H.O.L.L.A.N.D. De Ronde van Alkmaar. ^Binnenland holland telt een woordje mee. Athletiek. 100 M. heeren. Osendarp en v. Beveren in de demi-finales. Osendarp finalist. Osendarp 3de in de finale. 200 M. heeren. Osendarp en v. Beveren in de finale. Oaendarp 3de, v. Beveren 6de. 80 M. horden dames. Mej. ten 50 K.M. wandalen. Toscani 10de in den 50 K.M. wandelwed- strijcL Wielrennen. Arie van Vliet tweede in de 1000 M. sprint. Kano's. Gebr. Wijdekop 3de in de 10 K.M. race. v. Tongeren 4de in eenpersoons kajaks. 1000 M. 1-pers. kajaks Kraaijer 3e 4 m. 35.31000 M. 2-pers. ka jaks: Tates en v. d. Kroft 3e 4 m. 12.8; 10 Kamp: Brasser 5e met 7046 p. (oud 6489). Zeilen. Olympia-jollen. Kagchelland Olympisch kampioen. Starklasse. Bob Maas derde. Zwemmen. Rie Mastenbroek Olym pisch kampioene. 100 M. vrije slag. Willy den Ouden 4de, Tini Wagner 5de. 100 M. rugslag Nida Senff 1ste, Rie Masten broek 2de. Waterpolo. Nederland vijfde in het tornooi. Hockey. Nederland derde op de ranglijst. Roeien. Nederland vierde in de „oude vier". De roeiwedstrijden. Het programma voor Zondag. De winnaar der Olympische medailles. Het waterpolo-tornooi. Het geval-Peru. Braspenninx en van Nek te sterk voor de anderen. Goede wedstrijd op een goed geregeld parcours. Braake 5de in de finale. Arie van Vliet olympisch kam pioen in de 1000 M. tijdrace. Ooms en Leene 2e in de tan demrace. 4 x 100 M. vrije slag: Neder land eerste in 4 min. 36 sec. (nieuw olymp. record). Niettemin bracht deze Nederlandsche deelnemer het er zeer behoorlijk af, al wer den hier een daar nog kleine foutjes ge maakt. Niet het minst door den regen gehandi capt scheen de Duitsche kapitein Stubben- dorf, die de proef met schitterend elan af legde en daarmee luiden bijval van het pu bliek oogstte. Later zou blijken, dat hij inderdaad in de dressuurproef het meeste punten zou beha len. Na het rijden van de Duitsche deelne mers verdwenen, zooals gewoonlijk de meeste toeschouwers, zoodat slechts een handevol belangstellenden de verrichtingen van de andere ruiters bleef. De kansen in de „military" voor Neder land staan niet slecht. Kahn werd in de dressuurproef vierde, lt. Pahud de Mor- tanges 9e en lt. Tonnet 11e. Onze zwaarste concurrenten zijn thans wel Duitschland en Zweden. Het tweede gedeelte van de „military", de terreinrit, wordt morgen bij Doeberitz verreden. Uitstekende race van de Hol- landsche vier in het nummer vier met stuurman. B e r 1 ij n, 14 Aug. De Olympische roei wedstrijden zijn vanmiddag geëindigd met de finales in alle nummers, die voorkomen op het Olympische programma. Van de Hollandsche roeiploegen, die af gevaardigd waren naar deze Spelen, was alleen de oude vier van de Amsterdamsche studentenvereeniging „Nereus" overgeble ven en wij hadden goede hoop op een be hoorlijk resultaat van dit uitstekend ploegje ervaren roeiers. Inderdaad zij hebben het er in de zwaar bezette finale prachtig afgebracht. Welis waar vielen zij niet in de prijzen, maar de race, die zü geroeid hebben, was wellicht een der beste in de reeks van wedstrijden door de Amsterdamsche studenten geroeid. De ploegen van Duitschland, Zwitserland, Frankrijk, Holland, Denemarken en Honga rije hadden zich na de voorwedstrijden of na de herkansingsraces weten