DRAVERIJEN TE ALKMAAR. Alkmaarsche Boys I H.R.C. I. Esperanto. ST. PANCRAS ZIJDEWIND BERGEN De Alpen-rit. Zondag a.s. 4 uur: I I BSBPf/--. 4? - v v:" De laatste woorden van mijn vorig arti- e je waren een opwekking om eens een proef te nemen met het leeren van Esperan to en ik beloofde voor u een gids te zijn bij u keuze. Eigenlijk zijn er maar twee methoden om een taal te leeren. De eene is door middel van een leerboek op een cursus en daarna thuis, de regels van de spraakkunst bestudeerend en zoo veel mogelijk woorden leerend. Allen die een vreemde taal bestudeerd hebben, kennen dit recept. Bij het vele goede heeft deze methode een groote be zwaar, namelijk, dat bij dikwijls perfecte kennis het spreken van de taal nogal iets te wenschen overlaat. De andere methode is de zoogenaamde rechtstreeksche, die eigenlijk gelijk staat met naar het vreemde land zelf gaan met dit verschil, dat het vreemde land bij u komt. Dit kan alleen met Esperanto. Esperanto-land, Esperantujo zooals wij zeggen, heeft geen grenzen, is overal, ook in uw onmiddellijke nabijheid en het is be reid nog dichterbij u te komen, in uw hoofd, in uw hart. Deze rechtstreeksche vorm van onderwijs heeft de meest bekende toepas sing gevonden in de inmiddels wereldver maarde methode volgens Andreo Cseh. Hieronder nu zal ik u iets vertellen. Andreo Cseh is Hongaar van geboorte, maar Roemeen van nationaliteit. Toen hij op 24-jarigen leeftijd tot roomsch-katholiek priester gewijd werd, was hij reeds 9 jaar Esperantist. Dat was in 1919. In Roemenië heeft hij zeer veel voor Es peranto gedaan, vooral in Transsylvanië was hij een ijverig propagandist. Hier ook heeft hij zijn onderwijsmethode uitgewerkt en voor het eerst toegepast. Zooals de meeste dingen eerst ontstaan wanneer er dringend behoefte aan is, geschiedde het ook met deze methode. Andreo Cseh gaf on derricht in Esperanto aan een publiek van diverse nationaliteit, zooals dat in Trans sylvanië is, en daar het veelal de weinig ge studeerde menschen waren die hij op zijn cursus kreeg, diende hij zoo eenvoudig mo gelijk te werk te gaan. Leerboeken waren niet te krijgen, dus den leeraar stond alleen schoolbord en krijt, den leerlingen alleen cahier en potlood ter beschikking. Een cur sus in den eigenlijken zin des woords was het niet, alleen maar conversatie. Aanvankelijk sprak hij over voorwerpen uit onze onmiddellijke omgeving, slechts de meest eenvoudige gramaticale elementen gebruikend, doch alleen Esperanto spre kend. En juist dit veroorzaakte het succes, want na 20 lessen van 2 uur kon men in het Esperanto al een eenvoudig gesprek voeren. In 1924 werd aan Andreo Cseh onbepaald verlof van zijn priesterlijk ambt verleend, teneinde zich geheel aan Esperanto te kun nen wijden, wat hij daarna ook deed. In den herfst van 1927 noodigde de Zweed- sche Esperanto-federatie hem uit naar Zwe den te komen en hier begon voor hem en zijn methode een ware triomptocht, die zich niet tot Zweden alleen bepaalde, maar zich langzamerhand uitbreidde over bijna geheel Europa. Hij was b.v. in 1928 in Estland, in 1929 in Boedapest en weer in Estland, daar na in Letland en tegen het einde van dat jaar riep men hem naar Nederland. In Mei 1930 werd hij door hem, tezamen met den heer en mevrouw Isbrücke het Internati onaal Cseh-instituut opgericht, dat zijn ze tel heeft in Den Haag en