De uitwijzing der Nederlanders te Berlijn. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 Binnenland De positie van de uitgewezenen Ov grond van par. 51 cijfer 2c der politie- lineen voor buitenlanders van 27 April iq32 wordt gij hiermee uit het Duitsche wiiksgebied uitgewezen. Deze uitwijzing «ïdt als tegenmaatregel tegen de uitwy- „e van vier personen van Duitsch staats burgerschap uit de Nederlandsche provincie Glimlach;e jongeman verdronken. vertrek nieuwen gouverneur-generaal. t Branden. Branddrama in Rotterdam. Vrouw overleden; haar man gearresteerd. Naar aanleiding van de uitwijzing van Nederlanders te Berlijn wordt door het ïSerlandsche Perskantoor aldaar aan de k'Ta terdag1 Ihiebben de heeren P. E. Peters. JH de Heer, Eric van Lith Harrebo- óp en A Hes te Berlijn den volgenden Tief van den Polizeiprasident ontvangen: Derhalve verzoek ik u, het Rijksgebied binnen 10 dagen na ontvangst van deze be schikking te verlaten. Zou u aan dit verzoek -een gevolg geven, dan zie ik mij op grond van par. 55/56 van de politiebestuurswetten van 1 Juni 1931 genoodzaakt, dwangmidde len toe te passen. In dit geval zult gij over de Rijksgrens worden gezet. Or dringende redenen van openbaar be lang is het mij onmogelijk, bij het indienen van een eventueel bezwaarschrift, uw uit wijzing op te schorten. Wie na uitwijzing zonder verlof terug keert, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar en met een boete of met één van deze straffen. Voor den Polizeiprasident, get. Koek". Niet onherroepelijk? Dit bevel van uitwijzing heeft groote zenuwachtigheid in de Nederlandsche kolo nie te Berlijn veroorzaakt. Het dagelij ksch bestuur van „Hollandia", tot welke vereeni- ging alle vier uitgewezenen behooren, heeft onmiddellijk stappen gedaan, om den Poli zeiprasident te vermurwen. In een onder houd, dat Maandag tusschen het bestuur van „Hollandia" en den heer Koek voornoemd, den chef van de vreemdelingenpolitie, plaats vond, deelde de heer Koek mee, op hooger bevel te hebben gehandeld. Het dagelijksch bestuur van „Hollandia" kreeg intusschen den indruk, dat het besluit van den pol die president niet als onherroepelijk moet wor den beschouwd. H. M.'s gezant, graaf Van Limburg Stirum en de consul-generaal der Nederlanden, de heer Wolff, vertoeven op het oogenblik met vacantie buiten Berlijn. De waarnemend consul-generaal, de heer Van Houten, heeft intusschen den uitgewezenen zijn medewer king toegezegd. De uitgewezenen. Drie van de uitgewezenen zijn Arisch; alleen de heer Hes is Israëliet. De vier uit gewezenen beschikken allen over een zekere financieele onafhankelijkheid. De heer P. E. Peters is een zeer populair man in de Duitsche hoofdstad, zoowel in de Nederlandsche kolonie als in de kunst wereld. Hij is eigenaar van de Galery P. E. Peters, een bekenden kunsthandel op 't drukste punt van Berlijn, n.L op den hoek van de Friedrichstrasse en de Leipziger- strasse. Hij is tot de Duitsche Kulturkam- mer toegelaten, waaruit dus blijkt, dat hij een goeden naam geniet, deskundig is en dat zijn Arische stamboom in orde is. De Galery- Peters geldt als de drukste kunsthandel van Berlijn. Hoofdzakelijk voor de propaganda van de eigen zaak geeft de heer Peters een eigen maandblad uit en wel in een oplaag van 100.000 exemplaren, „Peters" Haus- zeitung. De reclame van den heer Peters trok te Berlijn steeds zeer de aandacht; hij was het, die voor enkele jaren op den Nieuwjaarsdag allen Berlijners, die in het telefoonboek staan, een gelukspfennig deed toekomen, een reclamevlieger, die opging. De heer de