'Buitenland Vzaaq. m. AanBod Esperanto. Anti communistische actie in Rusland. Groote rede van Roosevelt. De Vereenifde Staten en de toestand in Europa. Amerika wil den vrede, doch ie paraat! Vogels in de haven. Literatuur II (origineele werken). Mocht ik U reeds aantoonen, dat verta lingen in de meest uitgebreide zin in Es peranto het bewijs leveren van de deug delijkheid van deze taal, dit bewijs word sterk bekrachtigd door het bestaan van talloos vele origineele werken. Weer is het Dr. Zamenhof, die de wereld het eerst een aantal gedichten geschonken heeft. Deze verzen dragen allen het stempel van diepe eenvoud en hoog idealisme. ^r' fme^" hofs werk werd spoedig door dat van Russen, Polen en Franschen gevolgd, ter wijl eigenlijk elke nationaliteit personen voortbracht, die met meer of minder suc ces romans en gedichten schreven, re£ streeks in Esperanto. Voor vandaag echter wil ik speciaal uw aandacht vragen voor twee mannen, Hongaren, voor wier wer ken het alleen reeds de moeite waard zou zijn Esperanto te gaan leeren. Dit zijn Julio Baghy en Kolomano Ka- locsay. Nog zijn het onbekende namen voor de meesten van U. Maar eens zullen zij de hun toekomende plaats in der we reld letterkunde innemen. Baghy is van beroep acteur, uit een oud:: Hongaarsche tooneelspelersfamilie. De wereldoorlog brak zijn carrière, en dreef hem als krijgsgevangene naar het onherbergzame Siberië. Daar dichtte hij in eenzaamheid en ellende van mensche- lijk lijden en menschelijk verlangen, in een scherpe, krachtige, maar steeds boei end harmonische stijl. Zijn geliefkoosd onderwerp is het moreele lijden van den mensch. Zijn gedichten werden verzameld in drie bundels „Voorbij het Leven, „Pel grim" en „De Zwerver zingt". Zijn novellen en tooneelstukken ver schenen onder de titels „Dans, marionet ten", „Zwervende Pen", „Groene Don Quichotten" en „De Theater Mand". Van zijn romans noem ik „Hoera!" (o. a. in het Hongaarsch en Duitsch vertaald; uit Esperanto dus) en „Slachtoffers", dat het lief en leed van krijgsgevangenen in Siberië schildert. (Dit boek is in Alkmaar's openbare leeszaal). Een vervolg op laatst genoemd prachtwerk verscheen in 1934' onder den titel „Op bloedigen grond Hierin keert de hoofdpersoon, waarin we dikwijls den schrijver zelf herkennen, na een ruim zesjarige afwezigheid te Boeda pest terug, vindt daar alles vreemd en vraagt zich af of het waard was terug te keeren. Indien dit boek in een van de mo derne talen verschenen was, zou het een waardige plaats naast „De weg terug" van Remarque en „Menschen in Oorlog" van Latzko innemen. Baghy bezocht reeds tweemaal gedu rende eenigen tijd Nederland als Esperan- toleeraar. Ook dezen winter hopen wij hem in Alkmaar te kunnen begroeten, waar hij een lezing over Literatuur zal houden. Dr. Kolomano Kalocsay is geneesheer directeur van een ziekenhuis voor besmet telijke ziekten te Boedapest en docent aan de universiteit aldaar. Hij bracht geduren de de wereldoorlog drie jaar, als dokter, achter het front door. Van hem kan ge zegd worden, dat hij de grootste Espe- ranto-dichter is, zoowel waar het verta lingen als origineele verzen betreft. Zijn machtige pen gebruikt hij hoofdzakelijk voor vertalingen, die uitmunten door schoonheid van taal en waarbij steeds de oorspronkelijke vorm gehandhaafd wordt. Ik noem: „De tragedie van den mensch" van Madach en „De Hel" van Dante. Van zij-i oorspronkelijke werken noem ik „Taal, Stijl en Vorm", „Rijmportretten" (korte