DE OLYMPISCHE SPELEN ONZE MEISJES ZWEMMEN. Hollandsche meisjes zwemmen. Olympische Records. ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 10 a JOUSTUS 1036 Vijf Nederlandsche finalisten. Rie Mastenbroek vestigt twee keer een nieuw Olympisch record. Vrijwel allen in de finale I Een prachtige Zondag. Sp»«rwerp»n dames: Kogelstooten heeren: Hoogspringen heeren: 100 H. hardloopen dames Kogelslingeren Discuswerpen dames Verspringen heeren 100 H. heeren: 100 H. dames: Discuswerpen Polsstokhoogspringen Gewichtheffen (middengewicht) 1500 M.: Hink-stap-sprong 110 H. horden: 10 Kamp: Tijdrace 1 K.M. Marathon-Race: Zooals te verwachten was, hebben op de honderd meter vrije slag onze drie Hollandsche zwemsters, die in dit nummer uitkwamen, alle drie kans gezien zich te plaatsen in de demi finale, en later ook, om de finale te bereiken. Daarbij zorgde Rie Mastenbroek reeds in de eerste serie voor een verrassing, door in een uiterst spannenden strijd, waarbij zij op 25 meter van de finish nog een achterstand moest inloopen tegen de Duit- sche kampioene Arendt, het oude Olym pische record van Helen Madisson te bre ken en met 1 min. 6.4 sec. op haar naam te brengen. Willy den Ouden had oogenschijnlijk een moeilijken strijd en zwom een vrij hoogen tijd, doch hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat Rie Masten broek tenslotte zeer snel moest zwemmen om haar Duitsche concurrente Arendt voorbij te komen, terwijl Willy zich ermee kon vergenoegen te zorgen, dat haar ge vaarlijkste mededingster haar niet voorbij kon. De jongste van onze zwemploeg, Tini Wagner, heeft eveneens kranig gezwom men, wat wel blijkt uit het feit, dat zij gevaarlijke concurrenten als de Grazili- aansche Azevedo en de Deensche Svend- sen achter zich liet Dat zij tweede werd met een rivale als de Argentijnsche Campbell kan geen ver wondering wekken, want deze heeft ge toond, dat zij inderdaad van groote klasse is. Na Rie Mastenbroek maakte zij Zater dagmiddag den besten tijd, die het thans gebroken record van Helen Madisson evenaarde, nl. 1 min. 6 8 sec. Zateioag om 3 uur werd begonnen m»t de eerste serie, waarin voor Nederland Rie Mastenbroek uitkwam. Rie Mastnbroek breekt het Olym pisch record. Alvorens officieel op de startplaats te verschijnen, dook Rie even het water in, om zich nog even los te maken of om de temperatuur te probeeren. Dan echter is het op de plaatsen. Rie Mastenbroek heeft de derde baan. Aan haar rechterhand heeft zij haar gevaarlijkste tegenstandster, de Duitsche kampioene en recordhoudster Arendt, en links op de banen 5 en 6 de Amerikaansche kampioene Rawls en de Canadeesche kampioene Dewar. Eenige Duitsche collega's knikken ons bemoedigend toe: „Ihre Rie wird sich klassieren (wird bestimmt zweit"). 't Lijkt even, alsof zij gelijk krijgen. Arendt is het snelste weg en heeft na twintig meter al een ruime meter voorsprong op Rie Mas tenbroek, die gevolgd wordt door de Ame rikaansche en de Canadeesche. De Duit sche kampioene loopt snel uit en heeft bij het keerpunt zeker twee meter voorsprong. Rie Mastenbroek keert echter zeer goed en loopt geleidelijk in. Op 25 meter heeft zij nog ongeveer een meter achterstand, doch de Duitschers voelen dat hun favoriete verloren is, want onweerstaanbaar loopt Rie uit om op de laatste 20 meter in een formidabele eindspurt haar tegenstandster achter zich te laten en volkomen onbe dreigd te winnen, met Arendt als tweede, Rawls derde en Dewar vierde. Het luide gejuich der talrijke aanwezige Hollanders gaat in