Brasser's fraaie prestaties. Nieuw drama voor de Nederl. wielerploeg. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1036 Merkens Olympisch sprintkampioen. Van Vliet tweede. Een schandelijke beslissing dupeerde onzen landgenoot. Het voetbal-tornooi. Het hockey-tornooi. Uitslagen. DE OLYMPISCHE SPELEN Door duizenden toegejuicht reed Toni Merkens zijn eererondje: de Duitsche sprinter had zooeven het Olympisch kam pioenschap gewonnen. En op dat zelfde moment verliet een snikkende figuur, ge huld in zijn trainingsjas, aan de hand ge leid door dr. Tetzner, de baan. Volkomen gebroken zocht Arie van Vliet de Heedkamer op, zijn grootste illusie het Olym pisch sprintkampioenschap te behalen, iets waarvoor hij sedert de laatste wereldkampi oenschappen te Brussel, zoo intensief getraind had. was vervlogen. Van Vliet is een te gezon de Hollandsehe jongen om een op normale wijze geleden nederlaag niet sportief te kunnen aanvaarden. Maar hier schuilde juist het dra ma, waarvan wij hedenavond getuigen waren an dat waarschijnlijk zijn weerga in de ge schiedenis der Olympische spelen niet heeft. Wat is ar n.1. gebeurd? Van Vliet en Merkens hadden op volkomen aormale wijze hun achtste, kwart en halve eindstrijden gewonnen en zouden nu in twee, eventueel drie ritten rijden om het Olympische aprintkampioenschap. In dei eersten rit nam van Vliet direct de leiding, Merkens er vlak achter, en bij het passeeren van de eeretribune klonk het uit vele monden het zoo welbekende en aanmoedigen de: hup Arie. Bij het ingaan van den voorlaat- sten bocht schoot Merkens binnendoor, doch ven Vliet lag met enkele flinke trappen direct op zij. Naast elkaar liggend gingen zij den laat- sten bocht in. In het midden daarvan, juist op het moment dat Van Vliet zou passeeren, ver liet Merkens zijn lijn, ging naar boven, waar door onze landgenoot moest inhouden en niet kon passeeren. Het gevolg was natuurlijk, dat bij het uitkomen van den bocht, op het laatste rechte eind, van Vliet reeds een geslagen man was. Hij stak zijn hand omhoog, ten teeken van protest, en reed de laatste 20 meter niet uit. De uitslag werd niet bekend gemaakt. Van Vliet ging onmiddellijk, nadat hij afgestapt was, naar de jury. Schriftelijk opgesteld door den heer Swaab de Beer, diende van Vliet natuur lijk zelf zijn protest in. Lang zat men te beraad- slagep en inmiddels werden andere ritten ge reden. Na ongeveer een kwartier, het was toen ruim kwart over acht, en bijna volkomen duister, (hieraan dient te worden toegevoegd, dat de organisatie zeer veel te wenschen overliet), traden Merkens en van Vliet voor den tweeden rit aan. Eerst op het moment, dat beiden startgereed waren, werd de uitslag der eerste serie bekend gemaakt. Merkens had gewonnen, zoo klonk het door den luidspreker, maar hij werd ge straft met 100 francs boete wegens hinderen. Op dat moment had van Vliet, zonder dat hij nog met den tweeden rit begonnen was, den strijd reeds verloren. Waqt welk een moreele klap moet dat voor een toch al nerveuzen ren- ner beteekenen, Als men aankondigt, dat e tegenstander inderdaad een fout heeft gemaakt, maar niettemin als winnaar wordt erkend. Het was aan het rijden van Van Vliet te zien, dat hij een verloren wedstrijd reed. Wel probeerde hij er nog alles uit te halen, kwam in den laatsten bocht weer gelijk met Merkens, doch wederom bezorgde de Duitscher. zij het in