DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MALAGA DOOR OPSTANDELINGEN GEBOMBARDEERD. Deie Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groot* contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 199 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 24 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138* Jaargang De Spaansche revolutie Britsch schip „Gibel Zerjon" door de opstandelingen aangehouden. Generaal Garcia gewond? Duitschland verbiedt wapenuitvoer naar Spanje. Vijf bisschoppen tot dusverre vermoord. De niet-inmenging. Aardbeving op Sumatra. Negen personen te Koets Radja gedood. 20 gewond. ALKMAARSCHE COURANT. Het Spaansche blad El Liberal zal in zijn éditie van heden een artikel bevatten van de hand van Prieto, getiteld: „eenige problemen, die zich in het uur dei over winning willen voordoen". Na een uiteenzetting der groote moei lijkheden, welke het nationale bedrijfs leven als gevolg van den burgeroorlog zal moeten overwinnen, schrijft Prieto: indien overwinning eenmaal bevochten zal zijn, zullen de zaken niet kunnen blijven zooals deze op 17 Juli waren. Het is dringend noodig het einde van het kapitalisme, van de kerk en van het leger, die de tegen woordige beweging steunden en veroor zaakten, onder oogen te zien. Toch moet deze hervorming met een dui delijk besef der werkelijkheid worden ter hand genomen. Indien de werkelijkheid door ons niet juist zou worden opgevat, zou onze overwinning geen ander nut heb ben gehad dan dat wij alsnog onzen on dergang tegemoet zouden gaan. Bij de afschaffing van het groote kapita lisme mag in geen geval het persoonlijk initiatief worden verstikL Bij de onder werping van de kerk ligt geenszins voor het religieuze gevoel der massa op wreede wijze te onderdrukken. De reorganisatie van het leger mag van de legerstrijd kracht en niets laten bestaan, dat niet direct en uitsluitend ten dienste van de na.ie is. Men moet er zich vooral voor wachten niet In den greep te vallen van het buitenlandse!) fascisme, nadat wij het binnenlandsch fascis me, dat wij thans bevechten, zullen hebben overwonnen. Het bombardement van Malaga. De militaire autoriteiten te Algeciras zouden Zaterdagmiddag vernomen hebben, dat vlieg tuigen der nationalisten brandbommen hebben uitgeworpen boven Malaga. Verscheidenen van deze bommen zouden een benzinedepot in brand hebben gestoken. Een ambtenaar van de Spaansche maatschappij aan wie het depot behoort en die zich te Gibraltar bevindt, ver- blaarde aan Reuter, dat zich in dit depot meer dan een millioen gallons benzine bevinden en dat, indien deze voorraad in brand raakt, de geheele stad een prooi der vlammen zal wor den. Van officieele zijde wordt vernomen dat het centraal benzine-depot van Mrfaga in brand i* gevlogen tengevolge van een bombardement door de vliegtuigen van de opstandelingen. Generaal Garcia gewond. De radiozender van Jerez de la Frontera beeft in zijn uitzending van gistermorgen medegedeeld, dat de opstandelingengene- raal Garcia in de buurt van Valladolid werd gewond. Aan dit bericht wordt toegevoegd, dat de bisschop van Toledo zich in veiligheid bevindt, ma r dat men niets weet omtrent bet lot der isschoppen van Madrid en Barcelona. Om halfnegen meldde radio Sevilla, dat te Saragossa het onderscheidingsteeken „ijzeren '«uis" werd ingesteld, dat zal worden ter band gesteld aan de „verdedigers des vaderlands In de buurt van Saragossa heeft een afdee- ~®g Afrikaansche troepen de regeeringsstrijd- brachten verslagen, die tal van dooden en ge wonden, zoomede 16 vrachtwagens, een nieu- we ambulance-auto en tien kisten munitie op terrein van den slag achtslieten. Troepen van generaal Franco hebben giste- r*n een afdeeling regeeringstroepen onder be- »el van generaal Riquelme op de vlucht ge dreven. Behalve een groot aantal dooden en gewonden, zijn den opstandelingen vele gevan- Jenen in handen gevallen. Britsch schip „Gibel Zerjon" aange houden. Officieel wordt medegedeeld, dat het Britsche schip „Gibel Zerjon dat den dienst tusschen Gibraltar en Marokko on derhoudt, in volle zee is aangehouden door een oorlogsbodem van de Spaansche re geer ing. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat het Spaansche regeeringsschip, dat het schip aanhield er bezwaar tegen maakte, dat het schip de reis naar Melilla voortzette. De Engelsche admiraliteit bevestigt in een officieel communiqué dat het Engelsche stoom schip Gibel Zerjon gisterochtend werd aange houden door een Spaansch oorlogsschip, toen het zich op 10 mijlen buiten Melilla bevond. De kruiser „Repulse" en twee torpedojagers, aldus besluit het communiqué, zijn uitgevaren om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Volgens de laatste officieele berichten zou den „Gibel Zerjon", welk schip den dienst on derhield tusschen Gibraltar en Melilla niet door het Spaansche oorlogsschip „Miguel Cer- vantes zijn aangehouden, zooals in zekere telegrammen werd gemeld, doch zou het slechts het verzoek hebben ontvangen naar Gibraltar terug te keeren in plaats van zijn reis voort te zetten. Tot nu toe is uit niets gebleken, dat het Spaansche schip tot een andere wijze van in- nenging zou zijn overgegaan. Hoewel men in officieele kringen weigert eenig commentaar te verstrekken aleer de bij zonderheden van het incident bekend zijn, is hier geen enkele beroering merkbear over het optreden van de „Miguel Cervantes" en men is geenszins geneigd aan dit incident den ernst toe te kennen, welke in zekere telegrammen er aan werd gegeven. De „Gibel Zerjon" voerd? naar Malaga ge Men weet op het oogenblik niet, waar zich de „Gibel Zerjon", welke door de regeerings- vloot van Spanje werd aangehouden, bevindt. Zaterdagmiddag heeft het schip Gibraltar ver laten en het is nog niet te Melilla, de haven van bestemming, aangekomen. Het hardnekkige gerucht gaat, dat het Spaansche regeeringsschip de „Gibel Zerjon" naar Malaga heeft gesleept. De marine-autoriteten van Gibraltar ver klaarden, dat de Spaansche officieren het schip van onder tot boven hebben doorzochL Britsche oorlogsschepen op zoek naar de „Gibel Zerjon". De Britsche kruiser „Repulse" heeft order ontvangen onmiddellijk naar Melilla te stoo- men. Naar vernomen wordt zal de „Repulse de „Gibel Zerjon", welke door een Spaansch regeeringsschip werd aangehouden, begeleiden Verder wordt vernomen, dat verscheidene torpedojager» de „Repulse" zullen begeleiden, teneinde elke actie van het schip, dat de „Gibel Zerjon aanhield,te voorkomen. De „Gibel Zerjon" te Melilla. De „Gibel Zerjon" is te Melilla aangeko men, waar het schip zijn lading stukgoed lost. Naar men hier met stelligheid ver klaart, bevindt zich onder de lading geen munitie. Zweedsch schip beschoten. Volgens e<n mededeeling van het Zweedsch Telegraafagentschap is het Zweedsche stoom schip „Gallia door de Spaansche regeerings- sch pen ter hoogte van Cadiz op 19 Augustus gebombardeerd. Het schip zou zonder schade geleden te hebben in de Portugeesche haven Setubal zijn aangekomen. De minister van buitenlandsche zaken wacht bizonderheden af, alsmede de houding der an dere mogendheden tegenover het besluit der regeering van Madrid om alle havens, die door rebellen bezet zijn tot oorlogsgebied te ver klaren. Uit het opstandelingenkamp. Vliegtuigen der opstandelingen zijn boven het Alcazar van Toledo verschenen, waar zij pro clamaties neerwierpen, welke den rebellen opwekken den tegenstand voort te zetten, aangezien de bevrijdende troepen in aantocht zijn en snel naderen. De autoriteiten te Sevilla bevestigen, dat een colonne Asturische mijnwerkers gisteren in een fel gevecht gedecimeerd is. Oviedo zou thans bevrijd zijn van den druk der regee ringstroepen. Voor den zender van Sevilla heeft generaal Queipo de Ilano medegedeeld, dat de regee ringstroepen voor Cordoba verslagen zijn, waarbij zij een belangrijke oorlogsbuit op het slagveld achterlieten. De generaal voegde hieraan toe, dat de regeeringstroepen eveneens bij Duadelupe verslagen zijn. Zulks in strijd met hetgeen door de regee ring wordt gemeld. Tenslotte deelt de zender van Sevilla mede, dat de rebellen Zaranz hebben bezet en daar mede de verbindingen der regeeringstroepen tusschen Bilbao en San Sebastian hebben af gesneden. Gemeld wordt, dat de opstandelingen zich Duitschland