DE OLYMPISCHE SPELEN H.O.L.L.A.N.D. Rie Mastenbroek kampioen! ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 11 augustus Het nummer 100 M. vrije slag. Holland telt een woordje mee. Athletiek. 100 M. hoeren. Osendarp en v. Beveren in de demi-finales. Osendarp finalist. Osendarp 3de in de finale. 200 M. hoeren. Osendarp en v. Beveren in de finale. Osendarp 3de, v. Beveren 6de. 80 M. horden dames. Mej. Braake 5de in de finale. 50 K.M. wandelen. Toscani 10de in den 50 K.M, wandelwed strijd. Wielrennen. Arie van Vliet tweede in de 1000 M. sprint. Kano's. Gebr. Wijdekop 3de in de 10 K.M. race. v. Tongeren 4de in eenpersoons kajaks. 1000 M. 1-pers. kajaks Kraaijer 3e 4 m. 35.3; 1000 M. 2-pers. ka jaks: Tates en v. d. Kroft 3e 4 m. 12.8; 10 Kamp: Brasser 5e met 7046 p. (oud 6489). Zeilen. Olympia-jollen. Kagchelland Olympisch kampioen. Starklasse. Bob Maas derde. Zwemmen. Rie Mastenbroek Olym pisch kampioene. 100 M. vrije slag. Willy den Ouden 4de, Tini Wagner 5de. De prestaties onzer athleten. Het Olympisch Voetbal- tornooi. B e r Hj n, 10 Aug. Het is bij drie uur, als de zeven finalisten zich startklaar ma ken voor de 100 meter vrije slag dames, waarbij de baanverdeeling van 1 tot en met 7 als volgt was: Rawls (Ver. Staten). Tini Wagner (Ne derland), McKean (Ver. Staten), Willy den Ouden (Nederland), Rie Mastenbroek (Ne derland), Campbell (Argentinië) en Arendt (Duitschland). Mastenbroek Het is wel opmerkelijk, dat de drie zwem- •ters, die als de sterkste beschouwd kunnen worden, naast elkaar in het water liggen. Er werd om stilte geroepen, daarna vertrok ken allen gelijk. De start verliep prachtig en Campbell en Arendt lagen gelijk voor. Gise- la Arendt keerde als eerste en daarna ont- •pon zich een felle strijd op de 2e 50 meter. Onze Hollandsche meisjes stonden voor den uiterst zwaren taak den achterstand op Campbell en Arendt in te halen. De laatste 23 meter! Toen kwam Rie Mastenbroek onweerstaanbaar naar vo ren. terwijl Willy den Ouden iets achter bleef. Op de laatste 3 meter viel de be slissing. Met qnweerstaanbaar elan kwam de Rotterdamsche zwemster naar voren, won zienderoogen op Campbell en met miniem verschil tikte Rie Mastenbroek onder uitbundig gejuich van het ge- heele stadion, waar zich tientallen Hol landers bevonden, als eerste aan. Campbell was tweede, terwijl het van onze plaats zeer moeilijk te zien was of Wil ly den Ouden dan wel Gisela Arendt als derde arriveerde. Rie Mastenbroek werd direct door haar trainster mevrouw Braun omhelsd. Tiental len fotografen kwamen erbij te pas. Lotsy feliciteerde haar hartelijk, maar kwam ook dadelijk op Willy den Ouden toe, die wellicht, een van haar schoonste droo- men in enkele minuten tijds heeft zien ver vliegen. Iedereen wachtte toen met spanning op den officieelen uitslag, dje blijkbaar nog al wat moeilijkheden scheen op te leveren. Het bleek, dat Rie Mastenbroek de 100 meter had afgelegd in den tijd van 1 minuut 5.9 sec., hetgeen een nieuw Olympische record beteekende. Gisteren had zij dat verbeterd met een tijd van 1 min. 6.4 sec., tweede was Campbell in den tijd van 1 min. 6.4 sec., 3. Gisela Arendt in den tijd van 1 min. 6.6 sec. Dan kondigde de speaker aan nr. 1 van bet nummer 100 meter vrije slag dames, Olympisch kampioene 1936 Rie Mastenbroek (Holland) en een daverend gejuich klonk over de tribunes. Willy den Ouden werd vierde in den tijd Van 1 min. 7.6 sec. Vijfde was Tim Wagner met een tijd van 1 min. 8.1 sec., 6. McKean in den tijd van 1 min. 8.4 sec., 7. Rawls met een tijd van 1 min. 8.7 sec. Een Olympisch kampioene is gelukkig. Berlijn, 10 Aug. Nauwelijks uit het water na de spannende 100 meter finale of tientallen fotografen en filmopera teurs snellen op Rie Mastenbroek toe. Maar het eerste wat Rie doet is naar mevr. Braun gaan en in een hartelijke omhelzing vertelt de pupil aan haar trainster hoe blij ze met de overwin' ning. Maar ook dat ze zoo dankbaar voor haar leiding is. Op weg naar