SMET Sirsis fabrieksbrand te tegelen. deel bemanning motorschip aangehouden. minister van lidth de jeude te amsterdam. geschenk aan den nederlandschen staat. de verlaging van huurbijslag. I De winnaars in den Olympischen 2 K.M. tandemwedstrqd verlaten na de huldiging het stadion te Berlijn. Links de Nederlanders Ooms en Leene die tweede werden, midden de Duitsche renners (Olympisch kampioenen), rechts de Franschen die den derden prjjs behaalden, gelegenheid zijn een behoorlijke goedkoope woning te betrekken, compensatie ontvan gen in den vorm van verhooging van het steunbedrag. Ten aanzien van de standaardloonen vraagt het C.N.V.-bestuur, deze belangrijk te verhoogen. Een standaardloon van 20 in de eerste klasse, dalende tot 12- in de ne gende klasse, beteekent niet alleen voor deze personen een extra-verlaging met een aanmerkelijk bedrag, maar tevens, dat zij in vele gevallen financiëel in slechter con ditie zullen komen dan diegenen, die door het Armbestuur worden geholpen. Verhoo ging van dit standaardloon acht het bestuur ook noodig om de volgende redenen: Deze nieuw te vormen groep, waarin zich vele vakarbeiders bevinden, kan in elk ge val gelijk gesteld worden met ongeschoolde arbeiders. Het lijkt ons redelijk, dat het standaardloon dezer personen niet lager ge steld wordt dan de loonnorm der onge schoolden. Deze ligt in de verschillende ge meenten nog belangrijk boven de hiervoor genoemde bedragen. Met groote voldoening heeft het C.N.V.- kennis genomen van het rondschrijven, waarin de minister zich in beginsel bereid verklaart gelden beschikbaar te stellen voor aanbouw van woningen met een lagen huurprijs. Het spreekt den wensch uit, dat het zijne excellentie gelukken zal, dezen aanbouw in belangrijke mate te stimuleeren. Tenslotte dringt het bestuur er nogmaals bij den minister op aan, het verhoogde per centage in elk geval te doen aanvangen bij het derde kind. Te Deventer. Te Deventer is een fabrieksschoorsteen aan de Handelskade door den bliksem ver nield. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij gelukkig niet te betreuren. In noordoost-Noordbrabant, in het dorpje Empel, is de bliksem gesla gen in de groote schuur van den landbou wer A. H. de Bekker. In een oogwenk stond deze in lichter laaie. De inhoud van de schuur, bestaande uit 60.000 pond hooi, landbouwwerktuigen, 'n prachtigen stam boekstier en vijf varkens, ging in het vuur verloren. De hooiberg, die naast de schuur stond en 40.000 pond bevatte, werd door het vuur aangetast en ging eveneens in Vlammen op. De brandweer van 's Hertogenbosch, die in de nabijheid aan het oefenen was, spoedde zich naar den brand en nam het blusschingswerk ter hand. De groote hooi- voorraad, welke geheel uit elkaar gehaald moest worden, heeft den blusschers eenige uren arbeid geleverd. Eerst laat in den avond was men met het nablusschen ge reed. Ook te Ammerzoden sloeg de bliksem in, en wel in de woning van de kinderen van den Oord. Er ontstond echter geen brand. Door den bliksem getroffen en gedood. Tijdens het onweer, dat gister in den vooravond gedeeltelijk boven Amsterdam, doch in heviger mate in de omgeving der hoofdstad heeft gewoed, is omstreeks half zes een te Zaandam woonachtige 34-jarige man, die op een motordriewieler in den Grooten IJpolder reed, bij den Noorderweg door den bliksem getroffen en gedood. Ploeger gedood. De 24-jarige C. Zandee die in den Goe- schen polder aan het ploegen was, is door den bliksem getroffen en gedood. Noodweer boven