levensbeschrijvingen van groote esperantisten, op rijm), „Wereld en hart" en „Het gespannen koord". Vooral de laatste bundel bevat verzen, wier schoon heid en rijkdom aan inhoud hen heft uit het kader van één literatuur. Baghy en Kaloscay zijn beide reeds vanaf 1910 Esperantist en de Esperanto- wereld maakt zich gereed hen dit jaar op gepaste wijze te huldigen. De Esperanto-literatuur kent vele oor spronkelijke schrijvers, doch de laatst ge noemde Hongaren zijn de allergrooste. Eerst onder hun pen werd Esperanto een machtig uitdrukkingsmiddel, een waar achtig bewijs, dat de z.g. gemaakte taal" „springlevend" is. J. M. 29 meter, lengte 20 meter en hoogste 4,55 meter, terwijl het leege toestel 6900 K.G. weegt. Met de nieuwe types van Douglas wordt reeds gevlogen door de American Air Lines, terwijl ook andere groote luchtverkeersmaatschappijen, zooals de Trans Western Aviation Co. (T. W. A.) en de United Air Lines deze toestellen ge bruiken. MILITAIR VLIEGTUIG VERBRAND. Drie inzittenden verbrand. Een militair toestel is tijdens de vlucht boven New Kent in Virgina in brand ge vlogen. Drie der inzittenden kwamen om het leven, de vierde wist zich met een val scherm in veiligheid te brengen. DE VLUCHT VAN LEVANEWSKI. Te Nome geland. Levanewski en Lewtsjenko zijn vandaag te Nome aangekomen. Wanneer de weerbe richten, die men thans van Kaap Dejnew verwacht gunstig luiden, willen de vliegers onmiddellijk verder vliegen naar Wellen. SOVJET-VLIEGTUIG VERDWENEN. Met dertien inzittenden reeds vier dagen zoek. Sinds vier dagen heeft men niets meer vernomen van een burgervliegtuig, dat van Daigarka naar Dikatanga in het Russische Poolgebied was vertrokken, met dertien personen aan boord. Men vreest, dat het toestel in de Pool- steppen is terecht gekomen, tengtvolge van het noodweer. Tot nu tot heeft het ingestelde onderzoek nog geen resultaat opgeleverd. Terroristische actie der Trotzkl- Sinowjef-groepen. Het volkscommissariaat van binnen- landsche aangelegenheden der Sovjet- Unie heeft in 1936 eenige terroristische Trotzki-Sinowjef-groepen ontdekt, die op directe aanwijzingen van den in het buitenland vertoevenden Trotzki en on der directe leiding van het z.g. Veree- nigde Centrum van het Trotzki-Sinow- jef-blok een reeks terroristische daden voorbereiden tegen de leiders der com munistische party der Sovjet-Unie en van den Sovjet-staat. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het Trotzki-Sinowjef-blok op aanwijzing van Trotzki en Sinowjef in 1932 werd georga niseerd en dat de op 1 December 1934 door de terroristische groep van Nikolajef en Ko- tolynof gepleegden moord op Kirof eveneens werd voorbereid en uitgevoerd volgens de directe aanwijzingen van Trotzki en Si nowjef. Het onderzoek heeft bovendien aan het licht gebracht, dat Trotzki voor het ten uitvoerleggen van daden van terreur tegen de leiders der communistische party der Sovjet-Unie en van den Sovjet-staat eenige Trotzkistische terroristen: Olberg Berman, Jurin, Fritz David, Moises Larje, Natan Larje en anderen uit het buitenland naar Sovjet-Rusland heeft gezonden. Het onder zoek in deze aangelegenheid is thans geëin digd. Sinowjef, Kamenef, Jewdokimof, Iwan Smirnof, Bakajef, Mratsjkofski, Wagajan, Dreizer, Golzman, Reingold, Pikel, Olberg, Berman, Jurin Fritz David (Kruglanski, Moises Larje en Natan Larje, zyn ter be schikking van de justitie gesteld). De krijgs raad van het opperste gerechtshof der Sov jet-Unie zal op 19 Aug. beginnen met de behandeling dezer zaak. Trotzki verhoord omtrent politieke agitatie. Het hoofd der veiligheidsolitie van Oslo heeft zich naar Kristiansand begeven, ten einde aldaar Trotzki te ondervragen om trent de door de leiders der party van na tionale unie, een partij van fascistische sym pathieën, tegen hem geuite beschuldiging, als zou Trotzki zich tijdens zyn verblijf in Noorwegen aan onwettige politieke actie hebben schuldig gemaakt, Trotzki sprak dit echter tegen. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat hij later verzocht zal worden nauwkeuriger inlichtingen te verstrekken aan den rechter van instructie. De bladen over de ontdekking van het complot tegen de regee ring. In een hoofdartikel schrijft de „Izwestia" over de mededeeling, die verstrekt is over de actie van Trotszki-Zinovjev-groepen, dat men thans duidelijk kan zien, tot welke uitersten de klasse-vijanden kunnen gaan in hun streven, het land der Soviets nadeel te berokkenen. Een hoopje ellendige schooiers en moardenaars kan het machtige socialis tische bolwerk, dat ons groote land is, ech ter niet ineen doen storten. De „Prawda" schrijft, dat de misdadigers thans geheel ontmaskers zyn. Men heeft ontdekt, dat de aanhangers van Zinovjev in geregelde verbinding stonden met de bui- tenlandsche contra-revolutionnaire organi satie van Trotszki en met de Duitsche ge - stapo. President Roosevelt heeft tydens een zo- merconferentie te Chataugua (New-York) een belangrijke redevoering uitgesproken, waarbij hij oun. het volgende uiteenzette: De vrede in Europa is een belang rijke kwestie. Ons volk kan geen pro blemen en kwesties ter zijde laten, die, ofschoon zij aan gene zijde van onze grenzen gelegen zijn, een vitalen in vloed kunnen en waarschijnlijk zullen uitoefenen op de Ver. Staten van de toekomst. Ik ben, aldus Roosevelt, ongeruster over de internationale toestanden dan over onzen binnenlandschen toestand. Ik zeg dit niet omdat ik pessimist ben, maar omdat ik nog hoop, dat de af gunst, de haat en de kwaadwilligheid tusschen de volken hun uiterste grens bereikt hebben en gevolgd zullen wor den door een nieuwen golf van goeden wil. Voortgaande stelde Roosevelt de ver houding tusschen de Ver. Staten en Ca nada ten voorbeeld en zeide verder: Met bitterheid ziet het geheele samen stel van volken niet alleen den geest, maar ook de letter van internationale overeenkomsten schenden, straffeloos en zonder achting voor de eenvoudige be ginselen van de eer. Blyvende vriendschap tusschen de vol ken, zoowel als tusschen de menschen kan slechts gehandhaafd worden door een strenge eerbied voor het gegeven woord. Ondanks dit alles hebben wy krachtig er naar gestreefd de internationale bewegingen ter verhindering van den oorlog te steunen. Verder herinnerde Roosevelt aan het mis lukken van de algemeen ontwapeningscon ferentie en de beperking van vlootstrijd- krachten. „Wij zijn geen isolatjonnisten, zoo Roosevelt zeide de president, behalve voor zoover wij er naar streven ons volkomen van den oor log af te sluiten en wij moeten niet verge ten, dat zoolang de oorlog zal bestaan, er ook gevaar zal bestaan, dat zelfs het land, dat het vurigst den vrede wil, in den oorlog wordt medege- sleept. Overgaande tot bespreking van de oorzaken van oorlogen, stelde Roosevelt voor een politiek van verlaging der ta riefmuren en economische be lemmeringen te voeren, welke zou kunnen hel pen de economi- sche oorlogszaak te verzwakken en die by- gevolg zou bijdragen