburige mijnen zieh in grooten getale hebben aangemeld door het in het werk stellen van pogingen om hun kameraden te redden. Betooging tegen den prins van Asturië. De prins van Asturië, die in gezelschap van zijn moeder, de vroegere Spaansche koningin, en andere leden van de vroegere koninklijke familie, te Menton verblijft, ondervond gisteren een vijandige betooging van aanhangers van het Fransche Volks front. Toen hy na een uitstapje op zee in de haven Cap Martin aankwam, werd hy door leden van het Volksfront met de „Inter nationale" ontvangen. Eenige homderden personen, zoo schrijft de „Matin" uitten dreigkreten en hielden hem de gebalde vuist voor het gezicht. De prins heeft ter stond de politie van deze incidenten op de hoogte gesteld en zich vervolgens met zijn gezelschap naar Monaco begeven. Geen K.L.M.-toestellen verkocht. In verband met de geruchten, welke de laatste dagen de ronde deden, nL dat de K.L.M. aan de Spaansche regeering twee Fokkervliegtuigen zou hebben verkocht, kunnen wij mededeelen, dat deze geruchten geheel voorbarig zijn geweest. De bedoelde vliegtuigen, de P.H.A.G.R. en de A.F.S., welke op Schiphol stonden, werden daar opgeknapt en daarvoor heeft men de regis- tratieteekens verwijderd. Dit schijnt aanlei ding te zijn geweest te denken, dat de vliegtuigen verkocht waren aan het buiten land en in dit verband lag Spanje voor de hand. De inlichtingen, welke het Hbld. by de K.L.M. vroeg, werden ontwennend beant woord en ten slotte zijn ook de registratie- letters weer verschenen. Hiermede is het laatste bedryf van deze verkooping aan Spanje geëindigd. Een verslaggever van de Jour over de situatie in Spanje. De speciale verslaggever van de Jour die alle fronten in Spanje, zoowel aan de zjjde der nationalisten als aan die der marxisten heeft bezocht, en thans naar Hendaye is te ruggekeerd, geeft in zyn blad de indrukken weer, die hy heeft verzameld. De overwinning staat vast Hy komt tot de slotsom, dat de troepen van generaal Franco en generaal Mola op den dag en op het uur die zy zelf bepalen, Madrid zullen binnenrukken. De overwin ning der nationalisten staat volkomen vast, en niets ter wereld zal hun kunnen beletten, hun doel te bereiken. Nieuwe minister van oorlog. Officieel wordt medegeleeld, dat majoor Sarabia tot minister van oorlog is benoemd. Aangezien het Italiaansche antwoord op het Fransche voorstel inzake de niet-inmen ging schryft de officieuse Giornale d'Italia, dat Italië volledige duidelijkheid eischt en de uitbreiding der verplichting tot vol strekte neutraliteit tot al die staten, die in aanmerking zouden komen tot steunverlee- ning aan een der beide partyen in het Spaansche conflict.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1