H.O.L.L.A.N.D. 55r m dE w«h' **»•- Holland telt een woordje mee. Athletiek, 100 M. heeren. Osendarp en v. Beveren in de demi-finales. Osendarp finalist. Osendarp 3de in de finale. 200 M. heeren. Osendarp en v. Beveren in de finale. Osendarp 3de, v. Beveren 6de. 80 M. horden dames. Mej. ten Braake 5de in de finale. 50 K.M. wandelen. Toscani 10de in den 50 K.M. wandelwed strijd. Wielrennen. Arie van Vliet tweede in de 1000 M. sprint. Kano's. Siderius en Starreveld 3de i. cL 10 K.M. race. v. Tongeren 4de in eenpers. kajaks. 1000 M. 1-pers. kajaks Kraaijer 3e 4 m, 35.31000 M. 2-pers. ka jaks: Tates en v. d. Kroft 3e 4 m. 12.8. 10-kamp. Brasser 5e met 7046 p. (oud 6489). Zeilen. Olyrapia-jollen. Kagchelland Olympisch kampioen. Starklasse. Bob Maas derde. Zwemmen. Rie Mastenbroek Olym pisch kampioene. 100 M. vrije slag. Willy den Ouden 4de, Tini Wagner 5de. 100 M. rugslag: Nida Senff 1ste, Rie Masten broek 2de. Waterpolo. Nederland vijfde in het tornooi. Hockey. Nederland derde op de ranglijst. Roeien. Nederland vierde in de „oude vier". Paarden. Nederland tweede in den Grooten Prijs der Naties. Het waterpolotornooi. Britsch-lndië hockey- kampioen. De slotbalans. Huldiging Daan Kagchelland. Holland telt mee! s«KuSlr.nr h?b,n hu» h°»8 Eindindrukken van den voorzitter van het N.O.C. n Arie van Vliet olympisch kam pioen in de 1000 M. tijdrace. Ooms en Leene 2e in de tan demrace. 4 x 100 M. vrije slag: Neder land eerste in 4 min. 36 sec. (nieuw olymp. record). 400 M. vrije slagRie Masten broek Olymp. kampioen. po 240 meter per minuut) 4 K.M. renbaan (600 meter per minuut) 15 K.M. weg (240 meter per minuut,) een cross (400-450 me ter per minuut) ter lengte van 8 K.M. hin dernissen, tenslotte 2 K.M. vlak terrein (333 meter per minuut). De maximum tijd voor het geheele parcours bedroeg 2 uur en 20 minuten. Van onze landgenoote startte de heer Kahn met „Espoir" als 15e om 9.24. Het gedeelte op de renbaan legde de heer Kahn uitstekend af en zag zich door den snellen tijd zelfs 24 pluspunten toegewezen Op de cross echter leverde de vierde hinder nis, een soort vijver ter diepte van 1.06 meter, een overkomelijke hinderpaal op. Door de groote snelheid waarmede het paard in het water kwam, kon de ruiter het evenwicht niet bewaren. Drijfnat steeg onze landgenoot weer op, zette moedig door, doch kreeg voor deze fout 40 strafpunten. Helaas kwamen paard en ruiter bij hinder nis 25, opgebouwd uit blokken hout, weer te vallen, waardoor het aantal strafpunten tót 120 steeg. Binnen den vastgestelden tyd beëindig den ruiter en paard de cross. Het was zelfs zoo snel gedaan, dat weder om 21 pluspunten konden worden toege kend. De laatste 2 K.M. leverden geen moeilijkheden op en binnen den vastgestel den tijd 11.26 uur, arriveerde deze ruiter aan de finish. Wij hadden ons aan de finish van het parcours opgesteld een oase in de een zaamheid van het enorme terreincomplex, waar men slechts met de grootste moeite kon komen en daar hebben wij nog even met dezen ruiter gesproken, die naar later zou blijken de eenige landgenoot was, die de proef zou beëindigen. Buitengewoon zwaar noemde de heer Kahn het parcours. „Ik ben tweemaal gevallen, eerst in die vjjver, die m. i. veel te diep was. Op een gegeven moment dacht ik, dat ik moest zwemmen om er weer uit te komen. „Maar „Espoir" heeft zich goed gehou den", aldus onze zegsman. „Veel beter dan het vorige jaar te Doeberitz". Als tweede landgenoot