DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd om Irun nog onbeslist. 138e Jaargang De Spaansche revolutie Aan beide zijden wordt verbitterd gestreden. VREEMDE TACTIEK DER OPSTANDELINGEN. mogelijk, dat de regeeringsgetrouwen den De niet-inmenging. Gedeserteerde legionnairen over de grens gekomen. Italië verbiedt uitvoer van wapens naar Spanje. Een verklaring van ex-koning Alfonso. Hij komt alleen terug wanneer het Spaansche volk hem roept. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS FER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 203 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 28 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In den vroegen morgen werd gisteren de gevechtsactie aan het front van Irun en San Sebastian voortgezet. Zij werd ingeleid door een groote activiteit der nationalistische vliegtuigen, alsmede door het vuur van het zware geschut der regeering, dat tusschen Fontarabië en Irun is opgesteld en de nieuwe stellingen, die de legionaires gisteren hebben betrokken, onder vuur heeft genomen. Talrijke bommen der natio nalistische vliegers op de stellingen der volksfronttroepen brachten het vijande lijke vuur tot zwijgen. Op de hoogten nabij Irun werd den geheelen morgen een hevig infanterie- en mitrailleurvuur onderhouden. Van eigenlijke aanvals- acties wa*; tot den middags niets te be speuren. Zoowel aanvallers als verde digers streden met ongelooflijke taai heid. De ruggegraat der verdediging vormen de mijnwerkers uit Bilbao, die in goed gekozen stellingen den op- marsch der nationalisten aanzienlijk be moeilijkten. Regeeringstroepen setten tegen aanval in. Een speciale vertegenwoordiger meldt: Gistermiddag om vijf uur is de strijd aan het Irunfront hervat De regeeringsmitrail- leurs veegden de helling van den berg Uri- irte aan den Spaanschen oever van de Bi- dassoa. welke door rebellen bezet was, schoon. Onmiddellijk daarop begon de re- geeringsartillerie de opstandelingenstellin gen te bombardeeren. Het vuur was goed gericht en van onzen waarnemingspost kon men zien hoe de fascisten en regulares lich telijk terugtrokken. Vervolgens kwamen de granaten neer op den top, welke door een klein pijnboschje is bedekt. De militie mannen van het Volksfront gingen daarop tot den tegenaanval over. Een half uur lang leek er een zekere paniek te heerschen in de rijen der opstandelingen. Eindelijk werd het weer kalm en werd de stilte nog slechts on derbroken door de granaatontploffingen, welke de actie der rebellen ernstig belem meren. Te San Sebastian is de dag van gisteren kalm verloopen: Men heeft van hier be langrijke versterkingen naar Irun gezonden. Vernomen wordt, dat twee soldaten der regulares, die aan het front van Villabona in de rijen der opstandelingen streden, met volledige bepakking en bewapening naar San Sebastian zijn gekomen, waar zij ver telden, dat zij mishandeld waren en niet meer tegen de regeering van Madrid wilden vechten. Het waren soldaten van de jonge lichtingen, die kortgeleden door de mili taire junta van Burgos zijn opgeroepen. Gistermiddag tegen zes uur is de be drijvigheid der opstandelingenlucht strijdkrachten aan het front van Irun en San Sebastian herleefd. Zü wierpen verscheidene bommen uit. Op verscheir dene plaatsen aan het Westen van Irun konden branden waargenomen worden. De regeeringstroepen hebben klaarblij kelijk een nieuw zwaar stuk geschut in stelling gebracht ten Noordwesten van Irun. Het stuk vuurt vooral in de rich ting van Oyarzun. Om half zeven verscheen plotseling een opstandelingenoorlogsschip, dat de genoemde batterij, het fort Guadelupe en Fuentarrabië onder vuur nam. Vreemde tactiek der opstandelingen bij irun. De merkwaardige tactiek der opstande lingen verbaast iedereen, kruipende