in het Esperanto- Domo te Arnhem. Het geeft het maandblad „La Praktiko" uit, organiseert cursussen, maakt propaganda (b.v. verzorgt Andreo Cseh wekelijk een Esperanto-rubriek in de Haagsche Post) enz. enz. Cseh heeft vele discipelen gekregen, die nu als even zooveel apostelen onderricht ge ven in Esperanto in alle hoeken van de we reld, want velen hebben zich, en met suc ces, de methode eigen gemaakt. Aanvanke lijk geloofde men, dat de persoon van An dreo Cseh de voornaamste factor was voor het welslagen der curssusen, maar men heeft ingezien, dat de methode zoo buiten gewoon doeltreffend is, dat zelfs een cur sus-leider met middelmatige capaciteiten in staat is een volledig succes te boeken. Wat dus al niet wanneer men beslag weet te leggen op een onderwijzer, die een mees ter in zy'n vak is. Geachte lezer, volgende week hoop ik u kennis te doen maken met zoo'n onderwij zer, Franschman van geboorte, en nog en kele dagen later hoop ik hem persoonlijk aan u voor te stellen! J. M. Jkooüidaal TlUtms „De Tuinbouw". Donderdagavond vergaderden de andijvie- kweekers in het café van den heer Bouwstra, onder leiding van den heer J. de Vries. In de jaarvergadering der L. G. C. is beslo ten om een regeling te treffen omtrent het verplicht veilen van andijvie; door de Groente- en Fruitcentrale is dit opgedragen, het admi nistratief veilen is nu onmogelijk. Door den voorzitter werd naar voren ge bracht het op monsterveilen. Dit zal worden toegepast in die mate, dat los zal worden aan gevoerd en ongewasschen. Indien de koopman (wat voor de fabrieken veelal het geval is) gebonden andijvie wil hebben, zal de 20 cent per 100 stuks méér moeten betalen. De heer C. de Wit vond groote gevaren aan het op monster veilen verbonden. Voor het verplichte veilen wordt over het algemeen weinig gevoeld. De heer K. Groen deed de vraag, of, als voor de fabriek wordt gekocht, vrij zich wordt toegestaan. De keurmeester is dan niet r|)odig. De heer J. Duif achtte dit absoluut uit den booze; dan zou men geheel aan de willekeur van den koopman overgeleverd zijn. Ook het kistenvraagstuk werd naar voren gebracht. Het los verladen en laten overpak ken kost veel blad. Het op monster veilen zou wellicht aanbeveling verdienen met minimum gewichtbepaling, om fraude en teleurstelling te voorkomen. In de commissie werden benoemd de heeren Jb. de Vries, ,C. Duif en C. de Wit, Volksfeesten. In de vergadering van de vereeniging tot het organiseeren van volksfeesten ter gelegenheid van de kermis te Zijdewind deed de penningmeester, de heer P. Klaver, ver slag; er was een batig saldo van 2.84. Ingekomen was een schrijven van den loco burgemeester met goedkeuring van een verloting tot dekking van de onkosten. Besloten werd wederom een verzoek te richten tot het r.k. fanfarecorps „St. Mar tinus" om vóór de inluiding van de kermis een rondgang te houden. .De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Ursem en Mooy, alsmede de pe riodiek aftredende voorzitter, werden bij acclamatie herkozen. Op voorstel van den heer Kolkman zal op den laatsten kermisdag een gecostumeer- de voetbal veteranen wedstrijd worden ge houden onder eigen volk. Na langdurige discussie werd nog beslo ten een harddraverij te organiseeren. De psychometrische avond in Oranje Hotel. Slechts een 35-tal personen waren gister avond in het Oranje Hotel