binnenland Spod W- «en telefoneerde aan de n.r.c. gister- knaapje te water geraakt en verdronken. ongeval met doodelijken afloop. Glimlachje j^^uitwijzing van de vier Nederlanders uit Berlijn. Nadere motiveering. j „it Berlyn: #VHr Ms «ezant te Beriyn heeft thans bij rijksminister van binnenlandsche zaken denrotesteerd tegen de uitwüzing van vier fhier woonachtige Nederlanders. Of er iets et dit protest zal worden bereikt, dient te worden afgewacht. Wat heeft de Duitsche autoriteiten bewo- n juist vier te Berlijn gevestigde landge- Vten te treffen en waarom heeft haar veus zich daarbij bepaald op deze vier Ne derlanders? Bij deze vraag moet men het antwoord schuldig blijven. Men heeft don Indruk, dat men Nederlanders uit Berlijn heeft uitgewezen, omdat zulks het gemak kelijkst was. Verdere correspondentie met provinciale of gemeentelijke autoriteiten was overbodig. De vier slachtoffers te Ber- jijn waren voor het grijpen. Maar waarom deze vier? De politie heeft uitdrukkelijk verklaard, dat geen van hen zich hier ooit heeft schuldig gemaakt aan iets. Alle vier woonden sedert tientallen van jaren in Duitschland. Wij kennen er een van, die in de oorlogsjaren voor zijn gan- sché bezit Kriegsanleihen had gekocht en dus zijn gansche bezit voor Duitschland heeft opgeofferd. Drie van de vier hadden hier een goed bestaan. Moeten zij het wel licht daarom ontgelden? wij weten het niet. Maar wel weten wy, dat de thans uitgewe zen landgenooten in het algemeen groote sympathie voor het Duitschland van heden koesterden. Zy hadden het allerminst kun nen droomen, ooit op een dergelijke wijze afscheid te moeten nemen van het land, dat zjj als hun tweede vaderland beschouwden. Zij hebben, deze landgenooten, op ver schillende wijzen kennis gekregen van het voor hen zoo ongewenschte besluit. By een hunner werd eenvoudig Zondag een brief van de politie bezorgd, welke deze week is gepubliceerd. Bij een ander verscheen Za terdag een agent van de staatspolitie, die onzen landgenoot niet aantrof en daarom Zondag terug kwam, terwijl hy hem het stuk zelf ter hand stelde en om bevestiging van ontvangst verzocht. Maandag zijn de vier Nederlanders toen op het gezantschaD geweest waar men de noodige stappen in hun belang heeft ingeleid. Het lot treft hier met Ijzeren hand vier menschen, van wie er drie, die zoover ons bekend was, in lange jaren zwaren arbeid hun bestaan hadden opgebouwd. In ons Wad is reeds een en ander verteld over den kunsthandelaar Peters. Zyn zaak is geves tigd op den hoek van de Leipziger strasse en de Friedrichstrasse, een by uitstek goed punt. Vijf jaren geleden is hij begonnen met zijn zaak in schilderyen. En heden is „Peters" in derdaad een begrip in deze stad. Hy heeft zijn succes te danken gehad aan zijn werke lijk zeer handige en origineele reclame. Hy heet Petrus Peters, dus P. Peters, en hij heeft het publiek veroverd door zich Pe- Peters in één woord te noemen, waarbij bei de P.'s met een hoofdletter werden gedrukt en de middelste e in een andere kleur. Zoo kon men het op alle hoeken en in alle bla den zien staan. In vijf jaar tyd, zeide de heer Peters ons, heb ik 200.000 mark voor recla me uitgegeven, maar ik ben er gekomen. Ik heb nu een goede zaak en nu moet ik weg Wat ik bezit steekt in myn zaak. Wat moet ik nu ginder gaan aanvangen? Wy spraken ook den tandarts Hes, een goeden ouden bekende. 