DE RUITERS IN ACTIE. ALKMAARSCHE COURANT vn DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 Hollandsche meisjes zwemmen. Het schermtornooi Het hockeytornooi. Het bokstomooi. Het polo-tornooi. De ruitersport De roeiwedstrijden. MM DE OLYMPISCHE SPELEN Medica wint de 400 meter vrije slag heeren. Berlijn, 12 Aug. Na de demonstratie van de Olympische kampioene schoonsprin- gen, de Amerikaansche Gestring, alsmede de tweede prijswinster Catherine Rawls de winnares van de bronzen medaille Poyn- ton Hill is onverwacht ziek geworden kwamen de finalisten voor het nummer 400 meter vrije slag heeren in deze volgorde aan den start: Negani (Japan), Medica (Ver. Staten), Uto (Japan), Leivers (Engeland), Flanagan (Ver, Staten), Taris (Frankrijk) en Makino (Japan). Na 100 meter lag Uto iets voor en dezen afstand legde hij af in 1 min. 6.1 sec. Op de volgende 100 meter kwam Medica gelijk met den Japanner, terwijl Negami en Makino om de derde plaats streden. Medica en Uto noteerden voor 200 meter beiden 2 min. 19.9 sec. Na 250 meter lag de Japanner weer met een meter voor, welke voorsprong na 300 meter kon worden uitgedrukt in een tijds verschil van 0.9 sec. Tijd van Uto op de 300 meter 3 min. 32 sec. Op 350 meter lag Uto nog steeds voor, terwijl Negami op der de plats toen gelijk met Makino in het wa ter lag. Op de laatste 50 meter een prachtige eindspurt van den Amerikaan. Zienderoogen liep hij in, hij verhoogde het tempo aanzien lijk en op 25 meter voor de finish lag hij gelijk met Uto. Met ongeveer 2 meter ver schil tikte Medica onder groot enthousiasme als eerste aan in den tijd van 4 min. 44.5 sec., hetgeen een nieuw Olympisch record beteekende. Het behoeft geen betoog, dat dit weer een nieuwe teleurstelling voor de Japanners be- teekent, Immers ook de 100 meter vrije slag heeren kon tot veler verrassing niet door een der Japanners gewonnen worden. Wat de Europeesche vertegenwoordiging betreft, Taris werd 6e met 4 min. 53.8 sec., Leivers 7e. Nida Senff en Rie Mastenbroek in de finale. Voor den eersten halven eindstrijd 100 meter rugslag dames startten in deze volg orde Mortridge (VB.), Brunstroem (Dene marken), Stolte (Duitschland), Senff (Ne derland), Norton (Australië), Harding (En geland). Nida Senff lag onmiddellijk na den start voor en keerde op prachtige wijze na 50 meter, waardoor zij nog meer voorsprong wist te verkrijgen. In een tijd, die iets lag boven het nieuwe Olympische record, dat de A.D.Z.-zwemster gisteren vestigde, kwam zij met flink ver schil als eerste aan. Haar tijd bedroeg 1 min. 17.1 sec. Mortridge was tweede met 1 min. 19.1 sec. Een felle strijd voor de derde plaats voerden Brunstroem en Harding. De Deen- sche noteerde 1 min. 19.7 sec., Harding 1 min. 19.8 sec., hetgeen voldoende zou blij ken om ook de Engelsche in de finale te plaatsen. In de tweede serie startten Frampton (En geland), Kerkmeester (Nederland), Masten broek (Nederland), Bridges (V.S.), Nielsen (Denemarken), Hancock (Engeland). Na een gelijken start keerde Frampton als eerste, vervolgens Rie Mastenbroek, daarna Bridges. Op de tweede baan spurtte Rie weer bij, een spannende strijd ontstond tusschen haar en Frampton, terwijl Bridges derde lag. Met nog ongeveer 2 meter ver schil tikte de Rotterdamsche als eerste aan. Dini Kerkmeester werd vierde en aange zien zij een sleohteren tijd gemaakt had als Harding, werd zij voor den eindstrijd uitge schakeld. De tijd van Rie Mastenbroek was 1 