DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bombardement van Ceuta, Tarifa, Algeciras He. 186 Zaterdag 8 Augustus 1936 138e Jaargang De Spaansche revolutie Het vuur van de Jaime I richtte veel schade aan. Aardverschuiving in den Kaukasus. Twee dorpen vernietigd. De crisis in Griekenland. De onlusten op Madeira. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Weinig wijziging in den toestand. In de loop van Donderdag en Vrijdag is weinig wijziging gekomen in den toestand. De nationalisten zijn nog steeds meester in de provincies Coruna, Lugo, Pontevedra, Orense, Leon, Valen- cia. Burgos, Alave, Navarre, Logrono, Soria, Segovia, Valladolid, Avila, Cace- res, Salamanca en Zamora, alsmede deelen van de provincies Huesca, Sara- gossa, Guadalajara en het noordelijk deel van de provincie Madrid. Verder beheerschen de militairen een deel van de provincie Teruel, de Béderaren behal ve Minorca, de Kanarische eilanden en Spaansch Marokko. Terwijl zij boven dien in het zuiden de provincies Cadiz, Huelva, Sevilla, Cordova en een deel van Granada bezet hebben. De nationalisten willen Catalonië voorloopig met rust laten en eerst hun positie in het zuiden versterken. Op het oogenblik wordt gestreden om de pro vincies Malaga en Badajoz. Donderdag heeft generaal Franco zijn opmarsch naar Madrid vanuit Cordova weer her vat, het eerste doel op dezen weg is Merida. Bü deze troepen zijn 4000 man inge deeld, die dezer dagen van Noord- Afrika zijn aangekomen. In het noor den zal generaal Mola voorloopig zijn ftelling in de Siërra Guadarama, om streeks 60 K.M. ten noorden van de hoofdstad, hétndhaven, tot generaal Franco op ongeveer gelijken afstand in het zuiden is genaderd. Ook in het noorden wachten de troepen van generaal Mola af tot Madrid is geval len, om dan verder op te treden tegen de regeeringstroepen. Tevens hoopt men op een scheiding tusschen de marxisten en de Baskische nationalisten. In nationalistische kringen verwacht men, dat de inneming van Madrid twee weken op zich zal laten wachten. De strijd in het noorden. De strijd tusschen de regeeringstroepen en de rebellen gaat voort in de streek tus schen Tolosa en Bersain. Geen enkel offen sief op groote schaal heeft plaats gehad, al leen losse gevechten tusschen de beide partijen worden geleverd. De stellingen schijnen aéui beide kanten krachtig gevestigd te zijn. Te Irun, Renteria en Pasajes is de toestand kalm. Oyéuzun is nog steeds in handen der opstéuidelingen. De regeeringsvloot in actie. De oorlogsschepen „Jaime I", „Libertad" en „Cervantes" hebben opnieuw Tarifa, Ge- tares en Algeciras gebombardeerd. De Jaime voer daarop dicht naar Algeciras, waarbij voortdurend het vuur onderhouden werd, terwijl de „Cervantes" en de „Liber tad" in volue zee bleven, waar zij vuurden op twee uit Ceuta gekomen watervliegtui- De Britten te Algeciras vluchtten zoo snel mogelijk in auto's naar Gibraltar. Zij verklaarden, dat vele gebouwen vernield waren en dat vele slachtoffers onder de be volking waren gevallen. Ook het Argentijn- sche consulaat was vernield. Het bombardement van Algeciras. Te Gibraltar uit Algeciras aangek. Brit- sche onderdanen verklaren, dat de mi litaire autoriteiten aldaar hen gevraagd hadden de stad onmiddellijk te verla ten. De consul had een snel'e evacuatie verzorgd. Alle kanonniers aan boord van de „Dato" werden gedood door den eersten granaat van de „Jaime Primero die op den voorplecht tot ontploffing kwam, waarna de geheele bemanning het achip verliet. Alle voorraden kurken platen, Jie °P kade lagen opgeslagen om naar Engebche firma's te worden verzonden zljnp ero". door de granaten van den „Jaime De verliezen zijn aanzienlijk. Het schijnt verder, dat alle forten der itad tot zwijgen gebracht zijn, aang kruiser de kust kon naderen, zon een kanonschot op het schip 8elos De Jaime Primero" heeft tijdens het ge vecht geen averij van belang opge 0 Britscb consulaat te Algee'"® K® Vrouw van den vic - troffen, sul gewond. Bij het bombardement door °e 'tagavlopt is het Britsche consulaat o regee- granaat