Voortdurend spionnage in België £muU ett Jmih&oui» StaalsioUüf JjutezondeH Stukken Spoct ongeval met doodelijken afloop. fraude door notarisklerk. De nieuwe Belgen zijn de beste medewerkers van de Gestapo. EEN VEEG TEEKEN. DE MOTORRACES. RMKSCONTROLEMERK OP KAAS. De Alpenrit 1936. steunvergoeding eriVten. DOODELIJG ONGEVAL TE ZUID-LIMBURG. Dinsdagavond heeft tusschen Overeys en tys gemeente Wittem, een ongeluk plaats ehad, dat aan den 23-jarigen boerenknecht p jn dienst op den „Eyserhof", het leven heeft gekost. p. reed met een driespan voor een oogstwagen naar het veld. Op de zgn. Zwartebrug begon een der paarden te stei geren, waardoor P bekneld geraakte tus schen den wagen en de brugleuning. Met zeer ernstige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar hy kort na aankomst aan de opgeloo- pan verwondingen is overleden. De motorrijder B. C. Spanhak kwam gisteren in de Willem de Clercqstraat te Hengelo te vallen. Hy werd een aantal nieters door zijn motor meegesleurd en ernstig gewond. In den afgeloopen nacht js de man in het algemeen ziekenhuis aan de opgeloopen verwondingen overleden. Op een notariskantoor te Princenhage blijkt een klerk verschillende acten te heb ben vervalscht en op die wyze gelden te hebben verduisterd ten bedrage van eenige duizenden guldens. De betrokken cliënten zijn intusschen reeds door den notaris schadeloos gesteld. Tegen den klerk, die momenteel met va- cantie is, is een bevel tct inhechtenisneming uitgevaardigd. DANSENDE ONDER EEN AUTO. Uitstapje met droevig slot. Men meldt aan „de Maasbode" uit Roer mond: Maandag vierde de Schuitenberg-put feest. Er werd een uitstapje gemaakt naar een speeltuin te Melick. In de beste stemming huiswaarts keerende, werd door de jongelui onderweg nog een z.g.n. „wever", een Roer- mondsche dans, op den weg uitgevoerd. Op hetzelfde ©ogenblik naderde uit de richting Roermond een kleine race-auto, bestuurd door een bediende van de Eci. Drie der dan sers, een zoon van den heer W., een dochter van de heer M. en een dochter van den heer V. werden omver gereden. W. bekwam een beenbreuk en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht; de twee Jongedames liepen schaaf- en vleeschwonden op. Na onderzoek door de marechaussee, kon de auto zijn weg vervolgen. DOOR RANGEERENDEN TREIN GEDOOD. In den afgeloopen nacht heeft op het sta tionsemplacement te Eindhoven een doode- lyk ongeluk plaats gehad. De 49-jarige spoorwegarbeider C. Kouwenberg wilde eenige papieren overbrengen van de goede renloods naar het stationsgebouw, toen hij by het oversteken van de rails door een rangeerenden goederentrein werd gegrepen. De man werd op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Van onzen Brusselschen correspondent. Brussel, 25 Aug. Sedert geruimen ty'd hoort men hier te lande voortdu rend over spionnagezaken, waarvan sommige een ernstig, andere eerder een onbeduidend karakter hebben. Deze za ken kunnen stof geven voor bewogen romans, indien men het gegeven met wat fantasie weet voor te stellen en men schijnt er hier, van de zijde van het publiek, eerder nogal oppervlakkige belangstelling voor te hebben, met slechts oog voor het avontuurlijke, het spannende van het geval. Nochtans toonen de meeste van deze za ken vooral aan dat de Duitsche agenten in België een groote bedrijvigheid aan den dag leggen om achter zekere geheimen van de landsverdediging te komen en dat moet ten minste een veeg teeken worden genoemd Zoolang de internationale veiligheid geen werkelijkheid zal geworden zyn, zal men nergens van de bedrijvigheid der heeren spionnen volledig ontslagen zyn, maar een paar zeer ernstige zaken wijzen er hier op dat hun activiteit hoe langer hoe stoutmoe diger wordt. Uit