rukken eenige meters vooruit, om vervolgens "eer tweemaal zoo ver terug te trekken. De methode der regeeringsbatterijen zijn niet minder merkwaardig, want het lijkt on denkbaar, dat een batterij een geheelen dag kan vuren, en toch nog vijf geblindeerde auto's kan missen, die langs den weg staan, tenzü dit opzettelijk is. Het is natuurlijk Wooten weg niet willen beschadigen, dien zy binnenkort noodig kunnen hebben. De verlieMn van den laatsten grooten slag bu zouden zijn 400 gedoode opstandelm- 200 gesneuvelde loyalen. Gister heef «een enkele wijziging van belang in den ^tend voorgedaan. Aan het front van Estramadura. Het hoofdkwartier der loyale troepen is te Talavera del Tajo gevestigd, op 116 K.M. afstand van Madrid. Generaal Riquelme, de bevelhebber aan het front, verklaarde, dat de toestand in Estramadura beter is gewor den. Alles is gereed, aldus generaal Riquel- ma, voor den opmarsch van onze troepen op Merida, dat als uitgangspunt zal worden genomen voor den aanval op Sevilla. Onze troepen trachten thans alle ver bindingen van de rebellen met de Portu- geesche grens af te snijden en rukken thans op in de richting van Trujillo. Het dorp Guadelupe werd opnieuw op de opstandelingen veroverd. Tijdens het voor afgaand gevecht gaven zich 400 inboorlingen over. De gevangenen verklaarden naar Spanje te zijn gekomen, omdat men hun ge zegd had, dat zij voor de republiek zouden strijden en een soldij van 25 peseta's per dag zouden ontvangen. Nabij Navalmoral werd een vijandelijk vliegtuig omlaag geschoten, terwijl het bom men uitwierp. De beide inzittenden werden gedood. Het dorp is bijna geheel door de opstandelingen vernield, die gebruik maak ten van het feit, dat de regeeringstroepen niet op dit dorp letten, om acht K.M. op te rukken. Weldra zullen de regeeringstroepen in dezen sector hun opmarsch beginnen. Ook in den sector Calzada Oropesa ver wacht men een belangrijken opmarsch. Ge vangen genomen opstandelingen verklaar den dat hun militaire strijdkrachten zich beperkten tot enkele stukken artillerie en de troepen in de kazernes van Plasencia, Caceres en Salamanca. De vijandelijke luchtmacht is in dezen sector tamelijk ac tief, doch heeft tot nu toe slechts weinig belangrijke schade aangericht. Generaal Riquelme deelde verder mede. dat voorzorgsmaatregelen tegen de vijande lijke vliegtuigen waren genomen, als een order voor de troepen zich te verspreiden en te camoufleeren. Verder werden lucht aanvallen met klokgelui aangekondigd. Mededeelingen der rebellen. Gisterochtend half negen deelde Radio-Se villa mede, dat tijdens de ge vechten bij Tieno de „Marxisten" onge veer 500 man verloren, alsmede een aanzienlijke hoeveelheid materieel. De drie eenige vliegtuigen, waarover de regeeringstroepen in Asturië beschik ten, zijn door de nationalisten omlaag geschoten. De troepen te Caceres heb ben het gebied van Serna gepacificeerd. Minister Idalecio Prieto verklaarde te Madrid, dat het gezag moet liggen in han den van „de competente leiders, en niet in handen van een groep sergeante". Te Jaca heeft een „marxistisch" vliegtuig het zie kenhuis gebombardeerd. De commandant van de plaats heeft bekend gemaakt, dat voor iedere bom, welke op het ziekenhuis viel, vijf „marxisten" zullen worden te rechtgesteld. Verder heeft een vliegtuig levensmidde- len laten vallen boven het Alcazar van To- ledo, waar een aantal nationalisten zich staande houden tegen de regeeringstroepen. Twee kapiteins en een luitenant, die uit Madrid zijn gevlucht, maakten melding van misdaden en wreedheden aldaar. Van de 72 bijkantoren van de Spaansche bank zijn 43 in handen van de nationalis- ten. Gistermiddag om zes uur heeft de radio zender van Sevilla het volgende bekend ge maakt: De recente operaties bestaan in de