DE OLYMPISCHE SPELEN Onze athleten in het vaderland terug. ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1036 Hartelijke begroeting op Schiphol en het Centraal Station. Osendarp in Den Haag. De roeiwedstrijden. Oude vier. Ongestuurde twe$> Amsterdam, 11 Aug. Vroeger dan verwacht werd, streek de Adelaar, de grootste K.L.M.-vogel, op het Am- sterdamsche vliegveld neer. Het was in het restaurant duidelijk merkbaar, dat er iets bijzonders aan de hand was. De Nederlandsche athleten Osendarp, van Beveren, Boersma en hun trainer Korver zouden over enkele minuten weer in het vaderland terugkeeren, na op schitterende wijze de Nederlandsche kleuren te Berlijn te hebben verdedigd. Vele K.L.M.-autoriteiten, officials, en sportvrienden waren naar het vliegveld gekomen om getuige te zijn van de aan komst der athleten en hun een hartelijk welkom in het vaderland toe te roepen. Toen het toestel op het platform was ge taxied en eerst eenige „gewone" reizigers het toestel hadden verlaten, verscheen Osen darp in de deuropening. Een daverend ge juich vertolkte de gevoelens van de sport vrienden die hem opwachtten. ••Daar heb je Tinus" en „Hoera voor onze athleten werd er geroepen. Nadat de eerste begroetingen, die aan hartelijkheid niets te wenschen overlieten, plaats hadden gehad, ging het in optocht naar een heel officieel uitziend platform. Voorop liep Osendarp, een bouquet bloemen in zijn armen gekneld. Toen de drie athleten en hun trainer zich plechtig op het platform hadden opgesteld, de fotografen hun batterijen hadden leegge schoten en de filmtoestellen hun plicht had den gedaan, nam de heer Guillonard, onder directeur van de K.L.M. het woord. Het is mij, zoo zeide hij, een groot genoegen u na mens de K.L.M. welkom te mogen heeten en u hier het eerst op Nederlandschen bodem te mogen gelukwenschen met uw successen. U bent hier vroeger gekomen dan we ver wacht hadden. Ook de K.L.M.-machine heeft blijkbaar haar uiterste krachten ingespan nen en niet voor uw snelheid willen onder doen. Namens de directie van de K.L.M. mag ik u, Osendarp, een krans aanbieden. Onder daverend gejuich hing spr. een krans, ver sierd met de nationale kleuren om den hals van „den snelsten aller blanken". Vervol gens sprak de heer Guillonard waardeeren- de woorden tot den trainer, den heer Kor ver. De chef van de afd. buitenland, de heer de Vries, sprak de athleten van Beveren en Boersma en den trainer Korver toe en bood hun bloemen aan. Dr. H. van Leeuwen, secr.-penningmeester van de K.N.A.U., zeide, dat er vreugde in zi)n hart was, vreugde, omdat hij de athle ten mocht toespreken, die zich in Berlijn zoo kranig hadden geweerd. Vroeger zijn onze athleten iederen keer overstroomd door de sportprestaties uit het buitenland. Thans is het gelukt een dam op te werpen tegen de dreigende suprematie van het bui- tanland. Thans Osendarp, ben jij de snelste blanke sprinter ter wereld. Je hebt Afrika, Australië, Azië en Europa en zelfs een deel van Amerika achter je gelaten. Door jullie successen verwachten wij een opbloei van de athletiek in Nederland. Na nog eenige woorden te hebben gewijd aan de vriend schap tusschen Osendarp en de overige De jongste deelneemster aan de spe.en, de 12-jarige Deensche zwemster Inge Soerensen, 3e in de finale 200 meter schoolslag. sprinters huldigde ook hij de Nederlandsche cracks met kransen namens de K.N.A.U. en sportlievend Nederland. Daverende toe juichingen onderstreepten herhaaldelijk de huldigende woorden van den K.N.A.U.