DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd bij San Sebastian en Irun 138e Jaargang Duitsch schip in volle zee aangehouden. De burgeroorlog blijft slachtoffers eischen. Malaga, een strategische 1 vesting. De niet-inmenging. Duitsch schip in volle zee aangehouden. Proces Zinofjet-Kamenef. Burgerkrijg in Liberia. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. ifii PRIJS PER GEWONE AD VER TENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 196 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 20 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wy hebben gisteren getracht aan de hand van een kaartje duidelijk te ma ken, hoe de situatie in Spanje op het oogenblik is, en van welke kanten de regeeringstroepen bedreigd worden Sindsdien is de toestand weinig ver anderd, maar uit de jongste berichten moet toch blijken, dat de stad Malaga het centrum van den weerstand der re geeringstroepen is. De stad Malaga, een sterke Spaansche vesting, beheerscht een belangryk ge deelte der Middellandsche Zee. Het be zit van die stad is voor de regeering zooveel als het bezit van de macht in de Middellandsche Zee. Een speciale correspondent van Havas meldt tenminste, dat Malaga een soort en clave vormt, die ten Westen begrensd wordt door de provincie Cadiz, in het noorden door de provincie Cordoba en in het oosten door de provincie Granada, terwijl in het zuiden de zee de grens vormt Malaga is op het oogenblik de eenige ha ven aan diepe wateren van belang, die goed geoutilleerd is en ter beschikking staat van de regeering in het zuiden van de Middel landsche zee. De regeeringsgetrouwe vloot heeft er haar basis geïnstalleerd en haar een heden zyn gereed om van hier te vertrek ken voor een eventueel bombardement van de Marokkaansche havens en de havens aan den Atlantischen oceaan, welke in han den van de opstandelingen zyn gevallen. De oorlogsschepen kunnen van hier ook pa- trouilletochten in de Straat van Gibraltar ondernemen. Aangezien Malaga slechts op een dertigtal kilometers ligt van San Roque en op 40 K.M. van Algeciras, zou het voor de regeering van belang zyn, wanneer zij zich kon mees ter maken van deze beide steden, maar men meent te weten, dat de opstandelingen hier krachtige detachementen van het legioen hebben opgesteld, bestaande uit goed ge oefende en gewapende schutters. De autoriteiten te Malaga bewaren een strenge reserve ten aanzien van een even- tueele aanvalspoging, die zou uitgaan van de kust of gericht zou worden op Granada. Desbetreffende geruchten doen echter reeds geruimen tyd de ronde. Granada zou volgens deze geruchten worden aangevallen van drie kanten te gelijk, nJ. van den kant van Jaen, van Guadix en van den kant van Malaga. Op het oogenblik bevinden de vooruit geschoven posten der regeeringstroepen zich te Alahama, ten zuid-westen van Granada, te Lanjaron, ten zuiden van Granada, te Maracena, ten oosten der stad en te Isanallos ten noorden. Granada lijkt dus afgesneden van de rest van Andalusie, maar de strategische positie der stad is zeer sterk. De insurgenten, die de belangrijkheid van Malaga wel inzien, hebben de stad bijna dagelyks gebombar deerd vanuit vliegtuigen. De stad biedt een treurig beeld. Ruim 100 huizen zyn in brand geraakt. De politiedienst wordt waargeno men door geregelde troepen en militieman- schappen. Verdachte personen worden na een sommair rechtsgeding gefusilleerd, lede ren nacht worden een vijftigtal arrestaties verricht. Het schynt, dat de anarcho-syndi- calistische elementen een overwegende Plaats innemen in het bestuur van de stad. Aanval op Irun en San Sebastian? Volgens een bericht van de Evening Standard zijn sedert gistermorgen in San Sebastian en Irun hevige straatgevechten aan den gang. De regeeringsgetrouwe troe pen zouden overijld de verdedigingsposities buiten de stedelijke grens van San Sebas tian hebben verlaten en teruggetrokken zyn onder dekking van een afweervuur, dat ge geven werd door een kleine torpedoboot, die in een zijarm van de Bidassoa lag. Zij zou den talrijke dooden hebben