eer. waar triomf-geloei over .waaraan zich het applaus der overi ge bezoekers paart, als wordt medege deeld, dat Rie Mastenbroek het oude Olympische record van 1932, dat met 1 min. 6.8 sec. op naam stond van de Ame rikaansche zwemster Helen Madisson, heeft gebroken en de 100 meter heeft ge zwommen in den nieuwen Olympischen re cordtijd van 1 min. 6.4 sec. Wiily den Ouden wint na harden strijd. In de tweede serie verschijnt Willy den Ouden aan den start op dezelfde baan als Rie Mastenbroek, nl. baan 3. Op baan 2 start de sterke Amerikaansche Mckean, op baan 5 de Australische De Lacy. Het is voor Willy den Ouden een zware wedstrijd geworden, want al lag zij bij de start een weinig voor, de Amerikaansche en Aus tralische zwemster kwamen snel opzetten en op de eerste 50 meter zag Willy geen kans, aanmerkelijk op haar beide gevaar lijkste rivalen uit te loopen. Vrijwel gelijk keeren de drie zwemsters en er ontstaat strijd. Wat wij verwachten, nl. een felle op de laatste 50 meter een spannende eindspurt van Willy den Ouden, waarbij zij haar mededingsters gedecideerd achter zich laat, gebeurt niet Een oogenblik schijnt het zelfs, of de Australische zwem ster De Lacy, die plotseling fel komt opzet ten, onze landgenoote zal inhalen, doch Willy zet er alles op en tikt met een voorr- sprong van ongeveer een meter als eerste aan. Haar tijd, 1 min. 8.1 sec.,, bewijst dat zij ver beneden haar kunnen is gebleven. Velen waren door het zwemmen van onze wereldrecordhoudster lichtelijk teleurge steld, doch zij vergeten, dat Willy geen enkele reden had om zich ten volle te geven en in de demi-finale nog gelegen heid genoeg krijgt om haar krachten ten volle te ontplooien. Tini Wagner als tweede eveneens geplaatst. In de derde serie startte onze jongste 100 meter-zwemster Tini Wagner. Zij trok de de baan en kwam daardoor naast de favoriete van deze heat, de Argentijn sche zwemster Campbell, terwijl tevens in deze serie o.a. startten de Deensche Svendsen en de Braziliaansche Azevedo. Campbell start prachtig en heeft reeds na 20 meter een voorsprong van bijna twee meter, op welken afstand zij gevolgd wordt door Tini Wagner, Avezedo en Svendsen. Tini zwemt dapper en hoewel zij geen kans ziet den afstand tot haar Argentijnschen tegenstandster te verklei nen, na het keeren, weet zij te bereiken, dat zij niet verder afzakt en blijft zij de Argentijnsche op 2 a 3 meter afstand vol gen, waardoor zij definitief haar beide andere tegenstandsters afschudt en als tweede aantikt met een tijd van 1 min. 8.9 seca. Campbell blijkt den uitmuntenden tijd van 1 min. 6.8 sec. te hebben gezwom men, de beste tijd na die van Rie Masten broek. Alle drie in de halve beslissing. In de beide volgende series zwemmen geen Nederlandsche meisjes meer mee. Ook de tijden zijn hooger dan in de drie vorige heats en komen niet beneden de 1 min. 9 sec. De vierde serie wordt gewon nen door de Deensche Hveger, in 1 min. 9.6 sec., gevolgd door de Japansche Kojima en de Engelsche miss Wadham. In de vijf de en laatste heat ontspint zich een span nende strijd tusschen de Amerikaansche Lapp en de Hongaarsche Lenkei, die twee de wordt, terwijl de Canadeesche Stone op de derde plaats kwam. De Fransche kam pioene Therese Blondeau bleef achter de Duitsche Lohmar op de vijfde plaats en komt dus niet in de demi-finale. De beste vierde, die in de demi-finale wordt geplaatst, is de Canadeesche kam pioene Dewar, die in dezelfde serie als Rie Mastenbroe kals vierde 1 min. 9.2 sec. zwom. De 200 meter schoolslag