DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Irun nog niet gevallen. No 205 De Spaansche revolutie Om de stad woedt thans een loopgravenoorlog, DE strijd OH HET ALCAZAR. 138e Jaargang Voorzitter der R.S.A.P. treedt af. De niet-inmenging. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTE NTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 31 Augustus 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alle aanvallen op Irun tot dusver afgeslagen. Na de verwoede gevechten aan het front van Irun die tot 3 uur Zaterdag morgen voortduurden is San Marcial nog steeds in het bezit van de volks fronttroepen, die tot nu toe alle aanval len hebben afgeslagen, terwijl de nationalisten naar het schijnt, niets verder zijn gekomen. Om 9 uur was de rust weergekeerd, doch men weet, dat de nationalisten versterkingen ont vangen. Hun poging om zich van Irun meester te maken, heeft hun reeds zooveel mannen gekost, dat zij thans van plan zijn, de stad zoolang te bom bardeeren tot zij zich overgeeft. Drie aationalistische vliegtuigen hebben Irun gistermorgen opnieuw gebombardeerd. Naar thans kan worden vastgesteld, heeft de strijd bij Irun in den loop van Zater dag geen enkele wijziging in den toestand opgeleverd. Sommigen vragen zich zelfs af, of de opstandelingen den aanval niet heb ben gestaakt en over zijn gegaan tot een andere tactiek om de stad te nemen. De aanvallers zijn begonnen loopgraven aan te leggen in het gebergte, evenwel zijn hier slechts kleine groepen ingelegd. De artillerie staat nog steeds achter Alunda, doch men ziet geen tanks en pant serauto's meer op den weg naar Irun Troepenbewegingen zijn niet meer te zien, doch wel hoort men zoo nu en dan geratel van de mitrailleurs uit de richting van den berg Turiarte. Vermoedelijk laten de op standelingen hun mannen uitrusten, in af wachting van versterkingen, welke hen in staat stellen een nieuwen aanval te doen in de richting van Ventas, een plaatsje onge veer 54 K.M. van de stad. De gouverneui van de provincie Ortega is eenige malen komen zien om zich op de hoogte te stellen van het moreel van de volksfronters. Twee vliegtuigen van de rebellen wierpen bom men af. De oorlogsbodems van de insurgen- ten waren niet te zien. Een trieste uittocht uit Irun. Een der bijzondere verslaggevers van Havas deelt mede, sedert halft elf Zon dagavond af getuige te zijn geweest van den droeven uittocht der vrouwen en kinderen uit Irun. Er waren door de vliegtuigen der opstandelingen boven de stad pamfletten uitgeworpen, waarin de militairen autoriteiten er voor wer den gewaarschuwd, dat Irun op 30 Augustus door het gezamenlijk bom bardement van de artillerie, vliegtuigen en oorlogsbodems der opstandelingen in de asch zou worden gelegd. De burgemeester van Irun ontving nog de waarschuwing, dat de bedrei ging niet ijdel zou zijn en dat hij maat regelen moest nemen. In den loop van den avond werd de be volking dan ook uitgenoodigd de stad te verlaten en naar Frankrijk uit te wijken. Hartverscheurende tooneelen deden zich Voor: Ouden van dagen werden op stoelen Weggedragen, vrouwen hebben haar kin dertjes in doeken gewikkeld en stijf tegen Hch aangedrukt. Alle mannen, die de wa pens kunnen dragen, zullen in Spanje ach terblijven. Duizend vrouwen en kinderen hebben Irun verlaten. De vluchtelingen Worden overgebracht naar St. Jean de Luz en Bayonne. Er worden nog 2000 vluchte- lingen verwacht. De prefect van het depar tement Basses Pyrenees leidt den orde dienst. Betrekkelijk kalme nacht. Aan het front van Irun zijn gistermor- 8®n, na een betrekkelijk kalmen nacht •lechts eenige geweerschoten gelost. Om 8 uur liet een vliegtuig der opstandelingen vijf bommen vallen boven de posities der regeeringstroepen en boven Irun. Deze bombardementen worden later op grootere •chaal voortgezet, maar groote schade word ®tet aangericht, want de piloten opereeren °P zeer groote hoogte. De toestand te Toledo; wanhopige toestand van het Alcazar. De correspondent van Havas heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Provincie Toleda, waar alles volstrekt ruatig was. In de eerste middaguren bracht hij een bezoek aan de stad To ledo, waar hij zich rekenschap kon ge ven van de uitwerking van het kanonvuur der legale