Overschie. Tijdens het onweer boven Overschie en de daarmee gepaard gaande hevige regen buien, zijn de kelders in Schiewijk aan de Zestienhovenschekade en op de Kleinpol- derkade ondergeloopen. Hagelbuien te Amersfoort. Boven Amersfoort ontlastte zich een hevig onweder, dat met zware regens en hagelbuien gepaard ging. De regen en hagel was somwijlen zoo erg, dat de auto's moesten stoppen, daar zjj op 20 M. afstand reeds niets meer zagen. In boomgaarden en op de landerijen heeft de hagel veel schade aangericht. Te Oss. Tengevolge van blikseminslag ontstond er brand in een korenmijt, staande achter de boerderij van den landbouwer van M. in de Witte Hoef te Oss. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in het vuur tot de korenmijt te beperken. Een groote hoeveelheid koren is verloren ge gaan. DE WIJZIGING IN DE STEUNREGELING. Het C. N. V, adresseert. Door het dagelvjksch bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond is aan den minister van sociale zaken een orief gezonden naar aanleiding van de aangekon digde wijzigingen in de steunregeling. Naast verschillende verbeteringen, die door deze wijzigingen in de regeling wor den aangebracht en waarvoor het bestuur gaarne zijn groote waardeering wil uit spreken, worden daarin ook een tweetal maatregelen aangekondigd, die, althans in den vorm, waarin zij in bovengenoemd schrijven worden voorgesteld, bij het C. N. V.-bestuur toch wel ernstig bezwaar ont moeten. Het betreft de afschaffing van den huur- bijslag en het star.daardloon, dat is vastge steld voor personen, die geacht moeten worden, tengevolge van langdurige werk loosheid niet meer tot het beroep, dat zij eertijds hebben uitgeoefend, te behooren. Ten aanzien van de afschaffing van den huurbijslag meent het C.N.V.-bestuur er op te moeten wijzen, dat, ook al worden alle maatregelen genomen, die worden aangege ven, het redelijk peil, waarop de huren moeten komen, in het bijzonder in die ge meenten, waar door aanbouw van nieuwe woningen met lage huurprijzen de woning markt moet worden verruimd, eerst na verloop van eenigen tijd zal worden be reikt. De betrokken arbeiders kunnen op dit proces geen invloed uitoefenen. Het lijkt het bestuur derhalve billijk, dat tot het ©ogenblik dat dit doel bereikt is, de werk- loozen, die den huurbijslag gedeeltelijk of geheel zullen derven, zonder dat zü in de In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur ewrd door buurtbewoners ontdekt, dat brand ontstaan was in de Nederlandsche Weverij, directeur de heer Vohs uit Mün- chen-Gladbach, gelegen aan den Venlo- schen weg te Tegelen. De politie requireer- de onmiddellijk de brandweer van het mis siehuis te Tegelen. Deze was zeer spoedig ter plaatse en tastte het vuur krachtig aan. Aan haar kordaat optreden is het te dan ken, dat het grootste gedeelte van dit fa- brieks-complex waarin tevens de Neder landsche Metaalwarenindustrie is gevestigd behouden kon blijven. Het gedeelte waar in de Nederlandsche Weverij is gevestigd, brandde geheel uit. Een groote voorraaa stoffen is verbrand. Ook is een aantal ma chines verloren gegaan. Tengevolge van dezen brand zijn dertig arbeiders zonder werk gekomen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De rivierpolitie te Rotterdam heen een kapitein, een stuurman, een machinist en 'n stoker, die deel uitmaken van de beman ning van een Rijnmotorschip, aangehouden. De vier mannen hebben zich gedurende den laatsten tijd herhaaldelijk schuldig ge maakt aan diefstallen van