heeft vandaag een embargo op den uitvoer van wa pens naar Spanje afgekondigd. meester hebben gemaakt van Villa Nueva de la Serena. De strijd om San Sebastian. Het blad „Frente Popular" geeft de volgen de bijzonderheden over het laatste bombarde ment van San Sebastian: een opstandelingen kruiser, de „Espana" of „De Almirante Cer vera" heeft Zaterdag San Sebastian gebombar deerd. Het schip vuurde drie granaten af en veroorzaakte slechts materieels schade. Onder het vuur der batterijen trok het zich onmid dellijk terug om in den avond terug te keeren en nog een twintigtal granaten af te vuren, welke waarschijnlijk gericht waren op de bat terijen Urgull, Mompas en San Marcos. Het schijnt, dat het doel niet getroffen is, Het bombardement beeft geen enkel slachtof fer gemaakL Van het Iran-front Het eenige incident aan het front van Irun, dat gemeld kan worden, is gistermorgen het bombardement der stad door twee vliegtuigen der rebellen, die een twaalftal bommen lieten vallen, waarvan 4 terecht kwamen bij het sta tion op een machinedepot, waar materieele schade werd aangericht. De andere bommen vielen op de regeeringsloopgraven nabij Ven tas. Rust in Biscaje. Uit Bilbao wordt gemeld, dat in geheel Biscaje rust heoraoht, Alle klassen der be volking bieden zich vrijwillig aan, aldus dit bericht, ter samenwerking met de republi- keinsche leiders. Uit Gijon wordt gemeld, dat de inname van het stadsgedeelte Simancas, waarin de rebellen zich hadden teruggetrokken, plaats had na een hevig bombardement door de artillerie en door vliegtuigen. Van de 500 soldaten die zich in de wijk bevonden, wis ten 150 te ontkomen. Volgens berichten uit Oviedo moet de be volking de grootste ontberingen verduren. Daar er gebrek is aan water, is er een rant soen ingesteld van vijf liter per gezin, waar mede men vijf dagen moet toekomen. Nieuws uit Burgos. Gemald wordt, dat da kardinaal-aartsbis- schop van Tarragona, Vidal Y Barraquer, door da axtramistan ta Barcelona is gedood. Da karinaal had in zijn jeugd deelgenomen aan de Carlistische beweging en was een voor stander van het Catalaansche Separatisme, waardoor hij in conflict kwam met den gewe zen primaat van Spanje, den kardinaal-aarts- bisschop van Toledo, Segura, die onder de Republiek is uitgewezen. Zoodra bekend was geworden, dat drie loyale colonnes in opmarsch naar Cordoba wa ren, is een colonne opstandelingen hen tege moet getrokken. Op 15 K.M. ten noorden van de stad ontspon zich een felle strijd, waarbij de opstandelingen door vliegtuigen werden ge steund, zoodat zij de aanvallers konden af slaan. Een Catalaansche colonne heeft getracht Jaen bij verrassing aan te vallen. Zij werden verslagen door de rebellen, die zich meester maakten van een volledige batterij kanonnen, 20 machinegeweren en een groote hoeveelheid mausergeweren. De regeeringstroepen hebben een nieuwen aanval ontketend op het front van Avila tegen Navalmoral. Zij werden teruggeslagen. Het in den afgeloopen nacht opgedoken ge rucht, dat de Guardia Civil te Valencia in de kazerne Arancapinos in opstand zou zijn geko men, is door de radio onmiddellijk weer tegen gesproken. Nationalistische vliegtuigen boven Madrid; Madrileensche vliegvel den gebombardeerd. Een-en-twintig vliegtuigen der nationalis ten zouden gedurende vrij langen tijd bo ven Madrid hebben gevlogen, zonder tegen stand te ondervinden van de zijde der luchtdoelartillerie van de regeeringsstrijd- krachten. Dezelfde vliegtuigen zouden vervolgens de militaire vliegvelden Getafe en Cuatro Vientos hevig gebombardeerd hebben, waardoor de hangars en talrijke vliegtuigen zijn vernield. Volgens de piloten der natio nalisten zou de luchtaanval in de hoofdstad een paniek te weeg gebracht hebben. Geheele Spaansche oorlogsvloot naar nationalisten overgegaan? Volgens een nog niet bevestigd be richt uit Biarritz aan de „Matin", zou den alle Spaansche oorlogsschepen, die zich tot dusver nog in handen der regee ring te Madrid bevonden, de zijde der nationalisten hebben gekozen. Levensmiddelen verminderen in Madrid; dagelijks eexcuties van aristocraten en katholieken. Volgens een aan Reuter gericht en