ZBiM&nland Jladiopto ©®«s®©©®® Groote brand te Rotterdam. pen en naar Spanje te doen vervoeren, wel ke verkoop door de regeering is belet. Op den lOden Augustus bevond Morenas zich blijkbaar opnieuw in Nederland en heeft toen de directie van de K.L.M. te Schiphol van uit Amsterdam opgebeld met de vraag, of hij nog vliegtuigen zou kunnen koopen. Het antwoord op die vraag luidde ontken nend. Daarmee waren de bemoeiingen van de K.L.M. met den heer Morenas beëindigd. Voor zoover by een onmiddellijk na ont vangst der vragen ingesteld onderzoek is kunnen blijken, vertoeft de bedoelde vreem deling niet meer in Nederland. In afwachting van de internationale non interventie-overeenkomst, waarover thans door de groote mogendheden overleg wordt gepleegd, heeft de regeering besloten, voor zoover haar bevoegdheid strekt, te verhin deren, dat tijdens deze onderhandelingen burgerlijke vliegtuigen naar Spanje zouden worden geleverd. De minister van Staat, voorzitter van den raad van ministers, heeft geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid den heer Polak, betreffende den verkoop van twee Nederlandsche vliegtuigen naar Engeland. Het bericht van het A.N.P., waarnaar in de eerste vraag verwezen wordt, is, voor zoover het feit van den verkoop van twee K.L.M.-vliegtuigen aan een Britsche lucht- verkeersmaatschappij betreft, juist. De ver gunning daartoe werd door de regeering 8 Augustus verleend. Deze verkoop betrof twee Fokkertoestel- len van het type F 7 b aan de Crilly Airways Ltd., aan welke maatschappij de K.L.M. ook reeds in het verleden oude toestellen had verkocht. Aangezien de uiteindelijke bestemming van een vliegtuig, dat naar het buitenland wordt verkocht, uit den aard der zaak niet kan worden gecontroleerd, doch er althans voor moest worden gezorgd, dat de levering plaats had overeenkomstig de transactie, waarvoor goedkeuring werd verleend, heeft de regeering aan de K.L.M. de voorwaarde gesteld, dat de beide vliegtuigen door Ne derlandsche piloten naar Engeland zouden worden gevlogen en daar door den Brit- schen kooper zouden worden overgenomen, terwijl zij de Nederlandsche bescheiden, bij de vliegtuigen behoorend, weder naar Ne derland moesten terugbrengen. Aan dezen eisch is voldaan; daardoor hiel den de beide vliegtuigen sedert het tijdstip van de aflevering op van Nederlandsche na tionaliteit te zijn en waren zij overgegaan in het bezit van den kooper. De verkoop van oude vliegtuigen aan an dere verkeersmaatschappijen is een norma le en veelvuldig voorkomende transactie, aan welke de regeering geen hinderpalen in den weg pleegt te leggen. Zij vond in de omstandigheid, dat in een ander Euro- peesch land een burgeroorlog woedde, geen aanleiding thans den verkoop van de betrok ken twee vliegtuigen aan een bona fide Britsche verkeersmaatschappü te bemoeilij ken. Daar zich in Engeland vele vliegtuigen van Nederlandsche herkomst bevinden, is voorts niet bekend, dat juist deze beide vliegtuigen een andere dan de gedachte normale bestemming hebben gekregen. Het is niet juist gebleken, dat een Span jaard bij de onderhandelingen over den verkoop van deze vliegtuigen betrokken was. Reeds voor de vrager zijn vragen tot de regeering richtte, is een andere onderhan deling over verkoop van vliegtuigen, op wensch der regeering, afgebroken, aangezien dc kooper niet als een bona-fide verkeers- maatschappij kon worden beschouwd. (Zie het antwoord op de vragen van den heer Schalker, hierboven gepubliceerd. Red.) In afwachting van de internationale non-in terventie-overeenkomst, waarvoor thans door de groote mogendheden overleg wordt gepleegd, heeft de regeering besloten, voor zoover haar bevoegdheid strekt, te verhin deren, dat tijdens deze onderhandelingen