startte om 11.12 uur luitenant Pahud de Mortanges met „Maedel wie Du". Omstreeks kwart over een moest deze ruiter aan de finish komen, waar zich enkele landgenooten hadden ver zameld, o.w. de echtgenoote van onzen landgenoot. Helaas bleek luitenant Pahud niet op tyd door te komen en toen wij omtrent de oorzaak gingen informeeren bleek, dat „Maedel wie Du" driemaal geweigerd heeft bij hindernis 5, een deeplesprong, die on middellijk op de verraderlijke vijver volg de. Daar had onze landgenoot 20 strafpun ten gekregen en het paard was blijkbaar zoo nerveus geworden, dat het weigerde de vijfde hindernis te nemen, waardoor de Olympische kampioen van 1928 en 1932 uitgeschakeld was. Een tweede teleurstelling bezorgde „Har lekij" onder lt. Tonnet. Dit paard had 21 pluspunten op de renbaan gekregen, zag zich in de cross bij de vijver 20 strafpunten toegewezen, doch nu weigerde „Harlekijn bij hindernis 22 een deeplesprong over een muur, drie maal. Tot op dat moment was ook zijn rijden uitstekend geweest. Na twee dagen leidde in het klassement de Duitscher Stubber.dorf met „Nurmi", to taal 24.7 punten. Hauptmann Stubbendorff indi vidueel prijswinnaar. De heer Kahn maakt 30 fouten met „Espoir". Ber 1 ijn, 16 Aug. In de morgenuren werd in het Olympisch stadion het derde en laatste onderdeel van den samengestel- den ruiterwedstrijd verwerkt, een spring concours over een parcours met 12 hinder nissen ter hoogte van 1.10 meter a 1.15 m. Onze landgenoot, de heer E. Kahn maak te met „Espoir" fouten bij 3 hindernisen en zag zich daardoor 30 fouten toegewezen. Zijn tijd bedroeg 1 minuut 7 2/5 sec. De leider in het klassement, Houptmann Stubendorff met „Nurmi" maakte 10 fou ten, maar zijn voorsprong op zijn overige concurrenten was zoo groot, dat hij onbe twist de eerste plaats behield. Een bijzonder fraaie prestatie verrichtte Freiherr von Wagenheim, die Zaterdag tijdens de uithou- dingsproef een sleutelbeen had gebroken, maar niettemin vandaag uitkwam. Immers alle drie ruiters werden geklas seerd voor het landen-klassement, bij uit vallen van één hunner kan het land niet voor het klassement in aanmerking komen Van Wagenheim reed dus toch en kwam ten val bij hindernis 7. Zijn paard bleef eenigen tyd liggen, de ruiter was spoedig weer op de been. Een knap staaltje van dezen ruiter volg de. Hij slaagde er in het dier weer op de been te krijgen, steeg in het zadel en reed het verdere parcours zonder fouten verder uit. Daarmede veroverde hij voor Duitsch- land ook den landenprijs. Onze landgenoo ten luitenant Pahud de Mortanges en lui tenant Tonnet reden niet mee, omdat zy gisteren tijdens de uithoudingsproef reeds waren uitgeschakeld. Winnaar der military was Hauptmann Stubbendorff (Duitschland) met „Nurmi" 37.7 punten. Tweede de Amerikaan Thomp son met „Jenny Camp" 99.9 punten. Duitsch land won het landenklassement met Polen als tweede en Engeland als derde. Hongarije op het nippertje Olym pisch kampioen. B e r 1 ij n, 15 A u g. Hongarije, dat favoriet was in het waterpolotornooi, is er wederom in geslaagd beslag te leggen op het Olym pisch kampioenschap, doch het was dit keer een dubbeltje op zijn kant. De Hongaren wonnen in den eindstrijd van Frankrijk met 50, terwijl Duitschland een 41-overwin- ning behaalde op de Belgische ploeg. Hier door hadden Hongarije en Duitschland elk vijf punten verzameld, zoodat het doelge- middelde den doorslag moest geven. Dit viel in het voordeel