PROFESSOR SLIM EN ZOON HxuuU en JXÜH&oiuo haring voor Rusland. Bedrijvigheid een de Scheveningsche visschershaven. Werk lof December. OP DE WERELD had MiLh uVyan gen geest uhgelaten een m! en heeft zelfs gezegd, dat en moordaanslag op Stalin onder de gege- omstandigheden wel het eenige middel a oe oppositie nog overbleef. Dat was a uurlijk ruim voldoende om door een sovjet-rechtbank ter dood veroordeeld te Worden. Behalve de door ons genoemde overwe gingen zyn ernog vele andere. Er broeit iets m Rusland, dat eerst veel later ten volle bekend zal worden. Een der overwegingen, die voor de hand liggen, bestaat hierin, dat Stalin de oppositie met wortel en al wilde uitroeien om tijdens de worsteling met Duitschland en Japan geen aanvallen in den rug te hoeven te vreezen. In hoeverre dit doel bereikt zal worden, is niet met zeker heid te zeggen. Het eenige, wat bereikt kan worden, is het onschadelijk maken van de oude garde van Lenin, die zich tegen Stalin en zijn politiek verzet. Met één slag worden nu veel leden van die garde onschadelijk gemaakt. In elk geval zijn de gevolgen van dit proces nog niet te overzien. LET OP DEN COLORADOKEVER. De Plantenziektenkundige dienst te Wageningen schrijft ons: Voor de laatste maal in dit seizoen ves tigt de Plantenziektenkundige Dienst de aandacht van allen, die belang hebben bij de aardappelteelt, er op, dat het noodza kelijk is ook in het laatst van Augustus en gedurende de maand September op de aanwezigheid van den Coloradokever te lettèn en als de aanwezigheid van dit insect vastgesteld of vermoed wordt, daar van onmiddellijk mededeeling te doen. Op dit oogenblik zou geen schade van beteekenis meer aan het aardappelloof veroorzaakt worden, maar voor de teelt van het volgend jaar zou het uiterst ge vaarlijk zijn, indien overlevende kevers in ons land onopgemerkt bleven. Deze toch zouden in den loop van September in den grond kruipen en daar den winter over blijven en zij zouden het volgend voorjaar daaruit te voorschijn komen en dan hunne enorme aantallen eieren op het nieuwe aardappelgewas leggen. Het groote gevaar van de aanwezigheid van een enkelen kever in het najaar is dus, dat men daarvan het volgende voorjaar een uitgebreide aantasting, zelfs op ver schillende perceelen, kan verwachten. Daar voorkomen beter is dan genezen, moet voorkomen worden, dat kevers in ons land onopgemerkt blijven en daar over winteren. Iedereen, die zijn aardappelge was nu nog eens beziet en allen, die aard appels rooien, moeten er dus op letten of zij daarop de 1 c.M. lange-ovaalronde geel- gekleurde kevers met 10 overlangsche zwarte strepen op de dekschilden of wel de roodgekleurde larven met opgezwollen achterlijf vinden Als dit het geval is of als zij meenon, dat zij den kever of de larve gevonden hebben, moeten zij on middellijk daarvan mededeeling doen ten gemeentehuize of bij een der ambtenaren van den plantenziektenkundigen dienst, opdat onmiddellijk een onderzoek kon wor den ingesteld en zoo noodig maatregelen kunnen worden genomen. Iedereen weet, dat het hier gaat om een zeer gevaarlijk insect en dat alles ge daan moet worden, om te voorkomen, dat het vasten voet in ons land krijgt. Daarom moet onmiddellijk ingegrepen worden, als het ergens aanwezig blijkt te z^jn. Om dat te kunnen doen is aller me dewerking noodig. Deze wordt daarom nogmaals ingeroepen door den planten ziektenkundigen dienst ,dus: Aardappeltelers, let op den colorado kever! ONTSMETTING VAN TARWE, GERST EN ROGGE. Wij ontvingen van den Plantenziekten kundige Dienst te Waningen de volgende mededeeling: Ter verbetering van de opkomst en ter be strijding van de ziekten, die met het zaai zaad worden overgebracht, wordt ontsmet ting" van alle uit te zaaien tarwe, gerst en rogge dringend aanbevolen. Speciaal wordt op de wenschelijkheid gewezen ook de rogge te ontsmetten, wat nog al te veel wordt na gelaten. Dit jaar treden n.L de kiemschim- mels meer dan normaal op. Verder