DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De kwestie der niet-inmenging. CENTRUM HOTEL Ho. 198 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 22 Augustus 1936 138* Jaargong Italië aanvaardt de voorstellen der Fransche regeering. VAN HET FRONT GEEN NIEUWS. De gevechten. RiMMidand KERMIS 1936. THE RAS CALS BAND VRIJ ENTREE. 5 MUSICI. VRIJ ENTREE. Koningin en Prinses weer in ons land. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Wat de burgeroorlog in Spanje betreft, het nieuws van de fronten is vandaag vrij sober en wordt dan ook eigenlijk verdrongen door nieuws over de kwestie der niet-inmenging. Het belangrijkste feit L d. o. is wel, dat Italië het Fransche voorstel defini tief aanvaardt, waarbij echter de Ita liaansche regeering twee voorbehouden maakt: lo dat geldelijke steun voor een der beide partijen (regeeringstroepen of opstandelingen dus) als inmenging zal worden beschouwd; 2o dat alle Europeesche mogend heden, die in het bezit zijn van wapen fabrieken, zich by het accoord aan- sluiten. De inhoud van het Italiaansche antwoord. De nota, die de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, gisteravond aan den Franschen ambassadeur heeft over handigd brengt allereerst de door Italië naar voren gebrachte opmerkingen in her innering betreffende de draagwijdte en de limieten die de niet-inmenging moet hebben om werkelijk doelmatig te zijn. Vervolgens zegt de nota, dat met het oog op de verge makkelijking van het afsluiten van een ac coord -de Italiaansche regeering zijn voor gesteld: 1. Voor zoover het haar betreft den direc- ten en indirecten uitvoer en heruitvoer of transitohandel met bestemming naar Spanje of Spaansche bezittingen of naar de Spaan- sche zóne van Marokko te verbieden van wapenen, munitie en oorlogstuig, alsmede van vliegtuigen, gemonteerd of niet-gemon teerd en van oorlogsschepen. 2. Dit verbod van toepassing te doen zijn op alle contracten, die ten uitvoer worden gelegd 3. Contact te houden met de andere be langhebbende staten voor wederzijdsche mededeelingen betreffende alle maatregelen, genomen om uitvoering te geven aan deze verklaring. Van haar kant zal de Italiaansche regee ring deze verklaring ten uitvoer leggen, zoodra de Fransche, Engelsche, Portugeesche, Duitsche en Russische regeeringen zich daar bij zullen hebben aangesloten, maar aange zien men in het Fransche voorstel ook spreekt over „indirecte inmenging" zonder nader aan te geven waarom het daarbij gaat, stelt de Italiaansche regeering er prijs op te verklaren, dat zij deze indirecte in menging aldus interpreteert, dat openbare machrijvingen en reeruteeringen van vrij willigers ten gunste van de eene of de an dore der met elkaar strijdende partijen niet toelaatbaar zijn in de landen, die zich bij bot accoord hebben aangesloten. Terwijl de Italiaansche regeering haar toestemming geeft tot de directe niet-inmen- Smg, heeft zjj de eer haar opmerkingen ten aanzien van de indirecte niet-inmenging te handhaven. •Aangezien er bovendien nog andere be langrijke staten in Europa bestaan, die wa- Ponen vervaardigen, behalve de in het fransche ontwerp genoemde, is de Italiaan- *he regeering van meening, dat het van •aaentieel belang is, dat de verbintenis tot niet-inmenging ook door deze staten wordt aangegaan. Zooals reeds opgemerkt, zijn de be richten van de gevechtsfronten zeer sober. Noch in het Noorden bij San Se- bastian, noch rondom Madrid, is de situatie veranderd. Beide partijen mei don kleine succesjes, die van heel weinig beteekenis zijn. De weg van Irun naar San Sebastian ia nog steeds vrij. Het front ligt nog altijd op 15 K.M. afstand van laatst genoemde stad. Interview met generaal Mola. Generaal Mola heeft een onderhoud toe- Sestaan aan den bijzonderen correspondent V>n Havas en zeide hem o.a.: »Ik heb reeds gezegd, uitgeroepen, waar- °m WjJ strijden: Om Spanje zijn rang in de *®reld terug te geven, om zijn gelaat, dat revuüd is weer schoon te wasschen en om et