VLUCHT UIT DEGROOTESTAD Voor de huisvrouw. ^koninklijk bezoek aan de de STAKING te ENSCHEDE. Pogingen van vacantiegangers om aan huur en belasting te ontkomen. WAT NIET ALTIJD LUKT. LAATSTE SPENCERS VOOR ENGELSCHE TENTOONSTELLING NU AANGEKOMEN! Stanley Spencer „De Geboorte" of ,,De trap dei levens". Stanley S :ncet - „Zelfportret' Het gebruik van azijn. HOLLANDIA-FABRIKKEN. Een herinneringsgeschenk van het personeel. -_.i. bekend hebben koningin Wilhel- a cn prinses Juliene op 26 Mei j.1. een m' „*k «bracht aan de Hollandia fabrie- J>e*°Kattenburg en Co., over het IJ, te Am- frHam Naar aanleiding hiervan vond op oa1 Mei d a.v. voor het geheele personeel t introducees een feestavond plaats in Je Cinema Royal te Amsterdam, waarbij 7 voorzitter van de personeel-commlssie de directie mededeelde, dat een blijvend geschenk ter herdenking aan het vorstelijk bezoek door het personeel zal worden aangeboden. Dit geschenk bestaat uit een tegel, wel ke vandaag in tegenwoordigheid van de directie, commissarissen, het geheele per soneel en genoodigden zal worden onthuld. De wilde staking van de arbeiders der textielfabriek „Nieuw Engelandvan de firma Van Heek St Co. te Enschedé is al weer geëindigd. In de oude weverij van dezelfde firma aan de Noorderhaven duurt de staking voort. (Van onzen R.-redacteur). Hoogc belastingen. zij vormen der. -brik voor iadtren Nederlander. Hoeveel verzuchtingen worden er niet geslaakt, wanneer de krant weer eens het fsta'e nieuws brengt: de gemeenteraad heeft die M die belasting met zooveel opcenten ver hoogd. En met hoeveel belangstelling wordt Biet tèlkenjare in September de „millioenen nou" van den minister van financiën afge wacht! Speciaal de groote steden zitten op hooge lasten en deze lasten moeten uitein delijk door de burgerij worden gedragen. £Bar staan kleinere gemeenten tegenover wsar de belastingdruk veel lager is. Zoo begint de trek uit de stad, die overal merkbaar is. Het Gooi plukt daar de voor- deelen van. evenals de omgeving van Haar lem, gemeenten als Rijswijk bij Den Haag. Overschie of Schiebroek bij Rotterdam, Zuidlaren, Eelde en Haren bij Groningen. Utrecht verkeert wel in een heel eigen- aardige positie in het enge keurslijf der ge meentegrenzen, waarvan de gemeenten Zuilen. Maartensdijk, Ouden Rijn en Jutphss» evenzeer kunnen meepraten als De Bilt en Zeist. Ja, men kan moeilijk zeg- gen, waar de sfeer van de groote stad ein digt. Overal in de omgeving wonen men- schen. die hun werkkring in de groote stc- den brengen, en weer anderen, die weer vin hun aanwezigheid daar ter plaatse af- takel uk zijn. Vaeantie. Ht' is meest, naast het streven om zoo min mogelijk belasting te betelen, het ver lengen naar nstuurschoon, dat de stedeling Mar de randgemeente drijft. Gezondheid cn levensvreugde vindt men meer daar dan in de steen woesten yen der groote steden. Deze zoekers ven de natuur worden in de zomer maanden in niet onbelangrijke mate ver meerderd met vacantiegangers. die met hun gezinnen de groote stad ontvluchten. Overal zitten ze: in tentenkampen op de hei, bij de bosschen of aan zee: in optrekjes en houten zomerhuisjes; in tydelyke gehuurde wonin gen of apartementen. Vader reist in deze dagen voorzoover ze buiten zijn eigen vaeantie vellen heen en weer naar zijn werk, terwul moeder met de kinderen den geheclen dag buiten geniet els het weer tenminste gelegenheid toe geeft Voor al in het Gooi, in de omgeving van Haarlem en vsn Utrecht kan men zulke vacantiegangers by toentallen, ja, in heele kolonies, aantref fen. Het gansche huishouden is in zulke geval len meest naar het vacantie-oord overge bracht. Wanneer het keukengerei daar niet aanwezig is, heeft men het meegenomen, tezamen met het ellernoodigste. dat in