achtergelaten. San Sebastian, aldus het bericht, wordt van drie verschillende kanten tegelijkertijd aangevallen. De opstandelingen zouden reeds met hun voorhoede voeling hebben met hun tegenstanders in de straten der voorsteden. In de voornaamste straten der stad zouden de loyale troepen barricades hebben opgeworpen. Een regiment van het Spaansche vreemdelingenlegioen zou voorts ter versterking naar het front van San Se bastian zijn gezonden. Ook de regeerings troepen echter zouden versterking hebben gekregen op het front van Irun, waar een duizendtal manschappen zou zijn aangeko men. Aanval op Irun mislnkt? Een der speciale correspondenten van Ha vas meldt: Toen wü Hendaye verlieten met bestem ming naar San Sebastian, scheen de toe stand van Irun minder critiek. Men heeft den indruk, dat de rebellen een keer tc meer in hun poging gefaald hebben. Wy gingen te Saint Jean de Luz aan land. Bij het passeeren van Kaap Figuier konden wy het fort Guadelupe zien, dat Dinadag heftig door de oorlogsschepen der opstande lingen was gebombardeerd. De toegangswe gen naar het fort schenen letterlyk door ploegd. met hier en daar enorme scheuren. Wij kwamen te San Sebastian aan zon der een oorlogsschip der opstandelingen te hebben gezien. Het strand is verlaten. Trams en autobussen ryden. De gouverneur, Orte- ga, noodigt ons uit, in zyn auto plaats tc nemen. Wy maken een tocht door de stad Van enkele huizen waaien de Engelsche, Amerikaan.-chc en Zwitsersche vlaggen. By den tocht door de stad blykt dat deze niet verlaten is, doch om begrypelyke redenen hebben de bewoners angst zich te verwyde- u n van de huizen of scnuflplaatsen, waar zy in geval van bombardement kunnen vluchten. Ondanks alles wandelen enkele jonge vrouwen met hun babys. en een jon getje speelt met een bal. Zij zijn de moei- lyke uren die zy doormaakten reeds weer vergeten. By enkele getroffen huizen zyn werklie den haastig bezig de aangerichte schade te herstellen. Een kraaminrichting werd ge deeltelijk vernield, de jonge vrouwen en de kinderen zyn ondergebracht in 't gespaard gebleven gedeelte. Er is hier dank zij de te genwoordigheid van geest van den directeur, die de moeders en kinderen haastig naar de kelders deed overbrengen, geen slachtoffer gevallen. Gouverneur Ortega verklaarde, dat het bombardement door het oorlogs schip der opstandelingen zes dooden en 40 gewonden heeft gekost. Bij onze terugkomst te Hendaye verna men wy, dat men aldaar den geheelen dag Ie inneming van Irun had verwacht. Het ka non- en geweervuur was aan beide zyden hevig. Enkele granaten vielen in Irun, doch de regeeringstroepen slaagden er tenslotte in de troepen van generaal Mola terug te dryven en zelfs een weinig terrein te her winnen. Een vijftiental soldaten der opstandelin gen die gedeserteerd waren, werden naar het politiebureau van Hendaye overgebracht. Zy verklaarden niet langer tegen hun broe ders te willen strijden. Volgens hun mede- deelingen hadden zij ook klachten over het voedsel. Om elf uur des avonds scheen er rust te heerschen, doch naar wordt verno men, zoudeD de opstandelingen morgen (dus heden) een nieuwen aanval op Irun doen. Nachtelijke aanvallen aan het Guadarrama-front. Volgens een nieuwe tactiek van het op percommando der regeeringstroepen wor den de nachtelijke aanvallen aan het Gua darrama-front voortgezet. Gisternacht zyn de regeeringstroepen er in geslaagd stellingen van groote strategische waar de te veroveren, die hun in staat stellen den weg naar den Leon pas Ocer, een lengte van vele kilometers, te overheerschen. Tijdens den aanval hebben de regee ringstroepen verscheidene gevangenen gemaakt, die verklaarden dat de op standelingen dedemoraliseerd waren. De gezichten der gevangenen droegen de sporen van harde ontberingen. Zy be vestigden dat, wanneer zy tengevolge van een luchtbombardement door de loyale vliegtuigen gedwongen waren hun stellingen te verlaten, de leiding De strijd om San Sebastian en Irun Op dit kaartje ziet men de beide plaatsen, waar sinds gisteren hevig ge vochten wordt Strategisch zyn