de meeste spionnagegeval- len moet men vooral onthouden dat de nieuwe Belgen, dat zyn de gewezen Duit- «chers, bewoners van het by België in 1918 geannexeerde gebied van Eupen-Malmédy- St. Vithus, de beste medewerkers zijn van de Duitsche Gestapo. Verder moet men vaststellen dat de Duitsche spionnen vooral belangstelling hebben voor de versterkings- werken aan de oostelijke grens. We spreken van Duitsche spionnen omdat andere spion nen hier niet aan het werk zyn. Indien men lekening houdt met de omstandigheid dat op tien spionnage-ondernemingen slechts één wordt ontdekt dat is ruchtbaar wordt door het slagen van een onderzoek dan mag men aannemen dat de Duitsche gene rale staf reeds over heel wat inlichtingen beschikt nopens de Belgisch defensie die beter in de kartons van het ministerie zou den gebleven zijn of in de kazematten van de versterkingen. Een tydje geleden werd te Brussel een jonge fraulein ontmaskerd die naar de Bel gische hoofdstad was gekomen zoogenaamd om een betrekking te zoeken. Zy had echter een valsch paspoort en was op onhandige manier in contact gekomen met een taxi chauffeur, die de onderneming door zyn ge brek aan spitsvondigheid deed mislukken D* «peurbrigade van het Brusselsche parket had echter geduld genoeg geoefend om als resultaat te bereiken dat de broer van Je fraulein. die de verbinding met de Gestapo tot stand bracht, bij een onderzoek te Brus sel kqn worden ingerekend. Er volgden be kentenissen en het bleek dat de frauleir. reeds in voeling was gekomen met enkele Personen, die behoorden tot de Belgische militaire luchtvaart, zonder overigens veel kwaad te kunnen stichten. Het meisje hal blijkbaar beroemde spionnen willen navol gen, doch haar romantisme is slecht ge ëindigd en vroeger dan zij dacht. Nu onlangs was er ook nog een geval te Tervuren, waar een bediende van het post kantoor er achter kwam dat een gewezen *°ldaat van het garnizoen correspondentie voerde met een adres te Keulen. Er werd een onderzoek gedaan en het bleek dat de man wel degelijk in dienst stond van de Ge- ®taP°- Hy vertelde dat hy in contact was gekomen met iemand die hem voorstelde apionnagewerk te verrichten, toen hy als solddaat juist een straf had gekregen die hy Dlet had verdiend, en dat hij om zich te Wreken en ook omdat hij geldnood had, op et voorstel was ingegaan. Hy had nadien n°g een onderhoud gehad, met den verte genwoordiger van den Duitachen dienst, te «otterdam en daar had hij ook geld ontvan gen. De inlichtingen, die men hem vroeg i.aren. n'el van bijzonderen aard, maar be- gr ijker moesten volgen. Intusschen had het ?cllter ^en legerdienst verlaten en was bem moeilijker geworden. ~*2e en andere gevallen behooren eerder d(' onbeduidende reeks. Anders is het "•"•r met de spionnage aan de oostelijke grens. Hier wordt zooals men weet hard gewerkt aan den fortenbouw en zoo is geble ken dat de Duitschers in bezit zijn gesteld te Aken, van de plannen van de koepels van het nieuwe fort te Battice. Een werk man, afkomstig uit het geannexeerde ge bied, die aan het fort werkzaam is, was er in geslaagd 's nachts de plannen te stelen en was hiermee vertrokken, door de bosschen naar Aken. Hier had hij afspraak met de Gestapo en deze fotografeerde de plannen, waarna de arbeider met de stuk ken terugkeerde naar Battice om alles op nieuw op zijn plaats te bergen. Doch bij zyn aankomst aan het fort werd hy ingerekend door de Belgische marechaussee. Deze was gewaarschuwd geworden door een mede plichtige van den spion, die op het laatste oogenblik wroeging had gekregen en zijn maat aan den galg lapte. Aan loochenen viel niet te denken, vermits men de plannen op hem vond. Doch het verraderswerk was reeds volbracht. Nog niet zoo heel