te klassifi- ceeren voor de finale in het nummer vier met stuurman. Een uitermate sterk bezet veld, waarin de Hollanders tenslotte door de vierde plaats in te nemen een zeer fraaie prestatie hebben geleverd, die in de geschiedenis der Nedeilandsche roeisport met eere zal worden opgeteekend. Na de start waren alle ploegen gelijk weg, maar na 100 meter namen de ploegen van Duitschland en Zwitserland eenigen voor sprong, die zij langzamerhand wisten te vergrooten. Frankrijk lag op de derde plaats en daar achter streden Holland, Denemar ken en Hongarije voor de eervolle vierde positie. In de kopgroep nam Zwitserland aanvankelijk de leiding, maar op duizend meter wist de Duitsche crew met een felle spurt Zwitserland van de eerste plaats te 10.20 uur: Paarden. Springconcours. Samen' gestelde ruiterwedstrijd. 15.20 uur: Paarden. Springconcours. 18.20 uur: Sluitingsplechtigheid. 20.20 uur: Zwemmen. Werelddeelen estafette. Berlijn, 14 Aug. Na den 13en wed- strijddag zag de lijst der door de verschil lende landen behaalde Olympische medail les er als volgt uit: gouden zilveren bronzen Duitschland 27 21 28 Ver. Staten 23 16 10 Hongarije 7 13 Italië 6 7 5 Finland 6 6 6 Zweden 6 5 8 Frankrijk 5 6 6 Nederland 5 3 7 Engeland 4 7 2 Japan 4 4 6 Oostenrijk 3 8 3 Tsjechoslowakije 3 5 0 Estland 2 13 Egypte 2 12 Zwitserland 19 5 Canada 13 5 Noorwegen 12 1 Argentinië 111 Turkije 10 1 Nieuw-Zeeland 10 0 Polen 0 2 3 Denemarken 0 11 Letland 0 11 Zuid-Slavië 0 10 Mexico 0 0 2 Australië 0 0 1 België 0 0 1 Philippijnen 0 0 1 De 25 overige landen hebben tot dusver in het geheel geen prijzen behaald. verdringen. Frankrijk bleef goede derde en de Hollanders begonnen hun zware con currenten Denemarken en Hongarije meer en meer achter zich te laten. Toen de booten in zicht kwamen en men de onderlingen afstand beter begon te on derscheiden, ondernam de Nereus vier zelfs een zeer krachtigen aanval op Frankrijk, dat op zijn beurt met verschillende spurts antwoordde. Op drie lengten voor Zwitserland ging Duitschland tenslotte vrij onbedreigd als eerste door de finish met een tijd van 7 min. 16.4 sec. Zwitserland volgde op de tweede plaats in 7 min. 24.3 sec. Frankrijk wist toch de steeds aanvallende Hollanders voor te blijven, zij het met mi niem verschil en passeerde als derde de eindstreep in den tijd van 7 min. 33,3 sec. De Hollandsche vier liep vlak daarachtter binnen met een tijd van 7 min. 34.7 sec. Twee met stuurman. Dit werd een zeer enerveerende race tus- schen de ploegen van Italië en Duitschland, dat aanvankelijk op de derde plaats lag, maar op inderdaad schitterende wijze steeds spurtend zijn achterstand inliep. Wel was de strijd nog niet voorbij, want Italië wilde van geen wijken weten, maar toen de 1000 M-piket gepasseerd was, hadden de Duit- schers een voorsprong van ongeveer drie lengten genomen. Uiterst rustig en be- heerscht roeiden zij verder en volkomen frisch gingen zij door de finish, na de baan afgelegd te hebben in den tijd van 8 min. 36.9 sec. Op ettelijke lengten kwam Italië als twee de binnen in den tijd van 8 min. 42.7 sec., derde werd Frankrijk in 8 min. 54 sec. Acht riemsgieken. Het schijnt bij alle roeiwedstrijden zoo te zijn, dat de races van de acht riemsgieken verreweg de