DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN ONSTREKEN. Felle strijd om het bezit van Irun. De Spaansche revolutie De rebellen dringen langzaam voorwaarts. Franco verwacht geen Europeeschen oorlog. Het Fransche non-interventie voorstel. Een waarschuwing van Stalin. Een vermeende radiorede? In Moskou niets dienaangaande bekend. 138e Jaargang De Utrechtsche moordzaak. De grensincidenten aan de Russische oostgrens. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No M2 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 27 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Marokko is rustig. Het gevaar van complicaties dat sedert het uitbreken van den burger oorlog in Spanje de internationale nederzetting Tanger bedreigde, is eenigszins geweken. Spaansch Marok ko speelt niet meer zoo'n grooten rol, aangezien het hoofdkwartier van generaal Franco is overgeplaatst naar Europeesch Spanje en Marokko nog slechts dient tot reservoir voor man schappen. Volgens geloofwaardige berichten bedraagt het aantal manschappen dat uit Marokko naar Spanje is vertrok ken, 12.000, terwijl in Marokko nog 3.000 man zijn. Niettegenstaande de geruchten over muiterij schijnt alles kalm te zijn in Marokko. De autoriteiten oefenen een strenge controle uit op de reizigers, die de grens passeeren. Zooals bekend is, weigerde de Itali- aansche consul te Tanger, die voorzit ter is van de internationale controle commissie, een paspoort aan inlanders. Dezen hebben zich thans een visum van den Mendoub, den vertegenwoordiger van den sultan te Tanger, verschaft, dat blik baar door de nationalisten wordt erkend, aangezien sedert drie dagen geen inboor lingen meer zyn geweigerd aan de grens. Vooral de handel in benzine tusschen de Internationale Nederzeting en Spaansch Marokko is zeer levendig. Zaterdag alleen is 20.000 Liter benzine over de grens gevoerd. Betaald wordt al leen met bons en de generale staf van de nationalisten is thans ongeveer twee mil- lioen peseta schuldig aan de Petroleum- maatschappij te Tanger. Trommelvuur op Irun. Sedert gisterochtend 7 uur donderen aan he tfront van Irun-San Sebastian ononderbroken de kanonnen van de nationalisten. De vliegtuigen worden in hun actie gehinderd door een dich te laaghangende nevel, hetgeen niet wegneemt, dat zij vele bommen op de stellingen van het volksfront hebben geworpen. Naar het geluid van de motoren te oordeelen, zijn in den middag zwaar dere vliegtuigen in actie gekomen, terwijl ook de ontploffingen van zwaardere bommen worden gehoord. De Fransche gendarmerie heeft uitge breide maatregelen genomen om te voor komen, dat gewapende benden de grens overschrijden. Vanuit de richting van Irun hoort men een voortdurend geweer- en mitrailleur- vuur .waartusschen de ontploffingen van bandgranaten worden vernomen. Naar men vanaf de grens kan waarnemen, hebben de nationalisten zich vooruitgewerkt tot ongeveer twee kilometer van Irun. Ook vanuit de richting van San Sebastian is geschutvuur te hooren. Het bombardement van Irun door de luchtstrydkrachten der opstandelingen is zonder ophouden van gistermorgen tot gistermiddag voortgezet. Verscheidene bommen schenen gericht zyn op een stuk geschut van 105 m.m., dat gisteren door de loyale troepen in stelling is gebracht aan den voet van het fort Guadelupe nabij den weg naar Irun en Fontarabie. Tegen 4 uur vuurde het "tuk echter nog. Geen enkel jachttoestel achtervolgde de opstandelingenvliegtuigen, die nogal langzaam vlogen en door hun herhaalde bochten duidelijk hun volkomen veiligheid deden uitkomen. Het is n.et be kend of de vliegers hun doelen hebben ge troffen. Tegen 4 uur beklom een. gepant serde auto in groote snelheid den weg, die ?aar fort San Martial leidt. De mitrail- eurs der regeeringstroepen, welke ge- Plaatst waren