min. 19.1 sec. Frampton noteerde 1 min. 19.6 sec. Nida Senff en Rie Mastenbroek zyn dus beiden in de finale, welke morgen wordt ge zwommen. Het dunkt ons, dat onze kansen Twee van de fenomenale Japansche zwem «ners, die in de 4 x 2U0 M. estafette een nieuw record vestigden: Arai (1.) Tagoeshi (r.). en op een nieuwe gouden medaille niet ongun stig staan. De uitslagen. De uitslagen waren: 1. Nida Senff (Nederland) 1 min. 17.1 sec.; 2. Mortridge (Ver. Staten) 1 min. 19.1 sec.; 3. Brunstroem (Denemarken) 1 min. 19.7 sec.; 4. Harding (Engeland) 1 min. 19.8 sec.; 5. Stolte (Duitschland) 1 min. 21.7 s.; 6. Norton (Australië) 1 min. 21.9 sec. 2e serie: 1. Rie Mastenbroek (Ne derland) 1 min. 19.1 sec.; 2. Frampton (En geland) 1 min. 19.6 sec.; 3. Bridges (Ver. Staten) 1 min. 20.4 sec.; 4. Dini Kerk meester (Nederland) 1 min. 21.3 sec.; 5. Hancock (Engeland) 1 min. 21.6 sec.; 6. Nielsen (Denemarken) 1 min. 22 sec. In de finale komen: Nida Senff, Mor tridge, Brunstroem, Rie Mastenbroek. Frampton, Bridges, alsmede Harding als snelste vierde. Een groote overwinning van Neder land op Tsjechoslowakije. Ber 1 jjn, 12 Aug. Onze sabelscher mers hebben zich ook in de tweede ronde tegen Tsejchoslowakije van hun besten kant laten zien. De Tsjechen, die op overtuigende wijze van Grieken land hadden gewonnen, werden door Nederland met niet minder dan 124 geslagen. De zeer intensieve training welke de Nederlandsche sabelschermers den laatsten tijd hebben doorgemaakt, laat zich nu terdege gelden. Onze nationale kampioen Mosman, die ook nu weer zyn kracht zocht in bliksemsnelle aanvallen won evenals in den wedstrijd te gen Chili alle partyen. De uitslagen luiden: Faber wint van Benedik en Hildebrand en verliest van Jungman en Frass-Frieden- feldt. Ontvangen treffer» 15, gegeven treffer» 17. Montfoort wint van Jungmann, Frass- Friedenfeldt en Hildebrand en verliest van Benedik. Ontvangen treffers 12, gegeven treffers 18. Mosman wint van Benedik. Frass-Friedenfeldt, Hildebrand en Jung mann. Ontvangen treffers 8, gegeven tref fers 20. Van Wieringen wint van Benedik, Hildebrandt en Jungmann en verliest van Frass-Friedenfeldt. Ontvangen treffers 13, gegeven treffers 15. Nederland haalde een 124-overwinning. De uitslagen. De uitslagen der kwart-finales waren: Poule 1: Oostenryk-Uruguay 115. Poule 2: Frank rijk-Engeland 88. België-Duitschland 97. Poule 3: Nederland -Tsjechoslowakije 124. (Mosman behaalde 4 over winningen). Poule 4: Polen-Zweden 15—1. Uit poule 7 van de achtste finale zyn de Ver. Staten en Turkije naar de kwartfinale overgegaan. De Nederlandsche sabelschermers in demi-finale. Daar Italië van Tsjechoslowakije heeft ge wonnen hebben de Nederlandsche sabel- schermers reeds de demi-finale bereikt. Heden worden de wedstrijden voortgezet. Nederland verliest van Duitschland met 30. Berlijn, 12 Aug. In het geheel be zette Olympische hockeystadion heeft het Nederlandsche hockeyteam tegen een overwegend sterker Duitsch elftal hedenmiddag met 30 verloren. De werd o.a. bijgewoond door den plaats vervanger van Adolf Hitier, rijksminis ter Rudolf Hess, terwijl tevens een groot aantal Nederlanders aanwezig waren, kenbaar aan hun oranje vlaggetjes en aan hun luide aanmoedigingskreten. Hoewel het Duitsche elftal overwegend sterker was, hebben de Nederlandsche hockeyspelers niet den wedstrijd gespeeld, zooals wy dat by andere gelegenheden van hen gezien hebben, en zagen zij pas in het laatste kwartier