te bevrijden van de revolutionairen, welke strijden tegen zijn geloof, zijn geest verleden en welke zich uit door de wreedheden, welke tegen elk menschelijk gevoel strijden. Zou men kunnen veronder stellen, dat Spanjaarden gas gebruiken tegen andere Spanjaarden? De overwinning is aan ons, het is alleen nog een kwestie van tijd." Radio-Sevilla meldt Gistermiddag 1 uur werd door de radio zender van Sevilla medegedeeld, dat de dag kalm was. De troepen van generaal Mola rukten op sommige punten van het Guada rama-front op. De val van Irun zal alle tegenstand doen beëindigen en San Sebas tian kan het dan niet lang meer houden. Vervolgens werd de regeering van Madrid besproken, welke was omgevormd in een „propaganda-bureau". Verder werd gezegd dat de politieke partijen in Barcelona in conflict kwamen met de anarchisten. Ten slotte werd een lofzang gehouden op de Italiaansche regeering, een „regiem geba seerd op een wil", Ook werd nog verklaard, dat de mijn werkers van Asturië niet geslaagd zijn in hun aanval op Oviedo. Zij lieten een hon derdtal dooden achter. Generaal Queipo de Llano over den toestand. Generaal Queipo de Llano heeft gister avond het woord gevoerd over radio-Sevilla en o.a. het volgende verklaard: Het radiostation Jaen deelt mede dat Cordova geen behoefte aan versterkingen heeft. De beschikbare troepen zijn voldoen de voor den strijd en indien er het aantal niet was. zoo is er dpn nog het moreel, dat dit aantal kan vervangen. Waar zijn dus deze verschrikkelijke door de regeering van Madrid aangekondigde aanvallen? Zij laten zich samenvatten in een aantal ernstige nederlagen aan alle fronten. De regeerings- colonnes Galle werd in de omgeving van Cordova verslagen en moest twaalf gevan genen, een kanon, munitie en di/erse mate riaal achterlaten. In Aragon werden de Ca- talaansche colonnes de een na de ander ver spreid. Vandaag veroverden wij 23 vracht wagens, een mitrailleur, zeven geweren en munitie. Te Naval Peral had een nieuw treffen plaats, waarbij de regeeringstroepen met aanzienlijke verliezen uiteen werden geslagen Ten noordoosten van Badajoz werd de communist Carton, die het bevel voerde over een colonne met 109 zijner ka meraden gedood. Tenslotte gaf generaal Queipo de Llano, Prieto den raad zijn vliegtuig voor het ver trek in orde te maken. Vluchtelingen. De toevloed van Spaansche vluchtelingen blijft in de grensstreken aanhouden. Onder hen bevinden zich tal van geestelijken, werkgevers en industrieelen, die niet allen conservatieven of reactionnairen zijn. Een koopman, een persoonlijk vriend van Do mingo en lid van die partij verklaarde, dat ai zijn bedrijven in beslag genomen zijn, en dat te zijnen huize- een huiszoeking is ge houden. Hij voegde hieraan toe, dat 123 personen te Tarragona gedood zijn door onder geenerlei controle staande anonieme comité's. Te Lerida zijn ruim 200 executies ten uitvoer gebracht. De leden van de „Esquerra" en van de generaliteit hebben getracht deze slachtingen te verhinderen, waarbij zy soms hun eigen leven in de waagschaal stelden, maar de linksche re- publikeinsche partijen en zelfs de socialis ten zijn onder de voet geloopen door deze anonieme comités en door duistere elemen ten. Genoemde uitgeweken koopman sprak nog den wensch uit, dat de orde in Catalo- nië zou worden hersteld en dat alle krach ten zich aaneen zouden sluiten om tegen het fascisme te strijden. Fransche arbeiders solidair met Spaansche broeders. De administratieve commissie van de C. G. T. heeft heden een communiqué gepubli ceerd, waarin de geheele solidariteit met het Spaansche proletariaat, dat strijdt voor de verdediging van het republikeinsch bewind, wordt verzekerd. Verder wordt verklaard, dat de arbeiders van de C. G. T. het recht en de plicht heb ben hen te hulp te komen met „alle ten dienste staande middelen". De commissie eischt voor de Spaansche regeering het recht op zich vrij te kunnen voorzien van verdedigingsmiddelen tegen de opstandige generaals