ver nietiging van „marxistische haarden" welke nog aanwezig zijn in de reeds in onze han den zynde gebieden. In Toledo heeft de luchtmacht een wapen- en munitiefabriek vernield, welke het eenige productiecentrum was in handen van de Madrileensche regee ring. Aan het front van Guadarama hebben hnim'1 n ".marxjst'sche" vliegtuigen neerge haald. Drie andere toestellen zijn uit Ma drid vertrokken om zich bij ons aan te sluiten. Zoo smelt de „marxistische" lucht macht van dag tot dag weg, hetgeen talrijke betoogingen in Madrid ten gevolge heeft In Asturie en Aragon wordt onze zegevierende actie rondom Oviedo en Saragosso voortge zet. De verovering van Palmadaroio giste ren in de provincie Cordoba door een regi ment falanxisten was schitterend, ondanks den moedigen tegenstand der „marxisten" die ten slotte vluchtten en talrijke dooden op het slagveld achterlieten. 170 000 Kr rijst zjjn te Sevilla aangekomen en zullen tegen lage prozen worden verkocht De be woners van Fuente Gemil hebben 2 6 K r fijn goud bijeengebracht. Generaal Queiw de Llano heeft hun geluk gawenscht. De strijd op Majorca. Kapitein Bays, de commandant van de regeeringstroepen op Majorca deelt mede, dat gisteren een slag is geleverd, die van vijf uur des morgens tot 7 uur des avonds duurde. De rebellen boden hardnekkig tegenstand, maar moesten eenige kilometers wijken. Vooral onder den druk van de regeeringsluchtmacht. Een korporaal en zes soldaten werden gevangen genomen in een versterkten toren, waar talrijke lijken gevonden werden. De gevangenen vertelden, dat verscheidene officieren gedood waren en dat het opstandelingenleger gedemo raliseerd was. Eenige soldaten, die zich tegen den oorlog hadden uitgesproken, waren gefusilleerd. Een compagnie, die zich wilde overgeven, was door de opstandelingen zwaar gestraft. Voorts vertelden de gevangenen, dat in Palma de Majorca de algemeene staking wordt voortgezet. Aan het einde van den strijd van giste ren, waarbij de negerbokser Contray zich door strijdlust onderscheidde, werden mi trailleurs der opstandelingen buit gemaakt. Regeeringsdecreet inzake de militie van het volksfront. President Azana heeft een decreet uitgevaardigd volgens hetwelk de mili ciens van het volksfront tot onder officier kunnen worden benoemd we gens dappere daden tijdens den strijd. Na het einde van den burgeroorlog kun nen zij met behoud van hun rang in het leger treden. Indien zij op het slagveld bevorderd worden tot officier, dan moe ten zü, om in het leger te kunnen tre den, een cursul volgen aan een mili taire schooL De gewone miliciens kunnen na den burgeroorlog in de Guardia Civile, deGuar- dia de Asalto of in een ander corps treden, of zij kunnen deel uitmaken van een vrij willigerscorps, dat in het leven zal worden geroepen. herstel zal worden gecelebreerd, waaraan Paus Pius XI en alle hooge geestelijkheden zullen deelnemen. Azana. De vrijwilligers zullen gedurende den veldtocht het leger niet kunnen verlaten. In geval van ongehoorzaamheid zullen zij weggezonden worden. Voor het geval zij gewond worden, geldt voor hen de gewone regeling welke bij het leger bestaat. Indien zij sneuvelen zullen hun erfgenamen de soldij van een strijder blijven ontvangen, Om een rang te krijgen of toegelaten te worden tot de Guardia Civile of Guardia de Asalto, moeten de miliciens minstens de helft van den veldtocht hebben meege maakt. Verder voorziet het decreet in straf fen tegen het opdrijven van den levensmid- delenprijs in een boete welke tot 100 maal de waarde kan bedragen met in beslag name en sluiting van den winkel. Zes Spaansche legionarissen in Rabat veroordeeld. Te Rabat zijn gisteren zes Spaansche legi onarissen veroordeeld, die als Marokkaan- sche jongelingen verkleed naar Fransch- Marokko waren