lang geleden, werd te Aken overigens 'n volledige tentoonstelling gehouden van foto's van de nieuwe Belgi sche versterkingswerken aan de Oostgrens Als men weet hoe alles goed is bewaakt door de marechaussee dan kon men verbaasd zijn over de tentoonstelling, indien men niet wist dat de Gestapo over alle mogelijke middelen beschikt om haar doel te bereiken en dit ook hardnekkig nastreeft. Binnen een maand zullen voor het assisen hof te Luik ook nog drie personen terecht staan, intellectueelen, die aan den Duitschen dienst inlichtingen van belang over de le- gerorganisatie hebben verschaft. Steeds te gen goede en klinkende belooning. De Duit schers weten hun mannen te kiezen en te vinden. Deze zaak kwam ook aan het licht door het feit dat een van de medeplichtigen op het laatste oogenblik wantrouwen kreeg, of liever bang werd voor de gevolgen en zijn gewezen commandant ging waarschu wen. Hij beweerde dan dat hjj zich met het zaakje slechts had ingelaten om na te gaan wat er zou worden gedaan door de anderen, en om daarna allen te kunnen ontmaske ren. Deze voorstelling van zaken moet in gang hebben gevonden, want de man wordt niet vervolgd. Het proces zal echter ver moedelijk met gesloten deuren plaats heb ben. De laatste, zeer ernstige zaak is deze welke nu pas is ontdekt, na een lang durig onderzoek en welke nog tot ver rassingen zou kunnen leiden. Het is een zaak waarvan het centrum gevestigd is te Kelmis (Calamine) vroeger neutraal gebied dat om de vijf jaar Duitsch en Belgisch bestuur kreeg, maar sedert dan oorlog volledig bij België is ingelijfd. Een soldaat uit Kelmis, die te Beverloo diende voor de veld- en schietoefeningen, had gezegd dat hy een foto liet maken van hem en zyn vrienden met een mitrailleurgeweer aan de voeten. Deze foto toonde hjj aan een vriend te Kelmis en weldra kwam er een complot tot stand om het mitralleurgeweer in bezit te krij gen en het over de grenzen naar Keulen te brengen. Tot driemaal toe werd een expe ditie gedaan naar Beverloo, per auto om den soldaat te helpen in zijn pogingen om het mitralleurgeweer te ontvreemden. Men had zelfs gezorgd voor militaire vermom mingen. De derde maal slaagde de soldaat, Meessen zoo heet hij, er in, door een on voorzien appèl voor te wenden, een geweer uit de legerplaats te doen verdwijnen. Het werd per taxi naar Kelmis gebracht, daar uiteen genomen en vervolgens over de grens gesmokkeld naar de eerste hulzen van ten, om het stuk verder zonder moeilykhe- Aken, waar Gestapo-agenten hen afwacht- den naar Keulen, naar de centrale over to brengen. De Gestapo had niet minder dan 25.000 Fransche frank over voor den buit, alsmede 5.000 Belgische frank. Duidelijk is nog niet hoe de justitie er is achter geko men. De hoofddaders hebben reeds bekend, nadat zeer compromitteerende stukken in hun huis waren gevonden. Men- vermoedt echter dat de gearresteerden uit de zaak van Battice uit de school hebben geklapt en dat zij nog andere inlichtingen hebben gegeven die voor de Belgische speurpolitie van be lang zouden kunnen zyn. Er zyn in deze zaak reeds acht aanhoudingen verricht en er I zullen nog meer arrestaties volgen. Intus- schen hebben de Duitschers reeds de plan nen van fortkoepels in hun bezit, een mi tralleurgeweer en wie weet wat nog. Z- zullen misschien weldra nog een volledige batterij te Keulen kunnen ten toon stellen. In alle zaken vindt men personen terug uit het geannexeerde gebied, die steeds in duit schen dienst hebben gewerkt, maar eerst nu worden ontmaskerd. Intusschen wordt er door de legercommis- sie van de Kamer gesproken over de lands verdediging, terwijl men er niet eens in slaagt deze tegen spionnengevaar te be- scheranen. Deze geschiedenissen zyn geen fantasie en het is juist wegens de moeilijk heden van den tijd dat men goed doet er al het belang aan te hechten dat ze verdienen. (Niet officieel) Se klasse. Me Ijlst Trekking van Woensdaz 26Aumste. 