DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Krijgen de nationalisten de overhand? Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 188 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag II Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138* Jaargang De Spaansche revolutie Verschillende successen worden uit de kampen van Franco en Mola gemeld. Eon nationalistische beschouwing. De niet-inmengings-kwestie ALKMAARSCHE COURANT. Don Rafal Ayzpun, oud-minister van justitie in het kabinet van Lerroux en eerste afgevaardigde van Navarre». geeft het volgende algemeene overzicht van den toestand in Spanje: „Wanneer gij van de Fransche grens uitgaande, ongeveer ter hoogte van Gavarnie, een lijn trekt, kunt gij de ge bieden scheiden, die in handen van de regeering en die, welke in handen van de opstandelingen zijn. Die lijn moet buiten Huesca en Saragossa om loopen, vervolgens afdalen naar Daraga, voor bij Medinacelli, Apienza en Segovie, doorgetrokken worden naar Avila, Placienca, Caceres, Badajoz, welke plaats practisch in de macht der natio nalisten is, en dan loopen langs Tirente de Cantoe, Se villa, Cordoba voor Ma laga langs. In groote trekken is dat het front Binnen deze verdeeling liggen twee Enclaves. Een regeerings-Enclave. die ten Oosten van Oviedo begint en langs de zee loopt tot aan de Fransche grens, en een nationalisten Enclave, die ad stad en de streek van Granada om vat Van welken ka*t het overwinnend offensief ontketend zal worden? Twij felt daar niet aan, dat zal door de na- tonelisten gebeurden. Dit li het geheim van Mola en Franco. Eerstgenoemde maakt geen geheim van zyn voornemen te wachten, tot Franco ge reed aal zijn om Madrid te lijf te gaan. Aan hei front van Catalonie, waar generaal Gil Yusta het bevel voert gaat het er alleen maar om de ingenomen stellingen te hand haven. In Guipuvcoa strijden drie hoofd colonnes tegen de mijnwerkers van Asturie en, helaas, tegen de Baskische nationalisten, die tegen hun geloofs- en ras-genooten stry den om een problematieke onafhankelijk heid te verwerven. Genoemde colonnes staan onder bevel van de kolonels Beorle- gui, Artiz de Zarate en Losarcos. Het is mogelijk maar niet volstrekt noodzakelijk, dat zjj San Sebastian innemen voor het groote offensief. Deze oorlog zal aan het Zuidelijk front gewonnen worden met de colonne van Somorierra onder bevel van kolonel Garcia Escamez en de colonne van Guadarrama onder generaal Ponte. Van zijn kant heeft Franco de opperbevelheb ber der troepen in het zuiden, terwijl hij naar het schijnt Zuid-Oost-Spanje, welks strategische belang verwaarloosd kan wor den, verwaarloosde, zijn inspanning gericht naar het Noord-Westen. Hier vechten troe pen, die gevormd zijn uit legioensoldaten van Marokko en uit geregelde troepen-for- matiaa van Afrika, welke in het gebied van Badajoz opereeren. Het zijn onze beste een heden, het best geoefend en het beste uit gerust. Zij sullen Badajoz veroveren en via Ca ceres een eerste contact tusschen de Zui delijke- en Noordelijke troepen tot stand brengen. Wanneer dat gebeurd is, zal Ma drid tusschen drie vuren staan, in het Noor den, in het Westen en in het Zuiden. In dien wanhopigen toestand kan gehoopt wor den, dat Madrid niet zal trachten het on- moelyke te doen, d.w.z. de stad verdedigen, hetgeen met de wenschen van Mola zou strooken. Wanneer Madrid echter de dwaas heid mocht begaan tegenstand te bieden, zou het aangevallen worden uit Toledo, Na- valcarnero en op een lijn loopende van het Escoriaal naar Guadalajara De oud-minister eindigde zijn verklaringen met de woorden: „De nationalisten wen schen, dat Spanje in den strijd zoo min mo gelijk lijden zal, onze generaals zullen het onmogelijke verrichten om met menscne- lijkbeid te overwinnen". Bloedige gevechten in Badajoz. Volgens een bericht in de „Temps zou Santander door de nationalisten zijn bezat. De speciale correspondent van het zelfde blad meldt uit het gebied van Badajoz, dat het er naar uitziet, alsof de opstandelingen hier de overhand krij gen. In de afgeloopen dagen heeft de strijd nog geen beslissend karakter ge dragen. Tegen het einde van de vorige week zijn echter sterke gemotoriseerde afdeelingen der