38 jaar lang heeft hij zjjn practyk te Berlyn uitgeoefend. Hij voelt zich weliswaar nog flink genoeg, in Nederland weer een practyk, dus ook een bestaan op te bouwen, maar zal men het toestaan met zijn Duitsche diploma's in Ne derland zijn beroep uit te oefenen? Hij hoopt, dat hy niet aan doovemans deur te kloppen wanneer hy zich by de bevoegde instanties in Den Haag meldt. Alle uitgewezenen stellen, en dat niet ten onrechte, de vraag wie aansprakelijk is voor de groote materieele schade, welke zy ly- den. Zy meenen, dat de Nederlandsche re geering is, die door haar optreden aanlei ding tot hun uitwyzing heeft gegeven. Zal nien dat in Nederland ook zoo zien? Zal men alle vier slachtoffers binnen afzienba- ren tyd aan een bestaan kunnen helpen? Een andere belangryke vraag is wel deze: ïullen de uitgewezenen in staat worden ge teld, hun vermogen mede naar Nederland ie nemen? Zy hopen zulks. Natuurlyk voor zoover vermogen aanwezig is. Maar een degelijke beslissing kan lang op zich laten wachten en Dinsdag a.s. moeten zy het Ryk verlaten. Hebben zy geluk, dan mogen zy 100 gulden meenemen behalve de tien mark, welke ieder op zak mag hebben, die de duitsche grens in de richting van het bui tenland overschrydt. Hebben zy ongeluk, dan komen zy wellicht met 10 mark in zil veren pasmunt in Nederland binnen. Wie *°rgt dan voor hen, als zy geen bloedver- Wanten of vrienden hebben die zich om hen hekommeren? Men ziet het: vele belangryke vragen Wachten op antwoord. Een paar geruststel lende woorden uit Den Haag zouden wel licht voor deze uitgewezenen het afscheid V*11 Berlyn minder zwaar maken. Gisteravond is uit de Helbergschebeek te Zutphen het lijkje opgehaald van het vierjarig knaapje Notten, dat sinds gister middag één uur werd vermist. Het kind is van het z.g. Melkbruggetje, over deze beek, te water geraakt en ver dronken. Gisteravond is te Den Bosch de 45-jarige rangeerder J. van Vught op het station dsschen twee wagons bekneld geraakt en rUwel onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was gehuwd. DE UTRECHTSCHE MOORDZAAK. De dader bekent. Naar wij vernemen is de Utrechtsche moordzaak in zooverre opgehelderd, dat men heeft kunnen vaststellen hoe een en ander is geschied, omdat de vermoedelijke dader, H. S. heeft bekend de misdaad te hebben gepleegd. Vastgesteld is, dat de moord te Utrecht heeft plaats gehad. Het slachtoffer is met een byl gedood en daarna heeft de dader het lichaam in een auto overgebracht naar de omgeving van Amsterdam, waar het lijk in het Merwedekanaal is gevonden. De dader heeft zich vervolgens weer naar Utrecht begeven, waar hy de fiets in het kanaal heeft geworpen. De toedracht van het drama. Het onderzoek in de moordzaak te Utrecht heeft thans na de bekentenis van den dader verschillende bijzonderheden aan het licht gebracht. H. S., die verschil lende verhalen deed omtrent datgene wat hij op den bewusten Vrijdag en Zaterdag gedaan had, bleek daarbij steeds één ding te verzwijgen, n.1. dat hij Vrijdag aan een adres in Utrecht een bijl had geleend, die hy Zaterdag weer had teruggebracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de verdachte met den verslagene had afge sproken om Vrijdagavond een autotocht te gaan maken. S. had daartoe een auto zon der chauffeur gehuurd en die voorgereden voor de woning van zijn familie, waar hij inwoonde en welke familie uitstedig was. In de woning heeft men ongenoegen ge kregen naar aanleiding van een geld kwestie en daarbij heeft de verslagene den verdachte een klap op het oog gegeven. Deze is toen woedend geworden en heeft een mes en een byl gegrepen. Hij heeft eerst een steek met het mes toegebracht en zijn slachtoffer daarna op het hoofd ge slagen met den byi, warrop de dood in trad. Hy heeft het lyk toen een jutte zak over het hoofd gedaan en daar overheen een beddetijk. Vervolgens heeft hij het lyk meegenomen in de auto en is via Hil versum naar Amsterdam gereden, waar hij de verslagene in het Merwedekanaal heeft laten zakken. Thuis gekomen heeft hij toen de fiets van het slachtoffer naar het Merwedekanaal gereden en deze aan den waterkant gelegd, vermoedelijk om den indruk te wekken, dat hy verdronken was. V^achte zegt niets te weten van geld, dat van H. in zyn bezit moest hebben. DE WIJZIGINGEN IN DE STEUNREGELING. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet (R.S.P.) in verband met de wijzigingen in de steunregeling voor werkloozen heeft minister Slingen- berg o.m. geantwoord, dat overleg hier over plaats heeft gehad met de z.g. con tactcommissie voor de Nederlandsche ge meenten. De vaststelling van de wijzigingen heeft plaats gehad, los van het uit de publieke kassen voor werkloozenhulp beschikbaar gestelde bedrag. De genomen beslissingen zijn niet een gevolg van lden wensch om tot inkrimping der totale uitgaven te ge raken, doch zyn een gevolg van andere overwegingen. De totale uitgaven in verband met het verloop der werkloosheid kunnen ten aanzien dezer beslissingen derhalve buiten beschouwing blijven. Waar de uitwerking van de voorgestelde verbetering voor de steunverleening der negende klasse in verband met het stelsel der maximum percentages afhankelijk is van de samenstelling en de inkomsten der betrokken gezinnen en de loonen, die de ondersteunden in het vrye bedrijf plegen te verdienen, valt niet a priori te ramen, welk bedrag voor de tenuitvoerlegging noodig is. Op de vraag of de minister niet van oordeel is, dat de declasseering van lang durig werkloozen, voor wie een nieuwe loonnorm in die circulaire sub d. is vast gesteld, neerkomt op het leggen van een moreelen druk op deze slachtoffers van de heerschende werkloosheid, die als on- noodige verzwaring van hun lot gezien moet worden, zegt de minister, dat de hier- bedoelde maatregel het karakter draagt van aanpassing der steunverleening aan in feite reeds lang gewijzigde omstandig heden. Het bedrag, dat door de wijziging van de regeling voor huurbijslag minder zal wor den uitgegeven, is, in verband met het feit, dat verschillende factoren van invloed zijn op de vraag of huurbijslag kan worden toegekend en, zoo ja, tot welk bedrag, op dit oogenblik onmogelijk te ramen. De aantasting van den huurbijslag zal ongetwijfeld de reeds lang verbeide huur- verlaging van de arbeiderswoningen be vorderen. De minister kan niet inzien, waarom het hier gebezigde middel niet oorbaar zou zyn. Inderdaad zal het gevolg van de wijzi ging van de regeling voor huurbijslag kun nen zijn, dat een aantal arbeiders naar goedkoopere woningen verhuizen. De mi nister acht dit geenszins verwerpelijk, zoo lang nog behoorlijk bewoonbare goedkoope woningen leeg staan. NEDERLAND EN DE NON-INTERVENTIE IN SPANJE. Onze regeering heeft op het tot haar gerichte verzoek aan de Fran- sche regeering geantwoord, dat zy geen vergunning zal verleenen voor den uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje. De regeeringspersdienst meldt: Kon op 12 dezer bereids worden gemeld, dat de Nederlandsche regeering naar aan leiding van de stappen der Fransche regee ring inzake non-interventie ten opzichte van Spanje den Franschen zaakgelastigde heeft medegedeeld, dat zy, in afwachting van een gemeenschappelijk accoord, binnen 't raam der Ned. wetgeving geen vergunning zal verleenen voor den uit- en doorvoer van wapenen en munitie naar Spanje thans kan in aansluiting hiermede worden meege deeld, dat onze regeering haar gedragslijn op een tot haar, evenals tot de andere be trokken regceringen door de Fransche re geering gericht verzoek, schriftelijk heeft bevestigd. In de desbetreffende nota wordt ver klaard, dat in Nederland de noodige maat regelen zyn getroffen opdat de vergunnin gen, welke by de wet van 7 Juni 1919 (ge wijzigd by de wetten van 29 Juni en 8 Juli 1932) vereischt worden voor den uit- en doorvoer van vuurwapens of de samenstel lende deelen van vuurwapens zoomede