uit van Hongarije, dat hier mede de gouden medaille veroverde. Duitschland-België 41. Onder groote spanning werd de match Duitschland-België gespeeld, waarbij het zeer vinnig toeging. Voor de rust beschikte de Duitsche ploeg reeds dadelijk over de meerderheid en het was Schneider, die zijn land een 3O-voorsprong bezorgde. Vier maal moesten in dit spelgedeelte spelers het water worden uitgestuurd. In de tweede helft brachten de Duitschers den stand op 40. Hierna werd een Duitsche speler naar den kant verwezen. Bij een doorbraak slaag den de Belgen erin een tegenpunt te sco ren. Verder bleef de stand ongewijzigd. Hongarije-Frankrijk 50. Over het algemeen hadden de Hongaren een klein overwicht op hun tegenstanders. In de eerste helft gelukte het hun het Fran- sche doel tot viermaal toe te doorboren. Een goal was van Brandy en de drie andere doelpunten werden door Nemeth ingescho ten. Hongarije speelde slechts met zes spe lers en vooral na de rust verwachtte men al gemeen een tegendoelpunt van de Fran- schen, doch Brandy had opnieuw succes en voerde den stand op tot 5—0. Na 10 voorsprong met rust verslaan de Indiërs het Duitsche elftal met 81. Berljjn, 15 Aug. Hoe superieur het Britsch-Indische hockey is, is hedenmorgen wel gebleken in den Olympischen eindstrijd om de gouden hockey-medaille, omdat deze wedstrijd te zien gaf, dat de Indiërs niet alleen groote puntenoverwinningen kunnen behalen op hockey-elftallen van min dere klasse, doch dat zij even gemak kelijk in staat zijn een uitmuntend spelend sterk hockey-team als dat van Duitschland met een even groot puntenverschil te verslaan. In de eerste helft van het spel deed zich het merkwaardige geval voor, dat de In diërs slechts eenmaar wisten te scoren, en reeds had bij de Duitschers de meening post gevat, dat een gelijk spel, zoo niet met een beetje geluk, een overwinjng te for- ceeren zou uzyn, toen in de tweede helft de Indiërs hun bekende spelkwaliteiten gin gen ontplooien en met een verhoogde pro ductiviteit in 35 minuten zeven doelpunten slechts eenmaal het Indische net konden wisten te scoren, waartegen de Duitschers vinden, zoodat Britsch-lndië voor de der de maal de gouden medaille der Olympi sche spelen hebben veroverd. De Duitschers speelden werkelijk een prachtige party en zaten met veel elan op de bal, terwyl de Britsch-Indiërs hun schitterend samenspel ten beste gaven, De slotbalans van de gewonnen Olympi sche medailles luidt als volgt: gouden zilveren bronzen Duitschland 33 26 30 Ver. Staten 24 20 12 Hongarije 10 1 5 Italië 8 9 5 Finland 7 6 6 Frankrijk 7 6 Zweden 6 5 Japan 6 4 Nederland 6 4 Engeland 4 7 Oostenrijk 4 6 3 Tsjechoslowakije 8 5 Argentinië 2 J 3 Estland 2 2 Egypte 2 1 Zwitserland I 9 Canada 1 3 Noorwegen 1 3 2 Turkije 1 1 Indië 1 Nieuw-Zeeland 1 Polen 3 Denemarken 2 3 Letland 1 1 Zuid-Slavië 1 Roemenië 1 Zuid-Afrika 1 Mexico België 2 Australië Philippijnen 1 Portugal 1 doch dit te ver doorvoerden. Het korte buurt van het Duitsche doel kwamen, gaf spel der Indiërs, vooral ook als zij in de de snelle Duitsche achterhoede herhaal delijk gelegenheid de Indische aanvallen te onderbreken, terwijl ook de Indische middenlinie niet het snelle tempo had, dat wij gewoonlijk van haar zien. Zoo kon het gebeuren, dat van de vele Indische door braken slechts een doelpunt opleverde door een fraai schot van Dian Chan de be faamde Indische midvoor. De Duitsche voorhoede, die eveneens in uitstekende