burgerlijke vliegtuigen naar Spanje zouden worden geleverd. Op de handelingen van het stoomschip „Lodewijk" zal, zoolang dit vaartuig zich in Nederlandsche havens bevindt, worden gelet. TEGEN DE STEUNVERLAGING. Gepleegd overleg tusschen besturen van de Rev. Soc. Arb. Party en het Nationaal Arbeids Secretariaat heeft ertoe geleid, dat in samenwerking met het landelijk comité voor strijd en solidariteit en sympathisee- rende werkloozen-organisaties een gemeen schappelijke actie tegen de dreigende steun verlaging voor de werkloozen zal worden gevoerd. Deze actie zal zich richten op: 1. Intreking van de per 30 Juli bekend gemaakte verslechteringen; 2. Herstel van de steunregeling, die vóór Juli 1934 van kracht was; 3. Steunuitkeering aan jeugdige werkloo zen (vrijgezellen); 4. Algemeene huurverlaging voor huur beneden 600 per jaar met 2 Op den tweeden Zondag in September wordt eenl andelyke demonstratieve bijeen komst georganiseerd. DE UIT DELFT VERDWENEN JONGENS. Thans te Antwerpen gearresteerd. De politie van Antwerpen heeft twee uit Delft afkomstige jongens gearresteerd, die aldaar op 4 Juli j.1. waren vertrokken, na in het gymnasium chemische stoffen te hebben ontvreemd, terwijl zij voor hun vertrek eveneens een bedrag aan geld hadden ontvreemd. (Zooals men zich zal herinneren hebben twee Delftsche jongens, W. A. J. G. en D. V. Z. op Zaterdag 4 Juli j.1. de ouder lijke woning verlaten. Behalve een brief kaart welke zij op 6 Juli uit Nijmegen verzonden, hebben de jongens niets van zich laten hooren. Zij waren in het bezit van een bedrag van 50, terwijl zy uit het gymnasium te Delft een flesch met aether, een flesch met chloroform en een flesch met arsenigzuur hadden ontvreemd). Wat de jongens met dit gevaarlijke goed- ie hebben uitgevoerd, is nog niet bekend. Van het geld was niet veel meer over. VERLAGING PRIJS V.I.T.A. TARWE GEVRAAGD. De Nederlandsche vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf heeft zich tot den mmister van landbouw en visscherij gewend, met het verzoek ten spoedig mogelijk te verlagen met een bedrag als onder de huidige omstandig heden is gerechtvaardigd. Bij een richtprijs van 12.50 in 1931, welke de boer voor zijn tarwe ontvangt, bedroeg de V.I.T.A. prijs 16.35 terwijl nu de richtprijs verlaagd is, de V.I.T.A. prijs slechts met 0.60 verlaagd is en thans 15.75 bedraagt. Daardoor kon het landbouw-crisisfonds meer baten verkrij gen, welke met het oog op het landbouw beleid der regeering noodzakelijk waren. Nu echter de graanprijzen op de markt aanzienlijk zijn gestegen tengevolge van mis-oogsten en dergelijke, is te vreezen, dat de prijs der a-bloem, welke toch reeds sedert 1935 met 1.25 is gestegen, nog aanzienlijk verder zal stijgen. Wel is waar zal een verlaging van den V.I.T.A.-tarwe- prijs tot gevolg hebben, dat het landbouw crisisfonds inkomsten derft, doch daar staat tegenover, dat de prijs der t.c.-tarwe, welke min of meer samenhangt met den prijs van het buitenlandsche graan, even eens zal stijgen, waardoor het landbouw crisisfonds weer meer inkomsten ver krijgt. Derhalve kan het mogelijk zijn, aldus wordt in het adres betoogd de V.I.T.A.-prijs met een zoodanig bedrag te verlagen, dat uiteindelijk het landbouw crisisfonds daarvan geen schade onder vindt. Afgescheiden daarvan, rijst de vraag, of niet een verdere verlaging van den prijs der V.I.T.A.-tarwe noodig is, ten einde de Nederlandsche bakkerij, die sinds het cri- sisbeleid slechts verlaging van den brood prijs heeft gekend, en nimmer de crisis- lasten heeft kunnen afwentelen op den fo^sument, tegemoet te komen. Een spoe dig ingrijpen van de regeering ten aan zien van den prijs der V.I.T.A.