in dienst van het fascisme. Tenslotte wordt een beroep gedaan op alle Fransche arbeiders door een doeltref fende solidariteit mee te werken aan de overwinning van de democratie in Spanje. Fransche vliegtuigen in Madrid aangekomen. Op het Madrileenscbe vliegveld Barajas zijn Donderdag een aantal Fransche vlieg tuigen geland, t.L een driemotorig Breguet-Wibauld-verkeerstoestel, dat on middellijk met de Spaansche kleuren werd beschilderd en 25 vechttoestellen, die een Fransche bemanning aan boord hadden en bewapend zouden zijn met 6 machinege weren. Desperate vastberadenheid der Volksfronters. Het in San Sebastian verschijnende bald „Frente Popular" schrijft in zijn éditie van gisteren o.a.: „Wanneer al het monumen tale en schoone van het land dat zich in handen van de militairen bevindt, moet worden vernield, zal het vernield worden. Wanneer het geheele vaderland met den aardbodem gelijk gemaakt moet worden en de overlevenden het leven zullen moe ten leiden van de Iberiërs, zal het met den aardbodem gelijk worden gemaakt." Jacinto Benavente gedood. Volgens een bericht uit Sevilla heeft generaal Queipo de llano per radio bekend gemaakt, dat in Madrid drie bekende too- neelschrijvers gedood zijn, n.L Jacinto Benavente (Nobelprijshouder 1932) en de broers Serafim Alvarez Qiuntero en Joa- quin Alvarez Quintero. Bovendien is de schilder Ignacio Culoaga, bekend amateur- stierenvechter, gedood. DIERENTEMMER EEN GEVAARLIJK BEROEP. Te Kopenhagen vertoonde de vrouw van een dierentemmer een nummer met een ko ningstijger. Voor den eersten keer was zü alleen in de kooi en alles ging goed, tot het laatste oogenblik, toen zij met een zweep in de hand dicht bij het dier kwam. De tij ger sprong op de vrouw toe en sloeg haar met zijn klauwen neer. De dierentemmer schoot onmiddellijk eenige losse patronen af en bevrijdde zijn vrouw, die zwaar was gewond. Haar eene dij waa geheel aan stuk ken gereten, la «ast ziekenhuis is zij on middellijk geopereerd. In hetzelfde ziekenhuis liggen reeds vier dierentemmers, die door tijgers van het cir cus zijn gewond Het zijn dezelfde dieren, waarmee Harry Piel in zijn films zonder eenig ongemak heeft gewerkt. BELANGWEKKENDE VONDSTEN IN ITALIË. Vondst onder het SL Pietersplein te Rome. Gedurende werkzaamheden, welke thans in de omgeving van de St. Pieterskerk te Home worden verricht, zijn dezer dagen verschillende grafsteenen, sarcophagen en menschelijke resten aan het licht gekomen. Inmiddels is gebleken, dat een en ander deel uitmaakt van een nabij de antieke via Comelia gelegen begraafplaats. In de vroegste tijden van het christendom zijn hier verscheidene kleine kerkjes en primitieve basilieken gebouwd, en vreem delingen welke te kennen hadden gegeven, dat zij eens in gewijde aarde willen rusten, werden hier begraven. Men vermoedt, dat de recente vondsten tot de betreffende begraafplaats behooren. Romeinsch mozaïek ontdekt. Tydens restauratiewerkzaamheden in de kerk van St. Cesarius aan de beroemde Vis Appia te Rome heeft men een Romeinsche zaal uit het keizerlijk tijdperk blootgelegd. De vloer van de zaal is versierd met een groot en buitengewoon fraai moaziek dat zee-figuren voorstelt zooals sirenen, vis- schen, zeemonsters die rondom een Neptu nes-figuur zwemmen, welke gedragen wordt door twee zee-paarden. Het mozaiek lijkt op het bekende groote mozaiek van de termen in Ostia. Men vermoedt dat de vloer den bodem heeft gevormd van een groot zwembassin, dat in een rijke woning uit het tijdvak van keizer Severus moet zijn aangelegd. DE REIS VAN KONING EDWARD. De koning van Engeland heeft een bezoek gebracht aan de villa Achilleion, het vroe gere eigendom van den ex-keizer, en teza men met koning George van Griekenland het diner gebruikt. Koning Edward zal vandaan Korfoe aan boord van het jacht Nahlin verlaten, waar schijnlijk met bestemming naar Zante. DERDE DAG VAN HET PROCES ZINOFJEFKAMENEF. Gisterochtend begon de derde dag van de zitting van het proces tegen