minder ernstig mate, hem een „zwieper". Ziedaar het drama voor de Nederlandsche sprinterswereld. Carpcnter (Ver. St.) die met een w')'1 50.48 Meter Olympisch k»mpioen- discuswerpen werd. De beslissing der jury. En nu nog iets over de uitspraak van de jury. Wij weten, dat de wielerwedstrijden wor den gehouden onder de reglementen van de U. C. I. Daarbij is het mogelijk, dat geldboeten aan amateurs worden opgelegd. Maar men heeft één ding vergeten. Het golden hier Olym pische wielerwedstrijden. Hier werd een daad, die geheel in strijd was met den waren Olym- pischen geest door een geldstraf gesanction- neerd. Want welk conclusie hoorden wij na afloop van alle kanten verkondigen? Had van Vliet in den tweeden rit ook maar een zwieper gegeven, dan was hij er ook met 100 francs boete afgekomen en dan stonden beiden weer gelijk. Hier is een Olympische gouden medaille gekocht met geld. Met het opleggen van de geldboete heeft de jury erkend dat Merkens een fout gemaakt had. Dan was er hier slechts één mogeliikheid over gebleven: den Duitscher distanceeren of in het uiterste geval, over rijden. „Heb je ooit zoo iets meegemaakt", aldus de heer Swaab de Beer, toen wij hem na afloop in de kleedkamer spraken. „Dat is pech numero twee". En Schilling, Bontekoe en al de anderen dachten er niet anders over. „Ik zal nog probeeren een wijziging in het besluit te krijgen door een protest .in te dienen bij de jury d'appil", vervolgde de heer Swaab de Beer. „Het is voorts mijn stellige overtui ging, dat in den eersten rit van Vliet gewon nen lag op het moment, dat Merkens hem dat grapje bezorgde. Van vele kanten hoorde ik, dat van Vliet beslist sneller is dan Merkens, maar het is een veel te eerlijke jongen om zelf zulke onsportieve handelingen te begaan. En had hij maar eerder zijn hand opgestoken, niet in de laatste 20 meter, maar op het zelfde moment dat hij gehinderd was, dan had dat op de jury veel meer indruk gemaakt. Maar ook toen nog dacht hij, dat hij met doorrijden het misschien nog zou kunnen halen". Verontwaardiging overal. Dr. Tetzner, de medische verzorger van onze wielrenners, stak zijn verontwaardiging niet onder stoelen of banken. „Van Vliet had, na het bekend maken van den uitspraak der jury, moeten weigeren den tweeden rit te rijden", was zijn meening, „En dan, het is mij totaal onbegrijpelijk, dat het Internationaal Olympisch Comité een dergelijke uitspraak zou kunnen goedkeuren. Helaas kan het I. O. C. er niets aan veranderen, maar een iedereen voelt, dat hier een onrecht gebeurd is. De Olympische geest, de geest van ridderlijkheid, is hier grof met voeten getreden. Zelfs moest er geld aan te pas konten. Dit incident werpt een smet op het geheele wielertornooi". Van Vliet spraken wij ook nog even. Een half uur later was hij uiterlijk weer volkomen rustig en vertelde ons precies, hoe in den eersten rit het incident geschied was. En zijn verklaring klopte precies met datgene, wat wij hierboven geschreven hebben. Ook in den tweeden rit was hij op de laatste 200 meter gehinderd, zij het in mindere mate. Hij ging nu zijn kameraden opzoeken, die in het restaurant op hem zaten te wachten. Van allen kreeg hij een handdruk en op alle ge zichten kon men lezen, hoe zeer men met hem meegeleefd had. Er werd weinig gezegd, maar juist dit zwijgen zal van Vliet gesterkt hebben. In een eerste opwelling had hij verklaard, dat