'Buitenland Ünchtuaatt Binnenland de verdwenen zweedsche ambulance. Zwaar onweer Glimlachje over de wedstrijd hooren. Bovendien kan men daar ongehinderd zeker drie-vierae van het parcours met zijn oogen volgen en iy, die over 'n kijker beschikken, zullen zelfs kunnen zien, wie aan den kop liggen en wie wegvluchten. Bridge. WEDSTRIJD ORANJE-HOTEL. Gisteravond had in het Oranje-hotel te Bergen de vierde bekerwedstrijd plaats. De belangstelling was weer grooter dan de vo rige maal. Er werd nu gespeeld aan tien ta fels, waardoor de wedstrijd iets langer duur de dan gewoonlijk. Gelukkig was de uitslag na afloop snel berekend en konden de prij zen worden uitgereikt. Er is ook op dezen avond zeer geanimeerd en sportief gespeeld. De uitslag was als volgt: Oneven-lijn, 10 paren: 1. mevr. van Gulik en dr. H. Heringa te Alkmaar-Stompetoren 32 H p.; 2. de heer en mevr. H. Jansen te Alkmaar 40 p.; 3. de heeren F. v. d. Molen en G. L. v. d. Post te Alkmaar 42 p.; 4. de heer en mevr. Over te Egmond aan Zee 49 punt. Even-lijn, 10 paren: 1. de heeren J. Vink en J. H. Voort te Alkmaar 39 p.; 2. de heeren L. Trijbetz en A. Visser te Alkmaar 43^ p.; 3. de heeren Dormits en Levie te Bergen 47 p.; 4. de heeren S. v. d. Molen en J. Feitsma 48 p. Zwemmen. TWEE DEENSCHE ZWEMSTERS OVER DE GROOTE BELT. Kopenhagen, 11 Aug. Een prach tige prestatie heeft de 17-jarige Deensche zwemster Jenny Neumersgaardt geleverd, door de Groote Belt over te zwemmen. Des morgens voor zeven uur al startte de zwemster van de Noordpunt van het eiland Langeland en kwam des middags om vier uur in Koersoer aan land. Zij heeft dezen in rechte lijn 21 K.M. metenden afstand afge legd in rond negen uur, waarmede zij het Deensche lange afstand zwemrecord op haar naam bracht. Zij heeft zich echter slechts kort in het bezit van dit record mogen verheugen. De nieuwe houdster van dit record werd de Densche zwemster Johanne Kraghk die den 25 K.M. langen afstand tusschen het eiland Moen en het eiland Seeland in den tyd van 13 uur aflegde. Beide prestaties werden onder gunstige weers- en windomstandigheden geleverd. Schaken. HET SCHAAKTOURNOOI TE NOTTINGHAM. Euwe wint van Vidmar, Lasker wint van Bogoljnbow. De uitslagen van de partijen, welke gis teren in de tweede ronde van het interna tionale schaaktoumooi te Nottingham zijn gespeeld, luidden: CapablancaAljechin afgebroken. Tylor wint van Tartakower. Lasker wint van Bogoljubow. Rechesvsky remise met Winter. Thomas remise met Alexander. Botwinnik remise met Fine. Vidmar verliest van Euwe. Flohr vrij. De afgebroken partij uit de eerste roftde tusschen Bogoljubow en Tylor werd door Bagoljubow gewonnen. Kolven. HET GOUDEN JUBILEUM VAN OP MAAT TE ZUIDSCHARWOUDE. Nationale kolf wedstrijden. Dinsdag werden de nationale kolf wed - strijden ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de kolfclub Op Maat te Zuidschar- woude voortgezet 's Avonds te ongeveer zes uur waren de wedstrijden afgeloopen. Van de ongeveer 190 ingeschreven kolvers had den toen 160 kolvers hun partijen gespeeld. De rest was niet opgekomen. 