meeste spanning brengen. Ook de finale bij deze Olympische roeiwedstrij den was buitengewoon enerveerend, omdat de zes mededingende ploegen inderdaad maar zeer weinig in kracht verschilde. Op 400 meter nog lagen alle ploegen vrij wel gelijk met Duitschland iets voor en ge durende de geheele race is er tusschen de booten onderling geen licht geweest. Tot 1000 meter toe leidde de Duitsche acht evenwel hevig om de leiding strijdend met Italië en Zwitserland. Maar dan plotseling, na 1300 meter van de baan te hebben afgelegd, komen de roeiers van de Ver. Staten, die zich tot dan toe op den achtergrond hadden gehouden, onweerstaanbaar opzetten. Den tusschentijd zijn ook de Italianen aan het spurten gesla gen en de Duitsche ploeg is daar de dupe van. Duitschland wordt eerst gepasseerd door de Ver. Staten, daarna door Italië en in de zelfde volgorde met onderlinge verschillen van een taf-lengte komen de ploegen, lulde aangemoedigd door alle toeschouwers, door de finish. De acht van de Ver. Staten maakte een tijd van 6 min. 25,4 sec., Italië 6 min. 26 sec., Duitschland 6 min. 26.4 sec. Duitschland en Hongarije spelen gelijk. B e r lij n, 14 Aug. In den eindgroep van het waterpolotornooi is vandaag de zeer belangrijke wedstrijd Duitschland—Hon garije gespeeld. Begrijpelijkerwijze was de belangstelling voor deze ontmoeting zeer groot. Voor den aanvang deden de aanhan gers van beide ploegen hun spreekkoren hooren. Reeds spoedig tcoorde de Hongaar Bran dy het eerste doelpunt. De Duitschers zijn daardoor echter geenszins gedeprimeerd, zij vielen heftig aan en het elukte Schneider, met een boogbal den stand op 1—1 te bren gen. Daarmee kwam de rust. Ook na de rust waren beide doelverdedi- gers in voortreffelijken vorm. De Hongaar Nemeth doelpuntte, toen hij een oogenblik vrij werd gelaten. Daarmede had Hongarije opnieuw de leiding, Daarna moesten Ne meth en de Duitscher Baier het water ver laten en Schneider zette een vier-meter worp in een doelpunt om. Onder enormon bijval had Duitschland gelijk gemaakt. In de laatste minuten wa ren de Hongaren in de meerderheid, doch ei werd niet meer gescoord en zoo eindigde de ontmoeting met gelijken stand 2 2. Een uitstekende prestatie van het Duitsche team. België slaat Frankrijk. De wedstrijd BelgiëFrankrijk, die in de zelfde groep werd gespeeld, heeft een Bel gische zege gebracht. Voor de rust scoorde Castelijns voor de Belgen en na de rust bracht dezelfde cpeler den voorsprong op 20. Daarna scoorde Issele het derde doel punt. Van de Casteels wist tenslotte de eer voor zijn land te redden. Zoo won België met 31. Uitspraak van het eere-gerecht van het I. O. C. B e r 1 ij n, 14 Aug. Het Intern. Olympisch Comité deelt mede: In verband met het vertrek van het Peru- aansche Olympisch team en in verband met de ontvangst van een door den voorzitter van het Peruaansche Olympische team aan het I.O.C. gericht schrijven heeft het eere gerecht een onderzoek ingesteld naar de motieven van het vertrek van Peru. Het eere-gerecht is van meening, dat dit besluit wellicht genomen is op grond van een misverstand en van onbekendheid met de statuten. Het gerecht betreurt echter de houding der voetballers, die het als onspor tief beschouwt, want de deelnemers moeten zich