DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De strijd om Irun duurt voort. No. 204 De Spaansche revolutie Na drie dagen strijd nog weinig vorderingen der aanvallers. Veel deserteurs aan de zijde der opstandelingen. De niet-inmenging. Bezoek van Mussolini Hitier? aan Fraude bij de Spoorwegen te Vlissingen. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 29 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 138e Jaargang De strijd in het noorden. De strijd aan het Irun-front gaat voort. De artillerie van beide partijen neemt actief deel en het bombardement van weerszijden is ononderbroken. De kanonnen der regeeringstroepen hou den de opstandelingenlinies constant onder vuur, terwijl de opstandelingen voortdurend Irun en de regeeringtroe- pen bestoken. De opstandelingen rukken niet meer op. Het schynt, meer en meer, dat de opstandelingen een tactiek voeren, be staande in het bombardeeren der regee- ringsstellingen op de toppen. Nog laat in den avona weerklonk levendig ge weervuur achter fort Martial, dat echter slechts k.rt duurde. Gisteravond om tien minuten voor half acht kwam een door de opstandelingen af gevuurde granaat in Hendaye Fransche stad in den tuin van een villa, waar hij gelukkig niet ontplofte. Desondanks heeft dit incident een levendige opwinding onder de bevolking veroorzaakt. Een kapitein der gendarmes heeft zorg gedragen voor de verwijdering van de helsche machine. Om half negen werd Irun nog steeds on der hevig granaatvuur gehouden. Drie tot vier granaten kwamen tegelijkertijd neer. De slag bij Iran blijft in zijn verloop on verklaarbaar. De opstandelingen trachten niet op te rakken en de regeeringstroepen stellen geen pogingen in het werk, hen terug te dringen. Het geweer- en mitrail- leurvuur is gister slechts even gestaakt voor den middagmaaltijd, maar men zoekt tever geefs het doel van dit schieten. Het lijkt er werkelijk op, dat van weerszijden gescho ten wordt om stemming te maken. Geen van beide partijen toonen initiatief. Zeer strenge orders zijn gegeven dat nie mand de Spaansche grens mag overschrij den, desondanks is een der speciale corres pondenten van Havas er in geslaagd, het raadhuis van Irun te bereiken en vandaar naar het* commissariaat van oorlog te trek ken. Vliegtuigen der opstandelingen vliegen voortdurend boven de stad. Sirenes en kerk klokken alarmeeren de bevolking. Verno men wordt, dat de regeeringstroepen Oyar- zun hevig hebben gebombardeerd. De ïn- surgenten zouder de stad voor een deel verlaten hebben en zich thans in de omge ving samentrekken. Andoain zou bezet zijn door de volks frontmilitie. Dat alles echter is nog niet be- bestigd. De correspondent merkte in een zaal van het raadhuis een militiesoldaat op, niet jong meer met zeer langen baard en vermoeid uiterlijk, wiens oogen koortsachtig schitter den. Donderdag nog streed de man m de rijen der Tercio. Na acht jaar in de woestijn te hebben geleefd in de Spaansche zone van Marokko, was hij opgeklommen tot ser geant mitrail'ist. Hij diende onder de beve len van commandant Luis Carbonell. Hij verklaarde: „Gedwongen door de officieren heb ik de republiek bestreden, maar Don derdag kreeg ik de kans en ben naar den anderen kant overgeloopen. Veel van mijn kameraden zijn net als ik en deelen niet het ideaal van de carlisten en fascisten. Zij hebben veel sympathie voor het volksfront. Nu ben Ik veran derd in een militiesoldaat. Laat men mij een geweer geven, dat ik tegen de rebellen kan gaan vechten Op het oogenblik waarop de speciaie cor respondent zich weer naar Fransch geb begaf ontplofte op 15 meter afstand een bom op een huis, dat op het oogen hospitaal is ingericht. Er vielen geen slacht offers. Het opstandelingenvliegtuig, dat de bom uitgeworpen had, verdween oogen j helijk weer. De verdedigingsstelling van de r g Angstroepen rond Iran zijn uitmuntend in gericht. Het voorterrein is voorzien van nen met electrische ontsteking