het nieuwe verblijf ontbreekt. Het huis in de •tad staat leeg voor enkele maanden en zoo nu en dan gaat vader eens kijken, of alles er nog in orde is. De radio speelt niet meer, de muntmeter van het electricltcitsbedrijf wijst alleen het bedrag een, dat nog betaald moet worden voor den meterhuur. Geen liter water en geen kubieke meter gas wor den meer gebruikt. Inmiddels gaat de huis huur echter door. Per week of per maand moet steeds maar hetzelfde bedrag aan den huiseigenaar worden betaald, waarvoor men geen tegenprestaties geniet, alleen maer zorgen, dat er nieta gebeurt met den inven taris, dien men er heeft achtergelaten. Het is begrijpelijk, dat gezocht wordt naar een middel, om aan deze kosten, die het budget in vrij aanzienlijke mate druk ken. te ontkomen. Dat kan, wanneer men de huur opzegt en de meubelen ergens op slaat. Bijeengepakt behoeven deze niet zoo verschrikkelijk veel ruimte in te nemen en er zijn altijd welmeenende familieleden te vinden, die er zich tijdelijk over willen ont fermen. Aldus behoeft het buitenverblijf niet veel extra's te kosten. Vooral wanneer het gezin in een tent woont, hetgeen veelvuldig voor komt. Men leeft «r vrij ven zorgen.de in ventaris is veilig ondergebracht en men be taalt geen onnoodige huishuur. Het gezin behoeft niet beng te zijn. dat het na afloop der vaeantie niet onderdak komt. In de groote steden staan genoeg huizen leeg. w»ar men gemakkelijk kan intrekken. Te gen het einde der vaeantie gaat men eens rondkijken en spoedig is weer een nieuwe woning gevonden. Misschien wel weer de oude. die leeg is blijven staan, en waarin nu vloer- en raambedekking wederom uit stekend passen. Belastingvlurht. We schreven in den aanvang van men- schen, die de hooge belastingen in de groote steden ontvluchten, door buiten te wonen en dan steeds heen en weer te reizen. Ook in dit opzicht zijn de vacantiegangers, die het voordeel der grooten volgen. Het blijft voor hen een onaangename geschiedenis dat ze in de groote stad belasting moeten betalen ook als ie er niet wonen. En dan hooren ze van de bewonen in de vacantio- plaats van de lage belastingen, die daar ge vorderd worden. Het is om van te watertan den! Maar hoe moeten ze het aanleggen, om niet meer in de groote stad belasting te be talen? Officieel verhuizen is de «enige op lossing. Inderdaad lukt het sommigen, om in dr groote stad hun verhuisbiljet op te vragen en zich ln de vacantiegemeente te laten in schrijven. Het is uiteraard voor de belasting ambtenaren moeilijk om precies na te gaan waar da menschan hun ..hoofdverblijf' heb ben, zooals dat in de wet heet Later meestal veel later dan in werkelijkheid - verhuist men dan waar officieel naar dc gi <ote stad terug Uitaraard zal dit niet zoo vaak gebeuren althans niat altijd het verwachte voordeei opleveren, omdat soowel de belastingambte naren als dia van de afdeeling bevolking ten stadhuize op hun qul-vlve z|Jn. Moei lijker wordt het echter, om deze belasting- vlucht te verhinderen, waar het betreft ionen, dia zoowel in de stad als buiten woning hebben. Hoevelen hebben niet gens buiten een optrekje, waar ze de canties doorbrengen en ln het voor- en jaar de weekends, wanneer het mooie lokt om de natuur op te zoeken, Het aantal van hen, die op deze wijze zich aan hun dure belastingplicht ln de groote stad onttrekken, is grooter dan dat der vacantiegangers. hü wie het bovendien ook maar om geringe bedragen gaat. De I bedoelde belaatingvluchtigen verpl. e voudig hun hoofdverblijf en het huis in ae stad houden ze als nevenverblijf, om aldus een belangrijke som aan belasting te bespa ren. Officieel geldt als hoofdverblijf de wo ning, waar men de meeste nachten door brengt, maar hoe kan men dat alles con troleeren? Toch