gekomen. Zij kregen elk 3 maanden gevangenisstraf. De veroordeelden verklaarden, dat zij opdracht hadden gekre gen zich naar Casablanca te begeven en zich daar in bezit te stellen van den Spaan schen petroleum tanker Campero, welken zij naar een haven in Marokko moesten bren gen. De paus ontvangt de uit Spanje gevluchte bisschoppen. De Paus zou voornemens zyn tijdens een plechtige ontvangst van alle uit Spanje ge vluchte bisschoppen een toespraak te hou den, waarin hij een krachtig protest zal doen hooren o.m. tegen de vernieling van kerken en kloosters in Spanje. Voorts wordt aangekondigd, dat direct na terugkeer van den paus in de Vaticaansche stad In de St. Pieterskerk een H. M. tot eer Primo de Rivera Jr. ernstig wond. ge- Volgens inlichtingen, die de correspon dent van Havas uit goede bron heeft ver kregen, was de leider van den Spaansche rnalanx, Antonio Primo de Rivera, om- trent wiens lot allerlei tegenstrijdige be richten de ronde hebben gedaan, op 23 Augustus nog in leven. Hij had 3 wonden opgeloopen, waarvan een van ernstigen aard, die hem zou noodzaken op het oogen- blik het bed te houden. Do plaats, waar de zoon van den vroege- ren dictator wordt verpleegd, houdt men zorgvuldig geheim. Verzoek om hulp aan Madrid. De commandant der regeeringsstrijd- ki achten te Bilbao heeft gisteravond draadloos aan Madrid verzocht, reserve- troepen en materiaal te zenden, welk ver zoek evenwel van de hand is gewezen. Het radiostation van La Coruna meldt, dat de stgd Gijon, die zich in handen van het Volksfront bevindt, Madrid eveneens om steun heeft verzocht, zonder een positieve toezegging te verkrijgen. Voorts zouden in het Guadarrama-ge- bergte talrijke leden van de Guardia Civil naar de nationalisten zijn overgeloopen. Generaal de Llano optimistisch. In een gisteren gehouden radiotoespraak heeft generaal De Llano er op gewezen, dat het volksfront nog slechte in een derde van Spanje heer en meester was. Binnen enkele dagen hebben, naar de generaal voorts mededeelde, nationale vliegtuigen de vliegtuigen van Barajas en Custro Vientos gebombardeerd en groote schade aangericht. De regeeringsvliegtuigen zijn niet voor achtervolging opgestegen. Alge meen kan geconstateerd worden, dat de re geerin gsvliegtuigen in de minderheid blijven, en de nationalistische luchtmacht de laatste dagen buitengewone successen heeft behaald. In de haven van Sevilla werd gis teren, nadat de nevel was opgetrok ken, de kruiser „Miguel Cervantes" gesignaleerd. De havenbatterijen open den daarop terstond het vuur. Reeds bij het begin der beschieting dook echter een Fransche kruiser op, die een beschermende positie voor den Spaanschen regeeringskruiser innam. Naar door Reuter nog uit Sevilla wordt gemeld, heeft generaail De Llano nog voor de radio medegedeeld, dat te Granada vier regeeringsvliegtuigen zijn neergeschoten, te Badajoz 2 en 6 boven het Guadarama front. De mijnwerkers van de Rio Tinto hebben, naar de generaal tenslotte nog me dedeelde, het werk hervat, nadat tusschen de werkgevers en arbeiders overeenstem ming was bereikt. Spaansch ambassadeur te Londen afgetreden. De Spaansche ambassadeur te Londen, Lopez Olivan, heeft zijn ontslag ingediend. Nieuwe stappen van Britsche en Fransche regeering inzake non interventie accoord. De Fransche en de Britsche regeering hebben stappen ondernomen by alle mo gendheden, die nog geen uitvoering hebben gegeven aan het Fransche plan inzake non interventie in Spanje. En naar Reuter officieel is medegedeeld is den betreffenden regeeringen verzocht het non-interventie-ontwerp zonder verwijl toe te passen. Deze mogendheden zyn Tsjccho-Slowakye Oostenrijk, Hongarije, Nederland, Joe goslavië, België, Portugal, Italië, Roemenië Bulgarije, Griekenland, Turkije, Polen