-tarwe zegt adressante ten slotte zou niet al leen onder deze omstandigheden gerecht vaardigd zijn, maar is noodzakelijk, wil niet een belangrijk en geenszins econo misch slecht gedeelte der bakkerij den ón dergang tegemoet gaan. WROEGING. Gisteren heeft zich bij de Amsterdam- sche politie aangemeld 'n 28-jarige bouw kundige, die in dienst is bij een makelaar in de hoofdstad. De man verklaarde, dat hij vanaf eind 1934 tot nu toe geld ver duisterd had ten nadeele van zijn patroon. Hij kon niet precies opgeven, hoe groot het totale bedrag van de verduuistering is, doch hij schatte het op drie a vijfduizend gulden. De centrale recherche waarschuwde de politie van het bureau Leidscheplein, die een onderzoek instelde en de mededeeling van den bouwkundige ter kennis bracht van den makelaar, die niet te Amsterdam woonachtig is, doch er slecht zijn bedrijf uitoefent. Hij overweegt of hij tegen den man, die een neef van hem is, een aan klacht zal indienen. Omtrent de oorzaak van den brand staat nog niets vast, terwijl ook nog niet gezegd kon worden, hoe groot de schade is. Deze laatste zal vermoedelijk echter niet groot zijn en grootendeels door de verzekering ge dekt worden. EXAMENS ADELBORST. De minister van staat, minister van defen sie ad interim brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de hierna genoemde candidaten, in alphabetische volgorde ge rangschikt, in aanmerking komen voor plaatsing als adelborst bij het koninklijk in stituut voor de marine te Willemsoord en wel by de driejarige opleiding voor den zeedienst: D. Auer, D. C. Bauduin, J. G. Co- lijn, C. H. van Eeghen, W. F. M. Feber, J. Flohil, J. W. van de Graaf, J. F. Haaijen, A. D. H. Heringa, jhr. J. N. C. van Heurn, E. Huygens, H. S. de Jong, W. F. Maas, F. Meyer, A. van der Moer, H. C. van der Na gel, A. van Noortwijk, J. G. Palm, E. J. M. von Pohlreich, W. N. van de Poll, H. J. van Renesse, F. L. Schuyl, J. S. Snellen van Vol lenhoven, H. C. Tesink, A. M. Thomas, H. M. van der Veen, R. van Wely, V. R. IJ. Winkelman; bij de driejarige opleiding voor het korps mariniers: P. Nanninga en S. Scharroo; bij de driejarige opleiding voor den stoomvaartdienst: C. van Andel, H. G. Bos- ma, G. van der Graaf, A. Jansen, T. M. Koe ne, R. H. Koopmans, J. Kramers, A. K. Mooy, C. A. Planten, M. H. Schram, A. J. M*Tol, A. C. Vermeulen, W. Vinke, A. W. R. Willemse; by de tweejarige opleiding voor de admi nistratie: N. J. Backers, J. A. R. C. Captijn, L. L. Rietdijk, J. Sluijter en A. L. Vriens. INBRAKEN TE ALMELO. Voor de rechtbank te Almelo stonden gisteren vier Almelosche werkloozen te recht, J. J. M„ J. L., H. L. en H. K. de laatste liet verstek gaan, omdat hij in een ziekenhuis verpleefd wordt. De verdachten hebben in het voorjaar van 1935 diverse inbraken gepleegd in de stad, waarbij voor eenige duizenden guldens in totaal werd buitgemaakt, o.a. 1800 bij een alleen-wonend typograaf en 1900 bij een aannemer. Tenslotte wist de politie de daders op het spoor te komen en zij legden een volledige bekentenis af. Het geld is voor het grootste deel verbrast, o.a. te Amsterdam, terwijl er verder kleeren enz. voor gekocht zyn. Bij het verhoor bleek, dat verdachten speciaal er op uit trokken, als er bruiloften en andere feestiviteiten gevierd werden, waarbij de bewoners afwezig waren. Zoo hebben de dieven bij de aannemers inge broken, toen de bruiloft van den zoon ge vierd erd. Zij hebben 700 gestolen, be stemd voor de meubelen van het bruids paar. Sindsdien is de bruidegom voortdu rend ziek geweest en heeft het nog steeds met zijn zenuwen te kwaad. De eisch was tegen M. en J. L. één jaar gevangenisstraf, tegen H. L. 11/2 jaar en tegen K. negen maanden. GEEN NEDERLANDSCHE VLIEG TUIGEN NAAR SPANJE. Minister Colijn antwoordt op vragen van de heeren Schalker en