voor dames. Jenny Kastein en Jopie Waalberg beiden in de finale. Zooals de eerste week der Olympiade in de eerste plaats beheerscht werd door de lichte athletiek, is het sedert gisteren de zwemsport, die de eerste plaats op het Olympisch programma inneemt. En zoo was Zondagmorgen te 10 uur het Olympische Zwemstadion weer vrijwel geheel bezet toen de beide series werden gezwommen van de halve beslissing der 200 meter schoolslag voor dames. In de eerste serie startte op de tweede baan Jopie Waalberg, tezamen o.a. met de Japansche wereldrecordhoudster Maehata, de sterke Deensche Soerensen en de beide Duitsche zwemsters Hoelzner en Wollsch- laeger. Jopie Waalberg start goed en is tegelijk weg met Haehata, doch dan komt Soeren sen opzetten en reeds bij het eerste keer punt tikken onze landgenoote en de Deen sche gelijk uan. Dan begint Jopie Waalberg af te zakken. Maehata heeft een ruime voorsprong en ook Soerensen ligt onbe dreigd op de tweede plaats. De Duitsche zwemster Hoelzner, die inmiddels naar vo ren is gekomen, ziet eveneens kans voorbij onze landger. ote te komen, die op de laat ste 50 meter al haar krachten inspant om te voorkomen, ddt'de Duitsche Wollschlae- ger haar de vierde plaats ontneemt Met een zeer kleine voorsprong tikt Jopie Waal berg als vierde aan. Eerste was de Japansche Maehata in 3 min. 3,1 sec., tweede Soerensen, derde Hoelzner en vierde Jopie Waalberg met een tijd van 3 min. 9,7 sec. In de tweede serie start Jennie Kastein eveneens op de tweede baan, met de sterke Duitsche zwemster Genenger en o.a. de Deensche Christensen. Genenger is het snelste weg, Jennie Kastein start als derde achtér de Zweedsche zwemster Isberg. Na het eerste keerpunt komt zij echter snel op zetten en verovert de tweede plaats achter de Duitsche zwemster, die met een voor sprong van eenige meters onbedreigd de lei ding heeft. Op de derde 50 meter komt echter onver wacht de Engelsche Storey opzetten, die Isberg passeert en ongeveer op gelijke hoogte met Jennie Kastein komt. Onmid dellijk verhoogt Jennie haar tempo en loopt op de laatste 50 meter opnieuw uit, waar door zij gemakkelijk tweede wordt achter de Duitsche Genenger, die met een aan zienlijke voorsprong eerste is geworden in den tijd van 3 min. 2,8 sec. De tijd van Jennie Kastein is 3 min. 9,2 sec., van de Engelsche zwemster Storey 3 min. 9,8 sec. en van de vierde aankomendee de Zweed sche Isberg 3 min. 11,4 sec. Aangezien behalv. de drie eerst-aanko- menden van beide series ook de vierde met den besten tyd in de finale wordt geplaatst, zijn in de Dinsda.' as. te zwemmen finale dus onze beide Hollandscche zwemsters Jennie Kastein en Jopie Waalberg ge plaatst, tezamen met Maehata (Japan), Soe rensen (Denemarken), Storey (Groot Brit- tan ië) en Genenger en Hoelzner (Duitsch- land). 30 M. horden dames. Van <nks naar rechts de dames alla (Italië), die eerste verd, Eckert (Duitschland), weede, Steuer (Duitsch- 'and) derde. Ter Braake Nederland) vijfde en Testo- ni (Italië) vierde. Wat ook het resultaat van deze a.s. beslis sing moge zijn, ongetwijfeld is het al weer een prachtig Nederlandsch succes dat bij deze selectie van zeven zwemsters uit de snelste zwemsters ter wereld niet minder dan twee Hollandsche meisjes aan den start zullen komen. Drie Hollandsche meisjes finalisten! Op den tweeden dag van het Olymp. zwemtornooi zijn de resultaten voor de Nederlandsche zwemploeg wel bij zonder gunstig geweest. Alle drie vrije slag zwemsters Rie Mastenbroek, Willy den Ouden en Tine Wagner hebben