's Avonds te half negen werd in een ge zellig e bijeenkomst van de leden van Op Maat met hunne dames en vele genoodig- den, waaronder drie hoofdbestuursleden van dan Nederlandschen kolfbond, de heeren van der Weijden, de Ridder en Kalker, al lereerst de uitslag van deze bij uitstek ge slaagde kolfwedstrijd bekend gemaakt, na dat allen, die hun medewerking aan het welslagen van dit feest hebben verleend door den vice-voorzitter, den heer J. Kra- ®w, werden bedankt. Mededeeling werd oog gedaan van de ontvangen bloemstukken van diverse kolfsclubs. Er waren er niet minder dan zes. De wedstrijd is schitterend geslaagd, zeide de heer Kramer verder in zijn openingswoord, waarin hij allen harte lijk welkom heette. De uitslag van deze vijfdaagsche kolfwed- strijd was als volgt: Gummiballen, eerste klasse: le pr. PMo lenaar, Op Maat te Zuidscharwoude, 158 p. Aan dezen len prijs was tevens verbonden dat Op Maat een zilveren beker, geschon ken door dr. Wilmink, veroverde. 2« Pr. C. Langendijk Pzn., Vriendenkring Noordscharwoude, 149 p.; 3e pr. P. Gel- der, Volharding te Oudkarspel, 148 p.; serie us P. Langendijk Czn., Volharding te Oudkarspel, 96 p. Tweede klasse: le pr. C. Visser, Ons Ge ulen te Hoogkarspel, 138 p.; 2e pr. J. van Steen, Over de Helft, Nieuwe Niedorp, 1" p.; 3e pr A Houter, Venhuizen, 138 p., u* loting met Hooiboer te Spanbroek en A. #n te Oudkarspel; serieprys W. Bronk- r)rst' AJ.W. te Venhuizen, 92 p., na loting p Kist te Noordscharwoude. Oerde kiasSe: le pr. P. Schoorl, Op Maat Zuidscharwoude, 13 p.; 2e pr. S. Timmer- Vl?1- Vriendenkring te Noordscharwoude, 128 P.; 3e pr. Jb. Strijbis, Onder Vrienden e .Oudkarspel, 127 p.; serieprÜB N. Haring- fcuizen, De Ridder St. Joris te Berkhout, 90 Punten. Sajetballen: eerste klasse: le pr. Jb. Doiuit, T.O.G.I.D.O. te Krommenie, 141 p.; 2e pr. Joh. Dil, Zaanstreek te Koog aan de Zaan, 132 p.; serieprys: H. Ero, Mik Wis te Koog aan de Zaan, 87 p. Tweede klasse: le pr. P. Toepoel, Over de Helft te Nieuwe Niedorp, 113 p.; 2e pr. J. G. van Tongeren, T.O.G.I.D.O. te Krommenie. 110 p.; 3e pr. D. Blaauboer, Barsingerhorn, 108 p.; serieprys H. Kuiper, Vriendenkring te Noordscharwoude, 87 p. Extrapryzen: hoogste aantal punten bui ten de gewone prijswinnaars: G. Hop, Vrien denkring te Noordscharwoude, 147 p.; prijs voor de meeste twaalven in eerste en twee de serie: J. Schrieken, Onder Vrienden te Oudkarspel, met 4 twaalven; hoogste series, eerste klasse, eerste serie: Th. Roosje, Sta Vast te Grootebroek, 47 p.; tweede serie: J. J. Reyne ;wno5:14. é.ëF enenxenxenx C. de Vries, Recht Door te Alkmaar, 53 p.; Tweede klasse, eerste serie: J. J. Reijne, Op Maat te Zuidscharwoude, 52 p.; 2e serie: P. Boon, Op Maat te Zuidscharwoude, 52 p.; Derde klasse, eerste serie: S. Ton, Volhar ding te Oudkarspel, 47 p.; 2e serie Alb. Boon te Alkmaar, 47 p De prijzen voor de hoogste kolvers van Op Maat waren voor J. Kostelijk, P. Goet en P. Glas De twaalvenprys voor de eerste serie was voor L. Hagenaar, Recht Door te Alkmaar, 3 twaalven, na loting met G. Langendijk te Oudkarspel. De twaalvenprys voor de tweede serie werd na loting met D. Desmeth te Groote broek en J. Hart te Nieuwe Niedorp toege wezen aan Groenewoud, De Vier Eenen te Spanbroek, met 3 twaalven. De elvenprys der eerste serie werd ge wonnen na loting met nog 12 anderen door J. Leeuwrik, Op Maat te Zuidscharwoude, met 2 elven. De elvenprys der tweede serie viel ten deel aan P. Couwenhoven te Koog aan de Zaan met 3 elven. De elvenprys voor eerste en tweede serie tesamen werd na loting met den beschikbaarsteller Jb. de Geus, gewon nen door W. Bakker te Noordscharwoude, die beiden 4 elven hadden geslagen. De schoonste twaalf werd geslagen door J. de Groot te St. Maartensbrug. De poedelprijs viel ten deel aan den heer W. C. Bouman, die het bestaan had, zes poedels te slaan in de twee eerste series. Na deze prijsuitreiking voerden nog ver scheidene