PECHDAG VOOR ONZE WIELRENNERS. DE VIJFDE ATLETHIEKDAG. De wielerwedstrijden begonnen. ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1936 De Nieuw-Zeelander Lovelock verbetert het wereldrecord 1500 meter. Towns vestigt een nieuw record op de 110 M. horden. De hegemonie der Finnen in het speer werpen gebroken. De Duitscher Stoeck eerste. Ook een nieuw wereldrecord in hink-stap-sprong. Finale 1500 meter. het speerwerpen. De 110 meter horden. 80 meter horden dames. De hink-stap-sprong. De Nederlandsche achtervolgingsploeg uitgevallen. Een klein hollandsch drama op de wielerbaan. Van Vliet plaatst zich in de achtste finale. Uitslagen. - - DE OLYMPISCHE SPELEN Berlyn, 5 Aug. De vijfde athletiekdag heeft een buitengewoon spannend en inte ressant verloop gehad Er kan nu reeds worden vastgesteld, dat deze Olympische spelen in sportief opzicht een uitzonderlijk succes zullen worden. Dit is in hoofdzaak een gevolg van het feit, dat alle nummers sterker bezet zijn dan ooit te voren. De sport heeft de laatste jaren een steeds hoogere vlucht genomen, hetgeen zich ook in het resultaat van deze spelen weerspiegelt. Niet minder dan drie wereldrecords werden op dezen mooien Donderdag middag verbeterd. De beroemde looper van Nieuw-Zeeland Lovelock legde de 1500 meter in 3 min. 47.8 sec. af, waar door hij het wereldrecord met niet min der dan 1 sec. omlaag haalde. De phenomenale hordenlooper, de Amerikaan Towns, bracht het wereld record 110 meter horden, dat tot nu toe op 14.2 sec. stond, op 14.1 sec. Het derde nieuwe wereldrecord kwam op naam van den Japanner Tajima, die op het nummer hink-stap-sprong niet minder dan 16 meter bereikte, d.L 22 centimeter verder dan het tot nu toe geldende record. De Nederlandsche deelnemers op dezen dag leverden slechts bescheiden prestaties. Toch kan men, wanneer men met de buiten gewoon sterke, tegenstanders rekening houdt, niet ontevreden zijn. Van der Poll plaatste zich bij de 17 t>este speerwerpers die des middags den strijd zouden voortzet ten door over den voorgeschreven afstand van 60 meter te werpen. In de middaguren bleven zijn prestaties echter beneden de verwachtingen. Klasema klassificeerde zich des morgens bij het nummer hink-stap-sprong gemakke lijk voor den middag, maar toen viel hij af. Onze landgenoote, mej. ter Braake, die de fraaie prestatie heeft geleverd zich in de finale 80 meter horden te plaatsen, eindigde asl vijfde, geen onverdienstelijk resultaat, wanneer men in aanmerking neemt, dat de vier eerste dames vrijwel gelijk door de finish gingen in den tijd van 11.7 sec. In het speerwerpen zorgde de Duitscher Stoeck voor de groote verrassing door voor de Finnen op de eerste plaats te eindigen De wereldrecordhouder Jaervinen kon het niet verder dan tot de vijfde plaats bren gen. De finale 1500 meter heeft een schit terende strijd opgeleverd. Het werd een heroische kamp van de beste midden- af standloopers ter wereld. Nog nooit te voren was op dit belangrijke nummer een zoo groot aantal sterke loopers aan den start verschenen. Er werd een verbitterde strijd geleverd, welke tot resultaat had, dat niet minder dan twee loopers beneden het tot nu toe geldende wereldrecord bleven. Van meet af was de strijd fel. De eerste 400 meter werden in 61.4 