de kleedkamer wordt er een waar vuur van fotografietoestellen op "ie geopend. Zij wordt voor de Duitsche ra i" gehaald en daar vertelt ze in het Ne e landsch dat ze zoo blij is, dat nu de var, van het kleine landje in top zal gaan. dan klinkt het nog zoo echt kinderlik: „ik ben zoo gelukkig, moeder". En m<lCl Mastenbroek zal in Rotterdam wel aan ne toestel hebben gezeten. Rie is al heel vlug uit de kleedkamer ie- zug. En dg eerste, die ze ontmoet n> ee flinke blonde Hollandsche jongen, Kees Ker- del, die door zijn toekomstige verloofde en thousiast omhelsd wordt, zoo geestdriftig zelfs, dat hy er een beetje verlegen onder wordt Maar de sympathieke bescheiden jongeman trekt zich terug, als de fotografen opnieuw komen opdagen. En of ze wil of niet, Rie moet geduldig blijven staan. Het zwemstadion is zoo vol, dat Rie niet zoo snel een plaatsje kan krijgen. En teza men met Lotsy en mevr. Braun gaat ze dan maar op een der trappen zitten, die naar de tribunes leidt. En daar is het dat we haar te pakken krijgen. Als we haar een hand geven en geluk wenschen kijkt ze ons dankbaar aan: geluk kig eens een landgenoot, al die vreemde fo tografen en persmenschen ook. Anders weet Rie direct wat ze zeggen wil, voor het eerst kost het wat moeite enkele woorden uit haar te krijgen. Ze kan het nog niet verwerken, alles is ook in zoo'n korte spanne tijd ge beurd. Maar dan staat de race haar in eens weer voor den geest: die laatste meters hé, vertelt ze, ik keek even en toen zag ik, dat ik gewonnen had. En in eens is Rie weer het jonge meisje, want ze brengt uit louter baldadigheid de weinige haren van Lotsy's hoofd in de war. Allen komen haar feliciteeren, Kellenbach vertelt, dat het toch wel heel toevallig was, dat hy juist haar baan als tijdopnemer had. De andere Hollandsche meisjes stormen toe. Het Wilhelmus klinkt. Plotseling kondigt de luidspreker aan: Siegerehrung 100 meter vrye slag dames. Rie Mastenbroek, Campbell en Gisela Arendt staan naast elkaar op het startbankje van Gaedecke, Rie in het midden. Zy krij gen haar krans op het hoofd. En als dan door het stadion in doodsche stilte de offi- cieele uitslag herhaald wordt, wordt spon taan, zonder muziek door enkele honderden Hollanders het Wilhelmus ingfczet. Het klinkt wat schor, wat ongelijk, maar de duizenden staan eerbiedig op, luisteren ontroerd naar een volkslied, dat in volkomen spontaniteit is in gezet. Naast zooveel vreugde over Rie Masten broek gaan aller gedachten op dat moment toch ook uit naar een landgenootje, dat niet op dat bankje staat, dat niet tot de pryswin sters behoort: Willy den Ouden. Veel, heel veel zou hierover nog te schrijven zyn Want dat hier een groote verrassing was ge schied, is ontegenzeggelijk waar. Willy den Ouden, die een tijd zwom van 1 min. 7.6 sec. in den eindstrijdhet is niet te be grijpen. Iedereen had haar de zege gegund en als het dan niet de eerste prijs zou zijn geweest, dan een tweede of derde. Een illusie is voor het vriendelijke aar dige meisje verloren gegaan, niemand weet, wat op dit moment in haar moet omgaan. Vier jaren lang heeft zij aan den spits van de dameszwemwereld gestaan, deze spelen zouden een bekroning van haar zwemloop- baan hebben kunnen worden. Allen hebben in stilte met haar medegeleefd, Rie Masten broek niet het minst. Toen wij Willy een uur later met Lotsy gezellig zagen babbelen, wisten wij zeker, dat zy niet door dezen nederlaag zal versa gen. In de eerste plaats heeft zij haar groote taak voor de estafette nog. En ook daarna zal het met Willy den Ouden nog niet „uit" zijn. Zij heeft haar nederlaag op de meest sportieve wyze gedragen. Zij heeft getoond, dat Holland ook in dat opzicht groot kan zijn. Onderhoud met mevr. Braun. B e r 1 ij n, 10 Aug. „Fyn hé, och man, ik heb vannacht haast geen oog dicht ge daan vertelt mevrouw Braun ons als wij in de drukte toch nog kans zien haar even de hand te drukken. Het kan m(j nu eigen lijk niets meer schelen of Rie