Heer was in Nederland eerst op kunstgebied werkzaam hij wilde toen leeraar worden. Hij haalde in Nederland de acte M. O. boekhouden en werd tot een der Nederlandsche accountantsvereenigingen toegelaten. Daarop vestigde hij zich als ac countant te Berlijn, waar het accountauts- wezen nog in zijn kinderschoenen stond. Zijn scherpzinnige rapporten trokken zeer de aandacht. Hij was o.a. accountant van het Mansfielconcern en leidde de reorganisatie van deze Duitsche kopertrust. Toen het Duitsche rccountantswezen wettelijk werd geregeld, werd de heer De Heer als „amt- lich bestellter Wirtschaftsprüfer" toegelaten. De heer De Heer, die aan den Kaiserdamm gevestigd is, verheugt zich in een zeer druk ke practijk. Eigenaardig is het, dat de heer De Heer ook leider van de N.S.B. en sedert ongeveer een jaar zelfs propagandaleider voor de N.S.B. te Berlijn is. De heer Eric van Lith Harrebomée, zoon van een Nederlandschen zeeofficier, is sedert Januari 1934 tweede secretaris van de Ne derlandsche Staatsburgervereeniging Hol landia. Hij leidt het bureau van deze ver- «eniging. De heer Hes is een der talrijke Nederland- tche dentisten, die naar Duitschland zijn ge- laan, om daar een eigen practijk uit te oefe nen. De heer Hes, die reeds vele jaren te Berlijn gevestigd is, heeft een drukke prac ht Telegrammen van „Hollandia". Het bestuur van de Ned. Staatsburgerver- eeniging Hollandia te Berlijn, lid van het Alg. Ned. Verbond, heeft den hoofdcommis- «aris van politie te Berlijn het volgend tele gram gezonden: ..Nederlandsche Staatsburgervereeniging Hollandia te Berlijn e. V. verzoekt u drin gend in het belang der goede betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland de uit- wijziging der heeren Van Lith Harrebomée, Beters, De Heer en Hes ongedaan te maken Aan den Nederlandschen minister van bui- tenlandsche zaken is het volgende telegram verzonden; «Bestuur Nederlandsche Staatsburgerver- «*«gmg Hollandia, Berlijn, lid van het Al gemeen Nederlandsche Verbond, meldt Uwt Excellentie: Vier Nederlanders, leden Ver- eeniging, uitgewezen als tegenmaatregel uitwijzing vier Duitschers uit Nederlandsch- Limburg. Groote onrust In Nederlandsche kolonie. Bestuur vraagt dringend onverwijld Duitsche regeering te verzoeken uitwijzing op te schorten door onderhandelingen over eenstemming tusschen Nederland en Duitschland te bereiken. Systeem represail les tegen represailles baat nimmer, doch brengt verstandhouding tusschen beide lan den in gevaar en ruïneert Nederlanders, die in Duitschland hun bestaan hebben gevon den. Bestuur verzoekt telegrafisch ant woord. CORRESPONDENTIE VOOR HET BUITENLAND. Nieuwe service van de P.T.T. In het „Overzicht van de werkzaamheden van den P.T.T.-dienst in het tweede kwar taal 1936 wordt melding gemaakt van nieu wigheid ten gerieve van de afzenders van brieven naar het buitenland, waarvan de in voering binnenkort bij wijze van proef zal plaats hebben. Het komt n.L meermalen voor dat brieven voor het buitenland onvoldoende gefran keerd zijn, zoodat van de geadresseerde dan een verhoogd port moet worden geheven In navolging van een o.a. in Denemarken getroffen regeling zal nu door den post dienst het ontbrekende bedrag worden bij- gefrankeerd. Den afzender wordt hiervan kennis gegeven met een formulier, waarbij hij verzocht wordt het voorgeschoten be drag in frankeerzegels op dat formulier bij te plaktcen en de kaart aan het postkantoor terug te zenden. In het buitenland heeft men de ondervinding opgedaan dat deze dienst door het publiek wordt gewaardeerd en aan het verzoek