sec. afgelegd. Het tempo werd daarop slechts weinig vertraagd, na 800 meter was de tijd 2 min. 5 sec. De loopers gaven elkaar niets toe. Toen nog één baan moest worden geloopen, werd er ver bitterd gestreden om den kop. Het tempo werd zoo hoog, dat bekende loopers als Venzke (Ver. Staten), Szabo (Hongarije), Ny (Zweden) en Schaumburg (Duitschland) terugvielen. De winnaar van Los Angeles, de Italiaan Beccalli, die daar met 3 min. 51.2 sec. een nieuw Olympisch record had geves tigd, lag met den Amerikaan Cunningham bijzonder gunstig. Maar toen liet de be faamde Nieuw-Zeelander Lovelock zich gel den. Onweerstaanbaar kwam hij aan den kop. Buitengewoon soepel was zijn loop. Al leen Cunningham kon zijn tempo eenigszins volgen, terwijl Beccalli verder terugbleef. Intuschen had de derde prijswinnaar van de 800 meter, de Canadeesche neger Ed- wards een heldhaftige poging ondernomen om Beccalli voorbij te komen, maar dit mis lukte. De Canadees moest de vierde plaats nog aan den Amerikaan San Tomni afstaan. Nr. 6 werd tenslotte Cornes (Engeland), die nog vrij ver achter Edwards lag. Het resultaat was, dat Lovelock eerste werd, in den fabelachtigen tijd van 3 min. 47.8 sec., d.L een nieuw wereldrecord. Het oude record werd in 1934 gevestigd door den Amerikaan Bonthron met 3 min. 48.8 sec. Nr. 2 Cunningham bleef met 3 min. 48.4 sec. eveneens onder den ouden wereld recordtijd. De prestaties van de nrs. 3 en 4 waren eveneens bijzonder goed. Allen liepen n.1. beneden het oude Olympische record van Beccalli. Beccalli noteerde 3 min. 49.2 sec., nr. 4 San Tomani 3 min. 50 sec. en nr. 5 Edwards 3 min. 50.4 sec., nr. 6, de Brit Cor nes, had een tijd van 3 min. 51.4 sec. De Finnen geslagen door één pracht- worp van den Duitscher. Het nummer speerwerpen leverde een enerveerenden kamp op, waarin de Fin nen, die in Los Angeles de eerste drie plaatsen hadden bezet, thans de gouden medaille moesten afstaan aan den Duit scher Stoeck, die in den beslissenden kamp een schitterende worp deed van 71.84 meter, waarmede hij het Olym pisch kampioenschap veroverde. De Duitscher, die ternauwernood bij de eerste zes was gekomen, wekte aanvankelijk niet den indruk, dat hij zoo'n bijzondere prestatie zou leveren. Toen de finale zou worden gegooid, leidde de Fin Nikaanen met 70.77 meter» Stoeck lag toen op de vijfde plaats met 68.11 meter. Met stormachtig ge Nog caardige foto van Jesse O we j één van zijn versprongen van om en bij de 8 Meter. juich werd dit resultaat begroet. Inmiddels had Jaervinen twee maal ongeldig gewor pen. Slechts aan den Fin Toionen gelukte het nog over de 70 meter te komen, maar zijn worp was niet ver genoeg om den Duitscher van de eerste plaats te verdringen. Nogmaals deden de drie Finnen en de Zweed Atterwall een poging om voorbij Stoeck te komen, maar de worpen van dit 'iertal bleven beneden de 70 meter. Stoeck werd dus Olympisch kampioen. Tweede werd de Fin Nikkaanen met 70.77 meter. Toionen was derde met 70.72 meter. Atterwall eindigde met 69.20 meter nog voor Jaervinen. De wereldrecordhouder, die eens 76.66 meter wierp en in Los Angeles met 72.72 meter een Olympisch record had ge vestigd, bracht het thans tot 69.18 meter. Zesde was de Amerikaan Terry met 67.15 meter. Nieuw wereldrecord van Towns. Ook in de