kans, door een voortdurend offensief het Duitsche doel ernstig te bedrei gen en de Duitschers in het defensief terug te dringen, nadat deze bijna doorloopend in den aanval waren geweest. Een verzwakking was ongetwijfeld de vervanging van onzen links-binnen de Roos, die ziek was, door Heybroek. Onder leiding van den Britsch-Indische scheidsrechter Jagan Nath en den Fransch- man Furgeot stelden te 6 uur de beide elf tallen zich als volgt op: Nederland J. de Looper de Waal Westerkamp H. de Looper van der Haar van Lierop Schnitger Heybroek Gunning van den Berg Sparenberg Messner Weiss Huffmann Methlitz Scherbart Schmaligs Keiler Gerdes Zander Kemmer Droese Duitschland. De Duitschers zyn dadelijk in den aacwl en vooral hun beide vleugelspelers toonen zich zeer snel en onze verdediging heeft dén ook moeite om de snelle doorbraken, voor al van den rechtsbuiten Huffmann, te stui ten. Toch krijgen de Hollanders een mooie kans bij een Nederlandschen aanval op het Duitsche doel lost, dat echter door Droese naar voren brengt en overgeeft aan Schnit ger, die hard en goed geplaatst schot op het Duitsche doel ost, dat echter door Droese schitterend wordt gestopt. Qan komen de Duitschers weer terug en blijven vrijwel voortdurend in den aanval. Zij spelen in een sneller tempo dan de Ne derlanders, hun techniek en hun opstelling is beter en daardoor heeft het korte spel, dat onze jongens maar weer steeds opnieuw probeeren, weinig kans. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is, scoort de Duitsche mid- voor Weiss het eerste Duitsche doelpunt Nog een mooie kans krijgen de oranje- hemden als Gunning na snel opbrengen van den vleugel af een prachtige voorzet plaatst, bijna recht voor de stick van den vrijstaan- den van den Berg, die echter mist, zoodat de rust ingaat met een 10-voorsprong voor Duitschland. Na de rust oefenen de Duitschers weer een sterken druk uit op ons doet Het spel blijft geheel op de Nederlandsche helft, waar de Duitschers eenige corners krijgen toegewezen, die echter geen doelpunten ten gevolge hebben. Twaalf minuten na de her vatting ziet de linksbuiten Messner dan evenwel kans, als onze verdediging faalt, met een fraai schot den stand op 20 voor Duitschland te brengen. Sparenberg wisselt van plaats met Hey broek, die linksbuiten gaat rpelen. Veel re sultaat heeft dat echter niet, want de Duit sche achterhoede geeft onze voorhoede wei nig kans zich te ontplooien. En dan scoort Weiss uit een straf corner het derde Duit sche doelpunt, waardoor Duitschland leidt met 30. Er moet dan nog ruim een kwartier ge speeld worden en zooals we reeds zeiden was het in dit laatste kwartier, dat het Ne derlandsche team kans zag, onder den Duit- schen druk vandaan te komen en het spel naai de Duitsche helft te" verplaatsen. Aan val na aanval werd door de oranje-hockeyers ondernomen en herhaaldelijk moest de Duit sche doelverdediger reddend optreden of konden de Duitsche achterspelers nog juist op tijd ingrijpen. In dit laatste kwartier vond ook onze ver dediging haar goeden vorm terug en wist zij de Duitsche aanvallen snel en afdoende te onderbreken en den bal naar de Duit sche helft te retourneeren. Tot doelpunten kwam het echter niet meer en zoo eindigde deze wedstrijd met 'n verdiende 30-overwinning van het ster kere en beter spelende Duitsche elftal. Vrijdag a.s. Nederland-Frankrijk om de derde plaats in het hockey-tor- nooL Voor de ontmoeting tusschen het Duit sche en