conditie was, had ondanks de sterke verdediging der Indiërs toch nog verscheidene malen kans gezien het Indi sche doel in gevaar te brengen, zonder dat de Duitschers echter kans zagen te scoren. Vooral de Duitsche rechtervleugel was uitmuntend op dreef en de Indische ver dediging kwam daardoor telkens voor moeilijke situaties te staan. Een paar maal werd slechts op het nippertje een doel punt voorkomen. De resultaten van de eerste speelhelft deed na de rust de Duitschers met nieuwen even een moeilijk oogenblik voor het In- moed in het veld komen en veroorzaakte dische doel, waaruit trouwens, nadat de Indiërs hun voorsprong hadden opgevoerd de Duitsche midvoor Weiss met een fraai schot de Duitsche eer wist te redden en het eenige Duitsche doelpunt scoorde. Inmiddels echter hadden de Indiërs wier linkervleugel in bijzotffleren vorm was, kans gezien door Dian Ghan den stand tot 40 op te voeren. In tegenstelling met voor de rust kreeg de Duitsche verdedi ging thans geen vat meer op het geraffi neerde spel der Indiërs. Nauwelijks hadden de Duitschers de eenige goal welke tijdens dit Olympisch hockey-tornooi tegen de Indiërs is ge maakt, gescoord, of deze hockey-kunste- naars zagen reeds weer kans een nieuw doelpunt te maken. De Duitgchers spanden zich daarna enorm in om nogmaals het Indische net te vinden maar hoewel Weiss kans zag het den Indischen doelman nog een paar maal erg lastig te maken, liet deze zich niet meer passeeren. De Indische linksbinnen Wara scoorde daarna achter elkaar twee faaie doelpunten. In de laatste minuut kwam de Duitsche linksbinnen alleen voor den Indischen stoppen. De bal ging naar den overkant, keeper, maar deze wist het harde schot te waar vlak voor afloop Dian Chan de acht ste goal scoorde. De eindstand in het Olympisch hockey- tornooi luidt als volgt: 1 en Olympisch kampioen: Britsch-lndië. Duitschland. 3. Nederland. 4. Frankrijk. Zeilen. Rotterdam, 16 Aug. Vanmiddag om 15.03 uur is de met de Olympische, Neder- landsche en R.Z.V.-vlaggen versierde trein, die Daan Kegchelland en S. van der Stadt, de Olympische jollenzeilers naar het vader land terugbracht, aan het station Maas te Rotterdam aangekomen. Op het perron wa ren veel leden en bekenden van de R.Z.V. aanwezig, die by het binnenkomen van den trein een oorverdoovend concert met toe ters en claxons aanhieven, den jollenkam- pioen en zijn reserve letterlijk uit den trein sleurden en hem op de schouders in het vol le licht droegen, waar hij in allerlei standen en houdingen gefotografeerd werd. Daarna is hy in een auto gezet onder het hoera-geroep van honderden belangstellen den, die zich op dit middaguur buiten het station verzameld hadden om den intocht van den gelukkigen Rotterdammer te zien. In Bristol, dat met veel bloemen en palmen versierd was, heeft de voorzitter van de Rot- terdamsche zeilvereeniging, de heer G. van Dusseldorp, Kegchelland in hartelijke be woordingen toegesproken, hem een plaquet te overhandigend, en hem meegedeeld, dat hy benoemd is tot lid van verdienste van de R.Z.V. Van der Stadt, de ouders en de verloofde van Kagchelland, betrok spr. in de gelukwenschen. De heer J. M. Quist, in specteur van het L.O. heeft Kagchelland verzekerd dat Rotterdam trots op hem is, waarna nog gesproken hebben de heeren L. de Groot, voorzitter van het huldigingsco mité, J. Huisken namens de Kon. Verb. Ned. watersportvereenigingen, Alb. Widenhorn, voorzitter van de