Polak. Onderhandelingen met 'n Spanjaard op last der regeering afgebroken. De minister van Staat, voorzitter van den raad van ministers, heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Schalker, in verband met een poging tot aankoop van Nederlandsche vliegmachines, ten behoeve van de rebelleerende Spaansche militairen. Het is der regeering bekend, dat een Spanjaard, zich noemende Morenas, begin Augustus in Nederland heeft vertoefd en den 3den dier maand per vliegtuig van den gewonen dienst der K.L.M., met onbe kend doel, naar Croydon is vertrokken. Tij dens dat verblijf heeft hy gepoogd een tweetal vliegtuigen van de K.L.M. te koo- DE SLUITING VAN DE SPELEN. Nog vlamt het Olympische vuur en de ontclbaren die het Stadion vullen, hooren de slotaccoorden van de sluiting van de Xle Olympische Spelen eerbiedig aan. Drie loodsen platgebrand; één paard en drie ponney's in de vlammen om gekomen. In den afgeloopen nacht heeft een vuurgloed boven de omgeving van de Kralingsche plas te Rotterdam de aan dacht gevestigd op een brand, welke daar te omstreeks kwart over twee was uitgebroken in eenige loodsen aan de Jaffa. In deze loodsen, welke groote ruimte beslaan, was een aanzienlijke hoeveelheid materiaal, afkomstig van lloopingswerkzaamheden opgeslagen. Het vuur greep snel om zich heen en spoedig waren de loodsen dan ook ge heel vernield. Het brandende puin was niet zoo ge makkelijk te blusschen, hoewel de vrij willige brandweer van Rotterdam met een aantal hand- en een stoomspuit ter plaatse was. Om half vier was het blusschingswerk dan ook nog in vollen gang. Hoe groot de aan gerichte schade is, zal niet direct kunnen worden uitgemaakt, terwijl de oorzaak van den brand evenmin bekend is. Aangezien Jaffa bij de Kralingsche plas een open vlakte vormt, was de brand van ver in den omtrek, onder meer van Hille- gersberg, Schiebroek en Cappelle aan den IJsel zichtbaar, en uit deze plaatsjes stroom den ondanks het nachtelijk uur, vele be langstellenden toe, die door de politie op een behoorlijken afstand werden gehouden. Nadere bijzonderheden. Omtrent dezen brand vernemen wy nog het volgende: Omstreeks twee uur is brand uitgebroken in een complex loodsen aan den Langeweg, toebehoorende aan de gemeente Rotterdam, die deze gebouwen verhuurd had aan den heer Mudde, die op zijn beurt deze weer aan verschillende personen onderverhuurd had. Een van deze gebouwen diende als opslag plaats voor veekoeken en als werkplaats voor eenige particulieren, die daar booten bouwden. Een tweetal loodsen was in ge bruik bij het reclame- en verhuisbedrijf van de firma Smit, die daar o.m. eenige paarden heeft gestald. Het was daar, dat omstreeks half twee een agent van politie vannacht de paarden hoorde. Hij is toen op onderzoek uitgegaan, doch kon niets ontdek ken. Toen hij echter even later op den Oudendijk liep, zag hy een vuurgloed en toen hij terugkwam, zag hij dat het geheele complex in lichterlaaie stond. De brandweer, die onmiddellijk gewaar schuwd werd, verscheen spoedig met veel materiaal ter plaatse en tastte het vuur met acht stralen op de waterleiding en op een motorspuit aan. Hoewel ontzaglijke water massa's in de vuurzee geworpen werden en ook de wind zeer gunstig was, zoodat voor uitbreiding geen gevaar bestond, kon zij niet verhinderen, dat de drie middelste lood sen totaal platbrandden. Een vierde gebouw, dat in tegenstelling met de andere, van steen was opgetrokken, heeft veel brand- en waterschade opgeloopen. Men slaagde er nog in om eenige paarden van de firma Smit naar buiten te brengen, o'och één paard en drie ponney's kwamen jammerlijk in de vlammen om. Bij dezen brand is nog een ongeluk ge beurd. Toen e'en der spuitgasten een straal water op het vuur richtte, heeft hij blijkbaar een der paarden geraakt, dat toen op de vlucht sloeg en hem daarbij tegen den grond wierp. Het slachtoffer, de 46-jarige H. Lip, is naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar geconstateerd werd, dat hij vermoedelijk een zware hersenschudding had opgeloopen. Te kwart voor vier kon gezegd worden, dat men den brand meester was. Donderdag 20 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 9.