-se- cretaris. Tot slot is het de heer Hallebeek, voor zitter van de commisise van ontvangst, die namens de athleten van Amsterdam en Noordholland zijn hartelijke gelukwenschen aanbood. De trainer, de heer Korver, dankte mede namens „zijn" athleten. Nadat Osendarp enkele woorden voor de microfoon had ge sproken, en na een kort oponthoud in het stationsrestaurant vertrok hij naar den Haag. De overigen begaven zich per bus naar het Centraal Station te Amsterdam om den Berlijnschen trein af te wachten, waarmee de rest van den Nederlandschen ploeg aankomt. De ontvangst op het Centraal Station. De ontvangst op het Centraal Station was niet minder hartelijk dan die op het vlieg veld. Lang voordat de D-trein van 10.16 aan kwam, was het op het eerste perron van het Centraal Station vol athletiekvrienden, die gekomen waren om den Nederlandschen ploeg, die zich in de Duitsche hoofdstad zoo dapper geweerd heeft, 'n enthousiaste ont vangst te bereiden. Op het gereserveerde gedeelte van het eerste perron hadden vele officials, familieleden, vrienden en kennis sen van de dames- en heeren-athleten een plaatsje gevonden. Een eerewacht, bestaan de uit leden van A.DA, A.V.A. en A.V. '23. had zich tegen den tijd, dat de trein zou binnenrollen, opgesteld. Een fanfarecorps blies vroolijke wijsjes en de stemming om terugkeerende athleten te ontvangen, liet niets te wenschen over. Precies op tijd kwam de Duitsche trein binnen. Het mu ziekcorps zette het Wilhelmus in, een oor- verdoovend gejuich schalde op en weer kaatste tegen den stationskap. De locomotief van den trein was versierd met groen en voerde de Nederlandsche en Olympische vlag. De fakkels van Polygoon en Profilti zetten alles in een hel en onwezenlijk licht. Aan de dames-athleten werden bloemen aangeboden. Ook Brasser, onze kranige tienkamper, kreeg behalve veel handdrukken een bou quet bloemen te verwerken. In optocht ging het hierop naar de gere serveerde wachtkamer. Ook hier had zich een eerewacht opgesteld, bestaande uit le den van de Amsterdamsche athletiekveree- nigingen. De wachtkamer was schier te klein om de honderden sportenthousiasten te bevatten. Toen eindelijk ieder een plaats je in de eivolle wachtkamer had gevonden en de eerste handdrukken waren gewisseld, was het de heer Hallebeek, de voorzitter van de commissie van ontvangst, die met een korte, doch daarom niet minder harte lijke toespraak de athleten welkom thuis heette. Spr. dankte hen voor de uitstekende sportprestaties. Voorts sprak hy woorden van waardee ring tot de trainers, de verzorgers, de mas seurs enden kok. Een driewerf hoezee besloot zijn vriendelijke woorden. Nadat Wil van Beveren een kort woord voor de microfoon had gesproken sprak de vice-voorzitter van de K.N.A.U., de heer D. J. Willink. Hij schetste het meeleven van de groote groep athleten en de sportvrienden, die in Nederland waren achtergebleven. Als een hechte eenheid is er in Berlijn door jullie gestreden, voor de eer van onze vaderlandsche sport en van ons volk. Door de mooie resultaten zijn jullie de beste propagandisten voor de mooie athletiek- sport geweest en daarvoor zijn we jullie dankbaar. Tenslotte bracht spr. hulde aan den heer Burger, voorzitter van de techni sche commissie. Een hartelijk hoezee-geroep onderstreep te zijn woorden. Tenslotte sprak de heer A. J. G. Streng- holt, voorzitter der K.N.A.U. en tevens chef d'equipe, die het groote belang schetste van de Olympische prestaties van de athletiek- ploeg voor de sport. Spr. dankte voor de hartelijke ontvangst den athleten in Neder land bereid. De ontvangst was hiermee ten einde, een ontvangst, die eigenlijk reeds vanaf de grens een aanvang had genomen. Overal waar de trein stopte, stonden groepen sportvrienden om de Olympische athleten te verwelkomen. Ook voor het Centraal station hadden zich honderden opgesteld om hen op enthousias te wijze welkom te heeten. Osendarp in den Haag Enthousiaste huldiging van den Nederlandschen athleet. 