tot den vrede. Hier mede wilde de president niet zeggen, dat een vrijere internationale handel een einde aan den oorlog zou maken, maar wel vrees de hij, dat zonder dat de oorlog een natuur lijk gevolg zal zyn. Wat de volmachten aangaat, die den pre sident gegeven zijn ter handhaving van de neutraliteit, zeide Roosevelt, dat in geval van oorlog, deze volmachten de winsten zouden verminderen, welke Amerikaanscne burgers anders zouden genieten. De in- dustrieele en landbouwproductie voor de oorlogsmarkten kunnen onmetelijke fortui nen opleveren voor enkelen, maar voor het volk in zijn geheel wekt die productie een rampspoed op. „Wanneer wij te kiezen hebben tus schen winsten en vrede, moet het volk zeggen: wij kiezen den vrede. Wij kun nen buiten een oorlog blijven, wanneer diegenen, die waken en beslissen in bij zonderheden en voldoende de interna tionale zaken begrijpen, opdat niet de kleine beslissingen van iederen dag tot den oorlog leiden en wanneer zij terzelf- dertyd den moed hebben „neen" te zeg gen tot diegenen, die egoïstisch en straf feloos ons naar den oorlog zouden lei den. Wanneer er volkeren zijn, die ons kwaad willen, weten zy, dat wij sterk zijn en ons kunnen verdedigen en dat wy ons en onze naburen zullen verdedi- gen „Wij streven er niet naar te overheerschen, wij vragen geen enkele gebiedsuitbreiding, wij staan tegenover het imperialisme en wenschen een vermindering van de bewa peningen ter wereld. Wij gelooven echter in de democratie, in de vrijheid en in den vrede. Wij bieden alle volken ter wereld de hand van goeden nabuur. Laten zij, die onze vriendschap willen, ons in de oogen zien en de aangeboden hand aanvaarden", LAATSTE DER PIONIERS PELSJAGERS GESTORVEN. In de verre noordelijke streken van Spits bergen (Zweden) is onlangs een in Stock holm geboren pelsjager overleden die be kend stond als „Stockholm Sven" en zich een zekeren roep verworven had door het nut dat de geleerden trokken uit zijn be richten over den toestand van ijs en weder in de Poolstreken, waar hij zich had geves tigd. Mijnwerker van beroep, meende Sven Olsson, dat er voor de mijnen op Spitsber gen een groote toekomst was weggelegd. Derhalve vertrok hij naar dat gebied in het verre noorden. Weldra kwam hij echter tot de conclsie, dat het leven als pelsjager hem beter aanstond. Hij begon zich toen te wij den aan het zetten van vallen voor beren en Poolvossen. Vanaf dat oogenblik bracht hij het grootste deel des jaars in de ijskoude wildernis door. Zijn schuilplaats was een primitieve hut en zijn eenige metgezellen waren zijn getrouwe honden, terwijl hij wist, dat indien hem een ongeluk over kwam, hij volkomen hulpeloos zou zijn, want er was niemand in zijn nabijheid. In zijn rapporten over het poolgebied werd door de geleerden groot belang gesteld. Met hem verdwijnt een der laatste Zweedsche pioniers en avonturiers, die veel hebben ge daan voor het openstellen van de noordelij ke wildernis: Alaska, Canada, Groenland en Spitsbergen. SPOORWEG-ONGELUK IN ROEMENIE. Botsing tusschen twee goederen treinen. Bij het station Doenerea, dat gelegen is aan den groten spoorweg BoekarestCon- stanza zijn twee goederentreinen op elkaar gebotst. Een arbeider der spoorwegen is daarbij om het leven gekomen, terwijl zes anderen gewond werden. De materieele schade beloopt zes millioen ley. POLITIONEEL SCHANDAAL IN ROEMENIE. Wachtmeester der gendarmerie laat zich met bende in. Te Serban Woda, een voorstad van Boeka rest