van munitie en haar samen stellende deelen, geweigerd zullen worden, indien deze goe deren voor Spanje zyn bestemd. Ook indien de aanvragen tot vergunning betrekking hebben op uit- en doorvoer van goederen krachtens reeds gejloten of in uitvoering zijnde overeenkomsten, zal deze weigering van toepassing zyn. Wat vliegtuigen betreft, zoo weet men, dat de Nederlandsche regeering den ver koop voor uitvoer naar Spanje van vlieg tuigen, welke deel uitmaken van de voor raden van den staat of van de Kon. Nederl. Luchtvaartmaatschappy voor Nederland en koloniën, niet toestaat, zy zal ook in den vervolge naar de nota verklaart, van de haar ten dienste staande middelen gebruik maken om overdracht van vliegtuigen met bestemming naar Spanje te verhinderen. Onze regeering heeft deze maatregelen ge nomen in de verwachting, dat de andere betrokken mogendheden waarvan eenige, gelijk bekend, haar medewerking afhanke lijk hebben gesteld van die van andere sta ten gelijksoortige maatregelen zullen toe passen. INBRAKEN TE MIDDELBURG OPGEHELDERD. Taxi-nummer bracht de politie op een spoor. Zooals we indertijd hebben gemeld, is in den nacht van 2 op 3 Augustus ingebroken in het kantoor van de arbeidsbeurs te Mid delburg, waarbij een poging om de brand kast te openen mislukte. Verder werd in den avond van 8 Augustus een bezoek gebracht aan de woning van M. J. P„ penningmeester van de afdeeling van den Ned. Transportar beidersbond, waar een bedrag van ongeveer 900 werd ontvreemd. Een uitgebreid onder zoek van de politie, dat zich uitstrekt tot Nijmegen, Arnhem en Amsterdam, heeft licht in deze zaak gebracht. Het ia, mede doordat een agent een paar weken voor de inbraken het nummer van een Amsterdam- sche taxi, die een verdacht nachtelijk bezoek aan Middelburg bracht, had genoteerd, ge lukt eerst P. in Amsterdam aan te houden en tot een bekentenis te brengen en later enkele personen uit de onderwereld, die by bezoeken aan Middelburg de beide inbraken zouden hebben gepleegd. De vrouw van P., die kort na haar man ook was aangehouden, is thans op vry« voe ten gesteld. P. was sinds eenigen tyd ook voorzitter van den Middelburgschen be stuurders bond. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ENSCHEDE. Enorme belangstelling. Het bezoek, dat H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana gisteren aan Enschedé hebben gebracht, is voor de Textielstad een bijzondere gebeurtenis ge worden. Het mooie weer werkte in hooge mate mede, en zoo stelden zich gisteren vele duizenden op langs de straten, welke de stoet zou passeeren. De drukte op de tentoonstelling ,,'t Volle Profijt" was enorm. Het aantal bezoekers bewoog zich om de dertigduizend. Na door het tentoonstellingsbestuur te zyn ontvangen, richtten de vorstelijke be zoeksters het eerst haar schreden naar de kunstzyde-afdeeling. Hier onderhield H. M. zich eenigen tyd met een paar oude Twent- sche boerenvrouwtjes, die het spinnen demonstreerden. Vervolgens ging men naar de tuinbouwafdeeling, waar een schat van bloemen was geëxposeerd, welke in het by zonder de aandacht van prinses Ju liana trok. Geruimen tyd bleef H. K. H. de prachtige collecties bewonderen. Achter eenvolgens bezocht men de zuivelafdee- ng, het eier-exportbedryf, de afdeeling jacht en visscherij en het door werkloozen ingerichte paviljoen. Zoo bereikte men de afdeeling vee en paarden. In de by deze belangryke groep behoorend show-ring was een baldakijn opgericht, waaronder de vorstinnen plaats namen, teneinde de be kroonde exemplaren van de veetentoon stelling in oogenschouw te nemen. Na met groote interesse van alles te hebben kennis genomen, verlieten de hooge bezoeksters tegen half vijf de tentoonstel ling. Langs de Lasondersingel en Olden- zaalschestraat