troepen, dat de voornaamste gevel van het Alcazar, waar nog steeds rebellen verschanst zitten, vernield heeft. Laat in den avond ontmoette hij den gouverneur der provincie Jose Vega, die hem verklaarde, dat de rebellen gebrek hadden aan levensmiddelen, daar zij niet voldoende leeftocht hebben kunnen krijgen van hun vliegtuigen, aangezien veel neer geworpen pakken voedingsmiddelen buiten het Alcazar zijn neergekomen. De gouver neur voegde hieraan toe, dat zich 1300 per sonen in het Alcazar bevinden, onder wie 300 vrouwen en kinderen, die in de '.elders blijven. Het is mogelijk, dat een aantal hunner ver stikt is onder de puinen, die voortdurend neervallen tengevolge van de bombarde menten. Voorts verklaarde de gouverneur, dat het mogelijk zou zijn in enkele uren het Alcazar te veroveren, dat met 300 Kg. ontplofbare stoffen is ondermijnd, maar men tracht overgave te verkrijgen om te vermijden slachtoffers te maken, te meer, daar verscheidene personen met geweld in het Alcazar worden vastgehouden. Boven dien doen zich in het Mcrenpale.s dagelijks gevechten tusschen de belegerde opstande lingen voor, aangezien zich onder hen een zeker gedeelte bevindt, dat zich zou willen overgeven. De gouverneur veronderstelt overigens, dat de bovenste verdieping van 't Alcazar vernield zou zijn, want, zoozeide hij, de opstandelingen schieten steeds min der van de hooge transen. In de eerste uren van den nacht kon men duidelijk de ont ploffingen hooren binnen het paleis. De ex plosies waren afkomstig van mijnen die de legalen tot ontploffing brachten. De toe stand der belegerden is op tragische wijze wanhopig, vervolgde de gouverneur, en de regeeringstroepen laten hun met luidspre kers weten, dat ieder oogenblik verwacht kan worden, dat zij het geheele gebouw in de lucht laten vliegen, maar dat zij nog ge duld oefenen om te voorkomen, dat andere artistieke gebouwen der stad worden be schadigd. De gouverneur voegde hier ech ter aan toe, dat de regeeringstroepen thans vastbesloten zijn een einde te maken aan deze opstandshaard. Ten aanzien van den toestand in de pro vincie verklaarde hij, dat deze opperbest is. Wanneer er echter een tekort aan levens middelen mocht ontstaan, is dat te wijten aan den wensch der dorpen in de provincie de militie, die aan de andere fronten strijdt, te ravitailleeren. Het leven in de stad, zoo vervolgde hij, is minder gevaarlijk gewor den, sedert de mitrailleurnesten, die in de hoogste deelen van het Alcazar geplaatst waren, verdwenen zjfe doordat zij zijn ver nield. Opstandelingen tusschen Vicien en Huesca verslagen. 200 man over- geloopen naar regeeringszijde. Van het front in Aragon wordt gemeld, dat een belangrijke colonne opstandelingen tusschen Vicien en Huesca is verslagen. De aanvoerders werden gevangen geno men, terwijl 200 manschappen naar de zij de der regeeringstroepen zouden zijn over- geloopen. De regeeringstroepen hebben voorts een grooten buit gemaakt. 120 op standelingen zijn gesneuveld. Deze overwinning is voor regeeringszijde bevochten door de uit Barcelona afkomstige colonne Ascaso. De opstandelingen melden over winningen. Het hoofdkwartier der opstandelingen meldt, dat dezen Espina (Asturie) hebben bezet, nadat zij de regeeringstroepen had den verdreven. In Guipuzcoa hebben de opstandelingen de hoogten bezet, welke de buurt van Lasarte beheerschen. De colonne, welke in de provincie Toledo opereert heeft Gartera en Torrigos bezet. Radio Coronha deelt mede, dat een drie- motorig vliegtuig der opstandelingen gis teren het ministerie van oorlog te Madrid heeft gebombardeerd. De schade zou zee; aanzienlijk zijn. De luchtmacht heeft ook Valencia gebombardeerd. Vorderingen der nationalisten in het Noorden. Regeeringskruisers in Middellandsche Zee gebombardeerd. Het hoofdkwartier der nationalisten te Valladolid meldt, dat de opmarsch der troe pen in Asturie en Aragon voortgang vindt. Te Oyazyn zijn zij nog een kilometer var. Irun. In de bmgeving van San Sebastian konden de troepen doeltreffend optreden, wegens den mist. In het gebied van Teruel hebben de nationalistische troepen een re- geerings-colonne genomen bij Campilla en Pueblo de Valverde joegen zij een colonne op de vlucht, welke 70 dooden achterliet. Uit Sevilla