te Bergen aan wezig om den psychometrischen avond van Madame Dupois bij te wonen. In vele geval len kan getuigd worden, dat de afwezigen ongelijk hadden. In dit geval was het echter andersom. Het is mogelijk, dat de aanwezi gen niet meewerkten, omdat enkelen van hen te zwaar gedineerd hadden en het is ook mogelijk, dat het moeilijke Hollandsch van het medium de zaal wat onrustig had ge maakt, doch in ieder geval staat het vast, dat geen der beschreven intelligenties door de aanwezigen werden herkend, wat gezien de beschrijving van het medium met be trekking tot de personen in wier nab heid zij gezien werden, toch wel wat wonder lijk is. Hetgeen door de voorwerpen tot het medium overkwam, klopte voor een klein deel ook slechts in onderdeelen. Gezien het geen wij over het medium van bevoegden lazen, kunnen wij van haar optreden in het Oranje Hotel niet anders concludeeren, dan dat zij gister geen gelukkigen avond heeft gehad. Gevonden voorwerpen. Een blauwe ceintuur, zwart-grijs hondje aangeloopen, kleine grijze portemonnaie met geld, zwart lederen ceintuur, blauwe gummi damesmantel, zilveren speldje met blauwe steen, lichtgele rozenkrans, 2 rijwielplaatjes, zwart fluweelen jasje, sleutelring met sleu tels, actetasch met grijze regenjas en oad- muts, doublé armband, groote zilveren bro che met steentjes, zilveren horlogeketting, bruin etui met religieuse medailles, grijze lange jas, bruine ceintuur van een jurk, si garettenkoker, blauw geblokte slip-over. portemonnaie met gaspenning, houten trek- wagentje, wild-lederen damesjasje. Huurverlaging voor woningwet woningen. Naar wij vernemen zijn B. en W. voor nemens den raad voor te stellen de huur voor de gemeentewoningen te verlagen en te brengen voor de woningen aan den Ko- gendijk van 3.95 op f 3.55 en voor de wo ningen aan den Verlengden Geestweg van 3.35 op 3.05. Tevens zal de goedkeuring van den raad gevraagd worden om de hu ren der woningen van de r.k. bouwvereeni- ging „Roomsche Actie" aan het Zakedijkje van 3.65 tot ƒ3.30 te doen verlagen. Deze verlagingen zouden moeten ingaan op den dag, waarop de goedkeuring van den minister van sociale zaken zou verkregen worden. Spoct Automobilisme. Zesde en laatste étappe: Basel— Interlaken. De laatste dag van een Alpenrit verloopt gewoonlijk kalm. De minder goede rijders en wagens zijn reeds uitgevallen, öf vol brengen, met strafpunten beladen, de laatste étappe zonder zich bijzonder in te spannen en slechts met één enkel doel voor oogen aan te komen. Maar voor de strafpuntloozen en zij, die kans hebben op een prijs is zoo'n laatste dag een voortdurende zenuwkwel ling. Geen enkel risico mag genomen wor den; men kan nu nog zooveel vertrouwen hebben in een wagen, die vijf dagen lang feilloos heeft geloopen, tegen een botsing is geen enkele wagen bestand. Het was nog donker, toen de eerste deel nemers te Basel startten, maar de weg door de stad was op uitnemende wijze door 'oe- pijling aangegeven. Maar toen de dageraaa verscheen en de rijders zich op den open weg naar Laufen bevonden, reden zij door een dikke mist, die echter wél in het dal maar niet in de bergen bleek te hangen. Vijf bergpassen moesten dien dag beklommen worden, waarvan voornamelijk de Schelten- pas, zoowel bij de beklimming als bij de af daling moeilijkheden bood. De organisatoren hadden dit voorzien en boven