zal het grapje niet altijd opgaan, want de heeren van de belasting zijn o. zoo wsntrouwend. Daar zijn het ten slotte belastingambtenaren voor. per een er- va na- weer Eeltige recepten. Frissche hapjes voor den zomer rijn nog steeds zeer welkom! Rijst en rabarber b.v. eet iedereen nu graag; kook 200 gr rijst met 4 maal zoo veel water en een beetje zout gaar. Maak ondertuaachen de rabarber (3 bossen) schoon, en kook deze gedurende een kwar tiertje mee. Doe er dan suiker bij naar smaak; maar reken maar dat er héél wet suiker ingaat, vooral als kleine kinderen er ook van mee willen eten. Ik raad u aan om Jonge rabarber te nemen; die is véél smakelijker dan oude voor dit gerecht. Vruchtenslaatjes villen steeds meer tn den smaak. Het is werkelijk geen wonder; ze zijn zoo verrukkelijk frisch. over het algemeen niet duur en gemakkelijk klaar te maken. Hier heeft u nog een paar variaties; Sla van ananas, kersen en peren; noodig: een kwart-liters-blikj# ananas, vier mooie rijpe peren, of peren op sap uit flesch of blik, een ons kersen zonder pit, 30 gram sui ker en 21 d. L. slagroom. Snij de ananas in nette, kleine blokjes en de peren in vierde part jes; vermeng dan peren, ananas en kersjes in een kom en strooi over het geheel el de suiker; giet hierop het ananasvocht en laat zoo het slaatje een paar uur trek ken. Klop vervolgens de room stijf, doe er wat suiker en wat vanille-ewence, of wat citroen of iets anders door. voor een pittig smaakje, en leg dan de room in het mid den van een lage kom; schik er ten slotte de vruchtensla omheen, en dien er sugar wafels of andere biscuits bij op. Gevulde ananae te ook een heerlijk ge recht Daarvoor is noodig: één mooie ana nas, twee bananen, twee sinaasappelen, een paar perziken of abrikozen (verach of ingemaakt); een ons aardbeitjes of (ram boten (mag ook uitte# fleech) en een thee lepeltje citroensap. Snij het bovenste kapje van de ananas af, hol de vrucht voorzichtig uit met een scherp mesje, zoodat u een stevig omhul- 1 voor de vruchtensla overhoudt; ver meng nu de in schijfjes gesneden bana nen, sinaasappelen, perziken of abrikozen, di frambooejes of aardbeien en een ge deelte van het losgesneden ananasvleeech; draai dit alles in een kom goed dooreen met 2 d L. vruchtennat; hiervoor kunt u gebruiken het perziken- of abrikozen-nat met een theelepeltje citroensap. U moet het even opkoken en dan warm over dc vruchten uitgieten. Er kan ook ananas sap bij De sla moet héél frisch zijn; als u ijs heeft, laat de sla dan daarop koud wor den en vul vervolgens de uitgeholde ana nas er mee op. Dien hem op op een paar groent bladeren. De twee ontbrekende werken van Stanley Spencer, een der be langrijkste der moderne Engelsche meesters, zijn nu in het Stedelijk Museum aangekomen. Deze twee schilderijen, het „Zelfportret" van verleden jan cn de „Kruisdraging" die uit 1923 dateert, geven ons weer een anderen blik op dezen veel- zijdigen en zeer begaafden schilder Het is vooral interessant om deze „Kruisdraging" te vergelijken met de „Geboorte", het eerste groote doek dat Spencer in 1912, sis leerling vsn de Slede School of Art, schilderde. Er is in Engeland heel wat beroering teweeggebracht, toen Spencer voor de eer bedankte nog langer lid te blijven van dc Royal Aca demie. Spencer s besluit wss het gevolg van de houding van het bestuur dezer instelling, dst sis motief voor het weigeren van een zijner schilderijen opgaf, dst de sl of niet verkoopbaarheid der inzendingen een beslissende factor was en dat Spencer s werk wel nooit verkocht zou kunnen worden. Toen nu Spencer onlangs zelf een ten toonstelling vsn zijn werk bij een der bekendste Londensche kunsthandelaren arrangeerde, waren bijna al zijn inzen dingen binnen geen