heeren het woord. De heer van der Weyden namens het hoofdbestuur van den Nederlandschen kolfbond en de heer Ero namens de Zaanstreek en Mik Wis, wel ke beide sprekers hun woorden lieten ver gezeld gaan van keurige bloemstukken. Ook de heer du Burck sprak nog een woordje. De uitslag van de attracties waren: Sjoelbak: le pr. W. Kuyt, 92 p.; 2e pr. G. van Ryn, 90 p.; 3e pr. P. Koeman, 88 p. Schieten: le pr. M. J. Ridder, 35 p.; 2e pr. J. Keizer te Noordscharwoude, 34 p.; 3e pr. van Dam te Utrecht, 33 p. Kegelen: le pr. P. Koeman 38 p.; 2e pr. Jb. Bronder, 37 p.; 3e pr. K. Langendijk, 37 punten. Spijkerslaan: le pr. A. Scholte; 2e pr. N. J. de Boer. Vlotbrug: le pr.M. J. Ridder, 159 p.; 2e pr. J. Keizer 156 p.; 3e pr. Jb. Gelder, 154 p. De avond werd verder gevuld door het bekende duo Daan Pool en Tommy Bouman. die er wel in geslaagd zijn een gezellige sfeer te scheppen. De aanwezigen hebben zeer zeker genoten van al hetgeen door deze beide artisten werd geboden. Op Maat kan op een zeer goed geslaagde herdenking van het 50-jarig bestaan terug ze in, welke heeft bijgedragen tot meerderen bloei van het kolfspel. TWEE KANOVAARDERS VERMIST. Waarschijnlijk verdronken. Men heeft nog steeds geen nader nieuws ontvangen omtrent het lot van twee, resp. 17 en 25 jaar oude kanovaarders, beiden uit Luik afkotutig, die Zondagmiddag met een kleine kano te Knocke in zee gestoken waren. Tegen den avond zag men van het strand met een verrekijker een omgeslagen bootje op de golven drijven. De reddings diensten van de Oosterkust en van Vliasin- gen werden gewaarschuwd, doch der.en vonden niets. De zee was zeer woelig, zoo dat men vermoedt, dat de beide jongelieden verdronken en weggespoeld zijn. HET AMERIKAANSCHE ESKADER IN EUROPA. President Roosevelt heeft gister tegen gesproken. dat op de bespreking, die hij Maandag met admiraal Standley heeft ge voerd, de kwestie tot weder-stationneeren van een eskader der Amerikaansche vloot in Europa zou zijn besproken. Hij voegde hieraan nog toe, dat de kwes tie niet aan de orde is. DE CHINEESCHE BURGEROORLOG- Tsjang Kai Sjek wil vreedzame oplossing. De laatste verzoeningspogingen tusschen Nanking en Kwangsi zijn zonder resultaat gebleven. Maarschalk Tsjang Kai Sjek schijnt echter voornemens te zijn het uiterste in het werk te stellen cm alsnog tot een vreedzame opiossing van de moeilijkheden tekomen. Intusschen gaan de Kwangsi- leiders voort met het versterken der troepen aan de grenzen van Kwangsi, ter wijl zij ook den uitvoer van levensmiddelen uit hun gebied hebben verboden. Tenge volge van de steeds grooter wordende bank- biljettenomloop doet zich echter een sterk stijgen der prijzen in Kwangsi gevoelen. De Kwangsileiders hebben zich verder gedwon gen gezien den militairen dienstplicht, dien zij hadden ingevoerd, weer op te heffen, aangezien deze van den kant der bevolking te grooten tegenstand ontmoette. De spanning tusschen Nanking en Kwangsi. Maarschalk Tsjang Kai Sjek ia gister per vliegtuig te Kanton uit Koeling aange komen, teneinde een laatste poging te on dernemen door onderhandelingen de span ning met Kwangsi uit den weg te ruimen. Wanneer deze onderhandelingen mochten mislukken verwacht men, dat Tsjang Kai Sjek persoonlijk de leiding op zich zal nemen van een strafexpeditie tegen de op standige generaals. FASCISTENLEIDER UITGEWEZEN IN MEXICO. Generaal Nicolas Rodriguez, leider van de verboden fascistische en anti-semitische organisatie, de „goudhemden", in welker gesloten