wordt er de aandacht op geves tigd, dat de kwaliteit van verschillende partijen zaaizaad door legering en door de weersomstandigheden vóór en tijdens den oogst te wenschen overlaat. Bij ontsmetting op de gewone wijze kan zulk zaak gemak kelijk in kiemkracht achteruit gaan. Daarom passé men de hieronder voor zwakke par tijen aangegeven wijze van ontsmetting toe. Het gebruik van kopersulfaat moet, wegens de groote kans op kiemkrachtbesebadiging, zeker worden afgeraden. Geen korrel worde onontsmet uitgezaaid, dus ook niet van te velde en op partij goed gekeurde tarwe, gerst of rogge. De voorschriften voor de ontsmetting, waarbij de middelen in alphabetische volg orde worden genoemd, luiden: Natontsmetting. Tarwe en Gerst: Afdoende bestrij ding van steenbrand en kiemschimmels bij tarwe en gerst en van de strepenziekte van de gerst wordt verkregen door het zaad om te scheppen met een oplossing van Ceresan natontsmetting, of van Germisan, beide ter sterkte van 3 Per hl. (bij tar we pl.m. 80 K.G., bij gerst pl.m. 65 K.G.) wordt van deze oplossing 3 liter gebruikt, wat dus ongeveer overeenkomt met 100 gram (1 ons) van de ontsmettingsstof op 3 liter water. Abavit natontsmetter (zelfde sterkte) heeft bij de genomen proeven zoo danig resultaat opgeleverd, dat het voor de ontsmetting van tarwe tegen steenbrand en kiemschimmels in aanmerking komt. De proeven met dit middel alsmede met Abavit droogontsmetter ter bestrijding van stre penziekte worden nog voortgezet. Het om scheppen moet met de uiterste zorg geschie den, zoodat men er van verzeker kan zijn, dat alle korrels voldoende bevochtigd zijn. Zie verder wat medegedeeld wordt over de machinale omschepmethode en onder het hoofd algemeene opmerkingen. In de meeste gevallen wordt ook reeds af doende resultaat bereikt bij aanwending van bovengenoemde middelen ter halve sterkte, dus 1 y, eveneens bij gebruik van 3 liter per hl. Voor tarwe en gerst, die ter keuring te velde wordt aangegeven, wordt echter aan geraden zekerheidshalve steeds de sterkere oplossing te nemen. Voor zwakke partijen zaaizaad, die er dit jaar zeker zullen zijn, moet men een oplossing gebruiken van 2 terwijl alsdan de hoeveelheid vloeistof per hl. beperkt wordt tot 2 liter. Bij gebruik van meer oplossing wordt n.1. de kans op kiem- beschadiging grooter, daar de ontsmettings vloeistof dan gemakkelijker tot de kiem doordringt. Rogge wordt tegen kiemschimmel ont smet door omscheppen met een oplossing van Abavit natontsmetter, Cerasan natont- smetter of Germisan ter sterkte van 1 Per hl. (pl.m. 70 K.G.) wordt 3 liter van deze oplossing gebruikt. Voor zwakke par tijen zaaizaad wordt niet meer dan 2 2q liter per hl. van deze één procentige oplos sing aangewend. Stuifbrandin tarwe en gerst kan al leen bestreden worden door toepassing van de warmwaterbehandeling. Het zaad wordt eerst 1 uur in water te weeken gezet, daar na blijft het 4)4 uur buiten water naweeken en ten slotte wordt het gedurende 10 minu ten in warm water ondergedompeld. Voor tarwe moet de temperatuur bedragen 53 gr. C., voor gerst 5152 gr. C. Zwak zaad verdraagt de warmwaterbe handeling niet zonder groote vermindering van kiemkracht. Het is daarom zeer raad zaam, dat van partijen, die men niet ver trouwt, eerst een monster wordt behandeld en dat dan door een kiemkrachtbepaling, liefst doar uitzaai in grond, wordt nagegaan hoe groot de achteruitgang is. Op welke wijze de warm waterbehandeling moet worden uitgevoerd, is uitvoerig be schreven in den zoo juist verschenen nieu wen druk van Mededeeling No. 4: „Brand- ziekten van granen", die voor den prijs van 0.20 bij den Plantenziektenkundigen Dienst verkrijgbaar is. Door het Instituut voor Landbouwwerk tuigen en Gebouwen is een installatie ont worpen, waarvan beschrijving en werktee- kening op aanvrage bij genoemd instituut gratis verkrijgbaar zijn. Machinale omschepmethode. De aandacht wordt gevestigd op de moge lijkheid het zaad op een