DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Heftige strijd aan alle fronten. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. He. 189 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Wordt Madrid bedreigd Twee opstandige generaals ter dood veroordeeld. De non-interventie-kwestie. Nieuwe Duitsche ambassadeur te Londen Abessiniër vertelt van 't lot zijner landgenooten. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 12 Augustus 1936 Volgens te Irun verkregen inlich tingen is de aanval der rebellen in het Noorden den geheelen dag voort gezet. Zij hadden hun aanval by ver rassing tegen middernacht ingezet en waren den regeeringsvoorposten op het lijf gevallen, voordat deze van hun wapens gebjfliik konden maken. Twee mitrailleurs zouden hun in handen zijn gevallen, terwijl zij hun opmarsch voortzettend de regeeringsgetrouwe troepen gedwongen hebben de hoogten van Picoqueta te ontruimen welke een strategische positie van zeker belang vormen. De aanval geschiedde over een front van verscheidene kilome ters. Gisteravond waren de opstande lingen op 2 K M. van het dorp Ventas, dat zelf op enkele kilometers ligt van Irun, aangekomen. Tusschen Behobia en Enderlaza wordt door opstandelin gen en regeeringstroepen fel gestre den, waarbij het mintrailleurvuur niet van de lucht is. Om hal acht gisteravond kwam de aan val tot staan. De autoriteiten te Irun ver klaren, dat het oprukken der opstandelin gen hen geenszins verontrust en dat de stad gereed is in hun handen te vallen. Granada wordt door de regeering gebombardeerd; 200 buitenlan ders vragen hulp van Engeland. Tweehonderd buitenlanders, voor het meerendeel Engelschen, die zich in de door de opstandelingen versterkte zone van Granada bevinden, hebben zich tot de Britsche marine-autoriteiten gewend om hulp. Zij deelden mede, dat Granada door regeeringsvliegtuigen zwaar gebombar deerd wordt. Kanongebulder in grensplaatsen hoorbaar. Gisteravond tegen half negen werd een geweldige ontploffing gehoord bij Fonta- rabi, gevolgd door vier andere. Deze ont ploffingen werden veroorzaakt door vijf granaten, welke de artillerie der opstande lingen, die achter de Tres Coronas opge steld staat, heeft afgevuurd en gemunt waren op een der forten in de omgeving, dat evenwel niet werd getroffen. Tegen half tien werd het vuur hervat. Uit Burgos wordt gemeld, dat het laat ste officieele communiqué van het hoofd- kwartier van het noordelijke leger mede deelde, dat de tiende Augustus gekenmerkt werd door een groote activiteit aan het front in Guadarama. Daarentegen was het aan het front in de Somos Siërra rustig. De colonnes welke opereerden in Guipuzcoa hebben hun acUe by Tolosa opgevoerd. Hier en daar werden successen behaald. Het zuidelyk leger heeft zyn actie in Andaloezie naar het Oosten en van Estramadura naar het noorden uitge- bFHet offensief op Tolosa heeft.«e jeid tot de bezetting van Guipuzcoa. De troepen der opstandelingen zyn gisterochtend To losa binnengerukt zonder ernstigen teg zouden <o. «ie regeeringstroe- verwacht thans de spoedige inbezit neming San Sdbaafan^ BetreKende den aandrang die thans op Amerikaanache onderdanen «ordt uitgeoefend om zoo spoe tg d Span), te verlaten ka» gemeld, dat de Philips verklaard heeft, dat d dringen gemotiveerd wor berichten die hem uit bereikt en die den toesta» komen als steeds gevaarlt)!ma zouden deze berichten ™wbMktog doen zien van een spoedig der verbindingen tusschen Valancia. Het proces tegen Goded en Buriel. de generaals Gisterochtend 7 uur is aan boord van het schip „Uruguay" het proces begonnen tegen de opstandige gene raals Goded en Buriel. Enkele jour nalisten, roode miliciens en de scheepswacht waren aanwezig. De krijgsraad wordt