finale 110 meter horden kreeg het tot de laatste plaats bezette stadion een waren titanenstrijd te zien. De geweldige Amerikaansche horden looper Towns, die in de demi-finale met 14.1 sec. een nieuw wereldrecord had gevestigd, won de finale op overtuigen de wijze. Toch had hij in de eerste helft der baan nog een harden strijd te voeren met den Engelschman Finlay en den Amerikaanschen neger Pollard. Maar op de helft der baan kwam de uitzonderlijke techniek van Towns eerst recht tot uiting. Towns liep uit, maar Finlay en Pollard bleven goed volgen. Op het laatst kwam de Zweed Lidmann nog fel opzetten, maar het gelukte den neger nog op het nippertje derde te blijven. Towns bleek de baan in 14.2 sec. te hebben afge legd. Tweede werd Finlay met 14.4 sec., ter wijl Pollard derde was in denzelfden tijd als de Engelschman. Vermelden wij nog, dat in de demi-finale op dit nummer ook reeds hard was gestre den. Towns won dë~'eerste serie in den nieu wen recordtijd van 14.1 sec., gevolgd door den Engelschman Thornton. De tweede demi-finale was voor den uit stekenden Engelschman Finlay in 14.5 sec. Tweede was Pollard en derde O'Conner (Ca nada). Vier deelneemsters ongeveer gelijk door de finish. Onze landgenoote ter Braake vijfde. Ook de dames zorgden voor een enervee renden kamp. Op de 80 meter horden gin gen vier loopsters vrijwel gelijk door de finish, zoodat de filmopname moest beslis sen. Het waren de beide Italiaansche dames Valla en Testoni, de Canadeesche Tailor en de Duitsche Steuer. Onze Nederlandsche deelneemster op dit nummer mej. ter Braake, had helaas een minder goeden start, waardoor ze direct eenigszins achter raakte. Had onze landge noote, die de horden goed nam en die wei nig voor haar tegenstandsters behoefde on der te doen, een beteren start gehad, dan zou ze misschien tot de eerste drie hebben behoord. Ze trachtte haar achterstand in te loopen en inderdaad haalde ze eenigszins in. Ze was echter te ver achter, zoodat de po ging mislukte en mej. ter Braake op de 5e plaats eindigde. De vier genoemde dames waren inmiddels vrijwel tegelijk door de finish gegaan. De speaker maakte eerst het voorloopig resultaat bekend, waarbij mej. Valla eerste was, haar landgenoote Testoni tweede en de Duitsche mej. Steuer derde. Maar nadat de films in allerijl waren ont wikkeld, bleek, dat het Duitsche meisje 2e was, terwijl de Canadeesche miss Taylor nog voor de Italiaansche Testoni was geplaatst. De vier eerst aankomenden liepen allen 11.7 sec., d.i. in den Olympischen wereldrecord tijd, die mis Didrickson in 1932 te Los An geles vestigde. Het wereldrecord staat met 11.6 sec. op naam van mej. Engelhard (Duitschland). Naar schatting zal de tijd van mej. ter Braake 11.8 sec. hebben bedragen. Nr. 6, de Duitsche mej. Eckert was vrij ver achter. De Japanner Tajima eerste in den nieuwen recordafstand van 16 M. De 21 deelnemers aan den hink-stap- sprong, die des morgens 14 meter en meer hadden gesprongen, zetten des middags den strijd voort. Elke deelnemer kreeg driemaal gelegenheid te springen, waarna de zes lses- ten zich in de finale plaatsten. Het gelukte onzen landgenoot Klasema, hetgeen trou wens ook verwacht kon worden, niet zich te plaatsen. Desondanks kan men over zijn prestatie buitengewoon tevreden