zeilver. Kralingen, G. van Luyn, voorzitter van Aegir, namens de drie Hillegersbergsche watersportvereenigingen, A. Bouman, namens Hillegersbergsche Ver bond voor watersportbelangen, mr. J. Kaïs, namens het JRott Nieuwsblad, Th. Dyksma, namens de voetbalvereeniging Excelsior, Th van Helvert namens de Kaag-jollenzei- lers, C. J. A. v. d. Velde, voorzitter van V. Z.O.D. en F. Oly, oud-voorzitter van de Rot- terdamsche zeilvereeniging. Kagchelland heeft in sympathieke be- woordingen dank gezegd en erop gewezen, dat het aanschaffen van de zes Olympiajol- len door de K.V.N.W.V. de mogelijkheid heeft geschapen om goed getraind en weibe slagen in Kiel ten ijs te komen. Veel tele grammen, bloemstukken en andere medail- els moest hy in ontvangst nemen. Na afloop van de officieele huldiging was er gelegen heid om Kagchelland persoonlijk geluk te wenschen. Op den Kralingschen plas heeft Kagchelland onder het geloei van mist hoorns langs de onderscheidene vereenigin- gen, die gepavoiseerd waren, zyn eererondje later op den middag gevaren. Hitier dankt Berlijn, 16 Aug. Rijkskanselier Hitier heeft ter gelegenheid van de sluiting der Olympische spelen een brief gezonden aan den voorzitter van het in ternationaal Olympisch comité, graaf de Baillet Latour, waarin hij zijn dank baarheid uitspreekt voor den verrich ten arbeid en de groote toewijding, waaraan het welslagen van de spelen toe te schrijven is en waarin hy hoopt, dat de Olympische spelen van Berlijn zullen bijdragen tot de versterking van de Olympische gedachte en daardoor zullen hebben meegeholpen bruggen tusschen de volkeren te slaan. Hitier heeft eveneens een schriftelijke dank betuiging gezonden aan den voorzitter van het Duitsche organisatiecomité, dr. Lewald. Een onderhoud met den heer Lotsy. B e r 1 ij n, 15 Au g. Waar hier en daar enkele teleurstel- lelende resultaten zyn geboekt, over het algemeen heeft Nederland een schit terend succes behaald. Een en ander is voor ons aanleiding geweest aan het slot der Spelen daaromtrent de meening te vragen van den chef de Mission, den heer K. J. J. Lotsy. De heer Lotsy zeide onmiddellijk, dat Nederland, met zes gouden, 4 zilveren en 7 bronzen medailles een schitterend figuur heeft geslagen, maar als wij de balans uit voeriger opmaken, valt onmiddellijk op, dat de plaatsing van anderen, die niet direct in de prijzen vielen, zeer behoorlijk waren. Dat duidt er op, dat wij niet alleen afhanke lijk zijn van enkele sterren, doch dat het ge middelde op behoorlijk peil staat. In vergelijking by vorige Olympische Spelen zyn de verrichtingen dan ook wel nooit zoo goed geweest. Daar komt nog bij, dat enkele prijzen behaald zijn in nummers, die de belangstelling van de geheele wereld hebben. Ik denk hier aan de 100 en 200 meter athletiek en de 100 M. vrije slag dames. Ik mag gerust de conclusie trekken, aldus de heer Lotsy, dat Nederland momenteel een der sterkste sportlanden der wereld is. Misschien mogen wij eens wat laks zijn, doch als de geest goed is en de leiding voor haar taak berekend, dan is het Nederland- sche materiaal tot het allerbeste van de ge heele wereld te maken. Van alle prestaties, die op de Oympische Spelen verricht zyn, zyn de van Jesse Owens misschien wel de fraaiste. Hij is met 4 gouden medailles top scorer. Direct op hem volgt Rie Masten broek met 3 gouden en 1 zilveren, een zeld zaamheid vooral voor een meisje. Maar onze vreugde over alle andere