voorgezeten door kolonel Pena. Bij de opening van de zitting werd het rapport van de instructie voorgelezen, hierna werden de beklaagden gehoord. Zij protesteerden ertegen, dat zy werden be schuldigd van opstand tegen de republiek. De opstand is niet gericht tegen de repu bliek, doch tegen de anarchie, welke in Spanje heerscht en om een roode dictatuur onmogelijk te maken. Ook ontkenden zy de leiders van den opstand te zijn. Zy heb ben slechts het commando in Barcelona op zich genomen, omdat verscheidene officie ren dit hen verzochten. De zitting werd te kwart voor één ver daagd. In de middagzitting van den krijgsraad werden, naar de Tel. meldt, verscheidene getuigen gehoord, o.m. de commandant van de Gardia Civile, generaal Aranguren. Deze verklaarde dat de opstandelingen hem gevraagd hadden deel te nemen aan den opstand. Hy had evenwel geweigerd. Vele andere getuigen waaronder een aan tal officieren, verklaarden dat de opstand niet gericht was tegen de republiek, doch tegen de anarchie. Vervolgens las de pro cureur van de republiek de acten van be schuldiging voor. De beide generaals wor den hierin leiders van den opstand ge noemd en tegen hen wordt de doodstraf geëischt. De verdedigers kregen hierna het woord en verklaarden, dat de generaals geen leiders van den opstand waren en dus slechts met hoogstens 12 jaar gevangenis kunnen worden gestraft. Men gelooft dat beiden ter dood zullen worden veroordeeld, doch dit zal eerst bekend worden gemaakt nadat de toestemming van Madrid is ver kregen. Volgens de laatste berichten zouden de generaals hedenochtend in de vroegte worden doodgeschoten. De houding van generaal Goded, die in uniform was ge kleed, bleef gedurende het geheele proces zeer trots. Toen de hoofdofficieren getuig den en iedereen opstond bleef hy zitten. Hij stond slechts op, toen de procureur het doodvonnis tegen hem eischte. Gene raal Buriel daarentegen scheen zeer onder den indruk. Goded en Buriel ter dood veroor deeld. De beide opstandelingenleiders, generaal Goded en generaal Buriel, zyn door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Het von nis moet nog worden geratificeerd door den divisiecommandant van Barcelona en de regeering van Madrid. De generaals Goded en Burriel, die door de rooden wegens deelneming aan den opstand ter dood waren veroordeeld, zijn hedenmorgen gefusilleerd. Vier Engelsche vrouwen in Gra nada door vliegtuigen gewond? Volgens een mededeeling van den spe- cialen correspondent van het blad „Secu lo" zouden de vier regeeringsvliegtuigen, die het Alhambra in Granada gebombar deerd hebben, door een jachteskader van de opstandelingen zijn achtervolgd en na een zwaar luchtgevecht zijn neergeschoten. Tijdens den luchtaanval zou aan het Al hambra geen schade zijn toegebracht. Wel zou een bom neergekomen zijn op het Washington Irving hotel waar vier Engel sche vrouwen zouden zyn gewond. Wederom 1000 soldaten uit Marokko naar La Linea. Twee oorlogsschepen der regeering heb ben gistermorgen Tarifa gebombardeerd. Plotseling verschenen drie vliegtuigen der opstandelingen boven deze schepen, die zy met bommen bestookten. De vliegtuigen kwamen uit Ceuta. Hun bommen werden met luchtafweergeschut door de oorlogs schepen beantwoord, doch noch de sche pen, noch de vliegtuigen werden getroffen. Een detachement van 1000 soldaten is met veldgeschut gistermiddag uit Marokko te La Linea aangekomen. Sociale zorg van dc opstandelingen. Generaal Gil Yuste, de commandant van Saragossa, dat nog in handen van de op standelingen is, heeft een waarschuwing gepubliceerd, welke als volgt luidt: „De werkgevers zyn verplicht de sociale wetten te eerbiedigen, wat hoort by de redding van Spanje. Zij mogen de loonen niet