het Nederlandsche hockeyteam werd vanmiddag in het hockeystadion de wed strijd Frankryk-Britsch-Indië gespeeld. De Indiërs speelden een fenomenalen wedstrijd met een snelheid, een balbeheersching en een geraffineerde techniek, waartegen de Franschen weinig of niets hadden in te bren gen, wat duidelijk tot uitdrukking kwam in de score. Met rust leidde Britsch-Indië reeds met 40 en het einde kwam met een 10O-nederlaag voor Frankrijk. Hierdoor zullen thans Britsch-Indië en Duitschland elkaar in de finale ontmoeten en wel Vrijdag a.s. Voordat deze wedstrijd om de gouden Olympische medaille zal worden gespeeld, zal echter de wedstrijd Nederland-Frankrijk gespeeld worden om de derde plaats in het Olympisch hockey tornooi. Maandag j.L toen Nederland en Frank rijk, die in dezelfde poule zaten, tegen el kaar speelden, bleef het Nederlandsche hockey-elftal overwinnaar met 31, zoodat Nederland een goede kans maakt op de der de plaats in het hockey-tornooi. Dekker in de kwartfinale. B e r 1 ij n, 12 Aug. Woensdagmiddag heeft in de Deutschlandhalle onze midden gewicht bokser, G. C. Dekkers, zyn eerste party gebokst, en wel tegen den Deen Andreasen. De Deen, die ondanks dezelfde gewichtsklasse veel zwaarder was dan onze landgenoot, bijna een hoofd boven hem uit stak en over een veel langeren armslag be schikte, bleek een harde punch te hebben, want de eerste ronde was nog maar nauwe lijks begonnen of Dekkers kreeg een stoot op de kin, die hem op de knieën bracht en de scheidsrechter had reeds tot zes geteld, toen de Hagenaar pas weer overeind kwam. Hij bleek zich toen ook volkomen te hebben hersteld, al bleef hij voorzichtig boksen, omdat voor hem in deze ronde toch geen punten meer te behalen vielen. Reeds in deze eerste ronde bleek echter nog, hoeveel beter het boksen van Dekkers was en over hoeveel meer techniek hy beschikte dan zijn tegenstander, die daarentegen veel meer lichaamskracht had. In de tweede ronde zorgt Dekkers ervoor, de harde punch van den Deen te ontwijken en plaatst hij een aantal keiharde linksche en rechtsche stooten op de kin van den Deen, die eenmaal op de knieën en tot twee maal toe in de touwen gaat. Deze ronde geheel voor Dekkers en ook in de nde blyft onze landgenoot voortd de meerderheid, zoodat hy met een .nten voorsprong overwinnaar blijft. Evenals zijn broer, de weltergewicht Hans; _ekkers, zit nu ook Tin Dekkers en de *e^ .dergewicht Nicollaas in de kwart-finalë, te" *11 Fock, die het den eersten dag reeds ^1 kwart-finale bracht, in deze serie itgeschakeld. Ook Nicolaas ui Ber 1 ijn, 12 Aug. Hedenavond werd ifcwarteindstryd gebokst in het vedergi wicht, waarbij onze landgenoot Nicolaas te-"" gen den Zuid-Afrikaan Catterall uitkw: Tn de eerste ronde was de Zuid-Afri' fiets meer in den aanval, doch over het gemeen was het meer een verkennen w- eikaars krachten en hadden de stooten, diel gplaatst werden, vrij weinig uitwerking. In de tweede ronde had Nicolaas zich uü-J stekend hersteld. Van hem ging meer initia tief uit en hij wist enkele goede stooten te plaatsen, doch door het feit, dat hij zijn dekking vergat, kon de Zuid-Afrikaan erin slagen toch meer punten door de weinige, maar goed gerichte stooten, te verzamelen. In de derde ronde werd het meer een lyf- aan-lyf-werk en toen de jury na afloop den uitslag bekend maakte, behoefde het geen verwondering te wekken, dat Catterall als winnaar op punten werd genoemd. Een fout in het boksen van Nicolaas