H.O.L.L.A.N.D. ^Binnenland Olympische Records. holland telt een woordje mee. Athletiek, 100 M. hoeren. Osendarp cn v. Beveren in de demi-finales. Osendarp finalist. Osendarp 3de in de finale. 200 M. heeren. Osendarp en v. Beveren in de finale. Osendarp 3de, v. Beveren 6de. 80 M. horden dames. Mej. ten Wielrennen. Arie van Vliet tweede Kano's. Gebr. Wijdekop 3de in de I 10 K.M. race. v. Tongeren 4de in eenpersoons kajaks. Speerwerpen dames: Kogelstooten heeren: Hoogspringen heeren: 100 M. hardloopen dames Kogelslingeren Discuswerpen dames Verspringen heeren 100 H. heeren: 100 H. dames Discuswerpen Polsstokhoogspringen Gewichtheffen (middengewicht) 1500 M.: Hink-stap-sprong 110 H. horden: Bij onze athleten. Zeilrace Bermuda-Cuxhaven. Braake 5de in de finale. 50 K.M. wandelen. Toscani 10de in den 50 K.M. wandelwed strijd. in de 1000 M. sprint. 7e serie: 1. Lindegren (Ver. Staten) 58.3 sec.; 2. Abay Nemes (Hongarije) 1 min. 0.2 sec.; 3. Hietanen (Finland) 1 min. 1 sec.; 4. Stam (Nederland) 1 min. 1.3 sec.; 5. Pe- tersen (Denemarken) 1 min. 1.6 sec.; 6. Zi- rilli (Zwitserland) 1 min. 4.1 sec. Als snelste derden komen in 'den halven eindstrijd: Kendall (Australië) en Hietanen (Finland). De series 200 meter schoolslag dames. Berlijn, 8 Aug. Uit de series 200 meter schoolslag dames, die vanmorgen eveneens verzwommen zijn, komen de eerste drie van elke serie en de twee snelste vierden in de Volgende ronde: De resultaten luiden: le serie: 1. Soerensen (Denemarken) 3 min. 6.7 sec.; 2. Isberg (Zweden) 3 min. 8.7 sec.; 3. Waalberg (Nederland) 3 min. 10.4 sec.; 4. Hoelzner (Duitschland) 3 min. 11 sec.; 5. Schiller (Ver. Staten) 3 min. 17.4 sec.; 6. Langdon (Canada) 3 min. 21.7 sec. 2e serie: 1. Genenger (Duitschland) 3 min. 3 sec. (nieuw Olympisch record, het oude stond met 3 min. 6.3 sec. op naam van de Australische Clara Dennis)2. K a s t e i n (Nederland) 3 min. 7.8 sec.; 3. Tsuboi (Ja pan) 3 min. 15 sec.; 4. Lappaelainen (Fin- land3 min. 19.7 sec.; 5. Govednik (Ver. Sta ten) 3 min. 25.2 sec.; niet gestart: Freuden- reich (Oostenrijk). 3e serie: 1. Maehata (Japan) 3 min. 1.9 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Christen- sen (Denemarken) 3 min. 10 sec.; 3. Gomm (Engeland) 3 min. 15.7 sec. 4e serie: 1. Wollschlaeger (Duitschland) 3 min. 8.5 sec.; 2. Storey (Engeland) 3 min. 10.8 sec.; 3. Lenk (Brazilië) 3 min. 17.2 sec.; 4. Nielsen (Denemarken) 3 min. 21.3 sec.; niet gestart: Stroomberg (Nederland) en Steiner (Oostenrijk). Als snelste vierden komen in de volgende ronde de Duitsche Hoelzner en de Finsche Lapaelainen. Nieuw Olympisch record van den Japanner Taguchi op de 100 M. Nederlandsche schoolslagzwem sters geplaatst. Stam en Mooi uit geschakeld. Berlijn, 8 Aug. Hedenmorgen 9 uur zijn de zoo met spanning verwachte Olym pische zwemwedstrijden aangevangen. De weersomstandigheden waren verre van fraai. Het regende vrijwel voortdurend, het geen het verblijf voor de toeschouwers in het zwemstadion er niet aangenamer op maakte. Het stadion was lang niet geheel gevuld, toen met de series 100 meter vrije slag heeren aangevangen werd. In de eerste serie verbeterde Peter Fick (V.S.) het Olympisch record door dezen af stand af te leggen in 57.7 sec. Hij sloeg in deze serie den Hongaar Csik gemakkelijk. Het oude Olympische record stond op naam van Meyazaki (Japan) met 58 sec., gevestigd in 1932 te Los Angeles. In de tweede serie startte onze