niet gecensureerd bericht uit Madrid, dat Dins dag is verzonden en heden hier is ontvan gen, is de toestand in de Spaansche hoofd stad verontrustend. De levensmiddelen ne men af en men vreest iederen dag een lucht aanval. De spoorweg naar Alicante, de ha ven aan de Middellandsche zee, levert de eenige uitweg op uit de stad die goed func- tionneert. De verbinding met de meeste provincies is onmogelijk. Het schijnt, dat zich in Catalonië comité's van arbeiders en soldaten gevormd hebben gelijk aan die in Rusland in 1917. Dagelijks vinden executies plaats van aristocraten, katholieken en le den van rechtsche partijen. De terechtstel lingen worden meerendeels gehouden in het dorp Vallecas, niet ver van Madrid, op den weg naar Valencia. Hoofdredacteur van de ABC gefusil leerd. Te Madrid werd de hoofdredacteur van het dagblad A B C en voorzitter van de persver- eeniging te Madrid, Alfonto Santa Maria, ge fusilleerd. Ook de acteur Rivellas werd te Madrid te rechtgesteld. De strijd om Madrid spoedig aan de orde. Radio la Coruna bevestigt, dat het hoofd kwartier te Burgos de voorbereidingen voort zet voor den definitieven aanval op Madrid. Volgens een bericht uit Sevilla werd Madrid Zaterdag door een groep vliegtuigen uit Ta- bladage gebombardeerd. Dit bombardement moet beschouwd worden als een represaille voor de beschieting en het bombardement van open steden door de regeeringsstrijdkraebten. Brand in gevangenis te Madrid. Volgens te Bayonne ontvangen berichten is gisteravond te Madrid een felle brand uitge broken in een gevangenis, waar in de hoofd stad gearresteerde fascisten zijn opgesloten Brandweer, afdeclingen Guardia de Asalto en militietroepen wisten het vuur spoedig meester te worden. Er waren onmiddellijk maatregelen genomen om het ontsnappen van gevangenen onmogelijk te maken. Het onderzoek heeft nog niet uitgewezen wat de oorzaken van den brand geweest zijn. Droefheid in het Vaticaan. In Vaticaansche kringen spreekt men met groote droefheid over het feit, dat niet min der dan vijf bisschoppen tijdens de revolu- tionnaire woelingen in Spanje zijn gedood. Het zijn de bisschoppen van Jaen, Lerida, Segovia, Siguenza en Barbastro. De laatste werd door een communistische colonne, welke door Barbastro kwam, doodgeschoten. Alvorens te sterven had hy nog gelegenheid zijn borstkruis te overhandigen aan een vrouw, met het verzoek het aan den Paus te zenden. De bisschop van Siguenza werd levend verbrand. Over den bisschop van Barcelona heeft men geen berichten. De bisschop van Ma drid, die met vacantie in het Noorden van Spanje vertoefde, is buiten gevaar, evenals de bisschop van Toledo. Italië en de non-interventie. De Italiaansche bladen schrijven ten aan zien van de Italiaansche antwoordnota be treffende de niet-inmer ging in Spanje, dat Italië hiermede een belangrijke bijdrage le vert aan de orde in Europa. Zy wijzen voorts op de noodzakelijkheid snel tot een accoord te komen, dat strikt in acht zou moeten worden genomen door alle landen, op straffe van een ieder zijn volledige vrij heid van handelen te hergeven. Wat de z.g. „indirecte inmenging" aan gaat, schryft de „Messagero" o.a.: „Het zou oneindig wenschelyk zyn een definitief einde te maken aan deze soort van inmenging, want niemand kan zich ver gissen over haar beteekenis en waarde, die van dien aard is, dat daardoor het principe van de neutraliteit overtreden wordt". De diplomatieke redacteur van de Man chester Cuardian schryft ten aanzien van het Italiaansche antwoord betreffende de non-interventie in Spanje, dat naar zyn mee ning Italië ongerust is bjj de gedachte, dat Duitschland in het westen van de Middel landsche zee vasten voet zou krijgen. Wan neer een definitieve beslissing moet worden genomen, zoo schryft hy verder, is het veei waarschijnlijker, dat Italië zich aan de zyde van de westelijke mogendheden schaart dan aan den kant van Duitschland. Italië dwingt Duitschland op zijn beurt de non-interventie met reserves te aanvaarden. Portugal en het Fransche non interventie voorstel. De Portugeesche minister van buiten landsche zaken heeft den Franschen gezant de schriltelyke betuiging