tijd verkocht! Van de zeven werken, die dezen kunste naar op de tentoonstelling „Twee Eeuwen Engelsche Kunst" in het Stedelijk Museum vertegenwoordigen, is het „Zelfportret" zonder eenigen twijfel het belangrijkste en het is daarom een verheugend feit te kunnen vermelden, dat dit schilderij door het Stedelijk Museum is aangekocht Gehaakte Babyschoentjes Zoo juist ontving ik nog een verzoek om het patroon van gehaakte babyschoentjes; ik heb er vroeger ook al eens beschreven, maar hier heeft u dan nog een nieuw mo del: maak ze in twee kleuren: wit met rose voor een meisje, en wit met blauw als het voor een jochie is. De blaadjes bij de rozen werkt u met een enkel draadje zachtgroen. Eerst voor het zooltje: 8 lossen; 2de toer: 20 vasten om deze 8 lossen; in de 1ste en de laatste losse moet u 3 vasten haken; 3de toer: 24 vasten; 4de t. 28 v.; 5de t. 32 v.; 6de t. 36 v.; 7de t 40 v. Het meer deren van de vasten moet u niet precies in het midden doen, maar aan weerskan ten van het midden: 1 of 2 vasten meer naar rechts en links. Let vooral op, dat het zooltje mooi plat blijft en ovaal wordt, vooral niet puntig. U werkt dan het hak- gedeelte op het zooltje. U moet 14 vasten vrij laten voor het voorschoentje en steeds ln de voorste lussen van het zooltje haken, maar bij den eersten toer van het hak- gedeelte moet u om een zuivere afschei ding te krijgen, de twee voorsten laten lig gen. De 1ste toer voor het hakgedeelte: 26 vasten; de 2de 24 v.; de 3de 22 v.; de 4de 20 v.; de 5de 18 v.; de 6de en de 7de toer ook 18 vasten, net als de 5de; dan het voorschoentje: zet 4 lossen op; 2de toer 12 vasten; 3de t 16 v.; 4de 20 v.; 5de 24 v.: 6de 28 v.; 7de 32 v.; 8ste 40 vasten. Terwijl het zooltje absoluut plat moest blijven, dient u juist te zorgen, dat de voorschoen wat bol blijft staan; anders drukt hij te veel op het voetje. Draai de schoen nu om en hecht den voor kant aan de zool; geef deze voorschoen bij het neusje door een enkele vaste een beetje meer ruimte en laat bij de plaats, waar het voetje wordt ingestoken, 6 vas ten vrij. Haak nu een bandje van 38 los sen; laat er 8 van apart hangen om later een lusje mee te maken en haak op de 30 andere lossen een toer vasten. Ook de knoopjes worden gehaakt; haak van 8 vasten een rondje; werk daar een gelijke toer vasten op; haal de lussen byeen met een kleine stopnaald en heent het knoopje op een stukje lint of band voor de stevigheid. Nu de roosjes; die werkt u bovenop de schoen; steek een stopnaald met rose wol van binnen naar bulten; draai den draad tien maal om de naald; houdt die windin gen met 2 vingers tegen als u er den draad doorheen trekt; steek dan de naald weer naar binnen en u hebt één rozenblad. Werk er zoo vier en maak met gele zyde een hartje in de roosjes: u kunt 3 of 4 roosje op elk schoentje werken De groene blaadjes legt u in platte lusjes tusschen de bloemen: zet de punten der blaadjes met een enkelen steek vast. „Nu ook haken", uitgave Nieuwe Modeblad. van Het Natuurlijk niet uitsluitend voor onze handwerkende huisvrouwen, maar ook voor onze meisjes, die zich met handwer ken bezig houden, ia deze nieuwe uitgave bestemd en wij xyn ervan overtuigd dat allen dit boekje ten zeerste op prys zullen stellen. Het is voortgevloeid uit het succes, door dezelfde uitgeefster bereikt met de bekende breiboekjes „Steek voor steek'1 en het zal niet nalaten op te wekken om ook de nu gegeven voorbeelden „steek voor steek" uit ie werken. In elk geval zal er voor velen iets te maken zijn naar de verschillende voorbeelden, welke „Nu ook haken" bevat, in totaal niet minder dan 36, waaronder vier damesjumpers, vijf aparte japongar- neeringen, handschoenen, babygoed, een bedsprei, een gordijn, tafelkleedjes, enz. Men ziet, er