landgenoot Mooi op baan 6. Zijn start was te laat, hij ging niet direct weg bij de eerste lettergreep van het woord „achtung", van starter Gae- deker. Op de eerste 50 meter hield hij het tempo nog goed vol, doch na het keeren zakte hij af. Hy tikte als zesde aan in den tijd van 1 minuut 3.4 sec., welke tijd niet alleen een flink eind boven het Neder- landsch record ligt, doch bovendien heeft Mooi bij de Nederlandsche kampioenschap pen te Gouda een heel wat beteren tijd ge maakt Yusa (Japan) was eerste in 57.8 sec. met Highland (V.S.) tweede in 59.9 sec., derde Kerdall (Australië), 4. Roolaid (Estland), 5. Cavalero (Frankrijk). In de vierde serie egaliseerde Arar (Ja pan) het nieuwe Olympische record van Fick van 57.7 sec. De Duitscher Fischer was tweede in 57.9 sec. „Olympische records zijn er om verbeterd te worden", zoo dacht de Japanner Taguchi er tenminste over, toen hij in de 5e serie in prachtigen stijl over de baan ging en een tyd noteerde van 57,7 sec. In de 7e en laatste serie startte onze land genoot Stam op de 6e baan. Hij keerde als 4e en slaagde er niet in de derde plaats te veroveren, welke hem in de volgende ronde zou hebben gebracht. Lindegren (V.S.) won de serie in 58,3 sec. Stams tijd was 1 min. 1,3 sec. Onze beide landgenooten zyn in dit nummer dus uitge schakeld. De 200 meter schoolslag dames. Hanni Hoelzner geslagen door Jopie Waalberg. In de eerste serie startte Jopie Waalberg op baan 1 o.m. tegen Hanni Hoelzner (Duitschland) en de dames Soerensen (De nemarken) en Isberg (Zweden). De Duitsche zwemster nam onmiddellijk de leiding en keerde na 40 sec. voor de tweede baan. Op de tweede vijftig meter liep Jopie Waalberg echter haar geringen achterstand in en na 100 meter lagen beiden gelijk. De A.D.Z.- oud 43.69 M., nieuw 45.18 M. t. n. v. Tilly Fleischer, Duitschl. oud 16.005 M., nieuw 16.20 M. t. n. v. Woellke, Duitschland. oud 1.98 M., nieuw 2.03 M. t. n. v. Johnsson, Ver. Staten. oud 11.8 sec., nieuw 11.4 sec. t.n.v. Stephens, Ver. Staten. oud 55.74 M., nieuw 56.49 M. t.n.v. Hein, Duitschland. oud 40.56 M., nieuw 47.63 M. L n. v. Gisela Mauermayer (Duitschland). oud 7.73 M., nieuw 8.06 M. t. n. v. Jesse Owens (V. St.) oud 10.4 sec., nieuw 10.3 sec. t. n. v. Jesse Owens (Ver. St.) oud 11.8 sec., nieuw 11.4 sec. t. n. v. Helen Stephens (Ver. St.) oud 49.50 M., nieuw 50.48 M. t. n. v. Carpenter (V. St.) oud 4.315 M., nieuw 4.35 M. t. n. v. Meadows (V. St.) oud 378.4, nieuw 387.5 K.G. t. n. v. Touni (Egypte). oud 3 min. 51-2 sec-, nieuw 3 min. 47.8 sec. t. n. v. Lovelock (Nw.-Zeeland). oud 15.72 M., nieuw 16 M. t. n. v. Tajima (Japan). oud 14.2 sec.,nieuw 14.1 sec. t. n. v. Towns (V. St.) zwemster hield moedig vol en op de derde baan wist zy zelfs een kleinen voorsprong tt nemen. Zy keerde als eerste na 150 meter met Hoelzner vlak achter haar. Doch in middels waren de Deensche Soerensen en de Zweedsche zwemster Isberg fraai op ko men zetten. In de nu volgende eindspurt wisten deze beide laatste zwemsters de lei ding over te nemen, terwijl Jopie Waalberg door schitterend vol te houden nog juist de derde plaats wist te bemachtigen. De tijd van Soerensen bedroeg 3 min. 6,7 sec. Jopie Waalberg's tyd was 3 min. 10,4 sec. Hannie Hoelzner deed er 0.6 sec. langer over. De eerste drie uit elke serie gingen onmiddellijk naar de halve eind strijden over. Voorts werden twee der vier de aankomenden nog geplaatst. In de tweede