prijzen wint op de 100 meter rug of de 400 meter vrije slag. Natuurlijk, de estafette, die moeten wy winnen. „Maar hoe kwam het nou", vroegen wy, „dat Rie op de eerste 50 meter weer achter was?" „Och ja, zoo zwemt ze nou altijd", klonk het, „maar op die laatste 30 meter haalt ze er alles uit om te win nen. Die eindspurt van haar is zoo goed, soms denk ik, het is net een man. Rie is physiek zoo buitengewoon sterk. En als we in den komenden tijd vooral de juiste lichaamscultuur toepasen, geloof ik, dat Rie in staat is om 1 min. 2 a 3 sec. te zwemmen over de 100 meter. Dat is geen opschepperij, dat zult u in de toekomst wel zien". Jan de Vries, voorzitter van den K.N.Z.B., mengt zich in het gesprek en zegt ons, dat mevr. Braun al dit werk heeft gedaan lou ter uit liefde voor de zwemmery en de eer van ons kleine landje. Ja, ze heeft zelfs haar clubbelangen totaal verwaarloosd om de zwemsters voor de Olympische spelen te trainen. Heeft mevr. Braun niet van ver schillende zijden, o.a. uit Zweden en Zuid- Afrika een prachtig aanbod gehad om daar als coach op te treden? Maar zij heeft gewei gerd, zy wil de Nederlandsche zwemsters en zwemmers vooruitbrengen". En Brauntje, zoo is de betiteling van Jan de Vries, zit by die lofuiting stil er bij. „En weet u nu wat mijn liefste wensch is? Ik wil zoo gauw mogelyk zien, dat ook het heerenmateriaal op dat peil komt te staan als onze meisjes. Maar dan moeten we heel jong beginnen, met 10, 11 jaar al". Dit is een typische karaktertrek van mevr. Braun. Altijd maar werken, trainen, voor de zwemzaak, die haar zoo na aan het hart ligt Hoor eens, Brauntje, klinkt het dan weer uit de mond van den heer de Vries, de boog kan niet altijd zoo sterk gespannen zijn. We gaan vanavond mei zyn allen buiten de stad eten, op een rustig plekje, alle zwemmers en zwemsters bij elkaar. Zoo in alle gezel ligheid de spanning van de laatste dagen vergeten. En dan vroeg naar bed om morgen weer geheel frisch aan de afwerking van de an dere nummers te beginnen. We zijn er nog niet, laten wij dat ondanks dit eerste prach tige succes niet vergeten. ten Arie van Vliet olympisch kam pioen in de 1000 M. tijdrace. Ooms en Leene 2e in de tan demrace. Een onderhoud met den voorzitter der K. N. A. U. „Wfj zullen de athletiek, die mooie volkssport, de plaats geven, waarop ze recht heeft". Tini Wagner Willy den Ouden De zwemloopbaan van Rie. Rie Mastenbroek traint eerst gedurende drie jaar serieus. Eigenlijk schryven wy dit woord „serieus" wat aarzelend neer. Want serieus heeft Rie Mastenbroek geoefend dank zy de onvermoeide leiding van mevr. Braun en niet uit eigen beweging. Rie heeft het karakter van een artiste. Dank zij haar kracht, haar sterk gestel, haar styl is zy tot de allerbeste prestaties in staat, doch op volkomen willekeurige momenten. Rie Mastenbroek is in alle slagen thuis, zoowel op de vrije als op de rugslag. Maar vooral op de rugslag heeft zy enkele records verbeterd, waarbij wij vooral de 1 min. 15.8 sec. willen memoreeren, gevestigd op 27 Februari van dit jaar te Amsterdam. Het wereldrecord 200 meter heeft zy nog op haar naam staan, evenals de 400 meter rugslag. Eenigen tijd heeft zij ook dat op de 440 yards vrije slag op haar naam gehad, doch ait heeft zy onlangs aan Tini Wagner moe ten afstaan. De laatste maanden heeft zij hard gewerkt onder leiding van mevr. Braun, terwyl haar spieren op de sportschool Schilperoort te Rotterdam door intensieve behandeling los ser en soepeler zijn gemaakt, hetgeen een gunstigen invloed op haar prestaties had. De zwemloopbaan van Rie Mastenbroek ie, in tegenstelling met die van Willy den Ouden, volkomen zonder lijn. Nog is zij tot uitzonderlijke prestaties in staat, maar nie mand weet wanneer en binnen welken tyd. Met Willy den Ouden en Tini Wagner vormt Rie Mastenbroek een drietal zwemsters, waarop geen enkel land ter wereld bogen kan. Daarin ligt ook de groote waarde van een zwemster als Rie Mastenbroek voor de