1»1« Hooge PnJïen 25000.- 9975 5000.— 6443 400— 21W f 100 3885 1 PriJsen van f 45— uw M7 321 »7 555 1565 1580 1809 imq 1927 1968 2076 2565 2704 2799 3204 7M6 3921 3926 4220 4350 4483 4810 4647 4749 4793 4983 5014 5027 5676 5758 g«o 6723 6880 7069 7098 7125 7805 8321 8514 8671 9236 9246 9494 9549 MM 9938 10116 10753 11028 11189 11531 11786 11R86 12466 12599 12627 12849 12881 13091 13223 7M5 13791 14010 14043 14251 15080 15277 16596 15097 16176 16177 16306 16795 16952 17401 17520 vnSl 17772 17837 18097 18503 18555 18800 18921 IJS 19791 19911 20179 20632 20669 20896 TrSe kl^. 2e lij*: 9163 m. s. 9136; 11165 ontbreekt. Mijnheer de redacteur, Beleefd verzoek ik u het volgende als in gezonden stuk in uw blad te willen plaatsen By voorbaat myn dank. Dezen afgeloopen Zondag op het gemeen- telyk sportterrein vertoevende, ter gelegen heid van de motorraces, ben ik, en zooals mn bleek, anderen eveneens, getroffen door een gebaar van m.i. zeer erge kleingeestigheid. Mede door de zeer gunstige weersgesteld heid was daar een talrijk publiek aanwezig zoodat aan alles viel te constateeren, dat deze race-middag een goed geslaagde kon neeten. Trots dit alles moesten enkele personen zich uitsloven om luttele meters zeil te span nen voor een met struikgewas begroeide af scheiding van het terrein aan de zijde van de Regulierslaan, teneinde aan eer.ige per sonen die door de Ukken der boomen do wedstrijden alzoo kosteloos begluurden, dit pleizier te ontnemen. Mijnheer de radacteur, ik spreek hier mhn verontwaardiging uit over zulk een gedoe I"ef dan nieu meer door ds vir.gers zien of de zon in 7 water zien schijnen' werk? ni.en b*denkt- dllt honderden zeUl de weelde niet kunnen veroorloven u deze wereld van overvloed om den minimumprijs van 0.75 voor een stoanplaaU te betelen. °rd? er «ker zyn, maar moet dit gehandhaafd worden op een kleinzielige wyze als met deze hierboven genoemde han deling? Als in onze maatschappij zulk een geest gaat heerschen, kweekt ze m.L de factoren, die haar ondergang bespoedigen, volkomen. Hoogachtend, COR. DE JONG, Schermeerstraat 6, Alkmaar Wy kunnen in den gewraakten maatregel teen kleinzieligheid zien en dit te meer niet, omdat men zich op de bewuste plek i-iet had ontzien om heesters en zelfs jonge boomen af te scheuren en uit te rukken om het gratis uitzicht te verruimen. Men gelieve toch te bedenken, dat aan het organisteren van de motorraces voor Alc- niaria V.V.V. hooge uitgaven zyn verbon den, die nu eenmaal door entree's gedekt moeten worden. Naast de werkloozen zyn er ook honder den andere burgers die het geld missen om die entree's te betalen. Laat men dus toch niet altijd alleen over werkloozen praten. Red. Alkm. Crt Telkens valt het ons weder op, dat aan het rykscontrolemerk op kaas meer (vaarde wordt toegekend dan het inderdaad heeft. Het rykscontrolemerk op kaas garandeert alleen het „vetgehalte in de droge stof", meer niet, dus het garandeert geen kwali teit. In uw blad van 18 dezer komt nu voor on der het hoofd „Duitsch", dat de Crisis-Zui- velcentrale de volgende affiche uitgeeft: Achtung! Das auf jedem Kase befindliche Staatliche Siegel biirgt für ein eindwandfreies echt hollündisches Produkt! (Spatieering van ons). Hieruit blykt, dat een officieele instantie meewerkt tot bevordering van bovenge noemde misvatting. Wij mogen toch aanne men, dat deze by uitstek deskundig is!? En wel weet wat zij schrijft. Ook anderen doen daaraan mede. Zoo hebben wij hier voor ons liggen een offerte voor export waarin staat: „Onze kaas wordt