Zweden, Noorwegen, Finland en Letland. Het is, naar vernomen wordt, mogelijk, dat enkele dezer landen reeds een embargo op den uitvoer van wapens naar Spanje hebben afgekondigd. De Portugeesche regeering heeft de Fran sche regeering medegedeeld dat zij bereid is, te handelen overeenkomstig de algemeen vastgestelde politiek. Wat zij verhalen. Donderdagavond tegen elf uur zijn drie man van het Spaansche vreemdelingen legioen gedeserteerd en over de Fransche grens gekomen, nadat zy by Biriatou de Bidassoa waren overgestoken. In antwoord op hun door den commissaris te Hendaye gestelde vragen verklaarden zij dat zij niet langer den strijd tegen broeders wilden voortzetten. Hun bataljon lag te Ceuta in garnizoen, vanwaar zij per vlieg I tuig naar Spanje werden overgebracht. Italië heeft besloten, een embargo op den uitvoer van wapens naar Spanje af te kondigen. Zij meldden, dat de sterkte van hun af- deeling aan het front by Irun 550 man be droeg. De legionnairen verkeeren in slechte verstandhouding met de fascisten en de carlisten. Donderdagochtend zou hun com mandant, Luis Carbonel, hen hebben terug getrokken om hen te vervangen door car listen. Volgens de deserteurs bedroegen de ef fectieven in dit gedeelte van het front: 550 manschappen van het vreemdelingenlegioen, 450 burgers, 400 carlisten, 400 fascisten en 90 gerequireerden. De bedoeling van den kolonel, die den ifector van Irun commandeert, zou zijn Vrij dagochtend opnieuw tot den aanval over te gaan. Ex-koning Alfonso van Spanje heeft heden voor de eerste maal sedert het uit breken van den burgeroorlog in een schrif telijke verklaring, welke hy aan de U. P. correspondent Mac Millan, liet overhandi gen, zijn houding ten opzichte van de ge beurtenissen in Spanje uiteengezet. De vroegere monarch, die sinds eenigen tijd te Dellach aan de Wörthersee vertoeft, verklaart, dat hy noch nu noch in de naaste toekomst naar Spanje denkt terug te keeren. Hij zal wachten, totdat de burgeroorlog is geëindigd. Zou het Spaansche volk hem dan terugroepen, dan zal hij aan dezen oproep gehoor geven. Deze schriftelijke verklaring werd met machtiging van ex-koning Alfonso overhan digd door zijn secretaris markies de Viana. „Zijne Majesteit wenscht eens en voor altijd duidelijk te maken, dat hy geen deel aan den Spaanschen opstand heeft. Hy heft zich met geen van beide partijen per brief of langs anderen weg in verbinding gesteld. Wy gelooven, dat dit geen strijd tusschen republikeinen en monarchisten is. Het ls een vreeselijke *rijd, de ontzettendste wei- Koning Alphonso ken Spanje ooit heeft moeten doormaken, tusschen de krachten der orde en der wan orde. Het gaat niet om het lot van de mo narchisten doch om het lot van het Spaan sche volk, waarover beslist wordt Eerst, wanneer de strijd beëindigd is, zal de tyd voor 'n definitieve beslissing des ko- nings gekomen zyn. Na het einde van den burgeroorlog zal er een periode voor Spanje komen, waarin alleen een militaire dictatuur sterk genoeg kan zyn, om de rust en orde in het land te herstellen. Dit is de taak van generaal Franco en zyn aanhangers. De koning keurt de plannen van Franco vol'edig goed. Later na een jaar of meer wanneer de rust volledig is hersteld, zou het Spaansche volk in een referendum moeten beslissen over den staatsvorm: re publiek of monarchie. Wanneer het land voor de monarchie stemt, is de koning bereid terug te kee ren. Wanneer Spanje in een volkomen vrije verkiezing hem terugroept, zal hij zich gaarne voor den wil van het volk buigen en naar Spanje komen. De ko ning zal slechts onder deze voorwaar den terugkeeren". Ex-koning Alfonso leeft volkomen terug getrokken in Dellach en speelt dagelijks 's morgens en 's middags golf.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1