reed men naar het stadhuis toegejuicht door de groote menigte, welke zich langs de straten in de binnenstad had geschaard. Ten stadhuize werden de ko ningin en de prinses door de groote hal en de raadzaal geleid naar de ontvangstzaal, waar het dagelijksch bestuur der gemeen te en de leden van alle fracties, behalve die der C. P. N. en R. S. A. P. aanwezig waren. In een korte toespraak dankte bur gemeester J. J. G. E. Rückert de vorstin nen voor haar bezoek, dat de geheele ge meente op zoo hoogen prijs stelt. In ant woord zeide H. M. dat het haar aangenaam was ,de verzekering te geven van de op rechte voldoening wederom in de gele genheid te zijn Enschedé te bezoeken en zijn nieuwe raadhuis, tot welks bouw on danks de ongunst der tijden werd besloten, in oogenschouw te nemen. Met veel be langstelling en waardeering bezichtigden myn dochter en ik aldus H. M. de tentoonstelling ,,'t Volle Profijt" welke den bezoeker een sprekend bewijs geeft van Twentsche durf en doelbewuste volharding in den moeilijken strijd, die het gevolg was en gedeeltelijk nog is van de alge- meene economische inzinking, daarmede biyk gevend de voetstappen te drukken van een bekwaam, nijver en voortvarend voorgeslacht. H. M. dankte voor de geest driftige en hartelijke ontvangst en zeide, dat in een tijd, zooals wy thans beleven elkeen meer dan ooit beseft voor alles Ne derlander te zyn. Daarvan legt de uiting van geestdrift van heden mede getuigenis af. Moge de taaie volharding van Enschede en van geheel Twente als eenmaal beter, tijden aanbreken, beloond worden door een alleszins voorspoedige toekomst. Na deze woorden hebben de koningin en de prinses zich geruimen tyd op zeer har telijke wyze onderhouden met burgemees ter, wethouders en raadsleden. Tijdens het verblijf van de vorstelijke bezoekers ten stadhuize hadden zich buiten vele duizen den belangstellenden opgesteld. Een luid gejuich steeg uit deze menigte op, toen H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana op het balcon van het stadhuis verschenen. Tenslotte hief de menschen- massa het Wilhelmus aan. Met hartelijk handgewuif dankten de vorstelijke bezoek sters voor deze spontane hulde. Van het stadhuis reden de vorstinnen daarop naar het station, waar zij met den D-trein uit Munster, waarin de koninklijke rijtuigen werden gekoppeld, om half zes naar Apel doorn vertrokken. NIEUWE GEZANT TE BRUSSEL. Mr. Patijn thans officieel benoemd. Reeds eenigen tyd geleden deelden wy mede, dat mr. J. A. N. Patyn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome in dezelfde hoedanigheid te Brussel benoemd zou worden. De „Staatscourant" van gisteravond bevat thans de officieele benoeming. NEDERLANDSCH SCHIP OP DEN RIJN IN DUITSCHLAND VERBRAND. Het A.N.P. meldt uit Duisburg: Volgens berichten in de bladen is Woens dagmorgen aan den Homburger-oever in het Nederlandsche schip Standard 61 van de Duitsch-Amerikaansche petrileummaat- schappy brand ontstaan. Zware rookwolken stegen op, die de bemanning noodzaakten van boord te gaan, hetgeen zy in allerijl deed. Ondanks de snelle vlucht echter zouden de kapitein, een matroos en een aan boord vertoevend douane-ambtenaar nog zware brandwonden hebben gekregen, die hun op neming in een ziekenhuis noodzakelijk maakte. Door laveerend wegsleepen van het schip trachtte men het uit de vaargeul te halen, om gevaar voor andere schepen te voorkomen. Als een geweldige fakkel dreef de bran dende boot over het water, tot het eindelijk aan den Duisburgschen oever, naby de mon ding van de Roer aan land gezet werd. Eerst toen kon de brandweer met krachtige middelen ingrijpen. De oorzaak van den brand i> onbekend. Paarden. HET INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE AKEN. Duitschland