zijn. De eerste maal sprong onze landgenoot ongel dig, maar de tweede keer bereikte hij een afstand van 14.43 meter. De laatste sprong was nog 12 centimeter verder. Hierdoor kwam Klasema, wiens springen in alle op zichten een goeden indruk maakte, op de negende plaats, hetgeen een zeer eervol re sultaat is, wanneer men bedenkt, dat er niet minder dan 40 deelnemers waren. In den eindstrijd, waaraan drie Japan ners en ook de recordhouder Metcalfe (Australië) deelnamen, werd uitstekend ge sprongen. Den Japanner Tajima gelukte het in de finale den afstand van 16 meter te be reiken, waardoor Metcalfe's record met 22 centimeter werd verbeterd. Ook de tweede plaats was voor een Japanner, n.L Harada, die 15.66 meter sprong, terwijl de Australiër derde werd met 15.50 meter. Berlijn, 6 Aug. Hedenavond zijn op de baan van het B.S.C.-terrein de Olym pische wielerwedstrijden aangevangen voor een vrij talrijk publiek. De weersomstan digheden waren zeer fraai, het was wat warmer geworden en er stond vrijwel geen wind. Onder de toeschouwers bevonden zich talrijke Nederlanders en voor hen is het een minder prettige dag geworden. De reden hiervan is, dat onze achtervolgingsploeg door pech uit den strijd is gevallen en wel op een wijze, die bijna dramatisch kan wor den genoemd. Naar men weet, gaat de achtervolging over 4 K.M., waarbij in 7 series werd ge reden. De ploegen, die de acht beste tijden zouden hebben gemaakt, klasseerden zich voor de kwart eindstrijden. De gewone be paling, dat drie van de vier renners eener ploeg over de eindstreep moesten komen, gold vanzelfspreken ook hier. De tijd van den derden renner werd daarbij genoteerd. Reeds in de eerste serie tusschen Italië en Canada werd 't Olympisch record, hetwelk op 4 min. 53 sec sedert 1932 stond, door de Italianen verbeterd en gebracht op 4 min. 49.6 sec. In de derde serie deed Denemar ken het nog iets sneller tegen Zwitserland en verbeterde het Olympisch record van Italië met 1/5 sec. In de vijfde serie reed Nederland tegen de Vereenigde Staten. De Hollandsche ploeg bestond uit Kropman, van der Voort, van Wees en Zwartepoorte, die van de Ver eenigde Staten uit Byrd, Logan, Morton, Sinibaldi. De Amerikanen startten slecht en de oranje-ploeg liep reeds onmiddellijk een stuk in. De vierde Amerikaan gaf het al spoedig op en toen konden onze landgenoo- ten nog meer inloopen. De oranjehemden reden schitterend, het aflossen geschiedde vlot en de ploeg vormde zoo'n schitterend geheel, dat telkens en telkens een luid ap plaus uit de duizenden toeschouwers op steeg. Drie ronden voor het einde hadden de oranje-hemden de drie Amerikanen bij na te pakken, nog slechts vijf meter scheidde hen. Toen kwam het voor Nederland zoo teleurstellend moment. Van der Voort reed in den bocht op kop, wilde zich laten aflossen en reed daarom naar boven. Zwartepoorte reed direct achter hem, doch zat aan den verkeerden kant van het wiel, zoodat hü kwam te vallen. Van Wees, die op dat moment derde lag, glipte heel handig nog naar boven uit, doch Kropman kon niet meer uitwijken en viel over den naar beneden glijdenden Zwartepoorte heen. Bij deze valpartij werden zij geblesseerd, doch niet zoo ernstig, of Kropman zat al spoedig weer op de fiets, daarbij geholpen door