onderwerpen aan de beslissingen der scheidsgerechten, hoe onrechtvaardig die beslissingen hun ook voorkomen. Verder acht het gerecht de houding van het geheele team af te keuren, daar het in deze zaak ten onrechte de verantwoordelijkheid van het I. O. C. en van het Duitsche organisatie comité, die onbevoegd zijn, in het geding brengt. T e n n is. „WEDSTRIJDEN ADVENDO". Gisteren werden de wedstrijden op de Sportparkbanen voortgezet en door ijverig werk van de wedstrijdleiders, de heeren P. J. Smit en ir. A. C. Beek schoot het pro gramma een aardig eindje op. Wij vermelden nog de volgende uitsla gen: Heeren enkelspel: P. J. van Leeuwenburg sl. A. S Kijlstra 6 0, - 7—3; N. Groen si. ir. A- C. Beek 6 8—8 J v. d. Bliek sl. B. J. van Slingen- berg' 60, 6-3; C. A. Erdman sl. J. A. Plak 6—1, 6—1; N. Groen sl. J. van Ha- neghem 6-4, 6-4; R. Westerhuis sl. M. Zweedijk 6-3, 6-8, 6-4; P. J. Leeu wenburg sl. Jhr. N. van Foreest 6—3, 6—0, R. Westerhuis sl. J. Deetman j—2, 6 4, L. v. d. Knoop sl. T. Plante 6—4 6—4, F. Beek sla. A. van Huysstede 8—6, 6—0; L. A. Res sl. C. R. Beek 6—2 6—2; G. Miedema sl. J. Spruyt 6—4, 6—1; A. H. w. Schoute sl. J. Haasbroek 6—3, 6—4; D. Nap sl. F. Beek 4—6, 6—4, 6—2; J. v. d. Bliek sl. K. Langendük; Mr. H. Schuur man sl. G. Miedema 6—3, 6—1. Darpesenkelspel: Mej. A. Groen sl. Mevr. Westerhuis—Beyer 7—E, 6—1; Mej. T. Gramser sl. Mevr. A. Classen 6—1, 62" Mej. A. Groen sl. Mej. J. Kallansee 6—3,' 7—5; Mej. A. de Wit sl. Mej. T. Gramser 6—0, 6—3; Mej. A. Halbesma sl. Mej. H. de Jong 6—0, 6—0; Mej. M. Post- ma sl. Mej. N. Blaauboer 64, 6—2. Heeren dubbelspel: J. v. d. Bliek en v. Stederen sl. C. A. Erdman en A. S. Kijlstra 3—6, 7—5, 6—2; Mr. H. Schuurman en ir. G. E. F. van Dijk sl. J. A. Plak en A. van Huysstede 61, 46, 6 2; J. Deetman en S. Hamstra sl. T. Plante en W. Uhl 62, 64; N. Groen en D. Nap sl. P. J. O. Leeuwenburg en B. J. Slingen- berg 8—6, 6—2; Mv. S. Nijhoff en A. H. W. Schoute sl. G. Kusters en J. Haasbroek 62, 61. Dames dubbelspel: Mej. A. Hal besma en Mej. T. Gramsen sl. Mej. A. Groen en Mej. J. Spruyt 63, 26. 6 4. Gemengd Dubbelspel: Mej. A. Halbesma en Mr. S. Nijhoff sl. Mevr. T. Melse en J. A. Plak 8—6, 6—0. Hr. en Mev. Westerhuis sl. Mej. J. Kallansee en ir. G. E. F. van Dijk 6—2, 6—4; Mej. M. Postma en Mr. H. Schuurman sl. Mej. M. v. d. Goot en J. Schierman 62, 75. Schaken. 'T SCHAAKTORNOOI TE NOTTINGHAM. De uitslagen van de gister in de 5de ron de gespeelde partijen van het Internationale schaaktornooi te Nottingham luidden: Aljechin remise met Bitwonnik. Flohr wint van Lasker. Capablanca wint van Tylor. Tartakower wint van TTiomas. BogoljubovReshevsky afgebroken. Fine remise met Vidmar. Alexander verliest van E u w e. Winter vrij. Wanneer wij, voordat we aan den wedstrijd voor de profs en onafhan- kelyken beginnen, nog eerst even den wedstrijd voor de amateurs beschou wen en daarna nog een paar alge- meene opmerkingen maken, dan mee- nen wij dit verplicht te zijn aan de organiseerende vereeniging, de R. V. Alcmaria. En zulks mede, omdat er gisteren natuurlijk geen gelegenheid was om buiten het wedstrijdverslag nog eenige beschouwingen te geven. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat het meedoen van een paar van onze Olympi sche renners de belangrijkheid van den wedstrijd zeer verhoogde. En evenzeer spreekt het vanzelf, dat iedereen vooral nieuwsgierig was naar de prestaties van Schulte. Welnu, de Amsterdammer heeft vrijwel dadelijk getracht, zijn ongunstige start positie ongedaan te maken en dat lukte hem wonderwel. Hij zorgde er direct voor, dat er een hoog tempo in kwam en zoo kon het gebeuren, dat hij met nog vier anderen een groepje vormde, dat krachtig genoeg bleek, om eer eenmaal verkregen voorsprong te behouden. Dat was zeer verstandig, want in het peleton, dat op de vluchtelingen volgde, zaten verschillende renners, die evenzoo- vele concurrenten hadden kunnen zijn. Daarbij was de Alkmaarder Jan Groot, die in het begin wat stroef ging en dus niet mee kon komen in de kopgroep. Hij zat echter wel heel lang in het peleton, dat hem vrijwel geen bewegingsvrijheid gaf, maar toen hij eindelijk in de laatste ronde alleen een uitlooppoging deed, de monstreerde hij toch wel een groote kracht. Want hoewel het ploegje van vijf gedund was tot duo (Schipper had een bandje gekregen en Bakker werd losgere- den) wist hij Bakker nog te bereiken en nog voor hem als vierde door de finish te gaan. Schulte werd het is bekend ge klopt! Dat was een verrassing voor hen, die alleen den strijd bij de finish gezien hadden. Voor ons was het iets anders: Schulte moest eenige ronden lang alleen vechten tegen twee Hagenaars, die van zelfsprekend elkaar steunden. En die Schulte geen gelegenheid gaven, om in de laatste ronde alleen weg te spurten. Zoodoende moest de eindsprint be slissen en die was voor Timmerman, die in de beste positie lag en met een halve wiellengte Schulte klopte! Een uitstekende prestatie alzoo. Maar wat voor Alcmaria wel bizon der aardig was: het compliment, dat haar bestuur kreeg van dienzelfden Schulte, die ongevraagd de opmerking maakte, dat de regeling verrassend goed was geweest, zelfs heel wat beter dan in Berlijn! En bovendien: hij had prettig gere- den op het zeker niet gemakkelijke, maar wel sterk varieerende parcours! De professionals. En nu de profs en onafhankelijken. Ook bij deze waren er een paar, die tot de sterksten behoorden: van Nek en Braspen- ninx. Zij zorgden er ook al direct voor, dat ze in een gunstige positie kwamen te lig gen en hebben den geheelen wedstrijd het tempo aangegeven. Bij hen voegde zich de Zaandammer Dieterman, die eenige ronden lang 't tem po kon bijbeenen, maar tenslotte toch zijn krachten niet goed verdeeld had en ein delijk moest „lossen". Om tenslotte na een heroiken strijd het gevecht te moeten staken. Braspenninx en van Nek waren de twee helden. Ze trapten zeer soepel en zeer re gelmatig en waren de sterksten ongetwij feld. En waar de allersterkste Braspenninx was, daar was de uitslag niet onzeker: den Bras Jr. won, won met grooten voor sprong, omdat hij het niet op een eind sprint had laten aankomen. En van Nek was de tweede met 7 seconden achterstand. De anderen kwamen ver achteraan en we kunnen er hier nog alleen van vermel den, dat Kuiper uit Julianadorp bij dezen een goeden wedstrijd reed en eenige po gingen gedaan heeft om alleen weg te loopen. Wat natuurlijk niet mogelijk was. De regeling, enz. Wat moeten wij nog meer vertellen! De regeling