goederen ten nadeele van den verzender. De stuurman blijkt de hoofddader te zijn. Bezichtiging van de nieuwe auto matische verkeers-lichtsignalen. De minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, heeft heden, in ge zelschap van enkele hoofdambtenaren van zijn departement, geruimen tijd in de hoofdstad vertoefd, teneinde zich op de hoogte te stellen van de werking en prac- tische toepassing van het automatische ver- keerssignalen-systeem. Een kostbare muntenverzameling. Ter voldoening aan een wensch van wij- An A U fchtÊeno°t heeft mevrouw de wed A. A. Hulshoff Pol, geb. Hofmann, te Sche- veningen, aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aangeboden, ter plaatsing m het koninklijk penningkabinet, een verza- meling gouden munten van Nederlandsch- Indië. Hieronder bevinden zich munten van Java en Sumatra uit het Hindoe-tijdperk, een uitgebreide reeks munten van het rijk Pasesh en van het Atjehsche rfjk en een gouden ronde plaat van het eüand Loeang. Deze verzameling, welke ten deele uit stuk ken van groote zeldzaamheid bestaat, vormt een welkome aanwinst voor het penningkabinet. De minister va:i onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de schenking den oo gaarne aanvaard er deswege dei; oprec i en dank der regeering be'uigd. Vragen aan den minister. De heer Steinmetz heeft aan den m'n's'^ van sociale zaken de volgende viagen 1. Is het juist, dat de minister dd. 31 Juli 1936 aan de gemeentebesturen, een ^'rt laire heeft gericht, waarin o.m. wor - degedeeld, dat de huurbijslag op den steu aan werkloozen wordt ingetrokken, dien verstande, dat hij met ingang yan Augustus 1936 tot 1/3 wordt teruggebracht^ 2. Indien vraag 1 bevestigend moe wor den, is de minister dan bij nader overwegen niet van oordeel, dat invoering van dezen maatregel, op de wijze als in bedoel e cir culaire aangegeven, op zóó korten termlJ tot tal van moeilijkheden aanleiding a geven, die dood opschuiving van genoem den datum wellicht kunnen worden verme den en bereid tot opschuiving van den a- tum van 30 Augustus 1936 tot nader te be palen tijdstip? AMERIKAANSCHE KRUISER STELT BEZOEK UIT. De „Quincy" blijft in de Spaansche wateren. De Amerikaansche kruiser „Quincy', die een bezoek zou brengen aan Amsterdam en gister zou merer aan de steigers van de HollandAmerika Lijn, is niet gekomen. Het schip heeft n.L bevel gekregen, voor- loopig in de Spaansche wateren te blijven, in verband met de troebelen op het schier eiland. Het bezoek is voor onbepaalden tijd uitgesteld. EEN ONNADENKENDE FIETSER. Legde zijn beurs op het zadel en ging weg. Een bewoner van de Kerkstraat te Am sterdam wilde gistermorgen even zijn rijwiel repareeren. Daarvoor haalde hij het sleu teltje van het zadeltaschje uit zijn porte- monnaie te voorschijn, maakte het taschje open, maar werd toen weggeroepen. De man was zoo onverstandig, zijn portemonnaie zoo lang... op het zadel van zijn fiets te leggen. Toen hij terugkwam, was de porte monnaie, waarin een bedrag van ongeveer twintig gulden geborgen was, verdwenen. JONGETJE DOOR EEN VEULEN GETRAPT. Aan de gevolgen overleden. Het 4-jarig zoontje van den landbouwer Van Lonkhuyzen te Zetten kreeg, terwijl het in de weide speelde, een trap van een veulen. Het kind moest onmiddellijk naar het Diaconessmhuis te Arnhem worden ge bracht, waar het aan de gevolgen is over leden. Stad en OmqewMQ NAAR ROOSWJK, TUSSCHENWIJK EN WIJK AAN ZEE. De heer A H. Bijleveld schrijft ons: Prachtig zomerweer zonder een hitte, die