heet men een bende ingerekend, waar van eenige kooplieden deel uitmaakten. Het gezelschap had zich gespecialiseerd in het plegen van treindiefstallen, terwijl de lie den, naar het schijnt, in den laatsten tijd ook eenige moorden hebben gepleegd. Het heeft groote verrassing gebaard, dat de bende onder leiding stond van een wacht meester der gendarmerie, nog wel degene, die ter plaatse belast was met de bestrijding der bende. ZES JAPANNERS DOOR CHINEEZEN GEVANGEN GENOMEN. In officieele kringen hecht men veel be lang aan de arrestatie en gevangenhouding van zes Japansche reizigers door de Chi- neesche autoriteiten te Lansjou in de pro vincie Kansoem. Het Japansche consulaat te anking heeft de Chineesche autoriteiten verzocht deze Japanners vrij te laten, DE OVERSTROOMING OP KOREA. 131 slachtoffers. De overstroomingen op Korea hebben een aanzienlijke schade aangericht. 131 per sonen vonden den dood, terwijl nog 22 wor den vermist en 94 werden gewond. 1222 huizen werden vernield. 11.046 staan onder water. 52 bruggen werden weggespoeld en 11.400 H.A. rijstvelden staan blank. Het spoorwegverkeer tusschen Foesan en Seoel blijft verbroken. SCHIETPARTIJ IN DE GEVANGENIS TE RIO CALLEGOS. Na langdurige onderzoekingen is de poli tie er in geslaagd een bankroover te arres teeren. Het was een hotel-bezitter uit Santa Cruz in Patagonië. Hij was opgesloten in de gevangenis van Rio Callegos en gisteren trachtte hy hieruit te ontvluchten. Plotse ling ontrukte hij een bewaker zijn karabijn en schoot drie bewakers neer. Hij slaagde er werkelijk in uit de gevangenis te komen, doch hier werd hij door een kogel in den voet gewond, waarna hy zich een kogel in hoofd schoot. In verband met deze kwestie heeft de gouverneur van de provincie den directeur van de gevangenis afgezet en heeft hy zelf zyn ontslag aangeboden. DE MILITAIRE DIENSTPLICHT IN DE SOVJET UNIE. In vervolg op de verordening der Sovjet regeering, waarbij de jaarlyksche lichting van het roode leger voor de eerstkomende vier jaer door verlaging van leeftijd, waar op recruten onder de wapenen moeten ko men, met 50 wordt vergroot, publiceert de volkscommissaris voor landsverdediging der Sovjet Unie Worosjilof, het volgende bevel: De dienstplichtigen van de geheele lich ting 1914 (d.z. degenen die in 1914 geboren zyn) en de helft .der dienstplichtigen van de lichting 1915 zullen tusschen 1 Septem ber en 1 November worden opgeroepen. Het aantal recruten, dat op deze wijze het volgend jaar in militairen dienst moet, zal ongeveer een halfmillioen bedragen. VON PAPEN CONTROLEUR DER DUITSCHE GEZANTEN IN DONAU- BEKKEN? Het gerucht gaat, dat von Papen door zijn regeering belast zou zyn met de controle op de Duitsche gezantschappen te Praag, Boe dapest, Sophia en Athene. DRIE DOODEN BIJ EEN AUTO-ONO€LUK IN BELGIE. I Te Destelbergen, nabij Gent, is een auto op een onbewaakten overweg door een trein gegrepen. Van de acht inzittenden werden drie jonge meisjes gedood, drie anderen, alsmede de chauffeur en een jongentje ge wond. VERKLARINGEN VAN HODZA. Een te (Brünn) verschijnend blad publi ceert eenige verklaringen van minister Hodza. Na de mededeeling, dat de politiek van veiligheid binnen het kader der ver plichtingen van de constructieve der kleine entente, die te Bratislava van 12 tot 15 Sep tember zal worden gehouden een nieuw be wijs zal vormen voor de consolidatie der in ternationale belangrijkheid der drie landen De DuitschItaliaansche overeenkomst met betrekking