geleverd onder regeeringscontrole voor „zuiverheid" en botervet en is voorzien van de officieele regeeringsmerken". Het zou o.i. zeer nuttig zijn, dat aan een dergelijke reclame een einde werd gemaakt en wel cm de volgende redenen: Een zeer groot deel van de binnen landsche consumenten, laat staan van de buitenland- sche, heeft van kaas geen kaas gegeten. Men koopt dus kaas afgaande op het rijks- merk in de veronderstelling iets goeds te hebben. De smaak blijkt niet mede te vallen. Wat is nu de reactie: „kaas smaakt niet, bluft weken op de tafel prijken, doch op de boter lijm prijkt iets anders of niets". Men vraagt zich dan niet af of Je prys te laag is geweest of dat er iets anders tusschen zit, neen, een volgenden keer wordt het geld niet meer voor kaas besteed. Frappante voorbeelden zijn ons hiervan bekend. Een andere vraag is of het „Hollandsch" niet beter vervangen kon worden door „Ne- derlandsch". Hierop in te gaan voert te ver buiten de bedoeling van dit schrijven. Inmiddels teekenen wy, Hoogachtend, N.V. Kaashandel v.h. J. J. Houtkooper Zn. A. BERENDS, directeur. STAND DER GROENTEN- EN FRUIT- TEELTGEWASSEN OP 22 AUGUSTUS. Algemeen overzicht In de laatste week van Juli en de eerste week van Augustus was de neerslag boven normaal, terwijl ook na 8 Augustus plaatse lijk zware regens vielen in Groningen, op de Veluwe en in den Achterhoek. In het W., Z. en Z.O. des lands was de neerslag in de eerste 2 weken van Augustus echter belang rijk beneden normaai. Het aantal uren zonneschijn in de laatste week van Juli en de eerste weken van Augustus bleef dan ok beneden het normale getal. Met uitzon dering van enkele dagen (1012 Augustus) was de temperatuur lager dan normaal het geval is. De in de verschillende koolsoorten op tredende draaihartigheid (veroorzaakt door de koolgalmuglarve) nam iets af. By het fruit wordt in ernstige mate aan tasting door schurft en Moniliarot gemeld, mede in verband met het feit, dat de aan houdende regens het effect van een doel matige bespuiting tegen deze ziekten ver minderden. Bij peren wordt veel het ver schijnsel van scheuren der vruchten waar genomen, terwijl zoowel bij appels als bij peren in belangriiVo mate wormstekigheid voorkomt Groenteteeltgewassen. A n d ij v i e staat er in het algemeen goed voor. Sla vertoont een slechten stand in de omgeving van Beverwijk en een matigen stand in de omgeving van Roelofarendsveen; elders zijn de vooruitzichten goed. Bloemkool heeft een matig gewas ontwikkeld, dat veel schade ondervindt door het voorkomen van draaihartigheid. Peen staat er in het algemeen goed voor. Roode, witte en savoyekool. De vooruitzichten in Noordholland zyn ma tig, alhoewel het verschijnsel van draaihar tigheid verminderde. Roode kool herstelde zich het minst. Elders is de stand matig tot goed. Spruitkool ontwikkelde een goed tot zeer goed gewas. Pronkboonen. De stand is goed. Snüboonen vertoonen onder glas een goed gewas. De volle grondteelt biedt in Noord- en Zuidholland, alsmede in Fries land, matige vooruitzichten; elders is de stand goed. Sto k- en stamprincesseboonen staan er over het algemeen matig voor. Augurken vertoonen een matigen stand. Tomaten. De vooruitzichten zijn goed, hoewel plaatselijk schade wordt ondervon den door het optreden van de z.g. valsche meeldauw. Prei staat er in Zuidholland matig voor. Elders zijn de vooruitzichten beter en is de stand goed. Schorseneeren hebben een goed ge was ontwikkeld, dat in Limburg zeer goed is. Uien. De stand aan den Langendyk en omgeving is matig, evenals in Kennemer- land; elders is de stand goed, in Zuid- Gelderland en Limburg zeer goed. Witlof vertoont een goeden tot zeer goeden stand. F ruitteeltge wassen. Appelen. De oogstverwachtingen