Nederlandsche zwem wereld. Berlijn, 10 Aug. Vandaag aan vaardt onze athletiekploeg de terug reis naar Nederland, w-iar onze athle- icn, die zulke mooie resultaten hebben bereikt ongetwijfeld een enthousiaste ontvangst te wachten staat. Wij hebben den voorzitter der K. N. A. U. en chef d'equipe, den heer A. J. G. Strengholt eens gevraagd naar zyn indrukken over dit Olympisch athletiektournooi en over de Neder landsche athleten in het bijzonder. „Het zijn acht groote dagen voor de athletiek geweest", aldus de heer Streng holt. „Organisatie, deelneming en presta ties waren uniek. Ik vrees, dat wy het niet meer zullen beleven, dat hetgeen in Berlijn op het gebied der athletiek is ge presteerd, overtroffen zal worden. Voor de landen, die in de toekomst de spelen zullen organiseeren, heeft dit ongetwijfeld een minder prettigen kant. „En thans over onze athleten", vervolg de de K. N. A. U.-voorzitter. „Zonder overdrijving kan worden geconstateerd, dat elk optimisme is overtroffen. Neder land behaalde 15 punten, wat nog nooit te voren is bereikt. En dat in zoo'n enorm sterk bezet tornooi als dit. Ieder spreekt op het oogenblik over Osendarp en dat is begrijpelijk. Hij heeft een prestatie geleverd als nog nooit een ander Nederlandsch athleet tevoren. Op beide sprintnummers toonde hij zich de snelste blanke athleet ter wereld. By alle waardeering voor Osendarp mag niet worden vergeten, dat er meer zyn, die een zeer uitzonderlijke prestatie verricht ten. Van Beveren is b.v. in het donker ge plaatst, doordat het volle licht op Osen darp schijnt. Maar wat deze jonge man, die nog maar zeer kort geleden voor het eerst op de internationale velden is ver schenen, heeft gepresteerd, dwingt de grootste bewondering af. Hij was bij de 12 snelsten op de 100 meter en bij de zes bes ten op de 200 meter. Ook Chris Berger heeft getoond nog steeds tot de eerste in ternationale klasse te behooren door zich by de 24 beste 100 meter loopers te plaatsen. Onze estafetteploeg het ongelukje buiten beschouwing gelaten was op twee na de snelste. Wat de tienkamper Brasser heeft volbracht, is eigenlijk phenomenaal. Deze 21-jarige Amsterdammer, die nog een lange athletiekloopbaan voor zich heeft en hopelijk nog eenige ma len aan de Olympische spelen zal kunnen deelnemen, heeft onder de meest moeilijke omstandigheden een meer dan geweldige prestatie gele verd. Hy moest de 110 meter horden loopen zonder concurrentie, hij sprong polshoog met een gewonde hand en hij liep, terwijl hy kreupel was, de 1500 meter. Hij behaalde een totaal van meer dan 7000 punten en elke insider weet wat dat beteekent. Klasema bezette de negende plaats b( den hink-stap-sprong, Toscani was tiende bij de 50 K.M. Zelfs menschen, die betrekkelijk gefaald hebben, zooals van de Poll, bereikten nog veel. Onze speerwerper behoorde tot de 18 besten ter wereld. Ten aanzien van de meisjes Is reden tot een bescheiden tevredenheid. Mej. Te* Braake kwalificeerde zich als de vijfde hordenloopster, mej. Niesink werd zevende bij het discuswerpen ,mej. Koen achtste bij het hoogspringen. Mej. Koopmans en mej. de Koek bezetten de negende plaats, resp. bij het hoogspringen en bij het speer werpen .terwijl onze estafeteploeg vijfde werd. Deze resultaten zijn, wanneer men rekening houdt met het totaal aantal deel nemers van elk land, gemiddeld genomen zelfs de beste. „Maar", aldus de heer StrenghoM, „wanneer we het hebben over Osen darp en de anderen, dan moeten wij hen niet vergeten, aan wie dit alles ta danken is. Het is de jarenlang» vol harding geweest van de coaches Kor- ver en Blankers ,dat we het zoover hebben gebracht. Hetgeen zij hebben gedaan, kan niet genoeg worden ge waardeerd. Vooral mag niet worden vergeten de vele opofferende arbeid van den voorzitter der t c. van d« K. N. A. U., den heer Burgers, voor wien ik het diepste respect heb. Dit succes verdiende hij ten volla voor de vele offers, die hy voor de athletiek heeft moeten