nationalisten opgerukt. In de nabijheid van Zaffa, dat op 80 K.M. van Badajoz ligt is een der gemo toriseerde afdeelingen in botsing geko men met regeeringstroepen. Deze laat- sten beschikken slechts over een stuk geschut, dat reeds dadelijk onbruikbaar werd. Na eenigen strijd moesten de regeerings troepen toen vluchten. Toen de vluchtelin gen in de stad terugkeerden was daar groote opwinding ontstaan. Men nam onmiddellijk maatregelen om de verdedigingswerken te versterken en barricades op te richten met zandzakken. Het is toen tot bloedige inci denten in de stad zelf gekomen. In de kazer nes bevonden zich n.L ongeveer 240 man der Guardia Civil, die ontwapend waren. Des avonds waren officieren der regeerings- strijdkrachten met eenige manschappen en twee machinegeweren voor de kazerne ver schenen, waar zij zouden hebben verklaard, dat de nationalisten zich nog slechts op enkele kilometers van de stad bevonden. De manen der Guardia Civil hadden daar op uit schuilhoeken verborgen wapens te voorschijn gehaald en het vuur op de re geeringstroepen geopend. In de geheele stad had de opwinding zich verspreid. Van Balkons en daken zou op de regee ringstroepen zijn geschoten, en eerst na een felle worsteling van verscheidene uren zouden deze in de stad weer de overhand hebben kunnen krijgen. Wanneer uit een huis schoten gevallen waren, zouden alle inwoners gedood zyn. Bij het aanbreken van den morgen zou alleen de kazerne nog stand gehouden hebben. Met pantserwagens en granaten werd deze aangevallen. Tegen tien uur werd de witte vlag op het kazernedek geheschen. nadat de commandant en 26 man in den loop van den nacht gesneuveld waren. Offensief der opstandelingen bij Badajoz: Santander ingenomen. Hei dagblad O Secule bevestigd uit El- vas, dat Badajoz Maandag opnieuw door vliegtuigen der opstandelingen gebombar deerd is. De lucht aanval begon om elf uur en stichtte groote verwarring onder de mi litie. Groepen aanhangers der regeering trokken de Pcvtugeesche grens over, waar zij werden ontwapend. De zender Tetoean deelt mede, dat San tander door de opstandelingen is bezet. De zender Burgos meldt, dat een afdee- ling opstandelingen de tusschen Merida en Badajoz gelegen stad Monto heeft ver overd. Een onderhoud met generaal Franco. Generaal Franco heeft te Sevilla een bij zonderen correspondent van een Lissabonsch blad een onderhoud toegestaan, waarin hij o.m. verklaarde, dat de toestand der natio nalisten dagelijks verbetert, terwijl de mo gelijkheden der Madrileensche regeer ing tegenstand te bieden volgens generaal Franco in dezelfde mate verminderen. Onze beweging, aldus generaal Franco, is militair en nationalistisch. Zij heeft geen relatie met eenige politieke partij. Onze taak is Spanje van den chaos te redden en den eerbied te herstellen voor het leven van medemenschen en de religie. „De militaire dictatuur zal, indien mogelijk, slechts van korten duur zijn Het bestuur zal in handen van deskun digen worden gelegd en niet in handen van politici Noch de vlag noch de staatsvorm zul len gewijzigd worden. Spanje ia repu- blikeinsch en zal republikeinsch blijven Wat veranderen zal, zijn alleen de bin- nenlandsche toestanden". Een broer van generaal Mola doodgeschoten. Uit Burgos wordt gemeld, dat de broer van generaal Mola, die te Barcelona als of ficier dienst deed, door anarchisten is dood geschoten. Ook de vroegere minister Miguel Maura en de leider der katholieken Dimas Maca riaga zouden zich in gevangenschap be vinden. De toestand in Tanger. In verband met in de pers verschenen be richten over den toestand in Tanger geven gezaghebbende kringen gisteravond be langwekkende bijzonderheden dienaangaan de: zoo verklaren zij, dat het onjuist is, dat de internationale controlecommissie in Tan ger de geldigheid heeft toegegeven van pas poorten, die door opstandige autoriteiten zijn uitgereikt, aangezien geen enkel pas poort noodig is om van de Spaansche zóne in de internationale te komen, waarvoor een eenvoudig identiteitsbewijs voldoende is. Wel is juist, dat de officieren nog slechts in burgerkleeding worden toegelaten. Niet juist daarentegen is weer, dat Franco een ultimatum gezonden heeft betreffende ver bod van