tot Oostenrijk vormt geen beletsel voor de verwezenlijking van het politiek-economisch ontwerp voor het Do- nau-bekken. Integendeel, dit ontwerp heeft van den aanvang af en voortdurend reke ning gehouden met de deelneming van on derscheidenlijk Duitschland en Italië. DE VACANTIEREIS VAN KONING EDWARD. De koning van Engeland bevindt zich met het jacht „Nahlin" op weg naar Spalato, waar hy den hertog en de hertogin van Kent en prins Paul van Joegoslavië zon ont moeten. Het jacht zal de gasten aan boord nemen en naar Ragusa stoomen. BRAND IN EEN JAPANSCHE PETROLEUMT ANKER. Eenige slachtoffers In de Marinehaven Yokosuka is brand uitgebroken aan boord van het petroleum- tankschip „Seitoku Muru". Het schip is ge heel vernield. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers te betreuren zijn, doch het aan tal zal niet gering zijn. KORTEGOLF ZENDER VOOR HET VATICAAN. Voor het Eucharistische congres. Het radiostation van het Vaticaan zal bin nenkort worden uitgerust met een korte- golfzender, welke door den Paus zal wor den gebruikt tijdens het Eucharistisch con gres te Mailla op de Philippijnen in Febrari van het volgend jaar. De groote stad en de natuur. Poëzie van en in Rotterdam. Wie Rotterdam niet kent, zal het een stad van veel proza en van weinig poëzie vinden, een stad van veel stof en veel straten, veel lawaai en veel dorheid, een stad met heel weinig natuur, en met heel weinig schoonheid. Wie onze eerste haven stad beter leert kennen, weet dat deze be schouwing voor een deel wel juist is, maar toch ook maar voor een deel. Die weet, dat Rotterdam ook de stad is van de Kraling- sche Plas en de Oude Plantage aan de Maasoevers, de stad van het Boymans-mu seum en van de prachtige havens. Te veronderstellen of te zeggen, dat Rot terdam een vogelarme stad is, zou ook overdreven zijn. Ook dat valt erg mee. Wie in de Nieuwe Rotterdammer geregeld de beschouwingen leest over de natuur in den Kralinger hout, wie eens een onderzoek in zou stellen naar de gevleugelde bewoners van het havenpark, dat ik zoopas noemde die staat versteld, die zou versteld staan van den vogelrijkdom ook en zélfs van Rot terdam. In het algemeen zijn onze groote steden niet zoo door de natuur misdeeld als wel eens verondersteld wordt. Den Haag js zelfs vogelstad by uitstek, want natuurlij^ aan de veelzijdige natuurgebieden van wei en bosch, van duin en park, van land en water in en om de stad is te danken. Amsterdam heeft in het Vondelpark en in de kleinere plantsoenen, langs de Nieuwe Meer en de Zuiderzeeoevers een vrij veel zijdige en talrijke vogelbevolking, en van de vogels in Utrecht heeft Rinke Tolman 'n paar jaar geleden in de Wandelaar een boekje opengedaan, waarin heel wat namen staan geschreven. Wie Rotterdam zegt, om op deze stad dan terug te komen, die zegt Maas, die zegt ha vens. Wie Rotterdam in zyn schoonheid wil zien, moet op een van de Maasbruggen gaan staan, moet veel liever nog een Maastochtje maken. Bijvoorbeeld naar het vliegveld Waalhaven heen en terug. Die zal genieten van rijke en echt Hollandsche schoonheid. Van hooge luchten met grootsch en altijd boeiend wolkenaspect. Van wijd en wild bewegen van wind en water. Van druk be drijf zelfs in crisisdagen op de golven en langs den kant. Wat is dit alles weergaloos bekorend, zóó dat ge oogen te kort komt om te zien. Trink o Auge, was die Wimper halt von den goldnen Uberflusz der Welt! Het woord van Gottfried Keiler komt u in de gedachten ook, juist