's-Gravenhage, 11 Aug. De Ne derlandsche athleet Osendarp, die spor tief Holland in verrukking heeft ge bracht door zijn prestaties op de Olym pische spelen te Berlijn, is, na op Schip hol gehuldigd te zijn, op bijzonder har telijke wijze in café Overbosch aan het Bezuidenhout te Den Haag gefeteerd. Omstreeks kwart voor tien reed de K.L. M.-bus voor het café voor. Hierin hadden behalve Osendarp, diens verloofde, ouders en zusters, ook de secretaris van de K-N.A.U. de heer van Leeuwen, de voorzitter van Trekvogels, de heer J. de Kok, en de be stuursleden dezer vereeniging, de heeren D. J. van der Horst en L. Wijnvoort, plaats genomen. De huldiging, die door Trekvogels, waar van Osendarp lid is, was georganiseerd, nam al dadelijk bij aankomst van „het slachtof fer" een ovationeel karakter aan. Voor den ingang was een haag van juniores-leden van Trekvogels gevormd, die met luide kre ten hun meester begroetten. Honderden be langstellenden stonden geschaard langs den weg, die door de politie werd vrijgehouden. De eerste spreker was de voorzitter van Trekvogels, de heer J. de Kok, die op bij zonder hartelijke wijze Osendarp heeft toe gesproken en hem een krans, het eere-lid- maatschap der vereeniging en een armband horloge met inscriptie heeft aangeboden. Namens het bestuur van de voetbalveree- niging V.U.C. sprak de heer Logjes, die aan den voetbaltijd van Osendarp herinnerde. Ook de oud-trainer dezer vereeniging, de heer Tilmans, voerde het woord. Beide spre kers hebben foto's aangeboden van het team, waarvan Osendarp deel heeft uitgemaakt. Ook de heer Nieuwenburg, gemeente raadslid van Rijswijk heeft een hartelijk woord gezegd, waarna Osendarp diep ge troffen dank heeft gebracht voor deze hul diging. Toen nam de zegetocht door de Haagsche straten een aanvang. In drie open landauers werd van café Overbosch naar de woning van Osendarp aan de Hoornbrugschelaan te Rijswijk gereden. In het eerste rijtuig had den de secretaris van de K.N.A.U. en het bestuur van Trekvogels plaats genomen, in het tweede dat door gepluimde schimmels getrokken werd, Osendarp en zijn familie leden. In het derde rijtuig volgden eenige leden van Trekvogels. Honderden stonden langs de route, die de rijtuigen volgden, geschaard. Vele jeugdige leden van Trekvogels vergezelden den stoet op hun met lampions versierde fietsen. Vooral op de hoeken der straten waren vele toeschouwers bijeen, die den athleet bij het voorbijrijden stormachtige ovaties brachten. Een dichte menigte had zich voor Osen- darp's woning verzameld. Luide werd hij toegejuicht en men bleef juichen totdat Osendarp die zich inmiddels binnenshuis had teruggetrokken op het balcon ver scheen. Eerst om half twaalf keerde de rust terug en kon Osendarp zich eindelijk ter ruste be geven. De Nereus-vier plaatst zich voor de finale. De overige Hollanders in de herkansing. Berlijn, 11 Aug. Hedenmiddag be gonnen de Olympische roeiwedstrijden op de Regattabaan in Gruenau met het nummer vier met stuurman. Het was vanmiddag drukker dan bij de kano wedstrijden en de Berlijners bewezen inderdaad menschen te zijn, die de wa tersport, waartoe de omgeving van deze stad zooveel gelegenheid biedt, volop te waardeeren. Trouwens het was ook een genoegen om zich eenigen tijd aan het water te kunnen doorbrengen nu ein delijk de zomersche hitte over de stad hangt. Niet alleen het water bracht verkoeling, maar ook de frissche wind, die van start naar finish stond en het water tot