Spaansche schepen de haven van Tanger te bezoeken. Men is te Parijs van meening, dat evenzeer als den Spaanschen schepen thans ravitailleering in Tanger ont zegd wordt, dit ook geweigerd moet wor den aan de opstandige troepen, vooral wat aangaat benzine en automobielolie. Het is waarschijnlijk, dat de Fransche vertegen woordiger te Tanger dit standpunt zal ver dedigen. Het incident met de Blue Shadow. De Britsche ambassadeur in Spanje heeft een telegram gezonden aan den bevelvoe renden officier van den Spaanschen kruiser Almirante Cervera welk schip gisteren een granaat afschoot, welke het Britsche jacht Blue Shadow, eigenaar captain Rupert Sa- ville trof, waarbij de heer Saville werd ge dood en mevrouw Saville gewond. In dit te legram protesteert de ambassadeur ernstig tegen dit feit. Hij behoudt zich het recht voor schadeloosstelling te eischen. Italianen te Barcelona gedood. De Messagero verneemt uit Genua van de vrouw van een Italiaansche ingezetene te Barcelona, dat haar echtgenoot door de rooden is gedood. Zij ia met de „Principessa Giovanna" naar Genua gevlucht. Haar ver haal luidt ais volgt: Myn man, Nicolas Nie- tri, stond ingeschreven bij de fascio te Bar celona, zoolang deze bestond. Hij was er trots op Italiaan en fascist te zijn en telde de bedreigingen met den dood, welke de Catalaansche communisten hem deden toe komen niet 29 Juli bevonden mijn man en ik ons in onze bar toen eenige roodhemden, tot de tanden gewapend op onze winkel aankwamen. Mijn man begreep direct dat het beslis sende oogenbltk gekomen was en sprung naar achteren ea greep zijn geweer. Hij klom naar het dak om te trachten de ben- dieten op een efstand te houden, doch zoo dra men hem zag werd een mitrailleur op hem leeggeschoten zoodat hij levenloos in eenstortte. De Italiaansche slachtoffers te Barcelona. Geen overdrijving. In gezaghebbende kringen herinnert men eraan, dat de door den consul van Italië te Barcelona en den zaakgelastigde te Ma drid ingediende protesten inzake eenige Italiaansche burgers die tijdens de tegen- woordigde revolutionnaire beweging zijn gedood door een zekere buitenlandsche pers zijn overdreven, en gedramatiseerd, zoo zelfs dat men wil doen gelooven alsof Italië zich erop zou voorbereiden dit feit ais een casus belli te beschouwen. Men heeft zelfs gezegd, dat Italië voornemens zou zijn aan de Oostkust van Spanje troepen aan land te zetten en verspreidde voorts geruchten, welke even alarmeerend als onjuist zijn. De waarheid is, dat Italië de situatie met kalmte beziet en bewijst dat het geenszins is de incidenten te dramatiseeren, hetgeen o.m. blijkt uit het feit, dat de Italiaansche pers er niet zooveel aandacht aan besteedt. Protest aangekondigd van het Vaticaan. In een niet-onderteekende redactioneele aanteekening, welke op de eerste pagina gepubliceerd wordt, maakt de „Osservatore Romano" bekend, dat de heilige stoal ener gieke protesten zal indienen bij de regee ring te Madrid in verband met heilig schennende daden, die tegen de kerken en de kloosterbevolking. Spaansch regeeringsvliegtuig neergeschoten. Generaal Queipo de Llano heeft over de radio medegedeeld, dat te Puerto de Leon een vliegtuig der linksche regeering is neergeschoten, waarbij de piloot om het le ven gekomen is. De generaal bevestigde voorts, dat het beroemde Alhambra te Grana door regee- ringsvliegtuigen is gebombardeerd. De vlie gers hadden in totaal 17 bommen gewor pen, die gelukkig echter niet ontploften, zoodat slechts onbeteekenende schade werd aangericht. Italië heeft in principe toegestemd in de Fransche voorstellen betrefende niet-in- menging in de Spaansche zaken. De Fran sche ambassadeur is gisteravond door den minister van buitenlandsche zaken ont vangen, welke hem desbetreffende mede- deelingen deed. Er blijven echter nog eeni ge punten open, die nog niet besproken zijn en die eerst bekend zullen worden gemaakt, wanneer de onderhandelingen beëindigd zijn. Rusland keurt de Fransche voor stellen goed. De Russische regeering heeft den Fran- schen zaakgelastigde te Moskou medege deeld, dat zij de tekst van de Fransche voorstelen inzake non-inteventie in Spanje goedkeurt. Fransche stap te Warschau? Naar van officieele