het twee belangrijke punten. der opstandelingen hen dwong, op straf fe van gefusilleerd te worden, deze op nieuw te veroveren. Zy bevestigden ook dat door het vuur der regeeringstroepen verscheidene kanonnen vernield werden, waaruit verklaard wordt, dat de artillerie der opstandelingen zoo dik wijls zweeg. Zij moesten op nieuwe stukken wachten, alvorens het vuur voortgezet kon worden. In den namiddag begonnen de regeerings troepen een hevig vuur op de eerste linies der opstandelingen nabij den Leo-pas. Op het oogenblik, dat de speciale correspon dent van Havas het Guadarramafront ver liet, deden groote voorbereidingen die wer den getroffen, een energieke nachtelyke operatie vermoeden. De opstandelingen wer den teruggeslagen .van de hellingen ten noorden van Peguerinos en Navalperal de Ptnares tot San RafaeL waar zij hevig ge- bomt. anii erej werden. Radio Sevilla meldt! In zijn uitzending van 13.30 uur heeft de radiozender van Sevilla gistermiddag wei nig nieuws gemeld over de militaire bewe gingen. Medegedeeld werd, dat de colonne» van Valera den regeeringstroepen een ne derlaag hebben toegebracht in het gebied van Granada, zoodat Malaga nog meer ge- isoleerd is. Men kan thans zeggen, dat de troepen der opstandelingen een linie bezet ten. die uitgaat van Cordoba, langs Caceres loopt en tot Aragon doorgetrokken kan worden. Radio Sevilla ontkent, dat een regee- ringsvliegtuig Sevilla heeft gebombardeerd Verder meldt de zender, dat Ibia bezet is, waar zich een belangrijke wapenfabriek bevindt. In Huesca is een regeeringscolonne versla gen. Deze heeft zich naar Catalonië terug getrokken. Madrid, aldus de zender verder, bevindt zich in een hopeloozen toestand bin nen een omsingeling, die ten uitvoer wordt gelegd door de troepen van generaal Mola Mola heeft verklaard, dat hy een veld slag in de straten der hoofdstad wil vermij den. daar Madrid zich wel uit eigen bewe ging zal overgeven. Lissabon meldt. Uit Jeres de la Frontera wordt gemeld, dat strijdkrachten der opstandelingen Dinsdag het plaatsje Zalmea de la Serena hebben bezet. Van hier zullen Belalcazar en Pozoblanco, de beide laatste nog in handen der regee ringsgetrouwe troepen zynde plaatsen van Andalusie, aangevallen worden. De speciale correspondent van den „Dia- rio de Noticias" meldt van de Fransch- Spaansche grens, dat daar een groote af- deeling Belgische socialistische militieman schappen zou zyn aangekomen. De Belgen, die opgeleid zouden zijn als ...achinegcweerschutters, zouden aan den kant van de regeering gaan strijden. Uit Sevilla wordt het bericht bevestigd, dat het marinestation San Ja vier zich .bij de opstandelingen heeft aangesloten. Cartagena en San Javier hebben volgens dit bericht medegedeeld, dat zij strijden te gen sterke strijdkrachten der regeering. De gevolgen van den burgeroorlog. De correspondent van de „Excelsioi tc Madrid schrijft: Volgens officieele statistieken bedraagt het aantal slachtoffers van den burgeroorlog over de laatste vier weken 55.000, waarvan 30.000 aan de zyde der opstandelingen. Dit cijfer omvat 2000 personen, die einde der vorige week te Badajoz, en 1000 die te Ma drid gefusilleerd zijn. Volgens een vluchte ling uit Teruel hebben de rebellen in deze provincie meer dan 1000 regeeringsgezinden gefusilleerd. Opstandelingen melden overwinning bij Navalperal. De Spaansche opstandelingen hebben na een hevigen stryd in het gebied van Naval peral aan het Guadarrama-front de onder bevel van kolonel Mongadas staande regee ringscolonne* verslagen, aldus meldt een bericht, dat de Diario de Manha van zyn plaatselyken correspondent heeft ontvangen Een regeeringsvliegtuig, zoo wordt verder in het bericht medegedeeld, werd, na door de opstandelingen beschoten te zyn, nabij Navalperal gedwongen te dalen, waarna de bemanning ter dood gebracht werd. Gisteravond werd een overwinning van generaal Mangada gemeld en daar het niet onmogelijk is, dat het hier een en denzelf den persoon betreft, zouden de berichten van de regeeringstroepen en die van de rebellen met betrekking tot Navalperal