athleten, zwemmers, wielrenners, scher mers, hockeyers, kortom allen, is niet min der groot. Nederland heeft niet alleen een goed voetbal-team, maar hier te Berlijn en te Kiel niet te vergeten is weer eens overdui delijk aan het buitenland en ook aan het Nederlandsche publiek bewezen, dat wij ook in andere takken van sport meetellen. De geest in onze ploeg. Wy vroegen den heer Lotsy naar de geest in de Nederlandsche Olympische ploeg en hoe deze was geweest. Onze chef de mission wees er in de eerste plaats op, dat de équipes op zichzelf onder ling reeds een prettige saamhoorigheid had den, maar daar kwam nog bij dat het con tact tusschen de groepen buitengewoon aar dig was geweest. Men ging elkaar aanmoe digen, wanneer dit mogelijk was, men deel de de vreugde bij overwinningen en men voelde mee by teleurstellingen. „M.i. is de geest volkomen ideaal geweest geen wanklank heeft my bereikt, we mogen hier gerust spreken van de N.0 C -club" De verschillende takken van sport heb ben wy met den heer Lotsy nog eens onder de loupe genomen. Wij stippen aan, dat het voetbaltomooi den heer Lotsy ontzaglijk is tegen gevallen. e reden is, dat voetbal niet in Augustus behoort te worden gespeeld. De zwemsters zyn superieur over alle linies, wat een speciale lof inhoudt voor eiders, trainsters en trainers, in het bijzon der mevrouw Braun. mij bÜ*>nder is meegeval len dat zyn de prestaties van de waterpolo- hun v"fde Plaats een eervol heeft de bereikt- De heer Kuiper SLt nrf4Chti« geleid en duide- 5nrf g ken' hoe sterk het spel in ons land is vooruitgegaan d. Nédértatah, équipe Het was voorts zyn stellige overtuiging geleid door waarneming van eigen athleten' dat mental-training en concentratie nood zakelijke factoren zijn om de prestaties van elke ploeg in zyn geheel en van eiken deel nemer individueel te verhoogen. Voorts was de heer Lotsy van meening dat een chef de mission altyd by de deel nemers moet zyn. Hy is voor hen aanwezig. Representatieve plichten moet hy aan anderen overlaten. Dr taak te Beriyn van den chef de mission was dan ook zeer moeiiyk wegens de groote af standen der verschillende sportcentra waardoor het byna onmogeiyk was dage lijks persooniyk met de verschillende groe pen contact te houden. In deze moet ook worden geroemd de uit muntende administratieve voorbereiding van den secretaris van het N.O.C., den heer van Rossem. Zonder dat zou het absoluut onmogelijk zyn geweest ook tydena de Spe len de juiste leiding te kunnen geven. De organisatie der Spelen. Wy vroegen den heer Lotsy nog hoe hy de organisatie der Spelen in het algemeen vond. Daarover had hy de grootste lof, matf toch was er ook kritiek. De papieren admi nistratie was veel te groot geweest, het téle- fonisch contact soms onmogeiyk wegens drukke bezetting der Rjnen. Een groote fout was ook, dat In het Frauenheim te weinig gelegenheid tot ver maak der dames bestond, in tegenstelling met het Olympische dorp, waar men voor alles gezorgd had. „Wat denkt u van de volgende Spelen te Tokio?" „Ik moet u eerlyk verklaren, dat ik angst heb, dat de Spelen in Japan nog grooter omvang zullen hebben dan die te Beriyn. Er zit een stygende iyn in dit opzicht van Ant werpen. Parijs, Amsterdam, Los Angel es «n Beriyn. En het zou volkomen logisch zyn, dat te Tokio de Spelen nog grootscher van opzet en proportie zullen worden. M.I. kunnen de Amsterdamsche Spelen het beste ale voorbeel dienen, mits zij elke vier jaar weer