— Omroep orkest. 10.Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11. Paedagogische causerie. 11.30 En semble „Romania" en orgelspel. I.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.Or gel, fluit en hobo. 2.45 Lyra-Trio. 3.30 Gr.pl. 4.Voor zieken. 4.30 Gr.pl. 4.45 Radiotooneel voor groote kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpr. 7.Pianorecital. 7.30 Gr.pl. 7.40 Reportage v. h. schaak- tornooi, Nottingham 8.ANP- ber., mededeelingen. 8.10 Omroep orkest mmv. solist. 8.55 Radiotoo neel. 9.40 Uit Salzburg: Opra-uitz. 10.30 Gr.pl. 10.45 Rep. v. h. schaak- tornooi, Nottingham. 11.ANP- ber. 11.1012.Dansmuziek. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 en II.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.en 2.11.30 uur). 8.9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. 12.30 KRO- orkest en gr.pl. 2.Orgelspel. 3. 3.45 Zang. 4.Bijbellezing. 5. Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Pianokwartet „Die Haghe". 6.45 Causerie vanwege het Chr. Nat. Vakverbond. 7.15 Gr.pl. 7.45 Rep. 8.ANP-nieuwsber. 8.15 Bach- orkest en solisten. 9.Paedagogi sche lezing. 9.30 Vervolg «.oncert. (10.— ANP-ber.) 10.35—11.30 Gr.pl. Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgel spel. 11.35 Gr.pl. 12.20 Het Troca- dero Cinema Orkest. 1.05 Gr.pl. 1.35 Populair concert. 2.35 Falkman en zijn Apache-Band. 3 20 Het Carl- ton Hotel-orkest. 4.10 These my friends, causerie. 4.30 Gr.pl. 5.05 't Cellini-trio. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Populair concert. 7.35 Het Alfredo Campoli Trio. 8.20 Voordr. 8.35 Militair concert. 9.20 Variété- progr. mmv. 't BBC-Variété-orkest en solisten. 10.Ber. 10.20 Rep. v. h 50-jarig bestaan van Vancouver, Canada. 10.35 BBC-orkest en zang. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 9.50 Orgelspel. 11.20 Omroep orkest. 2.50 Gr.pl.» j.20 Radiotoo neel. 7.20 Uit Salzburg: Opera-uitz. 11.05—12.35 Dansmuziek en popu lair concert. KEULEN, 456 M. 6.20 Populair con cert 8.20 Solistenconcert. 9.20 Wal- demar Hass-kwintet. 10.20 Ömroep- kleinorkest. 11.20 Gr.pl. 12.20 Om roeporkest. 2.20 Gevar. concert. 3.40 Kwartetconcert. 1.20 Blaascon- cert 7.20 Gr.pl. 8.30 Zie Deutsch- landsender. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.30 Omroepsalonorkest. 1.502.20 Gr. pl. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 7.25 Uit Salzburg: Ope ra-uitz. 9.25 Gr.pl. 10.4011.20 Gr. pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Om roepsalonorkest. 1.302.20 en 5.20, 6.35 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroep orkest. 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Omroep-Amusements-orkest, dansorkest en Omroepkoor. 10.20 Ber. 11.201.15 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.11.20, Parijs Radio 11.20—12.35, Keulen 12.35 13.20, Brussel Fr. 13.'014.20, Keu len 14.2014.50, Parys R. 14.50 16.20, Keulen 16.20—19.20, Parys R. 19.2021.10, Luxemburg 21.10 21.35, Brussel Fr. 21.35—22.50 Ber lijn 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Parijs Radio 9.2010.35, Droitwich 10.35— 16.10, Lond. Reg. 16.1017.35, Droitwich 17.3518.2C, Luxemburg 18.2018.50, Droitwich 18.50 22.en Lond. Reg. 22.24. Graaf Baiilet Latuur tijdens z'n «lu c - XI,. Spcl„.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6