was wel bizonder goed in jrde. Rijks- en gemeentepolitie hebben de zaak steeds geheel in handen gehad en werkten prachtig samen. En de Alkmaar- sche politie, die onder de directe leiding van commissaris Walraven stond, heeft wel het leeuwenaandeel gehad in de orde maatregelen op den weg. Echter ook het publiek werkte mede en dank zij dit alles werd er geen wanklank gehoord. De manier, waarop gestart werd, (in vakken op den weg met voor eiken renner n apart vak) leek ons de beste manier; de afzetting met draad en touwen bleek bui- tengewoon goed te voldoen en verder Och, wij gelooven, dat de wedstrijd sportief gesproken een groot succes zijn geworden. Alleen de publieke belangstel ling had veel grooter moeten zijn. De lace entree (20 cent!) was toch zeker geen bezwaar geweest en een programma van een dubbeltje had er toch zeker ook nog wel afgekund! Maar een groot gedeelte van gedeelteen buUen het afSe"tte gedeelte en teerden dus op de beurs van de organiseerende vereeniging. Wat nu niet bepaald sportief is! vaSVverif ?LkEn Alcmari». d*t «teun kreeg an vele zyden, moreele en financieel? «n3.ra?,"rrhl'sen tuüvT» diez ker v»n groote propaeandis tUcht waarde voor de wielefspo^t®?. gjl Laten wij het hierbij laten en tVin„o enkele woorden schrijven over den 1 T sten wedstrijd, die der ftBt" profs en onnfl-ankelijken Na een korte, maar gezellige Wuze is dan de buurt aan de profs en oi.af- r.ankelijken, waarvan er helaas eer aantal afwezig blijkt te zijn. Zij „vergaten" hun inschrijving gestand te doen, wat niet prettig en niot ver standig is voor hen zelf, went zjj brengen er hun eigen sport mee in discrediet. De start zelf had alweer een vlot ver loop en de stoet vertrok direct in een hoog tempo, omdat iedereen zoo spoellg moge lijk een goede positie wenschte, zulks met het cog op de situatie der wegen. Dat het heel hard gaat, blijkt al spoe dig, als de eerste der tien ronden voorbij is. De tijd is n.1. 17 min. 7 seconden, wat la Ier de snelste ronder zou blijken te zyn! In deze eerste ronJe sneuvelden natuur lijk al een paar renners, maar daar wordt verder niet op gelet. De tweede ronde brengt dan de eerste scheiding: Braspenninx, van Nek en Die- terr.ian hebben een kleinen voorsprong kunnen behalen en weten die in de eerst volgende drie ronden tot 300 Meter te ver grooten. Wel blijkt voortdurend, dat deze voorsprong geen veilige is, want telkens komt het peleton zelf wat dichter by, om even later weer wat af te zakken. Het ge volg daarvan is, dat het veld zich weer in kleinere peletons splitst en dat het vry lang duurt, voordat allen de finish na een ronde zijn gepasseerd. Eenige valpartijen zijn oorzaak, dat het veld nog iets meer gedund wordt, maar het publiek merkt daar weinig van. Het ziet echter wel, dat Braspenninx en van Nek in de tweede helft het tempo nog ver- hoogen en dat Dieterman even den stryd moet staken voor een kramp-aanval, wat eigenlijk meer een inzinking blijkt te zyn. Hij gaat tenminste even later weer verder, alleen, maar hij mist de kracht, om weer op te halen en staakt ten slotte den strijd. Het publiek merkt ook, dat Kuiper eenige pogingen doet. om op zijn eentje den achterstand te verkleinen, maar dat die pogingen mislukken. Verder gebeurt er tijdens