geperfectionneerd worden. Maar men moet niet een weg zoeken in vergrooting van de wedstrijden en de sportterreinen. Beper king in dit opzicht zou heilzaam kunnen werken. De heer Lotsy gaf tenslotte nog als zyn meening te kennen, dat de uitzendingstyden van de verschillende onderdeelen der Nederlandsche ploeg precies goed zyn ge weest. Zyn ervaring is vergroot ten aan zien van het feit, dat het beter is, dat men slechts enkele dagen van tevoren komt. „En nu zal het wel feestvieren worden in Nederland?" vroegen wy tenslotte. Daar is niets geen bezwaar tegen, mits ook dat maar binnen de juiste proporties blijft. Laat men het in eigen kring vieren en er vooral geen reclameoptocht van ma ken. Daar is de sport niet mee gediend. Baron Schimmelpenninck van der Oye voldaan over den algemeenen gang van zaken en prestaties der Nederlandsche deelnemers. Berl n, 15 Aug. Als Zaterdagmid dag onze zwemsters het eere-podium betreden en de Nederlandsche drie kleur, terwyl het Wilhelmus klinkt, aan de middelste mast omhoog gaat, zyn het de voorzitter van het L O. C., graaf de Baillet Latour, de voorzitter van het Duitsche organisatie-comité dr. eLwald en de voorzitter van het N. O. C., mr. A. baron Schimmelpen ninck van der Oye, die de gouden, zilveren en bronzen medailles uit reiken. En als hy samen met onze meisjes op de tribune terugkeert vertelt hjj ons, op dezen dag van weer een nieuw Neder - landsch succes, iets van zijn indrukken, van den overvloed van indrukken, die hy by deze spelen heeft opgedaan. „Het is my onmogelyk, volledig te zyn", zegt baron Schimmelpenninck ons, „daar voor was het geheel te groot en staan we er nog te dicht by, maar myn totaal-inrduk is, dat deze elfde Olympische Spelen zoowel wat de ontvangst en de stemming als vooral ook wat de prestaties van onze menschen betreft uitmuntend zyn ge slaagd". Op details wilde baron Schimmelpen ninck niet ingaan om niet onvolledig te zijn, maar zyn meening was, dat zonder uitzondering alle takken van sport, waarin Nederland te Beriyn was uitgekomen, op de meest serieuze wijze waren voorbereid. De langdurige training en de herhaalde lijke en zorgvuldige selectie van onze wiel renners, het trainen van onze zwemploeg, de training van onze hockey- en waterbal- spelers, onze athleten en boksers, scher mers en schutters, niet te ve.-geten onze zeilers en kanovaarders en ook de Neder landsche roeiers en ruiters, waren het beste bewijs voor de serieuze wijze, waar op men te werk was gegaan en dit werd bevestigd door de schitterende resultaten, aat ons kleine land, dat op sportgebied ge heel op zich zelf is aangewezen, heeft be haald te Berlijn, waar de deelneming groo ter was dan ooit tevoren ergens anders, waar dei sterkste sportbeoefenaars ter wereld byeen waren en de concurrentie zwaarder was dan ooit. Naast de goede voorbereiding in Neder land waren de successen tevens te danken aan den goeden gang van zaken te Ber- lyn, waar men aHes had gedaan om een vlotte afwikkeling mogelijk te maken. V°1 Wwm baron Schimmelpenninck ook over het Olympische dorp, het prach tige verbiyf der mannelijke deelnemers. Tal van persoonlijke bezoeken had hij er fifttnor en te!kens h6d h« er niets dan uitingen van algemeene tevredenheid ge hoord zoowel over den onderlingen om gang en de stemming in het dorp als over jle wzorguig der jongens. Ook de harte lijke ontvangst van de zyde der bevol-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6