was, dat hy te weinig met beide handen werkte, terwijl ook zijn reageeren op beslissende momenten veel te langzaam is, waardoor goede kansen verloren gaan. Waterpolo Hongarije-Nederland. Onder leiding van den Belg de Raeve tra den gisteren direct na de zwemwedstrijden de waterpoloploegen van Nederland en Hongarije aan. De opstelling was: Hongarije Brody Sarkany Hazai Homonnai Bozsi Nemeth Halassy Franken van Aelst Maier Den Hammer Regter v. Oostrom Soede Veenstra Nederland De Hongaren hebben onze jongens weer eens een lesje in het waterpolospel gegeven. Het vrijzwemmen lukte by de Nederlanders niet en daarbij bleek Nemeth in de Hon- gaarsche voorlinie over bijzondere schut- terscapaciteiten te beschikken. Hij scoorde niet minder dan 6 van de 8 doelpunten, waarvan voor de rust 3. De verraderlijke schoten van dezen speler verrasten keeper Veenstra menigmaal. Enkele schoten gingen nog tegen de lat, doch deze pech hadden de Nederlanders ook. Nadat het in de tweede helft 50 stond scoorden Halassy en Bozsi nog ieder één maal, terwijl Nemeth den eindstand op 80 bracht. De weinge ma len, dat onze landgenooten een scoringskans kregen was men volkomen de kluts kwijt. Zy speelden wel beneden hun normalen vorm. Door dezen nederlaag en mede door de zege van België op Engeland hedenmor gen, is Nederland uitgeschakeld voor de vier bovenste plaatsen. Nederland in de verliesersronde. De halve finale van het waterpolotour- nooi is thans ten einde. In de finale komen nu uit groep 1: Hongarije en België, uit groep 2: Duitschland en Frankrijk. In de verliezersronde komen Nederland, En geland, Oostenrijk en Zweden. Ook majoor Leheux rijdt zeer goed. Berlijn, 12 Aug. In den namiddag hebben de ruiters van de tweede groep de dressuur-proef op het polo-terrein by het rijkssportveld afgelegd. Onze landgenoot, majoor G. W. de Heux op „Zonnetje 2" reed als zevende. De fraaie, bruine vos liep iets losser en leven diger dan „Wodan" van majoor Camerling Helmolt vanmorgen. Soms leek het alsof „Zonnetje" de neiging had om zyn beenen wat slordig neer te zetten, doch dan werd hy keurig in bedwang gehouden door zijn berijder. Even struikelde „Zonnetje" in een korte, vlugge draf dwars over het terrein, doch dit was dan ook de eenige en zeer kleine fout, die gemaakt werd. De laatste galop ging eenige momenten onregelmatig, doch dit was iets, dat haast by eiken ruiter voorkomt, daar het paard, dat zich gedurende den geheelen wedstrijd ingespannen heeft, altijd de neiging ver toont zich bij de laatste galop uit te loopen. Het is dan zeer moeilijk het in bedwang te houden. Doch alles bij elkaar genomen kunnen de Nederlandsche ruiters tevreden over hun prestaties zijn. Morgen rydt kapt. P. M. R. Versteegh op „Ad Astra". B e r 1 ij n, 12 A u g. Hedenmiddag* werden de Olympische roeiwedstrijden te Gruenau voortgezet onder precies de zelfde weersomstandigheden als giste ren. Ook vandaag waren de watersport* liefhebbers in grooten getale opgeko-i men, om de races by te wonen. Begonnen werd met het nummer twee met sturman, waarvoor door ons land was inge schreven met de roeiers K. J. Hardeman. E. W. de Jonge en stuurman J. F. van Walsem. Onze twee startte in de tweede heat en lag direct achter by de ploegen van Frankrijk en Denemarken, die oogenblikkelyk na den aanvang een zeer geringen voorsprong na men. Achter de leiders volgden Zwitserland en Joego Slavië, daarna kwam Japan en tenslotte lagen dë Hollanders op de