van instemming Ook te Sabang een aardbeving. De resident te Koeta-Radja meldde in een telegram aan de regeering, dat he dennacht een ernstige aardschok te Koeta-Radja werd geconstateerd. Ook in de omgeving werd de aardbeving ge voeld, zij het in mindere mate. De duur der beving was ongeveer 1 minuut Ne gen personen werden gedood, terwijl 20 werden gewond. Onder de dooden be vinden zich drie militairen. Onder de slachtoffers zijn geen Europeanen. De licht- en watervoorziening zyn gestoord. Bijzonderheden zullen nog volgen. De ernstige aardschok te Koeta-Radja werd door het observatorium gere gistreerd om 4.45 hedenmorgen. Voorts werd bericht ontvangen, dat ook te Sabang een beving werd gecon stateerd. Enorme schade. De schade, door de aardbeving veroor zaakt, is zeer belangrijk. Vijftien woningen zyn ingestort, alsmede de Royal-bioscoop, 'n limonadefabriek en een militaire barak. Alle steenen woningen zyn gescheurd, de houten woningen bekwamen groote schade. De nieuw-gebouwde Missigit, die 30.000 ge kost heeft bleef gespaard. Een brug is ont zet de oprit van dezen brug is 30 c.M. om hoog gekomen. Door de Societeitslaan loopt een groote scheur, terwijl vele andere we gen licht beschadigd zyn. De toren van de katholieke kerk is gescheurd, de klokken beierden ge ruimen tijd. De Oranje-bioecoop, de gevangenis en een tiental Europeesche woningen zijn gedeeltelijk ingestort Het hoofdgebouw van de gasmaatschappij is ge heel ingestort De watertorens zyn gescheurd en het elec- trisch lichtnet is vernield, vermoedelijk zal heden een noodverlichting worden aange bracht, de waterleiding is stopgezet. De Atjeh-trein loopt nog, de lyn zelf is op minitieuse wijze geïnspecteerd. Te Sigli (een zestig kilometer van Koetaradja) is eveneens een beving gevoeld, doch van lich- teren aard. Hier hadden geen ongevallen plaats. Het Chineesche hotel aldaar is ont zet Op andere plaatsen werden lichte aard schokken gevoeld, waardoor aan de kam pongs materieele schade is aangericht Van de westkust zyn nog geen berichten binnen gekomen. De telefoon te Koetaradja werd gestoord, doch was des ochtends weer hersteld. De beving herhaalde zich te 5.30 uur, te 8.45 uur en te 10.30 uur in lichte mate. De bevolking toeft op straat en wacht de din gen af die komen zullen. Er wordt niet veel gewerkt. In veel toko's is men bezig de koopwaar op te ruimen, daar de kosten veelal zijn om geslagen en de inventaris gedeeltelijk ver nield is. Uit de hoogspanningskabel sloeg een ge weldige vlam, doch verder werd geen brand geconstateerd. De telefoon- en telegraafver bindingen Medan-Koetaradje-Sabang zyn niet gestoord. Met de telefoonkantoren te Bureuen, Takengon en twee militaire posten aan de westkunst kan geen verbinding wor den verkregen. Nader meldt men, dat het verkeer per spoor eveneens gestoord is. Verder is ook het telefoonkantoor te Koetaradja ge scheurd. De drie gedoode militairen zyn Javaan- sche fuseliers, die onder het neervallend puin werden bedolven. De Bilt registreert. De hedennacht te Kotaradaja gevoelde aardbeving werd gisteravond (tijdverschil West-EuropaAtjeh 6% uur) aan het Me teorologisch Instituut te De Bilt gere gistreerd om 21 uur 24 minuten 49 seconden Greenwich tijd als aardbeving van matige sterkte, uit vrijwel Oostelijke richting. De afstand bedraagt ongeveer 9300 K.M., de oorsprong ligt waarschijnlijk onder de zee Noordwestelijk van Atjeh. zijner regeering met het ontwerp-accoord inzake non-interventie in Spanje overhan digd. Het document houdt eenige opmerkin gen in. Accoord met verklaring van niet- inmenging in Spanje. De minister-president en minister van buitenlandsche zaken Stoyadinowitsj, heeft den Franschen gezant medegedeeld, dat de regeering van Joegoslavië bereid was zich aan te sluiten by de verklaring van niet- inmenging in de binnenlandsche aangele genheden van Spanje, derhalve der. uit- en doorvoer van oorlogsmateriaal, wapenen en munitie voor Spanje te verbieden, onder voorbehoud, dat geen precedent wordt ge schapen en dat geen verplichting hiermede wordt aanvaard, welke in staat is later het

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1