serie zwom Jennie Kastein mee op baan 2 o.m. tegen Martha Geneger, de Duitsche favoriete op dit nummer. Geneger liep onmiddellijk uit, gevolgd door onze landgenoote, terwijl de overige zwemsters Tsuboi (Japan), Lappaelainen (Finland) en Govednik (V. St.) ver achter bleven. Jennie Kastein wist gemakkelijk haar tweede plaats te handhaven met een tijd van 3 in 3 min. 7,8 sec., terwijl Martha Genenger na de 100 meter in 1 min. 27,4 sec. te hebben afgelegd, 3 min. 3 sec. no teerde, een nieuw Olympisch record. Het oude stond op naam van Clare Dennis (Australië) met een tijd van 3 min. 6,3 sec., gevestigd in 1932 te Los Angeles. In de derde serie kwam de bekende we reldrecordhoudster Maehata uit. Zij had geen tegenstandster van groote kracht te genover zich. Ondanks dat noteerde zij een tijd van 3 min. 1,9 sec., waarmede dus het nieuwe Olympisch record van Martha Genenger reeds weer verbeterd was. In de vierde serie won de Duitsche zwemster Wollschlaeger in den tijd van 3 min. 8,5 sec. Onze landgenoote Jopie Stroomberg kon het tempo niet volhouden. Zij eindigde als vijfde met een tijd, die ver over de 3 min. 20 sec. was gelegen. (Zij startte dus wel, zulks in tegenstel ling met het eerste bericht). B e r 1 ij n, 7 A u g. In het Olympisch dorp is thans Brasser onze groote man. Onze tien kamper, die met zijn twee meterlengte ook in letterlijken zin de grootste man van onze athletiekploeg is, neemt de zaken heel ka'm op. Van zenuwen heeft hij niet den minsten last. Volkomen rustig heeft hy vandaag zijn vijf nummers afgewerkt. Voor de tweede helft van den tienkamp is men in het Hollandsche huis „Kaisers- lautern vol goeden moed. Het staat nu wel haast vast, dat Brasser in elk geval een zeer goede plaats zal bezetten. Morgen wachten hem echter enkele zware nummers, zooals polshoog en 1500 meter. Voor de 4 x 100 meter estafette heeft Nederland een zware serie geloot. Men moet bij de eerste twee zijn om in de finale te worden geplaatst. Argentinië, Frankrijk en China zyn ge makkelijk te overwinnen tegenstanders. Onze ploeg houdt er echter terdege rekening mee, dat de strijd tegen Engeland en Hon garije zeer zwaar zal zijn. Zwemmen. HET CONGRES VAN DE F.I.N.A. V\ ereldrecords gehomologeerd. Berlijn, 7 Aug. De F.I.N.A., de inter nationale zwemorganisatie, is vandaag in de groote gehoorzaal van de rijksacademie voor lichamelijke opvoeding op het ryks- sportveld haar congres begonnen. De be sprekingen gingen hoofdzakelijk over het homologeeren van 26 nieuwe wereldrecords. De nieuwe lijst (dames) ziet er als volgt uit: 100 meter vrije slag: Willy den Ouden (Nederland) 1 min. 4.6 sec. 440 yards vrije slag: Ragnhild Hveger (Denemarken) 5 min. 29.9 sec. 440 yards vrije slag: Rie Mastenbroek (Ne derland) 5 min. 29.2 sec. 440 yards vrije slag: Tiny Wagner (Ne derland) 5 min. 29 sec. 500 yards vrije slag: Ragnhild Hveger (Denemarken) 6 min. 14.8 sec. 500 yards vrije slag: Tiny Wagner (Neder land) 6 min. 9.8 sec. 500 meter vrije slag: Ragnhild Hveger (Denemarken) 6 min. 46.7 sec. 800 meter vrije slag: Ragnhild Hveger (Denemarken) 11 min. 11.7 sec. 880 yards vrije slag: Leonore Kight (Ver. Staten) 11 min. 34.4 sec. 1500 meter vrije slag: Frederiksen (Dene marken) 22 min. 36.7 sec. 100 meter schoolslag: Hanni Hoelzner (Duitschland) 1 min. 23.4 sec. 100 meter schoolslag: Christensen (Dene marken) 1 min. 22.8 sec. 100 meter schoolslag: Hanni Hoelzner (Duitschland) 1 