dus met el kaar in strjjd zyn. De houding van Italië. De „Giornale d'Italia" schrijft in een be schouwing naar aanleiding van het Duit- sche antwoord aan Frankrijk met betrek king vot de kwestie van de niet-inmenging in de Spaansche aangelegenheden o.m. het volgende: De neutraliteit die Frankrijk van de ove rige mogendheden verlangt, wordt by wyze van spreken dagelyks door de Franschen zelf geschonden. Met het oog op deze hou ding van de Fransche regeering denkt Bar- celona er reeds aan de van Vie kanten be dreigde „rooden" in Irun via Fransch ge bied te bevrijden. Welk gevaar dat alles voor den Europee- schen vrede beteekent kan men het best be grijpen, wanneer men zich voorstelt dat uit andere landen vrijwilligers zouden kunnen gaan strijden in het kamp der natioalisten. Daar komen dan nog de dageljjksche solida riteit sbetoogingen en geldinzamelingen bij, die Leon Blum tot dusverre nog niet heeft verboden. Men zal spoedig zien. aldus het blad. wat de Fransche regeering zal doen. van welke Jouhaux nieuwen steun voor de „rooden" eischt. Zwitserland belet colonne vrijwilligers te vertrekken. De Zwitsersche autoriteiten hebben een verbod uitgevaardigd ten aanzien van het vertrek van een gemotoriseerde colonne, die gevormd was door een comité te Bazel ten gunste van het Spaansche volksfront. De colonne was bestemd voor de regeerings troepen te Madrid. Voorts hebben gendar mes aan de grens dertien Zwitsersche onder danen gearresteerd die zich gereed maak ten naar Spanje te vertrekken om dienst te nemen bij de regeeringstroepen. Het Duitsche s.s. „Kamerun", dat onderweg naar Genua Cadiz wilde aanloopen om ter uitvoering van een opdracht vluchtelingen aan boord te nemen, is op l^/i myl van de kust door den Spaanschen onderzeeër B VI en den Spaanschen kruiser Liberta- door drie schoten gedwongen by te draaien. Het schip werd doorzocht en ver volgens weer vrijgelaten, maar ge dwongen zyn koers te wijzigen en weg te stoomen in de richting van de Middellandsche zee. Wat zal Duitschland doen? Het aanhouden van het Duitsche s.s. Kamerun en de doorzoeking van dit schip door een Spaanschen onderzeeër en een Spaanschen kruiser hebben in politieke kringen te Berlijn een levendige reactie gewekt. Men acht het incident zeer ernstig. Officieuze kringen leggen er den nadruk op, dat het incident zich voorgedaan heeft buiten de territoriale wateren, zoodat deze daad in strijd is met het principe van de vrije zee en slechts gerechtvaardigd zou kunnen zijn in geval van een oorlog. Men toont zich overigens zeer gereserveerd ten aanzien van de gevolgen, die de Duitsche regeering aan dit incident zal geven. Hitier bevindt zich op het oogenblik te Berchtes- gaden. Hy zal van het gebeurde op de hoogte worden gebracht. Het minste dat men verwachten kan is, dat de Duitsche regeering formeele excuses en schadever goeding zal eischen. Duitsche persstemmen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Voor zoover persstemmen aangaande de aanhouding van het Duitsche vrachtschip Kamerun beschikbaar zijn, worden onge veer de volgende gedachten uitgesproken: De vrijheid ter zee, de verzekering van het internationale handelsverkeer mag niet worden aangetast door roode vrijbui ters en het is niet te dulden, dat de anar chie, welke in vele Spaansche steden is uitgebroken, nu ook overslaat op de Spaansche wateren en tegenover Duitsche schepen wordt toegepast. Men kan er zeker van zijn, dat het Duit sche rijk, eventueel in samenwerking met andere staten, maatregelen zal nemen, welke er op berekend zijn dergelijke over vallen door de roode piraten onmogelijk te maken. In dit geval, aldus het Duitsche nieuws bureau, is het recht geschonden, een berr haling waarvan met alle middelen f»l moeten worden verhinderd. De bewuste Spaansche kruiser, ia naar gemeld wordt, een oorlogsschip, waarop reeds bij den aanvang van den burgeroor log alle officieren door de manschappen die hen by hun beweging niet wenschten te volgen, werden vermoord en overboord geworpen. Het betreft dus een schip, van muiters en piraten