onrustige golven opjoeg. In het eerste nummer de vier met stuurmanwerd ook door een Hollandsche crew deelgenomen en wel door den beken den succesvollen Nereus-vier, die met S. de Wit als slag reeds zoovele triomfen in het binnenland heeft gevoerd en dan ook vol komen terecht naar de Olympische spelen werd afgevaardigd. Wij hebben reeds van den beginne af vertrouwen gehad in het op treden van deze ploeg, want de Nereus-vier beschikt over die eigenschappen, welke een roeiploeg groot kunnen maken: strijdlust, hardheid en goede techniek. Dat is niet te verwonderen, want de Amsterdamsche stu denten roeien reeds geruimen tijd in dezelf de samenstelling en de bekende coach dr. R. J. Th. Meurer heeft in den loop van den tijd zijn roeiers een techniek bijgebracht, die in de eerste plaats is ingesteld op efficiency en niet voornamelijk let op keurigheid van afwerking. De ziel van dit ploegje is de slag, S. de Wit, die nu reeds cjpn ontelbaar aantal kee- ren zijn crew ter overwinning heeft ge voerd: een vechter als geen ander, die een verloren gewaande positie in winst weet om te zetten, omdat hij niet weet wat opgeven of verslappen is. Het moet voor den coach en voor de leden Na een ronde in het Stadion te hebben geloopen, verlaat de file Marathonloopers <fc arena om den langen weg te gaan afleggen. Links aan den kop de winnaar van 1992 de Argentijn Zabala, die thans na 30 K.M. moest opgeven. van de ploeg een groote voldoening geweest zijn, dat zij er in geslaagd zijn, in hun heat de eerste plaats te bezetten en zich daardoor van een plaats in de finale te verzekeren. De Hollandsche vier verdiende het volko men, want ook vanmiddag is voor dit succes hard gestreden. Misschien hadden onze land' genooten eenigszins voordeel van de om standigheden van het water, dat nogal woe lig was, zoodat men aan den Amstel met wind zou kunnen denken. De Nereus-ploeg had heelemaal geen moeite de riemen goed uit het water te krijgen en ook bij den recover zocht men tevergeefs naar de spui ten water, welke door andere deelnemende ploegen werden opgeworpen. Wij hoorden ook op de tribune zeer waar- deerende woorden over de Hollandsche ploeg, die keurig roeiend de finish nader de. Het tempo van S. de Wit was niet hoog, maar de geweldige doorhaal met een prach tig uitgebalanceerde recover maakte indruk van kracht en zekerheid. De tijd van 6 min. 59 sec. is in verge lijking met dien der andere heat-win naars weliswaar niet snel, maar wij kregen sterk den indruk, dat de Wit niet meer gaf dan noodig was om de race te winnnen. Een standpunt, dat wij in alle opzichten kunnen deelen. Er was bij onze landgenooten geen spoor van vermoeidheid te ontdekken, terwijl ver schillende tegenstanders na de finish gepasseerd te zijn, volkomen uitgeroeid in elkaar zakten. Met Duitschland en Zwitserland komt on ze Oranje-ploeg in de finale naast de drie ploegen, die zich na de herkansingsraces we ten te plaatsen. Het is niet te zeggen, of de Nereus-vier tenslotte in de prijzen zal val len, omdat er door andere ploegen betere tijden gemaakt zijn. In ieder geval is deze heat-zege van de Hollandsche crew een suc ces voor dr. Meurer, een succes voor de Am sterdamsche studentenroeivereeniging en wellicht een prikkel om in den toekomst meer aandacht te besteden aan de race- roeierij in ons land. Minder succesvol waren onze landgenoo ten Kramer en Jens in het nummer twee zonder stuurman. De heat was voor hen veel te zwaar en zij kwamen als laatsten door de finish. Hun roeien maakte op ons een eenigszins zwaren indruk. De Hollandsche skiffeur H. ten Houten tenslotte heeft een specifiek „onervaren" race geroeid, waarin