hij nu niet in de tijdrace zou starten, maar de leiders, die zoo met hem vertrouwd zijn, zullen hem wel op andere gedachten brengen. Laat hij zich geheel prepareeren, vooral moreel, op denzelfden strijd, die hem eind Augustus te Ziirich te wachten zijn bij de wereldkampioen schappen. Het is overigens wel opmerkelijk, dat dit on aangename incident de geheele wielerwereld in beroering heeft gebracht. Oude rotten als Falck, Hansen en Bailey, die ook in het stadion waren, hadden slechts één opinie en deze was verre van gunstig voor den Duitscher. Inderdaad, na de pech met de achtervolgings- ploeg, gisteren door de valpartij veroorzaakt, heeft dit incident nog meer de gemoederen in beweging gebracht. De stemming in het Ne derlandsche wielerkamp is verre van vreugde vol, ondanks het feit dat van Vliet dan toch maar voor de eerste zilveren medaille voor Ne derland heeft zorg gedragen. De wedstrijden. Beide ritten voor de finale hebben wij reeds beschreven. De achtste finale won van Vliet gemakkelijk van den Oostenrijker Dusika, van kop af. Zijn tegenstander kon zelfs het wiel niet houden. Tijd Jaatste 200 meter 12 sec. In den kwarteindstrijd kreeg van Vliet den Australiër Gray tegen zich. Het was toen juist begonnen te regenen en van Vliet was, begrij pelijkerwijze angstig geworden voor een val Met tegenzin besloot de jury even te wachten, doch gelukkig zette de regen niet door. Gray verraste onze landgenoot in den voorlaatsten bocht door binnen door te komen, maar de snelheid van van Vliet was zoo groot, dat de geen schyn van kans kreeg. In den halven eindstrijd kreeg van Vliet Chaillot tegen zicht. Weer werd deze rit door van Vliet uit tweede positie gewonnen. Bij het uitkomen van den bocht lag van Vliet zoo snel, dat hij met anderhalve lengte won. Tijd laatste 200 meter 12 sec. Merkens was in den eindstrijd gekomen via Sandtorp (Noorwegen), Collard (België) en Pola (Italië). Voor de rit tegen Collard werd verre van gemakkelijk door Merkens gewon nen. Chaillot won tenslotte in twee ritten van Pola voor de bronzen medaille. OomsLeene plaatsten zich. De tandemrace over 2 K.M. stond ook op het programma. Deze werd in vijf series gereden met drie herkansingsraces. OomsLeene reden tegen de Zwitsers Burkhart en Ganz. Met een tijd van 11 1/5 sec. over de laatste 200 meter werden zij winnaar. De rit werd zeer tactisch gereden, want op het juiste moment schoot de Oranjeploeg, die in tweede positie lag, binnen door en waren de Zwitsers geslagen. Aan de 4 K.M.-achtervolgingsritten kwam men hedenavond niet toe, die moesten tot mor gen worden uitgesteld, wel een bewijs, hoe schandelijk slecht deze wedstrijden georgani seerd waren. Italië slaat Japan met 80. De voetbalwedstrijd Italië-Japan, die gis termiddag in het Mommsen-stadion is ge speeld, werd door ongeveer 4000 toeschou wers bijgewoond. Reeds in de eerste minuten kregen de Japanners niet ver van het Italiaansche doel een vrijen schop te nemen, die echter geen succes opleverde. Na dertien minuten gaf de Italiaansche linksbuiten in buiten spelpositie den bal aan den rechtsbuiten Frossi, die onhoudbaar inschoot. Het spel ging eenigen tijd gelijk op en neer, doch dertien minuten voor de rust scoorde de Italiaan Biagi opnieuw, na goed samenspel met zijn middenvoor. De Italianen kregen weer verschillende vrije schoppen tegen zich en uit een daarvan vloog de bal rake lings