afmat; een heerlijk briesje uit noordelijke richtingen begunstigden de excursie van de Natuurhistorische Vereeniging, afd. Alk maar, Zondag l.L Wat is dat duinland schap van Rooswij k en Tusschenwijk, ten W. van Beverwijk, prachtig! En wat een weelde van planten! Een uitgestrekt gol vend, afwisselend hooger en lager duin gebied, geheel begroeid met hooger en lager bosch en met rijken ondergroei van klein goed. Behalve de gewone boomen als Eik en Abeel en Meidoorn, met hier en daar aan plant van b.v. 50-jarige dennen (o.a. de Grove Den) en van Witte Spar, ziet men heel veel die aardige struik met in den voorherfst de prachtige roode vruchten: de Kardinaalsmuts (soms kaalgegeten door rupsen van een motje) en op vele plaatsen een dichten groei van den geweldig steken den Duindoorn. Een van de telkens in groote groepen voorkomende planten was de Gamander of Valsche Salie met haar gele lipbloemen zonder bovenlip (hoewel al dikwijls uitge bloeid), ettelijke rozetten van Hondstong (ook oude stengels met hakerige vruchten, die aan de kleeren bleven hangen); op meer open plekken, graag tegen duinhellin gen, mooi helgele Koningskaarsen; hier en daar in en aan den rand van 't bosch enkele forsche planten van Hennepnetel met witte bloemen; heel wat tamelijk hooge Ligusters, vaak al met onrijpe bessen, af en toe een groepje mooie lange, gele Agrimonia's en paarse Knautia's. Op open plekken zag men overal 't bekend, gele Jacobskruiskruid, vaak kaal gegeten door de oranje-met- zwarte rupsen van de St. Jacobs vlinder. (Trouwens rupsen hadden ook geweldig huisgehouden in een vrij groote Wilgen plantage). In kleine groepjes vond men 't paarse Knoopkruid, de welriekende rose Thijm en de paars-met-witte Steenthijm, de gele Muurpeper en die typische Rosacae: de Kleine Pimpernel met zijn bolvormige kleine groene bloemhoofdjes (sommige bo venste bloempjes nog met de roode penseel- vormige stempeltjes) op langen steel en met zijn mooie gevinde bladeren, waarnaar 't witte Duinroosje (hier ook overrijk verte genwoordigd) wel genoemd wordt. Op voc ïge plekken steken de witte bloempjes van Grasmuur en Knoopige Vetmuur nog net boven t schrale gras uit en niet zelden 5 5 w.y Wilde Aardbeitjes en 't gele TW w vrucht) aan. Ook de forsche Berenklauw met zijn witte en de hooge Pastmaak met zijn gele schermen hielden t ?8 Wat grootere vochtigheid. Dat de laatste Julimaand veel water had gegeven, bleek uit het al rijkelijke voorko men van verschillende zwamsoorten- oa zag men een paar Boleten (B. chrysente- Lachende kampioenen. Dr. Bischoff de Olympisch kampioen in de Starklasse hy de zeilwedstrijden (rechts) arm in arm met den Nederlandschen Olympische* kampioen jollenzeilen, Daan Kagchelland en *(jn begeleider Weise. reon en rufus), de Giftige Knolzwam, mooie hooge Parasolzwammen, de Paarse Ridder, Roode en Bruine Russula's, een Zwavel- melkzwam en eenige kleinere soorten. Het hoogtepunt echter was 't bereiken van 't eigenlijke doel van de lange wande ling: in een niet te droog en niet te dicht bosch trof men opeens die prachtige paars- roode Orchidee met lange spoor (maar zon der geur): Anacamptis pyramidalis, een schitterend sieraad vroeger van ettelijke duinvalleitjes. Veel gelijkt deze Anacamptis op de in noordelijker duinen voorkomende Gymnadenia, maar zij heeft een kortere, breedere, kegelvormige „tros" (eigenlijk: aar) en een dieper in drie slippen ingesne den onderlip. Dat men ook deze eenig mooie Orchidee ontzien moge, evenals Gymnade nia, want