hij daarenboven nog niet bijster gelukkig was. Hij kwam als 4e binnen en kon zich dus niet ineens in de finale plaatsen. Eerste heat. Aan start liggen de ploegen van Tsjecho- slowakije, Denemarken, Japan, Holland. Brazilië en Zweden. Alle ploegen zijn keu rig weg en na het uitlengen heeft Brazilië dc leiding op de voet gevolgd door den Hol- landschen vier. S. de Wit bepaalt 'zich er toe te blyven hangen om zijn kans af te wachten op het juiste moment een afdoende aanval in te zetten. Op de helft van de race ligt Brazilië nog steeds voor, maar dan be ginnen de Hollanders het tempo op te voe ren. Zienderoogen loopen zij op hun tegen standers in en op 500 meter voor de finish hebben zij ongeveer een halve lengte voor sprong. Fel spurtend tracht Brazilië den achterstand te verkleinen, maar het is de Wit toevertrouwd iedere spurt met een con traspurt te beantwoorden, waarmede hij zijn tegenstanders afmat. Inderdaad geven zij op 100 meter voor de finish de moed op en stellen zich kennelijk tevreden met de tweede plaats. Vrijwel zonder spurt komt de Hollandsche vier dan door de finish in den tjjd van 6 min. 59 sec.; tweede werd Brazi lië met 7 min. 1.3 sec.; derde Japan in 7 m. 3.2 sec. De tweede heat. Deze serie bracht een onbedreigde zege voor de Duitsche vier, nadat Frankrijk eeni gen tijd de leiding had genomen. De tfld van de Duitschers was 6 min. 41 sec.; twee de werd Frankrijk met 6 min. 45 sec.; der de Joegoslavië met 6 min. 50.2 sec. De derde heat. In de laatste heat toonde de Zwitsersche vier zich verre de meerdere over zijn te genstanders. Met zeker drie lengten voor sprong kwamen zij het eerst door de finish in den tijd van 6 min. 41.9 sec., terwijl Ita lië in een fantastisch hoog tempo tweede werd in den tijd van 6 min. 50.2 sec. Derde was Hongarije in 6 min. 58.8 sec. In de finale plaatsten zich dus Holland, Duitschland, Zwitserland en de drie win naars uit de herkansingsraces. De uitslagen waren: 1. Nederland (Nereus-vier) 6 min. 19 sec.; 2. Brazilië 7 min. 1.3 sec.; 3. Japan 7 min. 3.2 sec. Tweede heat: 1. Duitschland 6 min. 41.1 sec.; 2. Frankrijk 6 min. 45 sec.; 3. Zuidslavië 6 min. 50.2 sec. Derde heat: 1. Zwitserland 6 min. 41.9 s4 2. Italië 6 min. 50.2 sec.; 3. Hongarije 6 min. 58.8 sec. Eerste heat. In de eerste heat voor dit nummer start ten de Hollanders Kramer en Jens tegen Brazilië, Zwitserland, België en Polen. Da delijk na den start hebben Polen en Brazi lië de leiding. Na 300 meter is de volgorde nog ongewijzigd, alleen beginnen de Hollan ders hun achterstand in te loopen, maar ook in de kopgroep wqrdt hard gestreden, 200- dat de spurts van de Hollanders niet veël daadwerkelijk succes hebben. Op 800 meter liggen de beide landgenooten ver achteraan. Polen behoudt rustig roeiend de leiding, ge volgd door Brazilië en Zwitserland op éêh lengte. Dan begint Zwitserland op te ko men. Brazilië wordt gepasseerd, hetgeen ook België doet. Holland blijft vele lengten ach ter. In deze volgorde komt geen verande ring meer, zoodat Polen de heat wint in T min. 29.9 sec. Holland kwam op vele lengten als vijfde binnen in den tijd van 7 min. 48 sec. De tweede heat. In de tweede serie, waarin de ploegen startten van Hongarije, Uruguay, U.S.A. en Denemarken werd een grootsche strijd ge leverd tusschen de crews van Denemarken en Hongarije. De Hongaren wisten tenslotte te zegevieren in den prachtigen tijd van 7 min. 19 sec.; tweede werd Denemarken met miniem verschil in 7 min. 19.1 sec. Mej. Machata (Japan) en mej. Genenger (Duitschland) resp. Ie en 2e in de finale 200 meter schoolslag, wenschen elkaar geluk.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5