langs het Italiaansche doel. De rust kwam met 20 voor Italië. Ook na de rust konden de Japanners niet den vorm bereiden, dien zij in den wedstrijd tegen Zweden hadden gedemon streerd. Het scheen, dat zij vermoeid raak ten, want hun tempo zakte. Negen minuten na de hervatting scoorde Biagi opnieuw na fraai solospel. Het was overigens duidelijk dat het harde, ruwe spel der Italianen, den Japanners in het geheel niet lag. Zeven tien minuten later scoorde dezelfde speler opnieuw. Terwijl de Japanners hun kansen door slordig samenspel bedierven, hadden de Italianen niet over de fortuin te klagen Biagi scoorde het zesde doelpunt, vijf mi nuten voor het einde bracht hij den stand op 70 en in de allerlaatste minuten schoot Capelli den bal opnieuw in. Zoo werd de ontmoeting door Italië met 80 gewonnen. In den halven eindstrijd komen de Ita lianen a.s. Maandag tegen Noorwegen, dat met 20 van Duitschland heeft gewonnen, uit. De Noorsche voetbalverrassing. Het Duitsche elftal verslagen met 20. De groote verrassing van gisteren is wel de nederlaag, die het Duitsche voetbalelftal, waarop men zooveel hoop had gebouwd en dat men als een der voornaamste candidaten voor de gou den voetbalmedaille dezer Olympiade beschouwd heeft, met 20 tegen de Noren heeft geleden in tegenwoordig heid van den Fürhrer en den rijkspro pagandist dr. Goebbels. Het was misschien evenzeer een verras sing voor de Noren zelf, die in grooten ge tale in het Post-Stadion aan de Lehrter Strasse aanwezig waren, doch die natuurlijk een kleine minderheid vormden in verge lijking met het talrijke Duitsche publiek, dat geen plaats onbezet liet en voor den wedstrijd vrijwel zeker van een Duitsche overwinning was. Of daarbij de Dinsdag j.1. tegen Luxemburg behaalde 90 overwin ning een rol speelde, weten we niet, maar in elk geval bleek reeds dadelijk na den af trap, dat de Noren een geheel ander spel speelden dan de Luxemburgers en gevaar lijke tegenstanders zouden zijn, al was er toen nog geen Duitscher, die geloofde, dat het sterkere tegenstanders zouden zijn. De Noren begonnen reeds dadelijk met een meesterlijk short-passing, dat door de uitmuntende opstelling en het zuiveren plaatsen van elk hunner spelers de Duit- schers geen kans gaf, ertusschen te komen Dikwijls zonder dat een Duitsoher kans kreeg de bal aan te raken brachten zij hem tot kort voor het Duitsche doel en er was nauwelijks tien minuten gespeeld of huif midvoor Alf Maryinsen plaatste de bal on houdbaar van dichtbij en passeerde Hans Jakob, daarmee aan Noorwegen de leiding gevende met 10. Ook toen viel nog niet te zeggen, dat de Diutschers een verloren partü speelden, en algemeen verwachtte men, dat dit eerste doelpunt der tegenstanders het begin zou zijn van de ontplooiing van het sterke Duitsche spel, dat men van dit elftal ver wachtte. In plaats daarvan verloren de Duitscher3 alles, wat zij aan vorm hadden. Zij probeer den de Noren te verschalken met een lang, open spel, doch plaatsten zoo slecht en stel den zich zoo slecht op, dat zij nauwelijks tot een goed opgezetten aanval kwamen. Daarbij verrasten de Noren individueel door een meesterlijke baltechniek, waardoor elk duel tusschen twee tegenstanders voor de Duitschers verloren ging Bovendien wa3 het Noorsche tempo veel sneller dan het Duitsche, en slechts doordat het Noorsche tempo aan het slot van de eerste helft eenigszins verslapte