en in 8een verrassingen geschieden, zullen heden de nationalisten slechts enkele derden meters oprukken. De waterleiding van Irun is ongeveer K-M. voor de stad door een granaat gei fen. Vanuit Hendaye kan men duidelijk het Water zien, dat hoog de lucht inspuit. Ontevredenheid onder volksfront militie. Naar te La Corana medegedeeld wordt, heb ben zich ongeregeldh. voorgedaan te Ma drid waar leden van de volksfrontmilitie geweigerd hebben, naar het front te ver trekken. In den loop van den nacht zijn de militaire bases rond de hoofdstad gebom bardeerd. Majoor Bayo heeft aan Companys medegedeeld, dat hij een groot aantal mili ciens had moeten laten fusilleeren, aange zien zij hardnekkig hadden geweigerd den stryd voort te zetten. Oropesa door opstandelingen bezet Het hoofdkwartier der nationalisten te Valladolid deelt mede, dat troepen van het vreemdelingenlegioen Oropesa een belang rijk strategisch punt in de provincie Toledo, hebben ingenomen. Daarbij namen zij een geheel regiment van het volksfront met al le officieren gevangen, en maakten voorts kanonnen, munitie en transportmateriaal buit. Regeeringsvliegtuig boven San Sebastian. Gistermiddag wekte een gevechtsvlieg tuig van de Spaansche regeeringstroepen, dat boven Hendaye verscheen, veel opzien. Het toestel kwam uit de richting van San Sebastian en vloog langs de Fransche kust tot Saint Gean de Luz. Hier keerde het vliegtuig en daalde boven Hendaye tot op 100 meter, waarna het weer in de richting van San Sebastian verdween. De bevolking vraagt zich af, waarom de Fransche lucht politie niet optreedt tegen de herhaalde overschrijdingen van de grens door Spaan sche regeeringsvliegtuigen. Nachtelijke strijd nabij de Bidassoa. Een correspondent schrijft: Gisteravond elf uur weerklonk ge weervuur in de duisternis. Langs de Bi dassoa hebben, voor de eerste maal in dat deel van het front, de opstandelin gen, een nachtelijken aanval gedaan. De regeeringstroepen zijn waakzaam en het geknetter der mitrailleurs weer klinkt enkele oogenblikken nadat de artillerie in actie is gekomen. Men kan niets zien en weet niet of de opstande lingen oprukken. De weg naar Biriatou is onhoudbaar. De kogels fluiten aan alle kanten. Als wij te Behobie aankomen ketsen de kogels tegen de muren der huizen. Wy treffen hier enkele legionnairs aan die er in geslaagd zijn te deserteeren alvorens de aanval be gon. Zij verklaren, dat hun kameraden er genoeg van hebben en dat zij door hun lei ders bedrogen zijn er dat zij niet tegen het volksfront wenschen te tsrijden. Zij vertel len verder, dat van ie 135 soldaten hunner compagnie, die gisteren naar de voorste linie oprukten er slechts 28 zijn teruggeko men. De anderen werden gedood of ge wond. Sedert twee dagen, zoo verklaren zij verder, zijn de verliezen der opstandelingen in dezen sector zeer aanzienlijk. Zoo juist is het geweervuur wat minder geworden, doch het kanon dondert nog steeds. Misschien zijn de regeeringstroepen er nog eens in ge slaagd de opstandelingen in bedwang te houden. Mededeelingen van Radio-Sevilla. In de uitzending van 8.30 uur van gisteren deelde Radio-Sevilla mede, dat de toestand te Madrid werkelijk hopeloos wordt. De „marxistische" arbeiders werken alleen wan neer zij hier lust in hebben niettegenstaande de bevelen. De Katalaansche „marxistische" kolonnes worden slecht geravitailleerd. Toen zij in de vuurlinie vleesch konden bemachtigen, werd dit met vreugde begroet. Na de bezetting van Badajoz zijn in dit gebied 100.000 geweren, welke de marxisten onder de bevolking hadden verdeeld, in be slag genomen. Een kleine afdeeling nationalisten heeft een aanval op Cuen Caminera afgeslagen. Ook de aanvallen op Oviedo worden nog steeds afgeslagen. Nabij Saragossa heeft de luchtmacht van de nationalisten benden volksfronters uiteengejaagd. Te Huelva is de bevolking verheugd over het innemen van Rio Tinto. Te Salamanca en Valladolid is een groote revue van de