den geheelen wedstrijd geen bizonders. De rondjes wor den regelmatig gedraaid met een tijd vzn 17-18 minuten en er is geen een, die de leiders kan bedreigen. En een eindsprint komt er ook niet, om dat Braspenninx op tijd op de Noorder- vaart weet weg te vliegen en ook van Nek alleen laat gaan. Hij wint dus onbedreigd met van Nek als goede tweede. Op 1 1/3 minuut achterstand volgt een kleine ploeg, en hier beslist de eindspurt de plaatsing. Het is Kuiper, die door zijn mooi werk nog kans ziet, om een goede plaats te bemachtigen. De uitslag is tenslotte: 1. Braspenninx, 2 uur 56 min. 48 sec. 2. v. Nek, 2 uur 56 min. 55 sec. 3. Markus; 4. v, Amsterdam; 5. V. d. Star; 6. Riethoven; 7. Kuiper; 8. Brizee; 9 Suiker; 10. Kamp. EDSEL FORD IN AMSTERDAM. De heer Edsel Ford, zoon van Henry Ford, vertoeft met zijn familie op het oogenblik in Amsterdam. Hij heeft zyn intrek eeno men in het Amstel-hotel. Edsel Ford werd in November 1899 in Detroit geboren. Hij liep de universiteit sf en toen hij afgestudeerd was, werd hij op genomen in het bedrijf van zijn vader, dat toen reeds tot hoogen bloei was gekomen. Desniettegenstaande moet Edsel Ford van onderaf beginnen en alle afdeelingen van de fabriek van zyn vader doorloopen. Zoo leerde hij de techniek van de auto-industrie door en door kennen en na enkele jaren was hij dan ook in staat de leidende functie, die voor hem was weggelegd, in te nemen. In 1919 volgde hij zijn vader op als presi dent van de Ford Motor Co., een der groot ste afdeelingen van het reuzen-concern, waarvan Henry Ford de leiding in handen hield. Binnen enkele jaren was Edsel Ford, evenals zijn vader, multimillionnair. In 1924, toen de prins van Wales ex reis naar Amerika maakte, bezocht hü ook de Fordfabrieken in Detroit, waarbij Edsel Ford hem persoonlijk rondleidde. Twee jaar later reisde Ford naar Europa, om hier voor bereidingen te treffen voor de stichting van nieuwe Fordfabrieken. Toen Rooseveld enkele jaren geleden met zijn National Recovery-plan het Amerikaan- sche bedrijfsleven nieuw leven trachtte in te blazen, raakte hij in conflict met Ford. Naar verluidt is Edsel Ford toen de bemiddelaar geweest tusschen den president en zijn va der, zoodat het conflict werd bijgelegd. Ook uiterlijk is Edsel Ford een kleine slanke figuur en weinig spraakzaam het type van den Amerikaanschen groot-indus trieel. Hedenmorgen heeft Edsel Ford een be zoek gebracht aan de Nederlandsche Ford fabrieken. Hij werd rondgeleid door den heer G. J. J. Both, directeur en twee cor> missarlssen. VERNIETIGING VAN GEWAS DOOF REGENS. Vragen aan den minister- De heer Weitkamp, lid der Tweede Ka mer, heeft de volgende schriftelijke vra gen gesteld aan den minister van Land bouw en Visscherij: 1. is het den minister bekend, dat onder de gemeenten Gramsbergen, Stad- Ambt-Hardenberg, ten gevolge van wolkbreukachtige regens, lal van hav.i- waaXdaP,Pflakker8 ov«»troomd waardoor het gewas volkomen is vernie- te2st j";i' dan d« minister bereid toe wers u ii i1 geduP««rden landbou- behoöronrir Wainen boerenstand tttWende, eenige tegemoetkoming in de hun de I(WOrden V8ri®end, althans len wurHn i/ ^'Premie voor de aardappe len worde kwytgescholden

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6