by een boschje ten westen yan het fort werden tot zwijgen gebracht, *aarna men het bedienend personeel in l*ryl naar de omgeving van Irun zag a alen. Op dat oogenblik weerklonk c e arrtisu ene in de stad. Vliegtuigen der opstandelingen heb i Pamfletten uitgegooid boven Iran, waarin bevolking er van wordt verwittigd, dat indien de stad zich niet voor den avond zou overgeven, zy met den grond zou worden gelijk gemaakt. De invallende duisternis deed evenwel niet de hevigheid van de gevechten ver minderen. Vanmorgen is de strijd in de omgeving van Irun weder opgelaaid, nadat de beide partijen den geheelen nacht met elkaar in contact waren gebleven. Vliegtuigen der regeering hebben nati onalistische troepenconcentraties gebom bardeerd, ook de artillerie is in actie ge komen. Het gerucht gaat, dat de regeeringstroe pen een aanval zouden ontketenen in den Sector van Andoain, op circa 15 K.M. van San Sebastian. Opstandelingen bezetten Rio Tinto mijnen. Het hoofdkantoor van de maatschappij der Rio Tinto mynen heeft bevestiging ontvangen van het bericht, dat door radio- Sevilla was uitgezonden en volgens het welk de opstandelingen troepen zonder tegenstand de Britsche Rib Tinto mynen naby Huelva hebben bezet. Ceuta door de „Cervantes" ge bombardeerd. De regeeringskruiser „Miguel de Cer- vantes" heeft gisteren verscheidene salvo's gelost- op de stad Ceuta, na tevoren de Spaansche kust ten westen van Gibraltar te hebben gebombardeerd. Officieren der „Jaime Primero" uitgeleverd? Het radiostation van Sevilla deed gister middag de volgende mededeeling: Toen de kruiser „Jaime Primero" te Carthagena aankwam tot herstel van de ernstige schade, die bij het luchtbombarde ment werd opgeloopen, verzochten de roode comité s hun de marine-officieren, die zich aanhangers der nationale bewe ging hadden verklaard, en die aan boord gevangen werden gehouden, uit te leveren. De plaatselijke autoriteiten, die geen be sluit durfden te nemen, raadpleegden de regeering te Madrid, die na gehouden mi nisterraad, bevel gaf de gevangenen aan de comité's uit te leveren. Vijfhonderd gevangenen, aldus het be richt verder, werden naar open zee ge bracht, aldaar in groepjes byeen gebonden en in zee geworpen. Aanval op Oviedo. De ,,Frente Popular" bericht, dat vol gens het aanvalsplan, dat is opgesteld door den generalen staf van de regeeringstroe pen, vyf vliegtuigen gisterochtend een aanval heben geopend op Oviedo. De ge vechten worden hier voortgezet. Het blad bericht verder, dat Radio Sevil la heeft gemeld, dat ieder, die naar de radio-uitzendingen van Madrid of Barce- lona luistert 5000 peseta boete moet be talen. Drie „Tsjeka's" te Madrid? Een officier, die uit de hoofdstad van Spanje is ontvlucht, deelde mede, dat in Madrid drie „Tsjeka's" heer- schen, die naar eigen goedunken han delen en iederen nacht arrestaties ver richten en gevangenen fusilleeren. De regeering leeft nog slechts een schijnbestaan en wordt geheel be- heerscht door de anarchisten. De staatspresident en eenige minder ge ziene ministers worden door volksfronters bewaakt om hun vlucht onmogelijk te maken. Deze voorstellen van zaken wordt be vestigd door de decreten van de regee ring, waarin wordt gezegd, dat de militie niet op eigen gezag Arrestaties en terecht stellingen mag uitvoeren. Speciale rechtbanken in 'de provincie. De minister van justitie heeft een de creet onderteekend, waarbij in iedere pro vincie een speciale rechtbank bestaande uit 14 rechters uit de bevolking en 3 ge rechtelijke ambtenaren, wordt ingesteld Deeze zullen gevallen van rebellie en mui terij te berechten krijgen, alsmede misda den tegen de buitenlandsche veiligheid van den staat, zoolang de tegenwoordige opstandige beweging aanhoudt. Generaal Franco verwacht geen Europeeschen oorlog. De