is een heele keuze, en wat meer zegt: de uitgeefster (de N.V. Uitg -My. N'eerlandie te Utrecht) garandeert de juist heid der beschrijvingen, want, zegt zy, om mogelijke kleine teleurstellingen te voor komen hebben onze dames elk model geheel compleet afgehaakt. En bovendien wordt nog medegedeeld, dat men bij moeilijkhe den met het aanschaffen van materiaal zich tot haar kan wenden om inlichtingen. Al met al zyn wy overtuigd, dat „Nu ook haken" een welkom onthaal zal vulden bij de dames-handwerksters. „Modern kant lonen', leergang voor beginners en gevorderden, door L. P. J. de Jager Meeienbroek-van Beverwijk, uitgave Bosch en Keu- ning te Baarn. Dit nieuwe boekske, uitgegeven in de Libellen-serie, zal zeker de belangstelling trekken, die het volkomen verdient. De schryfster zegt in de inleiding o.a.: Neder- landt telt op het oogenblik een zeer groot aantal kantklosters, maar er is een wan verhouding tusschen het aantal producen ten en het geproduceerde. Het aantal schip breukelingen op dit gebied is abnormaal groot. Om een goede kantkloster te zyn, moet het geleverde werk technisch in orde wezen, d.w.z. de uitvoering moet nauwkeu rig, zuiver en gaaf zijn, maar bovenal; hat werk moet aesthetisch verantwoord zijn, en dat wil weer zeggen: de teekening, het pa troon, waarnaar gewerkt wordt, moet goed zyn, moet beantwoorden aan de eischen, die het schoonheidsvoelen van onzen eigen tijd stelt. Vóór alles komt het aan op goede verhoudingen, krachtige lijnen, harmonie en rhythme. Zonder dat mist de teekening alle cultureele waarde. Het zelf uitzoeken en uitpeuteren van patronen zonder voor opleiding, waarvoor het woord „uitknobbe- len" bijzonder geliefd was, kon alléén ge waardeerd worden in een tijd, die alle tra ditie als overbodig overboord wierp. Nu. nu er groote behoefte is aan bekwam* klosten, nu raakt die leer afgedaan en ook ai), die als dilettanten toch goed werk le veren willen, geven zich de noodlfe moeite om op aesthetisch soowel els op technisch gebied op de vereiechte hoogte te komen. Ne een paar bladzijden „algemeen# op merkingen' volgen dan een eeventientel mooi gedrukte afbeeldingen, waarven op volgende bladzijden de uitwerking wordt gegeven. Het begint met „De eerste oefe ningen" en dan komen er beschrijvingen van patronen voor zakdoekrendje». versie ring van kraagjes, idem van verschillende kleedjes, tusschenzetsels, een eervettaschje. binnenwaartsche versieringen ven zakdoek jes, hoekversieringen aan kleedjes, vier kant kleed met appeltek, en nog veel meer. Een boekje, det zeker een wegwyier aal kunnen sfjn voor velen. De huisvrouw zij geducht op heer hoede voor minderwaardige pro ducten. De gevolgen kunnen seer ernstig zijn. Een kort bericht uit Eindhoven, dat een driejarig jongetje door het gebruik van azijnextract was overleden, houdt voor alle ouders, in het bijzonder voor de huis vrouw, een geduchte waarachuwlng ln. Immers, hier wordt er weer eens op ge wezen hoe gevaarlijk het is azijnextract te gebruiken of uit azijnextract bereiden azijn. Wanneer de huisvrouw preciea wist, hoe gevaarlijk het is slechte azijn te gebrui ken, waaronder wy dan verstaan azijn waarin schadelijke bacteriën en het over bekende azijn-aaltje welig tieren hoe groot het gevaar is voor de gezondheid der huisgenooten, dan zou zij zich wel twee maal bedenwken om bij het koopen meer op een paar centen te kijken dan op de kwaliteit te letten. Wij herinneren ons een bezoek aan een onzer grootste en oudset azijnfabrieken in den lande, de Haas' en Boog Azijnfabrie ken N.V. te Haarlem, een zaak die reeds sedert 1864 bestaat, waar wij in de gele genheid waren het interessante fabricatle- proces van azijn, bereid door reincultuur, van nabij te volgen. Wij willen er