den eindstrijd van de 100 meter bereikt. Drie van de zeven deelneemsters der finale zijn landgenooten, wel een be wijs, dat Holland een zwemhegemonie heeft in dit nummer. Rie Mastenbroek won haar halve finale in den tijd van 1 min. 6,4 sec., egaliseerde daarmede haar Olympisch record van Zater dag. Gisela Arendt werd tweede met een tijd die boven de 1 min. 7 sec. lag. Het was jammer, dat Tini Wagner op het laatste stuk haar baan niet meer behield, daardoor verloor zij tijd, maar niettemin kon zij als vierde aankomende met den besten tijd uit beide halve eindstrijden voor de finale wor den geklasseerd. Willy den Ouden zwom gister heel wat beter dan Zaterdag, maar de uitstekend zwemmende Argentijnsche Campbell tikte toch als eerste aan met een tijd van 1 min. 6,6 sec. De Rotterdamsche zwemster deed er 0,1 sec. langer over, haar zwemmen wekte het volle vertrouwen, dat het vandaag in den eindstrijd nog beter zal gaan. Valt slechts te hopen, dat de drie eerste plaatsen door Hollandsche zwemsters zullen worden bezet. En dit is mogelijk nu Willy den Ouden weer geheel de oude is en ongetwij feld Maandagmiddag bij den start alles op alles zal zetten ar te zegevieren. De groote verrassing was wel de overwin ning van Csik op de 100 meter vrije slag heeren. Csik had zich na zeer veel moeite voor de finale kunnen plaatsen. En iedereen dacht wel, dat de groote strijd zou worden gevoerd tusschen Amerika en Japan. Ame rika met een zwemmer als Peter Fick, Ja pan met Taguchi en Yusa, om van de ande ren nog maar te zwijgen, maar het is een van de grootste verrassingen geworden, ooit bij het zwemmen op de Olympische Spelen voorgekomen. Een Europeaan, de Hongaar Csik, tikte na ontzaglijk spannenden strijd als eerste aan, hetgeen hij voornamelijk te danken heeft aan een goede tweede vijftig meter en vooral aan zijn magnifiek keeren, waarin hij juist het laatste jaar bijzonder getraind is. De demi-finales. De voorrondes van Zaterdag op de 100 meter vrijen slag voor dames, in welk nummer onze Hollandsche meisjes een zoo belangrijke rol spelen en waarbij Rie Mastenbroek Zaterdagmiddag een nieuw Olympisch record vestigde, wet tigden de verwachting, dat er Zondag middag een spannende strijd zou wor den uitgevochten in de halve finales, waarin in totaal zestien meisjes aan den start verschenen. Ook hier zouden weer de drie best geplaatsten in elke serie, alsmede de snelste vierde in de finale komen, die Maandag wordt verzwom- men. In de eerste serie startten voor Nederland Rie Mastenbroek en de jeugdige Tini Wag ner. Zij hadden resp. baan 4 en baan 7 en van baan 1 naar 8 stratten de deelneemsters in de volgorde: Lenkey (Hongarije), Arendt (Duitschland), Kojima (Japan), Rie Mas tenbroek, Coutinho (Brazilië), Dewar (Ca nada), Tini Wagner en Rawls (Ver. Staten). Arendt en Rawls had Rie Mastenbroek Zaterdag in haar serie achter zich gelaten. Hoe zou het heden gaan? Gisela Arendt nam de leiding op baan 2, terwijl op baan 8 Catherine Rawls naar vo ren kwam. Met enkele meters voorsprong zelfs keerde de Duitsche zwemster als eer ste, Rawls als tweede, terwijl onze beide landgenooten op dat moment tezamen op de derde plaats lagen. Zooals gewoonlijk haalde Rie Masten broek op de tweede 50 meter geheel haar achterstand in, was op 25 meter voor de finish Gisela Arendt reeds voorbij ge streefd, terwijl aan den anderen kant een prachtige strijd ontstond tusschen de Ame rikaansche Rawls en de Amsterdamsche Tini Wagner. Rie Mastenbroek wist op de laatste me ters nog zooveel