min. 20.2 sec. 200 yards schoolslag: Hanni Hoelzner (Duitschland) 2 min. 42.6 sec. 100 meter rugslag: Rie Mastenbroek (Ne derland) 1 min. 15.8 sec. 200 meter rugslag: Eleonore Holm-Jarret (Ver. Staten) 2 min. 48.7 sec. 400 meter rugslag: Erna Kompa (Ver. Sta ten) 6 min. 4.8 sec. 400 meter rugslag: Rie Mastenbroek (Ne derland) 5 min. 59.8 sec. 4 x 100 meter vrije slag estafette: Neder land (Jopie Selbach, Rie Mastenbroek, Tiny Wagner en Willy den Ouden) 4 min. 32.8 sec. Zeilen. Feestelijke ontvangst op het stadhuis te Hamburg. Gisteravond werden de deelnemers aan de Trans-Atlantischen zeilrace van de Ber muda-eilanden naar Cuxhaven feestelijk op het stadhuis te Hamburg ontvangen. In de feestelijk versierde „Kaisersaal" waren de bemanningen van de diverse in Cuxhaven aangekomen jachten vereenigd, terwijl de senaat van Hamburg met burge meester Kroegmann aan het hoofd en tal rijke officieele leidende personen van de marine en binnen- en buitenlandsche sport aanwezig waren. In een rede wees de bur gemeester op de sportieve beteekenis van deze prestatie en de propaganda, die er van uit gaat voor de zeilsport in het algemeen. Dit bleek ook wel hieruit, dat de race door velen met belangstelling en spanning werd gevolgd. Tal van leidende persoonlijk heden hadden van hun belangstelling blijk gegeven door het beschikbaar stellen van prijzen, zooals rijkskanselier Hitier, rijksmi nister dr. Goebbels, de rijkssportleider von Tschammer und Oste. Ook de bemanning van het Nederlandsche jacht „De Zeearend", dat als eerste buiten landsche deelnemer als vierde was binnen gekomen, werd hartelijk toegesproken. Voor de deelnemers van dezen Trans- Atlantischen zeilwedstrijd dankte de voor zitter van de Noordduitsche Regatta-ver- eeniging, de heer D. Fischer, voor de harte lijke ontvangst en de huldiging, welke door de zeilers op zeer hoogen prjjs werd gesteld. Kolven. HET JUBILEUM VAN DE KOLFCLUB OP MAAT. Te Zuidscharwoude begonnen de wed strijden van de kolf club Op Maat. De eerste resultaten van den eersten dag waren: Eerste klasse: P. Molenaar te Zuidschar woude 158 p.; P. de Geus idem 119 p.; A. Berkhout idem 136 p.; G. Deutekom te Noordscharwoude 131 p.; C. Langendyk Pz. idem 149 p.; G. Hop idem 147 p.; P. Langen- dijk Cz. te Ofldkarspel 146 p. Tweede klasse: J. Leeuwrik te Zuidschar woude 119 p.; P. van der Welle idem 117 p.; A. Schoenmaker idem 118 p.; P. Boon 116 p.; A. Kist idem 124 p.; J. J. Reijne idem 117 p.; P. Glas idem 125 p.; K. Boot te N.- scharwoude 117 p. Sajet: C. Langedijk Cz. te Noordschar woude 97 p. en G. Ens idem 92 p. Derde klasse: K. Kout te Zuidscharwoude 105 p.; M. Vlug idem 100 p.; P. Schoorl 134 p.; J. Kostelijk 126 p.; J. Kramer 113 p.; Jb. de Geus idem 102 p.; J. Schoenmaker te Z.- scharwoude 105 p. Tennissen. WEDSTRIJDEN TE BERGEN AAN ZEE. Bergen aan Zee, 7 Aug. Onder be gunstiging van prachtig weer werd heden het tennistournooi alhier voortgezet en het programma werd voor een flink deel afge werkt. De uitslagen waren als volgt: heeren enkelspel, le ronde: A. E. Kauff- man sl. W. F. Westerman 60, 6—3; M. J. Bierenbroodspot sl. Jhr. E. van Lennep 6—0, 61; g. F. van Loben Seis sL J. van Stede- ren 68, 64, 63; „Xenon" sl. F. Hooft Graafland 6—0, 6—0; P. Ruitenga w.o.; Mr. H. Peters sL W. Hora 6—3, 36, 62; M. Wetselaar sl. G. A. O verdij kink 6—2, 6—2; Jhr. P. Quarles van Ufford sl. J. Nieuwen- huyzen 60, 60; T. van Putten