zijde verluidt heeft de Fransche zaakgelastigde by het mini sterie van buitenlandsche zaken te War schau een nr.twerp-nota overhandigd, welke de verplichting inhoudt tot niet-inmenging in den burgeroorlog in Spanje. De Poolsche regeering welke het principe der niet- inmenging in de Spaansche binnenlai.dsche aangelegenheden erkent, bestudeert thans den tekst van het ingediende ontwerp. De V. S. en het accoord inzake non-interventie in Spanje. Naar de „Times" uit Washington meldt, zou de Fransche regeering ook de Ver- eenigde Staten willen vragen, zich aan te sluiten by het accoord inzake non-interven tie in Spanje. Het is niet waarschijnlijk, dat Amerika een besliste verzekering zal ge ven, doch wel zal de regeering er angst vallig voor zorgen, neutraal te blijven. De regeeringsdepartementen zullen waarschijn lijk niet-officieel aanzienlijken druk uit oefenen om verschafing van wapenen en geld aan een der beide partyen te beletten. Fransche stappen te Kopenhagen. De Fransche gezant te Kopenhagen heeft gisteren bij den minister van buitenland sche zaken stappen ondernomen inzake toetreding in den Spaanschen burgeroorlog. Naar verluidt, heeft minister Munch een zeer spoedig antwoord in het vooruitzicht gesteld. AANSLAG IN JAPAN VOORKOMEN, Jeugdig Japanner gearresteerd. Minoroe Koeroda, een jongeman van 25 jaar, is gearresteerd door de politie van Koeroeme in Kyoesjoe, op grond van de be schuldiging, dat hij een aanslag beraamd heeft op het leven van den minister van oorlog, generaal Terautaji en van den afge treden gouverneur-generaal van Korea, ge neraal OegakL Naar verluidt heeft de Jongeman tegen over de politie bekend, dat hi) voornemens was naar Tokio te komen met ruim 30 aan bevelingsbrieven, die aan verschillende per soonlykheden in de hoofdstad geadresseerd waren. In Tokio wilde hij dan een gelegen heid afwachten om met een dolk Terautsji en Oegaki neer te steken. De gearresteerde die gestudeerd heeft op de particuliere school van dr. Sjoemei Oka- wa, welke een der leidende figuren was in de zaak van de zgn. bloedbroederschap, voelde zich verontwaardigd over het feit, dat Terautsji kortgeleden ruim 3000 leger officieren overgeplaatst had. Ook ten aan zien van Oegaki was de gearresteerde ver ontwaardigd, omdat deze zich in de politiek wilde begeven. DE DIEFSTAL VAN MILITAIRE DOCUMENTEN IN FRANKRIJK. Betreffende den op het station van Cham- bery gepleegden diefstal ten nadeele van het ministerie van oorlog wordt bekend gemaakt dat de verdwenen documenten geenszins geheim waren. Het betrof een aantal stafkaarten, die het publiek in alle boekhandels koopen kan. EEN VERKLARING VAN GOMBOS. Over de Hongaarsche regeerings- politiek. Minister-president Gömbös, die na een periode van rust zyn functies heeft hervat, heeft de vertegenwoordigers van de pers by zich ontvangen, tegenover wie hy o.m. het volgende verklaarde: De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben tastbare bewijzen opgeleverd voor de goede resultaten, die de politiek van Hongarije bereikt heeft. Bijgevolg zal de regeering op denzelfden weg voortgaan. Gömbös voegde hieraan toe, dat de strijd tusschen de verschillende politieke opvat tingen niet geëindigd is, gelijk bewezen wordt door hetgeen in Spanje gebeurt. De les, die men uit de Spaansche gebeur tenissen kan trekken is, dat de staten meer dan ooit waakzaam moeten zijn en dat de verschillende nationale vereenigingen bijna nooit vertrouwd kunnen worden. Tenslotte kondigde Gömbös aan, dat de regeering zal voortgaan met het toepassen van een her vormingsplan. Hij ontkende evenwel, dat men reeds gereed zou zijn gekomen meteen hervorming van het electoraal systeem. DE STRIJD IN PALESTINA. Een algemeene conferentie van Arabieren? Het Arabische Hooge Comité dat vandaag bijeen zal komen, zal een besluit nemen ten aanzien van de mogelijke bijeenkomst van een algemeene conferentie van Arabieren betreffende den toestand in het land. Het meerendeel der leidende persoonlijkheden zou voorstander zyn van een voortzetting der stakingsbeweging. In het geheele land worden voortdurend nog daden van geweld gepleegd, vooral in Jaffa en Haifa. ARBEIDERSWEER IN MEXICO. In arbeiderskringen is men van meening, dat de goudhemden, werkgevers en militai ren een staatsgreep voorbereiden, teneinde de opstandelingen in Spanje te steunen. De politie zou erti lyst met vele namen hebben ontdekt. De staatsgreep zou einde Augustus plaats moeten hebben. Het antwoord van de arbeiders op deze fascistische dreiging is de oprichting van een arbeidersweer, reeds hebben velen zich hiervoor opgegeven. 