wordt gemeldt, dat de colonne van kolonel Castejon de plaats Oropesa in de provincie Toledo heeft bezet. Volgens een bericht uit La Coruna heeft de luchtmacht van Sevilla verscheidene re geeringskruisers in de Middellandsche zee gebombardeerd. Tegenover Huelva hebben de kustbatterijen een kruiser op de vlucht gedreven, welke voornemens was de haven te bombardeeren. Regeeringskruiser zwaar gehavend. Bisschop van Segovia vermoord? Officieel wordt uit Gibraltar gemeld, dat de regeeringskruiser „Miguel Cervates" door het bombardement van de nationalistische luchtmacht en door een nationalistischen on derzeeboot in de Straat van Gibraltar zware schade heeft bekomen. Te Burgos heeft een uit Madrid komend geestelijke verteld, dat de bisschop van Se govia, door Catalaansche anarchisten zou zijn vermoord. De bisschop van Tortosa wordt met verscheidene andere personen gevangen gehouden aan boord van een schip, dat in de haven van Tarragona voor anker ligt. Bij het gevecht aan het front van Teruel, waar een regeer in gscoionne 70 dooden ach terliet, bedroegen de verliezen der natio nalisten een onder-luitenant en zes soldaten, alsmede den commandant Carlos Velez. Het hoofdkwartier der nationalisten te Sevilla krijgt voortdurend allerlei geschen ken in geld en in natura toegestuurd. In een week werden twee millioen peseta's ont vangen, zonder te rekenen de talrijke ju- weelen en sieraden, welke het hoofdkwartier meestal weigert. De luchtmacht ontving de vorige week drie millioen peseta's. Rio Tinto-mijnen in beslag Als gevolg van de geheele bezetting van het gebied der Rio Tinto-mijnen, heeft de Junta te Burgos gelast beslag te leggen op alle delfstoffen en producten der mijnen, in zooverre de nationalistische troepen hieraan behoefte hebben. In het betreffende besluit wordt erop gewezen, dat de rechten der maatschappij zullen worden gewaarborgd, en dat een gestrenge boekhouding zal wor den ingericht, teneinde alle in beslag ge nomen producten tegen den gemiddelden marktprijs af te rekenen. Nationalisten op 100 K.M. van Madrid. Over enkele dagen in de hoofdstad? Na een bijzonder snellen opmarsch in de richting van de hoofdstad, zijn de colonnes van kolonel Casteljon Zaterdag om 9 uur het historische dorp Oropesa bü Talavera de la Reina op 100 K.M. van Madrid binnenge rukt Generaal de L'ano, dit dit bericht mededeelde aan den specialen vertegen woordiger van Havas, verklaarde: „Over enkele dagen zullen wij te Madrid zijn, on danks de leugens der marxisten". Tijdens het gevecht leder, de regeeringstroepen een verlies van ruim 200 dooden, waaronder tal rijke officieren. Het bericht van de overwinning, dat laat in Sevilla bekend werd, ontlokte een groote geestdrift aldaar, omdat hiermede de weg naar de hoofdstad is geopend. Vier luchtaanvallen op Madrid in 48 uur. In de afgelopen 48 uur zijn vier luchtbom bardementen op Madrid gedaan door de op standelingen. Deze aanvallen hebben blijk baar ten doel de burgerbevolking schrik aan te jagen. Dit doel is bereikt, want de be volking is zeer bevreesd. Bij twee van deze aanvallen zijn een doode en 15 gewonden gevallen. Waarschuwing aan den corres pondent van de „Angriff". De bijzondere correspondent van de „An griff te Hendaye telegrafeerde heden aan zyn blad, dat voor zijn hotel te Hendaye, hij werd aangehouden door een man, ©ogen schijnlijk een werkman, die hem een stukje papier gaf met enkele woorden met de ma chine geschreven, in 't Spaansch. Het briefje luidde: „We waarschuwen u niet meer in Irun te komen. Nazi-journalisten, zelfs als zij vermomd zijn als Engelschen, zijn daar niet op hun plaats. „Frente Popular". Berichten der regeering. De commissie voor binnenlandsche zaken van de permanente Cortes-deputatie heeft besloten het ontslag te aanvaarden van Fer- nando Gasset als voorzitter van het gerechts hof voor constitutioneele waarborgen. De regeering heeft verder de volgende be richten per radio verspreid: „Luchtaanvallen kunnen in Madrid geen ernstige schade veroorzaken. De opstande lingen weten dat zeer wel, maar zij trach ten het moreel van de Madrileensche bevol king te treffen en op deze wijze haar mid delen van weerstand uit te putten. Madrid heeft hechte bewijzen van koelbloedigheid gegeven en van