sl. C. A. Erdman 63, 62; M. C. Verloop w.o. dames enkelspel, le ronde: mej. I. v. d. Horst sl. mevr. Eilers-Hartman 61, 63; mevr. T. Bierenbroodspot sl. mevr. Peters 63, 61; Jkvr. N. Six sl. Jkvr. A. Besse. van Pallandt 61, 62; mevr. Uttewaal- Moens sl. mej. J. v. Hasselt 62, 60; 2e ronde: mej. J. Heldring sL Jkvr. R. gra vin van Rand wij ck 86, 61; mevr. Utte- waal-Moens sl. Jkvr. N. Six 6—2, 60; heeren dubbelspel, le ronde: A. E. Kauff- man en P. A. Offers sl. P. Schut en Jhr. N. van Foreest 62, 46, 63; G. F. en A. v. Löben Seis sl. R. v. d. Wall Bake en J. Reyers 36, 64, 61; gemengd dubbelspel, le ronde: mevr. Ut- tewaal-Moens en mr. S. Nyhoff sl. mej. J. Heldring en T. Hooft Graafland 62, 64; mevr. J. Wetselaar-Ament en Th. v. Eek sl. mevr. de Brauw-Schiphorst en mr. E. W. Nielsen 63, 16, 108; Jkvr. R. gravin v. Randwy ck en G. F. van Löben Seis sl. mej. J. v. Hasselt en P. A. Offers 62, 64; mevr. Boot en mr. E. H. Bunge sl. mej. H. Jansen en Jhr. Six 62, 64; mej. v. Beeck Vollenhoven en Jhr. E. v. Lennep sl. Jkvr. Besse. van Pallandt en J. Reyers 61, 62. Wandelen. 30 K.M. WANDELMARSCH TE SANTPOORT. De sportvereeniging „Viribus Unitis", aan gesloten bij de N.U.W. organiseert Zondag 13 Sept. een 30 K.M. wandeltocht door de schitterende omgeving van Bloemendaal en Santpoort. O.a. loopt de route door het park van het prov. ziekenhuis. De deelneming is voor ieder open, die ten minste 14 jaar is. Er kan geloopen worden individueel en in clubverband van minstens 12 man en een leider. Er zyn eèn groot aantal fraaie prijzen be schikbaar gesteld. De start is om 9.45 uur 's morgens. Inlichtingen enz. kan men krijgen bij mej. J. G. Janse, Prov. ziekenhuis te Santpoort en anderen. Schaken. HET SCHAAKTOURNOOI TE UTRECHT. De beide Alkmaarders winnen in hun groepen een eersten en tweeden prys. In de voorlaatste ronde won de heer De Waal in groep 6 zijn partij tegen den heer Rietveld en speelde de heer Appel in groep 7 gelijk tegen den heer Schelten, zoodat de heer De Waal toen y punt had en de heer Appel eveneens 4V2 punt. Na de laatste partij was de uitslag als volgt: Groep VI: BosDe Waal 01; Knoop Rietveld 10; De JongBarth 10; Bon- gersKaan x/2y,. Afgebroken partijen: KnoopKaan 10; KaanDe Jong 0—1. Eindstand: 1ste prijs G. L. Bongers, Am sterdam, 6 p.; 2de pr. E. D. de Waal, Alk maar, 5% p.; 3de pr. J. C. W. de Jong, Amsterdam, 5 p.; 4de pr. G. Bos, Den Haag, 4 p. Verder behaalden: G. Barth, Vlissin- gen, 2X p.; J. F. Kaan, Delft, 2 p.; B. P. Knoop, Nijmegen, en F. J. Rietveld, Am sterdam, beiden iy2 p. Groep VII: Minnesvan der Laan 10; ScheltensJansen 10; SpeijerAppel KKettingJungman 10. Eindstand :1ste prijs D. B. A. Appel, Alk maar, 5 p.; 2de pr. E. Ketting, Rotterdam, 5 p.; 3de prys S. K. Minnes, Amsterdam, 4y2 p.; 4de pr. J. Scheltens, Middelburg, 4 p. Verder behaalden: P. Jungman, Utrecht, 3 p.; H. Jansen, Utrecht, en J. Speijer, Zandvoort, beiden 2K P-, en H. v. d. Laan, Utrecht, 1\'2 P- De le pr., benevens het kampioenschap van Nederland werd op het tournooi be haald door mevr. C. Roodzant, Rotterdam. Paarden. KORTEBAAN TE STOMPETOREN. Voor de kermisdraverij te Stompetoren op Zondag 9 Augustus zijn de volgende paarden ingeschreven: Marie P., Roulette, Cilly, Loblied, Alinda, Betty Worty, Nordeck, Uilenspiegel, Lady Bond, Up to Date, Gretchen H., Noma B., Pinkerton, Robert E. Lee. DE WIJZIGING VAN DE STEUN REGELING. Het Nationaal arbeids-secretariaat