hoofdkwartier de politie eergiste ren een inval heeft gedaan, is gisteren per vliegtuig gedeporteerd naar El Paso in Texas. HONGER ONDER DE ESKIMO'S. Moeten hun honden opeten. Onder de Eskimo's van Alaska is een hongersnood uitgebroken. Zij zijn genood zaakt hun honden te eten, terwijl deze die ren hun eenig middel van vervoer zijn. Het adviesjacht „Northland" heeft van de re geering te Washington opdracht ontvangen van Nome naar Kaap Warrow te vertrekken met 100 ton meel, vele tonnen spek, ham, conserven en olie om aan de Eskimo's uit te deelen. DEENSCH VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN. Opvarenden verdronken. Volgens berichten uit Reykjavik wordt sedert den zwaren storm die in den nacht van Zaterdag op Zondag verschillende vis- schersvaartuigen op zee heeft verrast, een IJslandsche visschersboot met een uit 18 koppen bestaande bemanning vermist. By het zoeken naar het vermiste vaar tuig heeft men een reddingsboei en nog eenige andere voorwerpen gevonden, die van de verdwenen boot afkomstig zijn. Men had gehoopt, dat de bemanning van het schip door een ander vaartuig aan boord zou zijn genomen, doch acht dit thans uit gesloten, zoodat wel aangenomen moet worden, dat de bemanning om het leven ge komen is. FOLITIFMAN PLOTSELING WAANZINNIG. Schiet op de menigte. Een brigadier van politie, Michel Kulcsar geheeten, is te Boedapest plotseling tijdens zyn dienst krankzinnig geworden. De man trok zyn revolver en schoot die leeg op de in de hoofdstiaat der stad wandelende menigte. Wonder beven wonder werd nie mand gewond. OM ENGELSCH—JAPANSCHE TOENADERING. De het eerst door de Asahi Sjimboen be pleitte toenadering tusschen Japan en En geland. wordt thans door de Djidji Sjimpo besproken.. Dit blad, dat grooten steun ge niet in zakenkringen, is van meening. dat een EngelschJapansche toenadering gerechtvaardigd zou worden doordat een mogelijke botsing tusschen Engeland en Ja pan zou worden voorkomen of althans ver zacht. Het blad wijst erop, dat Japan zich ontwikkelt met een gestadig toenemen zij ner bevolking, zoodat zijn eischen ten aan zien van grondstoffen en nieuwe markten volkomen natuurlijk zijn. Wanneer een sa menwerking met Japan werkelijk ge- wenscht wordt door Engeland, dat de grootste natuurlijke hulpbronnen tot zyn beschikking heeft en de grootste markten ter wereld, gelooft de Djidji Sjimpo, dat Engeland in staat zou zijn haar tot stand te brengen en den regel van leven en laten leven met Japan zou kunnen doen gelden met de minst mogelijke offers. De Engelsch - Japansche handelsgeschillen, aldus meent 't blad verder, zouden geregeld kunnen wor den zonder dat het Britsche rijk als geheel eenig offer brengt, maar het blad betwijfelt of Engeland zich op de juiste wijze reken schap geeft van de realiteit in den interna tionalen handelstoestand en den vooruit gang van den Japanschen buitenlandscher. handel. Tenslotte schrijft het blad, dat een waarachtige Engelsch—Japansche toenade ring alleen tot stand kan worden gebracht op den voet van gelijkheid en dat 'n verne derende houding jegens Engeland onmoge lijk geacht moet worden. BRAND IN KRANKZINNIGENGESTICHT IN DE VER. STATEN. Te Mount Pleasant in Iowa heeft een felle brand het daar gevestigde krankzinnigen gesticht totaal in de asch gelegd. Dank zy de samenwerking tusschen de brandweer en 5000 burgers der stad is men er in geslaagd een duizendtal zenuwzieken, die in het gesticht opgenomen waren, te redden. Zy verkeerden in meelij wekkenden