en het voorval toont tevens de geheele onmacht der Madrileen- sche volksfrontregeering. Ook andere berichten, aldus het D. N. B., toonen duidelijk de inmenging der Sovjet-machthebbers in de Spaansche ge beurtenissen aan. Duitschland houdt vast aan de niet-inmenging, maar incidenten van gemelden aard en de door Moskou ge pleegde inmenging kunnen de bemoeiin gen der Europeesche staten illusoir maken en een zeer ernstigen toestand te weeg te brengen. Duitschland protesteert te Madrid. De Duitsche regeering heeft spoedig na ontvangst der berichten over het door de Spaansche regeering verwekte incident met het Duitsche s.s. „Kamerun" haar zaakge lastigde te Madrid telegrafisch opgedragen, onverwijld zoo krachtig mogelijk te protes teeren tegen de in strijd met het volkenrecht zynde handelingen der Spaansche oorlogs schepen, en er daarbij op te wijzen, dat da Duitsche regeering de Spaansche regeering verantwoordelijk zal stellen van alle gevol gen, die uit een herhaling van dergelijke in cidenten zouden kunnen ontstaan. De Duitsche zaakgelastigde heeft tegelij kertijd instructie gekregen, de Spaansche re geering ervan in kennis te stellen, dat de Duitsche oorlogsschepen bevel hebben ont vangen, de Duitsche schepen tegen soortge lijke inbreuken op het volkenrecht buiten de Spaansche territoriale wateren met alle middelen te beschermen. Onder voorzitterschap van Ulrich is gu teren het hoog miltair gerechtshof van de Sovjet-Unie begonnen met het proces tegen Zinofjef, Kamenef en hun medeplichtigen. De procureur van de Sovjet-Unie, Vychins- ki, treedt op als openbaar aanklager. Alle beklaagden zagen ervan af zich te verde digen. Ulrich wees erop, dat de beklaagden zich zoo alle rechten van verdedigers ont namen, waarop hij de acte van beschuldi ging voorlas. De beklaagden erkenden schuld, behalve Smimof en Golzman, die verklaarden, dat zij wel deel uitmaakten van de terroristi sche organisatie en aanwijzingen van Trotsky ontvangen hadden, doch verder zeiden, dat zy geen deel hadden genomen aan de practische voorbereiding van daden en tprreur. Werk van Trotsky. Uit de acte van beschuldiging tegen Zi- nofjef-Kamenef en hun medebeklaagden blijkt dat zy beschuldigd worden van den moord op Kirof welke 11/2 jaar geleden is gepleegd. De organisatie welke zij op aan sporen van Trotsky, vormden, had ten doel Trotsky aan de macht- te brengen door mid del van terreur en het uit den weg ruimen van de leiders van de Sovjet-Unie. Alle beklaagden erkenden Trotsky of diens zoon te hebben ontmoet en met hen de actie te hebben besproken. Een van de voornaamste processtukken is een brief van Trotsky, waarin deze de be klaagden aanspoort Stalin en Worosjilof uit den weg te ruimen en cellen te vormen in het leger en gebruik te maken van neder lagen in een geval van oorlog. Strijd wordt met ontzettende wreedheid gevoerd. In de negerrepubliek Liberia is een bur geroorlog uitgebroken, welke met ongeloofe lij ke wreedheid wordt gevoerd. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn in op stand gekomen tegen de regeering en strij den een wanhopigen kamp tegen de regee ringstroepen aan de Kroekust. Dagelyks komen gewonde soldaten en negers aan, die mededeelingen doen omtrent de barbaar- sche terreurdaden der soldaten, leder rebel- leerend dorp wordt door de regeerings troepen platgebrand, terwijl vrouwen en kinderen worden vermoord en alle levens middelen worden vernietigd, om de opstan delingen uit te hongeren. De regeering, welke onmiddellijk duizend man heeft uitgezonden, heeft nog meer re- cruten in de richting van Sasstown, het cen trum der onrust, doen uitrukken. ERNSTIG ONGELUK BIJ PROCESSIE. Naar eerst thans bekend wordt heeft Zondag in de Poolsche bedevaartplaats Kal- waraya (district Biala) een ontzettend on geluk plaats gehad. Ter gelegenheid van een processie ont stond in een kerkgebouw aldaar een groot gedrang, waarbij zeven personen onder den voet werden geloopen en op deze wijze op verschrikkelijke wijze om het leven kwa men.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1