en ook de Noorsche verdedigers probeerden den bal met behulp van kort samenspel weg te werken, wat dicht voor doel nu eenmaal een gevaarlijk experiment is konuen de Duitschers, kort voordat de pauze gefloten werd, gedurende korten tijd eenigszins uitoefende op het Noorsche doel, waarin de doelverdediger Johansen echter schitterend werk verricht te. Trouwens, ook de Duitsche doelverdedi ger Hans Jakob, redde verscheidene malen op. schitterende wijze en het is mede aan te danken, dat de score niet hooger is ge worden. Daarbij komt, dat het schieten in beide voorhoedes veel te wenschen over liet, al was dat bij de Noren nog altijd zeer veel beter dan bij de Duitschers, waar Goldbrunner, Siffling en Munzenberg eeni- ge prachtige kansen misten. Ook in de tweede helft toonden de Noren zich overwegend sterker. Hoewel de Duit schers als razend door de publiek werden aangemoedigd konden zij hun vorm niet vinden. Door het spel hoog te houden, ga ven zij de lange Noren herhaaldelijk kans, de bal voor de Duitsche spelers weg te koppen, doch ook bij laag spel waren de Noren hen de baas met hun meesterlijk short passing en hun verraderlijk balge- goochel. Hoogstens kan men op de Noren aanmer ken, dat zij ook voor het Duitsche doel te lang bleven pingelen en vaak de bal aan een medespeler afgaven, als zij zelf hadden kunnen en moeten schieten, waardoor zij menige kans verloren lieten gaan. Pas tegen het einde herstelden zij deze fout en nadat Martinsen voor open doel had naastgeschoten, wist Isaksen 5 minuten voor het slot het tweede Noorsche doelpunt te scoren, waarmee hij de verrassende zege der Noren bevestigde. Frankrijk en België spelen gelijk. In groep c van het hockey-tornooi, de groep waarin ook Nederland geplaatst is, is gisteren de wedstrijd België-Frankrijk gespeeld, die na spannenden strijd in een gelijk spel eindigde. De ontmoeting ken merkte zich meer door geestdrift, dan door hoogstaande techniek. Na 17 minuten gaf de Laval België de leiding en twaalf minuten later verhoogde de middenvoor Rensburg dezen voorsprong tot 20. Nog voor de rust scoorden ook de Franschen door Goubert. Na de rust werd de strijd nog heftiger. De Fransche voorhoede kwam er steeds beter in en na een half uur spelen slaagden zij erin, bij een scrimmage gelijk te maken. Daar er verder niet meer gescoord werd, kwam het einde met 22. In het Belgische elftal was de links-back Wellens het beste, terwijl in de voorhoede Moreau een goede partij speelde. By de Franschen viel het team-werk te prijzen. Britsch-Indië slaat de Ver. Staten (7—0). In het hockeystadion hebben de Britsch- Indiërs gister opnieuw een groote overwin ning behaald. Ditmaal was het Amerika, dat de vlag moest strijken. In het Ameri- kaansche doel speelde Fentress een goede partij, doch overigens moesten de Amerika nen zich tot een star verdedigend spel be perken. Britsch-Indië had verschillende an dere spelers opgesteld. In de eerste periode van den strijd wist Amerika stand te houden en eerst na 26 mi nuten gaf Jafar Indië de leiding. Drie minu ten later doelpuntte Dhyan Chand en weer drie minuten later bracht Jafar den stand op 30. Tot de rust kwam daarin geen ver andering meer. 10.000 M. hardloopen: 1. en OlympIsH» kampioen Salminen (Finland) 30 min. 15i4 sec.; 2. Askola (Finland) 30 min. 15,6 aec.j 3. IssoHolo (Finland) 30 min. 20,2 sec,; 4. Murakoso (Japan). Hoogspringen heeren: 1. en Olympisch kampioen: Johnson (V. St.) 2.03 meter (nieuw Olympisch record); 2. Al Britten (V. St.) 2 meter; 2. Thurber (V. St.) 2 meter (na overspringen). 