in Ne derland heeft in verband met de afschaffing van den huurbijslag en de vaststelling van een standaardloon voor bepaalde groepen werklooze arbeiders een telegram aan den minister van sociale zaken gezonden, waar in tegen deze maatregelen wordt geprotes teerd. Een interpellatie in de Eerste Kamer. In verband hiermee is namens de S.D.A.P. Eerste Kamerlid De La Bella in de eerst volgende vergadering van de Eerste Kamer, in September, toestemming vragen om een interpellatie te mogen houden over de wij ziging van de steun- en werkverschaffings regeling, in het bijzonder over de intrek king van den huurbijslag. In verband hiermee is namens de S. D. Eerste Kamerfractie aan den minister van sociale zaken verzocht den maatregel inza ke de vermindering van den huurbijslag per 1 September op te schorten. BELANGRIJKE VERKOOP VAN HARING AAN RUSLAND. De reedersvereeniging voor de Nederland sche haringvisscherij bericht ons, dat zy, optredend voor het Nederlandsche haring visscherij bedry in zijn geheel, aan Rusland heeft verkocht 10.000 ton zomerharing en 30.000 ton September-October-November- vangst. Het is de eerste maal, dat een dergelijke geconcentreerde transactie in de Neder landsche haring export naar Rusland tot stand kwam. Dit op zichzelf belangrijke feit is te gewichtiger, omdat een zoodanig groot kwantum haring in één transactie te voren van Holland uit naar Rusland nimmer werd verkocht. GLAZENWASSCHER GEVALLEN. Te ruim vier uur gistermiddag was de 58-jarige glazenwasscher A. A. van Wijk op den Mathenesserdijk te Rotterdam be zig met ruiten te zeemen. De man wilde toen van het raamkozijn weer op de ladder stappen, doch hij miste deze en sloeg van de tweede verdieping naar beneden. Met een schedelbasisfractuur is de man in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd. ONFORTUINLIJK PASSAGIER. Na een avontuur in Spanje naar Amsterdam teruggekeerd en door de politie aangehouden. Met het mailschip Johan van Oldenbarne- velt is gisteren te Amsterdam een 25-jarige inwoner van Utrecht aangekomen, wien door bemiddeling van den Nederlandschen consul te Gibraltar een derde klasse over- toch was verleend. De man was eenigen tijd geleden naar Spanje gegaan om daar werk te zoeken. Hij zwierf door het land tot het uitbreken van den opstand zijn kansen om werk te vinden nihil maakten. In een der havensteden geraakte hy in een straatge vecht, waarbij hij een klap van een geweer op liep. De gewonde slaagde er in, aan boord van een Engelsche boot te komen, waarmee hij naar Gibraltar ging, waar hem van Neder landsche zijde hulp en geneeskundige ver. zorging werd gegeven. Na aankomst te Am sterdam werd hij, omdat hij geen middelen van bestaan had, naar het bureau Katten burg gebracht en daar bleek dat de man in het politieblad gesignaleerd stond, omdat hij van de Utrechtsche rechtbank een vonnis wegens heling te goed had. Hij is vastgehouden en vanochtend voor den officier geleid. VAN HET DAK GEVALLEN. Twee monteurs gewond Bij het plaatsen van een antenne op het dak van een boerderij in de buurtschap Achthoven onder Leidersdorp, zijn twee monteurs door het afbrokkelen van een muur van een hoogte van ongeveer 7 M. naar beneden gevallen. Een van hen, C. Niebek uit Alphen a. d. Rijn had behalve een gebioken pols ernstige inwendige kneu zingen, zoodat overbrenging naar het academisch ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. De