tot bijfrankeering prac- tisch steeds wordt voldaan. De regeling, waarvan de invoering nog wacht op het ge reed komen van de benoodigde formulieren, zal uiteraard niet kunnen worden toegepast indien naam en adres van den afzender niet op den brief zijn vermeld. Voorts zal de regeling beperkt zijn tot brieven en brief kaarten, terwijl zy geen toepassing zal vin den, indien de overkomst van de correspon dentie erdoor vertraagd zou worden of in dien uit aanteekening of luchtpoatetiket blijkt dat verzending per luchtpost wordt gewensch.t EEN SCHILDERIJEN-AFFAIRE TE OOSTERBEEK. De Oosterbeeksche politie heeft sich dezer degen bezig gehouden met een vermoedelijke oplichtingsaffaire met schilderijen, welke ver band hield met de bekende schilderijen-affaire, welke zich in 1931 te Oosterbeek afspeelde. Een tweetal Utrechtiche kooplieden hebben in de afgeloopen maanden een Oosterbcekach ingezetene, die ook in de vorige affaire gedu peerd werd, herhaaldelijk bewogen tot afgifte van bedragen van 300 en 450. Een van hen speelde voor een schatrijk buitenlander, af komstig uit Belgisch Congo, wien een groote erfenis te wachten stond. Deze „kocht" van den Ooaterbeckschen inge zetene verscheidene stukken antiek, terwijl deze op zijn besluit den Congoleet de genoem de bedragen „leende" wanneer deze in geld verlegenheid sat Een aantal waardelooss schilderijen, welke ten huize van den Ooater- beeker waren neergezet, speelden hierbij een rol, evenals een collectie van 149 schilderijen, welke uit de zwendelaffaire van 1931 afkomstig was. Deze collectie is dezer dagen door de politie te Rotterdam in beslag genomen, doch reeds den volgenden dag weer vrijgegeven omdat bleek, dat de beheerder der schilderijen een rechtsgeldig contract met den eigenaar over den verkoop der collectie bezat. Ook de beide gearresteerde Utrechtenaren heeft men weer op vrije voeten gesteld, om dat hun relatie met den Oosterbeekschen inge zetene niet tot verder ingrijpen der politie noopte. SCHILDER VAN EEN LADDER GEVALLEN. Waarschijnlijk mis gestapt. Gistermiddag is de 33-jarige schilder J. van D., wonende aan den Marktweg in de Residentie by werkzaamheden aan een per ceel op de van Boetzelaerlaan aldaar van een ladder gevallen. Hy werd opgenomen met een gecompliceerde beenbreuk, en is naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk kwam vermoedelyk, doordat van D. van het balcon op de le étage op den ladder wilde stappen, en hierbij is misge stapt. Equilibriste zachtjes tegen haar collega: Ik moet zoo niezen!jij weet er een middeltje oplzeg 't eens gauwl DE VLIEGTUIGEN NAAR SPANJE. Schriftelijk beantwoordde vragen. °p de vraag van het Tweede Kamerlid Schalker (C.P-H.) of de minister, gezien het besluit der regeering om, voor zoover haar bevoegdheid strekt, te verhinderen, dat bur gerlijke vliegtuigen naar »anje worden ge leverd, bij nadere overwegfog niet van oor deel is, dat het niet juist was, op 8 Augustus j.1. aan de K.L.M. toestemming te verleenen tot het verkoopen van twee Fokkertoestellen aan de „Crilly Airways Ltd.", niettegen staande de minister tevoren door steller dezer vragen persoonlijk was gewaarschuwd, dat die vliegtuigen bestemd waren om via Engeland aan de tegen de wettige regeering van Spanje rebelleerende fascisten te wor den geleverd, heeft minister Colyn ontken nend geantwoord. Ten aanzien van de vraag of de regeering maatregelen getroffen heeft teneinde te verzekeren, dat in den vervolge in geen enkelen vorm van Nederland uit hulp wordt verleend aan de Spaansche fas cistische opstandelingen en dat