dr. Tetzner, die toevallig in de buurt stond. Immers, drie man moesten de finish passeeren, anders was de Hollandsche ploeg uitgeschakeld. Doch het was reeds te laat. De situatie was enkele seconden zoo ver ward geweest, dat de derde man niet meer spoedig genoeg op de fiets zat en de ande ren kon inhalen. Van der Voort en van Wees gingen door, liepen over de Amerikanen heen. Maar de regiemenen spraken andere taal, de Ver. Staten werden geplaatst; met een tijd van 5 min. 7.4 sec. Naar wij vernamen, noteerde van der Voort ondanks het feit, dat hij de laatste ronden met van Wees alleen had gereden, een tijd van 4 min. 44 sec., de beste, die tot op dat moment gemaakt was. Zwartepoorte en Kropman werden onmid- lijk door den medischen dienst onderzocht, doch de blussures bleken niet van ernstigen aard te zijn. Het huilen stond hen nader dan het lachen. Maanden en maanden lang hadden deze jongens getraind, hadden zich groote opoffe ringen getroost, bleken een schitterende ploeg te vormen en nu was door pech de kans totaal verloren gegaan. Veel konden zij niet zeggen, toen wij hen spraken, stil en bedrukt zaten zij in een hoekje van de kleedkamer. Guus Schilling, de trouwe verzorger onzer wielrenners was totaal verslagen. Reden ze even goed, zei hij tot ons, met zijn tweeën vier min. 44 sec. genoteerd en nog lang niet alles gegeven. Enkele dagen geleden nog hadden wij een tijd van 4 min. 40 sec. over de 4 K.M. en ook toen was er nog niet alles uitgehaald. Het is pech, het is een ongelukje. De ijverige N.W.U.-official, de heer Swaab de Beer, heeft onmiddellijk po gingen in het werk gesteld om te trach- 10.000 M. hardloopen: 1. en Olympisch kampioen Salminen (Finland) 30 min. 15.4 sec.; 2. Askola (Finland) 30 min. 15,6 sec.; 3. IssoHolo (Finland) 30 min. 20,2 sec.; 4. Murakoso (Japan). Hoogspringen heeren: 1, en Olympisch kampioen: Johnson (V. St.) 2.03 meter (nieuw Olympisch record); 2. Al Britten (V. St.) 2 meter; 2. Thurber (V. St.) 2 meter (na overspringen). 100 M. dames: 1. en Olympisch kampi oene: Helen Stephen (V. St.), 11,5 sec.; 2. mej. Walasiewicz (Polen), 11,7 sec.; 3. mej. Krauss (Duitschland), 11,9 sec. 400 M. horden: 1. en Olympisch kam pioen: Hardin (V. St.), 52,4 sec.; 2. Loar- ring (Canada), 52,7 sec.; 3. White (Philip- pijnen), 52,8 sec. 800 M. heeren: 1. en Olympisch kam pioen: Woodruff (V. St.), 1 min. 52,9 sec.; 2. Lanzi (Italië), 1 min. 53,3 sec.; 3. Ed wards (Canada), 1 min. 53,6 sec. Verspringen heeren: 1. en Olympisch kampioen Jesse Owens (V. St.), 8.06 M.; 2. Long (Duitschland), 7,87 M.; 3. Tajima (Japan), 7.74 M. 100 M. heeren: 1. en Olympisch kam pioen: Jesse Owens (V. St.), 10,3 sec.; 2. Metcalfe (V. St.), 10,4sec.;3. Osendarp (Nederland), 10,5 sec. 200 M. heeren: 1. en Olympisch kampioen J. Owens (V. St.), 20,7 sec.; 2. Robinson (V. St.); 3. Osendarp (Nederland), 21,5 sec. 50 K.M. snelwandelen: 1. en Olympisch kampioen Whitlock (Gr. Brittannië), in 4 uur 30 min. 41 sec.; 2. Schwab (Zwitser land), 4 uur 32 min. 9,2 sec.; 3. Bubenko (Letland), 4 uur 32 min. 42,2 sec. Hoogspringen heeren: 1. en Olympisch kampioen Meadows (V. St), 4,35 M.; 2. en 3. Nisjada en Oe (beiden Japan), 4,25 M# 1500 M.: 1. en Olympisch kampioen Lo- velock (Nw Zeeland) 3 min. 47,8 sec., 2, Cunningham (Ver. Staten) 3 min. 48,4 sec., 3. Beccali (Italië) 3 min. 49,2 sec. Speerwerpen: 1. en Olympisch kam- pioen Stoeck (Duitschland) 71,84 meter, 2. Nikkanen (Finland) 70,77 meter, 3. Toi- vonen (Finland) 70,72 meter. Floretscbermen: 1. en Olympisch kam-» pioen Gaudini (Italië) 7 gew. part., 2. Ed- ward Gardere (Frankrijk) 6 gew. part, 3. Bocchino (Italië) 4 gew. part 22 ent treffers. Hink-stap-sprong: 1 .en Olympisch kam pioen Tajima (Japan) 16 meter, 2. Harada (Japan) 15.66 meter, 3. Metcalfe (Austra lië) 15.50 meter. Pistoolschieten: 1. en Olympisch kam pioen van Oyen (Duitschland), 2. Hax (Duitschland), 3. Ullman (Zweden). 110 M. horden: 1. en Olympisch kam pioen Towns (Ver. Staten) 14,2 sec., 2. Finlay (Gr. Brittannië) 14,4 sec, 3. Pol lard (Ver. Staten) 14,4 sec. 80 M. horden dames: 1. en Olympisch kampioene Valla (Italië) 11,7 sec, 2. Steuer (Duitschland) 11,7 sec, 3. Taylor (Canada) 11,7 sec. ten de Nederlandsche ploeg alsnog een kans te geven. De Amerikanen, zeer sportief, gingen ermede accoord den rit over te rijden. Dit heeft de heer Swaab de Beer aan de jury overgebracht en er aan toegevoegd, dat het toch volko men in overeenstemming met den waren Olympischen geest zou zijn, indien de Nederlandsche ploeg door over te rijden tegen Amerika een nieuwe kans voor plaatsing onder de acht besten zou krij gen. Want dat de oranje-renners tot de meest gevreesden in dit nummer behoo- ren, staat boven alles vast. Maar de heer Swaab de Beer twijfelde er zelf aan om de jury aan een verzoek van Nederland gevolg zou geven. Daar blijft men immers strak op handhaving der regle menten staan. En hoewel het verzoek op het moment, dat wij dit schrijven, nog niet definitief is afgewezen, heeft men in het Hollandsche kamp weinig hoop, dat een andere beslissing zal vallen. Na Nederland hebben nog enkele series plaats gehad, o.a. Duitschland tegen Oosten rijk, waarbij de Duitsche ploeg het Olym pisch record opnieuw verbeterde en het bracht op 4 min. 48:6 sec. In de laatste serie reed Frankrijk tegen Engeland en weer ging het Olympisch record er aan. Nu noteerde de Fransche ploeg, bestaande uit Charpentier, Goujon, Lapebie en Le Nizerhy een tijd van 4 min. 41.8 sec. Arie van Vliet in de achtste finale. Wat de sprintnummers van heden betreft, Arie van Vliet heeft zich gemakkelijk voor de achtste finale kunnen plaatsen door den Canadees Peace van kop-af met vele leng ten te slaan. Tijd over de laatste 200 meter 12. sec. Verrassingen kwamen er overigens in de sprint niet voor. Winnaars warerx Collard (België), Chaillot (Frankrijk), Hicks (Engeland), van Vliet (Nederland]^ Pola (Italië), Waegelin (Zwitserland, Giles (Nieuw Zeeland), Merkens (Duitschland), Dusika (Oostenrijk) en Magnussen (Dene marken). Deze tien winnaars der series werden on middellijk in de achtste finale geplaatst, terwijl uit de herkansingsraces overgingen Gray (Austrsdië), Clayton (Zuid-Afrika), Sellinger (Ver. Staten), Gyoerffy (Hon garije), Sandtrop (Noorwegen) en Peace (Canada). De Chinees Howard Wing, die naar be kend is, te Rotterdam woonachtig is, ver loor tegen den Italiaan Pola niet dan na hef» tigen strijd en ook in de herkansing bleek, dat Wing een niet onverdienstelijke sprin ter is.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5