nationale luchtmacht ge houden. De toestand in San Sebastian De radiozender van San Sebastian maakt in een oproep aan de bevolking bekend, dat het electriciteitsverbraik beperkt moet worden, aangezien de centrale niet voldoen de stroom kan verwekken. Er zal zeer spaarzaam met den stroom moeten worden omgegaan. Hieruit zou kun nen worden geconcludeerd, dat tengevolge van den strijd de centrale niet meer de vol ledige beschikking heeft over de wateren, die den stroom moeten opwekken. Terechtstellingen in Madrid. I Volgens reizigers uit Madrid zijn de vol gende personen te Madrid gefusilleerd in verband met het begin van brand, dat ont dekt werd in de in de modelgevangenis op 24 Augustus j.L generaal Capaz, die onder de regeering Lerroux Ifni bedwong, oud minister Melquia de Salvares, Martinez Velazco, die het Fransch-Spaansche handels verdrag onderteekende, admiraal Salas, oud minister van marine, Rico Avello, voormalig hooge commissaris van Marokko, dr. Albi- nana, leider van de nationaal traditionalis ten, markies de Urquyo, Fernando Primo de Rivera, een neef van den fascistenleider en nog een honderdtal anderen. Opstand der Tercio's tegen de opstandelingen. Een bewering van Madrid. De regeering heeft per radio het volgen de communiqué verspreid: „Volgens inlichtingen uit absoluut be trouwbare bron heeft het hoofdkwartier vernomen, dat het legioen Tercio in op stand is gekomen en dat de legionnarissen na eenige officieren te hebben gefussilleerd de ontbinding van dit legioen hebben gede creteerd". In zijn commentaar op dit bericht ver klaart het dagblad Politica dat hier waar schijnlijk sprake is van de Tercios die in Marokko in garnizoen zijn, van welke troepen het hoofdkwartier te Ceuta geves tigd is. Bisschop van Barbastro vermoord? De „Osservatore Romano" publiceert op de voorpagina het yerhaal van een Argen- tijnsch geestelijk* bver den moord op den bisschop van Barbastro in Spanje door de communisten, tezamen met 40 religieuzen van de congregatie „zonen van het onbe vlekt hart van Maria". Waarvan het moederhuis zich te Rome bevindt De Argentijn kon ontsnappen, dank zij zijn nationaliteit Hij voegde hieraan toe, dat deze congre gatie in geheel Spanje 70 dooden telt Bekend Zwitsersch schilder aan opstandelingenzijde gevallen. De uit Bazel afkomstige schilder Fischer, die in artistieke kringen bekend is en lan gen tijd in Andaluzië was gevestigd, is ge vallen tijdens een gevecht tusschen opstan delingen en een afdeeling van de volks front-militie. Fischer streed aan de zijde der opstande lingen. De verbinding met Oviedo ver broken. Ook het radiostation vernield. Het dagblad ABC verzekert, dat ten gevolge van het bombardement van Oviedo door de artillerie der mijnwer kers de verbinding met de stad is ver broken en dat het radiostation geheel vernield is. De strijd bij Huesca. Een der speciale correspondenten van Havas meldt: In den sector Huesca gaan de regeeringstroepen voort met het versterken van de door hen nieuw bezette stellingen. Ofschoon de beide fronten zeer dicht bij een liggen, blijft het kalm. Wel hebben enkele kleine schermutselingen plaats, onder andere nabij de dorpen Tardienta en Almudevar. Speciale kustbewaking bij San tander ingesteld. Uit Santander wordt vernomen, dat de regeeringstroepen een speciale kustbewaking hebben ingesteld, daar zij vreezen dat de opstandelingen strijdkrachten zullen debar- keeren. Verscheiden fabrieken te Santander zouden hebben moeten sluiten bij gebrek aan grondstoffen. De gevangenissen in de stad zijn zoo vol dat 250 gevangenen zijn overgebracht naar het stoomschip Perez, dat ter reede van Santander voor anker ligt. Labour en trade Unions en de niet-inmenging. Na de zitting van een conferentie der Parlementaire Labourpartij en het bestuur der Trade Unions tezamen met het bestuur van de Nationale Arbeiderspartij is de pers een communiqué verstrekt, waarin de na druk wordt gelegd op de ernstige