agenten van deze laatsten onmiddellijk uit het land zullen worden gewezen, wordt geantwoord, dat hierop reeds voldoende antwoord is ge geven bij een vroegere vraag van den heer Schalker. NIEUWE INBRAAK TE ZWAMMERDAM. Woning van den hoofdonderwijzer leeggedragen Nauwelijks is de politie te Zwammer- dam (Z-H.) er in geslaagd de daders van den onlangs gepleegden inbraak in het huis van den burgemeester van Zwam- merdam achter slot en grendel te zetten, of opnieuw hebben ongenoode gasten in die gemeente hun slag geslagen. Ditmaal in de woning van het hoofd van de bijzon dere lagere school den heer A. Koster. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heb ben zij een ruit van de school ingedrukt, doch daar de school geen toegang heeft tot de woning van het hoofd, moest even eens een ruit van de woonkamer het ont gelden. In het gelijkstraatsche gedeelte werd alles doorzocht en een dressoir werd opengebroken. Merkwaardig genoeg heb- bij de bewoners die boven sliepen niets van dit alles gemerkt. De buit bestond uit een groote partij kleedingstukken, eenige rollen kleingeld, schoenen, levensmiddelen, limonade enz. in ruil daarvoor hebben de inbrekers een hoed en een zak met centen, die men buiten in het gras vond, achter gelaten. Daar tevens vingerafdrukken zijn gevonden, hoopt de politie dat een en an der zal bijdragen tot een spoedige arresta tie van de daders. LANDBOUWER DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Toen de landbouwer W. Lempkes gister middag met twee wip karren den on be waakten overweg tusschen Wildervank en Wildèrvankster Dellen passeerde, nader de juist een trein uit de richting Wilder vank. De eerste kar, waarop Lempkes ge zeten was, kon nog vrij passeeren, de tweede kar werd door de locomotief ge grepen. Door den hevigen schok werd de voerman van den wagen geslingerd, als gevolg waarvan hy ernstige inwendige kneuzingen opliep. Het slachtoffer is naar zijn woning vervoerd. Vermoedelijk is een der ribben in een long gedrongen, waar door levensgevaar niet uitgesloten is. 600 MILLIOEN CENTEN. In de Ryksmunt te Utrecht is men op het oogenblik aan het werk om de 600 millioen Indische centen tijdig gereed te krijgen. Van deze interessante werkzaam heid heeft „Polygoon" een opname voor het Filmjournaal „Hollands Nieuws" ge maakt. VERLOREN OF GEROLD? Een Amsterdamsche groothandelaar in groenten heeft bij de politie kennis gege ven dat hij op de markthallen een bedrag van 930 is kwijt geraakt. Hij kan niet verklaren of hij het geld heeft verloren of dat het hem ontrold is. De politie stelt een onderzoek in. Hedenmorgen te omstreeks half acht is de 20-jarige letterzetter C. Stavast uit Culemborg, die, even "buiten Culemborg, in de Lek was gaan zwemmen, verdronken. Het ongeluk werd ontdekt door een bakenmeester, die, in verband met zijn werkzaamheden, op de Lek voer. Op een krib zag hij een pakje kleeren liggen en daar in de omgeving niemand te bespeuren viel lag het vermoeden voor de hand, dat de zwemmer was verdronken. Een ingesteld onderzoek wees weldra uit wien de kleeren behoorden. Stavast ging wel vaker des morgens in de Lek zwemmen. Hoewel onmiddellijk met dreggen is begonnen, was het lijk heden nog steeds niet gevonden. Dit verdrinkingsgeval bewijst wederom hoe gevaarlijk het is in de nabijheid van de kribben te zwemmen. Hartelijk afscheid op het perron in den Haag. De nieuwe gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, jhr. mr. A. W. L Tjarda van Starkenborgh Stachouwer is gistermiddag, vergezeld van zijn echtge- noote en beide dochters, met den