wint de Prix des Nations. Nederland vierde. Hat hoogtepunt van het internationaal con cours hippique te Aken bestond uit den lan- denwedstrijd welke heden verreden werd en waarvoor de publieke belangstelling buitenge woon groot was. Zeker 30.000 toeschouwers woonden de interessante wedstrijden bij. Voor den aanvang werden de equipes voorgesteld. Op het parcours waren 12 hindernissen uit gezet, sommigen ter hoogte van 1.60 meter, terwijl in totaal 19 sprongen moesten worden gemaakt. Elke ruiter moest tweemaal het par cours afleggen, natuurlijk niet direct achter elkaar. Na de eerste ronde leidde Duitschland met slechts 4 fouten voor de Vereenigde Sta ten met 12 fouten, Hongarije met 19 fouten en Nederland en Turkije, welke beide laatste landen 20 fouten hadden. Ritmeester Kurt Hasse ging met den Olympischen winnaar Thora foutloos over het parcours, hetzelfde was het geval met ritmeester Momm met Bac carat. Kapitein von Barnekow zag zich met Olaf 4 fouten toegewezen, ritmeester Brandt met Alchimist 8 fouten. Luitenant Greter maakte met Ernica 4 fouten, luitenant de Bruine met Trixie 4 fouten, de heer Pasman met Prins Igor 12 fouten en ritmeester Heuff met Godard 12 fouten. In de tweede ronde bleef ritmeester Momm met Baccarat wederom zonder fouten, waar door deze Duitsche officier de eerste plaats bezette in het persoonlijk klassement. De Amerikaansche officieren kapitein Raguse met Dakota en kapitein Jadwin met Ugly verricht ten een fraaie prestatie door eveneens fout loos het parcours af te leggen. Luitenant Greter maakte thans wederom 4 fouten, luitenant de Bruine ook, terwijl de heer Pasman zijn prestatie verbeterde en dit maal twee hindernissen miste, zoodat het to taal aantal fouten van Nederland op 36 kwam, achter Duitschland 12 fouten, Amerika met 26, Hongarije met 27 fouten. Na Nederland werden nog gepasseerd Roemenië 38 1/2 fout, Turkije 40 fouten, Italië 51 3/4 fout, Tsjecho-Slowakije 60 fouten, Oostenrijk 79 1/2 fout, terwijl Zwe den den strijd staakte. In de zware dressuur- proef herhaalde Kronos zijn Olympische zege te Berlijn, thans onder zijn eigenaar Loerke. Wielrennen. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE ZURICH. De training. Nog enkele dagen en de wereldkampioen schappen op de Berlikon-baan by Zürich nemen een aanvang. Op de oude cementen baan, die nog altijd snel is, haar verrassingen in zich sluit, wordt al een paar dagen druk getraind en de eer sten, die naar Zürich zyn gekomen, waren de Nederlanders. Onder leiding van de hee- ren Swaab de Beer en Guus Schilling gaat alles zooals men het zich wenscht en be driegen de voorteekenen niet, dan zal van Vliet den titel niet ontgaan. Maar deze baan moet tactisch gereden worden. En een kleine omissie, een denkfout van den renner kan noodlottig worden. We hebben nu al een paar dagen de sprin tjes van den Woerdenaar gevolgd, wetend, dat hy zich in prima vorm bevindt. Maar wie zal hem tenslotte bedreigen? Weten we niet van de O. S. te Berlyn, dat hy alle an deren hebben kan? Natuurlyk zal van Vliet rekening te houden hebben met een Chail- lot, een Collard, Pola of Lorenz, doch het zou zeer verrassen, indien van Vliet den titel zou ontgaan. Vanmiddag heeft de Woerdenaar weer een prima sprintje ge maakt, samen met van Egmond, de „lange" zooals hij in den wandel genoemd wordt, en van der Voort. De anderen kwamen er niet aan te pas. En als men nu berekent, dat Scherens het wel weer by de professionals zal klaarspe len om wereldkampioen te worden, dan mag men eigenlijk niet verwachten, dat deze wereldkampioenschappen wat de sprint be treft groote verrassingen zal opleveren. We zagen vanmiddag het „poeske" een sprong nemen op de laatste 200 M., zoo verrassend snel en zoo soepel, dat de