DE OLYMPISCHE SPELEN NEDERLAND DE STERKSTE. 1 CHIEF WH1P Onze zwemsters winnen den estafette- wedstrijd. Ieder moment is geschikt om te genieten van de beste sigaret voor ieders gezondheid! Een dramatische kamp in stroomenden regen. De Duitsche zwemsters buitengewoon sterk. De Nederlandsche zwemsters winnen in den nieuwen Olympischen recordtijd van 4 min. 36 sec. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG a q s 193f> OOK MET KURK MONDSTUK. Ma Braun. Onze hockeyploeg derde. Het personeel tornooi op sabel. De ruitersport Berlijn, 14 Aug. Onze zwemsters hebben thans de kroon op het werk ge zet: zij zegevierden in den 4 maal 100 meter vrijen slag in den nieuwen Olym pischen recordtijd van 4 min. 36 sec. Het oude record stond op naam van Ameri ka met 4 min. 38 sec. Het is een dramatische, onvergetelijke kamp geworden. De Amerikaansche en de Duitsche dames, maar vooral deze laats ten, bleken buitengewoon sterk. De Duitsche meisjes waren zeer goed voorbereid en slechts met de uiterste inspanning wisten de onzen te winnen met een tijdsverschil van 0.8 sec. Wanneer men rekening houdt met de zeer abnormale weersomstandigheden, zijn de tijden boven verwachting. Ook de Duitsche dames bleven onder het oude Olympische record. Weliswaar werd het we- rddrecrdat dezelfde Nederlandsche ploeg op 24 Mei jj. te Rotterdam met 4 min. 32.8 sec. op haar naam bracht, niet bereikt, maar er is toch alle reden tot groote tevredenheid orer hetgeen onze kranige zwemsters ook nu weer presteerden. Groote spanning. De regen viel in stfoomen neer toen de zwemsters aan den start verschenen. Des ondanks waren de tribunes dicht bezet, want terecht verwachtte men, dat dit nummer een der hoogtepunten van de Olympische zwemwedstrijden zou vormen. Onze meisjes waren allerminst gerust over den uitslag. Men wist, dat Duitschland, dat over zeer goede krachten beschikt, alles op alles zou zetten om haar Nederlandsche rivalen, die men hier terecht als de beste zwemsters ter wereld beschouwt, te ver slaan. Dat zou voor Duitschland een heel bijzondere Olympische eer beteekenen. Er heerschte in het Nederlandsche kamp dan ook een zenuwachtige spanning. Onze zwemsters waren erg nerveus, temeer om dat zij vreesden, dat het Rie Mastenbroek en Tini Wagner minder goed zou hebben ge daan. dat ze des morgens reeds in den 400 meter vrijen slag waren uitgekomen. Haast ademlooze stilte heerschte, toen het startschot klonk. Jopie Selbach was uitste kend weg en zij gaf haar rivalen, de Duitsche Halbsguth en de Amerikaansche Rawls maar weinig toe. De andere vier plcegen, Hongarije, Canada, Engeland en Denemar ken waren al spoedig achter en na de eerste 100 meter speelden zij reeds vrijwel geen rol meer. Jopie Selbach tikte aan met 0.4 sec achterstand op de Duitsche. De tijd van Jopie Selbach was 1 min. 10.8 sec. De tweede Hollandsche, Tini Wagner, had tegen de zeer snelle Duitsche Lohmar en de Amerikaansche Lapp een zware dobber. Zij tegde de baan af in 1 min. 9.6 sec., maar toch raakte onze ploeg nog 0.2 sec. meer op de Duitsche achter. De achterstand op Ame- rika was toen al uiterst miniem. Toen kwam onze recordhoudster Willy den Ouden in de baan. Willy slaagde er in den achterstand in een voorsprong om te zetten. Zij maakte een tijd van 1 min. 9.5 sec., terwijl de Duitsche er 0.9 sec. langer over deed. Na 300 meter had Nederland dus een tijd van 3 min. 29.8 sec. noodig gehad, terwijl Duitschland 3 min. 30.2 sec. no teerde. Het verschil was dus zeer gering (0.3 sec.) De laatste Duitsche zwemster Gisela Arendt, een der groote rivalen van Rie, zette er toen alles op. De Duitsche spaarde haar krachten in de eerste 50 meter allerminst Ze keerde vrijwel gelijk met Rie en daarna kregen wij den indruk het was zeer moeilijk te con- stateeren dat zij een heel gering voordeel op onze kampioene behaalde. De spanning steeg toen ten top. De aanmoedigingskreten van het duizendkoppige Duitsche publiek schalden door het stadion, maar de Neder landsche kolonie weerde zich niet minder. In angstige