op den pas oen controle geplaatst en kort na de afdaling een tweede in het dal. Maar van de Neder landsche deelnemers liep geen enkele in den listig opgestelden val; zij kwamen allen ruim op tijd en liepen dus geen enkel straf- punt op. Er waren dien dag niet minder dan 7 con troles, maar alle Nederlandsche deelnemers kwamen er zonder strafpunten door. Maar daarna was de wedstrijd nog niet af- geloopen. Terstond na aankomst te Inter laken werden de wagens in het „pare fermé" opgesloten en werden zij op beschadigingen gekeurd. Afgerukte spatborden, slecht functionneerende versnellingen en remmen, ;a zelfs niet of slechts gedeeltelijk branden de lampen, achterlampen of stoplichten konden strafpunten opleveren, evenals een niet functionneerende starter. Van een Alpenrijder wordt geëischt, dat hij aan alle controles op tyd aankomt, maar van zijn wagen wordt gevergd, dat deze den tocht door het Alpenland volbrengt zonder eenig nadeel daarvan ondervonden te heb ben. Het doel van den wedstrijd is immers om aan het publiek, dat een toerwagen koo- pen wil, bij zijn keuze een betrouwbaren leiddraad langs de verschillende merken te geven. Daarom worden ook alleen serie-wa gens tot den wedstrijd toegelaten. De wagens der Nederlandsche deelnemers bleken alle even betrouwbaar als hunne be rijders te zijn, de strenge controle in het „pare fermé" wees geen enkel defect by de Nederlandsche wagens aan, zij doorstonden ook dezen laatsten proef zonder één enkel strafpunt. En nu de uitslag van dezen 8sten Alpen rit! Hij was een triomf voor de Nederland sche Ford en Lincoln rijders in de zware klasse. Vijftien deelnemers van 5 verschil lende nationaliteiten Engeland, Frank rijk, Zwitserland, Duitschland en Nederland waren in deze klasse gestart. De Nederlan ders bereden wagens uit de lage en uit de middenprijs-klasse in Groep I, namelijk: Ford en Lincoln-Zephyr. Daarmee moesten zij concurreeren tegen zeer dure wagens als Bentley, Bugatti en Woseley. Zij hebben deze ongelijke strijd aangedurfd, omdat zij vertrouwen hadden in zichzelf en in de merken, die zij bereden. En de uitslag be loonde dit vertrouwen en overtrof iedere verwachting. Bovenaan in de rangschikking stonden Hollanders, zij wonnen alle hoogste prijzen en behalve hen konden slechts twee équipes van andere nationaliteit, de twee Duitsche équipes MaguusErnst op Ford en de gebroeders Kloppenburg eveneens op Ford in de zware klasse een prijs bemach tigen. Het Nederlandsche Ford-team: van Strien Langelaan; DiepenTon en ErensKrab benbos wonnen de Coupe des Alpes. Van de individueele rijders wonnen Bak ker SchutBuddemeyer op Lincoln; Davids Lamberts Hurrelbrinck op Ford en de Duitschers gebroekers Kloppenburg even eens op Ford alle drie met 0 strafpunten een Coupe des Glaciers. Verder wonnen MutsaertsCouwenberg op Lincoln de gouden plaquette en de Duit sche équipe MagnusErnst op Ford de zil veren plaquette. De achtste Alpenrit is voor de Nederland sche Ford en Lincoln-rijders een triomftocht door de Zwitsersche beVgen geweest. Wielrennen. ALKMAARSCHE WIELERBAAN. Wij herinneren er het wielerpubliek nog aan, dat morgenmiddag op de Alk- maarsche Wielerbaan een internationaal programma afgedraaid zal worden, waar aan de sterkste ploegen van Europa deelnemen, n.1. PijnenburgSlaats, Char- lierDeneef en KilianVopel. Deze drie koppels zullen ongetwijfeld het geheele veld beheerschen, al is een Wals ook tot veel in staat en al zullen al de anderen hun best doen, om voor een verrassing te zorgen. Wij behoeven hier niet nogmaals het programma weer te geven, maar kunnen o. i. volstaan met deze eene opmerking: de wielerbaan zal morgenmiddag druk, zeer druk bezocht worden! Postduiven. POSTDUIVENVEREENIGING „DE METEOOR" WARMENHUIZEN- NOORDSCHARWOUDE. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Qui- vrain, afstand 270 K.M., los -7.30 uur, wind N.-N.-West, aankomst als volgt: 1. P. J. Pronk 11.56.24 2. J. Deutekom 12.06.17 3. P. J. Pronk 12.08.54 4. H. Bouwens 12.13.20 5. G. Sevenhuizen 12.18.40 Behaalde punten voor het kampioenschap: 1. G. Sevenhuizen 2365 punten 2. J. Deutekom 2262 punten 3. P. J. Pronk 1806 punten 4. H. Bouwens 1374 punten 5. C. Keeman 560 punten 6. S. Kuilboer 325 punten RIJWIELSTALLING GRATIS. Wordt Donateur a f 3.— per jaar. Heer en Dame f 4.— Tribune f 1.— extra p. p. Voetbal. Alkm. BoysH. R. C. Morgenmiddag om 4 uur zullen de Alk maarsche Boys hun tweeden vriend- schappelijken wedstrijd spelen aan den Westerweg, en wel tegen den kort gele den gepromoveerden derden klasser, het Heldersche H. R. C. De rood witten zullen j.L Zondag tegen het bezoekende O. N. A. wel bemerkt hebben, dat men een dergelijken wedstrijd niet te gemakkelijk mag opnemen, daar men naast een ongelijkmatige krachtme ting, tevens de idee krijgt, dat het geen serieuze oefening is en dat moet toch in de allereerste plaats bij een friendly game, die de competitie vooraf gaat, het geval zijn. Nu weten we wel dat men over en kele invallers beschikte en vooral het ge mis van Slikker zich deed gelden, dat daarnaast tevens het weer voor voetbal niet bepaald gunstig was, maardeze factoren moeten toch geheel ter zijde wor den geschoven. Inmiddels kan het treffen van morgen tegen de roodjakken een zeer mooie oefening wezen, die tevens een juiste maatstaf zou kunnen vormen voor de ver wachtingen, die ons in de reeds zoo dicht bij zijnde competitie zullen laten zien. We schrijven zoo juist: „een juiste maatstaf!" natuurlijk alleen dan, in dien beide ploegen zich volkomen zullen geven. Van Heldersche zijde zijn we hier reeds ten volle% van overtuigd; laten de Boys er dus voor zorg dragen, dat ze een even waardige tegenstander is. Het kan enwaarom zou het dan ook niet ge beuren. En bovendien, is daar nog niet V M Mille:. 'T f -H r' WSmmm Het nationale kampioenschap. Zondag, den tweeden kermis-Zondag, wor den op de baan in het Gem. Sportpark alhier draverijen gehouden, waarbij van de zijde der paardenhouders veel belangstelling bestaat, maar waarbij naar wij mogen verwachten ook de publieke belangstelling groot zal Om dan maar met de deur in huis te vallen, de Kennemer Sportclub heeft de organisatie van het nationale kampioenschap kortebaan (800 M.) gekregen en dit kampioenschap zal Zondag verreden worden. Het aantal inschrij vingen voor dit nummer bedraagt 38, en wij vinden onder deze inschrijvingen vrijwel alle bekende paarden. Ongetwijfeld zal de strijd zeer fel zijn en de lijst der deelnemers en de handicap ziende, is hier vrijwel geen voorspelling mogelijk. M. a. w. de strijd om het Nederlandsch kampioen schap is geheel open. Het programma begint om half twee met den Augustus-prijf, een prijzendraverij 4e klasse over 2000 M„ waarvoor 9 paarden zijn inge- s'hreven. Anselor (2020 M.), Zilver Queen (2000 M.) en Zonnebloem (1980 M.) zijn de kanspaarden, waarbij Anselor als favoriet kan gelden. Haar snelste K. M.