heldhaftigheid. Deze zeer korte en ongeorganiseerd uitgevoerde lucht- raids maken geen indruk meer. Het zijn de risico's van den oorlog, risico's zonder eenig belang, wanneer men ze vergelijkt met de gevaren, die de dappere soldaten en militie manschappen op de verschillende fronten loopen Bovendien wordt Madrid verdedigd. Van de op de hoofdstad gerichte aanvallen, zijn er twee volkomen mislukt, waarbij de op standelingen twee vliegtuigen verloren. Het wachtwoord is: weerstand bieden en over winnen". Te Malaga is een kortegolfradiobericht op gevangen, gericht aan den gouverneur yan Cordoba, waarin deze er van in kennis is gesteld, dat het doodvonnis is uitgesproken, wegens militairen opstand over den com mandant van de Guardi Civil Francisco Garcia en verscheidene andere personen. Garcia is terechtgesteld. De boodschap voegt hieraan toe, dat te Cordoba een belangrijke opstand tegen dc insurgenten is uitgebroken. Uit het opstandelingenkamp. De krijgsraad van Sevilla heeft 67 aan voerders der socialistische mijnwerkers van Rio Tinto ter dood veroordeeld. Een sterke afdeeling regeeringstroepen zou gistermiddag in de nabijheid van Teruel, tusschen Valencia en Saragossa de opstande lingen hebben aangevallen en eerst na zwaren strijd zijn teruggeslagen. Uit Gibraltar verluidt, dat een vliegtuig en een duikboot der opstandelingen den re geeringskruiser „Miguel de Cervantes" zwaar hebben beschadigd. De opstandelingenzender van La Corona verspreidt het bericht, dat in Cuenca tal rijke priesters en seminaristen door de loyale troepen zouden zijn terechtgesteld. In haar uitzending van 8.15 uur deelde Radio Sevilla o.a. mede: De telegraafverbin dingen zijn in alle door de nationalisten be zette gebieden hersteld. Gisteren kwam te Sevilla de Engelsche torpedojager „H- 2" aan, welks commandant een bezoek bracht aan den chef der nationale marine te Se villa. Een regeeringscolonne heeft in een botsing met een naar Toledo optrekkende colonne der nationalisten een groote neder laag geleden en 200 dooden, alsmede 1000 gewonden achtergelaten. Bij de inname van Talavera de la Reina hebben de regeerings troepen een tank, drie lichte strijdwagens, vijf kanonnnen, drie mitrailleurs, en een groot aantal geweren en munitie achter gelaten. De nationalisten stonden onder commando van generaal Riquelle. Opstandelingen houden benzine transport voor Tanger aan. Een lading benzine en smeerolie die per spoorweg doorgezonden was uit de Fransch- Marokkaansche zóne naar Tanger, is door de opstandelingenautoriteiten in de Spaansche zóne op het station Arzila aangehouden. Dientengevolge zullen de autoriteiten van het Fransche protectoraat tot nader order iedere verzending van benzine of petroleum- producten met bestemming naar Tanger langs den spoorweg opschorten. Amerika protesteert tegen beschie ting van torpedojager. De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft bij de Spaansche regee ring en bij generaal Franco stappen gedaan naar aanleiding van de beschieting van den Amerikaansche torpedojager „Kane". Naar vernomen wordt zijn 6 bommen, die door een vliegtuig waren uitgeworpen, terecht gekomen in de nabijheid van de „Kane", die daarop het vuur op het vliegtuig opende, zonder dit evenwel te treffen. Het vliegtuig, dat geen registratieteekens droeg, ging tot driemaal toe tot den aan val over, hoewel de „Kane" de vlag der Ver een igde Staten voerde. De „Kane" had opdracht gekregen, de Amerikanen uit Spanje te evacueeren. De activiteit der luchtstrijdkrachten der opstandelingen was Zondagmorgen zeer le vendig. Om 8 uur bestookte een insurgen- tentoestel de stad Irun met bommen, die alle tot ontploffing kwamen en belang rijke schade aanrichtten In opstandelingenkringen aldus meldt een Duitsche correspondent verder heerscht verontwaardiging over het feit, dat spionnen der regeeringstroepen van af Fransch gebied het artillerievuur der legale troepen leiden. Men zou een Spanjaard en een Ita liaan hebben gezien, die de teekenen der Spaansche volksfronters droegen en die op Fransch gebied met dit werk bezig zouden zijn geweest. Men vreest nu, dat de Spaan sche opstandelingen deze artilleriewaarne- mingspunten op Fransch gebied onder vuur zouden kunnen nemen. De voorbereiding