Zinofjef- Kamenef en hun mede beklaagden. Beklaagde Golzmann verklaarde, dat Trotzky door bemiddeling van hem (g) zijn aanhangers in de Sovjet-Unie door bemid deling had doen toekomen Stalin te ver moorden. Vervolgens werd de beklaagde Nathan Lurje gehoord. Lurje was vroeger secreta ris van een Berlijnsch district. Hij schilder derde hoe hij getracht heeft eerst Worosji- lof te dooden door een pistoolschot en vervolgens door een bom. Dit is hem evenwel evenmin gelukt als zijn aanslagen op Kaganowitsj en Stalin. VEROVERT DE „QUEEN MARY" DEN „BLAUWEN WIMPEL"? De „Queen Mary" maakt een goede kans het record in snelheid over den Oceaan te verbeteren. De gemiddelde snelheid van het schip is bij deze reis 30.05 knoopen, terwijl de ge middelde snelheid van de „Normandië" op den reis waarop het schip den wimpel ver overde 29.4 knoopen bedroeg. HET PROCES TE MOSKOU. In het proces te Moskou tegen Zinovjef C. Sz. legde de beklaagde.Dreiser in de zitting van gisteren de sensationeele ver klaring af, dat Puttner, tot voor kort Sovjet-Russisch militair attaché te Lon den, aan de samenzwering heeft deelge nomen. O.a. werden verder nog de beklaagden Loerie en Fritz David verhoord, die ver klaarden, van Trotzky instructie te heb ben ontvangen, om aanslagen te plegen op Sovjet-leiders. Uit hun verklaringen bleek, dat tusschen de contra-revolutionnairen onderling eveneens een zekere rivaliteit bestond, en het is waarschijnlijk, dat enkele beklaagden een dubbele rol hebben gespeeld. Alle beklaagden bekenden ove rigens schuld. Het verhoor der beklaagden is gister avond geëindigd en vandaag zal de open bare aanklager zijn requisitoir houden. HET ONGELUK BIJ DE HEMBRUG. Tweede slachtoffer overleden. Gistermiddag om half zes is de ploeg baas K. Onrust uit Oost zaan aan de ver wondingen, welke hij gisteren bij het ontploffingsongeluk in de artillerie-in richtingen aan de Hembrug opliep, overleden. Onrust was 50 jaar oud en ongehuwd. Hij werkte reeds 38 jaar aan het staatsbedrijf der artillerie-inrichtin gen en zou over twee jaar den dienst met pensioen hebben verlaten. Hij was zoowel op de plaats van zijn inwoning als onder zijn mede-arbeiders een algemeen gezien man. HET VLIEGONGELUK TE HILVERSUM. Enkele bijzonderheden. Van het ongeval met een militair vlieg tuig nabij Hilversum is nog geen reconstruc tie mogelijk gebleken. Men beschikt slechts over verklaringen van enkele ooggetuigen. Een kleine commissie is ingesteld, om de oorzaak van het ongeluk op te sporen. De twee toestellen bevonden zich in de lucht en voerden daar een imitatie-luchtge vecht uit, waarbij werd gebruik gemaakt van een z.g.n. mitrailleur-camera. Geduren de dit gevecht heeft een der toestellen zich plotseling van het andere verwijderd. Toen deze partij zijn tegenstander zocht, zag hij tot zijn ontsteltenis, dat de machine in den grond zat. Terstond is de vlieger naar Soes- terberg teruggekeerd, om van het voorge vallene rapport uit te brengen. De slachtoffers van het verongelukte vliegtuig, de sergeanten Koese en Lemstra, waren beiden 21 jaar oud. HET VERGETEN VAN DE BELASTING- KAART. Lagere boete gevraagd. De bestuurder van een motorrijtuig, waar voor de verschuldigde belasting is betaald, maar die de betreffende belastingkaart bij het toezicht volgens art. 15 van de Motorrij tuigenbelastingwet niet kan vertoonen, wordt na 't opmaken van een procesverbaal, thans gemeenlijk in de gelegenheid gesteld een schikking te treffen, waarbij de mini mumboete is vastgesteld op 3. Aangezien deze minimumboete naar de meening van de K.N.A.C. voor een derge lijke overtreding naar verhouding zeer hoog is, heeft zü aan den minister van financiën verzocht, het bedrag van deze minimum boete tot b.v. de helft terug te brengen, SOLDAAT DOODGESTOKEN TE MAESEYCK. In een café te Maaseyck (B.) ontstond in den nacht van Donderdag op Vrijdageen woorden wisseling tusschen eenige zich daar bevindende Nederlandera en een paar Belgische soldaten. De herrie liep zoo hoog