zesde Mej. Hveger (Denemarken), die in haar serie hedenmorgen het Olympisch record 400 M. vrije slag verbeterde met 0.5 sec. plaats. Veel is er gedurende de race niet ge wijzigd. De stand bleef vrijwel dezelfde en Frankrijk roeide net hard genoeg om de leiding te blijven behouden, die even voor de finish nog Werd vergroot. De Holland sche twee maakte wat team- en waterwerk betreft een goeden indruk. Onze landgenooten roeiden rustig, maar zij waren niet hard en snel genoeg, zoodat zy er niet in konden slagen zich een plaatsje naar boven te werken. Frankrijk won in den ttjd van T min. 38.4 sec. Holland werd zesde in den tijd van T min. 56 sec. De eerste heat van dit nummer leverde een fraaie overwinning op voor de Duitsche twee in den uitstekenden tijd van 7 min 27.3 sec. De vier zonder stuunnan. De Nereus-vler, die gisteren zoo uiterst succesvol geroeid heeft in het nummer vier met sturman kwam vanmiddag in dezelfde samenstelling, M. Schoorl (boog), H. Bart- lema, P. Regout, S. de Wit (slag), uit in het nummer ongestuurde vier tegen de ploegen van Zwitserland, Italië en Engeland. Na Hf de start eenmaal te zyn teruggeroepen, wa ren de ploegen voor den tweeden keer goed' weg, terwijl de Zwitsersche vier oogenblik kelyk een kleinen voorsprong nam. Enge land volgde uitmuntend, terwijl Italië in razend hoog tempo daarachter volgde met Holland op de vierde plaats. Het was al da delijk te zien, dat de fameusche Zwitsersche vier niet veel moeite zou hebben deze race te winnen. De Zwitsers sloegen een laag tempo, maar met zeer feilen doorhaal en in prach tige balans. De Engelsche ploeg deed niet veel voor hen onder, maar een bedreiging, vormen wy van deze Zuiderlingen gewend zijn, maar buitengewoon practisch was dat niet, daar zij niet of weinig op de leiders in liepen. Tegen deze drie sterke tegenstander^ konden de Hollandsche roeiers niet op. Wat de Wit ook probeerde, steeds weer werd een inlooppoging met een spurt beantwoord. Op 1000 meter verstuurt de Italiaanscha boeg zich en de Hollandsche vier komt daardoor in vuil water te roeien. Hierdoor wordt de afstand Italië en Holland nog grooter. De volgorde ondergaat hoegenaamd geen, verandering meer en wanneer de Zwitsers vlak voor de finish nog een spurten looppen zij zienderoogen uit op de Engelschen, dia zij rustig hadden laten bijkomen. Volkomery onbedreigd gingen zy als eerste door da finish in den tijd van 6 min. 27.2 sec. Onze landgenooten maakten een tijd van 6 min. 46 sec. Gezien het verschil tusschen de Holland sche bestuurde en ongestuurde vier, lijkt het ons vrijwel zeker, dat er besloten werd de inschrijving in het ongestuurde nummer terug te trekken en zich van nu af aan al leen te concentreeren op de gestuurde vier, waarin wellicht een succesje valt te beha len. De eerste heat van dit nummer werd ge wonnen door Duitschland in den tijd van 6 min. 22.5 sec. Het Skiffnummer* In de tweede heat van de herkansings- races voor het skiffnummer startte onze landgenoot H. ten Houten, die zich gisteren niet had weten te plaatsen. Wy dienen dadelijk te zeggen, dat de Hol landsche skiffeur vanmiddag heel wat ver standiger gevaren heeft dan gisteren. Terecht mengde ten Houten zich niet to den strijd, die spoedig na de start ont brandde tusschen den Italiaan Steinleitner en den Amerikaan Barrow. Onze landge- Robert Charpentier (Frankrijk) winnaar van den 100 KM.-.wegwedstrijd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5