gevaren, die voortspruiten uit het toenemende fas cisme, welke een voorbeeld vinden in den militairen opstand in Spanje. Voorts wordt gewezen op den steun, die Italië, Duitschland en Portugal aan de op standelingen hebben bewezen en wordt be treurd, dat men het noodig heeft gevonden de wettige regeering van Spanje voor een embargo op wapenen en munitie- te plaat sen. Wanneer het niet-inmengingsaccoord on middellijk en loyaal wordt toegepast door alle partijen en de uitvoering doelmatig ge coördineerd wordt en onder contröle ge steld, zal toch nog de grootste waakzaam heid geboden zijn om te beletten, dat de overeenstemming benut wordt ten nadeele van de Spaansche regeering. De Nationale Arbeidsraad heeft de aan beveling gekregen, van nabij de gebeurte nissen te volgen in overleg met de inter nationale vakvereenigingsbond en vertegen woordigers der Spaansche arbeiders. Een tegenbezoek. In zekere politieke Duitsche en buitenlandsche kringen doet het ge rucht de ronde, dat wij onder voorbe houd vermelden, dat Mussolini in de tweede helft van September een be zoek zou kunnen brengen aan Hitier. Men verzekert, dat dit bezoek onder werp van de besprekingen tusschen Horthy en Hitier zou hebben uitge maakt. Mussolini zou per vliegtuig komen en landen op het vliegveld, dat men te Berchtesgaden bezig is aan te leggen voor Hitier. In dezelfde kringen hecht men aan dit eventueele bezoek van Mussolini groot politiek belang. Mussolini zou dit bezoek als tegenbezoek brengen voor dat wat Hitier in Venetië hem gebracht heeft, in den zomer van 1935. De duce zou van de gelegenheid gebruik maken persoonlijk zjjn dankbaarheid te uiten voor de hou ding, die Duitschland tijdens de sancties heeft aangenomen. De Duitsch-Oostenryksche verzoening van 11 Juli heeft het bewijs geleverd, dat de Duitsche en Italiaansche politiek op het oogenblik niet meer met elkaar in botsing komen ten aanzien van de Oostenrijksche- en midden-Europeesche kwestie. Bovendien gelooven sommige waarnemers dat Duitschland en Italië in het centrum van Europa een anti-bolsje wistische statengroep pogen te vormen. De gebeurtenissen in Spanje, zoo zeggen zij, zouden deze evolutie hebben versneld. Een accoord zou onder oogen worden ge zien, dat behalve Italië en Duitschland de volgende landen zou omvatten: Polen, Oostenrijk, Hongarije en misschien Bul garije. DE RUSSISCHE PERS OVER DE DUITSCHE „LEUGENCAMPAGNE". De „Prawda" en de „Iswestia" wijden hoofdartikelen aan de anti-Sovjet leugen campagne van de Duitsche fascistische pers. „Prawda" is van oordeel, dat deze campagne een internationale beteekenis heeft en is verbaasd over de taaiheid hier van. Sprekend over de oorzaken van deze campagne wijst het blad op de steun van de Duitsche regeering aan de Spaansche opstandelingen tot versterking van de strategische posities in de Middellandsche zee. De koortsachtige oorlogsvoorbereiding van Duitschland eischt veel van de arme bevolking, welke bijna geen vleesch, vet en brood meer heeft. Te Barcelona bleek duidelijk de misdadige terroristische spi onnagearbeid van de Gestapo. Ook in het proces te Msokou tegen de Trotzki-Zinof- jef-bende is deze duidelijk naar voren ge komen. Ook in andere landen is deze po litie opgetreden en de Duitsche pers heeft dus voldoende reden door veel lawaai de opmerkzaamheid af te leiden van deze misdadigheid en de inwendige moeilijk heden. Het Duitsche fascisme is tot de tanden gewapend en bereidt een nieuwen strijd in Europa voor. De provocatie-cam pagne, welke de fascistische pers op bevel van hoogerhand voert, is de „ideologi sche" voorbereiding tot een nieuw bui tenlandsch avontuur. Het blad besluit met de woorden: „de oorlogs-provocateurs moeten weten, dat zij zich den nek zullen breken". NIEUWE ARRESTATIES IN RUSLAND. Naar aanleiding van onthullingen tij dens het proces ZinogjefKamenef gaat men nog steeds voort met het verrichten van arrestaties in alle kringen, onder