verminderen en mogen de werklieden geen moeilijkheden in den weg leggen bij het verkrijgen van werk. Ik zal met de grootste strengheid optreden tegen die werkgevers, die niet op dit decreet letten. Op het oogenblik is egoïsme misdadig. Ik hoop niet gedwongen te zullen zijn te straffen en vertrouw, dat de werkgevers mij met belangelooze vaderlandsliefde zul len volgen". In alle door de opstandelingen bezette gebieden zijn gelijkluidende waarschu wingen gepubliceerd. Successen der nationalisten. De Portugeesche radioclub meldt, dat een colonne onder kolonel Benito, Guada- lajara heeft bezet, dat op 55 K M. van de hoofdstad is gelegen. 19 vliegtuigen, die te Burgos gestationneerd zyn, hebben Semo- sierra gebombardeerd, en de rooden zware verliezen toegebracht. Zy hebben tevens twee vliegtuigen der regeering neerge schoten. Een colonne onder generaal Ponte heeft San Rafael en Elespinar bezet. De commu nisten hebben voor hun vertrek het laatste dorp nog in brand gestoken. In de omgeving van Saragossa zyn de Marxistische militietroepen teruggedreven, waarbij zij 100 dooden en 300 gewonden verloren. Te Sevilla zijn twee regeeringsvliegtui gen aangekomen, die zich ter beschikking van generaal Franco hebben gesteld. De strijd om Badajoz Naar de speciale verslaggever van de „Diario de Lisboa" Dinsdagavond meldt, is het den nationalisten tot dusver nog niet gelukt, de stad Badajoz in te nemen. Van uit de Portugeesche grens heeft men kun nen constateeren, dat de stad in den loop van den middag opnieuw door nationalis tische vliegtuigen is gebombardeerd. De stad staat op verschillende punten in brand. Radio Sevilla heeft medegedeeld, dat de nationalistische troepen er in geslaagd zyn, een groote afdeeling roode militie, die van Madrid komend, de stad Badajoz te hulp wilde snellen, totaal te vernietigen. In een hevig gevecht zouden de marxisten 600 dooden hebben verloren. Bovendien is een munitietransport in de handen der na tionalistische troepen gevallen. Zware verliezen der regeerings troepen. De verwachting is, dat de strijd om Ba dajoz buitengewoon hevig zal zijn. Op het oogenblik rukt een colonne onder bevel van kolonel Castrion naar Badajoz op. Zy beschikken over kanonnen, vliegtuigen en mitrailleurs, terwijl de roode militie gebrek aan wapens en munitie heeft, ondanks de belofte van Madrid om hulp te zenden. De Portugeesche radioclub meldt, dat de colonnen onder kolonel Castejon nabij Merida de colonne heeft verpletterd, die ter versterking van Madrid naar Badajoz was gezonden. Behalve een groote hoeveel heid krijgstuig, zouden de regeeringstroe pen volgens bericht van deze zijde 950 dooden hebben moeten achterlaten. Regeeringsvliegtuig na aanval op Avilla neergeschoten. De „Diario de Lisboa" meldt, dat een regeeringsvliegtuig een bom heeft gewor pen op Avilla. Het toestel is daarop door twee vliegtigen der opstandelingen boven het Somosierra-front neergeschoten. Voorts deelt het blad mede, dat majoor Doval is benoemd tot directeur-generaal van den openbaren veiligheidsdienst in de veroverde gebieden. Opmarsch der nationalisten in Malaga. Het radiostation Tetoean meldt, dat de afdeeling nationalistische troepen, die van Fuente Haniz den opmarsch naar Malaga is begonnen, in de provincie Malaga is aan gekomen, en daar eenige plaatsjes heeft bezet. Nationalistische troepen te La Linea aangekomen. Te La Linea zijn gistermiddag uit Ma rokko wederom 1000 man met veldgeschut ter versterking van het zuidelyk leger der nationalisten aangekomen. Bisschoppen waarschuwen tegen samenwerking met communisten. Naar te Parijs medegedeeld wordt, heb ben de Spaansche bisschoppen van Pamplo- na en Vitoria in een herderlijken brief al len katholieken verboden, onder