van de „Jaime Primero" getroffen. Geen ruit is meer heel. De vrouw van den vice-consul werd door een granaatsplinter licht gewond. Verscheidene andere gebou wen werden eveneens getroffen. Tijdens het bombardement zouden onge veer 40 personen gedood en een groot aan tal personen gewond zijn. Bijna alle fortifica ties van Punta Carnero en de haven van Algeciras werden vernield. Het bombardement heeft klaarblijkelijk zijn oorzaak gevonden in de aanwezigheid te Algeciras en La Linea van Woensdag uit Marokko gedebarkeerde troepen. Tijdens het bombardement moet een granaat op een benzine-opslagplaats terecht zijn gekomen, want er brak daar brand uit en de vléunmen breidden zich zeer spoedig uit over een lengte van 300 meter langs de kade. Vooréd de havenwerken en de kazernes zijn zwaar getroffen. Na het bombardement brandde de „Dato" nog steeds. Gisteravond hing een zwarte pookpluim boven de stad. Bommen op Gibraltar. Tijdens het gevecht, dat Donderdag in de Straat van Gibraltar werd geleverd tusschen de opstandelingen en de regeeringsvloot bij het troepentransport van Afrika naar Euro- peesch Spanje, zijn twee granaten en twee bommen op Britsch gebied rond Gibraltar ontploft. Twee nabij de renbaan en twee in de haven bij de Aisladokade. Een groot kaliber vliegtuigbom ontplofte op een 50-tal meter van een Engeische dame, die polo speelde. Het is een wonder, dat geen enkel huis werd getroffen. De commémdant van Gibraltar heeft ge protesteerd bij beide strijdende partijen, aangezien de granaten afkomstig waren van de regeeringsvloot en de bommen van de luchtmacht vérn Franco. Verder wordt gemeld, dat bij het bombar dement van Ceuta door den regeeringskrui- ser „Jaime Primero" de forten Punta Car nero en Getares zijn getroffen. Men maakt melding van 10 gewonden, terwijl een depot in brétnd is gevlogen. Ministerie van binnenlandsche zaken over den strijd. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gisteravond medegedeeld, dat de be richten van gisteren zeer gunstig voor de strijdkrachten der republiek zijn. Het lang zame tempo der operaties is slechts te wij ten aan het feit, dat de regeering op het laatste oogenblik de machtige middelen, waarover zij de beschikking heeft, wenscht toe te passen. De regeering treedt tactisch op en iedere verdere dag verstikt meer en meer de strijdkrachten der opstandelingen, die van elkander gescheiden zijn. Het nor male leven te Madrid is hervat en de voed selvoorziening éddaar verekerd. De regee ringstroepen rukken langzaam op naar het noorden en naar Aragon. In de provicies Caceres en Badajoz hebbe gevechten plaats gehad, na afloop aarvan de opstandelingen op de vlucht zijn geslagen en aanzienlijk materiaal hebben achtergelaten. Twee regeeringsvliegtuigen neer geschoten. Het hoofdkwartier der opstandelingen heeft gister het volgende communiqué uit gegeven: De dag van heden werd gekenmerkt door groote bedrijvigheid aan alle fronten vooral in den vorm van operaties der voorhoedes. Aan het Guadarrama-front werden twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het zuidelijke leger heeft nieuwe verster kingen ontvangen en de transporten ver sneld. Een der neergeschoten vliegtuigen kwam in onze linies neer, waarbij de beide inzittende militaire vliegers gedood wer den. Opstandelingenvliegtuig neergeschoten. Het ministerie van oorlog heeft medege deeld dat Donderdag aan het Siërra front een groot bombardements-vliegtuig der op standelingen door mitrailleurvuur van de regeeringsgetrouwe troepen omlaag werd geschoten. Alle inzittenden kwamen daar bij om het leven. Verder werd medege deeld, dat de regeeringstroepen een opstan delingen-colonne hebben teruggeslagen die op weg was om Oviedo hulp te bieden. Aan de zijde der opstandelingen zouden daarbij 50 dooden en 140 gewonden gevallen zijn. Priesters vluchten naar Portugal. Verscheidene priesters, die door de com munisten met den dood werden bedreigd, zijn bij Montalegre de grens gepasseerd. Uit Campo Maior wordt gemeld, dat gister den geheelen dag uit de richting v. Badajoz