dat zekere W. uit Sil- tard plotseling een mes trok en hiermee op een der soldaten afstormde. Ofschoon de man zich hevig verzette bleek zijn tegenstander starker te zijn en wierp hem tegen den grond. Met zijn mea heelt W. den soldaat toen zoodanig be werkt dat hij zwaar gewond werd opgenomen. Spoedig waa geestelijke en medische hulp aan wezig. Het mocht echter niet meer baten, daar de man eenige oogenblikken later aan de be komen verwondingen overleed. Hartelijke begroeting te Nijmegen. Met den D-trein van 9.10 uur zijn hedenmorgen H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana, komende van hun vacantieverblijf in Zwitser land, te Nijmegen gearriveerd. Op het perron had zich een groote menigte belangstellenden opgesteld, die de vorstinnen, toen zy den trein verlieten, hartelyk toejuichten. Op het eerste perron was voor de ontvangst van de koninklijke reizig sters een gedeelte afgezet. Daar merk ten wy o.m. op den burgemeester van Nymegen, den heer J. A. H. Steinweg, den districtscommandant van de ko- ninklyke marechaussee, kapitein jhr. G. A. Bowier, den waarnemend com missaris van politie, den heer J. Th. E. Veltman, den hoofdingenieur der Nederlandsche spoorwegen, chef van de afdeeling vervoer, ir. R. B. Can- ters, alsmede mr. A. J. A. baron van Heemstra, oud-gouverneur van Su riname. In het gevolg van de vorstelyke personen bevonden zich generaal majoor tit. van het koninklyk Neder- landsch Indische leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, ordonnans offi cier jhr. van Pabst, en de hofdame freule van Heemstra en freule Van As beek. Nadat de koningin en de prinses den trein verlaten hadden, onderhielden zy zich eenigen tyd met de autoriteiten, waarna zy in de op het perron staande auto plaats namen. Ook op het Stationsplein had zich een talryk publiek opgesteld, dat de landsvrouwe en haar dochter hartelyk begroette. Van Nymegen werd, via Arnhem, naar Het Loo gereden. VERSTERKING VAN DE RUSSISCHE VLOOT. De Preussische Zeitung te Koningsberg deelt mede, dat op de scheepswerven van de Sovjet-Unie in koortsachtige haast wordt gearbeid. Verder heeft de roode vloot in de Oostzee dit jaar omvangryke manoeuvres gehouden, teneinde de bemanning voor vele nieuwe schepen gereed te maken. Aan het hoofd van de roode vloot in de Oostzee staat een vakman uit den tyd van het Tsarenryk, admiraal Haller, die tydens den oorlog eer ste officier aan boord van het slagschip Sla- wa was. De voornaamste werven van de roode marine bevinden zich te Leningrad en Kroonstad, doch thans worden kleinere schepen ook in andere havens gebouwd, zelfs is een werf gebouwd aan het Onega- meer, vanwaar de schepen door het Stalin- kanaal naar de Oostzee worden gezonden. Vooral onderzeeërs van de roode vloot Vooral onderzeeërs en torpedojagers worden gebouwd. In de Oostzee moeten thans een 40-tal onderzeeërs van de roode vloot aan wezig zyn, Deze schepen hebben een tonnen- maat van 900 ton en zyn uitgerust met acht torpedo-lanceerbuizen en twee stukken ge schut. Verder worden een aantal mijnen meegevoerd. De actieradius van deze sche pen is 7000 zeemylen. GROENTEN NAAR DE MESTVAALT. Alleen in Venlo bleef deze week 751.000 K.G. onverkocht. Het feit, dat nagenoeg geen groenten meer naar Duitachland kunnen worden uitgevoerd en geen voldoende afzetgebied in het binnen land plaatt Heeft, ia oorzaak, dat groote hoe veelheden eerate kwaliteit groenten de mini mumprijzen niat halen en naar de meatvaalt worden gebracht. Dazc week zijn op de Venloache Veilingvar- eeniging van Maandag tot en met Donderdag zonder bod gebleven 350.000 K.G. augurken, 160.000 K.G. tomaten, 61.000 K.G. apekboonen en 30.000 at. kroppen ala. Terwijl op de coöpe ratieve veilingverecniging te Venlo alleen gil leren 150.000 K.G. apekboonen onder de klok doorgingen. De minimumprijzen voor deze artikelen aijn: augurken 1, tomaten 3, apekboonen 3 per 100 K.G. en ala 0.50 per 100 atuka.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1