toestand. DE BEWAPENINGSWEDLOOP. Japansch minister van buitenland- sche zaken voor versterking na tionale defensie. De minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft in een uiteenzetting van de buitenlandsche politiek van het Japansche kabinet gewezen op de noodzakelijkheid van herziening der betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet Unie in het Verre Oosten. Hiertoe was het echter in de eerste plaats noodig, dat de Japansche strijdkrach ten in Mandsjoekwo even sterk waren als de Russische strijdkrachten in het Verre Oosten. De versterking der nationale verde diging achtte Arita dan ook een dringende zaak. Politieke kringen leggen deze verklaring zoo uit, dat Arita, na tot nu toe een gereser veerde houding te hebben getoond, thans zijn instemming heeft betuigd met de poli tiek van den minister van oorlog, Terautsji, die sedert maanden een campagne voert voor verhooging der militaire credieten, waartegen Babal, de minister van finan ciën zich verzet. Sommige waarnemers voorspellen als ge volg van deze verklaring een komende ka binetscrisis. NOODWEER BOVEN ZWITSERLAND. Hevige onweders hebben aanzienlijke schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Tal van rivieren zijn buiten de overs getreden. Op verscheidene plaatsen heeft men de hulp van de brandweer moe ten inroepen. Geruchten omtrent de verblijfplaats. Prins Karei heeft als president van de Zweedsche ambulance in Abessinië. port uitgebracht over het lot van de Zweedschen ambulance in Abessinië. Daaruit blijkt, dat omtrent de tegen woordige standplaats verluidt, doch slechts bij geruchte, dat de ambulance zich tusschen Addis Abeba en de grens van den Soedan bevindt. Men vreest dat de ambulance door een Abessinisch hoofdman gedwongen is dienst te blij ven doen by een Abessinische troepen- afdeeling. De leider der Zweedsche ambulance, Hy- lander, heeft uit Kenya een telegram ge zonden aan het bestuur van het Zweedsche Roode Kruis, waarin hij mededeelt, dat de geheele uitrusting der ambulance verloren is of achtergebleven. Acht leden van deze ambulance bevinden zich te Marsabit, waar ook vier leden van het Noorsche Roode Kruis zyn aangekomen, evenals een zekere heer Smith van het Abessinische Roode Kruis. De ambulance is door een Abessinisch escorte door gebieden geleid, welke zich nog niet in handen der Italianen bevinden. DE WEG TERUG Elk huis een bomvrije kelder; plan van de Zwltsersche regeering. Volgens het „Journal de Geneve" zal de Zwitsersche regeering binnenkort aan het parlement voorstellen om bom- en gasvrije kelders voor elk huis in Zwitserland ver plicht te stellen. Tevens zal worden voorge steld, om in de dichtst bevolkte wijken der Zwitsersche steden openbare schuilplaatsen tegen aanvallen uit de lucht op te richten. MUNITIE DIE VOOR ABESSINIE BESTEMD WAS. Maar niet verder kwam dan de ha ven van Antwerpen. Een drietal maanden geleden heeft de Nederlandsche pers melding gemaakt van de „Sancta Maria", een boot die met een la ding munitie door een Finsche firma gele verd, op weg was naar Ethiopië, op het oogenblik dat Addis Abeba door de Ita lianen werd ingenomen. De „Sancta Maria" met zyn gevaarlijke lading werd vanuil verschillende buitenlandsche havens door gezonden. Toen kwam het schip de Schelde opvaren om andere lading, evenwel geer. munitie, te Antwerpen aan boord te nemen. De toelating werd door de Belgische over heid verstrekt, met verlof tot overlading de springstoffen in lichters en onder uit drukkelijk