zijn alom slecht tot matig, behalve in Friesland, waar de vooruitzichten beter zijn. Schoone van Boskoop (goudreinetten) vertoonen een ongelijken stand en kunnen plaatselijk nog een oogst geven. Ook Bellefleurs staan er slecht voor. Present van Engeland levert in de IJsselstreek een matigen oogst. Peren. De stand is matig tot slecht; met uitzondering voor Friesland, waar de ver wachtingen goed zyn. De stormen van 16 Juli hebben een blijvende schade toege bracht. De vooruitzichten van Clapp's Fa- vorite en Williams Duchesse zijn matig tot goed. Pruimen, met uitzondering van de va riëteit Reine Victoria, welke over het alge meen er goed tot zeer goed voor staat, is de stand der pruimen slecht tot matig. Druiven en perziken staan er goed voor. (St.crt.) Automobilisme. Derde dag: St. MoritzThun. derde dag begon met groote opgewon denheid: de officieele uitslag van den vori- gen dag was nu eindelijk bekend en zooals reeds verwacht was, had deze tel van slacht offers gemaakt. Niet minder dan 29 deel nemers hadden strafpunten opgeloopen en drie waren uitgevallen. In het Hollandsche kamp heerschte blijde vreugde over den uitslag van den snelheids proef op den Berinapas, die voor de Hollan ders even glansrijk verliep als op den Klau senpas. Onze Bakker Schut op Lincoln-Zephyr reed dezen 16 K.M. langen bergproef in den fenomenaal snellen tijd van 18 min. 28,2 sec. en daarop volgde wederom een Hollander, Diepen op Ford met 18 min. 45,8 sec., en vervolgens van Strien (Ford) in 19 min. 16,8 sec., Exens (Ford) 19 min. 31,4 sec. Crisis-publicnlie. De Nederlandsche Akkerbouw-centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor de „laagste klasse groene erwten", voor de kwaliteitsklasse C (groene erwten) en voor andere erwten", gedenatureerd in het tijd vak van 9 tot en met 15 Augustus 1936 zal bedragen resp. 1.90, 2.40 en 1.90 per 100 K.G. 's-Gravenhage, 25 Aug. 1936. Davids (Ford) 19 min. 51,4 sec., Mutsaerts (Lincoln-Zephyr) 19 min. 53,2 sec., terwyl daarop twee Duitschers volgden Magnus en Cloppenburg, beiden op Ford. De hekken sluiter was de Zwitser Iten op Ford, die midden in den bergproef een lekken band kreeg, maar zich daardoor niet liet ontmoe- digen en onverstoorbaar den geheelen berg- pas tot op den top beklom. Zoo wisselden vreugde en teleurstelling zich aan den start van den derden dag af, een lang dagtraject van 455 K.M., waar ieder als een berg tegen op zag, omdat er niet minder dan 8 bergpassen in voorkwamen, waaronder de St. Gothard. Vooral was men bevreesd voor den Furka en Grimsel, twee bergpassen, die vlak op elkaar volgden, zoo dat de motoren zoo goed als geen gelegen heid tot afkoeling kregen. Daarbij kwam nog het oponthoud van een tweemalige grensoverschrijding wegens een lus door Italië van 40 K.M. Er zijn dien dag dan ook weer eenige strafpunten gevallen, maar de Hollanders bleven er van verschoond. Onze landgenooten op Lincoln en Ford beginnen dan ook meer en meer de aandacht onder al die deelnemers van verschillende nationaliteiten te trekken, waartoe vooral de drie oranje-wagens van het Nederland sche Ford-team bijdragen, die in zeldzaam mooi team-verband den geheelen wedstrijd rijden. Reeds vanuit de verte ziet men deze helgekleurde wagens de bergpassen opklim men en afdalen, steeds tezamen en vlak achter elkaar, voortdurend het team-ver band bewarend. Een aardige opmerking maakte de Neue Zuncher Zeitung over de houding der na tionaliteiten iederen morgen by den start. Het blad schreef: „De Duitschers staan waakzaam gereed om by het eerste sein het pare fermé" binnen te springen, de Hol anders staan zielsgerust met elkaar te pra ten en gekheid te maken, terwijl de Engel- schen doodgemoedereerd gedurende laatste 30 