boottrein van half vier van het Staatsspoorstation naar Genua vertrokken, waar hij zich van daag op de „Johan van Oldenbarnevelt" zal inschepen. Naar men weet, is het vertrek van het schip, waarmede de nieuwe gouverneur- generaal de reis naar Indië zal maken, één dag vervroegd met het oog op de bestuurs- overdracht, welke op 16 September zal plaats vinden. Omstreeks kwart over drie betrad de nieuwe gouverneur-generaal en mevrouw van Starkenborgh en hun beide dochters de eerste klasse wachtkamer, welke voor dit afscheid gereserveerd was. Hier waren vele autoriteiten bijeen, de meesten vergezeld van hun dames om den nieuwen gouverneur- generaal een goede reis en behouden aan komst in Nederlandsch-Indië toe te wen- schen. De minister van koloniën, dr. H. Colyn, vergezeld van den secretaris-generaal van zijn departement jhr. mr. Six, waren onder de eersten, die op het perron kwamen om van den vertrekkenden gouverneur-gene raal afscheid te nemen. Voorts was aanwezig de Belgische zaakge lastigde, baron van den Bogaerde van Ter- brugge, die in opdracht van koning Leopold jhr. Starkenborgh, die naar men weet ons land by het Belgische hof vertegenwoordigd heeft vaarwel te zeggen. Verder werden opgemerkt de Nederland sche gezant in Parijs, jhr. dr. Loudon, de oud-ministers van koloniën S. de Graeff en dr. Koningsberger, de secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, jhr. mr. Snouck Hurgronje met den chef van de afdeeling diplomatieke zaken, mr. van Kleffens, de chef van den generalen staf, luitenant-generaal Reijnders, de Chi- neesche zaakgelastigde de heer Wang Teh Yen, de militaire attaché bij het Nederland sche gezantschap te Brussel, de kapitein van Voorst Evekink, Raden Mas Soejono, lid van den Volksraad, de directeur van de Han delsmaatschappij te Amsterdam de heer Pauw, de directeur van de Maatschappij Nederland, de heer van Hengel, de chef van den regeeringspersdienst, de heer Lieve- goed, de voorzitter van de Nederlandsche Journalistenkring, de heer D. Hans, de directeur van het persbureau Aneta, de heer H. Salomonson, de procuratiehouder van de Maatschappij „Nederland", de heer J. de Vries, die den nieuwen gouverneur-generaal tot Emmerich zal vergezellen en vele fami lieden en vrienden van den vertrekkenden gouverneur-generaal. Om vijf minuten voor half vier begaf jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, vergezeld van minister Colijn, zich naar het voor hem gereserveerde rijtuig. Na even voor de fotografen te hebben geposeerd, stapte de heer Starkenborgh in de wagon, waarin zyn echtgenoote en beide dochters enkele oogenblikken later plaats namen. Er was van de zijde van het publiek veel belangstelling en de politie had voor den goeden gang van zaken voor een afzetting gezorgd. Nadat de heer en mevrouw Starkenborgh van het gezelschap, dat hen uitgeleide deed, afscheid had genomen, verliet de trein om precies half vier het station. Zij, die den vertrekkenden gouverneur- generaal uitgeleide deden en het belangstel lend publiek, juichten de heer en mevrouw Starkenborgh bij hun vertrek hartelijk toe. DE WIJZIGINGEN IN DE STEUN- REGELING. De wethouders der seven groote gemeenten bijeen. Onder voorzitterschap van den Amster- damschen wethouder voor den maatschap- pelijken steun, den heer F. van Meurs, heb ben gistermiddag ten stadhuize te Amster dam de wethouders voor sociale aangele genheden van Den Haag, Rotterdam, Am sterdam, Utrecht, Groningen, Haarlem en Eindhoven vergaderd. Het doel van deze bijeenkomst was, een vóórbespreking te houden in verband met de