voorbehoud, dat de boot een paar dagen nadien de springstoffen terug aan boord zou nemen en zee kiezen. Dc „Sancta Maria" vertrok evenwel zonder zulks te doen en liet de lating springstoffen in de lichters achter. Inmiddels brak de staking in de haven van Antwerpen uit met het gevolg, dat door de overheid niet han delend kon worden opgetreden. Toen de staking was afgeloopen, zyn de autoriteiten tegen de firma opgetreden. Deze trachtte evenwel onder allerlei voorwendsels uitstel te winnen. Feitelijk kan de Finsche fabriek, die van Ethiopië betaling voor de leveran tie munitie heeft ontvangen, de lading niet terugnemen. Men weet derhalve niet, wat men met de munitie moet aanvangen, daar zij feitelijk aan Ethiopië toebehoort. De Bel gische overheid heeft inmiddels de toelating ingetrokken en aan de invoerende firma opgedragen, dat de lading, waaronder bom men voor vliegtuigen, geweren, e.a., over- wijld het land moet verlaten en dat de la ding bij geval van niet oogenblikkelijke verwijdering in beslag genomen en vernie tigd zal worden. Thans vernemen wij, dat de „Sancta Maria" de lading onverwacht is komen te rughalen, zulks voor een nog niet bepaalde bestemming DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Hedenmorgen te 6.50 uur is de Kievit van Schiphol vertrokken voor den tocht naar Indië. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze reis met de Kwak te maken, in plaats van deze machine is evenwel de Kievit ge start. Voor deze reis hebben de volgende pas sagiers geboekt: Twee Amsterdam-Allaha- bad, twee Amsterdam-Boedapest, twee Athene-Karachi, drie Penang-Medan en éér. Singapore-Batavia. Medegenomen is 220 Kg. briefpost, 12 Kg. pakketpost en 130 Kg. vracht. Om 9.05 kwam het vliegtuig te Leipzig vanwaar het om 9.35 weer vertrok, na nog 49 kilo vracht en 130 kilo post te hebben bijgeladen. De Edelvalk, uitreis, is gister te Bangkok aangekomen; de Perkoetoet, thuisreis, kwam te Athene; de Nachtegaal, eveneens op de thuisreis, is te Djask geland. De Dajak (uitreis) is heden te Bandoeng aangekomen. VLIEGTUIGONGELUK IN DE V. S. Inzittenden omgekomen. Een vliegtuig, dat de „Evening Hournal of Albany" vervoerde, is tijdens een zwaren onweerstorm neergestort. De twee inzitten den werden gedood. K. L. M.-VLIEGTUIGEN NAAR SPANJE? Vragen van den heer Schalker aan den minister. Voorts heeft de heer Schalker de vol gende vragen gericht tot den minister van justitie: 1. Is den minister bekend, dat hier te lande verblijft een Spanjaard, zich noe mende Morenos of Morenas, die, ten behoe ve van de tegen de wettige Spaansche re geering rebelleerende militairen aldaar, ge poogd heeft vliegmachines bij de K. L. M. aan te koopen en naar Spanje te doen ver anderen. 2, Is den minister bekend, dat, na het mislukken van deze poging door het tijdig ingrijpen der regeering, bedoelde Span jaard zich naar Engeland heeft begeven, teneinde aldaar met hetzelfde doel K. L. M.- machines, die verzocht zijn aan de British Airways of aan deze verkocht worden, van deze laatste maatschappij terug te koopen? 