de vlag der communisten te strijden. Het is hoogst gevaarlijk, aldus dit schrijven, samen te werken met een hardnekkigen en lastigen vijand als het communisme. Discipline ook bij de militie noodig. Het blad „Solidarid Obrera" (arbeiders- solidariteit) wijst op de noodzakelijkheid van discipline onder de anti-fascistische miltietroepen. Discipline, hoewel deze in- druischt tegen den vrijheidsgeest, is, aldus het blad, noodig wanneer men een georga niseerd leger bestrijdt. Indien de discipline bij de militie niet wordt verscherpt, zal de revolutie ons ontsnappen en zullen wy al len worden vermoord. Onderhoud van Spaanschen am bassadeur te Parijs met Delbos. Gezaghebbende kringen nemen een groote discretie in acht met betrekking tot het onderhoud dat de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken, Del- bos gistermiddag heeft gehad met den Spaanschen ambassadeur te Parijs, de Albornoz. Men meent nochtans te we ten, dat de ambassadeur den minister een schrijven heeft overhandigd, waarin de Spaansche regeering de Fransche haar opvatting mededeelt aangaande de internationale overeen komst tot niet-inmenging waarover thans wordt onderhandeld. Het eerste deel van het documart beves tigt, dat de beslissing van den Franschen minister-raad den uitvoer van oorlogsma teriaal en vliegtuigen te staken, zelfs voor de sluiting der internationale conventie, niet in overeenstemming is met de zorgen voor neutralteit, welke deze beslissing in spireerden, daar de andere mogendheden geen enkele overeenkomstige beslissing hebben genomen en de opstandelingen dus nog wapens uit het buitenland ontvangen. De Spaansche regeering zegt geen enkel bezwaar te hebben tegen het sluiten van 'n internationale overeenkomst inzake niet- inmenging, indien alle mogendheden, welke wapens zouden kunnen verschaffen, toe treden. Zy eischt evenwel de instelling van con trole door een internationale commissie en het bewaken van de Spaansche kust door schepen van verschillende landen, opdat de neutraliteit reeël zy, dat de naleving der gestipuleerde verbodsbepalingen op rigou reuze wyze wordt verzekerd en dat iedere smokkelarij van wapens onmogelijk zal worden gemaakt. Tenslote wyst de regeering van Madrid er op, dat zij door de oorlogsschepen op dracht te geven de haven van Tanger te verlaten, gehoor geeft aan haar zorg den internationalen vrede te dienen. Zij betwist den uitleg, welke door de mogend heden aan het statuut van Tanger wordt gegeven. In officiëele kringen bewaart men voorts het stilzwijgen over den inhoud der Ita- liaansche nota. Italië neemt het Fransche voorstel aan, doch eischt er een aanvulling op. Volgens inlichtingen uit goede bron zou Rome vragen, dat het verbod inzake oor logsmateriaal en vliegtuigen ook zal wor den toegepast op het zenden van geld, zelfs van geld, dat bij openbare inschrijving is bijeengebracht, zoomede op de recrutee- ring van vrijwilligers om deel te nemen aan den strijd in Spanje. Ook Poolsche regeering bereid. Tenslotte wordt vernomen, dat de Pool sche regeering zich bereid verklaard heeft toe te treden tot de ontworpen conventie. Ook Zweden uitgenoodigd. De Fransche regeering heeft de Zweed- sche uitgenoodigd zich aan te sluiten bij de algemeene overeenkomst betreffende niet- inmenging in de Spaansche aangelegenhe den. Als voorloopig antwoo:rd deelde de regeering den Franschen gezant mede, dat de uitvoer van oorlogsmateriaal uit Zweden altijd afhankelijk is van een uitvoervergun ning en dat een uitvoer van oprlogstuig naar Spanje op het oogenblik niet goedge keurd wordt. Ook Nederland in principe accoord. Naar aanleiding van de stappen der Fran sche regeering inzake non-interventie ten opzichte van Spanje heeft de