hier iets meer van vertellen. In de allereerste tijden, zeker nog wel tot in de middeleeuwen, werd de azijn eenvoudig in het gezin gemaakt Dat ging heel primitief: men vulde een vet gedeel telijk met wijn of bier, liet det eenigen tijd staan en vulde het weer by. Als man dan na een paar weken kwam kijken, was de vloeistof tot wijn- of bierazijn over gegaan. en tapte dan een deel af «n de rest werd weer aangevuld. Een juiste ver klaring van deze werking hebben de ge leerde heeren eerst later gevonden. Wat was er nu gebeurd? Alle mogeiyke bacte riën waren uit de lucht in de vloeistof (wijn of bier) gekomen en onder det ge zelschap bevond zich een schimmel, dien men azijnmoer noemt Die azDnmoer voedde zich uit de vloeistof, vermeerder de zich en door de zuurstof die zy uit de lucht trok. werd de wyn of het bier tot azijnzuur gegist Nu was het bezwaar tegen deze primi tieve methode, dat zy allereerst heel lang zaam werkte en voorta dat alle mogelijke schadelijke bestanddeelen in de azijn ble ven. Toen de fabricatie van azijn meer tot een industrie werd, gingen hooggeleerde heeren er zich mee bemoeien en toen werd ook de methode van bereiding op andere leest geschoeid. De beroemde Leidache dokter Boerhaave was een der knappe koppen, die zich met het probleem der azynbereiding bezig hield. De aanwezigheid van een bepaalde bac terie veroorzaakte in de alcoholische vloeistof van een bepaald percentage de gisting tot azyn. Nu is het de verdienste van de bovengen. Haas' Azijnfabrieken dat zy in nauwe samenwerking met pro fessoren in binnen- en buitenland naast de voorgeschreven bacteriën nog andere gevonden heeft, die zich bijzonder leenen voor de gisting en die schadelijke büpro- cessen voorkomen. Met groote zorg wor den die bacteriën in het laboratorium der fabriek in reincultuur gekweekt en daar na in de vloeistof in de fabriek gebracht Hoe geschiedt nu de werking der bacte riën? Dat is eenvoudig verteld. Groote eikenhouten vaten ter hoogte vaak van wel vyf meter, zijn even boven den bodem en ook onder den deksel voorzien van ge perforeerde dwarsschotten. De ruimte daar tusschen is opgevuld met beukenkrullen. De alcoholische vloeistof wordt door een trechter boven in het vat gebracht en valt dan door het eerste geperforeerde dwarsschot druppelsgewijze op de krullen. Op die krullen leeft de bacil die de om zetting veroorzaakt en vindt er een koste- lijken voedingsbodem. Terwyl de alcoholi sche vloeistof langzaam door de beuken- krullen heen valt, hebben de bacillen ruimschoots gelegenheid, haar tot azijn zuur om te zetten. Door de gisting stijgt de temperatuur in het vat tot 35 graden Cel sius. Buiten het vat ia de temperatuur niet hooger dan 25 graden, met het gevolg dat de lucht door gaten die onder in het vat zyn aangebracht, binnen komt. Het zuurgeworden azijngoed gaat nu door tinnen en glazen buizen verder voor een nabehandeling, die van niet minder belang is, juist voor ons die straks den azijn op tafel krijgen. Eerst wordt het vocht met zorg gefiltreerd, daarna gepas teuriseerd en ten slotte gesteriliseerd* Uiteraard la de prijs van dezen asyn iets hooger dan die, welke uit azynextract bereid wordt. Maar iedere huisvrouw zal dienen te overwegen of het verantwoord is by den aankoop van azijn op pryaver- schll te letten. Op het uitgaven-budget van een huishouding vormt het poetje voor aankoop van azijn een zóó kleine rol, dat het voor de huiavrouw volkomen gelijk blijft of zy een soort neemt die wat durder is. En he» is toch ook wat waard, wanneer de hulsvrouw by den inmaak straks geen vrees behoeft te koesteren, dat de uitjes en augurken zacht zyn geworden door het gebruik van minderwaardigen azijn.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 15