Amerikaansche journalist H. R Knickerbocker melde gisteravond uit het hoofdkwartier van generaal Franco te Se villa aan het Hbl.: Generaal Francisco Franco, de opperbe velhebber van de witte troepen in het Jftfden van Spanje, heeft my heden een exclusief interview toegestaan in zyn hoofdkartier te Sevilla, waarbij hij begon met my te vertellen dat op het oogenblik naar schatting eiken dag duizend men- schen in den Spaanschen burgeroorlog om het leven komen en dat het totaal aantal dooden tijdens dezen oorlog op zijn minst reeds 30.000 moet bedragen. Van deze waren er 20.00 weerlooze burgers, die door de rooden achter de frontlinie zyn doodgeschoten, aldus de generaal. Op zijn minst zyn duizend kerken in Spanje ver nield. Generaal Franco Deze cijfers, welke generaal Franco gaf, waren hooger dan die, welke ik in het hoofdkwartier te Burgos hoorde, maar de stryd hier in het zuiden is dan ook veel bloediger dan in het noorden, en de moordpartijen achter de frontlinie zijn meer dan afgrijselijk. Generaal Franco ziet er allerminst als een bloeddorstig*^ wreedaard uit Zijn zwarte oogen zyn zacht, hij houdt ze wyd open en de uitdrukking ervan is ernstig, maar niet hard. Zyn witte tanden blinken als hy glimlacht, hetgeen hij echter niet vaak doet. Het meest militair aan hem is de wijze, waarop hy zich beweegt, snel en beslist, met een gelijkenis aan den veeren den en als met electriciteit geladen stap van Mussolini. Hy is ook bijna zoo groot als Mussolini, dus tamelijk klein. Hy is 43 jaar oud, en de jongste generaal van de opstandigen; hij is de algemeene en wer kelijke leider. Zijn eenvoudige khaki-uni- form met de onderscheidingsteekenen van een generaal, vertoont ma'ar één ridder orde. „Ons bombardement van Madrid heeft den Rooden heel veel kwaad gedaan," verklaarde generaal Franco. „Verscheide ne roode officieren, onder wie een van van hoogen rang, hebben den moed opge geven en zyn op het front van Guadarama naar ons overgeloopen. Een van de weini ge vliegtuigen, die de Rooden nog hebben overgehouden, is naar Portugal gevlucht. Ik kan geen datum noemen, maar ik weet dat wy binnenkort Madrid in onze macht zullen hebben. Van den eersten dag van den oorlog af hebben de Rooden trouwens nog geen enkelen werkelijk belangrijken veldslag kunnen winnen, al bluft Madrid daar nog zoo hard over. De ernstigste misdaad van de regeering te Madrid is, dat zij den behoorlijken bur gers de wapens heeft afgenomen en het plebs de wapens in handen heeft gegeven. Nu moet de regeering zelf buigen onder het geweld van de massa, welke zy gewa pend heeft. De roode comité's van anar chisten, syndicalisten en communisten hebben op vele plaatsen de macht geheeil in handen en in Madrid en in Barcelona oefenen zy pressie op de autoriteiten. Deze bewapening van het gemeene volk was voor ons de laatste waarschuwing. Wij za gen den chaos aankomen. Indien wy niet begonnen waren, zou Spanje na drie maanden verdronken zyn in ons bloed. Onze beweging is de ware beweging voor nationale defensie. Het is waar wat prof. Unamuno te Salamanca heeft verklaard, dat Madrid zelf niets meer gemeen heeft met communisme maar met anarchisme. De anarchisten heben de leiding, niet door hun numerieke meerderheid, maar omdat zy de meest militante van alle rooden zijn. De socialisten trachten zich meester te maken van de vette baantjes, maar de anarchisten is het om de werkelijke revo lutie te doen." Generaal Franco legde er den nadruk op, dat de burgeroorlog, die nu aan den gang is, niet de marxistische klassenstrijd is en evenmin een poging van de militai ren om zich duurzaam van de macht te verzekeren. „Het leger zal de macht in handen houden tot dat het gezag voldoen de is hersteld," verzekerde de generaal, „dan zal het de macht aan de burgerlijke autoriteiten