tot den opstand. Een belastend document gevonden. „Frante Popular" publiceert heden een geschrift, dat luitenant-kolonel Aranda ge richt heeft aan generaal Goded, den inspec teur-generaal van het leger, en dat betrek trekking heeft op den politieken en militai ren toestand in Spanje in Februari van dit jaar. Het document brengt het bewijs, dat In verband met Russische dood vonnissen; tegenstander van eiken vorm van dictatuur. Naar wij vernemen, heeft de heer P. J. Schmidt, lid van den Amsterdam- schen gemeenteraad en van prov. Staten van Noordholland zyn functie van voorzitter van de Rev. Socialistische arbeidersparty neergelegd. De dood vonnissen en de terreur in Rusland waren aanleiding voor den heer Schmidt een verklaring aan zyn party - bestuur te zenden, waarin hy consta teert o.m. dat openlijk dient te worden uitgesproken, dat er geen enkele we zenlek verschil meer bestaat tusschen het regime van Stalin en dat van Hitier De heer Schmidt wees er daarbij op, dat de verdediging ook zelfs van de gebrekkigste vormen van democratie een levensbelang voor het proletariaat is geworden, dat elke dictatuur-gedach te moet worden bestreden en dat dien tengevolge de clausules die betrekking hebben op de aanvaarding van de „dictatuur van het protelariaat" uit de programma's van de R. S. P. dienen te worden geschrapt. Hy achtte deze afzwering en bestrijding van de dicta tuur-gedachte tevens noodzakelijk om effect te geven aan het protest tegen de gruwelen in Rusland. Aangezien de heer Schmidt bleek, dat hieromtrent geen overeenstemming in de partylei- iing bestond, heeft hy zyn functie als voorzitter van de party en als redactte- id van „De nieuwe Fakkel" neerge- -egd. de leiders der rebellen toen reeds den op stand in het leger voorbereidden en dat door hen alles was voorzien, om de corlogs- campagne twee maanden uit te houden. Het geschrift was getc ekend te Oviedo op 8 Fe bruari door Aranda, die thans in die stad belegerd wordt. Uit San Sebastian wordt gemeldt, dat een huiszoeking is verricht by luitenant Ramon Albareda Such, waarby een groote party wapenen en een lyst is gevonden, waai op de namen van talrijke personen voorkwa men, die betrokken zyn by de opstandige beweging in verschillende Spaansche pro vincies. Professor Altamira naar Den Haag. Professor Rafael Altamira, lid van het hof voor internationale justitie te Den Haag, en hoogleeraar in het recht aan de universi teit van Madrid, die zich in de provincie Segovia bevond, toen de opst. beweging uit brak, is te Burgos aangekomen. Hy heeft verlof gevraagd om zich naar Den Haag te begeven. Na een langdurig onderhoud met generaal Cabanelias heeft hy hiervoor toe stemming verkregen. Professor Altamira is des avonds naar de grens vertrokken. Bulgarije en Albanië voor embargo op wapens. Van officieele zyde is bericht ontvangen, dat de regeeringen van Bulgarye en Alba nië besloten hebben een embargo te plaat sen op wapenzendingen, welke voor Spanje bestemd zyn. Ook Rusland verbiedt wapenuitvoer. Als gevolg van de nota's gewisseld tus schen de regeerir.gen van de Sovjet Unie en van Frankryk, over het beginsel der noninterventie in Spjjnje, heeft het volks commissariaat vqor den buitenlandsche handel een besluit gepubliceerd, waarby vanaf 28 Augustus de uitvoer en doorvoer van alle soorten wapenen, munitie, oorlogs materiaal, gemonteerde er. gedemonteerde vliegtuigen alsmede oorlogsschepen, naar Spanje, de Spaansche bezittingen en Spaansch Marokko wordt verboden. Polen en de niet-inmenging. Officieel wordt medegedeeld, dat de Poolsche regeering een toestemmend ant woord heeft gegeven op het Fransche voor stel betreffende de niet-inmenging in Spaansche aangelegenheden. Het bemiddelingsvoorstel van Uru guay. De minister van buitenlandsche zaken van Argentinië heeft den steun van zyn land aan Uruguay toegezegd by het initia tief tot bewerkstelliging van een compro mis in Spanje. Hy deelde den Uruguay- schen minister van buitenlandsche zaken echter mede sceptisch te staan tegenover resultaat van de Uruguaysche remarche, aangezien reeds de eenvoudiger zaak van uitwisseling der gevangenen, die door Ar gentinië was voorgesteld, op moeilijkheden stuit.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1