goede wijze met de ontsmettingsoplossing te mengen, door ge bruik te maken van zoogenaamde droogont- esmettingstrommels. De verdeeling van de vloeistof heeft in deze apparaten vlug en goed plaats. Men neme echter steeds een trommel, waarbij de toevoer van de oplos sing tot het zaad gedurende het ronddraaien plaats heeft. Is dit niet het geval, dan heeft men groote kans op ongelijkmatige verdee ling van de vloeistof over het zaad en op samenkoeken. Bij toepassing van de machinale omschep methode kan de hoeveelheid vloeistof per hl. iets geringer genomen worden, b.v. 11 liter. Men ga hiermede echter niet te ver. Voor zaad bestemd voor bezaaiing van perceelen, die ter keuring zullen worden aangegeven, gebruike men, ook bij de machi nale omschepmethode, zekerheidshalve de gewone bij de omschepmethode opgegeven hoeveelheid vloeistof. D roogontsmetting De droogontsmetting moet beslist geschie den in een hiervoor goed ingericht apparaat. Hoewel de nieuwere middelen niet sterk stuiven, moeten toch steeds de noodige voor zorgsmaatregelen genomen worden, waar door inademen van de ontsmettingsstof voor komen wordt. Deze kunnen bestaan in het gebruik van stofmaskers of in het binden van een doek voor neus en mond. Tarwe bestemd voor bezaaiing van per ceelen, die ter keurin gte velde worden op gegeven, behandelde men zekerheidshalve met 3 gram per K.G. Abavit droog ontsmet ter, Ceresandroogontsmetter of Tutan. Ove rigens kan worden volstaan met 2 gram per K.G. zaad. Gerst wordt behandeld met 3 gram Ceresandroogontsmetter per K.G. Rogge wordt ontsmet met Abavit droog ontsmetter, Ceresan droogontsmetter of Tutan en wel 2 gram per K.G. zaad. Algemeene opmerkingen. Er moet voor gewaakt worden, dat het nat ontsmette zaad niet opnieuw besmet wordt, wat o.a. kan plaats vinden, wanneer het behandelde zaad uitgespreid wordt op een dorschvloer, die niet vooraf met een op lossing van de ontsmettingsstof is schoonge maakt, of indien het ontsmette zaad gestort wordtn in dezelfde akken, waaruit het ge komen is. Ook de zaaimachine kan een bron van nieuweb esmetting zijn. Verder houde men zich strikt aan de opgegeven hoeveel heid van de ontsmettin gstof en ook van de aan te wenden hoeveelheden vloeistof. De teleurstellingen, die, niettegenstaande ontsmet zaad is gebezigd, toch worden ver kregen, moeten in hoofdzaak aan het niet juist toepassen van de voorschriften worden toegeschreven. Ontsmet telken jare al het zaaizaad, maar doe het goed! Nadere inlichtingen worden verschaft door den plantenziektenkundigen dienst te Wage ningen en door de bij dezen dienst werk zame ambtenaren, zoomede door de rijks- landbouwconsulenten. CENTRALE FOKVEETENTOONSTELLING TE HOORN. Vanwege den Provincialen Bond van rundveefokvereenigingen in Noordholland wordt in samenwerking met de Stamboeken voor de schapen, varkens, en geiten een cen trale fokveetentoonstelling gehouden te Hoorn, op Maandag 21 September, ter ge legenheid van de landbouw-, tuinbouw- en middenstandsdagen 2222 Sept. Evenals het voorgaande jaar wordt door het Comité tot het organiseeren van L.T.M.- dagen, ook dit jaar wederom een land- en tuinbouw en middenstandsbeurs gehouden op 2022 Sept. a.s. Dit jaar belooft deze zeer belangrijk te worden, doordat op 21 Sept. de provinciale fokveetentoonstelling wordt gehouden. Daarnevens organiseert de Nederlandsche Pomologische vereeniging een groote fruit- tentoonstelling, die met de exposities van de Floralia-vereenigingen, van de zuivel- bonden, de exposities van het rijksveeteelt- consulentschap en het veevoederbureau voor Noordholland in de Parkzalen wordt gehouden. De zakenmenschen kunnen Maandag 21 Sept. met hun stands exposeeren. Door de groote vee-inzending van dit jaar kunnen deze nu niet geplaatst worden op de vee markt, maar is hiervoor aangewezen de Ge dempte Turfhaven naast den demonstratie- ring voor het vee. In verband met de ruimte zal wellicht nog een gedeelte pp de Noorder veemarkt