conferentie, tegen a.s. Vrijdag op initia tief van minister Slingenberg te Zwolle be legd over de voorgesteld wijzigingen in de steunregeling. By de beraadslagingen is gebleken, dat de aanwezigen van oordeel waren, dat de steunbedragen niet konden worden vermin- minderd. Zij koesterden echter de vrees, dat het intrekken van de huurbijslagen de inkomsten van de werkloozen in belang rijke mate zou doen dalen, zonder dat dit in dezelfde mate met de huren der arbeiders woningen 't geval zal zijn, al ligt dit laatste blijkbaar ook in lie bedoeling van de voor genomen regeeringsmaatregelen. Van verlaging van de huren der arbei derswoningen toonden zich de wethouders warme voorstanders. Zij meenden echter, naar wij vernamen, dat die op andere wijze moest worden bevorderd, o.m. door rente verlaging voor de hypotheeklasten en door het op groote schaal, met overheidssteun, doen bouwen van goedkoope werkmanswo ningen. Ook de herclassificatie van de loonbasis op grond van langdurige werkloosheid der ondersteunden werd algemeen bestreden. Er zal nu a.s. Vrijdag, zei men ons, bij den minister op worden aangedrongen, van eiken maatregel af te zien die tot verslech ting van het bestaande steunpeil zal leiden. Men hoopt in het vriendschappelijke over leg met minister Slingenberg de regeerings- voornemens gewijzigd te krijgen. (Hdbl.) EEN KOE LIEP IN DEN WEG De tram reed in den sloot. Gistermiddag reed een tram van Ooster- wolde naar Steenwijk, toen onder Nyens- leek in de gemeente Vledder plotseling een koe van den landbouwer Jubbega te Nyensleek uit den naast de trambaan ge legen sloot te voorschijn kwam en vlak voor de tram overstak. Er volgde een ge duchte hotsing, waarbij de onvoorzichtige koe het leven liet. Door den schok ontspoorde de locomo tief en de daarachter volgende postwagen, welke beiden in den sloot kantelden. De overige wagens bleven op de baan staan. De machinist kwam er gelukkig onge deerd af. Het tramverkeer is geheel gestremd. Het personenvervoer wordt onderhouden door autobussen ran de Nederlandsche Tramwegmaatschappij. Met het bergingswerk is spoedig een aanvang gemaakt en naar verwachting zal vandaag het tramverkeer hervat kunnen worden. GRENSINCIDENT BIJ NIJMEGEN. Dame over de grens getoKft Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vijf kwam een dame uit de richting Smoren- hoek te Beek. Zy mocht blijkbaar niet op het Duitsche grondgebied komen, daar xij zeer voorzichtig langs de grens liep. Toen zij haar weg versperd zag door een heg van ongeveer 25 meter, moest zy een stukje op Duitsch gebied loopen. Nauwelijks was ze op het Duitsche grondgebied of een stuk of zes verdekt opgestelde Duitsche gendar mes kwamen, zoo meldt „de Gelderlander", van verschillende zyden aanloopen om haar te arresteeren. Zy wist zich echter los te rukken en onder genoemde heg door te kruipen, waardoor zij op Nederlandsch ge bied kwam. De gendarmes begonnen nu van Duitsch gebied op haar te schieten. Door het kordaat optreden van de gemeente politie van Beek werd verder onheil voor» komen. Het schijnt, dat de dame op Duitsch grondgebied gelokt is en in een opgestelde val moest loopen. Van de politie te Beek kon het blad geen nadere mededeelingen ontvangen, daar de besprekingen met de Duitsche autoriteiten in vollen gang zyn. VRIJ VERVOER SPOORWEGPERSONEEL. Naar „Het Volk" verneemt, zyn er onder handelingen gevoerd met de directie der Ned. Spoorwegen, waarvan het resultaat is, dat voor het spoorwegpersoneel het vrij vervoer blijft gehandhaafd. DE WILDE STAKING TE LEIDEN. Ongeveer 60 van de 