andere J. Roest uit Koudekerk werd minder ernstig gewond en kon na in het ziekenhuis te zyn verbonden, naar zijn woonplaats worden vervoerd. SMOKKELARIJ. Te Roosteren hebben de ambtenaren gisternacht beslag gelegd op 138 K.G. suiker en 40 K.G. margarine. De smokkelaars, die door de ambtenaren werden achtervolgd, wisten te ontkomen. TRACTOR EN AANHANGWAGEN DOOR BRUG GEZAKT. Vrijdagavond zakte een tractor met aan hangwagen, afkomstig uit Bloemendaal, die be laden was met een lading veevoeder van de Muscatorfabriek, door de ophaalbrug over de Regge. De klap van de brug verdween geheel in de ter plaatse diepe rivier, evenals het ach terste gedeelte van den aanhangwagen. De chauffeur kwam er zonder letsel af. De lading veevoeder is grootendeels in de rivier ver dwenen. Tengevolge van een en ander is het geheele weg- en scheepvaartverkeer gestremd. Omtrent het ongeval vernemen wij nader, dat de brug een verbinding vormt in den weg va i Almelo naar Zwolle. Het laat zich aanzien dat het nog geruimen tijd duren zal eer de zware wagen uit de Regge zal zijn opgehaald, met alle ernstige gevolgen hiervan voor het weg en scheepvaartverkeer. BEVEILIGING TEGEN STRATEGISCHE OVERVALLEN. Er komen 12 a 14 bataljons spe ciale grenstroepen boven de sterkt" van het vfeldleger. Benoeming van 2 kolonels als front-commandanten; 12 a 14 nieuwe majoorsplaatsen. Naar de N. R. Ct. van welingelichte zijde verneemt, moet het in de bedoeling van ons legerbestuur liggen de troepen, welke met de beveiliging tegen strategische overvallen zullen worden belast, onder commando t plaatsen van twee frontcommandantei waarvoor twee nieuw te benoemen kolone: zullen worden aangewezen. Deze grenstrot pen, welke de sterkte zullen krijgen van 12 a 14 bataljons, komen boven de organieke samenstelling van het veldleger. Hun stand plaatsen zullen zich achter IJssel en Maas bevinden. De kernpunten der verdediging zijn de in aanbouw zijnde kazematten. Uit het voorgaande volgt, dat bij de infanterie, behalve twee nieuwe kolonelsplaatsen. 12 a 14 nieuwe majoorsplaatsen beschik baar zullen komen. De diensttijd der grenstroepen zal 11 maanden bedragen. Gedurende 5y, maand worden deze dienstplichtigen met de overi gen by de regimenten infanterie opgeleid. Daarna gaan ze de rest van den tijd naar hun oorlogsstandplaats, om aldaar in hun speciale functie te worden geoefend en voor de paraatheid aan de grens te zorgen. Uit den aard der zaak moet, alvorens deze zaak haar beslag kan krijgen, eerst de be slissing van de volksvertegenwoordiging worden afgewacht. OMROEPVEREENIGINGEN WERKEN SAMEN. Een centraal bureau gevorm Gedurende een aantal jaren hebben o K. R. O., N. C. R. V. en V. A. R. A. e contact-orgaan in stand gehouden, dat nf buiten optrad als het „Comité van omror vereenigingen" Het Hbld. verneemt, dat d comité dezer dagen geliqudeerd is en is ve vangen door een contract-orgaan, dat g<" vormd wordt door alle vier groote omroep vereenigingen, A. V. R. O., K. R. O., N. C R. V. en V. A. R. A. Voor het eerste jaar is tot voorzitter van dit contact-orgaan, dat onder den naan. „Centraal bureau voor den omroep in Ne derland" is tot stand gekomen, benoemd mr. A. van der Deurne te Bennekom, voor zitter van de N. C. R. V.; als eerste secre taris penningmeester treedt op de heer W. Lebon te Hilversum, secretaris-pennir. meester van de V. A. R. A.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7