worden geplaatst. De toegang tot de terreinen voor de vee tentoonstelling en van de stands is gratis. Voor vet vee, slachtpaarden, 4 vette scha pen al en niet afgewisseld en 4 vette var kens worden omtrent het inleggeld inlichtin gen verstrekt door den leider van deze af- deeling, den heer K. Wever, Noorderstraat te Hoorn. Ten behoeve van eenige leiding voor stands, waarvan de inrichting van beteeke nis mag worden geacht, is een volgend schema gemaakt: Aid. 1. Voor de veehouderij: hooibouw- werktuigen en in het bijzonder is daarbij van beteekenis exposeeren van hooieleva- tors of jakobsladders, al of niet op de licht- leiding of gedreven door gewone motoren; transportmiddelen, hooikrossen, driewielde karren, giertanks, mest of gierverspreiders, veewagens al of niet op luchtbanden, voe der- en drinkbakken. Afd. 2. Voor de zuivel: werktuigen, transportkannen enz. Afd. 3. Voor tuinbouw en fruitteelt: werk tuigen voor grondbewerking, waarbij van beteekenis frondfrasers, ladders, snoei- en plukwerktuigen, verpakkingsartikelen, als geribt-carton, kisten, maanden enz. en dan in het bijzonder sproeiwerktuigen, omdat het niet onwaarschijnlijk is dat de vereen, van oud-leerlingen een demonstratie zal houden van sproeiwerktuigen enz. Afd. 4. Voor het pluimvee: huisvesting, voedings- en verzorgingsartikelen, broed machines, enz. Afd. 5. Algemeene zaken! artikelen van touw- en zadelmakerswinkels, hooi en stroo- handel, veevoeding, centrale verwarming, 151. De professor liet Pietje zien hoe de wortels van deze plant zich onder den grond vertakten en steeds verder groeiden. Hier en daar waar de grond gunstig was kwam er uit deze wortels een kopje omhoog, dat uitgroeide tot zoo'n mooi opgerold plantje. 152. „Er zijn nog veel meer planten die onder den grond met de wortels verder groeien", vertelde de professor, toen hij eenige dagen later met Pietje buiten wandelde. „Kijk maar eens naar de wortels van de doovenetel." Pietje wroette den grond open en zag nu hoe de wortels van de doovenetel zich onder den grond vertak hadden. brandstoffen, hout- of ijzerbewerking, auto mobielen, vrachtauto's, motor- en gewone rijwielen, enz., enz. Aanvragen voor plaatsruimten ten be hoeve van het inrichten van stands kunnen worden gericht tot den heer K. Wever bo vengenoemd. In verband met beschikbare ruimte is spoedige aanvraag zeer nood zakelijk HEERHUGOWAARD. Holl. Maatschappij van Landbouw. Woensdagavond kwam de afdeeling Heerhugowaard en omstreken van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw in het lokaal van den heer Rus in een huishoude lijke vergadering bijeen. De heer D. de Jong, die op verzoek van den vice-voorzitter, den heer P. Blaauw Sr., deze vergadering nog leidde, opende met een kort woord van welkom, er zijn spijt over uitsprekende, dat de opkomst niet groo ter was. In zake de door de maatschappij ter hand genomen hagelverzekering werd meege deeld, dat niet de heer Kostelijk hiervoor vertegenwoordiger is, doch de heer K. Ha ringhuizen, die, ondanks den korten tijd ge durende welken hij heeft kunnen werken, al eenig succes heeft. Besloten werd in het najaar den heer Brakman op diens verzoek te laten spreken over de bedryfscontrolevereenigingen. Besloten werd voor rekening van de af deeling voor ieder lid een exemplaar van het verslag over de proefnemingen op de rijksproefvelden gedurende de laatste 2 jaren. Afgewezen werd een verzoek van de afd. Alkmaar om voor de op 23 September te houden landbouwtentoonstelling een me daille beschikbaar te stellen. De reden voor deze afwijzing was, dat dit jaar aan de ten toonstelling geen afdeeling voor fokvee ver bonden zal zijn. Als afgevaardigde naar de algemeene ver gadering te Den Haag werd aangewezen de heer P. Blaauw Sr. Besloten werd om op de algemeene verga dering de verplichte horzelbestryding weer aan de orde te stellen. Vervolgens was aan de orde de bestuurs verkiezing. De heer Spaan gaf te kennen, dat hij zich niet