spanning wachtten de Nederlanders af. Zou het zich thans wre ken, dat Rie de laatste dagen en nog dienzelfden morgen zooveel gezwommen had? Zou de volkomen uitgeruste Duit sche thans Rie Mastenbroek slaan, die bovendien het nadeel had, dat zij haar tegenstandster niet kon zien. Maar de weergalooza eindspurt van onze kampioene bracht ook nu weer uit komst. Machtig kwam Rie opzetten en ze passeerde Gisela Arendt, die zich echter in de laatste meters nog zoo ge ducht inspande, dat de zenuwsloopende spanning tot het einde bleef bestaan. Met duidelijken voorsprong tikte Rie ech ter als eerste aan en toen klonken overal de juichkreten van de vele tientallen Neder landers. De vreugde in het Oranje-kamp is moei lijk te beschrijven. Men vergat den stroo menden regen, men dacht slechts aan de prachtige overwinning onzer meisjes, van wie sommigen straalden, terwijl de ande ren bijna huilden. Van alle kanten kwamen de fotografen aangestormd en de Nederlandsche kampioen zwemsters moesten herhaaldelijk poseeren, voor ze gelegenheid kregen om de kleedka mers op te zoeken. Toen de speaker aankondigde, dat Neder land met 4 min. 36 sec een nieuw Olympisch record had gevestigd, klonken de juichkre ten opnieuw. Duitschland bleek 0.8 sec na Nederland te zijn aangekomen. Amerika, dat in den eindstrijd geen rol meer speelde, werd derde in 4 min. 40.2 sec. De andere ploegen lagen ver achter. Hongarije en Ca nada tikten tegelijk aan in den tijd van 4 min. 48 sec. Zesde was Engeland met 4 min. 51 sec., terwijl Denemarken op de laatste plaats eindigde. Uit de tijden blijkt, dat Rie Mastenbroek de laatste 100 meter in 1 min. 6.1 sec. zwom, terwijl ze Olympisch kampioene werd in den tijd van 1 min. 5.9 sec. Gisela Arendt maakte een tijd van 1 min. 6.6 sec. ..Goed gemutst" zijn de Duitsche turnslci.., die met interesse de haar collega volgen. verrichtingen van Berlijn, 14 Aug. Van de drie overwinningen, welke onze zwemsters op deze Olympische spelen hebben be haald, was die in de 4 maal 100 meter estafette wedstrijd toch wel de mooiste. Men voelde het in de dol-gelukkige Hollandsche kolonie in het zwemsta- dion zoo aan: wanneer een team wint, is dat in hoogere mate een zege voor een land dan een individueele prestatie. Ma Braun zag haar levensdroom ver vuld. Ze was haar ontroering haast te machtig, toen ze op haar meisjes toe kwam. Haar eerste woorden waren: „Kinderen het was prachtig. Je hebt gevochten, gevochten voor je land". Van alle kanten werd mevr. Braun geluk- gewenscht. Men wist het, dat zij er al jaren naar heeft gestreefd om dit resultaat met haar meisjet te behalen. Hetgeen was be reikt had haar reeds zeer gelukkig gemaakt, maar, zoo vertelde ze ons, „dit moest er nog bijkomen". In Amsterdam waren we derde, in Los Angeles eindigden we op de tweede plaats en nu zij we de eerste. Steeds heeft Amerika de overwinning behaald, maar dit maal heeft het voor Holland de vlag moe ten strijken. „Was u bang", zoo vroegen we verder, „dat wij niet zouden winnen?" „Ik heb doodsangsten uitgestaan. De Duit- schers spraken nergens over, maar ik wist, dat ze met alle macht zouden trachten ons te kloppen. En ze gaven zichzelf een goede kans, daarvan ben ik overtuigd". Gisela Arendt heeft de laatste dagen rust gehouden. Ze is zelfs om zich te sparen, niet in de serie 4 maal 100 meter vrije slag uit gekomen. En men moet er vooral rekening mee houden, zoo vervolgde mevr. Braun, dat onze zwemsters de laatste dagen heel veel gezwommen hebben. Bedenk wel, dat het toch een groote handicap was, dat Rie en Tini des morgens nog in den 400 meter vrije slag zijn uitgekomen, een heel zwaar nummer. Maar deson danks hebben alle meisjes zich tot het uiterste gegeven. O, ik ben zoo trotach op ze. Dat kleine troepje heeft den naam van ons land hier zoo prachtig hoog gehouden. Toen verschenen de dappere zwemsters in haar trainmgscostuum. Opnieuw onder namen de fotografen een run op het viertal, die weer moesten poseeren, ook voor tal van Nederlandsche amateurs, die zich dat bui tenkansje