teruggeven." En hy vervolg de: „Wy wenschen socialen vooruitgang, maar er kan geen vooruitgang zijn zonder orde en er is een leger voor noodig om orde te scheppen. Wij zyn er ook niet op uit de wettige regeering te vernietigen. Wij willen allen de onwettige rechten, welke zij zich toegeëigend heeft, wijzigen. Wij willen de kerk en de positie, die deze toekomt en die zij in alle beschaafde lan den bezit, herstellen. Van het Spaansche volk is 90 katholiek en het komt er niet zoo zeer op aan hoevelen tijdens hun leven den godsdienst belijden. Als zij den dood in de oogen zien, her inneren zy zich allen dat zy katholiek zijn. Velen van de Rooden, die kerken in brand gestoken hebben, priesters hebben ver moord en nonnen hebben weggejaagd, hebben om het laatste sacrement gevraagd, voordat zij gevonnist werden. Wy hebben dat altijd toegestaan." „Wat denkt U over de houding van de andere Europeesche landen?", vroeg ik. „Ik geloof niet, dat er oorlog in Europa komt door hetgeen thans in Spanje ge beurt", antwoordde generaal Franco. „Elk land, dat koloniën heeft en zelfs Frankrijk moet ten slotte inzien dat een sterk, na tionalistisch Spanje noodig is voor den vrede in Europa. Een rood Spanje zou voor geheel Europa een ramp worden." Frankrijk onderneemt nieuwe stappen. De Fransche regeeringen heeft bij de verschillende regeeringen ,die nog niet op het voorstel inzake een noninterventie- accoord hebben geantwoord, opnieuw stap pen ondernomen, teneinde te bereiken, dat de voorgestelde beperkende maatregelen spoedig algemeen gemaakt worden. De Fransche regeering heeft verder voorge steld, een permanente commissie in te stellen, b.v. met zetel te Londen, bestaande uit de vertegenwoordigers der landen, die tot het accoord toetreden, teneinde een nauw contact mogelijk te maken tusschen de landen, die het embargo toepassen. Turkye en de Biet-inmenging. De minister van buitenlandsche zaken van Turkye heeft den zaakgelastigde der Fransche regeering ervan in kennis ge steld, dat de Turksche regeering besloten heeft toe te treden tot het ontwerp betref fende de niet-inmenging in Spaansche aan gelegenheden. De minister legde er hierbij echter den nadruk op, dat zijn houding ge motiveerd is door den uitzonderlijken toe stand en niet beschouwd mag worden als een precedente noch als een regel ten aan zien van eventueelen hulp aan wettige re geeringen, die om hulp vragen. De Evening News publiceert een be richt volgens hetwelk Stalin in een radiorede tot het roode leger zou heb ben verklaard: „Wij staan aan den vooravond van ernstige gebeurtenissen. Men kan u elk oogenblik vragen uw leven te offeren in de verdediging van uw proletarischen geboortegrond". Het bericht heeft in Londen een zekere sensatie gewekt. In Engelsche officieele kringen was vanavond nog geen bericht ont vangen over de rede en men beperkte zich er toe de hoop tot uiting te brengen, dat men er slechts een waarschuwing van hoofd zakelijke tactische draagwijdte in zou moe ten zien. Men is van meening, dat de rede beschouwd moet worden als een antwoord op de portee van een eenvoudige philippica te buiten gaan. Aangezien echter de voor- Stalin naamste zorgen van Londen uitgaan naar de Conferentie van Vyf, beschouwt men op het oogenblik de groote internationale ge beurtenissen vooral in hun verband daar mede De toeneming der spanning tusschen Moskou en Berlijn zal echter met nalaten Verdachte verstrikt in vragen. Het onderzoek inzake den moord op den Utrechtschen meubelhandelaar, wiens lijk in het Merwedekanaal is gevonden, wordt met kracht voortgezet. Gister hebben het Amsterdamsche en het Utrechtsche parket en commissaris Staal langdurig beraadslaagd over de richtlijnen van het onderzoek. De verdachte is gister aan zeer langdurige verhooren onderwor pen. Hij