geweervuur werd vernomen. De Guardia de Asalto en de Guardia Civile zouden hier tegen de roode militie in opstand zijn geko men. De opstandelingen zouden de politieke gevangenen hebben verlost en hen van wa penen hebben voorzien. Dezen zouden thans aan hunne zijde strijden. De Portugeesche radioclub deelt mede, dat Catillo de La GuardicL, een belangrijke strategische positie, door de opstandelingen is ingenomen. Deze colonne is uit Sevilla vertrokken. Verder wordt medegedeeld, dat kolonel Catstejon Zafra heeft ingenomen. Zal Amerika intervenleeren in Spanje? Senator Ney, de leider van de Senaat commissie, welke een onderzoek instelde naar den wapenhémdel, die een voorstander is van de neutraliteit van Amerika, ver klaarde: „De waarschuwing van de regeering van de Vereenigde Staten inzake de bezittingen van Amerikaansche onderdanen in Spanje, zou kunnen worden uitgelegd als een eerste stap naar interventie. Wij moeten evenwel afzijdig blijven in Europeesche conflicten, tot eiken prijs, zelfs als wij hierbij geld of eigendommen zouden moeten verliezen. Franco te Sevilla. Generaal Franco is, komende uit Marok ko, vergezeld van zijn generalen staf, in Sevilla aangekomen. Uit deze stad wordt gemeld, dat de colonne onder commando van Castejon, welke naar Madrid optrekt, Alemendralejo heeft ingenomen. De colon ne van Rojo, den commandant der socia listische troepen te Badajoz, is door Franco welgezinde elementen tegengehouden. Het hoofdkwartier der „witten" te Sevilla deel de mede, dat volgens officieele berichten uit Burgos de troepen van generaal Mola Guadarrama bezet houden. Te Saragosa is een bom in het hospitaal terecht gekomen. Regeeringstroepen bezetten Cadix De generaliteit van Catédonie deelt mede, dat volgens een telegram uit Malaga het leven daar normaal zijn gang gaat. De hei melijke omsingeling van Granada duurt voort. Officieus wordt bevestigd, dat Cadix door de regeeringstroepen is bezet. Buitenlandsche pers ingelicht door de regeering. Juan Hernandes, een communistisch afge vaardigde en directeur van het officieele communistische orgaan „Mundo Obrero" (arbeiders wereld) verklaarde aan leden van de buitenlandsche pers, dat de tegen woordige beweging niet sociaal, niet prole tarisch, maar een democratisch-burgerlijke revolutie is. De instelling van het commu nisme in Spanje is niet het directe doel. Hij verzekerde, dat de communistische par tij geen overwegenden invloed op de re geering heeft, de beweging niet leidt, maar slechts een integreerend deel vormt van hen die de regeering voortdrijven en helpen. Spanje kan het uitgangspunt vormen van een wereldoorlog. Het geheele Spaansche volk vecht tegen het leger. Wij zullen over- winen, want zelfs in de gebieden, waar de rebellen meester zijn, staan zij bloot aan 'n passieven tegenstand, die vernietigend voor hen zal worden. De internationale ongerustheid. In Whitehall te Londen was gister de be langrijkste omstandigheid de ongerustheid die door den toestand in Spanje gewekt wordt. De Fransche en Duitsche zaakgelas tigden hebben een bezoek aan het Foreign Office gebracht, waar Gambon, naar men meent te weten, de toenemende bezorgd heid van zijn regeering tot uiting heeft ge bracht ten aanzien van Spanje. Talrijke waarnemers vreezen, dat Duitschland ge dwongen zou kunnen speviale maat regelen te nemen voor de bescherming van leven en eigendommen zijner onderdanen. Aan den anderen kant meent men te weten, dat een nieuw bewijs in Fransche kringen verkregen is betreffende de levering van wapenen door Duitschland aan de Spaan sche opstandelingen. Voorts meent men, dat de Duitsche zaakgelastigde de meest for- meele verzekering heeft gegeven, dat geen wapenen, oorlogsmateriaal of vliegtuigen aan de opstandelingen zijn geleverd, hetzij door de Duitsche regeering, hetzij door Duitsche particulieren. Duitsche kringen be weren ook, dat er geen sprake is van ont schepen van troepen in Barcèlona ter be scherming van levens en eigendommen van Duitschers Zware gevechten om Badajoz. Naar uit Elvas gemeldt wordt, zouden