Nederland- sche regeering den Franschen zaakgelastig de medegedeeld, dat zy, in afwachting van een gemeenschappelijk accoord, binnen het raam der Nederlandsche wetgeving geen vergunning zal verleenen voor den uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje. DE BEWAPENINGSWEDLOOP. Verlaging dienstplichtige leeftijd in Rusland. Het officieele Russische telegraaf-agent- schap publiceert een decreet der regeering, waarby de dienstplichtige leeftijd verlaagd wordt tot 19 jaar. Door dezen maatregel wordt het Russische leger met 50 ver groot Tevredenheid, zoowel te Londen als te Berlijn. De benoeming van von Ribbentrop tot Duitsch ambassadeur te Londen, is zoowel te Berlijn als te Londen zeer goed ontvan gen. Te Berlijn ziet men er een teeken in, hoezeer' Hitier prijs stelt op goede betrek kingen met Engeland, terwijl men te Lon den in officieele kringen verklaart aange naam getroffen te zijn, door het feit, dat von Ribbentrop, die in Engelsche kringen goed bekend is, benoemd is om von Hoesch op te volgen. Von Ribbentrop die thans officieel door. Hitier is benoemd tot Duitsch ambassadeur te Londen. Menschef! opgejaagd als wilde dieren. Dr. Martin, de gezant van Ethiopië, te Londen, heeft van een in Djiboeti wonend landgenoot 'n brief ontvangen, waarin het volgende wordt verteld: „De Italianen bevinden zich op het oogenblik in groote moeilijkheden» om dat hun vliegtuigen en gemotoriseerde troepen als gevolg van de zware re genbuien werkloos zyn. Als de Fransche spoorweg er niet was, zouden zy nu al len zyn doodgehongerd, zonder dat on ze menschen hen hadden aangevallen of bestookt. De Italiaansche garnizoe nen in verschillende deelen des lands zyn verzwakt wegens de transportmoei lijkheden en onze menschen vallen hen voortdurend aan. Dit blijkt uit het groot aantal gewonde Italianen, dat onafgebroken Djiboeti pas seert. Het staat vast, dat er evenveel gedood als gewond zyn by de voortdurende aanval len waaraan zy blootstaan. Aan den anderen kant zyn de Italianen besloten ons volk uit te roeien en zonder genade blijven zij man nen, vrouwen en kinderen dooden. Zelfs laten zy nog overal waar zy verschijnen gifgassen op dieren neervallen. Hun doel schijnt in de eerste plaats te zyn zich te wreken en in de tweede plaats het volk uit het hoogland te verdrijven. Het is hartverscheurend te denken aan het lot van ons ongelukkig volk. De mannen worden opgejaagd als wilde dieren en de vrouwen worden op brute wijze beleedigd en beschimpt. Het is voor gekomen, dat vrouwen uit haar woningen zijn meegenomen naar de kampen der sol daten en dat hun echtgenooten, toen dezen om teruggave van hun vrouwen verzochten, zijn gevangen gezet of gedood". VERKIEZINGSREL IN CAIRO. Twee dooden en 40 gewonden. Naar aanleiding van gedeeltelijke verkie zingen in den kieskring Simbellewein is een botsing ontstaan tusschen aanhangers der twee elkander bestrijdende candidaten, waarbij 2 dooden en 40 gewonden vielen. Vijftien gewonden verkeeren in ernstigen toestand. Tijdens de gevechten werden ver scheidene winkels geplunderd. De autoritei ten hebben maatregelen genomen tot her stel van de orde. DE VERSCHEPING VAN HET TE ANTWERPEN LIGGENDE OORLOGS MATERIAAL. Hoewel de verschepers zoowel als de douane in het bezit zijn van alle nood zakelijke papieren voor het verzenden van de wagons oorlogsmateriaal, die in de haven aldaar zyn opgeslagen, is er nog geen begin gemaakt met het overbrengen van het oor logstuig uit de wagons in het voor het transport gechcrterde Nederlandsche s.s. „Lodewijk". De dokwerkers weigeren op grond van gewetensbezwaren het materiaal over te laden. De lading cn het schip zijn onder strenge bewaking gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1