120 vrouwen en meis jes, werkzaam in de afdeeling groenten- conserven van de firma Tieleman en Dros te Leiden, die Maandag wegens afwijzing van een eisch tot loonsverhooging in staking waren gegaan, hebben gisteren op de orsde voorwaarden de werkzaamheden hervat. ERNSTIGE BRAND TE NIJMEGEN. Expeditie- en douaneloods inl men opgegaan. Gisteravond omstreeks zes uur Is door on bekende oorzaak een ernstige brand uitge broken in de groote plaatijzeren opslagplaats van de expeditiefirma Felderhoff en Co. aan de Nieuwe Haven te Nijmegen. Het vuuft dat vermoedelyk in het kantoorlokaal ont staan is, greep met groote snelheid om au& heen en de geheel gevulde loods, welke nq oppervlakte heeft van 25 bij 15 met», brandde uit. Groote voorraden houtpulp veevoerder, duizenden kilogrammen cement, een groote partij stalen staven en hondeg den mandflesschen zoutzuur werden ver woestDe zich achter de loods bevindenden houten opslagplaats van de douane, vtw vele goederen ter inklaring lagen opg gen, werd eveneens een prooi der vla De schade, die in de tienduizenden loopt, wordt door verzekering gedekt, brandweer was met volledig materiaal «K« gerukt, doch aan blusschen van het vuqr viel niet te denken. De plaatijzeren loods werd witgloeiend en trok geheel kroés. Tegen half acht was het gevaar voor uitbran ding voorkomen en kon tot de nablusachtag worden overgegaan, waarmede nog vqr- scheidene uren gemoeid waren. Ook de ad ministratie van het expeditiebedrijf is ver loren gegaan. Het terrein, waar de baand woedde, grenst aan de opslagplaatsen i« Nederlandsche Spoorwegen, doch het oveg» slaan van het vuur kon daarheen worden voorkomen. Het vlammenspel trok duizen den kykers, die door de politie op een Hin ken afstand werden gehouden. Doordat in verband met het uitleggen van het slangen materiaal de Veurtsche weg moest worden afgezet, ontstond een geweldige verkeers opstopping. Het terrein van den brand was vrijwel onbegaanbaar, doordat de zoutzuur- fleschen waren gesprongen en deze ge vaarlijke en scherpe vloeistof den grond overstroomde. Een stootblok van de spoor wegen, waartegen twee tankswagens waren geplaatst, vatte vlam. Deze waren evenveel ledig, zoodat de brandweer na het vuur in deze omgeving te hebben gedoofd, hieraan geen verdere aandacht behoefde te schen ken. Gisteravond was de 46-jarige mevrouw J. C. M. van Z.B. in haar woning aan de Delftschestraat te Rotterdam bezig haar kleeren met benzine te reinigen, toen deze plotseling vlam vatten, waardoor zij zee* ernstige brandwonden over het geheele lichaam opliep. In zorgwekkenden toestand is mevrouw van Z. naar het ziekenhuis aan den Cooi singel overgebracht. Haar man, de 46-jarige heer J. M. van Z., die haar echtgenoote te hulp snelde^ liep brandwonden aan hoofd en nek op. Ook hy is ter verpleging in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Een begin van brand heeft men met een straal kunnen blusschen. De vrouw in het ziekenhuis overleden. Echtelijk drama? Nader wordt gemeld: De 46-jarige vrouw J. C. M. van Z. B., die in haar woning in de Delftschestraat ernstige brandwonden heeft opgeloopen, is in den loop van den avond in het zieken huis aan den Coolsingel, waarheen zij ver voerd was, overleden. Over de toedracht der feiten, die een heel ander licht op het gebeurde werpen, kunnen de volgende bijzonderheden worden mede» gedeeld: Hoewel de man en de vrouw besloten hadden te gaan scheiden en het proces daartoe reeds aanhangig was gemaakt, zou den zy Woensdagavond samen thuis koffie

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5