meer herkiesbaar stelde. Spr. zei dit besluit eerst na rijp beraad te hebben genomen, daar het hem moeilijk valt van een functie, die hij ongeveer 10 jaar lang met liefde vervuld heeft, afstand te doen. Spr. heeft echter veel werk in den Nationalen Bond Landbouw en Maatschappij en daar hij dit werk belangrijker acht, is het hem onmogelijk zijn functie in de H. M. v. L. te blijven vervullen. Hierna werd de heer P. Blaauw Sr. in het bestuur herkozen, terwijl in de vacature werd benoemd de heer C. Mantel. Besloten werd een onderzoek te doen naar de mogelijkheid van instelling van land- bouwcursus. De heer L. v. Graft wees op den gehou den melkcursus, die naar zijn meening zeer goed geslaagd is. Van de 12 deelnemers heb ben 8 het diploma behaald, doch ook de an deren zijn zeer vooruitgegaan. BOTERNOTEERING KOPENHAGEN. De officieele Deensche boternoteering bedroeg heden 227 kronen, zijnde 75 ct. per K.G. TAXEGEDEELTE CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale, 30 Au gustus tot en met 4 September 1936 con- sumptiemelk regeeringscontract, taxege- deelte 6 1/4 .cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsmini- mumprijs 4.30 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2)4 cent. BOTERNOTEERING. De commissie-noteering voor Neder landsche boter is voor de week van 31 Au gustus tot 5 September vastgesteld op 63 cent per kilogram. LEVENDIGE HANDEL IN IRISBOLLEN. Tijdens de Donderdag te Heemskerk ge houden veiling van droge irisbollen werd de markt beheerscht door een buitenge woon levendigen handel, welke gepaard ging met sterk oploopende prijzen. Het was vooral de meest gezochte handelssoort „Imperator", welke in die gunst deelde. Verleden jaar was de prijs voor maat 8 c.M. 26-28 ct. per 100 en thans liep die op van 61 op 85 ct. Ook in de andere soor ten hoewel niet in die mate was de stemming willig. Hoofdzakelijk vindt deze vlugge handel zijn oorzaak in een zeer matig gewas. (Van onzen R.-redacteur.) „S.S.S.R. Rasmo Import 1936". Het staat er in gewone latynsche letters op de vaten, die aan de Scheveningsche visschershaven zijn opgestapeld, maar toch hebben deze letters, waarvan we de beteekenis alleen maar raden kun nen, iets van de eerbiedwekkende ge heimzinnigheid, welke al het vreemde en onbegrepene kenmerkt. Het is niet moeilijk het verband met Rusland te raden. In Scheveningen is men druk bezig met het uitvoeren van de Russi sche bestellingen en het haringbedrijf op zee en aan den wal beleeft er tijden van groote bedrijvigheid. ri°"er dagen is reeds gemeld, dat de Ree- dersvereemging voor de Nederlandsche ha ringvisscherij wederom in het belang van de gezamenlyke bedryfsgenooten een groote party harmg naaf Rusland heeft verkocht. Eenigen tijd geleden was al een party 40.000 Schotsche tonnen verkocht; daar k men nu nog 30.000 Schotsche tonnen zoodat van de vangst 1936 nu reeds 70.000 ton een Russische bestemming heeft gekr gen. De eerste partijen van deze groote stelling worden nu in gereedheid gebracht en met koortsachtige haast wordt er gewerk* om dezen goeden klant naar tevredenho te bedienen. eiü Keurige nieuwe vaten liggen aan den wal gereed, om met het heeriyke zeebanket te worden gevuld. Deze vaten, die alle denzelf den inhoudsmaat hebben, komen grootcn deels uit Maassluis, waar deze industrie van de levering van zooveel haring aan het bui tenland eveneens de voordeelen plukt. Want de export van haring geschiedt, naar een der grootste reeds in Scheveningen ons vertelde meest in nieuwe vaten. Het stempel van de Russische import-organisatie staat er al op evenals aan den tegenovergestelden kant het merk van de exporteerende reederij Zoo zullen deze Nederlandsche vaten straks met hun smakelyken inhoud de groote reis naar de Unie van Socialistische Sovjet-Re publieken aanvaarden. En de Russen zullen er weer eens smullen van het over de wereld beroemde Hollandsche product. Met de aflevering van de eerste par ty, bestaande uit 