houdt vol, dat hij aan den móórd volmaakt onschuldig is. Wel zijn er lacu nes in zyn verhaal, zoo nu en dan spreekt hij zichzelf tegen, hy stokt dan even, doch herstelt zich weldra. Er zijn verschillende aanwijzingen, dat hij gebeurtenissen van dien dag verzwijgt en dat hij zeer zeker weet van het gebeurde. De vondst van de fiets bij de Rotterdam- sche brug is moeilijk te verklaren, het is echter niet onmogelijk, dat de vermoorde 'n zakenafspraak had gemaakt, dat hy daarop per fiets naar 't afgesproken punt is gegaan en daar de aankomst van zijn zakenrelaties, die per auto kwamen, heeft afgewacht. Waarschijnlijk hebben ze hem toen een voordeelige transactie voorgespiegeld, die in de nabijheid kon worden afgesloten. Hij heeft zyn fiets laten staan en is in de auto gestapt. Op een of andere wijze is hy later bewogen uit te stappen. Op dat oogenblik is hij verraderlijk van achter aangevallen. Waarschijnlijk is hij met een bijl neerge slagen. Het scherp is door de hoed in het achterhoofd gedrongen. Ook het gelaat ver toont sporen van geweld, de eerste slag was niet doodelijk, er ontstond een worsteling, waarbij hij in het water is gedrongen. Er is bij de sectie uitgemaakt, dat hij nog niet dood was, toen hij in het water terecht kwam. De justitie volgt thans verschillende spo ren, waarover wij ln het belang van het onderzoek nog geen verdere mededeelingen kunnen doen. toenemende bezorgdheid te wekken in di plomatieke kringen. Men weet, welk belang Frankrijk hecht aan paragraaf 3 van het communiqué der drie mogendheden van Juli, waarin verband gelegd werd tusschen een regeling in West-Europa en een rege ling van de problemen in Oost-Europa. En vreest thans, dat het geringste effect van de Duitsch-Russische spanning zal zijn het leggen van een verband tusschen deze beide aspecten der Europeesche problemen moei lijker te maken. De rede van Stalin brengt dus nieuwe redenen voor ongerustheid in de Engelsche meening ten aanzien van de con ferentie van vyf, welke voor haar een der zeldzame elementen van overblijft betreffen de de vastelandspolitiek. Moskou dementeert. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjet-autoriteiten categorisch het be richt tegenspreken, als zouden Stalin, Vorosjilof en maarschal Toechatsjewski een radiorede hebben gehouden tot het Sovjet-Russische leger, zoals zekere be richten uit Londen hadden gemeld. Te Moskou is van zoodanige radio rede niets bekend. Russisch protest. Het telegraafagentschap der Sovjet- Unie meldt: Uit Chabarowsk wordt be richt, dat den laatsten tijd een groot aantal grensschendingen door Japan- sche vliegtuigen voorkomen. Alleen reeds tusschen 14 en 23 Augustus zyn vijf gevallen gerappor teerd, waarin Japansche vliegtuigen boven Sovjet-Russisch gebied hebben gevlogen. De Sovjet-ambassade te Tokio en de con sul-generaal te Charbin hebben instructie ontvangen tegen deze vliegtochten van Ja pansche toestellen te protesteeren. Grenspatrouilles slaags. Het hofdkwartier van het Kwantoeng- leger deelt mede, dat nabij Woe Ta Kou aan de Oostgrens van Mandsjoekwo gister ochtend een Japansche grenspatrouille slaags is geraakt met een Sovjet-Russische ruiterpatrouille, 20 man sterk, welke de grens was gepasseerd. De roode ruiters openden het vuur op de Japanners, die dit beantwoordden en de Russen dwongen terug te trekken met ach terlaten van één doode. De Russen ontvingen later versterking van 70 man met twee mitrailleurs en heb ben thans een stelling betrokken aan de Russische oever van de Poltaso-rivier, van waaruit zy de Japanners bedreigen. De Japansche grenswacht is op haar hoede. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Mandsjoekwo heeft bij den Sovjet- Kussischen consul generaal te Harbin ge-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1