seconden nog even hun pijp stoppen". Vierde étappe: ThunLausanne, Zondag was een rustdag geweest, maar gerust hadden de rijders niet. Een wedstrijd rijder is nu eenmaal verslaafd aan het wed strijdwezen en zoo kwam het, dat de ge- heele karavaan van den Alpenrit, rijders, controleurs en officials zich ontmoetten op den Grand Prix de Suisse te Bern. Het was een dag vol genot en opwinding, maar des- nietttemin lagen de meeste Nederlanders tenminste des avond vroeg in bed. Daar zorgde van Beeck Calkoen, dien de Ford- cr. Lincoln-rüders zich tot leider gekozen had- aen, voor. Den volgenden morgen 4 uur waren zij alleen weer present aan het ontbijt en ston den drie wagens, een luxueuse Lincoln- Zephyr. een Ford en de Ford bagage wagen gereed om de Nederlanders naar de startplaats tc brengen, die eer. half uur loo- pen van het hotel verwijderd was. De vrachtwagen keerde onmiddellijk weer naar uni teru8 de bagage van de ver schillende kamers te halen en langs een korten weg naar Lausanne te brengen, waar de Nederlanders hunne bagage weer op hun kamer zouden vinden. Dat ia Ford-Service. Aan de start heerschte een droeve stem ming veroorzaakt door een onaangenaam bericht van de wedstrijdcommissie aan de deelnemers: Voortaan zouden de geheime controles niet meer beperkt blijven tot de plaatsen op de routekaart aangegeven, maar kon men ze overal op den weg verwachten. Len maatregel, die genomen was om zelfs het jakkeren tusschen de plaatsen tegen te gaan. Maar voor de deelnemers beteekende dit, dat zij op ieder moment van den dag kilometerteller en horloge moesten contro leeren om hun gemiddelde niet te overschrij den. Voor kleine reparaties, zelfs voor het verwisselen van een lekken band, bleef nu practisch geen gelegenheid over. De wagens moesten foutloos loopen in het Alpenland, zoo niet, dan vielen er onverbiddelijk straf punten. Welnu, die eerste strafpunten vielen dan ook al heel spoedig, boven op den Schallen- berg, 21 K.M. na de start. Op de routekaart stond die Schallenberg aangegeven als 15 K.M. na de start en daar de wegen in Zwit serland voortdurend klimmen en dalen, meenden de voorste rijders dien Schallen berg al lang gepasseerd te zijn, toen zij na 21 K.M. van Thun plotseling voor een con trole stonden, waar zij allen natuurlijk veel te Iaat kwamen, juist omdat zy zich zoo extra angstvallig aan hun gemiddelde van 45 K.M. per uur gehouden hadden. Van de Hollanders liepen Mutsearts en Davids in den val, de eerste kreeg 4 en de tweede 3 strafpunten. Davids nam de zaak heel kalm op. „Bestaat niet" zeide hy, „dat moet eer: vergissing van de wedstrijdcommissie wezen" en rustig reed hy door. Een oogenblik later toen van Wickervoort Crommelin, de sport- commissaris van de K.N.A.C. in zyn parti culiere Ford voorbij kwam, rapporteerde hij dezen het geval en beloofde Crommelin, dat hij er onmiddellijk werk van zou maken. Een paar uur later bij de controle te Gstaad werden de deelnemers dan ook verrast met de blijde mededeeling, dat de eerste controle zich inderdaad vergist had en dat alle daar opgeloopen strafpunten geannuleerd waren. Nu scheen de zon weer in het hart der vele deelnemers, die zich bezwaard voelden over die onrechtvaardig opgeloopen straf punten en het geheele gezelschap toerde rustig verder door de prachtige bergnatuur. Weliswaar moesten zy dien dag tegen vijf bergpassen opklauteren, maar de wegen waren begaanbaar en de angst voor straf punten onderweg drukte de snelheid om laag. Alleen de benzineverkoopers hadden dien dag geen schik, want het benzinegebruik bleet van hun standpunt beschouwd schrikbarend laag. Toen de leider van het Ford-team te Buil#, 154 K.M. na den start

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7