10.000 vaten voorjaars haring, is men thans begonnen. De vaten worden in motorschepen geladen en zoo naar Rotterdam vervoerd. Daar worden ze overgeladen in Russische zeeschepen, die over Noord- en Oostzee deze lading naar hun vaderland zul len brengen. Daar te lande zit men er blijkbaar reeds met groot verlangen op te wachten, want op Russische verzoek is de eerste zending, die oorspronkelijk op half September was bepaald, eenige weken vervroegd. Tot in December zal de bedrijvigheid in verband met deze Russische orders voort duren. Na de voorjaarsharing, waaruit de eerste partijen bestaan, komt de z.g. volle haring, die thans wordt gevangen, en de nieuwe bestelling van de Rasmo Import be treft juist deze soort, die tegen een hoogeren prys is verhandeld. In langen tijd heeft de haringvisscherij niet zulke goede dagen be leefd als thans, al blijft de toestand er, naar ons van deskundige zijde werd verzekerd, nog moeilijk. In verband met deze laatste omstandigheid heeft de Reedersvereeniging dan ook besloten, vast te houden aan de reeds eenigen tijd geleden ontworpen rege ling, volgens welke de vloot na 15 October tot op een vierde van den beschikbaren om vang zal worden verminderd. De Reederijvereeniging heeft met de tot standkoming van deze leverantie aan Rus land de Nederlandsche haringvisscherij een grooten dienst bewezen. Er zijn langdurige onderhandelingen aan voorafgegaan, die thans met succes zijn bekroond. Het betreft hier orders voor dezen geheelen vaderland- schen tak van bedrijf. De levering is over de verschillende reeders verdeeld en soo heerscht er op vele plaatsen een opgewekte bedrijvigheid. Voor de opvarenden der vis- schersschepèn heeft het vermeerdering van werkgelegenheid gebracht, doch ook aan den wal, waar de haringen verder worden behandeld, gesorteerd en verpakt, zijn de gevolgen ervan merkbaar. Van de meeste centra der Nederlandscht haringvisscherij zijn thans alle schepen In de vaart. Stoom-, motor- en zeilschepen met de Nederlandsche driekleur in top bevaren thans de zeeën, zetten er hun netten uit en keeren met rijken buit beladen terug om aan den toegenomen vraag naar haring te voldoen. Alleen in Vlaardingen zijn nog en kele schepen van een minder modern type opgelegd, de andere nemen alle aan de vangst deel. In Scheveningen is het zeer goed merk baar. Volgeladen komen er de loggers en treilers de haven binnen. Dan gaan de lui ken open en stuk voor stuk komen de ton nen boven met de reeds gezouten visschen. Alles ruikt er naar visch, de vaten zijn vochtig van de pekel, die door de naden heenkomt en de kade voor de werkplaatsen der handelaren glibberig van het vet, dat er uit de duizenden daar verwerkte haring op den grond is gedropen. De vaten worden naar den kant gerold, waar ze voorloopig worden neergezet. Steeds maar meer ton nen komen uit het ruim, de vangst i» goed! En als het eene schip leeg is, ligt er al weer een ander op zyn beurt te wachten. De heele kade komt zoo langzamerhand vol te staan met tonnen en altyd worden er maar weer meer aangevoerd. Ze staan daar echter maar tijdelyk, want later worden ze in de groote gebouwen der haringhandelaren binnengerold, waar ze worden geopend, de inhoud wordt gesorteerd en opnieuw netjes gezouten en verpakt, gereed voor de ver zending. Tegelykertijd worden de netten uit de schepen opgehaald. Meter na meter komt uit het openstaande luik te voorschyn, het lykt wel of er geen einde komt aan deze fijne kanten wade, die op de bekende vier wielige wagens hoog wordt opgeladen. De netten worden gereinigd, nagezien en zoo noodig gerepareerd en zoo is er overal voor vele handen werk. Iets, dat in dezen tyd zeer welkom is! Ja, dèn had u de ruimte, kon u links of rechts rijden, ot midden op den weg, dan waren er geen voorrangskwesties. Maar nu niemand alléénheerschef* is in het verkeer, spreekt het vanzelf, dat allen zich de wegregeIs moeten

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6