niet wilden laten ontgaan. Toe ma Braun, klonk het van alle kanten, gaat u er nu ook bij op. Maar mevr. Braun weigerde. Zij hebben gezwommen voor ons land, ik ben al voldoende beloond. En verteederd voegde ze er aan toe: Kijk nu de meisjes eens aan. De oudste van haar, Jopie Selbach, is pas 19 jaar. En zü zijn het, die den naam van Nederland op zoo n schit terende wijze voor de geheele wereld heb ben hooggehouden. Het is nu uw groote dag, mevr. Braun, merkten we op. Ja, dat is het. Welk een verschil met Los Angeles, toen ik diep in de put zat. Vaak moet ik nog aan die moeilijke dagen denken, toen zus ernstig ziek lag en alles ons tegen liep. Mf" vandaag is het zoo mooi. Nu nog de 400 meter vrije slag en dan is het afge- loopen. De uitnoodigingen om hier nog eens te zwemmen tijdens den Erdteitstaffel kun nen we niet aannemen. Onze meisjes heb ben genoeg, meer dan genoeg gedaan. Toen ontvluchtte mevr. Braun met haar viertal de drukte. Want steeds weer kwa men de fotografen opdagen en het aantal autogrammenverzamelaars nam zulk een onrustbarenden vorm aan, dat de Holland sche zwemsters er haast verlegen onder werden. Frankrijk geslagen met 43. B e r 1 y n, 14 Aug. Het Nederlandsch hockey-elftal heeft vandaag een goede prestatie verricht door in de ontmoeting voor de bronzen medaille Frankrijk met 43 te slaan, een overwinning, die moeilijk bevochten werd, doch die al-i leszins verdiend mocht worden ge noemd. Zoo heeft het Nederlandsche hockey-team dus voor de zevende bronzen medaille zorgt gedragen door als derde in het Olympisch hockey-tornooi te eindigen, na Britsch-In- dië en Duitschland, een plaats, die ons, ge zien het vertoonde spel in de afgeloopen da gen zeker toekomt. Het Nederlandsche elftal verscheen in doj] opstelling: J. de Looper de Waal Westerkamp H. de Looper v. d. Haar van Lierop Schnitger de Roos Gunning .van den Berg üparenberg Het meespelen van de Roos beteekende, in vergelijking met de match tegen Duitsch land, ongetwijfeld een versterking. Er ging nu meer kracht van onzen linkervleugel uit, al moest het duo Sparenberg-de Roos voor den vleugel Gunning-Schnitger beslist on derdoen. Het is een spannende party geworden, die door ongeveer 20.000 toeschouwers werd bijgewoond. Aanvankelijk waren de Oran jehemden sterker, maar het ware enthou siasme ontbrak vooralsnog. Het gevaar kwam voornamelijk van Ernst van den Berg en Schnitger, doch de Fransche backs en in uitsterste instantie de keeper, wisten voorloopig doelpunten te voorkomen. Het was tenslotte onze midvoor, die met een goed schot het eerste doelpunt voor Neder land scoorde. Maar toen namen de Fran- schen het initiatief over en dank zij een fout van keeper de Looper, wist de links binnen Sole met een overigens houdbaar schot den stand weer gelijk te maken. In het resteerend gedeelte waren de Nederlan ders weer iets sterker, hetgeen van den Berg in 'n tweede doelpunt kon uitdrukken. Met een 21-voorsprong voor Nederland ging de rust in. De tweede helft. Direct na de hervatting nam het Oranje elftal het spel in handen. Aanval op aanval volgde, onze voorhoede was niet van het Fransche doel af te slaan, waarbij het spel goed open werd gehouden, waardoor steeds verwarring in de Fransche achterhoede werd gesticht. Bij deze aanvallen blonken vooral Gunning, Schnitger en van den Berg uit Reeds spoedig wist Schnitger handig door de verdediging heen te komen en met een listig schot den keeper te passeeren. Daarmede was de stand op 31 gekomen. Enkele minuten later nam Sparenberg een rtr af corner, die prachtig door van den Berg werd ingeslagen, onhoudbaar voor den kee per, doch de scheidsrechter diende het doel punt niet toe wegens „sticks". Deze beslissing leek ons niet juist, waar aan wij kunnen toevoegen, dat deze scheids rechter, een Britsch-Indiër, veel te veel het spel ophield en onmiddellijk zelfs bij de al lerlichtste overtredingen ingreep. De Fransche voorhoede gaf den moed niet op en vooral het binnen-trio was ge vaarlijk. Uit een hunner aanvallen scoor de Sole