-tijd was 1.32,2 en haar snelste totaaltijd 3.06,4, wat de beste tijd is van alle deelnemers. Vervolgd wordt met den Koninginneprijs prijzendraverij 2e en 3e klasse, afstand 1640 M, Er zijn 10 deelnemers, van welke Xenio G, den besten K. M.-tijd (1.26,6) maakte, maar of de handicap geen beletsel zal zijn, is de vraag, Enfin, Zondagmiddag zal alles wel nader blijken. Tenslotte is er de Kermisprijs, heat-draverij le klasse over 1700 M., waarvoor 13 paarden staan ingeschreven, zoodat deze prijs wel ver reden zal worden als een Engelsche heat. Het is hier meer dan ooit een open strijd. Den snelsten K. M.-tijd maakten tot nog tos Determination (1.25,6) en Calumet Donal (1.25,4), terwijl hun beste totaaltijd resp. wat 2.28,8 en 2.28,6. Beide paarden staan op 1740 Meter. Daarnaast zijn er zes ingeschreven op 1720 Meter met eveneens goede kilometertijden en totaaltijden, zoodat de keuze wel zeer lastig wordtl In het algemeen zien wij dus, dat de drave rijen een geheel open karakter hebben en dat minder dan ooit zuivere voorspellingen te doen zijn. altyd die hatelijke 71?! Nu is er de kans om dit feit wat te doen verflauwen. Alkmaarsche Boys, aux serieus! Vooraf spelen de beide reserve-elftallen tegen elkander en dat beloofd voor de rood witten een zwaren strijd te worden, daar Racing II een sterke reserve tweede klasser is. Schaken. HET SCHAAKTORNOOI TE NOTTINGHAM. Capablanca en Botwinnik deelen den eersten prijs, Euwe-Reshev- sky deelen de tweede plaats. Gisteren is de laatste ronde van het internationale schaaktornooi gespeeld. De uitslagen luidden: Flohr remise met Tartakower. Capablanca remise met Bogoljubow. TylorFine nog niet beëindigd. Lasker wint van Alexander. Botwinnik remise met Winter. Thomas verliest van Euwe. Reshevsky wint van Vidmar. Aljechin was vrij. Door dit resultaat bezetten Capablanca en Botwinnik samen de eerste plaats met ieder 10 punten, terwijl de tweede plaats gedeeld wordt door Euwe en Reshevsky met ieder 9K punt, terwijl Fine zich nog hierbij kan scharen door zijn partij tegen .Tylor te winnen. De partij TylorFine is door Fine ge wonnen, waarmede deze zich onder de prijswinnaars heeft geschaard. De eindstand van het tornooi luidt: Botwinnik en Capablanca, ieder 10 p. Euwe, Reshevsky en Fine, ieder 9K p. Aljechin 9 p. Flohr en Lasker ieder 8y2 p. Vidmar 6 punten. Bogoljubov en Tartakower, ieder 5V2 P- Tylor 4)4 p. Alexander 3% p. Thomas 3 p. Winter 2K p. DE SCHAAK-OLYMPIADE TE MUNCHEN. Nederland wint van Finland en maakt weinig kans tegen Hon garije. Na een rustdag is de schaakolympiade gister voortgezet met de vijftiende en de zestiende ronde, waarin Nederland resp. speelde tegen Finland en Hongarije. De eerste ontmoeting werd door Nederland met 4 K tegen 31^ gewonnen, terwijl in de match tegen Hongarije Nederland een achterstand heeft van ll/2 tegen 3)4. Verwacht wordt, dat de drie hangpar- tijen alle in remise zullen eindigen, waar- dooi Hongarije dus een 53 overwinning zou behalen. Opmekelijk was het feit, dat van Scheltinga remise bereikte tegen den meester Szabo, die de twaalf partijen, welke hij tot dusverre had gespeeld, alle had gewonnen. De gedetailleerde resultaten van de 15de ronde luidden: R^de^dTFJnland: Prins remise met tnh n ff wint van Krogius, van v,ïeQ ?gV,emuSe met Solin' Haming wint van Salo, Muehring verliest van Kaila, de liest vaTR6 Candolin- Cortlever ver handel eider' Ko°men wint van Col- warenrrdere Uitslagen van deze ronde Noorwegen-Zweden iya-3K, 3 hang- partijen. EstlandZuid-Slavië 22, 4 hangpartijen. BraziliëFrankrijk 4^— IK, 2 hangpartijen. HongarijeOosten rijk 32, 3 hangpartijen. ItaliëDene marken 06. 