hier in het pro zaïsche Rotterdam. En over en door dit alles is de weidsche vlucht en hpt strakke bewegen van twee vogels, die bij het water behooren, die, zou ik willen zeggen, met hun speelsche gratie en met hun stoere, wat plompe verschij ning zoo prachtig by dit havenbeeld passen. Ik bedoel de meeuw en de aalschover. Meeuwen in rap en elegant bewegen tus schen wolken en water, om de rookpluimen van ded riftige sleepbootjes, om de schoor- steenen van machtige Oceaanstoomers heen. Meeuwen, als symbolen van wat overal, ook in Rotterdam, streven wil bo ven de aarde, boven druk en duister uit, blank, vol leefdrift, vol snelheid en schoon heid. En aalscholvers, sterk, stoer, strak, krachtig, als teekenen van onverzettelylcan vasthoudenden strijd. Zy hebben, deze aal scholvers, aan de Lek, by Lekkerkerk, niet zoo ver hiervandaan een groote kolonie, van waaruit ze ook naar de Maashavens komen vliegen, loerend op buit, zittend op de ducdalven als een kostelijke stoffage der wateren. Steeds weer op onze vaart met het vlug ge Spidobootje waren deze volgels om ons heen. Zy alleen, geen andere. Hier past bo ven het wild geklots der wateren, te mid den van gefluit, geknars, gestamp en ge dreun van schepen en kranen, ook geen nachtegaal en geen leeuwerik, geen lijster en geen wielewaal. Die hebben elders hun gaarne gezocht domein. Hier past de schril le kreet der meeuwen, de rustige beheersch- te kracht van de aalschovers, hier te mid den van den arbeid en van den strijd van de menschen altijd weer met de groote krachten van hemel en aarde. A. L. B. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent bjj vooruit betaling. Te koop: Jongensrijwiel 4.50, Dames - rijwiel 4.00, Heerenrijwiel met Torpedo naaf 5.00. licht Motorrijwiel met wegen kaart voor spotprijs. LIMMERHOEK 18. Te koop aangeboden: moderne Wieg z. g. a. n. Gasfornuis, eiken Tafel, Wasch- tafels, z. g. a. n. BISSCHOP BOTTEMANNESTR. 11. DE RIJWIELHAL, Vrouwenstraat 4 heeft nog eenige z. g. a. n. Dames- en Heerenrijwielen m. torpedonaaf. Jongens- en Meisjesrijwielen, billijken prijs. Prima werkende Handnaaimachine 6.50, beste Trapmachine 12.50, luxe Hand- en Trapnaaimachines z. g. a. n. (koopjes), pracht Duitsche Piano 65, enz. DEKKER, Laat 182. Prima Veeren bedden en Ledikanten, uit keurige inboedels, voor een beetje geld. Beste Kinderwagen 3.50, Ledikant 1» Rolstoffer 0.75, witte Fornuizen, Stoelen, Gemakskoffers. DEKKER, Laat 182. Gebruikte goedloopende Motorrijwielen vanaf 7.50, lederen Motorjekker met pet 5.00, Motorrijwielen te koop gevr. voor den sloop. NIEROP, Koningsweg 40. Te koop zoo goed als nieuwe Verlovings ringen, gouden Heerenhorloges, Dames armbandhorloges. S. W. VET, Verdronkenoord 5. Te koop een Simplex Bakfiets mat d zonder motor. VOORWEG C 130, SchoorL Oude Motorwielen, Krui wagen wiel*11 met en zonder luchtbanden. NIEROP, Koningsweg 40. Als nieuw Damesrijwiel met remnaaf 15.00, Damesrjjw. 11.00, zwaar Dienst- rjjwiel 14.50, Jongensfiets 10.00, «tu. NIEROP, Koningsweg 40. Gevr. moderne Kinderwagen in pri®1* staat, lichte kleur. Br. m. pr. en opg- kleur onder letter C 525 bur. van dit bl»^ Te koop 2 Jongensfietsen ƒ6 eti H. en D. Rijwielen 9 tot 12.50, mooi Fornuis 22.50, zwart Forn. 7.50 enJ alles zoo goed als nieuw. S. VISSER, derij Kooimeerlaan a. d. Kenn.str.weg, Studieboeken voor alle inrichting®® onderwijs ter overname aangeboden. J. C. ZAADNOORDIJK, Baansing®1 Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8