zich te Badajoz de Guardia civil en de stormtroepen hebben verzet tegen de so cialistische bewindvoerders en zich in hun kazernes hebben gebarricadeerd. Aan de Portugeesche grens heeft men den geheelen ochtend geweervuur gehoord. Des avonds zouden de nationalisten zich wegens ge brek aan munitie aan de regeeringstroepen hebben overgegeven. Een vliegtuig der na tionalisten heeft Vrijdagmiddag Badajoz met bommen bestookt, waarbij een kazerne zwaar beschadigd werd. In een onderhoud met de „Diario de Lisboa" heeft generaal de Llano meegedeeld, dat tot dusver 6000 man troepen uit Spaansche Marokko naar het vasteland zijn gedirigeerd. Nog 20.000 man staan in Marokko gereed om over te steken. Uit Barcèlona wordt gemeld, dat onge veer 120 nationalisten, die op het eilémd Minorca gevangen gehouden werden, ge tracht zouden hebben de regeeringstroepen aan te vallen. Tot stréif zijn zij allen gefu silleerd. Onder hen zou zich een admiraal bevinden. Franco aan het hoofd der troepen. Generaal Franco heeft het bevel op zich genomen van de rebelleerende troepen in het zuiden. Een colonne der „witten" heeft Merida veroverd en de verbindingen ver broken tusschen Madrid en Badajoz, waar van de val aanstaande is. Bij Elvas zijn 5 Spaansche officieren de Portugeesche grens overgestoken. Zij werden met ver scheidene communisten gearresteerd. Te Lissabon hebben zich 50 Duitschers, die uit Spanje zijn uitgeweken, aan boord begeven van het s.s. „General Osorio", dat hen naar Hamburg zal brengen. Het Duitsche s.s. „Uckermark" is met 338 Duitsche vluchte lingen uit Spanje te Genua aangekomen. Via Milaan reisden zij naar hun vaderland terug. Een protest van de Llano. Generaal Queipo de Llano heeft vannacht in een radiorede via den zender Sevilla ge protesteerd tegen de beschieting van open steden door de troepen en vliegtuigen van de regeering. Hij bevestigde, dat de oud minister, vice-admiraed Azarola, te Ferrol door de nationalisten is gefusilleerd. Staatsgreep in Andorra? Volgens een bericht uit Foix (departe ment Ariege) loopen in Andorra geruchten, dat de Spaansche communisten en anarchis ten voornemens zijn een inval te doen in de kleine republiek Andorra, en wel vanuit Puigcerda, dat zich in handen der commu nisten bevindt. Als voorwendsel hiertoe zou moeten dienen, d t zich in Andorra talrijke Spaansche vluchtelingen bevinden. De Fransche regeering, die het politierecht in Andorra bezit, heeft een afdeeling gendar men en garden mobilie naar de grens gedi rigeerd om eventueel in te grijpen. Het telegraéifagentschap der Sovjet- Unie meldt uit Pjatigersk (Kaukasie), dat bij den berg Tsjegeete in Rusland een geweldige aardverschuiving de berg dorpen Sjiki en Besengi heeft wegge vaagd. Het officieele communiqué ver meldt, dat 43 huizen in eerstgenoemd dorp en 30 huizen in laatstgenoemd dorp werden verwoest. Ook de electri- sche centrale, een veefokkerij en het schoolgebouw zijn vernield. Bij het dorp Sjiki werd een bergrivier ver sperd. Het water heeft thans een groot meer gevormd, dat 19 M. diep is. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vreest, dat het zeer groot zal zijn. De koning ontving partijleiders, voor zijn vertrek naar Korfoe. Het telegraaf agentschap Avala meldt uit Athene met betrekking tot den Donderdagavond door Tsaldaris onder nomen stap, dat de koning alle partij leiders een bijzondere audiente heeft verleend alvorens naar Korfoe te ver trekken. Kafandaris, Papanastasioe, Tsaldaris en Gonatas, die Sophoelis den leider der Liberale partij die door ongesteld heid verhinderd was verving, hebben krachtig geprotesteerd tegen de instel ling van een dictatuur de de ontbinding der volksvertegenwoordiging. Gistermiddag hebben deze partijleiders ten huize van Kafandaris geconfereerd. Zij hebben een volledige overeenstem ming geconstateerd ten aanzien véui de vor ming eener parlementaire regeering. De partijleiders eischen de directe opheffing der dictatuur, de opheffing van den staat van belegd, het weer bijeenkomen van het parlement en de directe bijeenroeping