100 M. dames: 1. en Olympisch kampi oene: Helen Stephen (V. St.), 11,5,sec.; J. mej. Walasiewicz (Polen), 11,7 sec.; X mej. Krauss (Duitschland), 11,9 sec. 400 M. horden: 1. en Olympisch kam» pioen: Hardin (V. St.), 52,4 sec.; 2. Los* ring (Canada), 52,7 sec.; 3. White (Philipfc pynen), 52,8 sec. 800 M. heeren: 1. en Olympisch kam pioen: Woodruff (V. St.), 1 min. 52,9 seofl 2. Lanzi (Italië), 1 min. 53,3 sec.; 3. wards (Canada), 1 min. 53,6 sec. Verspringen heeren: 1. en Olympisch kampioen Jesse Owens (V. St.), 8.06 M.; L Long (Duitschland), 7,87 M.; 3. Tajim* (Japan), 7.74 M. 100 M. heeren: 1. en Olympisch kam pioen: Jesse Owens (V. St.), 10,3 sec.; Metcalfe (V. St.), 10,4sec.;3.Osendarp (Nederland), 10,5 seo. 200 M. heeren: 1. en Olympisch kampioan J. Owens (V. St.), 20,7 sec.; 2. Robinson (V. St.); 3. Osendarp (Nederland), MA sec. 50 K.M. snelwandelen: 1. en Olymptaoh kampioen Whitlock (Gr. Brittannië), in 4 uur 30 min. 41 sec.; 2. Schwab (Zwitser land), 4 uur 32 min. 9,2 sec.; 3. Bubèoho (Letland), 4 uur 32 min. 42,2 sec. Hoogspringen heeren: 1. en Olympiedh kampioen Meadows (V. St.), 4,35 M.; 2. «1 3. Nisjada en Oe (beiden Japan), 4,25 M. 1500 M.: 1. en Olympisch kampioen Lon» velock (Nw Zeeland) 3 min. 47,8 sec., X Cunningham (Ver. Staten) 3 min. 48,4 sec., 3. Beccali (Italië) 3 min. 49,2 sec. Speerwerpen: 1. en Olympisch kant pioen Stoeck (Duitschland) 71,84 meteh 2. Nikkanen (Finland) 70,77 meter, 3. ToA vonen (Finland) 70,72 meter. Floretschermen: 1. en Olympisch kan» pioen Gaudini (Italië) 7 gew. part., 2. Edk ward Gardere (Frankrijk) 6 gew. party 3. Bocchino (Italië) 4 gew. part. 22 om. treffers. Hink-stap-sprong: 1 .en Olympisch kam pioen Tajima (Japan) 16 meter, 2. Haradfc (Japan) 15.66 meter, 3. Metcalfe (Austra lië) 15.50 meter. Pistoolschieten: 1. en Olympisch kam pioen van Oyen (Duitschland), 2. Ha* (Duitschland), 3. Ullman (Zweden). 110 M. horden: 1. en Olympisch kam pioen Towns (Ver. Staten) 14,2 sec., i. Finlay (Gr. Brittannië) 14,4 sec., 3. Po4- lard (Ver. Staten) 14,4 sec. 80 M. horden dames: 1. en Olympisch kampioene Valla (Italië) 11,7 sec., X Steuer (Duitschland) 11,7 sec., 3. Taylor (Canada) 11,7 sec. 400 M.: 1. en Olympisch kampioen WiS liams (Ver. Staten) 46,5 sec.; 2. Browns (Engeland) 46,7 sec.; 3. Luvalle (Ver. Staten) 46,8 sec. Schijfschieten: 1. en Olympisch kam pioen Ullman (Zweden) met 559 treffers; 2. Krempel (Duitschland) 544 treffers; 3t Jamonieres (Frankrijk) 540 treffers. Wielrenners: 1. en Olympisch kampioen Merkens (Duitschland); 2. Arie van Vliet (Nederland)3. Chaillot (Frank rijk). t Ook in het tjveede gedeelte van den wed strijd hielden de Amerikanen aanvankelijk den Indischen aanval in bedwang, doch toen de Indiërs weer ernst gingen maken, stortté deze verdedigig ineen. Roopsingh scoorde tweemaal achtereen, de spil Cullen bracht den stand op 60 en tenslotte scoordè Dhyan Chand het zevende doelpunt, nadat hij verschillende verdedigers gepasseerd had. De wedstrijd eindigde dus in een 70"- overwinning voor Britsch-Indië. Ir )»i De uittocht uit het Stadion voor de 50 K.M. snelwandelen, waarbij, zoo men weef, onze landgenoot '1'oscaui tiende werd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5