brengen. Nederland bezit geen athletiek-cultuur, zooals b.v. Duitschland, waar op een mor gen, dat alleen een voorwedstryd kogel- slingeren op het programma staat, 100.000 menschen in het stadion komen. Hier aal nog veel moeten worden opgebouwd. „Het is", zoo besloot de voorzitter der K. N. A. U. „onze taak, om na het bijzon dere succes, dat we thans hebben bereikt, krachtig te werken aan den verderen op bouw der athletiek in ons land. We willen de athletiek, die mooie volkssport, de plaats geven, waarop zij in ons land recht heeft". Er behoeft niet aan te worden getwij feld, dat de K. N. A. U., onder de energieke leiding van haar voortvarenden voorzitter, alles zal doen om na de prachtige resulta ten van Berlijn met kracht te werken aan de verdere populariseering der athletiek. „de moeder aller sporten". Italië wint met 21 van Noorwegen. B e r 1 ij n 10 A u g.. De overwinnaars van het Dutsche elftal, de Noren, zyn van middag in het groote stadion ten strijde ge trokken tegen het elftal van Italië, speciaal voor de Olympische spelen samengesteld uit studenten, maar dan studenten, die wel eens meer gevoetbald hebben en daaren boven uitstekend getraind voor den dag kwamen. Het was vanmiddag geen temperatuur voor behoorlijk voetbalspel. Misschien zelfs zouden wij kunnen zeggen, dat de Italianen in dit opzicht bevoordeeld waren, want zyn gewend in de warme Zuidelijke zon te voetballen. Terwyl de Noren vanzelfspre kend meer aan koel weer zijn aangepast. Vandaar dan ook, dat aanvankelijk de Ita. lianen verre den boventoon voerden. Het scheelde niet veel of de blonde Noorderlin gen werden totaal verdrukt door een keurig spelende Italiaansche ploeg, welke doelbe wust open spel speelde, afgewisseld met korte combinaties, die de Noorsche achter hoede reeds dadelijk voor moeilijke proble men stelde. Wy verwonderen ons dan ook niet, dat Italië tenslotte in een periode van groot overwicht scoorde, toen de linksbuiten in eens een voorzet van den rechtsuiterste be nutte. Zoo bleef het tot de rust, al gingen de Noren wat meer relief in hun spel brengen door lange passes op de vleugels te spelen. Na de rust konden de Italianen niet meer naar hartelust door de Noorsche verdedig ging zigzaggen, de Noren werden zich be wust tegen hun tegenstanders opgewassen te zyn. En toen veranderde het spelbeeld volkomen. Wel trachtten de Italianen door middel van een aantal unfaire trucs de teu gels in handen te houden, maar de Noorsche stormloop was niet meer te stuiten. De middenlinie waagde zich tegelijkertijd meer naar voren en de binnenspelers be hoefden niet meer de ver teruggetrokken W-formatie in te nemen. Daarna was het de Zuidelijke verdedi ging, die met ernstige moeilijkheden te kampen kreeg, maar de schoten van de roo- de stormlinie waren verre van zuiver en in de laatste instantie redde de Italiaansche keeper zeer veel door moedig optreden. Zelfs deze samenwerkende krachten kon- niet verhinderen, dat Noorwegen zijn over wicht in een doelpunt wist uit te drukken, toen de Noorsche linksbinnen een voorzet van rechts onberispelijk en hard inaette (1-1). Een volkomen open strijd volgde, maar nog sterker werden de Noren, geinspireerd door den gelijkmaker. Wy hebben het aantal kansen van Noor wegen onmogelyk kunnen tellen, maar het wilde niet lukken. Met een zeer sprekend overwicht der No ren, afgewisseld door gevaarlijke aanvallen van Italië, kwam het einde van den strijd zonder dat een der elftallen overwinnaar was geworden. In de verlenging van twee maal 15 minu ten waren het aanvankelijk de Noren, dia den toon aangaven, maar zoodra zij verslap ten was het het geweldige enthousiasme v. d. Italianen, dat hen weer deed aanvallen. Steeds bleven de Noren, hoe gevaarlijk ook. met korte passes spelen en het gevolg was, dat vrij spoedig bij een scrimmage voor het Noorsche doel Italië ten tweede male scoorde Aangevuurd door hel gepaals» stadion m

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5