3 Is den minister bekend, of de in de vo rige vraag bedoelde reis is ondernomen met medewerking van verantwoordelijke personen in het bestuur van de K. L. M.T 4 Is de minister bereid, in overeenstem ming met de herhaaldelijk door de regee ring bij uitzettingen van vreemdelingen ge geven otiveering, dezen vreemdeling, die in Nederland materiaal voor het voeren van een opstand tegen het wettig gezag in Spanje komt koopen, onmiddellijk uit het land te verwijderen als zich schuldig ma kende aan politieke werkzaamheid, en maatregelen te nemen, dat rechtstreeks noch zijdelings vanuit Nederland hulp wordt geboden aan de in opstand zijnde Spaansche fascisten? NOODLANDING DIE GOED AFLIEP. Tijdens onweer in de omgeving van Apeldoorn. Gisteravond omstreeks half zeven is dc sportvlieger van Goens, uit Apeldoorn, die met zyn toestel op het vliegveld te Teugc, gelegen tusschen Apeldoorn en Deventer wilde landen, door het plotseling opkomend noodweer overvallen. Dichte regenbuien maakten het onmogelijk op het vlieg veld te dalen. Te omstreeks zeven uur heeft de bestuurder van het toestel op een afge - maaiden roggeakker van het landgoed „Kievitsdel" te Wiesel, gemeente Apel doorn, een noodlanding gemaakt, welke een vlot verloop had. Nauwelijks was het toe stel aan den grond of de bliksem sloeg in een op enkele meters afstand opgetaste rog- gemijt, welke in vlammen opging. Hedenmorgen te negen uur is het toestel opgestegen met bestemming voor Teuge. Tusschen Zutphen en Deventer, zóó zwaar als in geen 15 jaar voorgekomen. Het onweer, dat gister tusschen 5 en 7 uur boven Kennemerland dreigde, heeft zich in groote kracht ontwikkeld boven Amsterdam en omgeving. Maar nog zwaar der woedden de elementen boven de IJsel- streek, waarbij vooral de gemeente Voorst ernstig werd getroffen. Het onweer woed de zóó hevig als men in geen 15 jaar had waargenomen. Het ging gepaard met ster ke wervelwinden, zware hagelbuien en wolkbreukachtige regens, zoodat weldra de wegen en straten blank stonden. Over al vielen boomen en takken over den weg o.m. op den rijksweg De ven ter-Apeldoorn, waardoor het verkeer ernstig gestagneerd werd. De bliksem was niet van de lucht en doorkliefde onophoudelijk het zwarte wol kendek. Op den rijksstraatweg te Twelloo viel een zware lindeboom dwars over den weg, zoodat het verkeer uit de richtingen Deventer en Apeldoorn door het dorp Twelloo moest worden geleid. De wind had zoo n groote kracht, dat op verschil lende plaatsen boomen werden ontworteld, terwyl te Twelloo de dakpn van d- wo ningen van Hartgers en Biljart vrijwel alle pannen verloren. Te Wilp-Achterhoek sloeg het hemel vuur in de boerderij van W. Hekkert. In korten tijd stond alles in lichter laaie. Het vee, dat op stal stond, kon met moeite worden gered. De inboedel ging vrijwel geheel verloren. Verzekering dekt de schade. Te Wilp sloeg de bliksem in de boerderij De kleine Lathmer, bewoond door de fa milie Broekhof. Het vuur verspreidde zich in het hooi, doch door onmiddellijk spuiten heeft men verdere uitbreiding weten te voorkomen, zoodat de boerderij gespaard bleef. De familieleden, die op den akker aan den arbeid waren, konden nog bijtijds een klein kind uit de woning in veiligheid brengen. Verder werd te Welsum een boerderij een prooi der vlammen, zoodat de gemeen te Voorst wel zeer zwaar werd getroffen. Langen tyd viel <Jè regen in richte stroomen neer, waardoor het te velde staande koren opnieuw ernstig heeft geleden. De wervelwind richtte op vele daken groote verwoestingen aan door alle pan nen mee te nemen, waardoor de huizen aan het neergutsende hemelwater waren blootgesteld en bedden en huisraad door drenkt werden. In tal van huizen stond het regenwater tien tot vijftien centimeter hoog. De totale aangerichte schade is nog niet te overzien. Wat? Dat had ja toch moe ten zeggen, toen we nog op den grond atondenl

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7