opnieuw, 3—2. Dit prikkelde onze tegenstanders en zij kwamen zoo enthousiast opzetten, dat de Oranjehemden terugge drongen werden. Na he< netren van een vrijen s'ag liet men Sole even ongedekt en deze handige speler zorgde onir.iddellyk voor den gelijkmaker, 33. Toen was er nog een kwartier te spelen. Luide aangemoedigd door de talrijke land- genooten op de tribunes trachtte het Neder landsche elftal in den nog resteerenden tijd de overwinning te forceeren. Opnieuw dreig de het gevaar van rechts met Ernst van den Berg als de man, waarvan de doelpunten verwacht werden. En zoo waar, slechts en kele minuten voor het einde wist Schnitger een bal goed op te vangen. Hij passeerde even een der Franschen en met een prachtig schot, juist binnen den slagcirkel, was de Fransche keeper gepasseerd, 4—3. Het behoefde geen verwondering te wek ken, dat ons team in de laatste minuten goed stand hield en zoo een kleine, doch ver diende 43-overwinning uit het vuur sleepte. Van Wieringen in de halve finale. Montfoort en Mosman uitgeschakeld. Gistermiddag werd het personeele tornooi op sabel voortgezet, waaraan ook onze landgenooten Montfoort, Mosman en van Wieringen, die zich in de voorronde hadden weten te handhaven, deelnamen. Er werd geschermd in 6 groepen van zes schermers, waarbij van elke groep drie naar de halve finale overgingen. Slechts van Wieringen wist zich te handhaven. Mosman en Montoort vielen af. De laatste na een barrage-partij met Krause (Argentinië) en Wassileff (Bulgarije), waarbij de Bulgaar De 13-jarig* Amerikaansche Mariorfc Gestring, Olympisch kampioene schoon» springen. tenslotte naar de volgende ronde over» ging. Van Wieringen had in een betrekkelijk gemakkelijke groep geloot met Wahl (Duitschland), Sudrich (Oostenrijk), Frass (Tsjecho-Slowakije), Segda (Polen) en Gaudini (Italië). Van de eerste drie won hij, tegen den Pool verloor hij. Een party tegen Gaudini was niet meer noodig. daar de drie besten reeds geklasseerd waren. Van Wieringen kreeg 13 treffers en gaf er 18. In zijn groep werd Gaudini eerste met 3 gewonnen en 1 verloren party en 10 ont vangen treffers, Segda werd tweede met 3 gewonnen en 1 verloren partij en 13 ont vangen treffers. Montfort verloor drie partyen en wd tegen Wassileff, Krause en Ka bos. Onze landgenoot won van Manolessos (Grieken land) en Ka boa (Hongarije), ontving 39 treffers en gaf er 1L Zooals boven reeds gemeld is moest Mont foort om de derde plaats met Krause ea Wassileff een barrage-party trekken, waar- by Wassileff naar de volgende ronde over ging. Mosman tenslotte verloor van Sa bik (Polen), Fa ure (Frankrijk) en Pin ton (Ita» lië), hy won van Merinesku (Roemenië). Mosman ontving 17 treffers en gaf er 14. Van Wieringen in de kwartfinale uitgeschakeld. In den laten namiddag werd het tornooi met de kwartfinale voortgezet Er waren hier drie groepen van elk 6 schermers, waarvan er drie van elke groep naar cke finale overgingen. Van Wieringen, die in een groep lootte met Sabik, Gardere, de la Fuente, Gaudini en Ka bos, won slechts zijn party tegen den Franse hm an Gardere en wel met met 5—0. De andere werden door hem verloren, ter» wyl hy tegen den Hongaar Kabos niet be» hoefde te trekken, daar toen toch reeds be slist was, dat van Wieringen niet en Kabos wel in de finale zou komen. Van Wieringen ontving 15 treffers en gaf er 10. Hiermee zyn dus de Nederlanders voor het verdere tornooi uitgeschakeld. DE MILITARY. Goede prestatie van 1L Tonnet, B e r 1 y n, 14 Aug. Het laatste gedeelte van de dressuurproef als onderdeel van dg „military" werd vanmiddag in den stroo menden regen op een drassis, zacht terrein verreden, hetgeen natuurlyk van invloed was op de prestaties van de ruiters. Onze landgenoot lt. Tonnet heeft met „Harlekijn" zeer langen tyd in den regen moeten staan, alvorens hy den proef kon afleggen en dit was niet zeer bevorderlijk voor zyn verrichtingen. Jorijiaiisteii, gewapend met seiiryt machine* en tcleiovutoektviieu ui actie,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5