van den kroonraad door den koning. In politieke kringen bevestigt men, dat de koning zijn voorgenomen reis naar Kor foe maakt om niet direct behoeven te ant woorden op het door hem door de partijlei ders voorgelegde memorandum. De partij leiders zijn vastbesloten zich te verzetten tegen een dictatuur, welke langer dan een maand zou duren. Sophoelis heeft naar la ter werd medegedeeld geweigerd naar den koning te gaan, daar deze hem drie dagen geleden zou hebben verzekerd nimmer de instelling eener dictatuur toe te staan, So phoelis is van meening, dat de koning bij de geheele affaire betrokken is en er de verantwoordelijkheid voor draagt. Enkele burgers gedood. De minister-president deelde aan de pers mede, dat uit de telegrammen van den ci- vielen gouverneur van Funchal blijkt, dat op verscheidene plaatsen van het eiland Madeira onlusten zijn uitgebroken. De op standelingen vernielden de boeken van de regeeringsbureelen van het district Ribeira Brava en vielen de botorfabrieken van Fun chal aan. De reden van de onlusten is onte vredenheid over het decreet tot reorganisa tie van de melkindustrie op het eiland, dat ten doel heeft alle belanghebbenden te be- voordeelen, te beginnen bij de melkprodu centen, die met ingang van Augustus hoo- gere prijzen maakten. De openbare macht moest optreden, met het gevolg, dat enkele burgers werden ge dood. De regeering besloot te breken met de gewoonte van straffeloosheid op de Ar chipel in dergelijke gevallen en zond twee oorlogsschepen met vliegtuigen en een com pagnie jagers met mitrailleurs naar Fun chal vertrekken om een onderzoek in te stel len naar de aémstichters vérn deze beweging. Een krijgsraad zal de zaak berechten, doch de zittingen zullen niet te Funchal plaats hebbe DE ZITTING DER FRANSCHE KAMER. De nationalisatie der Fransche wapenindustrie. Aan het einde van de debatten over de nationalisatie der wapenindustrie in den senaat heeft minister Daladier het woord gevoerd. Hij zeide o.m., dat bij de vereisch- ten van den modernen oorlog de productie van wapenen en munitie van den laatsten oorlog onbeteekenend zou zijn vergeleken met wat dagelijks vereischt zou zijn om den strijd te voeden. Daarom is het onontbeer lijk, dat de staat de industrieele mobilisatie van het land voorbereidt, voorraden opslaat en de onontbeerlijke fabricaties waarborgt. De voorgétngers véin spr. hebben getracht de industrieele mobilisatie des lands te orga- niseeren en zijn daarin niet geslaagd Ter waarborging van de defensie is geen mono- politie noodig maar een nationaal productie statuut, gebaseerd op nationalisatie en con trole. Wanneer dan een mobilisatie zou ko men, zou de industrie onmiddellijk kunnen gaan werken. „Wij verklaren", aldus Dala dier, „dat wij onzen geheelen plicht zullen doen voor de bewapening van ons land, maar wij zijn vastgesloten, aangezien wij vrij binnen onzen grenzen willen leven, de wereld te vragen zich duidelijk uit te spre ken over de kwestie der ontwapening en veiligheid". DE AMERIKAANSCHE VERKIEZINGEN. Dissidente democraten steunen candidatuur Landon. Dissidente democraten hebben in een te Detroit gehouden bijeenkomst hun besluit bekrachtigd de cémdidatuur Landon te steunen. De vroegere gouverneur Alfred Smith was niet aanwezig, maar men verzekert, dat hij te Boston zijn stem zal laten hooren tegen de herkiezing van Roosevelt. DE STRIJD IN PALESTINA. Gevecht bij Nabloes. Tijdens een gevecht bij Nabloes tusschen opstandige Arabieren en Engeische solda ten, die een autobus van Tel-Aviv naar Haifa escorteerden, zijn drie Arabieren naar dood en twee gevangen genomen. En En- gelsch officier werd licht gewond. Bende Arabieren achtervolgd. 18 dooden. Na de botsing in de omgeving van Nabloes tusschen Engeische soldaten en Arabieren, werd een bende van 30 opstandelingen door de Engelschen achtervolgd, die spoedig ver sterking kregen van een vliegtuig. Door mitrailleurvuur en bommen van het vlieg tuig werden 18 Arabieren gedood. De ove rigen werden uiteengejasgd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1