beiden beleven zeer slechte tijden! (Onnoodig te vermelden, dat de plant van de excursie niets te vreezen had)! En voort ging de tocht, over hoog en laag. door bosch en struikgewas, ook over kale valleien, die erg van de droogte der vorige jaren geleden hadden. Geel ziet het zand; 't is dan ook veel vruchtbaarder dan in t Noorden, bij Schoort en Bergen, waar (zoo als onze gids, de jachtopziener D. Jansen het schertsend noemde) niets dan „schuur zand" is te vinden. Maar wanneer men van een hoogeren duin top dit schoone duinlandschap aanschouwt met zijn prachtige flora, dan schrikt men, als men naar 't Zuiden vóór zich het abso luut leelijke van onze hooggeroemde tech nische beschaving ziet oprijzen: de kale grauwe muren en torens van 't hoogoven- bedrijf. En als men dan tevens bedenkt, hoeveel schoons dit bedrijf in de eertijds zoo schitterend mooie Breezaap heeft ver nietigd! Gelukkig was het een troost, zei de heer Jansen, dat het door ons thans bezochte landschap toch nog mooier was dan de Breezaap! Juist vloog er een klein vogeltje over de boschjes van Kardinaals muts en Duindoorn: een mannetje van de Grauwe Klauwier (Behalve een enkele duif. had de vogelwereld weinig van zich laten merken). En even tevoren glipte door de struiken 'n prachtige Wijfjeshagedis (bruin er grijs), die door den jongsten deelgenoot van den tocht even werd vastgehouden, om 't schoone, slanke diertje te bewonderen (dat op dat oogenblik voor een poos aan 't eind van zijn krachten was). Op meer dan één plaats hingen of lagen de mooie ranken en diep ingesneden bladen van die prach tige klimplant, de Heggerank, die in twee vormen voorkomt: bij de eene bevatten de groene bloemen alleen meeldraden (even als bij de komkommerplant), bij de andere alleen een stamper, en sommige stengels hingen dan ook al vol met groene en roode bessen. Doch aan elke heerlijkheid komt een eind en wij kwamen weer op den straatweg, die na ons afscheid van onzen vriendelijken, hulpvaardigen geleider, ons naar 't lieve dorp Wijk aan Zee bracht met zijn moder nen en zijn typisch ouderwetschen toren Langs den weg, waar al eerder een meer gewone, ook mooie, maar minder opvallen de. Orchidee zich vertoond had: de Breed- bladige Wespenorchis, naast Hennepnetel en Gemander, vond men al gauw d e plant pTh, ?hCnduin: de «""kteristieke wm/nV'tgebl0eid bÜn*> met haar mooie bladen; hier en daar een gewone By- AkkerwinTr den ZCekant: 'nü0le r""« Akkerwinde en groote witte Haagwinde hooge gele Haviks- en Bitterkruiden; er' gens aan een rand een plantje met smalle bladen en zacht ctekelpuntje nl hTl„ Loogkruid gelijkend Vliesz.-ad' ook een paar adventiefplanten* een hnir» i »or. Nachtschade 2 Maar genoeg; ,nen zou neenen dat er leuk en gezellin emde' hoa hoe aardiv h- t Li Waj rt^aod en noe aardig dat kleine oude kerkie m.» riië hoogen, vierkanten toren JL. i (evenals te Velsent l, ®e ■P't* drukke gedoe van .ü',"'""1',1""" h" waarta W*™ «««Uch.p weer hui* de excurri. Van AnacamPti«, was bereikt! JUuktfacicfUeti ALKMAAR. 10 Aug. 1936. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen per 100 KG. 1 1.503; Aalbessen per 100 pond 10—/ 17; Andijvie per 100 stuks 0.50—3.40; Appelen per 100 pond 4—12.50; Augurken per 100 pond 2— 13; Bloemkool le s. 9—/ 13.50, 2e t8 5 per 100 stuks; Bieten per 100 K.Q. 140; Doperwten 3en Druiven 20 26 per 100 pond; Gele kool per 100 KG. 1.20—/ 3; Groene kool 3—/ 5.50, Krop sla 1 0.502.50 en Komkommers 1— 2.50 en Meloenen 932 per 100 ituka; Peren per 100 pond 312; PeterasU» per 100 bos 0.50—/ 1.40; Perziken 2—5 et per stuk; Postelein per bakje 24—60 coat; Rabarber 1.50-/ 4. Radijs 0.50, Selderie 0.501.10, Uien 1 50—410 en Worte len 1.50—8 per 100 bos; Roode kool per 100 KG. 1—1.60; Spinazie per bak 30— 81 cent; Sn ij boon en per 100 pond 3—/ 10; Dubbele spercieboonen per zak t 0 95— 1.50; Tuinboon en per zak 10—80 cent; Tomaten per 100 pond f 1.50—/ 3 50 en Zwarte bessen 15—/ 18 per 100 KG. DE AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM. 12 ug. 1936. Op de heden gehouden aardappelen markt waren de prij zen onveranderd. Aanvoer 297000 KG. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 12 ug. 1936. Op da faadn gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 249 Vette kalveren, lt kw. 54 60 cent, 2e kw. 46—52 cent en 3e kw. SI 44 cent per K.G. levendgew.; 49 Nuchtan kalveren 7—/ 11; 368 Varkens, vleeseh- varkena, wegende van 90110 KG. 4647 cent, zware varkens 44—45 cent en vetts varkens 4344 cent per KG. slachtgew. BROEK OP LANGEND UK, 12 Aug. lttl Aanvoer en prezen waren heden als volgt: 16000 KG. Aardappelen: Eigenheimers 1.40—/ 1.50, Schotsche muizen 160 1.80, Blauwe Eigenheimers 1.40190 Drielingen 2.50 en Bonken 2.502.60; 88000 KG. Uien: gele nep 2.SO—/ 3 80. zil ver drieling 3.10—/ 330, zilvemep 1.90 3.50. Gele drieling 3—/ 3.70, Gele uien 2-/ 3; 725 K G. Bieten 110: 925 K G. Slaboonen 7.SO-/ 170; 450 KG. Snijboo- nen 170—/ 9.80; 180 KG. Tuinboon* 2.30—/ 3; 41000 KG. Roode kool 1— 1.50; 18000 KG. Gele kool 1 —f 110; 15000 KG. Vroege witte kool 1.20—/ IJl alles per 100 KG. PURMEREND. 11 Aug. 1936. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Aardap pelen: BI. Eigenheimers 46—75 cent en kL Blauwe 3049 cent per kist, 25 KG.; Sla boonen: dubb. 91—98 cent en dubb. z. dr. 0.93—/ 1.54 per kist, 15 KG.; Snijboonen: stuk 2.05—/ 2.65 en Stam (breede) 0.45 1.60 per kist, 15 K.G.; Tuinboonen 27 ct per kist, 15 K.G.; Roode Aalbessen 13— 17 en Klapbessen 50 cent per 100 K.G.; Pruimen 39 per 100 K.G.; Tomaten A 5 8 per 100 K.G.; Roode kool 2—/ 3.80 per 100 stuks; Spinazie 3749 cent per kist, 8 K.G.; Sla 1.30 per 100 krop: Andijvie 8 28 cent per kist; Uien 0.90, uien drielin gen 65 cent en Uien nep 55 cent per 25 K G. Meloen (Suikar) 1324 per 100 stuks- Appels: Roode tulpappel 49, Yellow Transparant 821 en Peren: Kruide nierspeer 7—19, Precose de Trevoux 8 16 en Suikerpeer 2.504.50, alles per 100 KG. W ARMENHUIZEN, 11 Aug. 1936. Sch. muizen 1.802.10, grove 2.502.70 en drielingen 2.30; Eigenheimers 1.60— 2.30. id. grove 1.30—/ 1.80; Gele nep 3.30—/ 3.80; Uien 2.10—/ 3.20. drielingen 3.30-/ 3.70; Zilvernep 2.30—/ 3.70, drie lingen 3.10-/ 3.50, uien 1—/ MO; Roode kool 1—/ 1.10; Gele kool 1.10; Witte kool 1.30; Slaboonen 7.20—/ 8.60; Bieten 1.40—/ 1.90. Aanvoer: 18600 K.G. Aardappelen: 33'1' K.O. Gele nep; 2850 K.G. Uien; 9300 K.G. Ziiveruien; 3700 K.G. Roode kool; 1400 K.G. Gele kool; 3200 K.G. Witte kool; 875 K.G. Slaboonen en 250 K.G. Bieten. NOORDSCHARWOUDE, 12 Aug. 193«- (Noordermarktbond). 11000 K.G. Aardappn* len: Duc of York 2.40, Eigcnheimert 1.70, Schotsche muizen 1.60l-9°. Eigenheimers 1.80—2.30, Drielingen 2.40, Schotten 2.50—/ 2.70; Ziiveruien 0.80; 15300 K.G Gele nep 3.20—/ 4, zil ver drieling 2.403.80; 14600 K.G. Zil vernep 2—/ 4, drieling 3.40—/ 3.80 en uien 1.80—2.40; 5200 K.G. Spercieboonen 7.30—/ 8.70; 11400 K.G. Witte kool l 30' 1900 K.G. Gele kool 1—/ 1.20. alles I*r 100 KG.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8