15 Augustus zal een staking uitbreken, doch men wil niet, dat deze een revolutionnair karakter neemt. EEN AMERIKAANSCH ESKADER IN EUROPEESCHE WATEREN? Roosevelt, de minister van marine, Swan- son en admiraal Standley hebben bespre kingen gevoerd over een eventueel station- neeren van een Amerikaansch vlooteskader in Europeesche wateren. Geen enkele des betreffende mededeeling werd na de be sprekingen gepubliceerd. DE VERSCHEPING DER IN ANTWERPEN OPGESLAGEN VOORRADEN OORLOGSMATERIAAL. Een Nederlandsch schip gecharterd. Ten aanzien vai. den aanvoer van groote hoeveelheden oorlogsmateriaal in de Ant- werpsche haven kan het volgende gemeld worden: Het oorlogsmateriaal zal vervoerd worden door een Nederlandsch schip, dat onder den naam „Lodewyk" Zondagmiddag om drie uur 10 uit Rotterdam is vertrokken en dat Maandagmorgen om vyf uur in Antwerpen is aangekomen. Het schip ligt gemeerd voor de kade, waar de gesloten wagons met het oorlogsmateriaal staan. De Antwerpsche agent van het schip is de firma, die tevens belast is met de verzending van het oor logstuig, de fa. Vulhopp. De officieele be stemming van de „Lodewyk" is Guatemala. Bij nadere informatie Is gebleken, dat de .Lodewyk" tot voor kort heeft toebehoord aan de Rotterdamsche firma P. A. van Es Co. en toen nog de „Goote" heette. Het schip, dat bruto 1096 ton en netto 489 ton meet, is kortgeleden verkocht aan iemand in den Haag, die naar men ons meedeelde, voordien nog nooit schepen bezeten had. Deze heeft het tot een oliestoker laten om bouwen en het thans voor genoemd trans port naar Antwerpen gezonden. JAPAN EN DE WERELDHANDEL. De aan den Japanschen handel in den weg gelegde belemmeringen. De Yomioeri Sjimboen meldt, dat admi raal Nagano, de minister van marine de aandacht van eersten minister Hirota en van minister van buitenlandsche zaken Arita gevestigd heeft op de dringende nood zakelijkheid van het formuleeren eener on afhankelijke, krachtige buitenlandsche poli tiek, met het doel den status quo te verbre ken, waaronder de Japansche koophandel bijna overal ter wereld beperkingen ont moet. De Yomioeri Sjimboen acht de voor stellen van "ten minister van marine van belang in verband met de terughoudend heid, die tot dus erre door de admiraliteit in acht is genomen ten aanzien van aange legenheden, die buiten vlootzaken lagen. STAKING VAN DE DEENSCHE BOEREN? De vertegenwoordigers van de groote Deensche landbouw-organisatie „Landmae- nels Sammenjutning", hebben Zaterdag te Aarhus vergaderd en besloten op Zondag 13 September een melkstaking te beginnen. Indien de boeren in meerderheid aan deze staking meedoen, zal men nogmaals de eischen van de L. S. aan de regeering voor leggen. Worden deze eischen weer afgewe zen, dan zal op 15 November een algemeene staking van de boeren volgen. Plannen voor een „boerenweer" In de vergadering van de „Landmaenels Sammenjutning" is verder nog voorgesteld een „Boerenweer" van 10.000 man op te richten die de deelnemers aan de staking moet beschermen tegen stakingsbrekers en de stakingsleiding van alles op de hoogte moet houden. DE VACANTIEREIS VAN DEN ENGELSCHEN KONING Onder geestdriftige toejuichingen van de op de kade toegestroomde menigte is het jacht Nahlin met den Engelschen koning aan boord gistermorgen van de reede Can Chibenik vertrokken, begeleid door twee Britsche kruisers. DE VACANTIETOCHT VAN DEN KONING VAN ENGELAND. Naar uit Split (Spalato) in Joego Slavië wordt gemeld, is de Jacht van koning Ed- ward van Engeland gisteren by de voor Split liggende eilandengroep voor anker gegaan. Daar de koning den wensch heeft geuit, zijn verblijf aan de Dalmatische kust geheel naar believen zonder een vast program, in te richten, zal het oorspronkelijk reisplan waarschijnlijk niet worden gevolgd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1