voorsprong met haar eind spurt te halen, dat zij gemakkelijk eerste werd in den tijd van 1 min. 6,4 sec., haar nieuwen Olympischen recordtijd van Zater dag. Het was jammer, dat Tini Wagner in het vuur van den strijd uit haar baan geraakte en even in de touwen terecht kwam, doch o.i. tikte zy als derde tegelijk aan met Ca therine Rawls. Bij den officieelen uitslag bleek, dat echter 1/10 sec. te schelen. Zij werd vierde met een tyd van 1 min. 8,6 sec., die wel voldoende zou blijken te zyn voor een plaats in de finale. Willy den Ouden tweede in haar serie. In de tweede serie startte voor Nederland Willy den Ouden op baan 6. Haar gevaar lijkste concurrente was zeker de Argentijn sche Campbell, die op baan 1 startte, met daarnaast de andere deelneemsters in de volgorde: Stone (Canada), de Lacy (Aus tralië), Wadham (Gr. Brittannië), Lapp (Ver. Staten), Willy den Ouden, Hveger (Denemarken) en Mckean (Ver. Staten). De Argentijnsche zwemster Campbell, die Zaterdag in haar serie met een tijd van 1 min. 6,8 sec. sterk was opgevallen, nam na den start onmiddellijk de leiding. Willy lag na 25 meter tweede,, met de Amerikaansche Mckean op baan 8 als derde. Campbell wist haar voorsprong op de eerste 50 meter te oud 43.69 M., nieuw 45,18 M. t. n. v. Tilly Fleischer, Duitschl. oud 16.005 M., nieuw 16.20 M. Ln.v. Woellke, Duitschland. oud 1.98 M.( nieuw 2.03 M. t n. v. Johnsson, Ver. Staten. oud 11.8 sec., nieuw 11.4 sec. tn.v. Stephens, Ver. Staten. oud 55.74 M., nieuw 56.49 M. tn.v. Hein, Duitschland. oud 40.56 M., nieuw 47.63 M. t n. v. Gisela Mauermayer (Duitschland). oud 7.73 M., nieuw 8.06 M. t n. v. Jesse Owens (V. St) oud 10.4 sec., nieuw 10.3 sec. t n. v. Jesse Owens (Ver. St) oud 11.8 sec., nieuw 11.4 sec. t n.v. Helen Stephens (Ver. St) oud 49.50 M., nieuw 50.48 M. t n. v, Carpenter (V. St) oud 4.315 M., nieuw 4.35 M. t. n. v. Meadows (V. St.) oud 378.4, nieuw 387.5 K.G. t n. v. Touni (Egypte). oud 3 min. 51-2 sec-, nieuw 3 min. 47.8 sec. t n. v. Lovelock (Nw.-Zeeland). oud 15.72 M., nieuw 16 M. t n. v. Tajima (Japan). oud 14.2 sec.,nieuw 14.1 sec. t n. v. Towns (V. St) oud 7825, nieuw 2900 L n. v. Morris (V. St) oud 1.12.8, nieuw 1.12 t n. v. Arie van Vliet (Holland). oud 2 uur 31 min. 36 sec., nieuw 2 uur 29 m. 19.2 sec. Son (Japan). voorsprong voor Willy den Ouden, die zelf weer anderhalven meter voor lag op Mckean. Op de tweede vijftig meter liep Willy den Ouden haar achterstand, voorna melijk door een felle eindspurt op de laat ste 25 meter vrijwel geheel in, doch wij zagen de Argentijnsche Campbell toch als eerste aantikken. Derde werd Mckean. De tyd van Campbell was 1 min. 6,6 sec., die van Willy den Ouden 0,1 sec. langer. Aan gezien de derde in deze serie de Amerikaan sche Mckean, met 1 min. 8,9 sec. reeds boven (Jen tijd van Tini Wagner was, komt dus ook de IJ-zwemster morgen in den eindstrijd. Deze finale zal alle drie Nederlandsche zwemsters aan den start zien, verder twee Amerikaansche, Raw1 en Mckean, de Duit sche Arendt en de Argentijnsche CampbelL Opmerkelijk is het minder goede resul taat van de Deensche zwemster Ragnhild Hveger, die zich uit de tweede halve finale niet voor den eindstrijd heeft kunnen plaat sen. De beslissing 100 meter vrije slag heeren. Voor de 100 meter vrye slag heeren, het klassieke nummer by het zwemmen, zooals de 100 meter by de athletiek, kwamen in Lovc'ock (Nieuw-Zeeland) winnaar van behouden, keerde met ongeveer 2 meter J de 1500 Al. voor de filmcamera.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5