an dere ook in het leger en in kringen der partij. Volgens oncontroleerbare berich ten uit goede bron zouden de commissaris voor posterijen Rijkof, de hoofdredacteur van de „Izvestia" Bouharine en Radek het huis niet mogen verlaten en onder bewa king staan. Verder zou naar men zegt ge neraal Chapolnikof, de vroegere directeur van de hoogere krijgsschool eveneens zijn gearresteerd. De eerste en tweede vrouw van Sokolnikof en de echtgenoote van Se rebriakof zouden zich eveneens in de ge vangenis bevinden. Naar het schijnt heerscht naar aanleiding van deze ar restaties een zekere verwarring in de ge lederen der partij. Bureau-ambtenaar uit zijn func tie geschorst; de justitie vervolgt den verdachte ambtshalve. Op het bureau van het station Vlis singen der Nederlandsche Spoorwe gen is een kastekort ontdekt, in ver band waarmede de heer van H., werkzaam op dit bureau, sedert eeni ge dagen in zijn functie is geschorst. Het zou gaan om een bedrag van circa drie duizend gulden. De afdeeling „comptabiliteit" van de Nederlandsche Spoorwegen te Breda stelt naar de zaak een onder zoek in. Daar door relaties van den be trokkene pogingen in het werk wer den gesteld om het tekort aan te zui veren, is door de Nederlandsche Spoorwegen geen aanklacht inge diend. De officier van Justitie te Middel burg, heeft mede in verband met het feit, dat den laatsten tijd verscheide ne gevallen van fraude door ambte naren zijn geconstateerd, echter op dracht gegeven, den heer van H. ambtshalve te vervolgen. De verdachte is daarop, na verhoor door den commissaris van politie, heden gearresteerd en ingesloten en zal heden voor den officier van Justitie te Middelburg worden ge leid. De heer van H. Is lid van den ge meenteraad en voorzitter van een der grootste raadsfracties, zoodat het geval te Vlissingen sterk de aajidacht heeft getrokken. De heer van H. zou zich de gelden hebben toegeëigend om een familie lid, dat in financiëelen nood ver keerde, te helpen. DE SNELLE QUEEN MARY. De Cunard White Star Line deelt offi cieel mede, dat de Queen Mary van Don derdagmiddag 12 uur tot Vrijdagmiddag 12 uur 703 mijlen heeft afgelegd, d. i. een gemiddelde uursnelheid van 30,57 knoo- pen. In totaal waren toen afgelegd 1283 mijl, d. w. z. dat de Queen Mary tot dan toe gemiddeld 30,37 mijl per uur heeft ge- loopen. KATHOLIEKE BISSCHOPPEN VRAGEN VREDE AAN HITLER. Zondag a.s. zal in alle katholieke ker ken van Duitschland een herderlijk schrijven van de Duitsche bisschoppen worden voorgelezen, welke is opgesteld in de onlangs gehouden conferentie te Fulda. Hierin wordt aan den fuehrer gevraagd vrede te sluiten met de katholieke kerk, geschillen van het verleden te vergeten en de kerk toe te staan met de regeer in g samen te werken in den strijd tegen het steeds toenemend gevaar, dat de wereld bedreigt, het bolsjewisme, dat zijn sinis ter optreden toont in Spanje, Rusland en Mexico. De bisschoppen hebben een copy van nen alleen niet voldoende zijn om het bolsjewistisch gevaar te keeren, een ge zonde leiding is noodig om de overwin ning te verzekeren. De bisschoppen hebbe neen copy van dit herderlijk schrijven aan Hitier ge zonden. JAPANSCHE VISSCHERSSCHEPEN AANGEHOUDEN. Uit Wladiwostock wordt gemeld, dat op 25 en 26 Augustus in de Russische wate ren een Japansche en een Koreaansche visschersboot zijn aangehouden. Op een dezer schepen werd een versch gevangen lading visch gevonden. De grensautoriteiten gaan over tot een on derzoek naar illegaal doordringen door Japansche schepen in Russische wateren. CONFLICT TUSSCHEN STALIN EN DE WEDUWE VAN LEN1N? Te Moskou doen geruchten de ronde, volgens welke tusschen Stalin en de we duwe van Lenin, Kroepskaja, een ernstig conflict is uitgebroken. Kroepskaja zou ernstige kritiek geleverd hebben op de terechtstelling van Zinovjef en Kamenef. Haar zou thans arrestatie en verbanning I uit Moskou dreigen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1