anderen schenen stil te staan. Indien het waar wordt, wat we veronderstellen, dan zal de Belg Jef Sche rens de eerste zyn in de geschiedenis der wereldkampioenschappen, die hét bestaat vyf malen in achtereenvolging wereldkam pioen te worden, iets wat Ellegaard, Moes kops en Michard niet konden verwezen lijken. Menschelykerwys gesproken kan Scherens den titel niet ontgaan. Zei Falck Hansen vanmiddag niet, dat Gerardin in de Grand Prix te Parijs niets tegen Scherens had in te brengen. De eenige gevaarlijk knaap voor scherens is de Duitscher richter. Maar dien hebben we hier nog niet gezien. Scherens is ontzettend serieus aan het werk gegaan. Hy zit nu al de geheele week in hetzelfde hotel als de Nederlanders (op een paar hon derd meter afstand van de baan) en traint iederen dag. Swaab de Beer is vol bewon dering voor dezen Belgischen knaap, die z'n zaakjes zoo goed voorbereidt en niets aan het toeval wenscht over te laten. Van het wielrenfront te Zürich valt voor de rest op het oogenblik weinig te vertellen. Alle renners trainen en onder deze zagen we voor het eerst in de geschiedenis der U. C. 1. de Japansche sprinters, die hier naar toe zyn gekomen om eenige sprintjes te leveren tegen de wereldconcurrentie. Een Japansche „geste" dus om aanwezig te zijn. Een kostbare geste, die ongetwijfeld ge maakt wordt met het oog op de O. S. in 1940. Maar van Vliet vertelde ons vanmid dag, dat een paar van de Japanners „heele- maal nog zoo gek niet" reden. Geen eerste klasse sprinters, maar toch zeker tweede klasse. Wachten we af wat ze zullen prestee- ren, zooals alles hier thans afgewacht moet worden. Misschien komen er tenslotte toch verrassingen. Het weer is hier zeer gun stig. Zonneweelde misschien iets te warm voor de renners. De Nederlandsche wegrenners Gommans en Schulte trainen ook regelmatig. De concurrentie is zwaar, maar de beide amateurs zyn optimistisch. En de mentale opvatting der dingen heeft altyd veel invloed. Van de prof.-wegrenners is op het oogenblik alleen nog maar Pelle- naers hier, een vlotte knaap, die best met allen kan opschieten. Vanavond of morgen worden Middelkamp, A. van Schendel en G. v. d. Ruit verwacht. Wat zullen de Nederlandsche Tour de Fance-mannetjes uitrichten in den stryd om den wereldtitel over 220 K.M., die by Bem plaats vindt? Vraagteekens moeten ge plaatst worden by een voorbeschouwing over den amateur- en prof-wegwedstrijd in tegenstelling met die voor de sprinters. En tenslotte komen ook de stayers aan de beurt Dinsdag. Er is er nog geen enkele te Zürich. Motoren daverden nog niet over de baan. Deze is moeilyk en Alkema en Snoek Jr. zullen het tegen de grooten zeker niet gemakkelijk krijgen. Zwemmen. TWEEKAMP NEREUS—D. A. W. Ontmoeting te Zaandijk. Zondag a.s. zal de tweede ontmoeting van de dual-meet NereusD. A. W. te Zaandijk plaats vinden waarvan de inzet een fraaie wisselbeker is. Het eerste treffen, op 23 April in de Alkmaarsche Overdekte, leverde een klei nen puntenvoorsprong voor Nereus op; Zaandijkers behaalden namelijk 71 punten, terwijl D. A. W. het tot 63 punten bracht, mede doordat eenige goede krachten, als de dames Boulonois, de Carpentier en Pesie destijds ontbraken. Ook ditmaal zal de D. A. W. ploeg door vacanties, helaas niet volledig kunnen starten. Kostelijk, de Haan, Eli van den Berg en Bep Smit ontbreken thans, waar door het welhaast onmogelyk wordt om den puntenachterstand in te loopen, zoodat Nereus naar alle waarschijnlijkheid voor dit jaar beslag op den wisselbeker zal leg gen. Niettemin verwachten wy, dat D. A. W. er alles op zal zetten om een eervol resul taat te bereiken, hetgeen zeer zeker moge lijk is. Mond houwe, hoor! maar een weddenschap! 't is

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7