2 hangpartijen. Roemenië— Littauen 22, 4 hangpartijen. Tsjecho- SlowakijeIJsland 41, 3 hangpartijen. ZwitserlandLetland iy24K, 2 hang partijen. PolenDuitschland 42, 2 hangpartijen. Bulgarije was vry. De gedetailleerde resultaten van de zestiende ronde luidden: NederlandHongarije: van Doesburg L. Steiner afgebroken, Prins verliest van A. Steiner, Felderhoff verliest van Ha- vasi, van Scheltinga remise met Szabo, de Groot remise met Gereben, Cortlever Balogh afgebroken, KoomenKorody af gebroken. De overige uitslagen waren: LetlandPolen 2K1%, 4 hangpar tijen. IJslandZwitserland 43, 7 hang- partij. LittauenTsjecho-Slowakije 22, 4 hangpartijen. DenemarkenRoemenië 10, 7 hangpartijen. OostenrijkItalië 51, 2 hangpartijen. FrankrijkFinland V25K, 2 hangpartijen. Zuid-Slavië Brazilië 41, 3 hangpartijen. Zweden Estland 3K21^, 2 hangpartijen. Bulga rijeNoorwegen" 34, 1 hangpartij, Duitschl.Hongarije IK31^, 3 hang partijen. Paarden. HET CONCOURS HIPPIQUE TE AKEN. Uitstekende resultaten der Neder landsche ruiters. Het internationale concours hippique te Aken werd gisteren onder zeer groote be langstelling voortgezet. In den dressuur- proef om den Eifel-prijs werd de Finsche overste Forssel met „Pyhrrus" eerste in de afdeeling A. In afdeeling B werd de Duit sche ruiter Andreas op „Bajazzo" eerste, ter wijl de volgende plaatsen bezet werden door luit. Jandl (Tsjecho-Slowakye) op „Nestor" en den Nederlandschen Olympischen ruiter kapitein Versteegh op „Ad Astra". Vervolgens werd een springconcours ge houden, uitsluitend voor buitenlandsche ruiters, waarbij de fouten in tyd werden omgerekend. In vier af deelen legden 66 paarden het parcours af .waarop 18 hinder nissen waren opgesteld. De Roemeensche luitenant Apostol verrichtte een schitterende prestatie door de eerste plaats met „Idyla" en de tweede plaats met „Vucurie" te bezet ten. Onze landgenoot luit. Greter klasseerde zich met „Carina" als derde. In het zware springconcours om den Rheingold-prys boekte luit. Greter een mooi succes. Onze landgenoot op „Ernica" en de Duitsche ritmeester Momm op „Landrat waren de eenige ruiters welke het uiterst zware parcours zonder fouten aflegden. Daar het overspringen om de eerste plaats wegens het invallen der duisternis niet kon plaats vinden, zagen de ruiters hier van af. Derde werd kapitein Raguse (V.S.) op „Ugly terwijl de Hongaarsche ritmeester va" Platthy de vierde plaats innam me' „Egyetlen". Het hoogspringen om den Moezel-prUs werd gewonnen door den Roemeenscben luit. Rang, die met „Delphis" de eenige was, die over een hindernis van twee meter sprong. Tweede werd de Amerikaanscbe kapitein Matteson, die met „Avocat" 1.90 M- hoog sprong. In de schemering vielen toe nog de Turksche luitenant Kula en de Du' sche ritmeester Hasse, die er echter tamelijk goed van afkwamen. nor

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8